Diabetesvereniging Nederland Serie over Broodkabouter bij plaatselijke (banket)bakkers Twee punten voor Good Luck Vervult de aarde EiiMiDei-niEuii^ Voorlichtingsavond over vervolgopleidingen op Goeree-Overflakkee VMBO Sommelsdijk Schaakvereniging De Zwarte Pion Chr. S.G. TRINS MAURITS' Schaalivereniging De Zwarte Pion - Zeker weten - Debuut met 270.000 kabouterboekjes VERVOLGVERHAAL Qodof mammon? PAGINA 5 Dinsdag 5 januari 1999 Inleiding Diabetes werd in het verleden vaak aange duid met de term 'suikerziekte'. Wie 'sui kerziekte' had kreeg een streng, suikervrij dieet. Hij moest, vaak meerdere keren per dag, insuline spuiten of tabletten slikken en liep een grote kans om later allerlei compli caties te krijgen. De 'suikerzieke' wist in ieder geval één ding zeker.hij of zij had een chronische aandoening en dat zou de rest van zijn leven zo blijven. Ondanks het feit dat de kennis over diabetes zich de laatste jaren flink heeft ontwikkeld is het nog steeds zo dat diabetes een chronische aandoening is, die een levenslange behandeling vraagt. Ook complicaties blijven mogelijk en het leven met diabetes is vaak een zorg voor nu en later. Wat is diabetes eigenlijk? De ziekteverschijnselen van diabetes melli- tus zijn al heel lang bekend. Een papyrusrol uit ongeveer 1550 voor Christus bevat al voorschriften voor de behandeling van een aandoening aangeduid met 'overvloedige urine vorming' Het duurde tot 1921 voor de stof insuline werd ontdekt. Honden zonder alvliesklier bleven in leven als deze stof insuline werd ingespoten. De ontdekking van insuline bracht welis waar geen genezing, maar maakte van dia betes een chronische ziekte, een ziekte die je levenslang moet behandelen. De energie die het lichaam nodig heeft om actief te zijn wordt verkregen door de ver branding van, onder andere, glucose. Insu line zorgt ervoor dat de lichaamscellen toe gankelijk gemaakt worden voor de glucose die in het bloed zit en die -we met onze voe ding binnenkrijgen. Het hormoon insuline wordt aangemaakt in de alvleesklier of pan creas, een orgaan dat in de buikholte ligt. Als de pancreas geen of onvoldoende insu line aanmaakt ontstaan er dus problemen in het lichaam met het opnemen van glucose in de cellen. De toekomst Het aantal mensen in Nederland dat diabe tes mellitus heeft, is niet precies bekend. Op dit moment zijn het er zo'n driehonderddui zend. De verwachting is dat dat aantal de komende tien jaar zal verdubbelen. Dat komt omdat het aantal ouderen in onze samenleving toeneemt, maar ook omdat overgewicht vaker voorkomt en in het alge meen de leefwijze van mensen er niet ge zonder op wordt. Voorlichting aan mensen met diabetes kan beter Informatie is belangrijk De persoon met diabetes kan zelf veel doen om complicaties op latere leeftijd te voorko men of uit te stellen. Gezond bewegen en gezonde voeding, gezond omgaan met stress, het regelmatig gebruiken van de juis te medicatie en het regelmatig zelf controle ren van de bloedglucose zijn daar een paar voorbeelden van. Onderzoek Uit recent onderzoek is echter gebleken dat een groot deel van de mensen met diabetes type 2 de ernst van de aandoening onvol doende inziet. De helft van alle ondervraag den die meededen aan het onderzoek wist niet wat diabetes eigenlijk is, wat met een dieet bereikt kan worden en wat bijvoor beeld insuline in het lichaam doet. Wel kwam bij alle onderwerpen een behoefte aan informatie naar voren. Mensen met diabetes willen graag meer weten over medicatie en bijverschijnselen, over voeding en over diabetische complica ties. Voor mensen met diabetes is het belangrijk dat zij regelmatig meten hoe hoog de bloed glucose in het bloed is. Uit het onderzoek blijkt dat meer dan de helft van alle onder vraagden hun eigen diabetes simpelweg 'niet ernstig genoeg' vond om regelmatig hun eigen bloedglucose