Overdenking (WO) uit de kerken ALPHA-CURSUS uit de Heilige Schrift ÉllillDifN-IIIÈlJWS Geldbingo Dirksland Avond verzorgende beroepen Vervult de aarde Vragen van een abonnee in Ouddorp Uitslagen damvereniging 'Denk en Zet' Startersoriëntatiebijeenkomst in Dordrecht VERVOLGVERHAAL lAGlMö Vrijdag 8 Januari 1999 Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. 6i0attGEN eONT Weet u een adres waar men gedragen bont kan inleveren of verkopen? Antwoord: Echt bont van een goede kwali teit kunt u proberen te verkopen aan een bontzaak. Bont is in Nederland blijkbaar niet echt populair zodat er weinig bontza ken zijn. Op Goeree-Overflakkee hebben we in ieder geval geen bontwinkel kunnen ontdekken. Wel in Goes: Maison Visser in de Papagaaistraat 9, tel. (0113) 228231. Ook zijn er diverse zaken in Rotterdam. Natuurlijk is ook een mogelijkheid een tweedehands kledingwinkel. De adressen kunt u vinden in de telefoongids in de Gou den Gids. OlfDF SIINOEN Bij de zolderopruiming kwam ik vier ban den met ieder 12 delen tegen van: 'Onder drukking en verzet'. Is dit nog iets waard? Antwoord: De waarde van oude boeken is onder meer afhankelijk van de staat waarin de boeken verkeren, de druk en de mate van zeldzaamheid. Wij denken dat deze banden niet veel waard zullen zijn. Wilt u zeker heid dan kunt u contact opnemen met een tweedehands boekwinkel of een boekenan- tiquariaat bij u in de buurt. Adressen kunt u vinden in het telefoonboek of in de Gouden Gids. ICEftPLICm Binnenkort wordt onze dochter 17. Is zij daarna eigenlijk nog leerplichtig? Nu gaat ze nog verplicht één dag per week naar school. Moet zij het cursusjaar persé afma ken? Antwoord: Een kind is volledig leerplich tig tot het einde van het schooljaar waarin het zestien jaar is geworden. Dit betekent dat het vijf dagen in de week een door de wet erkende school moet bezoeken. Een schooljaar begint op 1 augustus en eindigt op 31 juli. Hierna volgt een gedeeltelijke leerplicht die nog minimaal één jaar duurt. In dit jaar moet het kind twee dagen per week naar school en bijvoorbeeld drie dagen werken. Alleen als de jongere een leerovereenkomst heeft, geldt de verplich ting van één dag school en vier dagen wer ken. Alhoewel uw dochter voor 31 juli 17 wordt, zal ze dus toch nog dit schooljaar (tot 31 juli) vol moeten maken. Een Middelharnisse abonnee bezit een antieke koperen ketel waarop zich een prachtige patina heeft gevormd waarop helaas enkele druppels koperpoets terecht zijn gekomen. Als gevolg daar van vertoont het gebruineerde opper vlak nu enkele lichte vlekken. De vraag van onze abonnee is of iemand haar kan raden hoe ze die vlek ken nog weg kan werken, c.q. minder hinderlijk zichtbaar kan maken. Misschien zijn er nog wat ouderen onder ons die zoiets vroeger ook hebben gedaan", veronderstelt ze. Vraagstelster zou ook erg blij zijn wan neer ze van iemand, tegen betaling, 2 bundeltjes van Lanerta over zou kun nen nemen, met de titels 'Het licht te gemoet' en 'Ik wil alleen een pen zijn in Uw hand'. Reacties kunnen aan de redactie worden doorgegeven, tel. 4710 21 of 47 10 22. HOE KOM IK AAltf KOORTiUP? Ik zou het erg prettig vinden als u mij eens vertelde hoe een koortslip ontstaat. Door besmetting? Wat kun je er tegen doen? Ik kreeg al antibiotica voorgeschreven. Antwoord: Sommige mensen kunnen als kind een virusinfectie doormaken. Het li chaam fabriceert dan antilichamen tegen dit virus die gedurende het hele leven in het lichaam aanwezig