Kerstzangavond Hoofdpijn te lijf Oude en nieuwe munten Wetjes en Weetjes EINDEJAARSTIPS Visser Visser November 1998 koud, nat en zonnig MEDISCHE DIENSTEN EIIAtlDErt-lflEUWS met Herv. zangvereniging 'Jedutliun' Thema: Immanuël: God is met ons U ligt in een deuk Taaipraatje PAGINA 9 ■Vrifdag IB^^^^^IB^^ Wie werken er mee: Herv. zangvereniging 'Jeduthun' 0.1. V. Mar van der Veer. Prins Maurits Brugklaskoor o.l.v. Sietse van Wijgerden. Lenie de Meij, harp. Annette Kik, viool. Liesbeth Noordhof, sopraan. Zang: Betty Schroevers. Liesbeth Struik. Jan van Seters. Bart-Jaap de Bakker, orgel. Ds. A. P. Voets, gesproken woord. Mar van der Veer, muzikale en algehele leiding. Wat wordt er ten gehore gebracht: Drie overwegingen uit gedichtenbundels van bekende dichters, uitgevoerd door het koor Jeduthun, met daarin verweven koor zang van Prins Maurits brugklaskoor, solo zang met instrumentale begeleiding van harp en viool. In de eerste overweging horen we een kerstliedje van Willem de Merode. In de tweede overweging de herders van Anton van Duinkerken en de derde overwe ging God met ons van Nel Benschop. Drie bekende dichters(es) die met hun reli gieuze gedichten vele mensen weten te boeien, dankzij een eerlijke en eenvoudige dichtkunst. Als we de gezongen kerstge dichten op de kerstzangavond mogen horen, dan proeven we de oprechtheid van het geloof in God, en het verlangen om de inhoud van dit geloof, om de vreugde en de kracht door te geven aan anderen, zo ook op deze avond. Dit alles zal voor en na de drie overwegin gen muzikaal omlijst worden met harp en viool, solozang, duetten, piano en orgelspel. Tevens wordt u in de gelegenheid gesteld om samen met het koor en solisten te zin gen in de samenzang, o.a. 'Hoor de englen zingen d'eer', "t Was nacht in Bethlehems dreven' en het slotlied 'Ere zij God'. Waar vindt de kerstzangavond plaats Deze zal worden gehouden in de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk. In verband met de nog onderhanden zijnde werkzaamheden in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis zijn we genoodzaakt dit jaar uit te wijken naar Som melsdijk. Hiervoor zijn we als bestuur, de kerkenraad en koster dankbaar voor het ter beschikking stellen van het kerkgebouw. Wanneer en hoe laat begint de kerstzangavond D.V. donderdag 24 december. De aanvang zal zijn om 19.30 uur. De koster zal de deu ren voor u openen om 19.00 uur. U bent natuurlijk van harte welkom, want u mag deze avond beslist niet missen, waarin een verscheidenheid aan kerstliederen ge bracht zal worden. Aan de vooravond van het kerstfeest mogen we dan gezamenlijk gedenken waarin de voorzegging van de geboorte van de Mes sias aangekondigd wordt. Wij, 'Jeduthun' en alle andere medewerkers rekenen op u. De toegang is gratis, alleen bij de uitgang van het kerkgebouw vragen wij van u een bijdrage voor de gemaakte kosten, door middel van een koUekte. Hoofdpijn komt veel voor. De meest voor komende hoofdpijnen zijn spanningshoofd pijn en migraine. Mensen die regelmatig hoofdpijn hebben weten hoe zeer deze klachten hun leven kunnen beheersen. Als u weet hoe uw lichaam reageert in allerlei situaties, hoe uw dag- en eetpatroon in elkaar steekt, kunt u hoofdpijnklachten leren verminderen en voorkomen. Een cur sus Hoofdpijn te Lijf kan u daarbij helpen. Het doel van deze cursus is leren wat men zelf kan doen om hoofdpijn te verminderen dan wel te voorkomen door middel van het aanleren van oefeningen, het bijhouden van een hoofdpijnboek en dergelijke. Naast de cursusleider geeft een diëtist infor matie over gezonde voeding en voeding als uitlokkende factor voor hoofdpijn. Indien nodig zal zij individuele afspraken maken om het voedingspatroon te wijzigen. De cursus bestaat uit acht wekelijkse bij eenkomsten van twee uur en een terugkom bijeenkomst 6 weken na afloop van de cur sus. Kosten: 170,- voor leden van Gezond heid Service en 260,- voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Gezondheid Service, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. Op z 'n Oudurps eschreve Nae al die schrievens over et verleden dienk ik oak wel es terug an dien tied van 't wur- menstekene bie Aeren van Piejt, dat was een leuken tied mit veel herinneriengen. 