Wijs omgaan met de tijd W Jan (van Pouw) schrijft genealogisch boek over de Grinwissen A&O 17,50 p/st.» 25,- en 45,-!! Befje Kievit-Los 103 Ongelukken tijdens sneeuwval karels. autoschade ZWN moet betalen Kat beschoten JUL^MINNAARD VASTGOED voor overlast van rokende bus-chauffeurs ro Eenzijdig ongeval cKt, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden eigenlijk een beetje dwaze hobby" Ramoco b.v. Visser Visser Vrijdag 15 januari 1999 71e jaargang nr. 6771 ,^vNSE BIBL/o^ ^'f- ^OELBUSS^ liliiij,^iiyiii]K,0Fiii Goeree-Overflakkee B.V. Betje Kievit-Los uit Nieuwe Tonga heeft woensdag haar 103e verjaardag bereikt. Die werd niet gevierd omdat de hoogbejaarde wat grieperig was en die dag het bed hield. Sinds mei vorig jaar is ze in 'De Samari taan' opgenomen, nadat haar drie dochters - alle drie ook zeventigers - haar een half jaar lang thuis hadden verzorgd. Sinds moe der Kievit in 1971 weduwe werd heeft het haar aan extra aandacht van haar dochters nooit ontbroken. Mevr. Kievit (in Nieuwe Tonge altijd Betje genoemd) is weliswaar lichamelijk zwak maar verstandelijk gaat het haar nog prima waarom ze het dan ook betreurt dat ze geen verjaardagsvisite kon ontvangen. Natuurlijk zou mevr. Kievit liever in haar woninkje in Nieuwe Tonge wonen (tot haar 102/< was ze daar zelfstandig) maar ze be grijpt best dat ze in 'De Samaritaan' alle zorg tot haar beschikking heeft. Ook de dochters vinden dat, hoe graag ze moeder ook bij zich hadden gehouden. Mevr. Kievit is de oudste vrouwelijke inwoner van Goeree-Overflakkee. In Oud- dorp spant Aren Grin wis de kroon met z'n 104 levensjaren. In Dirksland raakte tijdens de sneeuwjacht van dinsdagavond een 25-jarige Stellen- damse op de Oudelandsedijk in een bocht in een slip. Via de berm raakte ze gedeelte lijk op een dijkafrit en kantelde daarbij. Vervolgens rolde de auto verder de dijk af en kwam op zijn kop tot stilstand. Wonder wel raakte de bestuurster niet gewond. De auto wel, deze werd weggetakeld. Aan de haven van Ouddorp kwam gister morgen een auto tot stilstand tegen een sluisdeur. Een 46-jarige Ouddorper reed op de Zuidweg en raakte door de gladheid de controle over zijn auto kwijt. Hij raakte een hekwerk, gleed over twee enorme keien en rolde vervolgens over de kop het talud af. Tegen de sluisdeur kwam hij tot stilstand. De auto raakte niet te water. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Op de Noorddijk in Melissant reed gister avond een lijndienstbus van de weg af. De combinatie van een sterke wind en de glad heid waren de oorzaak hiervan. De bestuur der en zijn drie passagiers kwamen met de schrik vrij. 1^1809002 Busbedrijf ZWN moet 100 gulden schadevergoeding betalen aan een reiziger. De reiziger heeft bij de Ge schillencommissie Openbaar Vervoer geklaagd over het regelmatig roken door ZWN-chauffeurs. De Geschil lencommissie vindt het roken door chauffeurs ongewenst en schadelijk. De reiziger heeft in een jaar tijd meer dan twintig klachten over rokende chauffeurs ingediend. Volgens de regels van ZWN is het chauffeurs verboden te roken in dienst tijd (rijden met de bus) en in wachttijd. Chauffeurs die herhaaldelijk in de fout gaan, worden door ZWN bestraft. De Geschillencomniissie vindt het optreden van ZWN tegen overtreders van het rook verbod 'prijzenswaardig'. Maar als er per jaar meer dan vijftig klachten over rokende ZWN-chauffeurs komen, moeten de regels strenger worden nageleefd. De reiziger krijgt een schadeloosstelling van 100 gulden. De Geschillencommissie