blijven. Als de weerstand van deze persoon vermindert, bijvoorbeeld door koorts, of een wond, maar ook door nervositeit, dan kunnen er blaasjes aan de rand van de lip ontstaan. Vandaar de naam 'koortslip'. Het lijkt een onschuldige aan doening die meestal met een week weer is verdwenen, maar als u er last van hebt, moet u wel oppassen omdat de blaasjes zelf geïnfecteerd kunnen raken. Dit heeft u dus zelf ook ervaren. U moet dit gebied dus zorgvuldig schoon houden en u mag in die tijd dat u er aan lijdt beslist geen andere mensen zoenen! U zou er diverse besmet tingen mee kunnen overbrengen. Eén enkel kusje zou een klein kind dat nog weinig of geen weerstand heeft zelfs ernstig ziek kun nen makenVoor middelen om het ontstaan van een koortslip te voorkomen moeten wij u naar uw huisarts verwijzen. NED. HERV. KERK Beroepen te Bergambacht Jac. Westland te Putten; te Bruinisse F. Verboom te Kam pen; te Herkingen, te Nieuwland en Ooster- wijk en te Sint Annaland P. C. Hoek, kandi daat uit Arnemuiden Beroepen te Pesse J. van den Berg, kandi daat uit Kampeiï. Aangenomen naar Epe A. Priem te Dwin- geloo; naar Veenendaal (part-time) T. Fer- werda-Scholtens te Arnhem. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Amersfoort-Noord G. Zomer Jzn. te Nijkerk, die bedankte voor IJmuiden; naar Zuidwolde i.c.m. Ruiner- wold-Koekange, P. G. Boon, kandidaat uit Zwolle, die bedankte voor Musselkanaal- Valthermond en Noardburgum. Bedankt voor Spakenburg-Noord P. Nie- meijer te Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum H. de Bruijne te 's- Gravenhage-West; te Oud-Vossemeer i.c.m. Tholen A. van der Zwan, kandidaat uit Sliedrecht. Bedankt voor Ameide M. J. Kater te Zeist; voor Enschede-Oost, dr. G. C. den Hertog te Leiden; voor 's-Gravendeel S. Otten te Rotterdam-Zuide; voor Nieuw-Vennep W. Kok te 's-Gravenzande. Beroepen te Terneuzen A. J. Gunst te Benthuizen, die bedankte voor Nieuw- Beijerland. Bedankt voor Boskoop, Goudswaard, Me liskerke, Rotterdam-Centrum en Rotter dam-Zuid M. Karens te Werkendam; voor 's-Gravenhage-Centrum en -Zuid J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Sioux Center, lowa (Verenigde Staten) G. J. Baan te Lisse. EEN ZmCZaiillE PIET Na een logeerpartij bij de buurvrouw zingt mijn kanarie niet meer, terwijl hij toch veel zong. Ik heb veel middeltjes geprobeerd, niets hielp. Weet u raad? Antwoord: Weinig of niet zingen komt bij kanaries vaak voor en dan gaat men van alles en nog wat proberen! De meest vreemdsoortige spullen worden aan de vo gel gevoederd maar veelal zonder resultaat. De oorzaken kunnen van alles en nog wat zijn: ziekten die geen verband houden met het voer, ouderdom, doofheid, lusteloos heid, angst voor katten, verandering in licht en geluid in de kamer. Als u gewend bent hem met de radio te starten moet u eens proberen of het met een zachter of harder geluid beter gaat. Ook moet u de kooi eens verplaatsen. Ander licht wil ook wel eens helpen. Soms heeft het dier behoefte aan een speeltje in de kooi. Bij doofheid door ouderdom kunnen heel hoge geluiden wel eens helpen of anders schitterende of blin kende voorwerpjes bij de kooi. Maar wij geven graag toe, dat er zoveel oorzaken zijn dat het altijd gissen en proberen blijft. Vaak is een vitaminegebrek in het spel. U geeft hem mogelijk wel wat groenten en fruit, maar dat bevat te weinig vitaminen van het B-complex en D. In zaadwinkels en dieren zaken zijn o.m. vloeibare vitamineprepara ten te