't Was ongeveer in 1967 of 1968, de Greve- liengen was toe nog nie of eslote, in je per- berende dan of je mit Aeren mee kon om wurmen te steken voor de hengelaers. 't Was en groate ploeg jonges die dat deje in de zeumer in die jaeren, 'k zal der es 'n dot'ie opnoeme: Aeren zelf netuurlek, z'n jonges Leen, Jan in Kees die gienge toe al visse mar of in toe zaeterdags ginge die nog wel es mee, mar Aat die ging wel altied mee in dan h oaje Jan van Pleun, Dick Sper ling, Piejt in Joapie van den Haevenmees- ter, Jaopie de katteslagter, Joapie van Toon, Janjie Lokker, Wout de Vries, Chris van de Kruuse, Wim van Doan, Kees van de horre, in ik, 'k dienke da'k er nog wel een paer vergete. 't Was altied vroeg, mit tieje mos je der weze in zeker nae Paese in Pienkstere, dan hoa je altied 'n vroeg tieje, dat was zeker oak mit die maene uuterekend. D'r stong tegenover as je terug kwam van 't slik dan wier een oar pas wakker in dan haoj je al wat verdiend. Tiedens 't spitten was 't altied vraege an mekoare hoeveul of je er al hoa. Ajje er dan te veel zei dan kwamme die aore naer je toe, dus dat was altied liege om de boat of te bouwene. As der veel noadig waere, bevoorbeeld 2e Pinksterdag, dan ging je mit opkommend waeter onger den diek tegen de schorretjes nog een passies voarder. ,,Optrekke tot tegen de scorpiens", riep Wim van Doan dan, in dan kon je der dêêr nog een paer honderd steke. Ze waere wel kleiner mar dat moest mar, der was gebrek hé, je moest dan wel uutkieke, want je kon achter de sloewe komme dan most je poat'ie boaje of je laerzen overscheppe om an den diek te kommene. Dat was wel komies. Kees van de horre in z'n langen witten ongerbroek mit alles watten an hoa boven z'n hoad deur de sloewe mit zeumerse temperaturen. Aeren was een biezonder meens, altied een goeje zin, moj je us indienke met allemele van die opgeschote jonge pubers zegge ze der noe tegen. 'k Weet nog da we op een keer, 's ochtens vroeg mit het busje naer de Boerepolder gienge. Ajje dan gelok hoa dan zat je voor in, be reeën bie zo'n ofrit naer een boere- land vol an naer beneje in geliek weer naer boven, achterin zat dan zo'n man of tiene en al de emmers en rieken vloge dan in de locht. 'k Weet nog goewd dat we bie de Gracht stoppende, we moste d'r allemaele uut. Daer stienge we mit z'n allen, we begrepe der niks van netuurlek. Hie zeit: jonges 'k wil twee menuten stilte, den bus heit 100.000 kilometer eloape, zo hoaj dan weer un hoap lol, even laeter weer mit z'n allen der in en weer voarder. Aeren dee veel een endje van us vandaen spitte as tie meegieng, saeme met Kees van de horre. Noe hoa hiet 't vriedags altied druk, dan gieng 'n wel us niet mee. As 'n vriedags wel meegieng, in as we thuus- kwamme moest'ie geliek an 't werk voor de vissers, want hie dee oak in visserij-artie- kels, oliejassen, sluutings, netten vereve, touwe en goa zo mar voarder, hie zei: „jon ges, wille joele m'n wurmen uutzoeke en telle". Dus wie t êêrste klaer was die begon der an, mar nae een passies telle kwam Dick Sper ling een gebit tegen. Hie stieng al een hortie te koakene, wiele lache netuurluk, Aeren hoa op 't slik 't zuur ekrege in toen hoand 't mar in z'n emmer wurmen egooid, mar noe komt 't ut, al lachend komt ie om z'n gebit, liep naer de pompe, hield 't even onger en stak et zoe weer in z'n mond. Oak hoa je wel us da je terug kwam van 't slik, dan was 't zoe druk mit de hengelaers an de deure, dan ging nog de telefoon (die sting in het slaepkamerraem dan koj je hum van binnen en buten bediene) dan bellende Joap 't Mannetje dat het zoa druk was dan moste wiele terug naer 't slik en Aeren dee dan de bestelling inpakke voor Joap en dan gouw bie den bus brienge. De chaffeur gaf die op de boot op Menheerse of en Joap healende ze daer weer weig op Hellevoet. Een van die seizoenen ginge we op de Pae- replaete steeke. Bram de Graaff hoa ontdekt dat der deer veel zatte, nou dat was altied lol. Naer de plaete ginge m'n mit twee sloe pen, één van den haevenmeester of van Bram de Graaff, der voor stong de paeling- boot van Joap Redert, waer Joap van 't postkantoor mit vaerende, der sting een