Ganzenkijkdag Rabobank Middelharnis schenkt 3.500- aan project Masinakane in Zuid-Afrika Maar weinig beroep op bijzondere bijstand Nieuwe raadsleden Vervult de aarde Rabobank viert samen met Chantez a Dieu 100e verjaardag Kerstmarkt in Ouddorp Ketenkennis Ketenkracht Kerstzangavond voor jongen oud (er) EIIAifDra-niEUWS Naaimachlnehandel 'Vlieto' doet mee aan de landelijke Husqvarna-actie op Goeree-Overflakkee c/> c/> VERVOLGVERHAAL PAGINA 3 Dinsdag 8 december 1998 V.l.n.r. de heren W. A. Coremans, mr. E. W. J. de Groot en H. R. de Kreij Op 19 september jl. heeft in de aula van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits een concert plaatsgevonden met medewer king van het bekende Alphens Mannenkoor. Behalve dit koor verleende ook de Her vormde Zangvereniging Jeduthun, het Mau- ritskoor en enkele solisten hun medewer king. Het concert betrof een benefietconcert ten behoeve van een speciale school voor ge handicapte kinderen in Zuid-Afrika. De St. Masinakane uit Zuid-Afrika, die onder steund wordt door de Nederlandse dominee, de heer C. W. Buijs en zijn echtgenote, deed in 1997 een verzoek tot de Stichting Philadelphia Zorg voor ondersteuning. Dominee Buijs trof bij aankomst in het gebied Kwandebele/Mpunalanga een kerk aan waarin een aantal kinderen met een handicap overdag werden opgevangen. Ge troffen door deze situatie is ds. Buijs geld gaan inzamelen voor een meer adequate huisvesting en verbetering van het niveau van ondersteuning. Door middel van diver se giften is het mogelijk geworden nieuw bouw te plegen. Ten behoeve van lesmateri aal en diverse orthopedagogisch materiaal, waaronder rolstoelen en aangepaste schoe nen werd op 19 september jl. een benefiet concert georganiseerd. De gehele actie werd georganiseerd door de Stichting Protestants Christelijke Woon voorzieningen op Goeree-Overflakkee in samenwerking met de Districtsadviesraad Zuid-Holland/Zeeland van de landelijke Stichting Philadelphia Zorg. Aangezien de Rabobank Middelharnis van mening is dat dit soort evenementen een prachtig initiatief zijn om gelden voor der gelijke zaken aan te trekken werd dit con cert gesponsord door de bank en werd een bedrag van 3.500,- ter beschikking ge steld. Op 26 november jl. overhandigde de direc teur van de Rabobank Middelharnis, de heer W. A. Coremans, het genoemde bedrag in de vorm van een cheque, welke namens de beide Stichtingen door de heren mr. E. W. J. de Groot en H. R. de Kreij in ontvangst werd genomen. Een onvergetelijke avond, dat was het vrijdag 27 november voor het Christelijk Kamerkoor Chantez a Dieu uit Tholen. Nadat het koor in 1982 veerd opgericht, is nu hun eerste 'eigen' CD op de markt gekomen. Het koor dat al ruim tien jaar onder leiding staat van dirigent Paul Heijboer, bestaat uit 23 enthousiaste zangers. Een keer in de veertien dagen wordt er druk gerepeteerd in de Gasthuiskapel, een sfeervolle ruimte in het oude centrum van Tholen met een schit terende akoestiek. „Hoewel we bij elkaar komen om te zingen, heerst er ook onder ling een goede harmonie", aldus een van de koorleden. Zij doen er dan ook alles aan om zo weinig mogelijk gezellige repetitie avonden te missen. CD-opname In het verleden zijn er diverse live-opnames gemaakt. Ook heeft het koor een keer mee gewerkt aan een Kerst-CD waar alle koren o.l.v. Paul Heijboer aan meewerkten. Al langere tijd werd gezocht naar een moge lijkheid een eigen CD uit te brengen. Die kans deed zich voor toen de Rabobank vanwege haar 100-jarig bestaan, op zoek was naar een cultureel doel om te spon soren, wat uiteindelijk uitmondde in de opname van deze unieke CD. Dit gebeurde op 1.6 oktober jl. in de Bartholomeuskerk te Zevenbergen. Eén van de leden: „het was een ontzettend gezellige