Overdenking uit de HeiUge Schrift *'>-^E^ Oudejaar 1998 Nieuwjaar 1999 Vervult de aarde EiiMibei-iiiEuiia Gebr. de Waal VERVOLGVERHAAL PAGINA 5 WOENSDAG 30 DECEMBER 1998 "m- -^ **/ir°*i "wr Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebiedTcunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Kun je in een door glazen deurtjes afgeslo ten inzet-openhaard ook kolen stoken Is er bij kolenverbranding een verhoogde kans op koolmonoxidevergiftiging? Antwoord: In beginsel kan elke soort brandstof die koolstof bevat door onvolledi ge verbranding koolmonoxide vormen. Die onvolledige verbranding is echter alleen te bereiken als bij voldoende hitte onvoldoen de lucht (zuurstof) aangevoerd wordt. De vaak genoemde benaming kolendamp is erg misleidend. Hij is niet afgeleid van kolen, maar van kool(stof). Als koolstof volledig verbrandt ontstaat koolzuurgas, dat in ge ringe hoeveelheden nuttig is. Bij onvolledi ge verbranding ontstaat koolmonoxide (CO) en dat is giftig en verstikkend. Maar of de benodigde koolstof in kolen, hout of gas zit doet niet ter zake. Als uw (inzet) openhaard een goede afvoer heeft mag u gerust kolen verstoken mits u aan een aan tal dingen denkt. Bij een kolenkachel maakt men wel eens de fout veel kolen op te gooi en en dan de afvoerklep dicht te draaien als men het huis verlaat of gaat slapen. Dan vergassen de kolen en kan zich CO in de kamer verzamelen. Omdat je koolmonoxide niet kunt zien of ruiken en het de luchtwe gen niet irriteert, kan het de rode bloedli chaampjes ongemerkt aantasten. De CO bindt zich met de hemoglobine (Hb) en de rode bloedlichaampjes kunnen dan geen zuurstof meer naar onze weefsels overbren gen. Men voelt dan eerst hoofdpijn, ziet niet zo best meer, wordt misselijk, gaat bra ken en/of hijgen, of raakt al eerder bewuste loos. Het beste meetinstrumentje is dus ons hoofd. Bovendien moeten we ons verstand gebruiken en nooit de afvoer afsluiten, als zich nog gassen in de brandstof (kunnen) vormen. Een hoop gloeiende kolen heeft een hoge warmtegraad en ze houdt die ook terdege vast. Daarom is een kolenkachel veel gevaarlijker, althans in dit opzicht, dan een andere warmtebron. Het vegen van schoorstenen is tenminste één maal per jaar verplicht, mede ter voorkoming van schoor- É£;nbraiid, stookt u dagelijks hout, dan is\ ;e maal per jaar aan te bevelen. KOOKHITTCBESTCNOIG Ons donkerbruine gasfornuis heb ik met metaalverf een ander kleurtje gegeven. Het vervelende is dat vooral bij de pitten, de verf er weer bijna vanaf is. Wat kan ik nu nog doen Antwoord: In het algemeen raden deskun digen af om het fornuis zelf te lakken. U gaat immers lak aanbrengen op een plaats waar emaille zit of gezeten heeft. Juist rond de vlam en onder de pan kan het heel heet worden en daartegen is gewone metaallak niet bestand. U zou uw fornuis kunnen opsturen naar de fabriek waar men met spe ciale apparatuur hittebestendige lak aan brengt. Maar dat is zeer duur. U heeft nu eenmaal al gelakt, dus u moet nu iets doen. U zou een goede autolak of een hittebesten dige lak kunnen gebruiken die speciaal be stand is tegen de hier optredende hoge tem peraturen. De autolak kunt u uiteraard kopen in een auto-artikelenzaak, de hittebe stendige lak bij een kachelzaak. Misschien is het te overwegen om de kookplaat don ker te lakken? Er-is een speciale hittebe stendige lak voor kachels op de markt ge bracht door Veldhuizen BV te Lunteren, leverbaar in een spuitbus en in de kleuren zwart en antraciet. Kunt u de lak niet vin den, dan kunt het beste contact opnemen met Veldhuizen BV, het telefoonnummer is: (0318) 483269. Het lakken met een kwast wordt overigens sterk afgeraden, omdat de kans dan te groot is dat na enige tijd de lak gaan bladderen. EN DE OUOE KEaSTZEGELi? Mogen de overgehouden speciale decem- berzegels van 1998 straks ook weer als decemberzegels worden gebruikt? Antwoord: Het wordt er niet duidelijk bij verteld, maar u kunt heus die overgebleven kerstzegels nog gebruiken. U kon alleen in de periode van 24 november 1998 t/m 6 ja nuari 1999 kerstpost versturen met deze speciale zegels tegen het gereduceerde tarief van 55 cent. Alléén als u ze nu gaat gebruiken moet.u het ontbrekende aan porto bijplakken. MEiiim Hoe komt het, dat de messing brievenbus en de sierknop zo lelijk worden? Is er wat aan te doen om dat metaal weer mooi te krijgen en te houden Antwoord: Als het echt messing is, kunt u beide oppoetsen en bijhouden, maar is het geen koper, doch een vervangende legering, dan kan staalfix uitkomst brengen. unaMiNEi v\ioaoEN uet? Klopt het dat een teveel aan vitamines wordt omgezet in vet? Antwoord: Het is niet verstandig en soms zelfs af te raden om zomaar, zonder enig deskundig advies vitaminepreparaten te gaan gebruiken. Het voedingsaanbod is in ons land zodanig, ook in het winterseizoen, dat wij bij een goede uitgebalanceerde voe ding voldoende vitamine naar binnen krij gen. Wel kunnen tekorten optreden bij zwangere vrouwen, bejaarden en kinderen. Niet gebleken is dat een teveel aan vitamine omgezet wordt in vet. Mogelijk heeft u ge hoord dat de in vet oplosbare vitamineii in de lichaamscellen kunnen worden opgeno men. Bij een te groot vitaminegebruik kan dit betekenen dat je er op den duur teveel van kunt krijgen. Bij normale voeding zal dat niet zo gauw gebeuren, omdat de hoe veelheden die in de voeding zitten niet zo hoog zijn. Een onjuist slikken van vitami- nepreparafên ^n hier wel de oorzaak van zijn. De in water oplosbare vitaminen zijn' de B-vitamineiften vitamine C. Wat het li chaam niet nodig heeft, plast het weer uit. Wat niet wil zeggen dat je dus maar raak kunt slikken: ,,baat het niet, het schaadt ook niet". Een grote hoeveelheid vitamine C bijvoorbeeld kan nierstenen veroorzaken. Een teveel aan vitamines kunnen ook lichte allergische reacties veroorzaken. De scha delijke effecten treden echter veel minder snel op dan bij de in vet oplosbare vitami nen. De meeste mensen halen voldoende vitaminen uit de voeding. Voeding levert behalve vitaminen natuurlijk veel meer voedingsstoffen die ons lichaam nodig heeft om gezond te blijven, zoals eiwitten, vetten, koolhydraten, voedingsvezel, mine ralen en vocht. Daarom is een goede voe ding niet te vervangen door vitamine- en mineralensupplementen en de preparaten uitsluitend op medisch voorschrift te ge bruiken. UELOURi Onze overgordijnen zijn donkerbruin ve lours. Kunnen we die in een wat lichtere kleur laten verven Antwoord: U kunt het proberen, al blijft er een risico dat het velours niet mooi egaal van kleur, of vlekkerig, uit het kleurbad komt. Het is heel lastig eenmaal geverfde velours gordijnen weer goed te krijgen. Zoek er in elk geval een goed bekend staan de stomerij en ververij voor uit. De prijs is niet mis en garantie wordt er niet gegeven, dus korh achteraf niet bij ons klagen als het niet naar de zin is. ECHWaCEII Enkele weken geleden las ik een artikeltje over het plantenextract Echinacea. Zijn er bijwerkingen geconstateerd bij de middelen van VSM en Vogel waarin Echinacea ver werkt zit? Antwoord: Echinacea is een plantenextract dat veel in de natuurgeneeskunde wordt ge bruikt. Het werkt op het afweersysteem waardoor het een