t\- Burgemeester Boonstra teleurgesteld over gebleken normvervaging 6= Internist mevr. dr. P. Hofs-de Bruijne legt praktijk in ziekenhuis Dirksland neer Zaterdag avond- jeugdwerk kievit warmte Scooterrijder ernstig gewond JUL^MINNAARD ^^^VASTGOED Aanleg fietspad 240 te Goedereede deze maand van start 0187 - 48 26 09 Inbraak kantoren Lezing over Alzheimer act co chn streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Ger. Gem. Nieuwe Tonge Cursus natuur- en landschapsfotografie Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Brand in Oude Tonge Visser Visser D) CD Inbraken in Sommelsdijk Vrijdag 8 januari 1999 71e jaargang nr. 6769 De brandweer van Melissant heeft woensdagavond de Nieuwjaarsbij eenkomst van de gemeente Dirks- iand tot veler vermaak opgevrolijkt met een heulpraatje, maar de Nieuwjaarsrede van burgemeester dr. Boonstra die daaraan vooraf ging heeft daar nauwelijks voor onder gedaan. Hij nam met milde spot de raadsleden op de korrel, ook al erkent hij de raad als 'oud en eerbied waardig instituut'. Terugziend op de uitslag van de gemeen teraadsverkiezing in maart vorig jaar stel- de burgemeester Boonstra (hij is tenslotte doctor in de bestuurskunde) vast dat de VVD een zetel kreeg voor 252 stemmen, terwijl aan de PvdA een zetel 408 stem men heeft gekost. Paars verdween van het College-pluche. De SGP bemachtigde, tengevolge van een lijstverbinding met de RPF een vierde zetel. Een 'niet-zwart' College houdt de collegezetels sindsdien bezet, weg dus de frei schwebende intelligenz van (oud-wet- houder) Van Houwelingen en de degelijk onderbouwde stellingnames van (oud- wethouder) Eshuis. Dr. Boonstra maakte ook een toespeling op de leeftijden van de raadsleden alsof het daarom is dat de Verenigde Naties 1999 hebben uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. In ernst echter meent de burgemeester dat het niet zó mag zijn dat veel ouderen moeten leven in een gemeenschap waar aan ze part noch deel hebben, het gaat erom ook de ouderen betrokkenheid te laten voelen waarom het een uitdaging is een zorgvuldig evenwicht te vinden tus sen oude waarden en rechten en nieuwe vormen. Voorstander is hij er van de bur gers meer bij het bestuur te betrekken, anderzijds stelde hij met kennelijke zorg vast dat velen de gemeenteraad niet meer zien als het orgaan dat als enige verant woordelijk is voor de publieke afweging van opvattingen en belangen in de samen leving, maar als een van de middelen die je kunt gebruiken om je belangen te reali seren. Bepaald zorg maakte de heer Boonstra bekend om de normvervaging die zich ook in Dirksland manifesteert. Tijdens de oud en nieuwviering werd door vandalen voor 50.000,- vernield, 6,25 per inwoner. Het daaruit gebleken respect voor medemensen en andermans eigen dommen en gebrek aan gevoel voor ver antwoordelijkheid voor de samenleving als geheel wordt daarmee getekend. Er zal in het begonnen jaar indringend over gesproken moeten worden. De raad zal hebben te zorgen dat ze niet buiten spel komt te staan; hoe stellen de Collegeleden zich op in het gesprek met de andere partners, afwachtend of met een uitgesproken eigen visie? Een aanzienlijk deel van zijn beschou wing sprak dr. Boonstra over structuren en procedures (de door Minister Peper voorgestane versterking van gemeentes, wellicht via herindeling, de snelle voort gang van de informatie en communicatie technologie), maar uiteindelijk gaat het om de inwoners, hun wensen, hun verlan gens en hun problemen. Om veilige wegen, aantrekkelijke wonin gen en leefbare wijken, om sportaccomo- daties, om huisvesting voor kwalitatief goed onderwijs, om vitale sociale en cul turele verenigingen, t^?