Overdenking HJ Ondernemen in 2000 uit de Heilige Schrift Kijk eens wat vaker in de meterkast. Leven en werken in de gevangenis Voorlichtingsavond zwangeren RST VERVOLGVERHAAL LacomSe en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. TttaLPdOQLECMPJEi Graag uw mening over de volgende taai- probleempjes: hoe spreek je Texel uit, Tek- sel of Tessel? Is de naam voor pleisters, leukoplast ontstaan uit leuk-op-plast? Antwoord: Volgens historische gegevens heette dit Waddeneiland in de achtste en negende eeuw Thesla. In de Middeleeuwen veranderde dat pas in Texla. Volgens de taalkundige dr. J. de Vries kan Thesla zijn afgeleid van het Germaanse woord 'tehs- wa', dat rechts of zuid betekende en Texel is het zuidelijkste Waddeneiland. Erg zeker zijn de geleerden niet over de herkomst van de naam, maar omdat de x pas in de Mid deleeuwen opdook in de schrijfwijze en de uitspraak zo lang Tessel met dubbel-s bleef, spreken wij liever van Tessel dan van Tek- sel. De uitspraak Teksel die je ook wel hoort wordt als een zgn. hypercorrectie (een te correcte uitspraak) beschouwd. Volgens een medewerkster van het Genoot schap Onze Taal is Leukoplast een merk naam. Deze naam is tussen 1901 en 1925 in onze taal opgedoken en zou afgeleid zijn van de griekse woorden leukos (wit) en pla- stos (gevormd). Het is zeker niet ontstaan uit leuk-op-plast. ttcaamiCHE orhniues Kunt u me helpen aan het recept voor boe renjongens en boerenmeisjes op drank? Antwoord: Voor ruim een liter boerenjon gens brengt u eerst een achtste liter water met 125 gram pure suiker en een half stokje pijpkaneel aan de kook. Laat daarin 250 gram grondig gewassen rozijnen van beslist goede kwaliteit tien minuten lang opzwel len. Doe daarna alles in een tevoren gron dig met sodawater gereinigde en later met schoon heet water nagespoelde stopfles of Keulse pot en overgiet de inhoud met onge veer drie kwart liter brandewijn. Doe dit zodanig, dat er geen rozijnen meer boven de vloeistof uitsteken. De fles of pot moet ook hermetisch gesloten worden, zodat er beslist geen alcohol uit verdampen kan, aangezien anders het percentage te laag wordt en de inhoud daardoor zou bederven. Schrijf de datum van bereiding op het eti ket, want boerenjongens zijn pas zo'n zes weken na de inleg geschikt voor gebruik! Neem voor de boerenmeisjes 250 gram ge droogde abrikozen. Was die en laat ze eerst twee dagen en twee nachten weken in 4 dl water met zo'n 300 gram suiker en de schil van een gewassen citroen. Maak een glazen pot met deksel grondig schoon met sodawa ter, spoel beide af met heet water en doe daar de derde dag de geweekte abrikozen met de suikerstroop in. Giet er minstens driekwart liter brandewijn bij. De vruchten moeten er in elk geval geheel onder staün. Reinig ook de gummiring even grondig als het deksel, sluit de pot goed af en laat uw boerenmeisjes eerst twee a drie weken op smaak komen, alvorens een glaasje van die zogenaamde 'klodders' te proeven. Proost! Autobedrijf Jan van Dijk HET ONTiTMN HUN OE POiTCOOE Al een tijdje vraag ik me af hoe de PTT- Post het geografische gebied van een post code bepaald. Kunt u me dit vertellen? Antwoord: Ruim 25 jaar geleden ging de PTT op zoek naar een systeem waarmee een code aan alle adressen in Nederland gekoppeld kon worden. Een dergelijke code was nodig om het automatisch sorteren mogelijk te maken. De meeste andere Euro pese landen hadden al lang een postcode systeem. Je kunt leren van de ervaring van anderen, daarom werden de postcodes van de verschillende landen nauwgezet bekeken om het best mogelijke systeem eruit te halen. De postcode moest aan een aantal eisen voldoen: hij moest in ieder geval vol doende informatie bevatten om voor