koop waarvan u enkele druppels aan het voer kunt toevoegen. Daarmee kunt u het gemis aan levend voedsel met B en D vitaminen uit ongedierte ondervangen en behoudt uw kanarie straks met zijn eetlust ook zijn zangplezier. Geef hiervan echter beslist niet meer dan de aangegeven hoe veelheid, want overdaad schaadt. Een leze res van deze rubriek kampte ook met dit probleem. Zij kocht in een dierenwinkel voor 3,35 het middel Vitacraf Kracker. Ze hing dit in de kooi en het beestje zong weer de sterren van de hemel. De rui bij deze kanarie is ook over. Mogelijk helpt dit ook bij uw gevederde huisgenoot. Met ingang van donderdag 14 januari wordt in Ouddorp de inmiddels bekende Alphacursus gegeven. Deze cursus is ont staan in een kerk in Londen en inmiddels hebben honderdduizenden mensen in 50 landen deze cursus met enthousiasme ge volgd. Alpha is voor iedereen. Speciaal voor: - mensen die meer willen weten over het christelijk geloof - mensen die pas christen zijn geworden. - mensen die hun geloof nog eens vanaf het begin willen doordenken. Deze cursus, .welke verzorgd wordt door, leden van de Doopsgezinde Gemeente, duurt 10 weken en zal iedere week op don derdagavond - aanvang 18.30 uur - gehou den worden bij Raymond en Martha de Busschère, Molentienden 118, Ouddorp. ledere Alpha bijeenkomst begint met een maaltijd en wordt gevolgd door een inlei ding van maximaal een half uur. Vervol gens is er gelegenheid om door te praten over alle vragen die de inleiding oproept. Nadere informatie: Raymond en Martha de Busschère, tel. (0187) 682986. Op 14 januari zal in de Victoriahal te Dirksland een GELDBINGO worden geor ganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 rondes en 1 Superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele klinkende prijzen. Bij Buurtvereniging 'West' gaat overigens niemand teleurgesteld naar huis, want... iedere deelnemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op donderdag 14 januari. „Zo gij Zijn stem dan heden hoort..." voor ditmaal ga heen, en als ik gelegener tijd zal hebben bekomen, zo zal ik u tot mij roepen (Handelingen 24:25b) De Apostel Paulus staat in Cesarea voor de stadhouder Felix. De overste Claudius Lysias heeft hem vanuit Jeruzalem daar heen laten brengen. Ouderlingen uit Jeruzalem zijn mede aan wezig. Ook de Hogepriester Ananias is er bij. Zelfs hebben zij TertuUus een 'voor spraak', een advocaat, ingehuurd. Hij zal het woord voeren. Paulus moet zich verantwoorden. Hij wordt ervan beschuldigd, een oproer te hebben ontketend en de Tempel te hebben veront reinigd. Na hoor en wederhoor is Felix van de onschuld van Paulus overtuigd. Hij zou hem de vrijheid kunnen hergeven. Hij doet dit echter niet, hij verdaagt de zaak. Eerst wil hij bij Claudius Lysias nadere informa tie inwinnen. Liever geen conflict met de Joden. Ook zijn geldzucht spreekt erin mee. Hij hoopt dat hem van Paulus 'geld gege ven zou worden, opdat hij hem losliet". (Handelingen 24:26). Paulus blijft dus gevangen, zij het met 'ver lichting'. Wie dat wil, mag hem bezoeken en hem van dienst zijn. Felix stond niet zo gunstig bekend. Hij was een wrede tiran, die het joodse volk met harde hand regeerde. Oude bronnen noe men hem een verraderlijk, wreed en uiterst eerzuchtig ambtenaar. Hij was verantwoor delijk voor de moord op de hogepriester Jonathan. Ook liet hij een aantal priesters voor berechting naar Rome sturen. Ook de manier waarop hij aan zijn knappe joodse vrouw Drusilla