^, zorg en om vei ligheid. De hec: Soon.ta.. «dkte dü raad op zich pok in het nieuwe''jaar daarvoor in te zet ten. De gemeenteraad zal als instituut mil- lenniumproof dienen te zijn. Om over de drempel van het jaar 2000 te komen staat een budget van 8.569.000 euro's ter be schikking... Goeree-Overflakkee B.V. De provincie Zuid-Holland start deze maand met de aanleg van fietspad 240 bij het natuurgebied De Kwade Hoek in de gemeente Goedereede. Fietspad 240 wordt uitgevoerd in het kader van het provinciaal fietspaden- plan. Dit plan is een instrument voor de uitvoering en financiering van fietspaden met een eigen tracé, be stemd voor recreatie-, woon-werk- en overig fietsverkeer van meer dan lo kaal belang. Fietspad 240 heeft een overwegend recreatieve functie. Het tracé dat in nauw overleg vastgesteld is met de gemeente Goedereede, de vereni ging Natuurmonumenten, het waterschap Goeree-Overflakkee, de Stichting Duinbe houd en het Rijk, loopt vanaf 't Plaatje aan de Stellingweg door de Oostduinen tot aan paal Hp8. Hierna vervolgt het pad het be staande verharde onderhoudspad richting Vrijheidsweg in Ouddorp. Het oostelijk deel van het fietspad (tussen 't Plaatje en paal Hp7) ligt dicht tegen de natuurkern van De Kwade Hoek. Om de natuurwaar den van dit gebied te sparen is er voor ge kozen om het fietspad op dit deel over een nieuw tracé aan te leggen. Het bestaande onderhoudspad op dit traject wordt omge bouwd tot wandelpad. Bestaande asfaltverharding wordt verwij derd en voor het wandelpad vervangen door schelpenzand en voor het fietspad door Gralux, een natuurgesteente dat door haar natuurlijke kleur uitstekend past in de om geving. De projectkosten bedragen 600.000,-. Het pad wordt aangelegd door aannemings bedrijf Winkels BV uit Ouddorp. Deze zal proberen tijdens de uitvoering het gebied toegankelijk te houden voor wandelaars. Het is echter niet mogelijk fietsers toe te laten. De aanleg van het fietspad zal, gelet op het broedseizoen, uiterlijk 15 maart 1999 zijn voltooid. D.V. zaterdag 9 januari is er weer een spel- avond (o.a. levend kwartetspel), vanaf half acht. Breng je je muziekinstrument ook mee? Voor de derde keer geeft natuurfotograaf Gertjan de Zoete uit Melissant een cursus natuur- en landschapsfotografie. De cursus is gericht op diegenen die hun re sultaten op het gebied van de natuurfoto grafie willen verbeteren en/of deze tak van de fotografie tot een hobby willen maken. Deelnemers dienen enige kennis van- en ervaring met fotografie te hebben en te be schikken over een spiegelreflexcamera. De cursus omvat een vijftal bijeenkomsten van ca. 2 uur en een praktijksessie. De cursus begint in februari 1999. Geïnteresseerden kunnen meer informatie aanvragen bij Gertjan de Zoete, telefonisch bereikbaar onder (0187) 602547. ^^3^^^R^0 SOMMELSDIJK In de nacht van 4 of 5 januari is ingebroken in een bedrijfspand aan de Sint Joris Doel- straat. Door verbreking van het cilinderslot van de voordeur kon men het pand betre den. Het gehele pand is doorzocht. Twee kluizen werden opengebroken. Er werd vooralsnog niets weggenomen. Tevens werd die nacht ingebroken bij een autoschadebedrijf aan de Prutweg. Ook daar werd een cilinderslot afgebroken. Weggenomen werden o.a. videocamera, minidiscspeler met boxen en cd's. Uitslagen van 4 januari Afdeling 1: B. Visbeen-J. Looy1 - 1 P. Kom-A. het Jonk1 - 1 C. Visbeen - H. Visbeen1 - 1 Afdeling 2: T. de Geus -H. van Heukelen1 - 1 E. V. d. Slik - B. GrootenboerO - 2 Carlo Visbeen - H. KoppelmanO - 2 B. van Nimwegen - J. Non2 - O Woensdagavond omstreeks 19.40 uur was er een schoorsteenbrand in een woning aan de Kolfweg. De brandweer bluste de brand. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade zijn niet bekend. MIDDELHARNIS - Dinsdagavond kort na half negen raakte een 28-jarige berijder van een bromscooter uit Achthuizen zeer ern stig gewond, nadat hij op de Oudelandse- dijk in de buurt van het electriciteitsstation, twee op het fietspad lopende voetgangers aanreed. De bromfietser liep daarbij hersenletsel en gebroken ribben op en werd in eerste in stantie naar het St. Claraziekenhuis in Rot terdam vervoerd. Later werd hij overge bracht naar het Dijkzigtziekenhuis, waar hij op de intensive-care-afdeling werd opgeno men. Eén van de beide voetgangers, een 26-jari- ge vrouw uit Stad aan 't Haringvliet, liep als gevolg van de aanrijding een gebroken sleutelbeen op en werd naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. Door een politie-arts werd van de zwaar ge wonde bromfietser bloed afgenomen, om dat hij naar het gebruik van alcohol rook. Naar de juiste toedracht van de aanrijding wordt een onderzoek ingesteld. D.V. zaterdag 9 januari hebben we Maarten van den Dool en zijn