stelt echter dat het daar niet bij kan blijven, als ZWN-chauffeurs doorgaan met roken in de bus en dus de regels negeren. De reizigersvereniging ROVER is bijzon der tevreden met deze uitspraak. Ten eerste is de Geschillencommissie een belangrijke instantie waar de reiziger zijn recht kan halen. Deze uitspraak geeft aan dat het zinvol is tekortschietende vervoer bedrijven aan te pakken. Ten tweede is het opnieuw gelukt overlast van rokende chauffeurs te bestraffen. Vorig jaar deed de Rijdende Rechter dat al in een zaak tegen de BBA. ROVER krijgt jaarlijks enkele tientallen klachten van reizigers over rokende chauffeurs. In de praktijk hebben natuurlijk veel meer mensen last van tabaksrook in het openbaar vervoer. instattatiehedrijf D.V. zaterdag 16 januari a.s. draaien we de film 'Ben Hur'. Dit is een avontuurlijk ver haal over een joodse aristocraat. Het speelt zich af in het begin van onze jaartelling tij dens de romeinse bezetting van Israël. Omdat het een lange film is wordt de twee de helft op de volgende OJW-avond, nl. 30 januari a.s., vertoond. Alleen de eerste avond vragen we een bijdrage van 2,50. We beginnen om 20.00 uur met de opening, maar vanaf 19.30 uur is 'De Hoeksteen' open. Tot zaterdag! Skibox Garage Knöps B.V. voor autorijden met plezier Jan in z 'n werkkamer met z 'n computer met 12931 namen in het bestand en op CD-rom 12.000pagina's van 'de Nederlandse Leeuw', genealogisch en heraldisch tijdschrift. Li hoeft alleen maar~in~3e telefoongids de pagina's van Oud dorp op te slaan om vast te kunnen stellen dat de familienaam Grinwis er niet een is van grote exclusiviteit. Grinwissen lij ken menigvuldig te zijn als het zand aan de zee, maar zomin als 't zou lukken alle zandkorrels te separeren, zomin lijkt het doenlijk om alle Grinwissen van nu en van ooit apart te zet ten. Tóch is, in Goedereede, ene Jan Grinwis daarmee bezig en zelfs overweegt hij er een boek over te schrijven, een echt Grinwissenboek wordt dat! Jan, zoon van Pouw Grinwis, is in de Grinwissen-genealogie ge doken in navolging van wijlen opa Jan Grinwis (P.K.J.zn.) uit Ouddorp. Die schreef z'n gegevens nog met de pen, desnoods achter op een sigarendoos, maar Jan junior heeft de computer, e- mail en Internet tot z'n beschikking. Nooit zou Jan jr. hebben gedacht aan 't gekrabbel van opa Grin wis nog'es waarde te zullen hechten, maar gaandeweg heeft de geslachtsrekenkunde toch vat op hem gekregen; zó overtuigend dat hij nu een computerbestand heeft met de namen van ruim twaalfduizend Grinwissen, dat hij via Internet haast wereldwijd contact met naamgenoten legt en dat hij niet rustte voor hij te gast was geweest in het huis waaruit in 1621 John de Grenowes naar Nederland kwam. Hij was lakenkoopman en vestigde zich in Middelburg. Jan Grinwis heeft, samen met schoonvader Wout van Groningen en oom Wim Grinwis dat bezoek gebracht en nóg stamelt hij van de verrukking die hij ondervond: „'t Leek wel of m'n harte stille stong". Het plaatsje Eudon Burell bleek de geboorteplek van John Grenowes, hij bleek in Chetton te zijn gedoopt. John trouwde in Middelburg met ene Chatelijntje van wie de achternaam onbe kend gebleven is. Jan is trouwens al blij met het kennen van de voornaam, want in de oorlog is in Middelburg al die informatie in vlammen opgegaan maar gelukkig was de research al eerder door iemand gepleegd. Jan weet dus van Chatelijntje... En van al die honderden anderen die Grinwis heten of met Grin wissen zijn getrouwd, kinderen van ene Grinwis zijn: ,,m'n