het sorteerproces van nut te zijn, maar hij mocht ook weer niet te lang worden. Uit eindelijk koos men voor het systeem van vier cijfers en twee letters. Niet alle letters kon men echter gebruiken, de O, I en U zouden verwarring met de O, J of V kunnen opleveren. Ook combinaties als SA en SS, vanwege de associatie met de oorlog, ging men niet gebruiken. Vervolgens hebben enkele honderden mensen letterlijk alle straten in ons land bezocht om alle wonin gen op te nemen. Op basis van de verkre gen gegevens kon men wijkindelingen maken en kon men de postcode per groep van tien tot twintig huizen bepalen. Na al dit vele werk kon de postcode op 16 febru ari 1977 ingevoerd worden. HaaaaiTUiiL Ik maak me erg ongerust over het uitvallen van mijn haar. De ene dag (ong. 40 haren) is het erger dan de andere dag (ong. 60 haren). Vooral na het wassen is het erg. Op doktersadvies slik ik vitaminen van het B- complex, maar dit helpt niet. Mijn haar is niet gebleekt of gepermanent, ik ben niet zwanger of ziek geweest. Kunt u me advies geven? Antwoord: Hfet'haar vernieuwt zich door uitval van oude^M' door groei van nieuwe haren. Het is dus normaal dat haar uitvalt. De mate van haaruitval verschilt van per soon tot persoon. We spreken van haarver- lies als er meer haren uitvallen dan er nieu we groeien. Het is onmogelijk om zonder nader onderzoek de oorzaak van haaruitval vast te stellen. Was dit in aansluiting op een ziekte of ging het gepaard met andere klachten? Ook een plaatselijke huidaandoe ning kan de oorzaak zijn. Ik raad u aan om eerst via uw huisarts naar een huidarts te gaan dan zelf iets te proberen. Doe dit zeker als het haar plotseling met hele plukken tegelijk gaat uitvallen. Wij zullen hier een aantal oorzaken van haaruitval opsommen. Sommige geneesmiddelen kunnen haaruit val veroorzaken, gebruikt u een geneesmid del informeer dan bij uw apotheek. Er kan sprake zijn van een erfelijke aanleg, dit komt vooral bij mannen voor. Vrouwen kunnen door wijziging van de hormoon- spiegel na de overgang last krijgen van haaruitval. Dit is een blijvend verschijnsel. Langdurige infectieziekten met hoge koorts, maar ook nier- en leverziekten, sui kerziekte, stofwisselingsstoornissen, over vermoeidheid, stress en een gebrek aan vitaminen en mineralen kunnen haaruitval veroorzaken. Ook kan het klimaat en droge lucht (door verwarming of airconditioning) een oorzaak zijn. Harde borstels, kammen, krullers en een verf- of permanentbehande- ling doen uw haar ook geen goed. Zorg zo veel mogelijk voor een natuurlijke levens wijze met voldoende geestelijke rust, licht, kraaiMzorg een goed begin RST: kwaliteit in uw gezin Reformatorische Stichting Thuiszorg Telefoon (0342) 42 23 24 In deze turbulente tijd is het van groot be lang om het nieuws te volgen. Het Neder landse bedrijfsleven stevent immers af op diverse gebeurtenissen die het nodige te weeg zullen brengen. Om maar eens wat te noemen: de invoering van de EURO als nieuw betaalmiddel, wijzigingen in ons be lastingstelsel en last but not least de over gang naar het jaar 2000 (de millenniumpro- blematiek). Ook voor de agrarische sector zullen deze zaken niet ongemerkt passeren. En de boer, hij ploegde voort..., gaat hier niet helemaal op. Op woensdagavond 20 januari 1999 organi seren Maatschap Westelijke Accountants kantoren Deltaland en Rabobank Middel harnis een informatie-avond over bovenge noemde onderwerpen. Als toonaangevende bank, zeker ook in de agrarische sector en als vooruitstrevend accountantskantoor vin den zij het zinvol om ondernemers te infor meren over bovenstaande zaken. De avond is gericht op agrarische ondernemers en aanverwante bedrijven. Deze speciale bijeenkomst wordt