Waarom extra vitamines en mineralen? Prins Mauritsschool Middelharnis Schik in schikken! Tafeltennisvereniging Oude Tonge Gebr. De Waal Middeleeuwse ambachten onder het Statenplein te Dordrecht jEiiMiDBn-niEyii^ Kerlcdiensten Ger. Gem Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp Winterprogramma De Motte seizoen 1998/1999 Cursus Geestelijke Vorming Avond met een thema PAGINA 5 Dinsdag 12 januari 1999 Deze uitdrukking hoort men vaak, en: 'ik eet verstandig'. En ook het voorlichtingsburo zegt: 'wanneer je goed en gevarieerd eet heb je geen extra vitamines en mineralen nodig'. Maar laten wij deze stelling eens nader onder de loep nemen. Het is waar dat een goede gevarieerde voeding de basis vormt voor een goede gezondheid. Feitelijk is het absurd dat men naast ons bord vol eten nog vitaminen en mineralen inneemt met een glas water. Het zijn toch vreemde stoffen voor het lichaam. Wie in Nederland eet elke dag goed en ge varieerd? Dat is namelijk de vraag Wie is er in de gelegenheid om in Neder land harmonieus te leven en te eten, zoals zeg maar, een boer in Zwitserland in een gezonde omgeving met zijn boerderij op een alpenweide met groenten uit eigen tuin, met vlees dat geen antibiotica en andere kwalijke stoffen omvat? Men denkt aan scharrelkippen en die niet onder een al te grote stress staat? Wij halen onze levensmiddelen voorname lijk uit de supermarkt. Ondervoed door ondervoeding Dus goede gevarieerde voeding is en blijft de basis voor lichamelijk gezondheid en beweging. Daar zijn we het allemaal over eens, dat be hoeft geen betoog. Maar het probleem is dat in de praktijk deze stelling zo verschrikkelijk geweld wordt aangedaan. Wij denken aan de reclame van de fabrikan ten, kleurstoffen, smaakstoffen. Immers het product moet verkocht worden. Neem de sinaasappel als voorbeeld die wor den onrijp van de boom geplukt. Denkt u dat deze goede vruchten lang genoeg in de zon gerijpt zijn om voldoende vitaminen C te bevatten? Verarming reeds IN DE landbouw De verarming van ons dagelijks voedsel be gint op het land. Kunstmest bevat vrijwel uitsluitend kalium, stikstof en fosfor. Een vooruitstrevende boer voegt nog wel wat magnesium toe. Het is geen wonder dat deze grond op deze manier arm wordt aan selenium, zink, chroom, mangaan om maar een paar mineralen te noemen. Deze stoffen zijn absoluut een pré voor de gezondheid van mens en dier. (ingezonden) Ook onze koeien grazen op arme gronden of in de stal Zoals wij hebben opgemerkt, hebben we alle mineralen nodig voor een goede gezondheid. De meest effectieve methode is natuurlijke bemesting Let wel, het is aan iedereen vrij om zijn leven in te richten zoals hij zelf wil. Het blijft altijd een keuze. Net zoals met roken: u kunt stoppen wat voor uw gezond heid nog altijd het meest verstandig is. In uw blad van woensdag 30 december 1998 met raad en daad, werd de vraag gesteld vitaminen C en B. Hierbij een korte uitleg. Naast het feit dat onze levensmiddelen zijn ontdaan van vitamines en mineralen zijn deze giftige bestrijdingsmiddelen een ander punt van zorg. Onze groenten en ons fruit zijn vergeven van herbiciden, pesticiden etc. Het achter- voegsel-cide duidt op doden. Welnu, de stoffen waarmee onkruid, schim mels, parasieten en insecten worden gedood, zijn echt niet bevorderlijk voor onze gezondheid. Het overmatig gebruik van al deze chemi sche stoffen draagt er in hoge mate toe bij dat het fenomeen allergie, de laatste tijd zo schrikbarend toeneemt. Niet voor niets stelt de overheid maximum toegelaten hoeveelheden vast voor de ciden. Vitamine C, een