stè- reke moter in, die slepende uus dan naer de plaete. De gesleepte sloep bleef bie us, daer zatte al de rieken in emmers in. Wiele met emmers waeter vanuut de achter ste boat goaje, mar Joap die riep dat'tet klaer most weeze. Je begriept wel, toch nog een keer probere, mar Joap die gooiende uus los en der lagge m'n midden op de Gre- velingen, laeter istie uus toch nog komme haele, die uut de voorste boot konne niet beginne want de rieken zatte in de achterste boot. As we op de plaete slakke, dan sprak Aeren een tied of met Aat, bevoorbeeld om elf ure. Dan stong 'n op den diek bie Piet Zandburg mit een scheepshoorn; meestal koj die hoore, we moste dan stille weeze oars kon Aat het niet hoare, wiele ouwehoere en Aat kwaed, hie stak oak wel z'n riek of een vlagge omhoag ieder keer dat en blaezende of de vlag opstak was 500 meer dan was ofesproke. Der zatte zoe veel wurmen da'k nog weet da'k er ooit 5500 op één tieje estoke hèwe. Hut volgende jaer ginge we wear naer het slik op de Boerepolder. Toen kreeg Aeren een moat van z'n leeftied, dat was Hans van Nico die was altied boereknecht eweest op 'Welgelegen' en was met pesjoen. Hie vong dat wel leuk met die jonges mee in wiele mochte 'm oak wel, ja die heit de leste jae ren van z'n leven veel met Aeren opetrokke in de schure. As 't heel koud was sochens vroeg in 't nae- jaer, riep Aeren wellus: „Kom mar even in 't klompehok", der stieng een vierpits gas stel, hie stak dan alle vier de pitten an, de zuurstof was dan zo op in je stikkende dan zowat, as Kloassie dan achter kwam dan begon die te raezene in wiele lache netuur luk. Deernae us jassen an en weer naer 't slik. Mit groeten van C. K. Tanis (Keesie Soar) van vrijdag 19 december 1998 t/m zondag 20 december 1998 (033)4725083 Het is even schrikken als uw auto fikse schade oploopt. Totdat u zich realiseert dat Van Lint Autoschade de deuken er rimpelloos uithaalt. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantie op de uit de kreukels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187) 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Maakt het goed! Louis Davids, de onvolprezen zanger van het levenslied, zoals 'de kleine man', wist het al: "als je voor een dubbeltje geboren bent, bereik je nooit het kwartje, of je Grieks, Latijn of twintig talen kent, het leven tart je". Het was een kunst met weinig geld rond te komen, denk maar aan Jules Veme's boek 'Met een kwartje de wereld rond'. Een goede reden het dubbeltje en het kwartje in één Taaipraatje te behandelen, als afsluiting van de serie 'oude en nieuwe munten'. De beide munten hebben twee dingen gemeen. Ze verdienen het predikaat oude en nieuwe munt en bovendien worden ze altijd met een verkleinwoord aangeduid. We meldden al dat het dubbeltje zijn naam dankt aan een dubbele stuiver. Een dubbeltje kan raar rollen. Alles is moge lijk, vaak met de toevoeging: behalve omhoog vallen. Het dubbeltje is zeer oud. Huygens dichtte al "lagh noch mijn dobbel- tjeh in 't sackjen van de kerck, soo had ick Godt behaeght met suyver nobel werck". Daartegenover staat "dacht je soms dat je een rijke pa hebt die de dubbeltjes op de rug groeien?", voorkomend in een roman van Herman Robbers, Nederlands letterkundige, geboren 1868 in Rotterdam, overleden 1937 in Schoorl. Begon in de uitgeverij Elsevier van zijn vader en schreef later veel novellen en boeken, aanvankelijk onder het pseudo niem Phocius. Deed veel sociaal werk, voor al om de positie van de schrijvers te verbete ren, die ieder dubbeltje moesten omkeren, vóór het uit te geven. Vandaar 'op de dub beltjes letten' voor zuinig zijn. Van verkwisting getuigt het oude, Friese gezegde 'hij keert een dubbeltje om en gooit een gulden weg'. Vroeger luidde die spreuk 'een zwavelstok in tweeën breken, maar een fles wijn bij de maaltijd'. Uit de tijd dat men een zwavelstok (de voorganger van de luci fer) gebruikte om pijp of lamp aan te steken. Het stokje uit zuinigheid twee keer gebrui ken. Tenslotte 'hij loopt dubbeltjes te zoeken'. Gezegd van iemand die diep gebogen loopt, alsof hij iets zoekt. Van de samenstellingen noemen we nog de plant dubbeltjesdief in Waterland, de naam voor het herderstasje. Elders