com puter heeft 't er wel'es moeilijk mee", zegt Jan, maar voor minder ingewijden is z'n computer als een toverdoos die de informatie maar uit blijft braken, Grinwissen hier en Grinwissen daar, in Amerika, in Nieuw Zeeland, in Canada, Zuid Afrika en dichterbij in Duitsland en Frankrijk. Met al die 'buitenlanders' kreeg Jan contact sinds hij in 1996 een adressenlijst te pakken kreeg. Naar 65 adressen tot in Amerika zond hij een mailing (,,een kaptoaltje an postzegels") maar de oogst was geweldig. Jan bezit nu een collectie brieven en foto's van Grinwissen die hem laten weten hoe ze b.v. in Amerika terecht zijn gekomen. Een bekende van hem is de Amerikaanse David Karr Grinwis. Hij werkt in diplomatieke dienst en is als Jan hevig geïnteres seerd-ki.z'n Ouddorpse korri-af. David hoopt in februari a.s. weer in Goedereede langs te komen. David is de zoon van Matthijs Grinwis die op 8 oktober 1898 in Ouddorp geboren werd en in Amerika z'n toekomst heeft gezocht. De Amerikaanse David is, als Jan, ook al in Engeland geweest daar waar de Grinwissen ken nelijk vandaan komen, kennelijk... Want Jan is in z'n onderzoek tot een nadere vaststelling geko men, Grinwissen zouden best'es aan de Noormannen ontsproten kunnen zijn. Ooit, in het jaar 1066, heeft Willem de Veroveraar vanuit Normandië succesvol strijd geleverd tegen Engeland waar na Willem de Veroveraar koning van Engeland werd. Als dank voor hun inzet schonk hij z'n 8800 strijders elk een stukje van het veroverde Engelse grondgebied. Toen heeft ook ene Richard Grennuis zich in Engeland gevestigd. Hij kwam uit Normandië, een streek waar de Noormannen terecht waren gekomen, ook Richard Grenhuis had die Noordelijke afkomst. Jan kan het niet bewijzen, hij noemt z'n theorie 'a long shot', maar hij adviseert om het toch maar niet helemaal naar het rijk der fabelen te ver wijzen. Jan actualiseert z'n computerbestand elke dag, twee a tweeënhalf uur is hij per avond voor het scherm te vinden en laat de Grinwis- sen-geschiedenis leven. De verste voorvader in z'n bestand is Thomas Grenos die in 1475 in het Engelse Cirensester werd geboren. In Engeland is van de naam Grenowes niks meer terug te vinden hoeveel research Jan ook heeft gepleegd. Het zijn slechts wat namen in geboorteregisters en bijna vergane grafste nen die daar aan hun vroegere aanwezigheid herinneren. „'t Is een beetje een dwaze hobby", erkent Jan, maar anderzijds geeft het hem een dagelijkse vreugd, waarin hij anderen graag wil laten delen. Daarom schrijft hij een boek met z'n bevindingen. Hij heeft de titel nog niet maar al wel een groot deel van de in houd, ruim driehonderd pagina's van de vijfhonderd die het boek gaat bevatten. Nëe, 't zal niet lezen als een telefoonboek met alleen maar namen. Het wordt een prettig leesbaar boek met verhalen, anek dotes, tekeningen en foto's en het wordt voor iedereen betaalbaar. Jan (38) heeft als technisch onderhoudsmanager bij ECT te Rot terdam een drukke baan, maar eenmaal achter de computer ver geet hij de uurtjes en komen ze voor hem tot leven. Ook opa Jan Grinwis van wie hij de interesse in de genealogie kennelijk heeft geërfd. ,,Soms bin 'k net opa", weet Jan van zich zelf. Opa's aantekeningen berusten allemaal in de werkkamer die Jan in Blienkerd 11 voor z'n hobby heeft gereserveerd. Jan doet trouwens een oproep'vooral aan de Grinwissen om hem informa tie te geven en mooie, historische foto's in bruikleen te geven, voor hët boek dat vreselijk mooi moet worden, vandaar. RENAULT-dealer