ontstekingwereld effect heeft. In de kleine doseringen, waarin het doorgaans wordt toegepast, kan het geen kwaad. Zowel VSM als Vogel voeren al vele jaren medicijnen die dit preparaat be vatten, zonder dat hiervan kwalijke gevol gen zijn gezien. niINGENHUlO Hoelang kan gedroogde slangenhuid be waard worden? Waar kan ik de slangen huid mogelijk verkopen? Antwoord: Een gedroogde slangenhuid kan zeer lange tijd worden bewaard. Hoe lang is moeilijk te zeggen, dit hangt o.a. sterk af van de omstandigheden waaronder u de huid bewaart. Zonder de huid gezien te hebben is het moeilijk een oordeel te geven over de waarde. Hij kan wel in de loop der jaren flink in kwaliteit achteruit zijn gegaan. Bovendien is er weinig vraag naar slangenvellen. Behoort deze slang tot de beschermde diersoorten dan wordt de ver koop nog moeilijker. Treft u toevallig een liefhebber, dan gaat het er om wat deze er voor over heeft. iCHHOELIIKE isoiariE Graag wil ik weten of isolatiemateriaal zoals steenwol, glaswolvezels en spaan plaat schadelijk zijn voor de gezondheid. Antwoord: Deze isolatieprodukten worden hoofdzakelijk gemaakt van natuurlijke pro ducten. Zo wordt glaswol gemaakt van kwartszand, kalksteen, soda en tegenwoor dig ook van glasscherven. Steenwol van ba salt of diabaas. Deze materialen zijn on schadelijk, glaswolvezels ook, alleen moet u voorkomen dat u bij de verwerking vezel tjes inademt. Spaanplaat is ook onschade lijk als er geen, zoals vroeger voorkwam, formalhyde in zit. Volledigheidshalve laten we hier enige toepassingsmogelijkheden volgen. Over de toepassing van het zeer veel toegepaste spaanplaat hoeven we niet veel te zeggen. Glaswol is goed toepasbaar in spouwmuren omdat het gemakkelijk en snel te verwerken is. Het is stabiel van vorm en weinig kwetsbaar, waardoor er weinig verwerkingsafval ontstaat. Steenwol gebruikt men veel op platte daken omdat dit materiaal van zichzelf zwaarder, harder en stijver is. Dit is belangrijk omdat vlakke daken vaak beloopbaar moeten blijven. Orinodig te zeggen dat de toepassing van isolatiematerialen goed is voor het milieu: er gaat minder warmte verloren in de hui zen, er hoeft minder energie verbruikt te worden en is er dus minder luchtvervuiling. uiiiNaamiaG In een kristallen karaf zit een aanslag van rode wijn. Hoe krijg ik de karaf weer schoon zonder dat de binnenkant dof of be krast wordt? Antwoord: Alleen maar spoelen met een scheutje van een schoonmaakmiddel is in de regel niet voldoende om zo'n grijswitte aanslag te verwijderen en een echte, kristal len vaas of karaf weer volkomen helder en ook blinkend te krijgen. U kunt haar beter tot de rand vullen met pure azijn, of anders met citroensap en haar een nachtje zo laten staan. De volgende ochtend kunt u de vaas leeggieten en vervolgens flink naspoelen met lauw water. Is het kristal dan nog niet helemaal schoon, haal dan wat citroenzuur- blokjes bij een drogist en maak daarvan een sterke oplossing. Daarmee zal de aanslag na een nachtje weken wel weg zijn. Wilt u het glas mooi laten blinken, dan kunt u zo'n vaas of karaf na zo'n grondige schoon maakbeurt een aantal malen doorspoelen met koffiedik. En hebt u haar voor bloemen gebruikt, dan moet u haar daarna nog dezelfde dag met een heet sopje uitwassen, zodat niet alleen de gauw rottende planten- deeltjes, doch ook de achtergebleven voe dingsstoffen volledig verwijderd worden, want die kunnen een nieuwe aanslag ver oorzaken. Een noodzakelijk onderzoek aan het einde van het jaar Dat het boek dezer wet niet wijke van uwen mond, maar overleg het dag en nacht, opdat gij waar neemt