bekend als lepeltjesdief. Het kwartje dankt zijn naam aan de letterlij ke betekenis, een kwart gulden. In vroeger tijden (1756-1759) vervaardigden de munt- meesters van Gelderland, West-Friesland, Holland en Utrecht kwartjes met dezelfde opschriften als een gulden. Ze dienden als Nieuwjaarsgeschenk en werden door hen verkocht voor zes stuivers. In 1759 verbo den, aldus J. E. ter Gouw, die eveneens schreef over uithangtekens. De padvinders kennen de leus 'een heitje (kwartje) voor een karweitje'De Judaspen- ning wordt ook wel een kwartjesplant genoemd en de benaming kwartjesvinder geldt voor iemand die net doet of hij op straat kwartjes vindt en daarmee onnozele mensen verlokt met hem te kaarten en dan door vals spel geld uit hun zak kaart. Een andere munt, de zilveren halve gulden, is reeds jaren geleden uit de roulatie geno men. Vandaar dat we rechtstreeks overgaan op de gulden. De munt werd voorafgegaan door een goudmunt waarop een lelie was afgebeeld, de Florijn (eigenlijk Florentijnse gulden) ter waarde van 1,20. Vandaar de afkortingen fl. en f. voor gulden. De eerste guldens werden geslagen in 1542. Daarna trad er een tijdperk van rust in tot 1681. Bij de Resolutie van 25 september van dat jaar besloten de Staten van Holland weer tot het aanmunten over te gaan. Pas in 1839 werd deze zware gulden vervangen door een lich tere in gewicht, voorzien van het hoofd van de koning. Vandaar de bijnaam 'pop', lange tijd een onbetamelijke aanduiding. De gul den van koningin Wilhelmina met hangend haar was wegens zijn zeldzaamheid zeer geliefd bij muntenverzamelaars. Enkele oude zegswijzen zijn van de gulden afkomstig, zoals 'aangeklopt, opengedaan, één gulden zestien'. Schertsend voor bot vangen. Zo ook 'elk kind brengt duizend gulden mee'. Kinderen zijn een zegen des Heeren. Niet onmiddellijk maar later als ze de ijver van de huisvader vermeerderen en meeverdienen. 'Veertig zesthalven en alle "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetge ving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vra gen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Traditiegetrouw ontvangt u van ons tegen het einde van het jaar een aantal tips en wetenswaardigheden. In het hierna volgende een selectie op hoofdlijnen. Vooruitbetalen van rente Rente die betrekking heeft op de periode tot 30 juni 1999 kunt u in 1998 reeds betalen, waardoor deze aftrekbaar is in de aangifte over 1998, Rente die betrek king heeft op de periode na 30 juni 1999 is slechts voor 4.000 aftrekbaar in 1998 mits deze reeds in 1998 wordt betaald. Naar verwachting is 1998 het laatste jaar waarin deze laatst genoemde regel van toepassing is. Rente voorfinanciering van effecten Indien u een lening afsluit voor financiering van effecten, is de rente in 1999 naar verwachting slechts aftrekbaar tot het bedrag dat de effecten aan belastbare inkomsten opleveren. De betaalde rente boven deze inkomsten wordt aangemerkt als consumptieve rente. Deze laatste wordt in 1999 beperkt tot 5.202 (gehuw den het dubbele). Indien mogelijk in 1998 zoveel mogelijk financieringsrente in verband met effecten vooruitbetalen. Drempels Voor ziektekosten, giften of studiekosten gelden drempelbedragen voordat u der gelijke kosten kunt aftrekken. Door dergelijke kosten aan het einde van 1998 uit te stellen of juist te vervroegen naar 1998 kunt u voorkomen dat u zowel in 1998 als 1999 onder de aftrekdrempel zit. T-biljetl995 De termijn voor het indienen van een T-biljet (teruggaaf van teveel betaalde belasting) over het jaar 1995 vervalt per 1 januari 1999. Slechts indien het terug te vragen belastingbedrag 1.000 of meer bedraagt, kunt u teruggaan tot het jaar 1993. Vooral voor werknemers die maar een deel van het jaar gewerkt hebben (bijvoorbeeld schoolverlaters) kan een T-biljet interessant zijn. Voorkom desinvesteringsbijtelling Indien u in 1998 voor meer dan 3.7(X) aan bedrijfsmiddelen vervreemdt, waar voor u in 1994 investeringsaftrek heeft genoten, bent u voor deze bedrijfsmidde len desinvesteringsbijtelling verschuldigd. Door de verkoop uit te stellen tot in 1999 kunt u deze bijtelling voorkomen. Sneller boetes Met ingang van 1 januari 1999 