gehouden in het Prieel van De Staver te Sommelsdijk. De avond is getiteld 'Ondernemen in 2000'. Door middel van een tweetal inlei dingen gevolgd door een forumdiscussie zal het nodige aan de orde gesteld worden. De aanwezigen krijgen volop gelegenheid om eventuele vragen die bij hen leven te stel len. lucht en beweging. U heeft al vitamine B- tabletten geslikt. Deze vitaminen komen in natuurlijke vorm onder andere voor in vol- korenproducten, groenten, zuivel en eieren. Ook kiezelzuur, dat in groenten en granen (zoals haver, gerst en gierst) voorkomt, is van belang voor een gezonde haargroei. Als supplement op de voeding zou u eens Sili- cea Dl2, Phosphoricum D2 en Urticalcin (een combinatie van kalk en brandnetel) kunnen proberen. Veel wassen van het haar is slecht. Eigenlijk is één keer per week wassen voldoende. Gebruik een milde (baby)shampoo. Spoel de shampoo snel uit met lauwwarm water en dep de haren droog met een zachte handdoek. Zet de föhn niet in de hoogste stand, of laat het haar liever vanzelf drogen. Masseer voordat u gaat sla pen de hoofdhuid; dit bevordert de door bloeding, hetgeen de haargroei verbetert. MUIZENISSEN Hierbij stuur ik een doosje met keutels (sorry voor het woord) van een dier waar van ik de naam zou willen weten. Hoe kom ik van deze beesten af? Antwoord: De zwarte korrels die u ons toezond, zijn muizenkeutels. Dat betekent dus dat er muizen vertoeven in uw bijge bouwen. U kunt van deze ongenode gasten afkomen op een natuurlijke manier door een kat tot muizenjager te benoemen. U kunt ook vallen plaatsen, of zg. muizentar- we strooien. Dat gif moet u echter laten voorafgaan door echt graan dat u niet met de handen mag aanraken, want zodra mui zen er een mensengeur aan ruiken, vertrou wen ze het niet. Pas als ze er op den duur van eten, kunt u het vervangen door de muizentarwe. En die mag u zelf ook nooit aanraken! Gebed van Daniël „Want wij werpen onze smekingen voor uw aangezicht niet neder op onze gerechtigheden, maar op uw barmhartigheden, die groot zijn (Daniël 9:18b) Daniël was van balling opgeklommen tot één van de drie vorsten van het machtige rijk van Babyion. Hij was een man van gebed. Hij had: 'open vensters naar Jeruzalem' Als hij bidt, dan doet hij dit op grond van Gods Woord. Daniël had in de boeken, dat wil zeggen in de profetiën van Jeremia gelezen, dat de ballingschap 70 jaar zou duren. Dan zou het volk van Israël mogen terugkeren naar hun land en zou de verwoeste stad Jeruzalem weer worden opgebouwd. Zo had de Heere het gezegd en zo zou het dan ook gebeuren. Want wat de Heere zegt, doet Hij. Hij is geen man dat Hij liegen zou. En nu was die periode van 70 jaar bijna om. De terugkeer uit de ballingschap en de her bouw van Jeruzalem stond vlak voor de deur. Wat doet Daniël nu? Neemt hij maatregelen voor het aanstaand vertrek? Neen... hij stort zijn ziel uit in een ontroe rend smeekgebed. (Daniël: hoofdstuk 9). In dat gebed belijdt hij schuld: „wij hebben gezondigd, wij en onze vaderen". Hij vraagt aan de Heere of Hij toch barm hartig wil zijn voor Zijn volk, en Zijn belof te niet wil vertragen. Want God vervult Zijn beloften in de weg van het gebed. Dat gebed van Daniël is een ootmoedig ge bed: ,,want wij werpen onze smekingen voor Uw aangezicht niet neder op onze ge rechtigheden. „Daniël erkent, dat het niet gaat om onze gerechtigheden, want die zijn er niet. Alleen ongerechtigheden. Dat ze in ballingschap zijn gevoerd, was hun eigen schuld. Ze hadden niets anders verdiend. „Wij werpen". Hij spreekt in het meervoud. Hij moet belijdenis doen van zijn eigen zon den, maar ook van de gemeenschappelijke schuld van zijn volk. Samen met zijn volk is hij van de Heere afgeweken. „Wij werpen