Trend 1999 te Ouddorp Good Luck verrast koploper Ons Oranjehuis EiuyriDra-niEyws Feestavond FNV Heren Recreanten 1 en 2 Intermezzo behalen succes! Twaalf waterschappen organiseren verkiezingen voor kwart Nederlandse kiesgerechtigden 16 januari Verkoopdag in Rockanje Dam- en Schaakver. 'Dirksland' VERVOLGVERHAAL PAGINA 3 Dinsdag 12 Januari 1999 Beurs die u niet mag missen! Dit succesvolle jaarlijkse evenement in de Dorpstienden te Ouddorp, wordt deze week voor de zevende maal georganiseerd door de regionale ondernemers. Het aantal deelnemers dit jaar is haast verdubbeld, met als resultaat een druk bezette zaal, een groter aanbod voor u en nog meer presentaties en demonstraties van produkten en artikelen. Portas Vakbedrijf Brielle Uitslagen van 4 januari Maandag 18 januari 1999; WILHELMINA Maandag 22 februari 1999: BERNHARD Maandag 15 maart 1999: CRISIS OP SOESTDUK Maandag 22 maart 1999: BEATRIX, MENS EN MAJESTEIT 'Uw stem over het water draagt ver der dan u denkt'. Met deze slogan promoten twaalf waterschappen in Noord- en Zuid-Holland de verkie zingen voor een nieuw bestuur. Sa men starten de waterschappen deze maand een publiciteitscampagne om meer bekendheid te geven aan de waterschapsverkiezingen die in april worden gehouden. Niet alleen de pu bliciteit moet daaraan bijdragen, maar vooral het gemak van telefo nisch stemmen. Persoonlijke betrokkenheid Veel publiciteit Meisjes B stelt vierde plaats veilig TAPIJT VINYL GORDUNENi TRAMWEG 33 OUDE TONGE Overige uitslagen: M..mmM -82- Hij kon niet begrijpen dat deze men sen een goede stee wilden verlaten op het ogenblik dat hij begon vrucht op te leveren om in de wildernis opnieuw van de grond af te beginnen. Viel de farm soms tegen? Waren de ontgonnen akkers wel goed, maar was de grond verder op de homestead, waar nu nog bos was, misschien slecht? O'Kelly stelde hem gerust. De grond was prima, overal. Dat de Polen de farm verkopen wilden, vond hij helemaal niet vreemd. Deze mensen waren bos bouwers, die in het oerwoud tierden. Het was hun lust en hun leven om midden in de rimboe te begin nen met de bijl, die zij voortreffelijk hanteerden. Als de Hollander idee had in deze farm, moest hij hem kopen. Hij zou er vast geen spijt van hebben. Jan Willem wendde zich weer tot de Polen en vroeg prijs. Zij noemden een som, die hem zeer meeviel. Hij vroeg of hij het bod een week in handen houden mocht; zodra hij thuis was, zou hij beslissen en schrijven. Grochollski wenste echter nu bescheid. ,,Vier dagen uitstel", stelde Jan Willem voor. ,,Ik telegrafeer, zodra ik thuis ben". De Pool was echter koppig. Als de Hollander niet onmiddellijk toesloeg, kreeg hij de farm niet. Er waren meer liefhebbers. Jan Willem stond in tweestrijd. De farm stond hem aan. Twee secties was hij groot. Daar konden straks vier boerderijen op, voor hem en voor drie van zijn jongens, ieder een; de grond was best; de afstand naar de spoorweg slechts drie mijl. Hij zou - een zeer groot voordeel boven pionieren op woeste grond - onmiddellijk kunnen gaan boeren en jaar op jaar de farm uitbreiden. ,,Ik adviseer je, doe het, 't is een prachtkans", zei O'Keily. Jan Willem was het'daarmee eens. Als hij uitsluitend met het materiële rekende, sloeg hij toe. Die van Neerlandia hadden echter andere waarden, hoger ge steld dan dollars en hij had, toen hij besloot te emi greren, een woord van God uit Genesis in de mond genomen. „Wat voor mensen wonen er in Lacombe?" vroeg hij de