vitamine apart Wij kunnen in ons lichaam vitamine C niet aanmaken. Vitamine C (of ook wel Ascor- binezuur genoemd) is inderdaad een vitami ne apart. Want vitamine C beschermt ons bij uitstek. Vitamine C blijkt een universele antistres- factor te zijn, bijvoorbeeld als wij ziek zijn en nemen extra vitamine c, dan blijkt dat wij minder vitamine c uitplassen dan wan neer we gezond zijn. Deze bevinding maakt hopelijk een einde aan het fabeltje dat alle extra vitamine c wordt uitgeplast. Blijkbaar heeft het lichaam ten tijde van ziekte deze vitamine nodig. Het feit met een 'r' in de maand wijst reeds in deze richting. Heiaas bestaat er een groot misverstand over de hoeveelheid vitamine c. Eén sinaasappel per dag is absoluut onvol doende. Deze bevat ongeveer 50 mg, de hoeveelheid die nodig is om geen scheur buik op te lopen. TweevoudigJNobelprijswinnaar Linus Pauling beveelt per dag minstens 3 gram ascorbinezuur aan voor gezonde mensen. En wanneer men onder grote druk komt te staan of wanneer men ziek is of dreigt te worden dan moeten we zelfs meer nemen. Dan kunnen we de dosering gerust opvoe ren naar 10 of zelfs 30 gram over de dag uitgespreid, afhankelijk van de mate van stress of hoe ziek wij zijn. Alleen moet het lichaam even wennen aan deze stof. Bovendien neemt het lichaam zoveel vitamine c als het meent nodig te hebben. Op een gegeven moment bemerken wij dat de darmtolerantie vermindert. Een schoolvoorbeeld: begin met 2 gram vitamine c en houdt dit vol tot de darm be gint te rommelen. Zorg er voor dat er net geen diarree ont staat. U zult ook ervaren dat verkoudheid, eventueel griep zich in veel lichtere mate manifesteert of zelfs in het geheel niet door zet. Vitamine c is een van de minst schadelijke stoffen op aarde. Zo is jarenlang beweerd dat vitamine c nierstenen zou veroorzaken, niets is echter minder waar. Het is zelfs zo dat vitamine c een bepaalde vorm van nierstenen kan oplossen. Dat vitamine c nierstenen zou veroorzaken zou ooit op basis van een laboratoriumproef zijn vastgesteld. Deze proef bleek later een onjuiste weergave te zijn. Helaas bleek dit pas na jaren. Toen was het onheil al geschied en was het sprookje van de nierstenen door vitamine c al een eigen leven gaan leiden. Vandaag zijn alle voedingwetenschappers het er over eens dat vitamine c geen nierste nen veroorzaakt, maar het duurt geruime tijd voor een dergelijk fabeltje uit de wereld geholpen is. Zit men met vitamine c-gebruik aan de hoge kant dan kan men door eerst gedurende twee weken het vitamine c-gebruik af te bouwen en vervolgens weer in twee weken op te bouwen, evenwicht krijgen in een te hoog ingenomen dosering. Persoonlijk neem ik iedere dag 2 tot 3 gram Ascorbinezuur. Ik los het op in een weinig lauw water en roer tot het opgelost is en vul het op met karnemelk. En ik heb nergens last van, geen zere maag of iets dergelijks. Dat gebruik ik persoonlijk al jaren en ik voel mij er prettig bij. Nog even dit: Roken schaadt de gezondheid Daarom is stoppen met roken het beste advies. Maar voor wie echt niet kan stoppen is het zeer aan te raden extra vitamine c en b en mineralen te nemen. Vooral de vrije radicalenvangers beta caro- teen, vitamine c, vitamine e en selenium. Met vriendelijke groeten, Govert Kooijman Callenburgstraat 132 3134 GH Vlaardingen Tel. (010) 4344244 Eind maart dit jaar hopen veertig Roemeense scholieren van de Hongaars-gereformeerde school uit Cluj naar Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland te komen, op uitnodiging van het Prins Mauritsschoolkoor te Middelharnis. Vorig jaar is het