GEZOND WEL Ouder worden... last of lust E) RTM Museum venivacht dit jaar 'de Sperwer' uit Oostenrijk terug Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Grote onrust over zorggarantie onder senioren 17 NIBE geslaagden H H H N H H M H H H H H H N H H H H H H H H H M H H H H H H H H H M H M M H H M H H H M H N H H H H H H M N H H N H H H H H N H M H H H H H H H H H H H M H M N M N H N H H H H H H H H H H H H ff Afscheid van dr. P. Hofs- de Bruyne, internist van het Van Weel-Bethesda ziekenhuis Open ochtend voor vrouwen In januari worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1939 in de regio's Voorne-Putten-Rozenburg, de Hoek- sche Waard en Goeree-Overflakkee opgeroepen voor het bevolkingson derzoek naar baarmoedershalskan- ker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens iin de 5 jaar een uitno diging voor het onderzoek. Vervolgens kun nen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huis arts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onder zocht wil worden, kan zij een afspraak ma ken bij de Stichting Trombosedienst en Art senlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal op geleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is (010) 2890250. Is een vrouw reeds onder behan deling bij een gynaecoloog, dan kan het on derzoek ook worden uitgevoerd door de gy naecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het ant woordformulier terugsturen naar de GGD. Dit formulier is bijgesloten bij de uitnodi gingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet- deelname' worden ingevuld. Waarom dit onderzoek? Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoedershals- kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle ge vallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskanker. Door eens in de vijf jaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verandering op tijd te ont dekken en kan baarmoederhalskanker wor den voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskan ker in Nederland ingevoerd. Na invoering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhalskanker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Hoe verloopt dit onderzoek? Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de labo ratoriumkaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijkje duurt enkele minuten en is meest al pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestuurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uitslag wordt na drie weken naar de huisarts gestuurd. De huis arts spreekt met de vrouw af hoe zij de uit slag te weten komt. Soms moet het uitstrijk je opnieuw worden gedaan omdat het uit strijkje technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bij voorbeeld een onschuldige ontsteking is ontdekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet automatisch baarmoederhalskanker te betekenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereik baar op het telefoonnummer (0181) 652440. Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden 'Ik begrijp dat er nu genoten moet worden'. Zo begint het boek 'Iedereen is tegenwoordig jonger dan ik' van Cri Stelweg. De reclamewereld besteedt veel aandacht aan de gezonde, goed opgeleide, mondige en bemid delde 55-plusser. Ouderen wor den nu ook geen ouden van dagen meer genoemd. Welge stelde positieve senioren (WEPS) hebben daarentegen hun intre de gedaan. Vele werkende men sen kijken uit naar het ogenblik dat zij van hun o, zo welver diende rust mogen gaan genie ten. Maar het romantische beeld van de ouder wordende mens die daarmee het ware geluk heeft gevonden, gaat niet voor iedereen op. Als de nood zaak van werken eenmaal is weggevallen, brengt de vrije tijd niet altijd wat men ervan verwacht of gehoopt had. Hoe komt dat? Moet vrije tijd dan aan een aantal voorwaarden voldoen? De derde levensfase De derde levensfase begint voor de mens als de betaalde arbeid erop zit. Normaal gesproken is dat met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, op 65-jarige leeftijd dus. Maar vele ouderen nemen, al dan niet op eigen verzoek, steeds vroeger afscheid van de betaalde arbeid, op 60-jarige leeftijd al of