Chrochollski's. De Polen haalden hun schouders op. Zij noemden een paar namen, maar wat voor landslui het waren, wisten zij niet. Zij gingen zelden naar het dorp en kwamen nauwelijks bij hun buren. O'Kelly wist dat de bevolking van Lacombe een mengelmoesje was: meest Engelsen van afkomst; verder een paar Duitsers, enkele Hongaren en wat Oekraïners. In het bos leefden Indianen. Nederlan ders waren er niet. Jan Willem stond een poos in tweestrijd. De kolonis ten van Neerlandia waren de wereld ontvlucht om bij elkaar en dicht bij God te zijn. En hij... Die boer in Neerlandia zei verleden week: ,,Hier heb je het opperhoofd van de dwazen". Hij had het als scherts opgevat. Maar als hij alles wat hij in Neerlandia had gehoord en gezien, combineerde met hetgeen O'Kelly hem over de kolonie had gezegd, ontdekte hij in de scherts toch een bittere kern van waarheid. Het was dwaas om honderd gezinnen zestien dagen diep de wildernis in te voeren en te gaan boeren op een plaats, waar het graan wel groeien wilde, maar vanwaar je je oogst niet naar de markt kon brengen. De Poolse vrouw riep uit het huis dat het eten klaar was. Ze aten een scherp gekruide maaltijd met veel vlees en daarbij zwaar, eigen gebrouwen bier. Jan Willem sprak weinig onder het eten. Hij wikte en woog nog steeds. Het was nu veel beter in Neerlandia dan de eerste jaren, had Kinders gezegd. Ja, ja, dat had hij ondervonden. Die rit met het Fordje in de wolkko lom. De terugrit op de bucky, half rijdend en half varend. En hoe ging het thans met de afzet van de produkten? Kinders had geklaagd dat ze maar vijfen tachtig centen overhielden van een wagen tarwe. Dat was natuurlijk zo weinig, omdat de kosten van het vervoer langs een mudroad van dertig mijlen abomi nabel waren. Stel je voor dat er tussen zijn oude dorp en Amsterdam geen enkele spoorweg was, geen vaarwater, geen redelijke rijweg, alleen een modder pad, bij zonnig weer mul stof en als het regende een moddersloot, wie zou daar dan een boerderij begin nen? Goed, je kon de toestanden in de West niet ver gelijken met die in Nederland. Maar hij kon nu deze farm krijgen, het allerbeste land, op drie mijl afstand van de spoorweg. Een dwaas, die dit liet liggen en diep in de jungle kroop. „Nou, wat wil je? vroeg Peter Grochollski, toen ze van tafel opstonden. „Ik koop de farm", zei Jan Willem. Grochollski wilde dat ze onmiddellijk naar de notaris gingen en O'Kelly nam de tijd, nu er een koop be klonken was. Toen de notaris de akte van overdracht voorlas, per ste Jan Willem de lippen op elkaar. Het werd nu onherroepelijk. Maar hij tekende het stuk met vaste hand. Tijdens de reis van Toronto naar het westen had Jan Willem nacht op nacht heel goed geslapen. Van de harde banken had hij even weinig last gehad als van het rammelen van de trein. Op de terugreis wilde het de eerste nacht niet. Telkens verschoof hij het kus sen, dat hij van de conducteur gehuurd had, nu naar de hoek bij het raam, dan naar het midden van de bank, maar het hielp niet. Hij bleef klaar wakker. Bij ieder station zag hij de komende en gaande reizigers tastend lopen door het met blauwe lampjes scheme rig verlichte rijtuig en tijdens het rijden zag hij de sterren aan de lucht en de toppen van de bomen langs de spoorweg. Hij kon niet slapen, omdat hij innerlijk niet rustig was. Hij had de farm van de Pool gekocht en Neer landia versmaad. En toch had hij in Neerlandia gevonden wat hij van Canada verwachtte: een