dag. We startten met opnemen om 10.00 uur 's ochtends en om 11.00 uur 's avonds waren we klaar. Het klikte ook ontzettend goed tussen de zangers en de leden van het ensemble. Hele leuke mensen om mee samen te werken, overigens wel professionals". Componisten Volgens dirigent Paul Heijboer geeft de CD een goed beeld van de muziek die het koor zingt. Het eerste stuk 'Met grot jolyt' van de Nederlandse componist/organist C. Bos- copp, dateert, ujt de 16e eeuw. De eerste regel van dit stuk naar Psalm 122 is tevens de titel van de CD. „Die oude muziek is vaak schitterend om te zingen, het zou jam mer zijn als ze in het vergeethoekje terecht kwam. Wel is hierbij een bewuste keus ge maakt voor christelijke muziek, maar die is gelukkig ruim voor handen". Uit dezelfde periode staat er muziek van Sweelinck en Schütz op de CD. Bach en Vivaldi mogen in dit genre natuurlijk niet ontbreken, maar verrassend is dat er uit een latere periode ook stukken van bijvoorbeeld Grieg en Zoltan Kodaly opstaan. Behalve in de muziekkeus is ook bij de uit voering gezocht naar variatie. Een aantal stukken is a capella of met orgel te beluiste ren. Heel mooi zijn echter ook de stukken die door een instrumentaal ensemble wor den begeleid, waaronder een harp. De harp is ook als solo-instrument te horen. Presentatie De presentatie-avond te Stavenisse, die georganiseerd werd door de Rabobank, zorgde voor een goed gevulde kerk. Direc teur van de Rabobank, de heer Harmsen, opende de avond met een welkom voor iedereen. Mevrouw Van Gelder, echtgenote van de Zeeuwse Commissaris van de Ko ningin, kreeg het eerste exemplaar overhan digd door de voorzitter van het koor A. J. Nederlof. Nadat koor, organist Jan Wisse en harpiste Wenda Vlieger het een en ander hadden Op vrijdagavond 11 december organiseert de evenementencommissie van de Onder nemers Vereniging Ouddorp haar eerste kerstmarkt in de ring van Ouddorp. De markt begint om 19.00 uur en eindigt 23.00 uur. In de volgende straten, t.w. Boompjes, Hoenderdijk en Weststraat komt u diverse kramen tegen met een meest uit gebreid assortiment van goederen gericht op de a.s. feestdagen. Er is een selectie geweest wegens het be perkt aantal kramen en onze ruimte, maar u kijkt uw ogen uit. Er loopt een Kerstman door de ring en voor de kinderen zijn de TELETUBBIES aan wezig (een primeur voor de kop van Goe- ree). Er is veel voor de inwendige mens, zoals erwtensoep, gebakken vis, chineese loem pia's, broodjes beenham enz. Onze horeca leden/deelnemers zorgen voor de drankjes. Vele ondernemers zullen ook hun winkels deze avond langer geopend houden. Wij nodigen u allen dan ook van harte uit om vrijdagavond onze Kerstmarkt in Oud dorp een bezoek te brengen. voor het gewas uien Lezing door G. D. van Blokland, DLV Ad viesgroep nv op 10 december 1998 in De Schakel, Beatrixlaan 31, Dirksland. Aan vang 19.30 uur. Deze avond wordt belegd door de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk Sommelsdijk Zoals je misschien al begrepen hebt is er D.V. 12 december een kerstavond met de inmiddels bekende zanggroep Voisix. Deze avond wordt niet gehouden in De Hoek steen, maar we wijken voor deze keer uit naar de Hervormde Kerk van Sommelsdijk. We willen om acht uur beginnen, maar vanaf half acht bent u/jij al van harte wel kom. Er kan zowel geluisterd als gezongen wor den. De zes stemmige a capella groep Voi six zal in 2 blokken van maximaal een half uur een aantal liederen laten horen. Daar naast zingen we ook met elkaar nog een aantal liederen die verband houden met kerst. De toegang is gratis, maar er zal wel wor den gecollecteerd. We hopen ook op uw/ jouw komst! laten horen was er na afloop in dorpshuis De Stove onder het genot van een drankje en een hapje de