is gekomen, was minder fraai. Hij heeft haar afhandig ge maakt van Azizus, de koning van Emesa in Syrië. En zoals we zagen in Handelingen 24 vers 26, was hij ook niet afkerig van omkoperij en corruptie. Op zekere dag wordt Paulus bij Felix ont boden. Ook Drusilla is aanwezig. Waar schijnlijk heeft zij uit belangstelling of nieuwsgierigheid Paulus eens willen horen. Hoe dit zij... Felix en Drusilla horen Pau lus. En... ze horen hem 'van het geloof in Christus', (vs. 24). Paulus grijpt deze gele genheid met beide handen aan. En als hij het Woord tot hen richt, spaart hij Felix niet. Aan de Gemeente van Thessalonica heeft Paulus geschreven: „wij spreken niet als mensen behagende, maar Gode, die onze harten beproeft; want wij hebben nooit met pluimstrijkende woorden omgegaan". (1 Thess. 2:4, 5a). Dat doet hij ook hier niet. Hij tracht niet Felix voor zich te winnen. Hij zoekt niet zichzelf, maar zoekt het behoud van zijn twee hoorders. In zijn rede spreekt de Apostel over het ge loof en zijn vruchten. De eerste daarvan is 'rechtvaardigheid. Nu daaraan kwam Felix veel te kort. Dan matigheid (dat is ingetogenheid, be heersing van boze lusten). Felix en Drusilla hebben een verhouding, die de naam van huwelijk nauwelijks mag dragen. Vervolgens spreekt Paulus over het toekom stig oordeel. Dat er een dag zal komen, waarop de alwetende Rechter gericht zal houden; een dag, waarop de verborgen din gen openbaar komen en men naar zijn wer ken zal worden vergolden. Deze prediking van Paulus heeft de bedoeling om zijn hoor ders, Felix en Drusilla, tot bekering te lei den. Wat was de uitwerking van deze persoonlijk gerichte prediking? Vrees! Felix werd bevreesd. Zelfs zeer be vreesd. Waarom? Wel: „dewijl zijn cons- ciëntie hem van vele daden hiertegen over tuigt (zie Romeinen 2:15; 1 Cor. 14:24) (kantt. SV). Zijn geweten gaat spreken. Maar daar bleef het bij. Het was niet de waarachtige verbre king van een verootmoedigd hart. Felix laat Paulus gaan. Hij zoekt zijn heil in uitstel. „Voor ditmaal ga heen, en als ik gelegener tijd zal hebben bekomen, zo zal ik u tot mij roepen". Hij heeft nu geen tijd meer. Hij wacht op gelegener tijd, die echter niet meer zal komen. Wat is dit herkenbaar! Want ook nu doen velen als Felix. Ook tot hen komt de oproep tot bekering. De prediking van het heden der genade; het Evangelie van verzoening en vrede door het bloed van Christus. De prediking ook van het toekomende oordeel. En we kwamen misschien onder de indruk van het Woord. Het raakte ons. Wat deden we er mee? Was onze reactie als die van Felix... „voor dit maal ga heen?" Het voor ons uitgeschoven... „als ik gelege ner tijd zal bekomen hebben?" Heden geen tijd te denken aan de eeuwige dingen. Geen tijd om de Bijbel te lezen. En zeker geen tijd om het Woord van God te onderzoeken. Geen tijd om met aandacht te bidden. De Heere zoeken? Vandaan geen tijd. Mis schien morgen. Maar morgen blijft morgen. Het wordt nooit heden. En in het heden valt de beslissing. De welaangename tijd om de Heere te ioeken is heden, niet morgen. In de Heilige Schrift krijgt het heden der genade volle nadruk. „Kiest u heden, die gij dienen zult" (Jozua 24:15). „Vraag toch heden naar het Woord des Hee- ren". (1 Kon. 22:5). „Heden zo gij Zijn stem hoort.