leeg land, wachtend op de mensen; een woeste aarde, die hij bebouwen en vruchtbaar maken kon. Hij had zelfs méér gevonden dan hij had verwacht. Neerlan dia was een brokje Nederland in het Wilde Westen, waar zijn moedertaal gesproken werd. Het was een kerkgemeenschap, waar het oud geloof beleden werd. In dit opzicht was het dorp een ideaal. Doch hij had Neerlandia verworpen. Omdat de grond te Lacombe beter was; omdat het spoor dichtbij was; omdat hij daar een farm kon kopen, die aanstonds vrucht opbracht. Dat waren toch zeer zakelijke over wegingen. Doch de pioniers van Neerlandia hadden andere dan zakelijke overwegingen laten gelden. Zij waren de wereld ontvlucht en hadden al de ellenden en geva ren van de wildernis gedragen om als gelovigen bij elkaar en samen dicht bij God te zijn. En hij had, vóór hij uit Nederland vertrok, ge schermd met een goddelijk gebod. Toen hij in het oosten zijn ideaal niet vond en naar de West wilde, had hij dezelfde zware woorden weer in zijn mond genomen: ,,Weest vruchtbaar, en vermenigvuldigt, en vervult de aarde". Nu had hij mensen ontmoet, die naar dit gebond gehandeld hadden, in plaats van uit te zoeken, waar de meeste dollars te verdienen waren. En hij had hen links laten liggen om een plaats te kiezen, waar meer money was te maken. Hij handelde zoals- die zestig gezinnen, die uit Neerlan dia weggetrokken waren, omdat het er hun te arm was en te zwaar, en van wie Kinders had gezegd dat zij de tegenwoordige wereld lief gekregen hadden, en anderen in Neerlandia hem zeiden dat zij bezeten waren van de dollarkoorts. Natuurlijk blijft de toegang GRATIS en krijgt u van de standhouders koffie aange boden. Ook hebben wij weer een hoofdprijs, als beloning voor uw bezoek, nl. een bood- schappenmand ter waarde van enkele hon derden guldens. Als u het precieze bedrag raadt, wordt u de eigenaar van deze waardevolle mand. Iedereen is van harte welkom tijdens TREND 1999 in Ouddorp op 14, 15 en 16 januari a.s. Wij zijn geopend: donderdag en vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Uw Nefit Comfortdealer Fa. J. van Wijk uit Goedereede staat op de beurs met de nieuwste Nefit Ecomline CV-ketels, met de meest verkochte HR-ketel van Nederland kunt u flink besparen op uw gasrekening. Door z'n hoge rendement kan uw besparing zelfs oplopen tot 30% (in vergelijking met een conventionele ketel!) Met een Nefit Ecomline HR-ketel heeft u dit voordeel jaar in jaar uit. Bij uw Nefit Comfortdealer vindt u altijd een Ecomline-ketel die het beste past bij uw woonsituatie. En niet onbelangrijk, bij uw budget. Als u hoge eisen stelt aan warmte- en warmwatercomfort en u het milieu maar ook uw portemonnee graag ontziet, dan is de Nefit Ecomline een logische keus. Uw Nefit Comfortdealer adviseert u graag welke Ecomline-ketel het beste in uw situ atie voldoet. Tevens kunt u bij ons de Ecomline demonstratie-video lenen om thuis op uw gemak alles nog eens op een rijtje te zetten. Verder staan wij op de beurs met een Atag zonneboilersysteem. Dit systeem gebruikt energie uit zonlicht om water te verwarmen. In de winter, als het zonlicht minder warmte in zich heeft, dan wordt het water bijver- warmd door een naverwarmer. In de zomer kan het warme water in de boiler een tem peratuur bereiken van ruim 80 graden C. Op jaarbasis kan zo ongeveer 300 m' aardgas bespaard worden. Daar de overheid en Ge meenten een duurzame manier van energie opwekking willen stimuleren stellen zij di