JEUGDDIENST EXODUSKERK Zondag 24 januari om 10.00 uur zal in de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk een jeugddienst worden gehouden. Thema: Alles is anders! Aan deze dienst werken mee ds. J. Verwaai en het Gospel jongerenkoor Clarity uit St. Maartensdijk. Kom je ook? SOMMELSDIJK Een bewoner van het Goudsbloemplein deed aangifte bij de politie van mishande ling van zijn kat. De kat werd tot drie keer toe door onbekenden beschoten met een luchtbuks. De man deed op verzoek van de dierenarts aangifte. LUCHTPROBLEMEN' MIDDELHARNIS Dinsdagmorgen omstreeks 05.30 uur is een 22-jarige Rotterdammer als bestuurder van zijn bestelbus op de kruising Waterweg- Spuistraat kennelijk ten gevolge van de gladheid rechtdoor gereden en tegen een gevel van een pand tot stilstand gekomen. De gevel van dit pand bekwam schade. De grootte van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Er was geen persoonlijk letsel. BEW. EX. Zomaar, eigenlijk ging het als vanzelf, zijn we beland in het laatste jaar van deze eeuw. Zo ons dat hele jaar wordt gegeven. Wie met die^ wens leeft, maakt zich eerder bezorgd over de dag van morgen dan over een komende eeuwwis seling. Of beter, wie'zo denkt maakt zich bezorgd over de vraag of hij of zij God kan ontmoeten. Op welk moment dan ook. Los daarvan, we hoeven natuurlijk ook weer niet te doen of 1999 zomaar een jaar is. Natuurlijk dienen we op een wijze manier om te zien en even wijs, maar met minder zekerheid, vooruit te blikken. Onze tijd kenmerkt zich door veel veranderingen. Al bezien we alleen maar wat op technisch gebied allemaal gepresenteerd wordt, dan is het al haast niet bij te benen. Als we heel eerlijk zijn, moeten we zeggen: het is niet bij te benen. We worden overgoten met informatie, de ene manier van info-overdracht is nog maar net op de markt als de volgende zich aandient In ruim een eeuw tijd onderging ons land de gedaanteverwisseling van een min of meer agra rische gemeenschap met handelscentra, via een voortgaande industrialisatie, tot een modern geïn dustrialiseerd land met een grote sector voor de dienstverlening. Dat proces ging gepaard met gigantische veranderingen die niet gelijkmatig over de tijd waren verdeeld, maar in versnelde mate werden ingevoerd. De ene ontwikkeling duikelt tegenwoordig over de andere. De omloopsnelheid wordt navenant kor ter. Vroeger kon men wennen aan een nieuwe zend-machine of aan de telefoon of aan.Nu moesten we -om een voorbeeld te geven- in een tijd van een mensenleven van brieven schrijven, via bellen naar faxen overschakelen. Inmiddels is deze geschreven teksttelefoon alweer achterhaald door e-mail en cd-rom, terwijl we overal bereik baar kunnen zijn, omdat we een draagbare tele foon dragen. Je vraagt je af, hoe hebben de men sen vroeger normaal kunnen functioneren? Op een ander moment verzuchten we: vroeger was het beter, was het rustiger, was het... We moeten op een wijze manier omgaan met dè tijd en wat de tijd ons biedt Dat betekent dat we eerst datgene wat we ons van vroeger herinneren, of wat we van 'horen zeggen' en van 'lezen over' hebben, leren relati veren. Immers, het beste blijft hangen, het slechte verdringen of vergeten we. Daarbij komt: iedere generatie heeft op zijn eigen wijze moeite met de tijd. Elke nieuwe ontwikkeling roept moeilijkheden op, omdat zij ingaat tegen geconserveerde meningen of handelingen en omdat ze een andere manier van denken vraagt Ook onze voorouders hadden hun dromen over "vroeger was alles beter". Daarbij