(Ps. 95:7). Voor Felix is geen gelegener tijd meer ge komen. Wel ontbood hij Paulus nog herhaaldelijk, maar over het geloof in Christus werd niet meer gesproken. Het ging Felix er veel meer om, van Paulus geld los te maken voor diens vrijlating, wat hem niet is gelukt. Zo ging het leven van deze stadhouder voor bij en de dood verraste hem. Door die dood werd het 'niet-willen' tot een 'niet-kunnen'. Het uitstellen werd tot een eeuwig afstellen. De geschiedenis van Felix bevat een ernsti ge waarschuwing. Uitstel wordt zo licht af stel. Niet nagekomen goede voornemens, doen gaan op een glibberig pad langs een steile en diepe afgrond. Levensgevaarlijk! Daarom de dringende oproep: Kiest u heden wie gij dienen zult: de god van de tijd of de God en Vader van onze Heere Jezus Christus. Haast u om uws levens wil! Laat de genadetijd niet nutteloos voorbij gaan. De Heere wil uw behoud, niet uw onder gang. De Heere, de God van het Verbond, nodigt u vol liefde. Hij wil u het goede geven, het allerhoogst en eeuwig goed: vergeving van de zonde, verzoening met God door het volbrachte werk van Christus; vrede voor het hart. Heden is het de dag der genade, de dag der zaligheid. Zoek dan de Heere terwijl Hij te vinden is, roep Hem aan terwijl Hij nabij is. In Jezus Christus is Hij een genadig en gaar ne vergevend God. ,,Zo gij Zijn stem dan heden hoort. Gelooft Zijn heil- en troostrijk woord. Verhardt u niet, maar laat u leiden B. H.H. De commissie verzorgende beroepen regio Goeree-Overflakkee heeft weer een bijeen komst verzorgd voor diegenen die in de verzorging of verpleging werkzaam zijn. Datum: 13 januari 1999. Plaats: Middelharnis, verenigings gebouw Ger. Gem. Spreker: Dr. R. Seldenrijk. Onderwerp: Grenzen van de medische wetenschap en Gods voor zienigheid. Aanvang: 19.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal er een koUek- te gehouden worden voor de onkosten. Een ieder is, zoals gewoonlijk, van harte wel kom. Maandag 4 januari 1999 Afdeling 1: C. Spee - A. v. d. Veer3 - O J. van Hoorn-J. A. Dekker1 - 1 I. Mackloet -1. Koese3 - O P. van Brussel - H. KoeseO - 3 Afdeling 2: M. Klink-C. Polder1 - 1 A. Knape - J. Lodder1 - 1 W. Vroegindeweij - F. Noordijk1 - 1 A. Verolme - G. M. KoeseO - 3 Afdeling 3: J. Verbiest - R. Jacobs1 - 1 H. Schellevis - J. Nipius3 - O T. Staal - J. Groenendijk3 - O J. Holleman - H. Noordijk1 - 1 .1II vveli<?i-.s - opt ic>i<j>iis(ri/o) Zandpad 2-4. 3241 GX Middelharnis Register Vakbekwaam OpUden Kwaliteit en service onder een dak Op maandagmiddag 25 januari 1999 organiseert de Kamer van Koophan del Rotterdam weer een 'Starters- oriëntatiebijeenliomst'. Iedereen die een bedrijf wil beginnen zal op een bepaald moment bij de Kamer van Koophandel terechtkomen (vergunningen, inschrijving Handelsregister, etc). In de praktijk merkt de Kamer dat vele star ters behoefte hebben aan voorlichting en advies over bepaalde aspecten van het star ten, zoals het opzetten van een onderne mingsplan, de financiering, vergunningen, de ondernemingsvorm en dergelijke. Ten einde starters in de gelegenheid te stellen zich goed te oriënteren en de aanzet te ge ven voor het schrijven van een onderne mingsplan, organiseert de Kamer in samen werking met enige andere instellingen een reeks voorlichtingsbijeenkomsten. Tijdens deze bijeenkomsten wordt prakti sche informatie gegeven en bestaat uitge breid de mogelijkheid tot het stellen van vragen. Na afloop wordt een documentatie- set uitgereikt. Op maandagmiddag 25 januari gebeurt dit in het Postiljon Hotel Dordrecht, Rijks straatweg 30 te Dordrecht, van 13.45 tot 17.00 uur. De kosten bedragen ƒ45,00 per persoon. De inschrijfformulieren