vrouw Anna als gast sprekers in ons midden. Beiden werken voor de GZB (Gereformeerde Zendings Bond). Zij komen ons vertellen over hun werk, evangelisatie onder moslims in Af ghanistan. Hoe bereik je deze mensen met het evangelie en hoe wordt deze moeilijke maar toch ook mooie taak uitgevoerd? We zullen het van Maarten en zijn vrouw horen, we hopen dat het een fijne avond wordt. Zoals normaal zijn we te vinden in De Hoeksteen vanaf 19.30 uur. Anders dan normaal zitten we in de bovenzaal! Voelt u zich te oud voor OJW maar spreekt het onderwerp u wel aan, schroom dan niet, want deze avond is iedereen welkom. We zien u/jij graag morgen. Voor haar patiënten was het al bekend dat dr. Hofs per 1 januari 1999 het ziekenhuis van Dirksland en de polikliniek 'Het Nieuwe Weergors' te Hellevoetsluis vaarwel zou zeggen. Veel van haar patiënten zullen haar bij het laatste consult de hand hebben gedrukt en haar hebben bedankt voor alles wat zij voor hen heeft gedaan. Bijna 23 jaar was ze als internist verbonden aan Dirkslands ziekenhuis. En al die tijd heeft ze met liefde en toewijding haar werk gedaan, maar - hoewel ze nog maar 61 jaar is - nu was daar toch het moment om 'ermee te stoppen'. Met enige weemoed is het wel dat mevrouw Hofs haar praktijk beëindigt. En datzelfde gevoel zullen ook haar patiënten hebben bij haar vertrek. Immers, mevrouw Hofs was geen dokter die een autoritaire houding tegenover patiënten innam. Geen dokter - helaas komt dat voor - aan wiens 'nukken of grillen' je jezelf overgeleverd voelt. Zij wilde zich inleven in de situatie van 'haar' patiënten en een plaats innemen naast hen, als mens naast medemens. En dat deed ze soms ook letterlijk. Als tijdens een consult de spanningen in verband met een onder zoekje teveel werden en - natuurlijk zonder dat je dat wilde - je tranen een vrije loop eisten, kwam dokter Hofs moederiijk naast je zitten, soms met een arm om je rug. Zó was dokter Hofs... en wie zal haar dat nadoen? Gelukkig is mevrouw Hofs enthousiast en vol vertrouwen over haar opvolger, dr. C. .-«Croon, en met een gerust hart heeft zij inmiddels haar patiënten uit handen gege ven aan zijn zorgen. Mevrouw Hofs vertelt: 'bij patiënten moet je niet alleen kijken naar de lichamelijke kwaal, maar ook naar de psychische en sociale aspecten. Je moet hen als geheel, als totale mens bezien en daarin is ook ruimte voor een stukje pastorale zorg'. En als je als arts vanuit zo'n hartelijke bewogenheid je werk doet en met je patiënten omgaat, dan kan het niet anders of zij voelen daar iets van. Vandaar ook dat we schreven over weemoed die er ongetwijfeld ook zal zijn bij de patiënten van dokter Hofs, in verband met haar vertrek. Waarom is het dat mevrouw Hofs haar praktijk neerlegt? Ze vertelt het zelf: 'ik werkte de laatste jaren al voor 60%. Ik deed het dus al wat rustiger aan. Internist zijn is zwaar werk. Zo zwaar dat het verstandig is om er op tijd mee te stoppen, als je nog gezond bent. Dikwijls nam het werk me zo in beslag dat ik aan andere dingen in 't leven minder toekwam. En als je ouder wordt gaan dingen zwaarder wegen en gaan dingen je zwaarder vallen. De diensten gin gen me ook zwaarder vallen, en als er dan toch een moment aan zit te komen dat je het werk neer moet leggen kun je dat beter doen op een moment dat je je werk nog met ple zier doet.' En zo is het besluit gevormd om per 1 januari 1999 de fakkel over te dragen aan een ander. Van huis uit zat het medische bloed mevrouw Hofs al in de aderen. 'Ik kom uit een familie met artsen en predikanten. Mijn vader was predikant, ooms van me waren huisarts en dat laatste wilde ik eigenlijk ook worden. Dat stond me vanaf de middelbare school al wel voor. Waarom? Charitas: een christelijke liefde tot de naaste. Ook wel een stukje idealisme. Na mijn opleiding heb ik de eerste jaren van mijn arts-zijn onder andere waargenomen in huisartsenpraktijken, maar een vrouw als huisarts in die tijd, dat wilde niet zo. Van daar dat ik in opleiding ben gegaan voor internist. In 1973 ben ik als parttimer inter nist geworden in Haarlem, waarna op 1 juni 1976 Dirksland volgde. Mijn man en ik hebben nooit spijt gehad van de keuze om naar Flakkee te gaan.' Mevrouw Hofs vertelt verder: 'in de tussen tijd is er ontzettend veel veranderd. In vroe ger tijden informeerde een patiënt nooit ver der over zijn ziekte of over de behandeling, tegenwoordig denken de mensen veel actie ver mee over hun ziekte. Dat zie je bijvoor beeld heel duidelijk bij diabetespatiënten. Die spuiten en controleren zich tegenwoor dig hoofdzakelijk zelf, terwijl ze daar vroe ger voor bij je in de praktijk kwamen. Een hele fijne verandering, vond mevrouw Hofs, was de komst van een derde internist en arts-assistenten. 