verse subsidies beschikbaar om het geheel aantrekkelijk te maken. De afgelopen tijd heeft fa. Van Wijk reeds 13 van dergelijke systemen op Goeree- Overflakkee geplaatst zowel in combinatie met een Nefit HR-ketel als op een bestaan de combi CV-ketel. Op de beurs staat een complete installatie opgesteld en wij vertel len u graag meer over de mogelijkheden en toepassingen van dit systeem. ESGRI v.o.f. presenteert voor u diverse mogelijkheden voor het inrichten van uw woning, kantoor of andere ruimtes. Schuifwandkasten in diverse kleuren en maten zoals u die wenst. Wij bieden u het komfort van optimale kastruimte verborgen achter een kamerhoge kamerbrede schuif wand, afgewerkt met decoratieve panelen spiegels. Wij bieden u ook de mogelijkheid zelf uw kastindeling in te vullen, zodat elke centimeter optimaal wordt benut. Tevens bieden wij u ook exclusieve wand en plafondbekleding, bestaande uit kunst stof, MDF en gefineerde panelen. Daarbij leveren wij u ook de bijpassende afwerklijs- ten en sierveren om eventueel een tikje van uw eigen persoonlijkheid naar voren te laten komen. Deze wand en plafondpanelen zijn in diverse kleuren leverbaar. Voor Trend 1999 heeft Naaimachinehan- del 'VLIETO' zijn stand geheel vernieuwd. De achterwand heeft nu 2 schappen waarop wij de machines veel uitgebreider kunnen tonen, daarnaast staat een tafel met een computer waarop wij het programmeren van de borduurkaartjes en de aanbiedingen kunnen laten zien. In het midden van de stand hebben wij nu een werkeiland gemaakt, waaraan serieuze klanten de machines zelf kunnen proberen. Ons motto is dit jaar: Het beste kunt u op Trend 1999 testen. Verder schenken wij veel aandacht aan de Husqvarna Orchidea. Deze machine hebben wij iets hoger op de kop van het werkeiland gezet. Diane, onze demonstratrice die ook de instructielessen verzorgt, is aanwezig om u alles van de meest meest geavanceerde naai machine met borduureenheid te laten zien. Wellicht heeft u al vernomen dat Husqvarna dit jaar een nieuwe naai-borduurmachine presenteert. Daarin zijn de nieuwste ontwik kelingen opgenomen; zoals een ingebouwde computer met kleurenscherm, en een floppy drive die de borduurpatronen direkt van een normale diskette kan verwerken, en waar van de persvoet vanzelf omhoog gaat als hij voor een verdikking komt. Deze machine zal medio juni leverbaar zijn. De gedachten, daar kan ik beter op wach ten, wil Husqvarna voorkomen, door nu een hogere inruilkorting te geven, met een prijs garantie voor het volledig betaalde bedrag als u toch dit voorjaar de nieuwste wilt heb ben. Tot ziens op Trend 1999. Natuuriijk kent u PORTAS, de renovatie- en moderniseringsspecialist Nr. 1 van Euro pa op het gebied van deuren, keukens, radiatorkastmeubelen, trappen etc. Al meer dan 20 jaar is Portas voor u een goede bekende. Dagelijks rijden wij met onze groene Portas bussen over de eilanden om de vele opdrachten uit te voeren. In Ouddorp zijn wij er natuurlijk ook weer bij met ons uitgebreide assortiment en de introductie van het 'Young line' keuken en deurenprogramma in de nieuwste 1999 kleuren. Kom naar onze info-stand in Ouddorp en overtuig u van de vele mogelijkheden, die er zijn op het gebied van deuren, keukens, trappen, radiatorkastmeubelen etc. Fa. D&M van Ooijen is al 25 jaar leveran cier van tafelserviezen en hoogwaardige kwaliteit 18/10 edelstalen tafelbestekken met onbeperkte fabrieksgarantie. Dealer van o.a. Johnson, Brothers, Seltman