te doen naar alles wat daarin geschreven staat. (Jozua 1:8a) Het jaar 1998 is ten einde. Het was eenjaar met veel weder waardigheden in de wereld, ons vaderland en in de zichtba re kerk. Allerlei gebeurtenissen vroegen onze aandacht. Hoe moeilijk is het alles te volgen en te verwerken. De ware betekenis gaat vaak aan de mens voorbij. Wie ziet in dit alles de vervulling van Gods raad en Woord? „Alzo ook gijlieden, wanneer gij al deze dingen zult zien, zo weet, dat het nabij is, voor de deur". Het einde aller dingen is nabij. Alles zal aan de toetssteen van Gods Woord en wet onderworpen worden. Ook het jaar 1998 dat voorbij is.gegaan. Dan zal ons denken, ons hande len, ons gezin, ons leven en onze staat voor God onderzocht worden. Dan zal onze mening daarover niet gelden. Dan zal de mening van anderen niet gelden. Dan zal alleen de toets steen van Gods Woord de uiteindelijke beslissing geven. Hoe verwerkten wij ons verdriet, onze ziekte, onze rouw, onze zegeningen? Hoe is onze verhouding tot de Schepper en Formeerder van alles en allen? Jozua wijst naar het boek dezer wet! Daaronder verstaan wij niet alleen de wet der zeden, maar Gods geopenbaarde wil, dan kan dit niet verborgen blijven. Dan zal dat inhoud geven aan het leven. Dan is het tot overleg dag en nacht. Dan is dat onze gids. Dan raadplegen wij het in alle omstan digheden van het leven. Dan leren wij dat Gods geopen baarde wil een openbaring is van Hem Zelf. Het leert God ontmoeten in Zijn Woord. Kijken wij nu terug in het jaar dat voorbijging. Zien wij dan een leven zorider God en zonder Gods beleef de leiding. Moeten wij de jaarkring afsluiten met de belijde nis, dat wij voor onszelf hebben geleefd. Hoe zal het dan zijn als het eenmaal oudejaar wordt in ons levenseinde? Zullen wij dan de stap uit de tijd in de eeuwigheid moeten doen zonder hoop en verwadhting? Hoe ernstig is toch ons leven. Wij weten, dat het jaar dat voorbijgegaan is niet overgedaan kan worden. Ook ons leven kunnen wij niet overdoen. In mijn gedachten zie ik Jozua staan. Hij heft voor de ogen van het volk, zichtbaar en duidelijk Gods Woord omhoog. Zij kennen het Woord. Ook nu heffen wij Gods Woord op voor uw aangezicht. Neemt het mee in de laatste uren van het jaar. Slaat het open en lees. Vraagt om de leiding en om het onderwijs van de Heilige Geest. Het Woord mocht open gaan voor onze zielsogen. De Heere doet de boodschap verstaan: „Opdat gij waarneemt te doen naar alles wat daarin geschreven is; want alsdan zult gij uw wegen voorspoedig maken en alsdan zult gij verstandiglijk handelen". Mijn ziel bewaart Uw trouw getuigenis; Dat heb ik lief, ook doe ik Uw bevelen. Uw woord kan mij, ofschoon ik alles miss Door zijne smaak, én hart en zinnen strelen. Gij weet mijn weg, en hoe mijn wandel is; 'k Wil niets daarvan voor U, mijn God, verhelen. Een Goddelijke belofte voor de toekomst Want de Meere uw God is met u alom waar gij heengaat. (Jozua 1:9b) De aandacht wordt gevraagd voor een nieuw tijdperk. Israël, het bondsvolk is door de Heere geleid tot aan de boorden van de Jordaan. De belofte eenmaal aan Abraham gedaan, gaat nu in vervulling. Het land vloeiende van melk en honing zal het volk geschonken worden. De Heere geeft de opdracht: „Trek over deze Jordaan, gij en al het volk, tot het land dat Ik hun en de kinderen Israels geef'. Hoe moet de belofte inge vuld worden. Hoe zal de nieuwe toekomst ingegaan worden. Het land is bezet door vreemde volken. De volken zijn sterk en hebben machtige legers. Hoe zal een woestijnvolk de erfenis innemen? Er zijn vele vragen als zij aan de toekomst