te controleren. Voorlichting Het verbeteren van de voorlichting aan mensen met diabetes type 2 is dus broodno dig. Want alleen als de persoon met diabe tes zelf de ziekte serieus neemt kan hij of zij op een juiste manier met de ziekte omgaan. Door meer en betere voorlichting kan de patiënt zelf mondiger worden en meer ver antwoordelijk zijn voor de eigen kwaliteit van leven. Diabetesver. Nederland Meer dan veertigduizend mensen met diabe tes hebben zich inmiddels verenigd in de Diabetesvereniging Nederland (DVN). De DVN is daarmee de grootste patiëntenver eniging van Nederland. Doel en daden De DVN maakt informatie toegankelijk, maakt lotgenotencontact mogelijk en behar tigt de belangen van alle mensen met diabe tes in Nederland. De vereniging beschikt over een Centraal Bureau in Amersfoort, waar professionele medewerkers de vrijwilligers met raad en daad bijstaan en er voor zorgen dat de ver eniging haar taken op een efficiënte manier uit kan voeren. Als lid van de DVN ontvangt u iedere maand Diabc, het blad dat u op de hoogte houdt van ontwikkelingen, waarin u mensen met diabetes ontmoet en waarin u leest welke activiteiten de DVN organiseert. De DVN geeft informatiebrochures en fol ders uit, die u informeren over alles dat met diabetes te maken heeft. Afdelingen en Gewesten De leden vormen de basis van de vereni ging. Honderden vrijwilligers, vaak zelf mensen met diabetes, zijn actief binnen werkgroepen, taak- en projectgroepen. Zij zorgen ervoor dat lokaal antwoord gege ven wordt op vragen, dat cursussen georga niseerd worden en mensen met diabetes met elkaar in contact komen en elkaar kunnen helpen en steunen. De afdelingen zijn op hun beurt weer georganiseerd binnen gewesten. De gewestelijke grenzen vallen ongeveer samen met de provinciegrenzen. Voor meer informatie over alle activitei ten en het lidmaatschap van de Diabetes vereniging Nederland kunt u tijdens kan tooruren bellen met het Centraal Bureau van de vereniging in Amersfoort. Postbus 933, 3800 AX Amersfoort Tel. (033) 463 05 66 Fax (033) 463 09 30 Diabetesinformatielijn: (033) 463 05 66 maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 14.00 uur Voedingsinformatielijn: (033) 463 05 66 dinsdag en donderdag van 10.30 tot 11.30 uur. Infolijn Verzekeringen, Arbeid en Keuringen: (033) 463 05 66 maandag en woensdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 14.00 uur. Telefonische hulpdienst: (033) 472 50 83 24 uur per etmaal bereikbaar voor al uw vragen op het gebied van diabetes. Op maandag 11 januari a.s. organiseren de vbo- en mavo-scholen van Goeree-Ovefflakkee een Voorlichtingsavond over vervolgopleidingen Deze informatie-avond vindt plaats in het hoofdgebouw van de Regionale Scholengemeenschap Goeree-Overflakkee, Burg. Mijs laan 5 te Middelhamis. Aanvang eerste voorlichtingsronde 19.15 uur. De gezamenlijke decanen van de vier organiserende scholen hebben diverse personen uitgenodigd van verschillende opleidingen. Zij geven deze avond informatie over toelatingseisen, de inhoud van de opleiding, de beroepsmogelijkheden na het behalen van het diplo ma, de kosten van de opleiding etc. Ook is er een informatiestand vandeZ.W.R De leerlingen (en hun ouders!) wordt de gelegenheid geboden maxi maal drie voorlichtingsrondes bij te wonen. Vooraf hebben zij in samenspraak met hun decanen en na bestudering van de door wet houder Tiggelman ingeleide MBO-informatiegids hun keuze bepaald. Voor een verantwoorde keus mag je deze avond niet missen! lAPUT VINYL 60RDUNEN1 TRAMWEG 33 OUDE TONGE MIDDELHARNIS RSB-competitie (15 december 1998) In de RSB-competitie doet De Zwarte Pion het goed. Het tweede team staat door de overwinning in de derde ronde bovenaan. Het derde moest uit spelen in Maassluis tegen de gelijknamige vereniging. Maas sluis 2 werd met 2^-5/4 verslagen. Stolk, Bom, Minnaar, Lesuis en Markwat wonnen hun partij. H. K. Smit speelde remise en Struik en Neleman verloren. Het eerste team is terug- gezakt. De vierde wedstrijd tegen De Pen ning 1 ging uit met 3-5 verloren. Alleen Logmans wist te winnen. Mourik, Lagen dijk, Van Rossum en invaller Van Prooijen hielden remise, maar Van de Velde, Du Pree en ook invaller Verolme verloren. Huishoudelijke competitie (14 december 1998) Groep 1: G. J. H. van Genderen -1. Lagendijk.... 