en Wood en Sons serviezen. Onze tafelbestekken zijn rechtstreeks van de fabriek, dus zeer vrien delijk geprijsd, de moeite waard om even bij ons langs te komen. RIDDERKERK - Zaterdag 9 januari ging Good Luck, na de overwinning van vorige week op BKC, redelijk ontspannen naar koploper Sagitta uit Ridderkerk. Sagitta heeft tot deze wedstrijd zonder puntverlies gespeeld. Good Luck wilde winnen, maar wist dat dit bijna onmogelijk was. Sagitta begon goed en stond binnen enkele minuten al op een 3-0 voorsprong. Marjon Soeteman gaf een goede pass aan Nico Overduin, zodat deze met een fraaie bewe ging de score voor Good Luck kon openen. Na een aantal goede aanvallen kon Petra van der Valk, na aangeven van Steven Vogelaar van afstand de 3-2 scoren. Even later eindigde een goede aanval tussen Heidi kamerling en Petra van der Valk ook in een doelpunt van deze laatste. Sagitta kwam van afstand tot 4-3 en Samantha Krijgsman wist met een individuele actie van achter de korf de gelijkmaker te scoren. Ongelukkig kwam Good Luck op 5-4 ach ter, maar door middel van een strafworp van Jan-Willem de Vos kwam Good Luck weer gelijk. Na een goede combinatie tussen Marjon Soeteman en Marcel Kievit wist Kievit van afstand de 5-6 te scoren. Na een snelle com binatie tussen Nico Overduin en Samantha Krijgsman wist Krijgsman met een fraai afstandschot de 5-7 op het scorebord te zet ten. De aanvallen van Good Luck liepen goed, waardoor Jan-Willem de Vos de vrij- gespeelde Petra van der Valk kon aanspe len, die zo van afstand de 5-8 kon maken. Sagitta kon twee maal scoren en kwam op 7-8. Net voor rust uitte een combinatie tus sen Samantha Krijgsman en Marcel Kievit in een doelpunt van deze laatste van onder de korf. Na rust had Good Luck moeite met scoren, maar gelukkig kon het enigszins vertrouwen op de verdediging, die vrijwel potdicht zat. Helaas kon Sagitta, na heel veel moeite, toch naast Good Luck komen, 9-9. De ploeg uit Middelharnis hervatte de goede aanval len van de eerste helft weer. Samantha Krijgsman kon na een goede rebound Mar cel Kievit aanspelen, die van afstand de 9- 10 maakte. Een minuut later werd een mooie combinatie tussen Marcel Kievit en Nico Overduin ook afgerond in een afstandschot, ditmaal op naam van Over duin. Good Luck stoomde werkelijk door en kwam na een goede rebound van Steven Vogelaar, die op deze manier Petra van der Valk kon aanspelen en van afstand kon sco ren, op 9-12. Ditzelfde herhaalde zich twee minuten later, maar deze keer was het Heidi Kamerling, die van afstand doel wist te tref fen. Good Luck bleef goed verdedigen, maar werd toch twee maal gepasseerd, 11- 13. Met nog zo'n kwartier op de klok, speelde Jan-Willem de Vos Petra van der Valk aan, die meteen van afstand fraai de 11-14 maakte. Even later was er een fantas tische combinatie tussen Heidi Kamerling en Petra van der Valk, die van der Valk met een doorloopbal goed afronde, 11-15. Sagit ta maakte 12-15 en Samantha Krijgsman gaf Marcel Kievit vanuit een vrije bal de 12-16 aan. In de slotfase maakte Sagitta de 13-16 met behulp van een afstandschot. Het eindsignaal kwam voor de Good Luckers als een opluchting en hadden het vrijwel onmogelijke dus mogelijk gemaakt. Coach Peter van Vliet sprong een gat in de lucht en was zeer tevreden over zijn ploeg, niet alleen over het resultaat tegen de koplo per, maar ook over het fantastische spel van zijn ploeg. Van Vliet: zelfs in de slotfase wisten ze zeer professioneel