verscherpt de belastingdienst haar boetebeleid. Indien u bijvoorbeeld een aanvullende aangifte omzetbelasting of loonbelasting moet doen, bent u zondermeer 5% (niet aftrekbare) boete verschuldigd. Besteedt derhalve voldoende aandacht aan de aangifen over het vierde kwartaal 1998. Pensioenregeling voor directeur-grootaandeelhouders Naar verwachting wijzigen per 1 januari 1999 vele zaken in de regelgeving rond pensioenen in eigen beheer. Ook al geldt er een overgangsregeling, het verdient aanbeveling uw pensioenregeling nog in 1998 te optimaliseren. Fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting Indien u voor 1 januari 1999 een verzoek indient bij de belastingdienst kan een fiscale eenheid (onder voorwaarden) worden aangegaan per 1 januari 1998. Bij voorbeeld door de interne verrekening kunnen verliezen van de ene BV direct worden verrekend met winsten van de andere BV. Uiteraard gelden er wel ver schillende voorwaarden. Tantièmes Voor u als directeur-grootaandeelhouder kan het aantrekkelijk zijn om dividend aan uzelf uit te keren in plaats van het toekennen van een tantième. Ook hier gel den verschillende voorwaarden, waaronder een vastgesteld minimumsalaris. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Vis ser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhamis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redaktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. REGISTERACCOUNTANTS Weerpraatje (door Jan November kreeg in De Bilt een gemiddelde etmaaltemperatuur van 3.7 graden, tegen een langjarig gemiddelde van 5.9 graden. Daardoor veroverde de voorbije slacht maand een koude status. In De Bilt werden tien vorstdagen en maar liefst drie ijsdagen in de boeken opgetekend. Van ijsdagen spreken we als de etmaaltemperatuur onder het vriespunt blijft. Normaal zijn die dagen zeldzaam in november, in 1993 kreeg ons landelijk instituut er vijf, dat is nog altijd een absoluut record. Het aantal vorstdagen bedraagt normaal zeven. Op 9 november was er van de koude sfeer nog weinig te merken. Mede onder invloed van de restan ten van de ex-tropische orkaan 'Mitch' steeg de temperatuur in De Bilt tot 15.4 gra den. In de eerste tien dagen van de maand was het kletsnat. In De Bilt werd 107 mm opge vangen. Daarmee boekten we de natste eer ste decade van november in deze eeuw. Tot nu toe was 1940 koploper, met een oogst van 80 mm in de eerste tien dagen. Met een maandsom van 140 mm, tegen 81 mm nor maal, had ons landelijk instituut tevens de hoogste landelijke neerslaghoeveelheid. Daarmee kwam de afgelopen maand op een vierde plaats in het klassement van natste novembermaanden in deze eeuw. Tot en met november bedroeg de neerslag in De Bilt dit jaar al 1162 mm, daarmee is 1998 het natste jaar tot nu toe in deze eeuw ge worden. Koploper was 1965 met een oogst aan neerslag van 1152 mm. Hoogeveen had overigens met 61 mm de kleinste maandsom. Dat kwam goed uit, immers in oktober werd Drenthe getroffen door enorme hoeveelheden neerslag met Versteegt) overstromingen tot gevolg. De normale hoe veelheden lopen overigens uiteen van ca. 100 mm in het Waddengebied, Noord- en Zuid-Holland tot 60 mm in de Achterhoek en noordelijk Limburg. Ondanks een sombere laatste week was de afgelopen novembermaand wel zonnig. Over het land genomen scheen de zon 87 uur tegen 55 normaal. De Bilt kreeg 77 uur, tegen eveneens 55 uur normaal. Het aantal zonloze dagen bedroeg zes, normaal is de warmtebron op twaalf dagen afwezig. De landelijk hoogste temperatuur werd ge meten op 9 november te Wilhelminadorp bij Goes. Het kwik steeg er die dag tot precies 16 graden. De laagste temperatuur werd ge registreerd op de vliegbasis Woensdrecht in het westen van Brabant. Op 23 november daalde het kwik tot -11 graden en dat is voluit strenge vorst. De tweede helft van de maand werd geken merkt door een flinke kou-inval. De hoe veelheden neerslag namen af, gunstig na de enorme hoeveelheden regen in oktober en vooral de eerste tien dagen van de maand november. Met november kwam er ook een einde aan de meteorologische herfst. Naast een record wat betreft de jaarhoeveelheid neerslag, boekte De Bilt ook een nieuw