1 - O J. du Pree-T. C. van Prooijen1 - O W. I. Peeman-M. VerolmeO- 1 R. van Hooff- A. L. Mourik'A - 'A G. J. H. van Genderen - J. du PreeA - 'A Groep 2: J. Boeter-L. C. Struik1 - O E. Verbeek - M. BomA - A Ant. Visser - W. MarkwatO - 1 Groep 3: F. Meiaard - P. LesuisO - 1 A. Vroegindeweij -B. Loosjes1 - O L. Stolk - L. Neleman1 -O J. L. Minnaar-Ad. Visser1 - O J. Noordijk - H. K. SmitO - 1 R. Wolters - J. Plint1 - O TECHNISCHE SCHOOL MIDDELHARNIS REGIONALE SCHOLENGEMEENSCHAP GOEREE-OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS Kersttoernooi (14 en 28 dec. 1998) Het jaarlijkse kersttoernooi van De Zwarte Pion werd gespeeld op de maandagen 14 en 28 december 1998. Elke avond werden vier ronden gespeeld, waarbij elke speler 20 minuten bedenktijd per partij kreeg (rapid- schaak). Aan het toernooi deden negentien spelers mee. Ruud van Hooff kon zijn titel van vorig jaar niet prolongeren. Het toer nooi werd afgetekend gewonnen door Anne van Rossum met IA punten uit 8 partijen. Huibert Logmans werd tweede en Martin Verolme derde. De complete eindstand was: pnt. WP SB-score 1. A. van Rossum7.5 34.5 32.00 2. H. Logmans5.5 39.0 24.25 3. M. Verolme5.5 33.5 20.25 4. A.L. Mourik5.0 36.5 20.25 5. R. Sparreboom5.0 36.0 19.00 6. M. L. V. d. Waal....5.0 27.0 15.50 7. R. van Hooff4.5 37.0 17.25 8. H. Taaie4.5 32.5 12.75 9. F. Meiaard - J. du Pree4.5 28.0 12.75 10. L Lagendijk4.0 36.0 17.25 11. T.C. van Prooijen.3.5 34.5 11.25 12. W. I. Peeman3.5 34.0 13.75 13. J. Boeter3.5 34.0 13.50 14. Ant. Visser3.5 31.0 8.25 15. C.J.Smit3.0 28.0 6.25 16. P. Lesuis3.0 26.5 8.00 17. B. Loosjes2.0 25.5 3.75 18. L.C. Struik1.5 29.5 3.50 19. M. Bom1.5 25.0 9.00 De hoofdrolspelers in zijn boekjes zijn klein, maar Jan de Lange denkt toch vooral in het groot. De schrij ver/componist/uitgever uit Lelystad kan bogen op een opmerkelijk debuut, want welke auteur haalt bij zijn eerste gedrukte uitgave een opla ge van liefst 270.000 exemplaren? De Lange ontwikkelde voor 1200 Neder landse bakkers een sprookjesfiguur. Broodkabouter, die in drie (voor-) leesboekjes een hoofd- of bijrol ver vult. ,,De kaboutertjes hebben het gedaan", is nog steeds een gevleugeld gezegde. Bij de bakker wordt die uitspraak ook werkelijk heid: daar ligt de komende maanden een serie van drie boekjes in de winkel, ieder met een oplage van 90.000 exemplaren. 'Broodkabouter en het Hogebomendikke- stammentwintigsoortennotenbos'Muziek- kabouter mist een noot' en 'Bloemkabouter krijgt een naam' zijn fraai geïllustreerde (voor)leesboekjes voor kinderen vanaf zes jaar, waarin bovendien tal van liedjes (met muziek) zijn te vinden. Voor Jan de Lange (42) boden de boekjes de ideale gelegenheid om zich uit te leven in zijn creativiteit. Min of meer bij toeval, na een vraag van een jubilerende bakker, bedacht hij het Broodkabouterconcept, dat vooral draait om sfeer en beleving. Of be ter gezegd, het 'kaboutergevoel', zoals dat in een liedje in deel 2 wordt uitgelegd. Ook de warme illustraties van Felix Guérain zijn daarvoor essentiële ingrediënten. Gedurfd De teksten van De Lange kunnen worden gekenschetst als direct, relativerend en speels. Typerend is bijvoorbeeld het ge bruik van lange woorden volgens een vast metrum, zoals Hogebomendikkestammen- twintigsoortennotenbos, Houtgestooktehol- lewandengloeiendhetebroodbakoven of Volgevuldegeurdoortrokkenzaligzoete- broodbaklucht. „Na