zelfs nog eerder. Daarnaast neemt de levensverwachting toe. Nog nooit eerder is er in de geschiedenis een periode geweest waarin mensen zo lang in goede gezondheid van de vrije tijd mochten genieten. Ook is nog nooit de periode die mensen anders moesten invullen dan met werk zo lang geweest. Ouder worden Een definitie voor oud is moeilijk te geven. Gevoelsmatig ligt het begrip oud voor iedereen anders. Essentieel in het proces van ouder worden is de afname van de licha melijke en geestelijke soepelheid. Die afname hoeft niet per definitie gelijktijdig te verlopen. Terwijl lichamelijke verschijnselen van het ouder worden optreden tussen de veertig en de vijftig jaar, gaan velen zich juist dan steeds 'jonger' voelen. Ouder worden gaat ook samen met afscheid nemen en datgene loslaten wat tot dan toe juist zekerheid, structuur en veiligheid bood. Wie ouder wordt, wordt geconfron teerd met de eindigheid van het leven. Het besef van lichamelijk ouder worden en het afscheid nemen van zoveel dingen die privé en zakelijk zeer dierbaar waren, maakt echter dat mensen andere dingen in het leven belangrijk gaan vinden. Er komt ook ruimte vrij om nieuwe dingen te ontdekken. Een nieuwe balans Nieuwe dingen ontdekken en ervaren is niet altijd eenvoudig. Zorgde het werk steeds voor een balans en structuur in het leven, na het pensioen moet die structuur elders gezocht worden. Toch is het vinden van die balans in de verkregen vrije tijd een belangrijke voorwaar de om lang en gelukkig van deze nieuwe levensfase te kunnen genieten. Het op vaste tijden in de week iets ondernemen op het gebied van ontwikkeling (stu die, vrijwilligerswerk), van uitrusten (boek, televisie) of van ontspanning (hobby, yoga), waarbij een van deze drie bezigheden centraal staat is een belangrijke voor waarde voor een 'Blije, vrije tijd'. Vandaag begint de rest van mijn leven Om te weten wat men met de vrije tijd gaat doen, moet men ook weten wat men kan. Soms worden volledig vergeten kwaliteiten in deze fase herontdekt. Iemand die veer tig jaar volledig in het werk opging, zou bijvoorbeeld hele mooie gedichten kunnen schrijven of prachtige schilderijen kunnen maken. Het onderhouden van de sociale contacten is in deze periode ook erg belangrijk- Mochten de oude contacten niet meer overeenkomen met de nieuwe behoeften, dan zullen er nieuwe contacten gelegd moeten worden. Variatie is daarin van groot Met pensioen... vrije tijd, blije tijd? n Niet voor iedereen is het gemakkelijk om al die vrije tijd op een bevredigende manier |j te vullen. Gezondheid Service start daarom in het voorjaar in Spijkenisse en Helle- m voetsluis de cursus 'Met pensioen... Vrije Tijd, Blije Tijd!?' Tijdens deze cursus r1 voor pas gepensioneerden wordt door de deelnemers gezocht naar een nieuwe balans U in deze nieuwe levensfase. Belangrijke thema's zijn: wat is ouder worden en wat betekent het om afscheid van het werk te nemen? Samen wordt er gezocht naar nieu we kansen en mogelijkheden en het (her)ontdekken van de sterke kanten. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met Gezondheid Service, tele foon (0181) 626226. Liesbeth Ockhuysen, docent Gezondheid Service Bas Duykers, stafmedewerker GVO Autobedrijf Jan van Dijl^ Senioren maken zich ernstig zorgen over het ontbreken van zekerheid op zorg op het moment dat het hard nodig is. Dit blijkt uit een enquête gehouden onder de afdelingen en het actieve kader van de bijna 200.000 leden tellende bond voor vijftig-plussers ANBO. Tachtig procent van de deelnemers aan de enquête signaleert dit probleem in de eigen omgeving. De wachtlijsten voor de thuiszorg en de wacht-lijsten voor plaatsing in verpleeg- en verzorgingshuizen zijn hier debet aan. Ouderen worden daar onzeker en ongerust door. Ze vragen zich af wat er ge beurt als het echt nodig is? „Word ik dan geholpen en door wie?" Zorginstellingen en commerciële aanbie ders maken gebruik van de angstgevoelens onder senioren en brengen zorgabonnemen- ten op de markt die op papier wel zorgga rantie zeggen te bieden. Het betreft zowel abonnementen waar collectieve middelen mee gemoeid zijn, als commerciële pakket ten. Bijvoorbeeld