de bal in de ploeg te houden, zodat Sagitta zelfs niet meer tot aanvallen toekwam. Ik ben echt trots op ze, ze hebben hard gewerkt en goed gespeeld. OUDE TONGE - Op zaterdag 23 januari is er een feestavond, die gehouden wordt door de afdelingen Bouw- en Houtbond FNV. Bondgenoten FNV. Alle FNV-Ieden met hun partners woonachtig op Goeree-Over- flakkee, wonicii bij deze van harte uitgeno digd. Deze feestavond wordt gehouden in de 'Grutterswei', Willemstraat 14 te Oude Tonge. Aanvang 19.30 uur. Het programma is als volgt: Bij binnen komst is er voor iedereen gratis koffie en twee consumptiebonnen. Hierna volgt het officiële gedeelte, dat bestaat uit de opening en het toespreken en huldigen van de jubi larissen door de districtsbestuurder. Na de pauze wordt er een verloting gehou den met vele mooie prijzen. Dit alles wordt muzikaal begeleid door Frank en Eveline. Ook in het nieuwe jaar organiseren wij elke derde zaterdag van de maand een verkoop- dag, met voor elk wat wils. Ons adres is Hilseweg 3 en wij zijn open van 9.30 tot 14.00 uur. Wij werken ten bate van restauratie en onderhoud van de N.H. kerk van Rockanje. In verband met veel te zachte bermen aan de Hilseweg is er tijdelijk parkeergelegen heid links achter de woning. U kunt ons bereiken vanuit Hellevoetsluis en Goeree- Overflakkee door bij de verkeerslichten van de N57 richting Rockanje te volgen, daarna is de richting aangegeven met R-markt bor den, deze staan ook vanuit Rockanje. Al onze medewerkers wensen u een goed 1999 en graag tot ziens op 16 januari in de schuur. Dammen, afdeling 1: G. Smits - A. Los3 - O C. van Welie - M. van 't Geloof3 - O Joh. Wolfert - W. StolkO - 3 H. Keuvelaar - J. Knöps3 - O Afdeling 2: P. V. d. Groef- W. Nieuwland3 - O J. V. d. Groef - H. de MunckO - 3 C. V. d. Kroon - K. de Jong1 - 1 Schaken: W. de Vos - A. KnöpsM - M W. Stolk - H. ZorgeO - 1 J. C. de Jong - D. WolfertO - 1 Vier lezingen waarbij ons vorstenhuis cen traal staat. Inleider is de heer J. G Kikkert, historicus uit Oostvoorne. Honderd jaar geleden werd Wilhelmina in- gehuldigd. Voor de ouderen is zij een her innering, voor de jongeren is zij geschiede nis. In 1938, toen zij veertig jaar op de troon had gezeten, besloot zij af te treden. Zou zij dat gedaan hebben, dan zou zij al bijna ver geten zijn geweest. Het liep anders. Haar belangrijkste jaren moesten nog komen. Wilhelmina was vorstin tussen verleden en toekomst. En dat was niet de enige paradox in haar (soms krampachtige) bestaan. Zij' hield de geschiedschrijvers bewust op af stand. Liever trachtte zij, door middel van: een autobiografie, haar eigen beeld in de geschiedenis te bepalen. Zij greep altijdi graag zelf in. Hij heeft de mythevorming rond zijn per soon nooit tegengehouden; als die tenmin ste positief was. De gevolgen zullen tot in de volgende eeuw merkbaar blijven. Nu al is duidelijk hoe weinig er werkelijk over hem bekend is, terwijl hij toch zo lang in het middelpunt heeft gestaan, nationaal (als Prins der Nederlanden) en internationaal (onder meer als voorzitter van het World Wildlife Fund en van de Bilderberg-confe- renties). Bernhard was de man die altijd alles mocht. Het minste dat van hem ge zegd kan worden, is dat hij zich leerde ken nen als een kleurrijke figuur en dat bevor derde de rust rond onze monarchie lang niet altijd. Het Soestdijkse schimmenspel in de perio de na de oorlog werd lot voor kort altijd voor de onderdanen verborgen gehouden. Toen in