Mijn kind heeft faalangst 1999 wordt het jaar dat wel wat heeft!*' ^limiiBMiiUM uit de kerken Zorgmappen en -boeken verkrijgbaar in apotheek INBRAAK WONING Geef u op voor de cursus Reanimatie Een koffie-ochtend voor ouders van peuters Wekelijks gasverbruik HET KIJKVENSTER NIEUWJAARSBINGO Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' Burgemeester Van Pelt, Oostflakkee: PAGINA 6 Dinsdag 5 januari 1999 Op z'n Oudurps eschreve Deze keer begint m'n verhaeltje in de beginjaeren fuuftug. Wanneer je 's zaeterdags nae de middag ewasse en verschoand was deur je moewder, kreeg je, as je gelok hao, een dubbel- tie, mar meestal was 't mar een stuuver, om dêêr dan op durr'p snoop voor te koapene. Hut eerste snoopwienkeltje da'je tegen kwam van uut dun Durpswegt erekend was van Cees de Möój (die weunende wêêr noe Dimmen van Krien van Nico Flikweert mit z'n vrouwe Klaar van Wullem Aoleman weune). Cees de Mööj hao eigeluk een boekhandeitje. Hie verkocht boeken, ansichtkaarten (kiek mar us op ouwe an- sichtkaerten van Oudurp, dêier stoot z'n naem op of-edrukt), schriefpepier, brieve- zakken, possegels, pennen, inkt in potlöö'n. Je kon dur advertensies in berichtjes voor de krante opgeve. Cees maekende dur dan wel een smouwtig verhaeltje van (dat zal wel voor hut Eilanden Nieuws eweest hè dienk ik). Ik bin dichte zat bie zun in de wienkel eweest, om hut êên in aore op ge bied van schriefgerei in zo voor mun vaoder mee te briengen as ik uut schoole kwam. Cees was vriegezel mar zun zuster Kao weunende bie zun in huus, ze was weduwe van een zekere Raadsheer. Kao was onnorm kinderachtug, je mot dienke ze hao een zeune die Wim hietende al vroeg verlore. In as ik dan dêêr in de winkel kwam, mocht ik altied bie dur in huus komme, dan kreeg ik oak een snoopie van dur. De kaemer was vlak achter de wienkel in die keek uut op den hil van Wullem Taenis CKP.zn. (laeter Dries Nelese). In die kaemer stong voor de raem un zeurgstoel, in dêêr zatte vier auto- petwielen onger zodaje dur mee kon rieje. As kind wist ik niejt weerom dat was, dus vroeg ik tuus weerom dêêr zo'n stoel mit wielen in huus stong. Vaoder zei tegen mien dat dur man inveliede was, in dien tied hao ze nog niejt van die voorzieningen, zoas je die vandaege an den dag heit, wanneer je invaliede wordt of bint. Naest zun boekhandeitje hao Cees de Mööj dan oak nog een klein assortement snoop- goewd te koap, mar dat was mar biezaek. In dien tied was Cees de Mööj een begrip op durr'p. Mar toe Cees de Moój begraeve wier waere dur mar vuuftien meansen op zun begraevenis. Liep je dan dêêr nae vaorder de Weststraete in dan kreeg je hut snoopwienkeltje van Piej'ie Taenis mar iedereen zei Piej'ie Pekuut tegen zun. As hie hut mar niejt dee hoare. Hoe of dat hie an die naem ekomme was? Ik hè mun vaoder wel us hore zeage: Piej'ie was vroeger veareversknecht eweeste bie Pietj van Sors Taenis. Op een ker hao hie iets evearevt in dat zag ur zöó móói uut, hie wouw toe zeage: „Hut ziet ur Puik Uit", mar hie versprak zun eige in toe schient 'n ezeid te hewwen: ,,Hut ziet ur Pe Kuut uut", in zodoende heit hie dêêr zun naem an over ehouwe. Op een gegeven oagenblik trok Piejt'ie zun veareversjasje uut, hie kocht een bestöönd snoopwienkeltie voor de kin- ders die op zaeterdagsmiddug in deur de weke snoop kwamme koape. Soms giengen we wel drie keer bie zun naer binnen. As je een dubbel'jie hao gieng je hut eerst wissele voor twéé stuuvers, dan doch je daje meer geld hao. Dan pas gieng je wêêr bie zun naer binnen om wat te koapen, dur kwam dan een doóze te voorschien die dan op d'n toonbank ezet wier in dêêr zatte allemaele diengen in die je voor een stuuver kon koape. Zóóas grieze of witte muzen, spek kies, zoute drop, zoewthout, zuurballen in gelokzakken. Hie zei dan ,,Zoek mar uut, ouste". Mar hut most oak niejt te lange dure om wat uut te zoeken, want Piej'ie was een driftig vein'ie in hie most de rest die in de wienkel stong, in dat waere dur nog al wat oak in de gaten houwe. In dien tied waere dur oak al mit lange vingers, mar dur ont- gieng Piej'ie niks. Piej'ie verkocht aok gelokstoffees die weare een cent stik, in as je hut pepiertj'ie dur of dêê in dur zat een stikkertjie op de toffeen dan kreeg-ie un een klein kedoo'ie, mar dan most je wel earg veel gelok hewe, want nege van de tien keren hao je niks. Naest hut snoopgoewd zöóas peepermunt, noogablokken, lombokkers (om zelf te pel len), suukelaoderêêpen in nog veel mêêr, verkocht Piej'ie oak eenvoudig speelgoewd. Zoas tummerdöósjies, kleine houte autoj'ies, klapperpistooltjes in netuurluk oak doosjes mit klapperties, poppe'ies, bromtoUen, geweune tollen enz. In rond de Kossemisse in Ouwejaer verkocht Piej'ie van die sterre'ies, koud vier zeijeze dêêr tegen (alleene most je ze niejt beetpakke want dan wast toch wel werm vier). Je kon dur oak sponzedóózen, griffels, grif- feldóözen, potlöö'n in göö zóö mar deur koapen. Piej'ie was in dien tied al op de fekansiegangers inesteld, want hie verkocht kruuwaegentjes, schoppies, vurrempies in emmerties voor op strange. Zeker niejt te vergeten was Piej'ie oak goewd esorteerd in roakartiekels. Piej'ie hao oak un vrouwe die Jet Hoevers hietende ('t was dur geen van durrep) mar wat dur mit Jet an de hand was wist geen means. Je zag ze nöójt in dur mocht oak nööjt geen means bie dur komme. Of in toe gieng de wienkeldeure op slot in giengen de rolgurdienen voor hut raem dicht. As dat zóó was dan most Jet deur de wienkel hene naer boven of zóó, in dat most dan in alle stilte in rust plaetsvinde. Uuteindeluk is Jet toch nog onger de meansen ekomme want toe Piej'ie esturve was, is Jet naer de Vlied- berg egöó in dêêr liep ze geweun overal heene. In ze praetende dan oak mit iederéén. De meeste Oudurpers zulle wel wete weer of dat Piej'ie z'n wienkeltje in de Weststraete hao, noe jae voor degenen die hut dan niejt weten recht tegen over de foto- zaek van Hans van Wullem Hameeteman of-te-wel, zoals de meeste Oudurpers zeage 'bie Roosje'. Hut volgende snoopwienkeltjie dat Ouddurp rieke was, was Kao'ie van Ties op dun hoek van de Broekwegt in dun Hofdiekswegt, vlak bie de laegere schoole. Dêêr was hut altied harstikke druk mit de kinders om snoop te koapen in zeker op maendagoch- gend, want dan mocht je oak een paer cen ten versnoope. Op maendagochtend kreeg je van je moew der geld mee voor de zending, dat wier dan op schoole opehaeld. Dat dêêze mit een gele bus wêêr ooit stróópe in ezeete hao, in hut deksel zat een gleuve om hut zendingsgeld in te doewen. Dien bus gieng deur alle klas sen hene. In as je vlak bie de deure zat mocht je dun bus in de volgende klasse brienge. Om te voorkommen dat hut zendingsgeld of een groat gedeelte dêêr-van versnoopt wier, kreeg je en paer centen extra mee om die van bie Kao'ie van Ties in snoop omme te zetten. Hut was dêêr dan zo druk dat Kao'ie hut alleene niejt of kon in dan kwam dur nichte Jans van Kees van Wout (Westdiek) een handje hellepe. Je mot dienke Kao'ie was dun jongsten oak niejt meer. In de zeumere gienge de snoopcenten naer Mijn Goedegebuur of naer dun ouwen Jan Flehil want die verkochte toe al eiskoo's in laeter oak petat. Een paer jaer laeter toen mun zo'n jaer of veertien weare, mocht je oak op zaeterdags- avond naer durr'p, ja van zevene toe hoog uut negen ure in dan most je oak tuus weeze. Want was je dat niejt dan kwam je in geen zes weken op durr'p! We giengen dan naer Jaop Santefort die hao inmiddels hut boeltje van Kao'ie van Ties ekocht in dêêr hao Jaop een cafetaria van emaekt. Hut zat dêêr altied