'Aanvankelijk heb ik het werk samen met dr. Le Poole gedaan en na diens vertrek samen met dr. Hoek, tot op gegeven moment ook dr. Van der Velden erbij kwam en later nog dr. Van Dam, de cardioloog. Dat was heel fijn.' Volgens mevrouw Hofs biedt de toekomst wel perspectief voor het ziekenhuis van Dirksland: 'er is de laatste tijd meer aan dacht voor kleinere ziekenhuizen. Al dat grote blijkt niet altijd even fijn te werken. Ook is er de laatste tijd meer oog voor het belang van een streekziekenhuis. Voor de toekomst van Dirkslands ziekenhuis heb ik best positieve gevoelens.' Op de vraag of mevrouw Hofs nog een laat ste woord, een speciale boodschap voor het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis heeft is het even stil... 'Ik hoop dat het ziekenhuis door alle technologische ontwikkelen heen haar menselijk gezicht behoudt. Het ziekenhuis mag een ziekenhuis blijven, liever geen medisch centrum. De verpleging is een ster ke kant van ons ziekenhuis...' Tenslotte, wat gaat mevrouw Hofs nu doen? 'Het is een hele stap om dit werk neer te leggen, ineens is je maatschappelijke positie weg. Ik ga daarom eerst maar eens proberen om deze grote overgang voor mezelf op een rijtje te krijgen voordat ik andere dingen ga doen. We willen in elk geval wel hier blij ven wonen! Vanaf nu wil ik ook proberen om op een andere manier met mensen om te gaan. Als je medicus bent kijken de mensen dikwijls tegen je op en gaan ze ook met een zekere schroom met je om. Ik wil nu gewoon mens tussen mensen zijn, al is het natuurlijk niet zo dat men geen beroep meer op me mag doen, want als dat nodig is zal ik natuurlijk bijspringen! Ook wil ik colleges volgen over musicologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. En verder speel ik heel graag piano, dat zal ik nu beslist meer gaan doen!' Op 14 januari 1999 zal er in 'De Schakel' te Dirksland een afscheidsreceptie worden gehouden. De Christelijke Plattelandsvrouwenbond C.P.B, (nieuwe naam door fusie met de N.C.V.B. per 1-1-1999 wordt 'Passage') houdt op D.V. donderdag 14 januari a.s. haar eerste vergadering in 1999 in het Dien stencentrum te Middelharnis, aanvang 19.30 uur. De Alzheimer Stichting is uitgenodigd deze avond een voorlichting over dementie te verzorgen. Ook u bent van harte welkom! GOEDEREEDE D.V. 23 januari wordt je hartelijk uitgeno digd om te komen kijken én luisteren naar SPEELGROEP SPIEGELBEELD. Je kunt het niet maken om dat te missen! Nadere informatie volgt! Het Open Deur-team uit Goedereede In de nacht van 5 op 6 januari is er twee maal ingebroken in woningen aan de Pim pelmees. Door middel van gaatjes boren heeft men zich toegang versciiaft tot de woningen. Uit één van de woningen is een bruine boodschappentas ontvreemd. Garage Knöps B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Centrale verwarming Gasinstallaties Luchtbehandeling Waterinstallaties Meet- en regelsystemen Sanitair Service en onderhoud Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: info@kievitwarmte.nl. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOHTAOE - FOTOORAFIE MM I tra en C3 c^ c^ I C3 m 1=3 C3 C3 CZI U 1=3 C=l I OUDDORP-Weststi^t35-telefoon (Oia?)681612/Fax683734 RENESSE-Prlntshop-Hogezooni 172-Teteloonf0111)4624O0 CS AVONDS 06 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 66 13 -------------- ------------ co REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187)489143 Barendrecht Tel. (0180)642111 Het complete Opel-Winterpakket verkoop en verhuur van: Skibox Sneeuwkettingen Allesdragers Winterbanden incl. velgen reserveer tijdig: 0187-476788 voor autorijden met plezier

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1