mogelijkheid de CD te kopen. Mocht u ook interesse hebben in deze unieke CD, dan kunt u daarvoor con tact opnemen met mevrouw F. Zwaai, tel. (0166) 602038. Zie ook de advertentie el ders in deze krant. De vaststelling van het beleidsplan Sociale Zaken 1999 heeft Middelharnis' gemeenteraad donderdagavond lange tijd bezig gehouden. Zeker een belang rijk onderwerp, maar hoe vertel je het je lezers en voor welke lezers is die materie interessant? Middelharnis geniet het grote voorrecht dat minder dan 1% van de bevolking tot de minima behoort. Misschien komt het daardoor dat naar de bevinding van de Wethouder Sociale Zaken, de heer A. Tiggelman, te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid 'bij zondere bijstand' te ontvangen. De raad vindt dat ook en donderdagavond werd erop aangedrongen dat er over het 'recht' van bijzondere bijstand meer informatie zal worden verstrekt. De raad, minus de heren v. d. Berg en Nat- tekaas van de VDB-fractie, stelde zelfs een krediet van 100.000,- beschikbaar om de doelgroep van bijzondere bijstand gerech tigden in kaart te brengen. In het nieuwe beleidsplan zoals dat donderdagavond werd vastgesteld wordt de mogelijkheid tot ver krijging al versoepeld nu de voor betrokke ne geldende bijstandsnorm met een bedrag van 1000,- werd verhoogd. Wie langer dan twee jaar is aangewezen op een mini mum inkomen, genoot tot dusver een bij zondere bijstand van 2.000,- over een periode van twee jaar, in het nieuwe be leidsplan is dat tot 3.000,- opgetrokken. Het beleidsplan werd door de raad van harte vastgesteld onder het credo 'niet bij bijstand alleen'. „Een duidelijk en overzichtelijk stuk ten behoeve van een kwetsbare groep burgers", waardeerde de heer Nattekaas. De heer Van Oostenbrugge (RPF) verklaarde zich zelfs 'ontzettend blij' dat het onderzoek naar de echte minima er gaat komen. De heer Doorn (SGP) hoopt wel dat deze groep niet bena derd zal worden door iemand met pen en schrijfblok, maar dat de grootst mogelijke discretie betracht zal worden. Het hele bijstandshoofdstuk was onderwerp van gesprek, waarbij de heer Dillingh een zijns inziens 'schrijnend geval' opnoemde van een moeder die met haar kind 'moet lopen leuren' om aan het haar verplichte werken te kunnen voldoen. Wethouder Tig gelman heeft die kritiek danig afgezwakt, een écht schrijnend geval heeft zich in Mid delharnis nog niet aangediend waarop de heer Hooyman wees op de 'buitengewoon adequate' kinderopvang die Middelharnis kent, met kinderen wordt dan zeker niet geleurd, aldus de heer Hooyman in een wat gramme reactie op de woorden van de heer Dillingh. Programmaraad De raad stemde in met de instelling en samenstelling van een Regionale Program maraad Rijnmond, zoals de nieuwe Media wet dat verlangt. De programmaraad brengt advies uit over het regiopakket Televisie en over het regionale radio-aanbod. In de 5 leden tellende programmaraad werd voor Goeree-Overflakkee de heer W. J. E. Hofs uit Dirksland benoemd; in de pro grammacommissie Goeree-Overflakkee werden benoemd: mevr. D. van Halewijn te Goedereede, de heer H. P. C. van Alphen te Sommelsdijk, de heer W. J. E. Hofs te Dirksland en de heer B. Kieboom te Som melsdijk. Mevr. V. d. Nieuwendijk deponeerde alvast de klacht dat Goeree-Overflakkee het min ste zenderpakket tegen de relatief hoogste prijs in de regio heeft; „behoorlijk onder de maat", vond ze het. Er zal nog over gesproken worden, de ENECO kent trouwens de klacht; de heer V. d. Ketterij zei te hopen dat de program maraad zich ook zal inzetten voor de be scherming van normen en waarden in de geboden programma's. Verhogingen De trendmatige verhogingen waartoe eer der, bij de vaststelling van de begroting was besloten, werden thans toegepast, een ver hoging