stikvol, 's zae- terdagsmiddugs mit moewders in kleine kinders in zaeterdagsaevunds mit jongvolk, want Jo zun vrouwe in Lientje konne goewd mit die gaste opschiete. Jaop was één van de éérste op durr'p die een tillevisie hao, in dat trok volk. De nassieballen die ze dêêr verkochte waere niejvers zóó lekker as die van Jaop, hie dêê ze zelf maeke. Ondanks dat wiele nog geen zestien jaer waere kre gen we dêêr toch al bier te drienken (wat overeguns wel zelf deur uus betaeld wier) want in hut kaffee mochten wiele niejt komme, want we weaere nog géén zestien jaer. Ik zal nog even zeage wie of dat wiele weare. Hans van Hans (Veneman), Niek van Hein van Neele van 't Kruusie (Troost), Kees van Sors van de Klaerebeek (Taenis), Cees van Jaop (Poortvliet), Cor van Cees van Miet de Smit (Taenis), Aeren van Klaos (Meyer) in ongergetekende netuurluk. Wanneer je dan zestien jaer was moch je in een kaffee komme in dat dêê mun dan wel aok. 's Zaeterdagsaevunds om zeven ure zatte wiele al handje te raeën bie Tom Posthuma in Hotel Akkershoek (voor een glaesje bier most je toe vuufunveertig centen betaele, in je zakgeld was in dien tied een riesdaelder). Wiele hao dêêr een eige taefel recht voor de kiste. Om acht ure gienge m'n naer de film in de Ouweschoole bie Human Breen. De films die dêêr vertoand wiere weare heel Neder land al rond eweest. Mar ja voor een guide zat je droag in werm. As de film uut was gieng je nog wat drienke bie Tom. De meiden zatte dan op het biljart in de jon gens stonge dêêr omhene. As je dur op één, een oagie hao gieng je dur bie stóó, mae kende dan een praetje, liet ze wat van je drienke. In dan mar prebeere of dat je ze tuus kon brienge dien aevund. D'r vroeg d'r nog us êên an een meisjie: ,,Zouwe wiele hut saeme kunne vinde", ze zei tegen zun: „Wat bin je dan kwiet?" As je dan zo'n ant woord kriegt, bin je wel even stille, zou ik dienke. Mar toch bin dur in dien tied nog wel ver- scheije via hut biljart an mekaore ekomme. Hoe dan oak, hut was een gezellege periode uut je leven, die je zóó mar niejt vurgeet. Hellevoetsluus, januari 1999 Mede naemens mun vrouwe Gerda wil ik joele allemaele nog een Gezond in Gelok- kug 1999 toeweanse. De vriendeluke groewten van Job van Klaos van Job Padmos Wat zijn zorgmappen en zorgboeken? In de zorgmappen en zorgboeken vindt u uitgebreide en praktische informatie over een chronische ziekte. De mappen en boe ken zijn in gemakkelijke taal geschreven en zijn gemaakt voor mensen met een chroni sche ziekte en hun naasten. De mappen en boeken behandelen de volgende chronische ziekten: Diabetes Thuisverzorging Reumatoïde Artritis (Reuma) Epilepsie Dementie Chronische Pijn De ziekte van Parkinson Multiple Sclerose (MS) Vragen en antwoorden Wanneer u een chronische ziekte heeft be tekent dit dat u veel vragen zult hebben en dat u met veel verschillende problemen te maken zult krijgen. Bijvoorbeeld: - Wat is dit voor ziekte, en is er een behandeling voor? - Zijn er medicijnen, en hebben deze bij werkingen? - Waar kan ik hulp krijgen? - Moet ik extra op mijn voeding letten? - Heeft deze ziekte gevolgen voor mijn relatie? - Kan ik nog gewoon op vakantie of zijn er aangepaste reizen? - Zijn er alternatieve geneeswijzen? - Zal ik kunnen blijven werken? - Hoe zit het met uitkeringen en verzeke ringen? - Zijn er hulpmiddelen, en kan ik die ver goed krijgen? De zorgmappen en zorgboeken geven eer lijke informatie over deze en tal van andere vragen. Er wordt niets voorgeschreven. Wel wordt helder uitgelegd wat uw mogelijkhe den zijn. U kunt vervolgens zelf bepalen wat voor u het beste is. Hoe zien de mappen en boeken eruit? Alle mappen en boeken zijn mooi uitgege ven. Ze hebben een bijzondere vormgeving, er wordt gebruik gemaakt van kleur en van MIDDELHARNIS De meeste kinderen vinden het spannend als er weer proefwerken, spreekbeurten of overhoringen zijn. Dit zorgt meestal voor een goed resultaat. Maar sommige kinderen kunnen de zenuwen niet de baas en halen daarom een laag cijfer. Terwijl ze de stof eigenlijk heel goed kennen! Dit is jammer én geeft een deuk in het zelfvertrouwen. Tijdens de cursus van 5 bijeenkomsten zoekt u samen met de ervaren cursusleider naar handvaten voor de opvang en begelei ding van uw kind en de vergroting van zijn zelfvertrouwen. Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Langeweg 72 te Middel- harnis. Data: woensdag 20 januari, 3 en 24 februari, 10 en 24 maart 1999. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: 150,00 per persoon voor leden en 200,00 per persoon voor niet- leden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 9.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. illustraties. Het aantal bladzijden verschilt per uitgave, maar ligt meestal tussen de 150 en 200 bladzijden. Wie hebben de mappen gemaakt? Aan de mappen hebben heel veel deskundi gen meegewerkt: specialisten, huisartsen, fysiotherapeuten, maatschappelijk werkers, diëtisten, en natuurlijk ook patiënten zelf. Waar zijn de mappen te koop? Alle mappen en boeken zijn in de apotheek te koop. kunt ze daar meteen kopen of u kunt ze daar bestellen: ze zijn dan de vol gende dag in de apotheek aanwezig. De prijzen liggen tuisen de 26,90 en de 39,90. De mappen en boeken zijn daar mee veel goedkoper dan vergelijkbare uit gaven in de boekhandel, dit komt omdat zij met subsidie tot stand zijn gekomen en door de medewerking van de apotheek. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kootwijk-Kootwijkerbroek J. Niesing te Oene; naar Werkhoven B. C. Haverkamp, kandidaat uit Dendermonde (België). Bedankt voor Numansdorp (buitengewone wijkge- meente Elim) L. M. Jongejan te Schoonre- woerd. GEREE. KERKEN Beroepen te Apeldoorn (part-time) C. A. Fijnvandraat- de Ridder, kandidaat uit Veenendaal; te Montfoort J. P. van den Hout te Rottevalle, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Bodegraven A. Toornstra te Rotterdam- Delfshaven; naar Katwijk aan Zee P. L. Smilde te Haastrecht (part-time). Beroepbaarstelling S. Kurtzahn, Wilhelminaplantsoen 182, 1111 DR Diemen; E. J. van Katwijk, Nieu we Keizersgracht 34c, 1918 DS Amsterdam, tel. (020 6200639. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Amsterdam-Centrum D. Griffioen te Voorburg. NED. GEREF. KERKEN Beroepbaar gesteld dr. J. P. van Riessen (voorheen gereformeerd predikant), Dorpsstraat 22, 3648 AH Wilnis. Beroepen te Ermelo-Harderwijk-Putten dr. J. P. van Riessen, wonende te Wilnis, die dit beroep heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Culemborg A. van der Zwan, kandidaat uit Sliedrecht; te Hengelo (Ov.) A. C. van der Wekken te Winschoten; te Meerkerk B. L. C. Aarnoudse, kandidaat uit Barendrecht; MIDDELHARNIS -Zondag 3 januari bleek er tussen 16.30 en 20.00 uur te zijn ingebro ken in de woning boven het Chinees afhaal- centrum aan de Nieuwstraat. Hoe men de woning is binnengekomen is vooralsnog niet bekend. Die is geheel doorzocht en er wer den een aanzienlijk geldbedrag, sieraden, een telefoon en foto- en filmapparatuur weg genomen. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. Wie helpt bij hartstilstand? Als u morgen getuige bent van een hartstil stand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familie leden van hartpatiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Of wilt u uzelf opgeven voor de cursus? Bel de plaatselijke vrienden van de Hartstichting: H. v. d. Wende-Klijn, tel. (0187) 681811. Opgeven vóór 16-1-1999. DIRKSLAND Tijdens een koffie-ochtend kunt u met elkaar praten over allerlei zaken die u in het dagelijks leven met uw peuter tegenkomt en die u bezighouden. Er zijn dus geen vaste thema's. Wat er tijdens een koffie ochtend wordt besproken, hangt af van wat u zelf inbrengt. U kunt hierbij aan de volgende onderwer pen denken; - spelen en speelgoed - mijn kind eet zo weinig - wanneer kan mijn kind zindelijl^ worden - mijn kind heeft van die driftbuien. plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Oranjelaan 59 te Dirks- land. datum: woensdag 10 februari 1999. tijd: 09.30 tot 11.00 uur. Kosten: Per persoon, per bijeenkomst: ƒ7,50 voor leden en 12,50 voor niet-leden. van gezinnen in het stooicseizoen 1998/1999 Geldend voor de provincie Zuid-Holland Verbruiken van 28-12-'98 t/m 3-1-'99 te Nieuwkoop A. A. Egas, kandidaat uit Werkendam. Bedankt voor Aalsmeer C. A. den Hertog te Apel- doorn-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gouda M. Karens te Werkendam; te 's- Gravenzande en Rilland-Bath A. J. Gunst te Benthuizen. Bedankt voor Kruiningen G. J. van Aalst te Ridder kerk; voor Rotterdam-Alexanderpolder M. Karens te Werkendam; voor Wolphaartsdijk J. Karels te Oudemirdum; voor Zoetermeer G. J. Baan te Lisse. OUD GEREF GEMEENTEN Beroepen te Terneuzen J. Goudriaan te Ede. Blik op kerk en samenleving tj - Marokkaanse jongeren - Geweld op t.v. - Het komende Rijk Wat de laatste dagen de aandacht trok was het feit dat gemeentebestuur en politie in Amsterdam naar buiten brachten dat de toe stand met de jonge Marokkaanse criminelen onhoudbaar is geworden. Zodra ze worden betrapt op een overtreding, dan roepen ze via zaktelefoons elkaar op en trekken ze ten strijde tegen de politie. Alleen al in het afgelopen jaar zijn 80 agen ten lichter of zwaarder gewond geraakt, meestal door agressie van Marokkaanse jongeren. We hebben hier te doen met zogenaamde kansarme jeugd. Hun vaders zijn indertijd als gastarbeiders naar ons land gekomen, maar voor de tweede generatie is er dikwijls geen werk, en deze jongeren weigeren ook te studeren, soms zelfs zich de Nederlandse taal eigen te maken. We moeten ons dan niet verwonderen dat ze terechtkomen in de criminele sfeer. Het is jammer dat de autoriteiten pas nü tot de conclusie komen dat deze terreur niet langer getolereerd kan worden, maar hope lijk is het nog niet tè laat. En vooral is het te betreuren dat van bepaalde zijde nu alweer geroepen wordt dat de gemeente Amster dam toch vooral niet één allochtone bevol kingsgroep mag stigmatiseren. Moeten dan geweld en terreur maar op hun beloop ge laten worden, omdat je anders het gevaar loopt dat Marokkanen worden gediscrimi neerd? Intussen wordt steeds vaker de vraag ge steld waar de oorzaken liggen van het toe nemende geweld op straat. En - wat in het verleden eigenlijk niet hardop gezegd mocht worden - ook steeds luider wordt de roep om beteugeling van het geweld op t.v., omdat men begint in te zien dat jongeren vooral daardoor worden gestimuleerd tot agressie. In dit verband was het opvallend dat de heer Koetje, voorzitter van de Commissie voor de Media, er openlijk voor heeft gepleit om de wet aan te passen, zodat de omroepen kunnen worden aangesproken op de inhoud van hun programma's. Maar dat was een steen in de vijver van de media-wereld! Stel je voor, dan krijgen we op den duur staatstelevisie. Als de politiek zich gaat bemoeien met de inhoud van t.v.