onze smekingen voor Uw aan gezicht". Het rechte gebed is een smeken. „Zij zullen komen met geween en met smekingen zal Ik ze voeren. „Maar dit gebed dat oprijst uit de diepte van de verootmoediging, klimt tege lijk op tot de hoogte van Gods ontferming. Ootmoedigheid en vrijmoedigheid gaan in dit gebed samen. Daniël doet een beroep op Gods barmhartigheid: ,,Uw barmhartighe den die groot zijn". Barmhartigheid is één van Gods heerlijke deugden, waarin Zijn goedheid en liefde schitteren. Daniël denkt niet klein van Gods barmhartigheid. Hij spreekt er zelfs over in het meervoud: ,,Uw barmhartig/ïecfen". „Barmhartigheid, onverdiende genade is de enige weg tot behoud. En dan staat er nog bij, dat die barmhartigheden groot zijn. God heeft zijn barmhartigheid geopenbaard in Zijn geliefde Zoon, Die genoemd wordt: „De Heere, onze gerechtigheid". Alleen in Jezus Christus kan de Heere ons genadig zijn. „Werpen" betekent: „wij geven het uit han den". Gelukkig wie zijn smekingen werpt voor het aangezicht van de Heere. Wie het uit handen geeft, om het te leggen in de machtige handen van de Vader in de hemel. Hebt u zo al, als Daniël leren bidden? Bidden om vergeving van uw zonden? Dan is de zonde geworden: zonde tegen een heilig God. Dan is er het smeken als van de Kananese vrouw om een kruimel genade. En dat met behoud van het recht van God, dus om Jezus wil. Of bestaat ons gebed voornamelijk in het vragen van tijdelijke zaken? Om een goede gezondheid en materiële voorspoed? Ook Daniël had zeker behoefte aan materië le zaken. Wat was er door de ballingschap veel verlo ren gegaan aan kostelijke goederen. Have en huis, tempeldienst en vrijheid. Maar dat was voor Daniël niet de eerste zorg. Hij tast dieper! Hij vraagt niet: 'geef', 'geef', maar: 'ver geef. Wie alleen maar roept: „o Heere, geef dit en dat", en niet: „o Heere, vergeef', die heeft nog nooit recht gebeden. Gelukkig de mens, die met Daniël uit de diepte roept tot God: „vergeef mij al mijn zonden, die Uwe hoog heid schonden". Die mag de Heere houden aan Zijn barm hartigheden. Barmhartigheid dat is ongehouden ontfer ming voor mensen die belijden moeten enkel ongerechtigheid te hebben. In die barmhartigheid te mogen delen, is louter ge nade. Daarom alleen kan het ook voor u, die zich gans verloren weet. In Christus zoekt God het verlorene op. Daniël maakt in zijn gebed de verloren zaak van zijn volk tot Gods zaak. „O, Heere, hoor! o, Heere vergeef! doe het om Uws zelfs wil, o, mijn God!" Waarom kon Daniël zo vrijmoedig spreken? Omdat hij zich beroept op de Naam van God: „want uw volk en uw stad zijn naar uw Naam genoemd". Als het volk van Israël niet uit de balling schap bevrijd wordt, en als Jeruzalem niet herbouwd wordt,... „wat zult Gij dan met uw grote Naam doen?" Nu is het van Daniel's schouders af, nu is het Gods zaak geworden. Het gaat om de zaak van de Heere. Zijn naam en Zijn eer zijn er bij betrokken. En nu ook kan dit ge bed niet onverhoord blijven. Straks verzekert een Engel hem, dat God zijn gebed vanaf de eerste dag al hoorde. Het gebed van Daniël. Het werd gekenmerkt enerzijds door diepe ootmoed, maar anderzijds door Grote vrij moedigheid. Wie zó bidt, kan ook smeken om bevrijding en herstel. Want de God van het Verbond, de Ik zal zijn die Ik zijn zal, heeft zich met vele ban den aan Zijn volk verbonden. Hij zal dat volk niet eindeloos kastijden, noch eeuwiglijk zijn gramschap hen doen lijden, want: Barmhartig en genadig is de Heere, Schoon zwaar getergd, lankmoedig en weldadig. De Heere is groot van goedertierenheid". B. H.H. Op woensdag 20 januari a.s. hebben wij ds. J. de Pagter uit Papendrecht voor u uitgeno digd. Hij wil voor ons een lezing houden over het leven