van 3% van de Legesverordening, 3% bij het Havengeld, 3% bij de begraaf- rechten. Begrafenissen op zaterdagen of algemeen erkende feestdagen worden boven de verschuldigde rechten met 300,- extra belast, in die gevallen dat voor dat tijdstip bewust gekozen wordt. Die regeling wordt overigens soepel gehan teerd, verzekerde raadsvoorzitter de heer G. Slootweg. De OZB ging met 3% omhoog, zo ook de reclame-belasting, de hondenbelasting en het kadegeld, het Marktgeld dit keer met 5%, de Watertoeristenbelasting 3%, evenals de toeristenbelasting, rioolrechten, afval stoffenheffing en reinigingsrechten. De mvvr Aan L. Zwanenburg Beheer b.v. werd a 600,- de stenen muur verkocht die ooit door de gemeente is gebouwd op de erfaf- scheiding tussen het perceel Oostindische Hoek 4 en de Dorpsweg. De heer Zwanenburg heeft zonder toestem ming van de gemeente in die muur een poort gemaakt waarna hem is gesommeerd de oude staat, zonder poort, te herstellen. De gemeente is nu, in nader overleg, van dat standpunt teruggekomen en donderdag avond was er het voorstel de muur aan Zwa nenburg Beheer b.v. te verkopen-, de raad reageerde nogal bits op de manier waarop het gegaan was. Mevr. v. d. Nieuwendijk kon 't maar moeilijk over haar hart verkrij gen ermee in te stemmen, vooral nu een aannemer haar had verteld dat zo'n muur nu te bouwen wel vijftienduizend gulden zou kosten. Het leek de raadsvoorzitter nogal hoog gegrepen („een erg dure aannemer zeker"). De transactie werd gepleegd, de muur ver kocht, zij het niet echt van harte. De raad wil er wel van verzekerd zijn dat de muur nu in stand gehouden wordt. Batig saldo De begroting 1998 is doorgelicht en blijkt een verrassend positief resultaat te geven van 548.000,-. De raad ging akkoord met de door het Col lege voorgestelde bestemmingen: 205.500,- in de voorziening 'Leefvoorzie- ning gehandicapten; 100.000,- in de reserve dorpsvernieuwing; 100.000,- in de voorziening bodemsaneringen en 142.268,00 in de Alg. reserve. Aan het begin van de vergadering wer den de beide nieuwkomers in de raad, de heer C. J. van Dam (SGP), opvolger van de heer Villerius en de heer M. M. van Sluis (CDA), opvolger van mevr. Van Eek beëdigd, waarna zij hun raadslid maatschap konden aanvangen. Hen werd door de raadsvoorzitter wet houder Slootweg een succesvolle en constructieve tijd toegewenst. 'Wees creatief en maak bij ons uw gratis kerstcadeau! Deze actie geeft iedereen die een naaima chine met borduureenheid bovenaan haar verlanglijstje wil zetten, de mogelijkheid om zelf te ervaren hoe makkelijk en leuk het is om met de Husqvarna Orchidea een mooi motiefje of monogram op een gasten- doekje (1 per persoon) te borduren. Als u wilt borduren maak dan een afspraak. Wij zetten op de tafel een machine gereed waarop u onder begeleiding kan werken, wij laten u tevens de vele mogelijkheden van deze meest uitgebreide naaimachine zien. Het gastendoekje mag u houden: een cadeautje van 'VLIETO' voor u. Als dank voor de getoonde interesse ontvangt iedere klant ook nog een kleine attentie mee naar huis, en wat dat is, bepaalt u zelf door het kiezen van een hartje uit onze surprise- boom. Tevens zal 'VLIETO', uw Husqvar- na-dealer, voor uw eigen machine een hele hoge inruilkorting bieden. Deze actie loopt bij 'VLIETO' tot 25 december, daarna zijn wij tot 2 januari 1999 gesloten. Dinsdag 29 december Op het eiland Goeree-Overflakkee zijn prachtige natuurgebieden te vinden. In deze natuurgebieden worden al jarenlang zeer veel verschillende vogels gesignaleerd waaronder ook ganzen. De rietgans, de brandgans en de grauwe gans zijn enkele van de acht soorten die op Goeree-Over flakkee overwinteren. Om deze prachtige dieren met eigen ogen te kunnen aanschou wen, wordt op dinsdag 