- programma's, dat zou censuur betekenen, en daarmee zou de vrijheid van de omroe pen worden aangetast. Het is overigens ongelooflijk wat er alle maal kan en mag op het beeldscherm. Ik zie het zelf nooit, maar als je de kijkers mag geloven, dan houd je het niet voor mogelijk wat er wordt getoond en gezegd op het ge bied van geweld en sex. En zodra er aanmerkingen worden gemaakt, dan krijgen de klagers te horen dat er immers een knop aan het toestel zit, die ze toch zelf kunnen omdraaien? Op deze manier is alles mogelijk, en dat in naam van de hooggeroemde vrijheid. Het is geen opwekkend verhaal, zo op de grens van oud en nieuw. Maar voor hen die leven willen bij het Woord van God kan het ook niet verrassend zijn. De bijbel is er niet onduidelijk over dat de ongerechtigheid zal toenemen. En wanneer God in de samenle ving niet meer als God gekend en gediend wordt, dan is ook het leven van de naaste niet meer veilig. We mogen echter geloven dat door dit alles heen het Rijk van recht en vrede komt, waarin zonde, onrecht en geweld geen plaats meer zullen hebben. Ik hoop dat de lezers met het zicht op de Koning en Zijn Rijk het nieuwe jaar mogen ingaan. Waarnemer Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.(X) uur op tel. (0181)626226. Vrijdag 8 januari organiseert de Dirksland- se Kleindieren Vereniging weer een bingo in het EHBO-zaaltje aan de Philipshoofjes- weg te Dirksland. Vanaf 19.00 uur staat de koffie klaar. Deze is natuurlijk gratis, evenals de soep in de pauze. De bingo begint om 19.30 uur. Wik u voor deze avond nog inlichtingen, belt u ons dan even: (0187)*684473. OUDDORP Het bestuur van het Chr. Mannenkoor 'Ju bilate Deo' te Ouddorp nodigt haar leden uit D.V. zaterdag 9 januari de eerste repeti tie-avond bij te wonen. Uiteraard zijn nieu we leden van harte welkom. Ons koor repeteert van 16.45 tot 18.30 uur in het Ned. Herv. verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Eenmaal per week wordt er gerepeteerd onder leiding van onze dirigent Jan Bezuij- en uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden Psalmen, Gezangen, Geestelijke en Vader landse liederen ingestudeerd. In zijn nieuwjaarsrede, gisteravond uitgesproken op de gemeentelijke nieuwjaarsbijeenkomst in Achthui- zen, heeft burgemeester Van Pelt van Oostflakkee vrijelijk gefilosofeerd over het vermeende millenniumpro bleem. "Wat moeten we daar nou weer mee?" heeft hij zich afgevraagd. Om vervolgens vast te stellen dat de dis cussie over het laatste jaar van het millen nium een discussie is over het leven zelf. Dames en heren, laten we ons er maar niet verder mee bezig houden. Er zijn al veel knappe koppen op stuk gelopen en ik ben er zeker van dat hier in de zaal ook mensen zijn die precies weten hoe het zit. Maar waarschijnlijk wel van beide standpunten evenveel. "We weten dat het begint en we weten dat het eindigt, maar wanneer precies en hoe het allemaal gaat lopen, dat weten we niet", aldus burgemeester Van Pelt, die vervolgde: We beginnen er vol goede moed aan, maar eerder dan we hopen of verwachten komen er tegenslagen. Daar hadden we even niet op gerekend! Toch zullen we ons daar door heen moeten slaan, want anders kunnen we het nieuwe tijdperk niet begroeten. Betekent dit - zo vroeg de heer Van Pelt zich af- dat we ons niets aan moeten trek ken van alle waarschuwingen die wij, iede re dag weer, om ons heen horen? Nee, dat betekent het zeker niet. Een goed Hollands gezegde is dat een gewaarschuwd mens voor twee telt. Daar moeten we aan blijven denken. Soms zit het in het leven mee en soms zit het tegen. En als u dat weet, dan kunt u zich voorbereiden. Als beweerd wordt dat bij de omschakeling naar het volgend millennium de electriciteit misschien wel uitvalt, dan kunnen u en ik daar weinig aan doen. Maar we kunnen wel kaarsen in huis hebben, zodat er wat licht is. En misschien kunnen we voor wat hout voor de open haard zor gen, zodat er een warme plek in huis blijft. Natuurlijk zijn er ook mensen die net wil len doen alsof er niets verandert, die graag willen dat alles bij het oude blijft, althans ogenschijnlijk. Een aardig voorbeeld daarvan kwam de afgelopen dagen tot ons, in relatie met het feit dat we aan