onder andere Paulus, David de Kabouter en de Smurfeii lijkt het best gedurfd om met een nieuwe kabouter serie op de proppen te komen", aldus De Lange. ,,Maar deze reeks heeft een heel eigen karakter. De kabouters in de boekjes lijken ook niet op elkaar, al vinden ze zelf van wel". „Natuurlijk zit er veel van mezelf in de boekjes", beaamt Jan de Lange, die acht jaar geleden begon met het schrijven van kinderverhalen, toen zijn eigen kinderen zeven en vijf jaar oud waren. „Het is ook een soort levensstijl; je denkt eerder in vro lijke, leuke dingetjes. Eigenlijk haal ik op deze manier het kind in me maximaal naar boven". De drie sprookjesboekjes met de avonturen van Broodkabouter zijn alleen verkrijgbaar bij de bakker. De actie, die op 8 januari officieel van start gaat, is een initiatief van BEKO Benelux, de overkoepelende inkoop vereniging van warme bakkers. Stand groep 3 op 13-12 1998 (punten volgens het Keizersysteem) 1. P. Lesuis182 2. A. Vroegindeweij167 3. L. Neleman146 4. F. Meiaard140 5. Ad. Visser121 6. B. Loosjes111 7. L. Stolk102 8. H. K. Smit95 9. J. Noordijk84 10. R.. Wolters81 11. L L. Minnaar79 12. S. Bosch33 13. L Flint28 14. C. I. Verbiest17 Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Uitslagen van 28 december Afdeling 1: C. Visbeen - B. v. d. Spaan2 - O J. Looij - P. Kom2 - O H. Visbeen - T. Goedegebuur2 - O A. het Jonk-A. Doorn1 - 1 Afdeling 2: Carlo Visbeen - H. de GeusO - 2 A. Visbeen - H. Koppelman2 - O T. de Geus - J. NonO - 2 MIDDELHARNIS - Zaterdag 2 januari stond voor Good Luck de eerste wedstrijd van het jaar op het programma. In de Staver ontving de ploeg uit Middelharnis BKC uit Breskens. De laatste weken zit het voor Good Luck niet mee en staat het op de één na laatste plaats op de ranglijst. Niet de laatste dus, want dit is BKC, die ook uit 5 wedstrij den O punten behaalde. Vandaag dus een belangrijk duel om de één na laatste plaats. Good Luck begon sterk en was aanzienlijk beter dan BKC, maar beide ploegen hadden moeite met scoren. Pas na zo'n 10 minuten uitte een snelle combinatie tussen Steven Vogelaar en Jan-Willem de Vos, in een doel punt van onder de korf van de Vos. Enkele minuten later kon Liesbeth Los vanuit een vrije bal de 2-0 binnen schieten. De Good Luck aanvallen waren lang, maar werden te vaak zonder doelpunt afgesloten. De 3-0 kwam van de handen van Marcel Kievit, die na goed aangeven van Samantha Krijgsman van onder de korf kon scoren. Halverwege de eerste helft gaf Marjon Soeteman Marcel Kievit de kans om van afstand te scoren, zodat het scorebord op 4-0 werd gezet. De aarivallen van Good Luck liepen alsmaar moeilijker, zodat BKC toch langzaam in hun spel kon komen. Na vele aanvallen kon BKC twee maal van afstand tot scoren komen. Net voor rust kwam BKC tot 4-3 terug. De tweede helft begon, zoals de eerste ein digde. Vele kansen, zeer weinig doelpunten. Na een goede rebound van Samantha Krijgs man kon zij Nico Overduin aanspelen voor een doorloopbal, maar het aangeven werd onreglementair tegengehouden, zodat Good Luck een strafworp meekreeg, die goed werd benut door Marcel Kievit, 5-3. Na zwak verdedigen kwam BKC gelijk. Door een goede combinatie tussen Nico Overduin en Marjon Soetemen wist Soeteman van afstand de 6-5 te maken. BKC schoot van afstand de gelijkmaker binnen en na een goede combinatie tussen Heidi Kamerling en Jan-Willem de Vos wist deze laatste van onder de korf de 7-6 binnen te schieten. BKC kwam wederom gelijk en zelfs voor. Het laatste kwartier van de wedstrijd was zeer spannend met een gelijk opgaande sco re. Op dit moment kwam Petra van der Valk in het veld voor de licht geblesseerde Samantha Krijgsman. Gelukkig had Good Luck weer het in grote getale opgekomen publiek achter zich staan, zodat de spelers toch een steuntje in de rug hadden. Na een snelle aanval en