29 december a.s. een speciale Ganzenkijkdag georganiseerd. De organisatie is in handen van VVV Oud dorp aan Zee in samenwerking met de Kon. Ned. Jachtvereniging, afdeling Goeree- Overflakkee. Met de bus maakt u een mooie rit over het eiland naar de plaatsen waar de ganzen zich bevinden. Onderweg krijgt u van een gan- zendeskundige uitgebreide achtergrondin formatie over het gedrag van de ganzen, 's Middags wordt u een heerlijke lunch aange boden bij Restaurant Havenzicht te Oud dorp waarna u wederom vertrekt voor het laatste gedeelte van de route. Aanmelden voor deze dag is tot en met De schaatsen kunnen uit het vet! Want D.V. 19 december gaan we schaatsen in Den Haag. Vertrek om 12.30 uur vanuit de Ring te Middelharnis. Thuiskomst: uiterlijk 18.00 uur. Kosten 17,50 per persoon. Geef je zelf op bij Corina, tel. 484357. Tijdens kerstavond met Voisix a.s. zater dagavond in de Hervormde kerk van Som melsdijk is opgave ook mogelijk. donderdag 24 december mogelijk aan de balie van VVV Ouddorp aan Zee. De kos ten bedragen 37,50 p.p. (dit is inclusief busreis en een uitgebreide lunch). Wij raden u aan om met uw kleding rekening te houden dat u enkele keren de bus verlaat. Verder behoren een verrekijker en een zeem tot de vaste uitrusting van de dag. De bus vertrekt om 10.00 uur vanaf het par keerterrein van VVV Ouddorp aan Zee waar u om ongeveer 15.30 uur weer terug bent. K. Nord -74- ,,Nög niet", zei Jan Willem, ,,maar waar moet ik straks met zeven jongens heen?" „Aha! Het is dus niet alleen om Gene sis 1:28". ,,De geboden Gods zijn wijs, domi nee", zei Jan Willem rustig. „Daar is geen tegenspraak tussen de Bijbel en het gezond verstand". Dominee Voorst gaf zich lachende gewonnen. Zij bespraken de kwestie lang en breed. De dominee gaf toe dat het een toer was hier voor zeven jongens een bestaan te vinden in het agrarisch bedrijf. Hij moest erkennen dat de bollenteelt op dit moment wel best floreerde, maar dat het in dit vak altijd was op en neer gegaan, al van de dagen van de windhandel in tulpen af, en men dus rekenen moest op een slechte tijd na deze goede. En de gedachte van Genesis 1:28 sloeg bij hem aan. Hij herinnerde zich hoe in vroeger eeuwen Nederlanders waren uitgezwermd naar alle hoeken van de wereld, dat de predikanten Scholte en Van Raalte leiders van een landverhuizing naar Amerika geworden waren, en hoe daardoor de kerk in het vreemde land tot wasdom was gekomen. Zijn hart werd warm bij die herinnering. Wie weet wat er uit Jan Willems emigratie eens zou groeien. Jan Willem bracht zijn dominee uit de wolken weer op aarde door te informeren welke dag hem schikte om les te geven. ,,Op dinsdag na de catechisatie", was het antwoord. Van toen af zat Jan .Willem elke week een avond op de studeerkamer van dominee Voorst. Ook stuurde hij drie van zijn kinderen naar de mulo in de stad, iets wat hij vroeger nooit gewild had, omdat hij meende dat er voor zijn jongens geen betere leer school was dan zijn bedrijf en dat hetgeen ze uit boe ken moesten leren nog beter op winteravonden in huis geleerd kon worden dan in de stad op school. Maar nu werd het anders. Intussen informeerde hij hier en daar naar mogelijk heden. Hij kreeg veel brieven en brochures, meest in het Engels, en het viel hem tegen dat hij die niet lezen kon, want met de lesjes in de leerboekjes ging het al aardig goed. De dominee kwam hem te hulp. Die raakte in geest drift bij het lezen van de brieven uit Amerika. De beste farms lagen aan de overkant van de oceaan op je te wachten en ze kostten bijna niets. De gebraden duiven vlogen er een boer om zo te zeggen in de mond. Jan Willem was meer kritisch. Hij schoof de klin- kendste aanbiedingen aan kant. Die waren humbug, zei hij. Enkele andere liet