Middelharnisse schoolkoor naar Roemenië geweest. Tijdens dit bezoek zijn dikke vriendschapsbanden gelegd en op haar beurt wil nu het koor van de 'Prins Maurits' de - arme - scho lieren uit Roemenië verwelkomen. Echter, dat kost flink geld. En in Roemenië hebben ze helemaal geen geld. Daarom zit het koor van Middelharnis niet stil om de benodigde fmanciën bij elkaar te krijgen. Er werd een muzikale puzzelactie georgani seerd. In verschillende kranten in de regio werd een paginagro te advertentie geplaatst met daarin 48 verschillende adverteer ders. Onder elke advertentie stond in notenschrift de eerste regel van een bekend lied. De beginletters van die eerste regels moesten achter elkaar worden geplaatst, waardoor een zin werd gevormd die met de komst van het Roemeense schoolkoor te maken heeft. Die zin was de uitkomst van de puzzel, waarvan de winnaars op 11 januari bekend werden gemaakt in de hal van de Prins Mauritsschool. Tijdens een repetitie van het schoolkoor onder leiding van muziek leraar Mar van der Veer trok de rector van de school, de heer Boot, de winnende inzendingen uit een krat vol oplossingen. Er zou één prijs worden uitgereikt van 150, één prijs van 100 en vier prij zen van 25. Bovendien zou nog een extra prijs van ƒ25 worden uitgereikt aan een inzender van de goede oplossing van het extra advertentiepuzzeltje dat op de voorpagina's van de betreffende kranten stond afgedrukt. De oplossing van de grote advertentiepuz zel luidt: 'met plezier ontvangen we de jongeren uit Oost-Europa' en die van het kleine puzzeltje luidt: 'in naam van Oranje doe open de poort'. Doordat één lied uit de grote puzzel niet werd herkend hadden opvallend veel inzendingen als - foutieve - oplossing: 'met plezier ontvangen we de Hongaren uit Oost-Europa'. Geen prijs dus voor die inzendingen! Wie wél een prijs krijgen kunnen dat hieronder lezen: De prijs van 150 gaat naar Reineke de Weger-Pater, Brandsmastraat 68 te Gouda en de prijs van 100 gaat naar J. v.d. Welle, Merel 16 te Sommelsdijk. De vier prijzen van 25 gaan naar Nathalie Maliepaard, Zweedsestraat 10 te Stad aan 't Haringvliet; fam. D. van Keulen, Molendijk 58 te Stad aan 't Haringvliet; C. Jonker, Langeweg 9 te Bruinisse en M. Boluijt-Hol, P. Heynstraat 52 te Dinteloord. De extra prijs van 25 voor het kleine puzzeltje gaat naar I. Taaie -Vroegindeweij, Schoolstraat 46 te Middelharnis. De prijswinnaars zouden nader bericht krijgen. De netto-opbrengst van de puzzel bedraagt ruim 5.000. Dit mooie bedrag hebben de 48 adverteerders bijeengebracht door het plaatsen van hun advertenties en volgens de heer Van der Veer zitten de Roemeense scholieren hiermee al een heel eind in Nederland! DIRKSLAND - 12 januari 19.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbellezing). MELISSANT - 13 januari 19.30 uur ds. A. M. den Boer (Openb. belijdenis en H.D.). OOLTGENSPLAAT - 13 januari 19.30 uur ds. C. de Jongste. OUDE TONGE - 14 januari 19.30 uur ds. T. M. van Dijk. STAD aan 't HARINGVLIET - 13 janu ari 19.30 uur ds. J. Schipper. NIEUWE TONGE - 14 januari 19.30 uur ds. J. Beens. Bestel Uw hij Drukkerij Langeweg 13, SOMMELSDIJK Al meer dan 200 cursisten hebben in de afgelopen jaren een van onze bloemschik cursussen doorlopen, met als resultaat dat de cursisten met eenvoudig materiaal een goede en mooie bloemschikking kunnen maken. Door duidelijke uitleg en vooral door zelf te proberen. Tijdens de cursussen ontstaan de meest mooie en uiteenlopende creaties. Juist omdat er zoveel vrij geschikt mag worden, leren de cursisten van elkaar wat er allemaal mogelijk is met