zorgabonnementen voor thuisverpleging, zorgbemiddeling, huishou delijke hulp, beveiliging of maaltijdbezor ging. De kosten per maand bedragen, naast de premie voor de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten), gemiddeld even veel als het abonnement op de telefoon of de krant. De ANBO vindt dat de ontwikkeling van zorgabonnementen veel vragen oproept. „Is het nodig om je via een zorgabonnement aanvullend te verzekeren? Betaal je dan niet dubbel voor thuiszorg? Zijn deze abonne menten wel eerlijk tegenover mensen met een dunne portemonnee? En ben je met een aanvullende verzekering daadwerkelijk zeker van zorg als het nodig is?" Voorrangszorg via abonnementen wordt volgens de ANBO-enquête massaal afge wezen (88%). Iedereen die beschikt over een zorgindicatie, moet in gelijke mate een beroep op AWBZ-zorg kunnen doen. Een ruime meerderheid van circa 85 procent geeft de voorkeur aan een aanbod in de vorm van losse voorzieningen afgestemd op de vraag, in plaats van een all-inpakket. Commerciële zorgabonnementen brengen het gevaar van tweedeling in de zorg met zich mee, vindt 86 procent van de onder vraagden. Jongere ouderen (50-64 jaar) staan iets positiever tegenover de particulie re markt dan de groep 65-plussers. Aan de enquête hebben 290 ANBO-afdelin- gen en kaderleden deelgenomen, verspreid over heel Nederland. De ANBO heeft totaal 565 afdelingen. De enquête-resultaten worden maandag 11 januari 1999 in Amersfoort gepresenteerd tijdens een ANBO-symposium over zorg garantie. Daaraan zullen zorgvragers, zorg aanbieders en de politiek deelnemen. Albeda College Oude Tonge: Vijfentwintig 3e jaars-leerlingen van het Albeda College Oude Tonge hebben afge lopen najaar deelgenomen aan het buiten schoolse NIBE-examen. De letters NIBE staan voor Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf Zeventien leerlingen (68%) slaagden in één keer voor dit examen, hetgeen een resultaat opleverde boven het landelijk gemiddelde. Een ander opmerkelijk resultaat was, dat het gemiddelde cijfer van de geslaagden ruim boven de zeven zat. Volgens de do cent E. O. Elvé is dit ongeveer een volle punt hoger dan wat men anders ziet bij deze examens. Het betreffende examen Oriëntatie Bankbe drijf is een in de bankwereld gewaardeerd basisexamen en daarom is het voor de leer lingen dan ook belangrijk dat ze in staat worden gesteld hieraan mee te doen. Door de laatste vernieuwingen in het onderwijs zal het in de toekomst misschien wat moei lijker worden om aan deze examens mee te blijven doen daar de lesstof wat meer gaat afwijken van de gevraagde examenstof. Dit wordt echter ook veroorzaakt doordat het NIBE met ingang van november 1999 de examens in een nieuwe stijl gaat afnemen. Door deze verandering bij het NIBE ont staat er ook een groter verschil tussen de examenstof en de lesstof op het mbo- niveau. Ondanks bovengenoemde problemen wordt er ook in de toekomst naar gestreefd om de leerlingen zoveel mogelijk mee te laten doen aan externe examens daar dit voor hen een meerwaarde betekent met betrekking tot hun beroepsopleiding. Zo is zelfs het plan om leerlingen in juni 1999 mee te laten doen aan het examen Assurantiebe middeling B-Particulieren. De geslaagden van het NIBE-examen zijn: R. Beijer, Zuid-Beijerland; R. van Bergen, Den Bommel; H. J. Bom, C. Veerman, M. Vroegindeweij, Ooltgensplaat; G. Flik- weert, Ouddorp; M. Groeneveld, F. van Gurp, Oude Tonge; S. van Keulen, Nieu- werkerk; R. van Leeuwaarden, Numans- dorp; D. van der Linde, G. Tanis, Stellen- dam; K. Lozekoot, Sint Philipsland, D. No bel, Dirksland; M. Polderman, Sint Anna- land; M. Prins, Sommelsdijk; M. in 't Veld, Middelharnis. Een foto van de Sperwer voor de Spijkenissebnig siert de RTM kalender 1999 Wat jammer nou dat er tussen het Oostenrijkse Zillertal en de RTM museumremise in Ouddorp niet een 1067 mm spoorlijntje loopt Zou dat wél het geval zijn dan zou de te verwachten over komst van het tramstel 'de Sperwer' van ginds naar hier heel wat minder gecompliceerd zijn dan het nu, over de weg, lijkt te worden. 'De Sperwer' zou dan op eigen kracht de rit kunnen maken... 