denken. Er zijn talrijke bezwaren, die het hart vervullen. De Heere wil daarop antwoord geven. Jozua mag het volk bemoedigen met Gods Woord. „Want de Heere uw God is met u alom waar gij heengaat". De Heere is met Zijn volk. Het wijst op Gods verkiezing. Hij verkoor het volk en kiest ook de zijde van het volk. In het leven van alle dag overwe gen wij vaak wie voor ons en wie tegen ons is. Met de gegevens hierover maken wij onze besluiten. Maar voor Israël is dat niet onduidelijk. De onveranderlijke God, de God van de braambos staat aan de zijde van Zijn volk. De Heere zal voorop gaan. Het volk hoeft alleen de Heere maar te volgen. Hij zal hun de weg wijzen. Hij zal voeren door welgebaande wegen. In het geloofsvolgen mag dit ook gezien worden. De toekomst is vaak onzeker. De verwach ting is soms zeer klein. De kracht om te gaan ontbreekt vaak. Is het alzo niet als wij denken aan de jaarkring die wij ingaan. Hoe zal het gaan in 1999? Wat een onzekerheden omringen de mens. Maar voor Israël gelden andere waar den. De Heere wil hun Leidsman zijn. Hij leidt naar Zijn raad, naar Zijn weloverwogen wil. De weg is door Hem uit gedacht. Overal waar de weg zal heengaan zal Hij zijn. Zo mag Jozua het aan het volk mededelen. „Alom waar gij heengaat". Dat is een belofte en een opdracht. Het is een heengaan onder het opzicht van de Alomtegenwoordige God. Het wijst op de reis die het volk moet gaan. Dan is daar een vraag aan verbonden. Waar gaat uw reis naartoe? Is uw levensreis in de gemeenschap met de zonde en de wereld dienaar. Weet dan, dat de Heere Zich daar niet in gunst kan openbaren. Is uw reis in het onzekere? Overweegt u niet hoe het in het nieuwe jaar zal zijn en laat u het maar over u heenkomen? Weet dan, dat u dan zijt als de gemeente van Laodicea. Omdat gij lauw zijt, zal Ik u uit Mijn mond spu wen. Gelukkig zijn dezulken, die door genade gegrepen zijn in de belofte van het oude bondsvolk. Maak Uwe weldadn wonderbaar, Gij, Die Uw kinderen wilt behoeden Voor 's vijands macht en vrees 'lijk woeden. En hen beschermt in 't grootst gevaar. Wil mij Uw bijstand niet onttrekken; Uw zorg bewaak' mij van omhoog; Bewaar m' als d'appel van het oog; Wil mij met Uwe vleug 'len dekken. Kootwijkerbroek, ds. P. Blok zoETPiamiE In Japan wordt het suikerplantje Stevia als zoetstof gebruikt. Mijn vraag: is dit plantje schadelijk voor diabetici? Antwoord: Het door u genoemde plantje wordt inderdaad als zoetstof gebruikt. Het is absoluut niet schadelijk voor de gezond heid. U kunt het gebruiken door naar smaak stukjes blad in de koffie of thee te doen of door het toe te voegen aan het voedsel. rtticanoEi or friciioel? Wilt u mij eens uitleggen wat nu eigenlijk het verschil is tussen een fricandel en een fricadel? Antwoord: Frikadel is de enige juiste schrijfwijze. Het woord fricandel heeft nooit bestaan. Het woord frikadel komt uit het Provengaals. Een frikadel bestaat uit ge braden gehakt in de vorm van een worstje. KONINKRUKiOaG Wat is eigenlijk de bedoeling van de 'Koninkrijksdag' die op 15 december ge vierd wordt? Antwoord: Op 15 december 1954 onderte kende Koningin Juliana tijdens een speciale zitting van de Staten-Generaal in de Rid derzaal van het Haagse Binnenhof het nieu we 'Statuut voor het Koninkrijk der Neder landen', waarin najaren van overleg vol gend op de rondetafelconferentie van 1948, onze vroegere koloniale gebieden Suriname en Curagao werden opgenomen in 'een nieuwe staatsorde, welke steunt op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en gebondenheid'. Het kabinet van dr. W. Drees vond deze dag zo belangrijk