en werken in de gevangenis. Wij nemen aan dat dit een zeer interessante lezing zal zijn en nodigen u van harte uit om deze bij te wonen. Woensdag 20 januari, aanvang 20.00 uur in De Oostdam, Goedereede. DIRKSLAND - Ook dit jaar zullen wederom voorlichtingsavonden voor zwangeren worden gegeven in het Van Weel Bethesda Ziekenhuis. Op deze avond zal er informatie worden gegeven over borstvoeding, klinisch en poli-klinisch bevallen en wat er zo al rond een bevalling gebeurt. Tevens zullen er rondleidingen gegeven worden door de verloskamers. De avonden zullen plaatsvinden in de ruw bouw van het Van Weel Bethesda Zieken huis, te bereiken via de hoofdingang. De eerstvolgende informatie-avond is op woensdagavond 20 januari 1999. Aanvang 19.30 uur, de avond zal ongeveer om 21.30 uur eindigen, ledere belangstellende is welkom. Voor meer informatie en/of aanmelding kunt u terecht op het volgende telefoonnummer: (0187) 607300 tst. 310. Herhalingen van deze avond zullen plaats vinden op 3 maart, 7 april, 19 mei en 30 juni. en bespaar geld en energie met de actie zuinig stoken! De meterkast is een plaats waar je meest al niet komt. Zo nu en dan om een zeke ring te vervangen als de stoppen zijn doorgeslagen of om de meterstanden te noteren als uw energiebedrijf daar één keer per jaar om vraagt. Aan de meters voor elektriciteit en gas besteedt niemand veel aandacht. Ze draaien vrolijk door. En dat kost geld, vooral als het koud is en u de kachel een graadje warmer stookt. Als u mee gaat doen met de actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' krijgt u zicht op wat u gebruikt aan energie. Dan begint het be sparen, want de volgende week wilt u minder verbruiken dan deze week, dat is de sport. Met als gevolg dat u geld be spaart op uw energierekening en dat het milieu minder wordt belast. Twee vliegen in een klap! Hoe DOE IK MEE? Meedoen is heel eenvoudig en kost weinig tijd. Elke maandag kijkt u even in de meter kast en noteert u op de stookkaart, die u bij uw energiebedrijf kunt aanvragen, de stan den van uw gas- en elektriciteitsmeter. Dat doet u tot en met maandag 29 maart 1999. Met de meterstanden berekent u uw weekverbruik. Het weekverbruik gas verge lijkt u met het streefverbruik, dat u elke week vindt in een speciale tabel in deze krant. Deze tabel vindt u 's maandags na 12.00 uur ook op pagina 716 van NOS- Teletekst en op Internet http://www.eneco.nl. Wanneer uw eigen verbruik lager is dan het streefverbruik, heeft u energie bespaard. Beschouw het als een uitdaging en probeer steeds onder het streefverbruik uit te ko men. Het streefverbruik voor elektriciteit staat niet in de krant. Dit verbruik kunt u zelf van week tot week vergelijken. Uiter aard wordt het verbruik voor verlichting hoger naarmate de dagen korter worden. Heeft u de stookkaart niet ontvangen? Vraag 'm aan bij ENECO, daar liggen er nog wel een paar op voorraad. Wat bespaar ik door mee te doen? U spaart geld en energie. Vorig jaar deden in Zuid-Holland aan de actie zo'n 120.000 huishoudens mee. Zij bespaarden gemid deld 5% op hun energieverbruik, dat is zo'n 75,- per jaar. Mooi verdiend. Vooral met de nog steeds stijgende energieheffing van de overheid is het de moeite waard om aan de actie mee te doen. De stookkaart is daar bij een handig hulpmiddel. Ook staat er een leuke wedstrijd op de kaart met aantrekke lijke prijzen. U kunt nog steeds meedoen met de wedstrijd Kan ik de actie ook met de computer volgen? Ja, dat kan met de energiediskette. Deze diskette bevat een gemakkelijk programma voor het invullen van uw meterstanden, en tal van energiebesparingstips. Met handige grafiekjes kunt u de ontwikkeling van uw energieverbruik volgen. U kunt de energie