de natuurlijke materialen. De hoofdmoot van de diverse cursussoorten is echter dat men leert kijken. Het kijken naar de materialen leert ons hoe de natuur de materialen heeft gevormd. Vooral het goed (leren) kijken naar natuur lijk materiaal is een beslist noodzakelijke basis van goed bloemschikken. Tijdens onze cursussen wordt u duidelijk gemaakt waar u op moet letten en hoe u materialen goed kunt gebruiken. Ook dit jaar organiseren we weer een hele boel leuke en leerzame schikavonden. Om u een duidelijk beeld te geven wat er zoal gemaakt en geleerd wordt bij ons op de cursussen, hebben wij een info-weekend georganiseerd. Op vrijdag 15 en zaterdag 16 januari pre senteren we onze cursussen 1999. U kunt zien wat er zoal gemaakt gaat worden, op welke data dit gebeurt en wat één en ander gaat kosten. Tijdens dit weekend kunt u zelf kijken of een cursus geschikt voor u is, en tevens kunt u andere avonden die vermeld staan bij ons opgeven. U kunt bijvoorbeeld de grote cursus gaan volgen en in maart, mei, september en no vember een workshop bespreken. Kortom, tijdens het presentatieweekend Geschikt 99 kunt u uw eigen creatieve cur sus samenstellen. (J. P. C. A. Hendriks, stadsarcheolóog) Uitslagen van 4 januari 1999 Direct in het nieuwe jaar stond een confron tatie met de schaakvereniging Stellendam op het programma. In het verleden hebben deze derby's vaak geleid tot winst voor Stellendam. Maar nu was het aan de Oud- dorpers om te bewijzen dat wij nu de beste schaakclub van de gemeente Goedereede zijn. Met de sterkste bezetting werd het vuur geopend op de tegenstander die even eens op oorlogsterkte was. Na 1.5 uur spelen stond Ouddorp over de 8 borden iets beter. Zeker aan het bord waar Willem-Jan Tanis speelde. Hij stond maar liefst een volle toren voor tegen Roon. Maar wat gebeurde er toen. Hij verzette een stuk, had dit volgens eigen zetten nog beet, zag de grove fout die dreigde en zette het stuk terug op het oorspronkelijke veld. Te genstander Roon meende gezien te hebben dat Tanis dit stuk even had losgelaten en claimde luidkeels de winst. Consternatie alom in de speelzaal. Tanis ontkende, en wedstrijdleider Soeteman moest (geadvi seerd door minimaal 10 verschillende me ningen) een oordeel vellen. Hij besloot op basis van getuigenissen Roon in het gelijk te stellen. Later in de avond vond een soortgelijk tafe reel plaats maar toen was een gevallen vlag Je reden voor opwinding. Opnieuw moest de wedstrijdleider de knoop doorhakken met remise als einduitslag. Al dit geharre war was natuurlijk niet bevorderlijk voor de kwaliteit van het spel op de overige borden. De einduitslag was met 5-3 in het voordeel van Stellendam. Opgemerkt moet worden dat Kastelein nog fraai de kampioen van Stellendam wist te verschalken. Met even eens een klinkende overwinning op Verol- me eerder dit seizoen begint hij een naam op te bouwen. Resultaat per bord: A. C. BaasO A. J. Kastelein1 J. Santifortrem W. H. M. van GeelenO W. J. TanisO W. T. Breenrem K. van der Wenderem P. A. Derrezrem Schaken, groep 2 A. Schaefer - A. van HuizenO - 1 P. Breen - K. de Ronderem P. Speelman-J. Grinwisrem E. Santifort - P. van der Noordt1 - O Dammen J. Visbeen - K. Tanis3 - O A. P. C. de Mik - P. van Dam1 - 1 J. van Koppen - J. MoerkerkO - 3 A. Meijer - C. Mierop1 - 1 C. Tanis - H. M. FloresteijnO - 3 C. Akershoek - A. de Mik1 - 1 Op 3 maart 1997 startte het Archeologisch Team Statenplein met het oudheidkundig bodemonderzoek op het westelijk deel van het Statenplein in Dordrecht. De reden van het onderzoek is simpel en duidelijk: door Dordrecht een