een combinatie tussen Nico Overduin en Marcel Kievit wist Kievit van afstand gelijk te maken. BKC kwam met behulp van een doorloopbal weer voor, maar door een goede combinatie tussen Liesbeth Los en Heidi Kamerling, wist Kamerling van afstand de gelijkmaker te scoren. De slotfase was zeer, zeer spannend, met kansen aan beide kanten. Ne een lange aanval bezorgde Petra van de Valk, met een fraai afstandschot. Good Luck de eerste overwin ning in dit zaalseizoen, 10-9. Coach Peter van Vliet was zeer tevreden over het behaalde resultaat. Van Vliet; ein delijk die twee punten, maar ons spel was slecht en we hadden over die ploeg heen moeten walsen. Als we die doelpunten maken is er niets aan de hand en nu maak je het jezelf nog zo moeilijk, maar het resultaat telt. K. Norel -80- Hij spande zijn beste paarden voor het hoge wagentje en zij klommen samen op de bok. Na een kwartier rijden mopperde Jan Willem niet, meer op de smid, die niet wou rijden. De paarden gingen tot de knieën en de wielen tot de assen door het water. Soms leek de weg de bed ding van een beek. Hier kon geen auto door. Hij bewonderde de paarden, die in een stage sukkeldraf door het water plasten, vele uren achter een, tot ze eindelijk tegen de avond in Westlock kwamen. Jan Willem dacht dat het een vergeefse rit was geweest, want ze waren twee uur te laat voor de trein. Maar Kinders had hem onderweg al getroost: de trein zou ook wel over tijd zijn, en op een bord in het stationnetje stond dat de trein zes uur te laat zou arriveren. ,,Dat wordt wel zeven", zei Freek, en omdat hij die avond toch niet weer terug kon, bleef hij bij hem wachten op het perronnetje. Terwijl zij daar zaten, zuchtte Kinders een paar keer. Jan Willem vroeg wat eraan schortte, want Freek was tot dusver een toonbeeld geweest van dankbare opgewektheid. Daarop antwoordde Kinders dat hij, nu zij samen waren, zijn gemoed wel eens wilde luchten tegen een vriend als Jan Willem was gewor den, 't Was om de kinderen, speciaal om de oudsten. „Heb je daar last mee?" vroeg Jan Willem. Kinders zei dat het in menig opzicht beste kinderen waren, ijverig en gewillig, maar ze dwaalden af. Jan Willem had toch wel gemerkt, dat ze zondagavond waren thuisgebleven van de kerk? Inderdaad had hij dit opgemerkt, maar er was gezegd dat Jaap het vee verzorgen moest en Greetje de kof fietafel klaar moest maken. „Och ja, zo heette het en ze deden het ook, maar dit had best anders gekund. Het jonge volkje heeft geen lust in de dienst des Heeren, dat is het. Het is in mijn gezin nog niet eens het ergst". Jan Willem zweeg verrast. ,,Het is de geest van Canada. Die geest verpest de kinderen", viel Kinders uit, feller dan Jan Willem hem ooit had gehoord. ,,De kinderen zeggen dat de kerk voor de oude mensen is en niet voor hen". ,,Ik merk daar bij mijn kinderen niets van", zei Jan Willem. „Je bent hier pas. Maar 't komt. Let op mijn woor den. De geest van Canada krijgt al ons jonge volk te pakken". Jan Willem deed er het zwijgen toe, maar hij vond Kinders' redenering niet erg logisch. Dat mensen anders werden in een ander land, het was begrijpe lijk; dat jonge mensen sterker de invloed van het nieuwe ondergingen dan de ouderen, ook. Maar hij vond het vreemd te horen dat deze invloed in Neer- landia zo krachtig was. Deze mensen waren immers de wereld ontvlucht om in de wildernis van Canada een brokje Nederland te stichten en zo het oude vast te houden! Kinders vermande zich. Hij wou niet blijven klagen, zei hij. Hij was zeer dankbaar voor wat God hem in Neerlandia geschonken had. En wat de kinderen aan gaat: hij bad voor hen. Dus hield hij goede moed. Hiermee stapte hij van het chapiter af. Hij herhaalde hoe blij hij was dat hij Jan Willem met de zijnen het volgend voorjaar in Neerlandia verwachten mocht. Hij zou hen goed ontvangen en graag met raad