worden na telefonische aanvraag toegezonden. Nadere inlichtingen en aanvraag inschrijfTormulieren Afd. Praktijkseminars, tel. (010) 4057790. K. Norel -Sl uier werden de farms zeldzamer en nadat zij van de grote weg waren afge slagen, reden ze door uitgestrekte bossen met hier en daar een enkele farm daar tussen. O'Kelly reed een erf op, stopte voor een blokhut en riep bij de deur: „Volk!" Maar er kwam niemand. Toen stapte hij het huis binhen en zei Jan Willem ook te komen. De Ier opende een kast, vond er een trommel brood, een pot met boter en eieren. „Wil je een gekookt of een gebakken eitje?" vroeg hij aan Jan Willem. „Als 't kan, gebakken, maar. „Stook 't vuur een beetje op", zei O'Kelly, wijzend op de haard, waarin hout lag te smeulen. „Woont hier familie van u?" vroeg Jan Willem verwon derd. „Weineen. Hoe zo?" „U doet alsof u thuis bent". O'Kelly lachte vrolijk. „Een groentje in de West. Geneer je niet, hoor, en tast toe". Toen dacht Jan Willem dat de boer, die hier woonde, een vriend van zijn geleider was. Hij stookte het vuur op. Weldra sisten eieren en boter in een platte pan. Onder het eten nam Jan Willem de omgeving op. Het zag er allemaal nog primitiever uit dan in Neerlandia. De ramen waren kleiner, vloer en wanden ruwer. Rond om de open haard waren brandgaten in de vloer en bij de ramen rotte plekken in de wand; blijkbaar had het daar veel gelekt, natuurlijk doordat het platte, met aarde gedekte dak even slecht bestand was tegen stortbuien als indertijd het eerste'huis van Kinders. Het was erg rommelig in de kamer. Langs de wanden lagen lompen op vuile strozakken; zouden dat bedden zijn? Op alle stoelen lagen kleren en op de tafel stond ongewassen eetgerei. Zij hadden ruimte moeten maken, voordat zij konden beginnen. Een dikke laag stof lag op de schoorsteenmantel en op de hertekoppen, elandgeweiën en geweren, die aan den wanden hingen. Het eten was evenwel uit stekend. Behalve brood en eieren had O'Kelly ook ham en tomaten voor de dag gehaald. Toen ze bijna klaar waren, ging de deur open en stapte een vrouw binnen. Jan Willem draaide verle gen op zijn stoel. De vrouw was echter niet verrast, veel minder nog ontstemd op de ongenode gasten, die aan haar tafel zaten. Ze zei: „Eet smakelijk!" Het enige wat ze hun kwa lijk nam, was dat ze geen kippebout genomen had den. In de braadpan was genoeg. ,,Neem nog een boutje", zei ze. Maar Jan Willem en O'Kelly waren al verzadigd. Het enige wat ze nog van haar aanna men, was een appel. De vrouw zette intussen de pan met kip te vuur voor haar eigen maal. Zij paste in de rommelige omge ving, vond Jan Willem, en ook in het ruige land. Ze had brede heupen, grote voeten, een schonkig gezicht en grove handen, vol groeven en kloven. Ze had een hoofddoek om, die misschien eens wit was geweest, maar nu grauw was, en ze verspreidde een ver van zindelijke geur. Terwijl zij bezig was, kwa men er ook twee mannen binnen, eVen grof en slor dig als de vrouw; hun bruine borst, zichtbaar bij het openhangend en gescheurde hemd, was zwaar behaard. Terwijl Jan Willem en O'Kelly hun appel schilden, begonnen de anderen aan de kip. Zij aten met hun tien geboden en zonder borden te gebruiken. De beentjes en de gevellen gooiden zij op de vloer. Een hond vrat die wel op. Bosmensen, was de indruk, die Jan Willem kreeg. „Het zijn Polen", vertelde O'Kelly hem. De mensen mochten grof en plomp zijn, ze waren niet alleen royaal en gastvrij, maar tevens vriendelijk en