nieuw stadshart te geven wordt het oude hart definitief opgeruimd. De oorzaak van het onderzoek is duidelijk: het oude stadshart was ooit de oudste nieuwbouwwijk van Dordrecht, waar zeven eeuwen historie liggen opgeslagen. Het onderzoek heeft tot doel de geschiede nis van de mensen die hier gewoond hebben te leren kennen. In feite is er sprake van een bijzondere manier van ontsluiting van bron nen voor een stukje sociale geschiedenis van Dordrecht. Dat onderzoek vindt overi gens plaats in nauw overleg met het Stads archief, waardoor beide historische discipli nes (archiefonderzoek en bodemonderzoek) in gelijke mate bijdragen aan een nieuw stuk geschiedschrijving van de stad. Tijdens het archeologisch onderzoek op het Statenplein in 1997 werden vier huizen ge heel blootgelegd, inclusief het erf. We heb ben ze aangeduid als de panden A, B, C en D. Omstreeks 1960 hadden deze huizen de nummers 12/14, 16/18, 20/22 en 24/26. Van het voormalig pand 24/26 (huis D) is een rapport bewaard gebleven uit 1925, toen het pand nog werd aangeduid met nummer 18. Het rapport geeft een indringend inzicht in de leefomstandigheden in de Kromme Elle boog. Wat ons opviel was dat de platte grond van dit huis moeiteloos nog enkele eeuwen kon worden terug geplaatst in de tijd. Daarover tijdens de lezing meer, over een bijzonder stukje sociale geschiedenis uit een bijzonder achterafstraatje... in het hart van Dordt. De Doele, Sint Joris Doelstraat 32, Sommelsdijk Middeleeuwse ambachten onder het Statenplein te Dordrecht. Drs. J. P. C A. Hendriks, stadsarcheoloog van Dordrecht. De ontstaansgeschiedenis van steden en havenplaatsen in Zeeland tot circa 1300. De heer P. A. Henderikx. Strijd tegen het water. J. Klepper. Leden vergadering Langs velden en wegen, videofüm. (In het aan de leden gezonden Kontakt is abusievelijk de datum 6 februari 1999 ver meld. Dit moet zoals hierboven blijkt 16 februari zijn. Dinsdag 19 januari 1999: (20.00 uur) Dinsdag 16 februari 1999: (20.00 uur) Dinsdag 16 maart 1999: (20.00 uur) Donderdag 1 april 1999: (19.30 uur) Op D.V. maandag 18 januari 1999 hoopt mevr. L. M. I. Vermaat-Beenhakker uit Scheveningen te spreken over 'Eenzaam heid, wat een opgave'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis.-Kosten 6,- per avond. Hartelijk welkom. Op woensdag 13 januari a.s. spreekt Rinus Pieper over het thema Komt alles uit wat in de Bijbel is voorspeld? De avond begint om 20.00 uur in het Dien stencentrum, Doetinchemsestraat 27 in Middelharnis. De koffie staat klaar! Christengemeente 'Vrienden van de Bijbel'. Info: fam. De Gans, tel. (0187) 484362. OUDE TONGE - In december heeft Tafeltennisvereniging Oude Tonge tal van activiteiten opgezet voor zowel junioren en senioren. De competitie teams van Oude Tonge sloten de najaarscompetitie af, er werden dub belspelkampioenschappen gehouden bij de junioren en senioren (dit jaar wellicht de Junioren gemixed met senioren) en op woensdag 23 decem ber organiseerde Oude Tonge voor het eerst een scholentoernooi. Hiervoor werden alle scholen in de gemeen te Oostflakkee aangeschreven. De deelname was beperkt voor alleen de leerlingen van de groepen 6, 7 en 8. Uiteindelijk reageer den drie scholen positief op de uitnodiging van Oude Tonge. Dit waren De Nobelaer en het Startblok uit Oude Tonge en de Regen boog uit Ooltgensplaat. Om 10.00 uur gingen 44 deelnemers van start in de sporthal van de Grutterswei en speelde in de eerste ronde om 1 game tot de 21 in diverse 5- en 6-kampen. In de tweede ronde werden de scholieren verdeeld over een winnaarsronde (nrs. 1 en 2 van