'De Sperwer', in 1966 aan de Zillertal-bahn verkocht, is een heel bijzonder voorbeeld van de inventiviteit van de gewezen RTM. Oorspronkelijk waren het twee electrische trams die in 1962 door de RTM in Zuid-Duitsland werden aangekocht. Het gemis aan een electrische bovenleiding werd gecompenseerd door het aanbrengen van een middenwagen met dieselmotor die stroom leverde aan de electromotoren in de twee tramstellen. 'De Sperwer' deed vier jaar dienst op de lijnen Rotterdam-Oostvoorne en Rotterdam- Hellevoetsluis, ze heeft niet op Goeree-Overflakkee gereden, maar veel flakkeeërs zullen er ooit in vervoerd zijn, voordat in 1966 de tramtractie werd opgeheven. In 1966 werd 'De Sperwer', compleet naar Oostenrijk verkocht. Ze |ieeft daar tot vorig jaar dienst gedaan maar sinds een jaar is ze reserve en voor verkoop beschikbaar. Al sinds 1994 houdt de RTM de vinger aan de pols en de mondelinge overeenkomst is bereikt; 'De Sperwer' lijkt dit jaar terug te komen. De heer Baars van het RTM museum is over die terugkomst in de meest blijde verwachting. Hem wacht weliswaar veel werk aan het opknappen van 'De Sperwer' - die overigens nu géén naam draagt, andere kleuren kreeg en volgeplakt is met reclame - maar mecha nisch nog in goede conditie is, de spoorbreedte moet van 760 weer naar 1067 mm worden teruggebracht, maar het exempel van de inventiviteit van de RTM^ zo'n zestig ton zwaar, hoort helemaal in het Ouddorpse museum. Toen dat trouwens in 1989 vanuit Hellevoetsluis naar Ouddorp verhuisde hebben de flakkeese trans portbedrijven en hun chauffeurs de verhuizing van alle materieel op zich genomen. Zouden ze nög'es? Als 'De Sperwer' weer tjots bezit is van de RTM dan wacht nog één grote wens op vervulling, het bezit van een 'Backertje', zo'n vierkant locomotiefje waarvan de RTM er 23 heeft bezeten maar waarvan de allerlaatste in 1956 zó van Flakkee naar de sloper gere den is. Nergens, behalve in Indonesië, zou nog een Backertje (gemaakt bij Backer in Reup te Breda) beschikbaar zijn. Er zijn al wel gesprekken geweest maar 't is nog niet gezegd dat er ooit nog een naar Flakkee komt. 't Hoeft overigens geen complete te zijn, want in de werkplaats van de remise in Ouddorp wordt werkelijk alles gerepareerd en gecopieerd. De komst van een Backertje naar de RTM in Ouddorp wordt door de heer Baars dan ook als een reële optie gezien, de meest grote voorwaarde daartoe lijkt het juiste politieke klimaat in Indonesië te zijn. Wie weet komt het er ooit nog van dat zelfs het meest begeerde locomotiefje dat ook hier veelvuldig gereden heeft van ver over de zee naar hier komt. f,^;^tet u^innknUi tHHgnkuié Per 1 januari 1999 beëindigde dr. Hofs haar praktijkvoering in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis te Dirksland en de polikliniek Het Nieuwe Weergors te Hellevoetsluis in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In een lange periode van vele jaren hebben patiënten haar leren kennen en waarderen als een kundig en toegewijd specialist die zich zeer betrokken voelde, niet alleen bij de ziekte van haar patiënten maar ook bij de patiënten zelf. In dat kader past haar bijzondere belang stelling voor chronisch zieken en in het bij zonder de suikerziekte patiënten. Door haar persoonlijke inzet heeft dit geleid tot ver nieuwende en samenhangende zorg zowel binnen als buiten het ziekenhuis. Met haar optreden heeft zij zo een goede reputatie verkregen in de hele regio. Met groot genoegen stelt het ziekenhuis daarom de patiënten van dr. Hofs in de gelegenheid om afscheid te nemen op een receptie die gehouden wordt op donderdag 14 januari 1999 van 16.00 tot 18.00 uur in Verenigingsgebouw 'De Schakel', Beatrixlaan 31 te Dirksland. U bent van harte welkom om dr. Hofs de hand te drukken en/of te bedanken. D.V. woensdag 13 januari a.s. zal er, voor de derde keer dit seizoen, weer een open ochtend zijn te Ooltgensplaat. Spreker: Onderwerp: Plaats: Tijd Dr. J. V. d. Wal (van GLIAGG/De Poort). Geloof en depressiviteit. Ned. Herv. verenigingsge bouw Elthato (Zuid Achter weg 27). 