komt dat wie belijdt dat God over zijn leven gaat, niet te hard moet klagen over het feit dat hij of zij nu net in deze tijd, op deze plaats gesteld is. Laten we veelmeer vragen naar het doel Wat wordt er van ons gevraagd. We moeten op een wijze manier omgaan met de tijd en wat de tijd ons biedt Dat betekent ook dat we mogen selecteren in alles wat ons 'overkomt'. Een mooi voorbeeld is de draagbare telefoon. Het zou een onderzoek waard zijn -ongetwijfeld zijn er wel cijfers over- hoe groot het percentage "onmisbaar" Is. Voor hoeveel mensen Is het apparaat een statussym bool, waarvoor hij een deel van z'n rust opgeeft? Zo zijn er meer voorbeelden te geven waarbij zorgvuldig overleg vooraf en selectief gebruik na aanschaf, tijdwinst zullen leveren zonder dat dat als een verlies wordt ervaren. We moeten op een wijze manier omgaan met de tijd en wat de tijd ons biedt Ten diepste zijn de technische en wetenschappe lijke ontwikkelingen niet de diepste oorzaken van de onrust die onze tijd en ons leven kenmerken. In snel tempo zijn we in ons denken op levensbe schouwelijk terrein een aantal zekerheden kwijt geraakt die de mens als een blinde in het duister doen tasten naar geluk, geborgenheid, warmte, sociaal gevoel. We hebben (In Nederland) God dood verklaard en daarmee een heel stelsel van ethische redene ringen dat gekoppeld was aan Zijn Woord In de loop van zo'n veertig jaar weg-getheologiseerd en geredeneerd Wie zegt dat dat onze oerzonde uit het Paradijs Is, heeft gelijk. Tegelijk dienen we te beseffen dat wat in twintig eeuwen werd opge bouwd aan christelijk geloof, aan christelijke kerk, met alle afgeleiden voor het dagelijks leven, door de moderne westerse mens -en dat zijn we alle maal- als achterhaald is afgedaan. Wat overblijft Is een schreeuw om leven, leven wat eerst zorg vuldig uitgebannen Is. Wijs omgaan met de tijd heeft alles te maken met terugkeer, met gebed om bekering van land en volk. Het heeft te maken met schulderkentenls voor alles wat zondig was en Is, terugverwijzen naar de zegeningen van de bedding van het chris tendom Is wat anders dan goedpraten wat wij mensen met onze daden bezoedelden. De kerk(en) dienen te spreken, tot een wet een getui genis. De zorg van deze dag Is niet of we het jaar 2000 halen, maar hoe we wijs omgaan met de tijd. In het materiële, maar bovenal In het Immateriële. Wie heeft daar geen boodschap aan? VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOFTTAGE - FOTOORAHE C^] CU CZU CU Cg OUODORP - IVMlsdmt 35 - refcAaon <0ia7) 6316121 Fax 6837M RENESSE - Printshop - Hogaoom 172 - Telafoon fDIII) 462400 Filiaal Dirksland is dit seizoen nog 2 dagen open (15 en 16 jan.). SLA NU UW SLAG! (Prijzen gelden alleen in Dirksland). D.V. woensdag 17 februari weer open. Dirksland vuu.o Nw. Lekkerland nkelcentrum 'De Kleijburg' 84)6812 57 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 Voor Eowel bedrijven als voor particulieren SOMMKLSLIIJX VOORSTRAAT 44 TEL. 0187 48 72 72 ('S AVONDS 06 53 777 FAX 0187-48 66 13 OUODORI» STATIONSWEG 3 (PASSACE) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-68 17 55 KEMA CERTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Het complete Opel-Winterpakket verkoop en verhuur van: I Sneeuwkettingen Allesdragers Winterbanden incl. velgen reserveer tijdig: 0187-476788 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 ^REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111 zie pagina 8

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1