voor de bevolking van de drie koninkrijksdelen, dat 15 december tot Koninkrijksdag werd uit geroepen en bepaalde dat er jaarlijks offi cieel gevlagd zou worden. Drukkerij K. Norel Graan voor de markt konden wij niet telen". „Waarom niet?" vroeg Jan Willem. „Als we zestien dagen nodig hadden gehad om op pakpaarden hier te komen, kun je wel begrijpen, dat we geen wagonladingen met tarwe en haver naar Edmonton konden brengen. Om geld te krijgen moesten we daar om wel bij anderen werken". ,,Zo", zei Jan Willem nadenkend. Nadat in 1914 in Europa de oorlog uitgebroken was, kregen we het beter. Vlees en eieren werden duur. We brachten de eieren op pakpaarden naar de stad en we dreven het slachtvee erheen. Zo kwam er geld in. Maar we hebben in die tijd een paar harde tegenslagen gehad. In 1917 heeft de hagel onze oogst totaal verwoest. Derhalve hadden we in de daarop volgende winter geen voer voor het vee en hebben we toen heel wat koeien moeten opruimen. In 1918 kregen we weer hagel, die de helft van onze oogst vernield heeft. Dat werden zo twee slechte jaren, die best hadden kunnen zijn, omdat vlees en eieren al duurder werden. In de winter van 1920 zaten we begraven onder acht voet sneeuw. Daarna dachten we dat we door de ellende heen waren, want de weg, waarlangs jij hier gekomen bent, was aange legd, en we konden dus ons graan kwijt. Maar toen zakte de graanmarkt in elkaar. Na aftrek van de kos ten van het vervoer naar het station bracht een volle wagonlading tarwe vijfentachtig cent op. Toen zijn er verscheidenen weggetrokken: tachtig van de hon derdveertig gezinnen, die er waren. Zij vonden het leven hier te hard. Ja, als je weelde wilt, dan moetje hier niet zijn!" Vrouw Kinders keek naar de klok, die aan de wand hing. Jan Willem stond op. ,,Hoe kom ik in de Herberg?" vroeg hij. Kinders en zijn vrouw lachten. Hij was hier niet in Nederland of in Ontario; hij was hier in de West. Hier at een vreemdeling in het huis, dat hij tegen het etensuur bereikte en sliep hij in het huis, waar hij 's avonds kwam. Kinders bracht hem naar een zolder kamer, waar al een bed voor hem gespreid was. Toen Jan Willem de volgende morgen bij het opstaan het dakraam opende, voelde hij een fijne vrieskou en zag hij dat het erf wit was van rijm. En het was mid- zomer! Nachtvorst", zei Kinders ervan, „die hebben wij hier vaak al vroeg. Mijn komkommers zijn vannacht bevroren. De granen hebben er zo gauw geen last van". Na het ontbijt gingen de beide mannen er te paard op uit. Freek wilde aan zijn gast Neerlandia laten zien. Ze reden in een warme zon tussen miljoenen parel tjes, die schitterden in het gras, waarvan de rijm was weggesmolten. Weldra werd het zelfs heet, vreemd na de vrieskou van de vroege morgen. Jan Willem zag die dag verscheidene farms, niet groot voor zover het 't ontgonnen deel betrof, maar allemaal geschikt om stevig uitgebreid te worden, want ze lagen omringd door bos van witte populie ren, en Kinders be-vestigde wat de smid uit West- lock gister tegen Jan Willem had gezegd: waar witte populieren groeien, daar wil ook tarwe groeien. De huizen waren allemaal heel simpel, net als dat van Kinders, de mensen verweerd, gezond en sterk; ver scheidene oudere vrouwen waren echter vormloos en sommige krom en vervallen, alsof er van haar te veel was gevergd. De meesten, die Jan Willem sprak, waren zeer tevreden, maar enkele boeren klaagden dat Neerlandia te afgelegen lag om er vlug vooruit te komen. Eén, die een voorman was geweest bij de trek van 1910, begroette hem met: ,,Hier heb je nu het opperhoofd der dwazen". Dat vond