en daad terzijde staan. ,,Ik moet nog naar het kantoor in Edmonton", zei Jan Willem. ,,Daar zijn ze blij met iedere Nederlandse farmer", wist Kinders. ,,In maart verwacht ik jullie". ,,We zullen zien". Het klonk een beetje ontwijkend. Daar kwam de trein. Jan Willem stapte in, Kinders bedankend voor al de hulp en vriendschap, die deze hem bewezen had. ,,Geen dank", zei die. ,,Kom maar gauw weer en dan voorgoed". De trein trok aan. Jan Willem zwaaide vaarwel. Kin ders wuifde. „Tot ziens met je gezin!" riep hij hem na. Zijn goed gezicht straalde van kinderlijke blij heid. Jan Willem zwaaide weer. Maar hij zei niet ,,Tot ziens". In het kantoor te Edmonton, waar Jan Willem zich vervoegde, werd hij ontvangen door een Ier, genaamd O'Kelly. Toen deze merkte dat het de Hol lander om een homestaed was te doen, liet hij een grote kaart zien, vol kleine hokjes, groen en wit. Zo'n hokje was een homestaed, twee mijl lang en een mijl breed, een dubbele sectie. Hij kon maar kiezen: zo'n dubbele sectie, een enkele sectie, of een halve sectie, en net waar hij wilde: ten hoorden, ten zuiden, ten oosten of ten westen van Edmonton; er was overvloed van grond beschikbaar in alle delen van Alberta. Jan Willem vroeg het advies van de ambtenaar. O'Kelly wees een streek aan zuid van Edmonton. Daar was de allerbeste grond te krijgen op korte afstand van de spoorweg. Hier lagen voor een immigrant de mooiste kansen. Jan Willem gewaagde van Neerlandia. De Ier kende de kolonie, 't Was goede landbouwgrond, ofschoon iets minder dan de zwarte aarde, die hij voor hem op het oog had. De mensen waren prima boeren, die zich redelijk redden. Het zou er mettertijd goed boe ren worden als de spoorweg verder doorgetrokken werd en er een betere rijweg kwam over tien of twintig jaar. Naar zijn mening waren de Hollanders daar dertig jaar te vroeg begonnen. Wat hen bewogen had in het hartje van de wildernis te kruipen, begreep hij niet. „U raadt mij niet daarheen te gaan?" vroeg Jan Willem. „Beslist niet! Een goede farmer blijft dicht bij de spoor lijn". Jan Willem vond dit een plausibele redenering. Maar deze ambtenaar bouwde zijn advies natuurlijk alleen op zakelijke gronden; hij mocht niet anders doen. Jan Wil lem evenwel had steeds gezegd, in Holland reeds, dat naast de zakelijke ook andere overwegingen moesten gelden. Die moesten domineren. Hij staarde op de kaart. De vakjes, die O'Kelly aange wezen had, lagen aan de spoorlijn, die van Edmonton recht naar het zuiden liep, omstreeks halfweg Calgary. „Wanneer gaat er een trein die kant op?" vroeg hij. „We kunnen beter met mijn auto gaan", bood de ambte naar aan. Deze voorkomendheid verraste Jan Willem. O'Kelly wou maar dadelijk gaan. Zij liepen samen naar zijn wagen, die voor het gebouw stond. „Stap in", nood de de Ier. Ze reden de stad uit en de weg op naar het zuiden. De weg was vlak en breed, een groot verschil met de erbarmelijke mudroad naar Neerlandia. Het landschap was sterker geaccidenteerd dan in het noorden. Het ging heuvel op en heuvel af, en iedere top bood wijde verge zichten. Het land was veel meer in cultuur dan in het noorden; ginds stond een enkele verloren hoeve in het bos; hier lag bijna farm naast farm, mooi afgewisseld door bos van witte populieren. Aan hun rechterhand tekenden zich op verre afstand tegen de blauwe lucht de besneeuwde toppen van het Rotsgebergte af. Ze reden snel en ver. Ze kwamen door Wetaskiwin, de Heuvels van de Vrede. De Ier vertelde Jan Willem dat hier het pact getekend was met de opperhoofden van de Indianen, dat een einde maakte aan een lange oorlog tussen roodhuiden en blanken. Ze kwamen door Lacom- be, zo genoemd naar Father Lacombe, de missionaris, die de vertroebelde verhouding tussen roodhuiden en blanken had gezuiverd. (wordt vervolgd) TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5