9.30 tot 11.30 uur. Ontvangst met koffie/thee vanaf 9.15 uur. Organisatie: N.H. gemeente Ooltgensplaat/ Langstraat. Kinderoppas aanwezig. Hartelijk welkom! Over dit thema hebben Agrocom B.V. en Mol Agro B.V. een informatiedag belegd. De heer K. G. van der Wal opende voor de 39e keer deze infor matiedag (voorheen namens De Ge wasbeschermer Van der Wal B.V.) en gaf daarna het voorzitterschap en te vens het directeurschap over aan de heer W. J. in 't Veld. Wim in 't Veld maakte de samenvoeging van Agrocom B.V. en Mol Agro B.V. be kend. De nieuwe naam is Mol Agrocom B.V. Een bedrijf met een groot werkgebied dat zich zal profileren met een breed pro- duktenpakket, snelle service, veel kennis en scherpe prijsstelling (mogelijk door grotere inkoophoeveelheden), kortom 'Met combi natie naar prestatie'. Daarna werd het woord gegeven aan de eer ste spreker van de dag: De heer Goense van het IMAG-DLO te Wageningen. Precisieiandbouw De heer Goense sprak over precisieiand bouw, wat het is en wanneer je ermee be gint als boer. De bakermat van precisieiand bouw ligt in Amerika. Binnen percelen be staan grote verschillen die voor een optima le opbrengst een andere behandeling vra gen. Via gedetailleerde metingen (satellieten en bodemonderzoeken) en computermodellen worden percelen in zo klein mogelijke een heden gemeten en behandeld. Nauwkeurig heid is in deze van groot belang. Voor de huidige landbouw is deze ontwikkeling te duur, maar voor de toekomst zeker iets om in de gaten te houden. De volgende spreker was de heer W. van Dijk van het PAV te Lelystad. Precisiebemesting Met precisie wordt hier bedoeld een opti mum te vinden tussen het aanbod van voe dingsstoffen en de behoefte van een gewas. Dit is nodig om een verdere kostenbespa ring te bereiken en om aan de naderende MINAS-invoering voor de akkerbouw te kunnen voldoen. Aanwending van organi sche mest in het voorjaar zal de benutting van stikstof uit deze mest sterk verbeteren, er kan echter bij voorjaarstoediening grote structuurschade ontstaan (met name op zwaardere gronden), terwijl ook de logistiek in het voorjaar moeilijker is. Tevens is van groot belang dat de samen stelling van de mest bekend is en dat deze mest homogeen is. Door de teelt van groen- bemesters kan ook bij najaarstoediening een deel van de stikstof gebonden worden. Toelatingsbeleid gewasbeschermingsmiddelen Na een gezamenlijk genoten lunch kwam de heer Boleij van het College Toelating Be strijdingsmiddelen (CTB) aan het woord. Hij gaf aan dat het CTB een zelfstandig be stuursorgaan is dat werkt volgens kaders die door de overheid zijn vastgesteld. Middelen worden hier beoordeeld op 4 as pecten: werking, gebruikersrisico, volksge zondheid en milieu-aspect. Per 1 januari 2000 komen veel oudere mid delen in de problemen, hetgeen in de land bouw grote problemen kan geven. Mogelijk worden bepaalde middelen toch op de been gehouden, omdat er een beroep wordt gedaan op het systeem van onmisbaarheid. Een ander probleem wordt gevormd door kleinere teelten. Voor fabrikanten is het niet interessant om hiervoor apart een toelating aan te vragen. Er zijn besprekingen gaande om voor deze teelten goedkopere toelatings procedures mogelijk te maken. De heer Boleij roept zowel de overheid, het chemisch bedrijfsleven en het landbouwbe- drijfsleven op de uitdaging aan te gaan om te zorgen voor een zo breed mogelijk pak ket middelen op de been te houden en om te proberen met preventieve maatregelen min der afhankelijk van gewasbeschermings middelen te worden. De laatste spreker was Jan van Vugt van Mol Agrocom B.V. Hij besprak de nieuwe ontwikkelingen op gewasbeschermingsge bied. Enkele nieuwe middelen kwamen aan de orde en nieuwe toepassingen van bestaande middelen. Ook stelde hij de pro- bletnen van inzaai van wintergranen aan de orde en gaf hij aan wanneer deze gescha keld moet worden op zomergranen. AI met al een zeer leerzame dag voor het in grote getale opgekomen agrarische publiek. Tijdens deze dag was er ruim gelegenheid voor vragen en discussie, waar dan ook veel gebruik van werd gemaakt. OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181) 624900 Honda-deaier voor de Z-Hollandse eilanden DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784 Met perfectie naar prestatie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7