Jan Willem een eigenaardige begroeting, maar in het gesprek bleek dat de man een grappenmaker was. ,,Wat zeg je van ons dorp?" vroeg Kinders na de rondrit. Jan Willem antwoordde dat de welstand hem niet meegevallen was. ,,Een mens leeft niet bij brood alleen", zei Kinders daarop. Blijf hier de zondag over. Dan ken je Neerlandia pas goed". Jan Willem nam die uitnodiging aan. Hij bleef. Op zondagmorgen reed het gezin met paard en wagen naar de kerk, en toen was het Jan Willem of hij in het vaderland terug was. Op het kerkplein, waar de mensen uit de wagens stapten en de boeren de paarden aftuigden, gonsde het van 't Nederlands. In de kerk werd in het Nederlands gezongen en gepreekt en die preek was er een zoals Jan Willem sinds zijn vertrek uit het vaderland niet meer gehoord had. In de Canadese kerken van Ontario was het hem niet zo goed bevallen, ook niet sinds hij het Engels redelijk volgen kon. Men kreeg lichte kost, vond hij. Hier in Neerlandia werd in de Schrift gegraven en kostelijke schatten werden opgehaald. Hij dronk het Woord des levens in. Na kerktijd zei hij tegen Kinders: „Dat zó iets moge lijk is in het verre westen! Jullie hebben hier wat groots tot stand gebracht!" Kinders was kinderlijk verheugd bij dit getuigenis. De zondag in Neerlandia had op Jan Willem zo'n indruk gemaakt, dat hij ook 's maandags bleef en met Kinders uitreed om een homestead te bezien, een stuk woeste grond, reeds afgepaald, dat bestemd was tot een farm gemaakt te worden. De homestaed lag een eind voorbij de laatste farm van Neerlandia. De weg erheen was primitief, door opslag overwoekerd; de paarden hadden moeite er doorheen te komen. Een jakhals vluchtte bij hun nadering het bos in. Op een open plek lagen grote hopen bruine knikkers, uitwerpselen van elanden, naar Kinders zei. Jan Willem stak hier en daar een schop in de grond en liet de aarde door zijn vingers glijden. Het was goede grond. Twee sections waren er beschikbaar. Hier zouden vier boerderijen kunnen komen, ieder meer dan hon derdvijftig bunder groot. De mensen in zijn oude dorp zouden de oren tuiten als ze hoorden dat hij jV zoveel land gekocht had. Hij kon het krijgen voorl- een fuutje. „Wat doe je?" vroeg Kinders op de terugweg. ,,Ik ga naar het kantoor in Edmonton", antwoordde Jan Willem. ,,En volgend voorjaar komen jullie hier?" ,,Dat zullen we hopen", zei Jan Willem. De volgende morgen zou Jan Willem weer vertrek ken. Met de smid van Neerlandia, die een auto had, had hij geaccordeerd dat deze hem zou rijden. Maar bij het opstaan zij Kinders dat het niet veel worden zou, want het had de gehele nacht geregend. Jan Willem vroeg wat dit hinderde. ,,Een auto kan er niet door", antwoordde Kinders. ,,Dat valt best mee", meende Jan Willem. Kinders wist het misschien niet, want in Neerlandia hadden ze nog heel weinig auto's. In de buurt van Toronto was hij er vaak met de auto op uit geweest bij regen weer. Een Fordje kwam er altijd door. De smid kwam op het afgesproken uur, echter te paard in plaats van met de auto, en enkel om te zeg gen dat het niet ging. Jan Willem mopperde, maar daarmee haalde hij de smid niet over. ,,Het kan niet" zei die nog eens en reed weg. Toen bood de vriendelijke Kinders aan zijn gast naar het station te brengen met horse en bucky. (wordt vervolgd) "o. >c '•o Verlovingskaarten Geboortekaarten Jubileumkaarten Trouwkaarten Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)471020 Fax (0187) 48 57 36 Visitekaartjes Enveloppen Briefpapier Broctiures Fakturen Boeken Folders Posters s^'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5