diskette bestellen door 11,95 (MS-DOS, 3M inch) of 16,95 (Windows 3.11 en 95, HD-diskette 1.44 Mb) over te maken op gironummer 214859 van ENECO, Dor drecht, met vermelding van actie 'Zuinig stoken, zuinig aan'. De verzendkosten zijn inbegrepen. Betaalt u met Girotel, vermeld dan ook uw naam en adres. De diskette is ook verkrijgbaar bij de klantenservice van ENECO en u kunt het programma ook downloaden vanaf Internet. Had de dollarkoorts hem ook te pak ken? Maar je kon toch rekenen èn ge loven. Hij raakte er niet uit. Toen het licht werd, had hij nog niet geslapen. Een neger haalde de kussens op. Hij ging naar het toilet om zich te wassen en te scheren. In de restauratiewagen at hij een ontbijt van havermout en kleine pannekoeken. Daarna ging hij voor het raam zitten en keek urenlang naar de prairies van Saskatchewan, vol tarwe. En nog wist hij niet of hij wel goed ge handeld had. Toen Jan Willem thuiskwam en van zijn reis verslag deed, waren zijn vrouw en kinderen verrast te horen dat zijn keus voor een farm niet op Neerlandia geval len was. Zij hadden dit verwacht, nadat hij vóór zijn reis naar het westen zoveel over de Nederlandse ko lonie had gepraat. De jongens waren echter ingenomen met de farm in het bos. Klaas, de derde zoon, die nog naar school ging, maar het volgend jaar daar af zou komen, vond het zelfs jammer dat ze niet nog dieper de wildernis ingingen. Zestien dagen te paard en dan midden in het bos beginnen, zoals de mensen van Neerlandia destijds, dat was echt pionieren! Marijtje was nieuws gierig naar het huis van boomstammen, dat ze krij gen zouden. Stijntje zei weinig in het bijzijn van de kinderen. Later, samen met haar man, vroeg ze echter wat hem had bewogen niet naar Neerlandia te gaan. Hij had met lof gesproken over Kinders en zijn vrouw, en zij was aangedaan geweest, toen hij vertelde van de zondag in Neerlandia. Had hij dat alles nu versmaad, omdat Lacombe aan de spoorlijn lag en omdat de grond daar beter was? Maar hij was toch nooit ge woon geweest het stoffelijke alleen te laten wegen! Hierop antwoordde Jan Willem dat God aan tijd noch plaats gevonden is en overal Zijn zegen schen ken kan. Dat gaf zij vanzelf toe, en zij vroeg niet verder. Zij had vertrouwen in haar man. Toch was zij niet geheel zonder zorg, zowel over de kinderen als over hem en ook over zich zelf. De eenzaamheid van Canada had haar gedrukt; in het westen zou die stel lig nog groter zijn. Behalve in Neerlandia, waar zij het vaderland terug zouden vinden midden in Cana da. Wat had hem toch bewogen te kiezen voor La combe? Jan Willem schreef aan Kinders dat hij met dank baarheid dacht aan de dagen bij hem doorgebracht, maar na rijp beraad een farm gekocht had in Lacom be. Bij deze laatste woorden dacht hij aan de indruk, die zijn besluit zou maken op zijn vriend. Diens kin derlijk gelaat zou wel verstrakken als hij dit las. Hij zou teleurgesteld zijn. Nog wist Jan Willem niet of hij wel goed gehandeld had. Hij zette echter zijn naam onder de brief en trok daaronder een forse streep. Het volgend voorjaar reisde het gezin De Graaf naar het westen. Er lag nog sneeuw, toen ze in Lacombe aankwamen. Per slede gingen ze van het station naar de farm. Deze sledevaart bij fraai, licht vriezend weer door een dicht bos beviel de kinderen. Zelfs Klaas, die diep de jungle in wou, was voldaan. Het bos uitkomend, zagen ze het hui.sje liggen naast de hoge schuur. Het had een sneeuw- muts op, waartegen de bruine stammen van de wan den contrasteerden. Jan Willem had thuis hoog opge geven van de vruchtbaarheid van de farm en van de uitgestrektheid van hun nieuw bezit, maar tevens de zijnen erop voorbereid, dat de opstal niet veel was. Nu zij het