de start van een nieuw mone tair tijdperk staan. De eerste onomkeerbare stappen naar een nieuwe munt, de euro, zijn gezet. De waarde van de euro is bepaald, hetgeen voor ons betekent dat hij een waar de vertegenwoordigt van 2,20371 Een meevaller, zei de directeur van een grote bank. We kunnen nu gemakkelijk omrekenen. Hebt u een productprijs in euro's, doe het dan maal twee en tel er 10% bij. U zit dan vrij nauwkeurig op de waar de in guldens. Nog los van de afrondingsfout die hierdoor ontstaat, kun je, in alle gemoede, je afvra gen of dit nu een goed advies is. We starten een nieuwe tijd met een nieuwe munt. Waarom zouden we ons dan vastklampen aan hetgeen voorbij is, ingehaald door de werkelijkheid? Ook dat is een onderdeel van ons leven. Niet vastklampen aan het veilige gevoel van 'niet-veranderen', maar de uitdaging van het nieuwe tegemoet treden, met een open vizier! We staan, zo zei de burgemeester, aan de start van het eerste volle jaar van de nieu we gemeenteraad en zijn college. Ook door hen zullen er nieuwe wegen worden inge slagen en oude worden verlaten. Of u daar altijd even gelukkig mee zult zijn, valt te betwijfelen. Maar ook hierbij zullen we met open vizier de nieuwe uitdagingen tegemoet moeten treden. Het zal duidelijk worden dat niet alles wat als gerechtvaar digde wens op tafel is gekomen, uiteinde lijk ook gerealiseerd zal kunnen worden. Gewoon omdat het fysiek onmogelijk is om alles tegelijk te doen, of omdat het ons aan voldoende middelen ontbreekt. Was dat dan niet te voorzien, zult u vragen. Ongetwijfeld is dat zo! Maar zou u het cor rect hebben gevonden als er geen plannen, geen wensen of idealen op tafel gelegd zouden worden? Als iedereen bij de pak ken gaat neerzitten met een wat verslagen blik in de ogen? Denk aan onze landbouwers die nu al lan ge tijd niets met hun grond kunnen doen. Hebben zij het hoofd in de schoot gelegd, dacht u? Nee, zij zitten al weer volop plan nen te maken hoe de zaken aangepakt gaan worden, zodra de grond droog genoeg is om te bewerken. Plannen maken en inves teren in de toekomst. Wat nu niet kan, kan misschien straks wel weer. En denk aan diegenen die geconfronteerd worden met de catastrofe-voorspellers inzake het millenniumprobleem. Geven zij de moed op en schakelen zij de computer uit, dacht u? Nee, zij zijn volop bezig om te kijken hoe zij de mogelijke problemen het hoofd kunnen bieden als er onverhoopt iets verkeerd gaat bij de omschakeling naar de volgende eeuw. Laten we dit jaar niet zien als het laatste jaar van dit millennium, maar laten we ons voorbereiden op het eerste jaar van het vol gende, vanuit de wetenschap dat morgen de eerste dag is, van de rest van ons levenzo wekte de heer Van Pelt ieder op, namens het gemeentebestuur ieder een heel goed, maar vooral gezond 1999 toewensend. ■*^W4»»>^JS«f.»«»r«r4ï«S*^^ Mit je naer kgeld durp Nieuws Normaal Streef- Totaal strcef- jaar- verbruik vcr m' [)ruik verb m' ruik 500 14 7 148 74 600 16 8 178 89 700 19 9 208 104 800 22 11 237 119 900 24 12 267 134 1000 27 14 297 148 1100 30 15 327 163 1200 32 16 356 178 1300 35 18 386 193 1400 38 19 416 208 1500 41 20 445 223 1600 43 22 475 237 1700 46 23 505 252 1800 49 24 534 267 1900 51 26 564 282 2000 54 27 594 297 2200 60 30 653 327 2400 65 32 712 356 2600 70 35 772 386 2800 76 38 831 416 3000 81 41 890 445 3500 95 47 1039 519 4000 108 54 1187 594 4500 122 61 1336 668 5000 135 68 1484 742 5500 149 74 1633 826 6000 162 81 1781 890 6500 176 88 1929 965 7000 190 95 2078 1039 7500 203 102 2226 1113 8000 217 108 2375 1187 8500 230 115 2523 1261 9000 244 122 2671 1336 9500 257 129 2820 1410 10000 271 135 2968 1484 Afgelopen week lag de buitentemperatuur ver boveti het normale niveau.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6