herfstrecord. Met een totaal van 468 mm werd de herfst van 1974, met 406 mm, naar het tweede plan verwezen. Opmerkelijk was dat de herfst van 1957 een tekort aan neerslag op leverde van 100 mm. De natuur profiteerde wel van de natte sfeer. Het grondwaterpeil steeg op sommige plaat sen gedurende het afgelopen jaar met 1.50 meter! praatjes maken juist elf gulden'. Geloof er maar niets van. Van de samenstellingen noemen we gulden- mond: het is Johannes Guldenmond, de woorden vloeien van zijn lippen. Verder de naam guldenroede voor het wormkruid, gekweekt als middel tegen wondkoorts. Als bijvoeglijk naamwoord wordt gulden nog vaak gebruikt in de betekenis van gou den. Nog bekend door de Orde van het Gul den Vlies, een gouden schaapsvacht, gesticht door Philips van Bourgondië. Zo kende men eveneens met gulden netten vis sen. Door omkoping en geschenken zijn doel trachten te bereiken. Tenslotte de gulden besjestijd. Een gouden tijd voor snoepgrage en kletspraatjes houdende oude vrouwen op kraamvisite. Wurmen steke WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter Van Kempen, tel. 482710 Dirksland - Herkingen - Melissant van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmor gen 8.00 mr dokter T. v. d. Doel, tel. 601752. Ouddorp - Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagoch tend 8.00 uur praktijk Stellendam, tel. 498333. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter H. P. Maas, tel. 611269. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Zee- lenberg, Hazersweg 22, Ouddorp, tel. (0187) 682919 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 1100 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommeisdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m i/r.; 08.30-12.30 uur (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur Openingstijden vanza. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur 17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 mr 117.00-17.30 uur Voor spoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijl< verzocht te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 68 37 89. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schiider, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W, J. Vink Sommelsdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- advisering, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE tel, (018162 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. (0181)67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185,3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevaliing en kraamperiode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor inschrijving, het aanvragen van een informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevaliing en kraamperiode (excl. medische vragen) (0181) 310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Fiakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 Stichting Welzijnswerk voor Ouderen '00STFLAKKEE'.Tel.6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 491815 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelhamis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overfiakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel.(0187)651661. LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Service, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H.G.Snauw-v.d. Krol, 6318 21 NEDERLANDSE PATIEËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom het levenseinde: tel. (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel. (0187) 607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING LaLecheLeague,682999 Borstvoeding Natuuriijk, 64 29 75 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. Voor klachten omtrent de behandeling in de Gezond heidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. TELEFONISCHE HULPLIJN Heb je problemen waar je wel eens over wilt praten, wij luisteren 24 uur per dag naar jouw verhaal. Bel geh. vrijblijvend en anoniem naar: (0187) 651860. Wij proberen jou te helpen door te luisteren. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). GARItNTIEBEDmjF y ^^^^^^^^^^^^^^^^V^^^^^^^^^^^^^^^^^^^A^^^^^^^^^^^^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9