spraakzaam, al ging het met het verstaan wat las tig, omdat zij heel gebrekkig Engels spraken. GrochoUski heetten zij, twee broers en een zuster, al twintig jaar in Canada. Zes jaar geleden waren zij begonnen op deze homestaed van twee secties. Nu hadden zij ongeveer een tiende 'broken' zoals zij het noemden. Als Jan Willem hun farm eens wou zien? Dat wou hij wel. Na het eten wandelden de mannen met z'n vieren bij de akkers langs. De gerst stond aan hokken, de tarwe was maairijp, de haver, laat gezaaid, nog groen. Het was niet zoals een Nederlandse boer het zou wensen. Jan Willem zag veel onkruid en veel stenen in de grond. Vanwege die stenen was de gerst zeer ruig gemaaid. Maar de vrucht was goed. De tarwe stond er beter voor dan in Neerlandia, de opbrengst van de gerst was best, ondanks dat er geringe zorg besteed was aan het gewas. De koeien, grazend in klaver en onkruid, zagen er prima uit. Jan Willem nam een handvol aarde in zijn hand. 't Was goede humus. „De beste grond van Canada", prees de oudste der GrochoUski's zijn bezit. Jan Willem verklaarde dat hij wel eens een homeste ad wilde zien. ,,Dat kan", zei O'Kelly daarop. ,,We gaan er een paar bekijken". Ze reden langs zijwegen, die al smaller en al slechter werden. Toen de auto eindelijk niet verder kon, waren ze, waar de Ier Jan Willem wilde brengen. Het was hier oerwoud, maar geen zwaar bos. De lichte witte populieren zouden niet al te moeilijk te rooien zijn. De grond was prima; dezelfde zwarte aarde als op de farm van de GrochoUski's. De spoor weg was op vijf mijl afstand. O'Kelly verklaarde dat dit de beste plaats was in Alberta om een farm te beginnen, èn wat de grond, èn wat de afstand tot de spoorweg, èn wat het klimaat betrof; het vroor hier niet zo laat in het voorjaar en niet zo vroeg in het najaar als bijvoorbeeld in Neerlandia. Jan Willem knikte. De Ier had gelijk, tenminste als je alleen in dollars rekende. Hij wilde graag nog een paar homestaeds zien. Dit kon. De ambtenaar was bereidwillig. Zij dwaal den geruime tijd langs achterwegen, en stegen tel kens uit. Er was weinig onderscheid tussen het ene en het andere terrein. Toen zij de terugtocht naar Edmonton aanvaarden zouden, was het tijd voor het avondeten. „Zouden we maar niet weer bij de GrochoUski's aan leggen?" sloeg O'Kelly voor. Jan Willem vond het best. De kost was hem daar goed bevallen. Toen de auto weer het erf opdraaide, was de vrouw bezig vlees te braden. Ze gooide voor de gasten nog een paar lappen in de pan en haalde een kooltje uit de moestuin. Jan Willem praatte met de beide mannen. ,,Je moest zó kunnen beginnen", zei hij, ,,op een homestaed, die al een beetje farm was, waar je wat vee kon hou den, wat graag en aardappelen kon verbouwen, waar een huis stond en een schuur". De Polen grinnikten. Vond hij dat mooi? Wel, als de Hollander er zo over dacht, dan moest hij een 'partly broken' farm hebben. ,,Kun je die kopen?" vroeg Jan Willem. „Onze farm, als je er trek in hebt", antwoordde Peter GrochoUski. Jan Willem dacht dat het een grapje was. „En jullie dan?" vroeg hij. „Dan beginnen wij ginds weer opnieuw". Hij wees naar het westen, waar enkel oerwoud was. „Willen jullie deze farm prijsgeven en weer het bos ingaan?" vroeg Jan Willem ongelovig. „Het zou de vierde keer zijn", zei de Pool. Jan Willem klampte O'Kelly aan. Zat hier wat aan de knikker? (wordt vervolgd) ^i^!^!^^^t- <c Ho' oo. >.L Nieuws GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5