zagen, waren ze echter zeer verrast. Zelfs Stijntje zei: „Het valt me mee!" Maar toen Jan Willem de deur opende van het huis, dat door de Polen een week tevoren was verlaten, en Stijntje achter haar man naar binnen wilde stappen. staarde ze in een donker hol, waaruit een muffe stank haar tegemoet kwam. En haar ontnuchtering werd erger, toen Jan Willem de luiken openstootte. De kamer lag vol vunzig stro en vodden, waaruit een leger muizen op de vlucht sloeg. Jan Willem bezemde het stro bijeen en smeet de vod den buiten. Veel meer konden ze die dag niet aan de schoonmaak doen, want het liep al naar de avond. De jongens haalden hout. Jan Willem maakte vuur en Stijntje bereidde eten met hulp van de meisjes. Ze aten zittend op houtblokken met een schaaltje op de knieën. De kinderen hadden pret in het ongewone, maar Stijntjes hart was zwaar. Ze had niet kunnen denken dat ze in zó'n stal belanden zou. Het huis, berekend op drie mensen, bood geen plaats voor tien. De jongens sliepen daarom in de schuur in het hooi. Zij waren het beste af. De stallucht van de koeien was aangenamer dan de muffe en zure geuren van het vervuilde huis, al werden de jongens ook af en toe wakker van kleine pootjes, die over hun han den kriebelden of van een zacht staartje, dat hun wangen aaide. Stijntje sliep helemaal niet in haar bed, dat op de vloer gelegd was. De muizen en de lucht en het meest de zorg hoe zij de Augiasstal moest reinigen, hielden haar wakker. En toen zijn vrouw voortdu rend woelde, kon Jan Willem ook niet slapen. Stijn tje had hem niets verweten, maar hij had het knagen de gevoel dat zij hem verdacht haar in deze ellende te hebben gebracht, ter wille van gewin. De volgende dag ging Stijntje, te zamen met twee dochters, het huis met bezemen keren. Van de zolde ring veegden ze brokken roet, van de wanden schraapten ze het vuil; ze moesten de vloer driemaal schrobben. Maar 's avonds kon je de vlammen in de eiken planken onderscheiden en geurde de kamer naar zeep. Die nacht sliep Stijntje diep en vast van moeheid en voldaanheid. Jan Willem sliep ook goed. Hij en zijn jongens hadden mest uit de stal gekruid; dat was blijkbaar de gehele winter nooit gebeurd. Een week lang werkten allen hard. Toen was het huis van binnen en van buiten gewassen en hingen er heldere gordijntjes achter blinkend glas. Een boer, die langs kwam met zijn slee, hield stil om ernaar te kijken. Hij liep op Stijntje toe, die samen met Marij tje een kleed uitklopte. ,,Dat is te zien dat hier nieuw volk gekomen is", zei hij. Jullie komen zeker uit Zwitserland?" „Uit Holland", zei Stijntje. „Nog 'cleaner'!" riep de boer uit. „Wassen ze daar de stenen van de straat niet?" Wij zullen het doen, zodra de sneeuw is opgeruimd", zei Stijntje. Jan Willem kwam er op af. De boer zei dat hij James Coolidge heette'en dat zij naaste buren waren. ,,Waar woont u dan?" vroeg Stijntje. Het was op een uur afstand. Stijntje hoopte dat ze goede buren aan elkander mochten hebben. Dat zou wel gaan, meende Coolidge. Met Nederlan ders konden Canadezen het door de bank best vin den. Toen de sneeuw verdween, had Stijntje wel andere dingen om aan te denken dan aan het wassen van de steentjes om haar huis. De dooi begon met zware regen. Het huis verloor zijn witte muts, en de aarde, die daaronder lag als dakbedekking, was het vorig jaar door de herfststormen voor het grootste deel verwaaid en thans tegen het vele water niet bestand. (wordt vervolgd) OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvinweg13 Tel. (0181) 413777 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hotiandse eilanden Raadhuisplein 49 Postbus i54 - 3770 AD Barneveld

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5