het boek 'Crisis op Soestdijk' (1996) opening van zaken werd gegeven, leidde dat tot veel opschudding. Was er sprake van een staatsgevaarlijk koningsdra ma, van een uit de hand gelopen menings verschil over alternatieve geneeswijzen of van een ordinair huwelijksconflict? Was er een Raspoetin aan het hof? Willem Drees, eerste minister in die tijd, zat er mee en schoof de kwestie jarenlang voor zich uit. Totdat de bom barstte. Zij bracht met straffe hand het Oranje-ko ningschap weer op de rails. Hel tekent haar dat zij daar al mee begon, lang vóór haar moeder terugtrad. Het tekende haar ook dat zij verkoos met Claus von Amsberg te trou wen, tegen alle oppositie in. Een overzicht van het leven van onze koningin biedt een veelzijdig beeld: als kind en balling, als in ternationaal georiënteerde kroonprinses, als staatshoofd met een geheel eigen taakop vatting, uitmondend in 'beatrixisme', als gerijpte koningin en hoofd van de dynastie, als behoedzaam beheerster van een immens fortuin, onafgebroken bezig met het af schermen van haar privacy. De boeiende ontwikkeling van 'prinses glimlach' tot 'koningin-achter de komma'. Organisatie: V.U. Hellevoetsluis. Opgave: Jan Lageweg, tel. 312387. Twaalf waterschappen in Zuid-Holland en een deel van Noord-Holland hebben de han den ineen geslagen en organiseren geza menlijk de waterschapsverkiezingen die in april van dit jaar worden gehouden. De wa terschappen hebben een eigen projectorga nisatie in het leven geroepen die de verkie zingen voor de 3.5 miljoen kiesgerechtig den coördineert. Nog niet eerder in Neder land zijn er door één organisatie voor zo veel kiesgerechtigden verkiezingen gere geld. Uit praktische overwegingen worden deze waterschapsverkiezingen telefonisch gehou den. De kiezer krijgt een krant thuis ge stuurd met daarin een lijst met de kandida ten en hun profielschets. Met de telefoon, en een eigen persoonlijke code voor de be veiliging, kan de kiezer op eenvoudige wijze gratis een stem op zijn of haar kandi daat uitbrengen. Het systeem is waterdicht en gebruikersvriendelijk. Wil of kan iemand niet telefonisch stemmen, dan kan per brief worden gestemd, want die mogelijkheid wordt ook in het verkiezingspakket gebo den. Voor deze waterschapsverkiezingen is een telefonisch informatiecentrum ingesteld. Hier kan men terecht voor het aanvragen van een verkiezingsbrochure en kandidaat stellingsformulieren. Dit gratis telefoon nummer is 0800-1569. Bereikbaar op werk dagen van 08.00 tot 22.00 uur en op zater dag van 09.00 tot 17.00 uur. Anders dan bijvoorbeeld bij gemeentebestu ren is het bestuur van een waterschap niet een afspiegeling van regionale politieke verhoudingen, maar van persoonlijke be trokkenheid. De bestuursleden vertegen woordigen in het reglement ge noemde catego rieën die belang hebben bij het werk van het wa terschap. In het algemeen zijn dit de ingezetenen, alle inwoners van 18 jaar en ouder in het gebied; gebouwd, alle eigenaren van huizen of andere gebou wen in het gebied; ongebouwd, alle eigena ren van 0,1 hectare of meer grond in het gebied. Een aantal waterschappen kent ook de categorie bedrijven, het bedrijfsleven binnen het gebied en de categorie gebouwd glas, dit zijn de eigenaren van kassen. Vanaf maandag 25 januari tot vrijdag 29 januari 1999 kan iedereen van 18 jaar en ouder zich kandidaat stellen. Deze kandi daat moet zich wel laten ondersteunen met tenminste 10 handtekeningen van stemge rechtigden uit de