iedere poule uit de eerste ronde) een middenpoule (nrs. 3 en 4 eerste ronde) en een verliezers- ronde (nrs. 5 en 6 eerste ronde). Ook hier werd weer om één game tot de 21 gespeeld. Het niveau van de deelnemers was zeer goed. Vrijwel alle deelnemers wisten goed te serveren en wisten al een aardig balletje te slaan. Om iets na 15.00 uur werden de prijzen per poule uitgereikt. Verliezersronde 1. Johnny Broeders (Nobelaer); 2. Linda Brands (Nobelaer); 3. Anne van Oers (No belaer). Middenpoule: 1. Johan Pollemans (Nobelaer); 2. Renée Thoonen (Regen boog); 3. Keven Kievit (Regenboog). Win naarsronde: 1. Dominique Bovée (Nobe laer); 2. Gert-Jan Tollenaar (Nobelaer); 3 Mike Jacobs (Nobelaer). Dominique Bovée mag zich dus de eerste scholenkampioen noemen van Oostflakkee. Echt verwonderlijk is dit niet daar hij vrij wel elke middag tijdens de pauze op de tafel speelt die de Nobelaer binnen heeft staan. Zijn trainingspartner elke middag is Gert- Jan Tollenaar die deze dag tweede werd. Alle dagelijkse uurtjes trainen wierpen deze dag hun vruchten af. Tot slot werd uitgerekend welke school het het beste heeft gedaan. Hiertoe verdiende iedere deelnemer een aantal punten. Het totaal aantal punten werd gerelateerd aan het aantal deelnemers per school. De Nobe laer (23 scholieren) kwam deze dag als beste uit de bus. Dit kon ook bijna niet anders daar zij maar liefst 7 van de 9 prijzen wisten binnen te halen. De Regenboog (11 scholieren) werd 2e en het Startblok (10 scholieren) - helaas dit jaar zonder prijzen - werd 3e. Naast dit succesvol scholentoernooi was er ook nog een kampioenschap te vieren van het 3e team van Oude Tonge dat uitkwam in de 6e klasse. Dit zag er lange tijd hele maal niet naar uit. In de 2e helft van de competitie werd gelijkgespeeld tegen de nummer 1 van dat moment Smashing uit Klaaswaal. Door echter betere uitslagen (10-0, 9-1 en 8-2) neer te zetten tegen de andere tegenstanders kwam Oude Tonge alsnog langszij met uiteindelijk een voor sprong van 5 punten op Smashing. Team 3 van Oude Tonge mag daarom in dit voorjaar voor het eerst uitkomen in de 5e klasse. Eveneens in de 5e klasse zal het 2e team van Oude Tonge gaan uitkomen. Team 2 echter degradeert vanuit de 4e klasse. Het 2e team wist de tweede helft weliswaar meer punten te behalen dan in de Ie helft maar uiteindelijk wisten ze toch niet een wedstrijd te winnen of gelijk te spelen. Positief te noemen was de bijna 50% sco rende (debutant 4e klasse) Adrie Brands. Het eerste team uitkomende in de 3e klasse speelde zeer sterk doch moest in het 6e team van de Sprint uit Den Briel duidelijk haar meerdere erkennen. Thuis verloor Oude Tonge met 4-6. Alle overige wedstrij den werden overduidelijk gewonnen (10-0, 9-1, 8-2 en 7-3) met uiteindelijk maar liefst 13 punten voorsprong op de nummer 3 maar helaas 9 punten achterstand op kam pioen de Sprint. In december werden de gebruikelijke dub belspelkampioenschappen gehouden. Uit slag jeugd: 1Adriaan Heemes/Peter Hee- mes; 2. Irene de Jonge/Richard Smalheer; 3. Vincent de Jonge/Pieter Muntens. Uit slag senioren: 1Leo Brands/Wout van den Tol; 2. Gerald Vink/Hans Drooger; 3. Henk Brands/ Frank Kik. Na een rustig verlopen Oliebollentoernooi - waar meer gegeten werd dan gespeeld - op de laatste speelavond in december gaat Tafeltennisvereniging een rustige januari maand tegemoet. In de laatste week van januari zal de voorjaarscompetitie van start gaan en op zaterdag 20 maart zal Oude Tonge voor de 8e maal haar Rabotoernooi organiseren. Winnaars Muziekpuzzel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5