categorie waar hij of zij zich voor wil inzetten. De verkiezingen zelf starten op maandag 12 april 1999 met het verzenden van de oproe pen. De kiezer kan dan tot 27 april 1999, 12 uur 's middags, 24 uur per etmaal telefo nisch zijn stem uitbrengen. De kiezers die niet telefonisch maar per brief stemmen moeten hun stembiljet voor de laatste lichting van 26 april op de post doen. Op 28 april wordt om 8 uur 's avonds de uitslag bekend gemaakt bij de verschillende waterschapskantoren. De waterschappen streven naar een grotere opkomst dan in het verleden en zullen er veel aan doen de verkiezingen onder de aandacht van de kiezers te brengen. De kiesgerechtigden krijgen 7 april een brochu re met informatie over de waterschappen en de verkiezingen thuis gestuurd. Een week later ontvangen zij de officiële oproep met de kandidatenkrant. Verder zijn er naast advertenties in de regionale en lokale dag- en weekbladen, radio- of televisiespotjes op Radio en TV Rijnmond, Radio en TV West en op Radio Noord-Holland. Op radio en TV-West zijn er ook speciale programma's over water schappen en verkiezingen. SOMMELSDIJK - De winterstop nadert haar einde voor volleyballend Nederland, zo ook voor Intermezzo uit Middelharnis/ Sommelsdijk. Na 1998 afgesloten te heb ben met het befaamde olieboUehtournooi in De Gooye te Dirksland, zijn in 1999 de trai ningen weer hervat en zijn de eerste compe titiewedstrijden gespeeld. In de recreanten afdeling speelden beide herenteams een respectievelijk spannende (heren 1) en ge degen (heren 2) wedstrijd. Heren 1 trad aan tegen concurrent KAF 1 uit Bergen op Zoom. Uit had Intermezzo nog met dikke cijfers verloren, dus een re vanche was op z'n plaats. Het leek in de eerste echter niet te lukken. Kaf won met 13-15. In de tweede set kwam Intermezzo los, met debutant Eddy 't Jong in de gelede ren stond vrij snel 15-2 op het scorebord. De door Menno Domburg goed gefloten wedstrijd kreeg een aangename wending. Dies den Haan en zijn team kreeg controle over de wedstrijd en gaf dit af en toe weg, waar door de spanning toe nam. Uiteinde lijk won Intermezzo met 4-1 en is nu koplo per in de poule, met op ruime afstand Kaf. Heren 2 won in de plaatselijke derby tegen Sparta vrij eenvoudig met 3-0. Geen mo ment kwam het team van Ruud de Beer in gevaar. De aanvoerder was opvallend scherp, vooral als hij rechtsvoor stond kon hij nog nooit vertoonde smashes slaan. TELEFOON (0187) 6418 42 Fax 64 35 95 Bij de jeugd speelde meisjes B in Brielle tegen Volley Voorne. Een klein zaaltje in Brielle was getuige van een heerlijke jeugd- volleybalpot tussen twee teams die aan el kaar gewaagd waren. Intermezzo was ge waarschuwd voor de tegenstander. Volley Voorne was na een matige seizoenstart goed op dreef en opgerukt naar de vijfde plaats. De omstandigheden in het zaaltje waren ver van ideaal, toch was Intermezzo de betere ploeg. Dat er een gelijkspel uit rolde lag aan de factor pech en coach Mare van Biert trok het boetekleed aan voor zijn rol in de vierde set. Met een 2-2 gelijkspel was de ploeg be staande uit Lida Meyer, Anne Hoekstra, Wendy Piersma, Carolien Bovee, Annema- rie Verhage, Bettine Trommel en Nanda Looy tevreden. De vierde set is veilig ge steld. Een geruststelling voor de afwezigen bij deze wedstrijd: Gwendolyn Looy en Saskia Hameeteman. MVC 1-Meisjes C3- 1 Dames 1 - Atak'55 23 - O VCO/Ervea 6 - Dames 23-0 Vollido-MixC0-3 (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3