hij zich nog eens voorle zen. Toen wikte en woog hij en daarop reisde hij naar Den Haag. In de ambassade trof hij, nadat hij in het grote gebouw een tijdlang van het kastje naar de muur gestuurd was, een man van Schotse afkomst, die boer geweest was. En ofschoon de Schot haast geen woord Nederlands sprak en Jan Willem die morgen had ervaren dat Engels spreken en verstaan nog moeilijker was dan het te lezen, begrepen zij elkander aardig goed. Na dit gesprek stond zijn beslissing vast: hij ging naar Canada. In het dorp gaf zijn besluit opschudding. Velen zei den dat Jan Willem gek was. Er waren eerder men sen weggegaan, in de jaren '90, maar die leden hier honger en gebrek, en nog hadden zij wel op hun blote knieën terug willen kruipen, zo slecht hadden ze het de eerste tijd gehad in het vreemde land, waar niemand naar hen omkeek. Wat bezielde Jan Willem, die een mooi bedrijf had, dat best liep, om naar Canada te trekken, dat Siberië van het westen? Voor zijn beroep op Genesis 1:28 hadden zij respect, zoals ze eerbied hadden voor de gehele Bijbel. Ze knikten instemmend, als hij praatte over het doen van Gods geboden. Maar in hun hart vonden ze het toch nogal kras, om vanwege een tekst alles wat je had aan kant te gooien en de halve wereld te omreizen. Jaap Singer, die een akker had naast die van Jan Wil lem, zei het hem onverbloemd dat hij het stom vond goeie oude schoenen weg te gooien, eer je nieuwe had. En op die buurman had de tekst uit Genesis geen vat, want Singer was een man die er niet aan deed, en hij vond het dwaas, dat Jan Willem zich door een regeltje uit een oud boek naar het andere eindje van de wereld liet sturen. Waarop Jan Willem zei dat dat oude boek vol goddelijke wijsheid zat. Hij was verzekerd dat hij niet bekaaid uitkomen zou, als hij daarnaar handelde. Thuis had Jan Willem geen moeite. Integendeel. De kinderen waren in de wolken, toen zij hoorden dat zij zo wijd weg gingen. En Stijntje vond het goed, niet enkel omdat ze doorgaans accordeerde met hetgeen Jan Willem deed, maar ook omdat er trekkersbloed in haar familie zat. Ze had een broer in Suriname, een zuster in een zendingshospitaal op Java, familie in Amerika, 't Bekoorde haar naar een vreemd land te gaan. Tegen de tijd dat ze vertrekken zouden, vroeg domi nee Voorst aan Stijntje of ze niet opzag tegen de eenzaamheid, maar zij begreep de vraag niet. Ze ging met God en met haar groot gezin. Dan was ze toch niet eenzaam? Hierop knikte de jonge predikant. Het was niet de eerste keer, dat hij op huisbezoek een les kreeg, in plaats van dat hij lessen moest delen. Een van zijn professoren had hem daarop al voorbereid, toen hij hem ried het beroep naar deze gemeente te aanvaar den. ,,Je zult daar dingen leren, die wij je niet kun nen leren", had hij gezegd. „Maar denk erom: er zijn erbij, die de kennis opgeblazen heeft gemaakt". Zo ging het gezin De Graaf opgewekt en zonder zor gen zijn nieuwe toekomst tegemoet en Jan Willems stemming werdnog vrolijker, toen hij zijn land met schuur en woning van de hand deed tegen een prijs, hoger dan hij had geraamd. Alleen de laatste zondag was een beetje moeilijk. De dominee bad in de kerk voor hen en bij het uit gaan gaven alle mensen hun de hand. Jan Willem ontdekte dat het hem zwaar viel van de ouderlingen- bank te scheiden. Stijntje ondervond dat ze hechter aan het dorp verbonden was dan ze had gedacht. Zelfs de jongens, die pas nog vol verlangen waren naar het nieuwe land, waarvan ze zich gouden ber gen hadden voorgetoverd, vonden het nu erg dat ze al hun makkers moesten verlaten. Die zondagavond, toen de familie in de kale kamer zat - bijna alle meu bels waren al verzonden of verkocht - was de stem ming gedrukt. Zo moest het niet, vond Jan Willem. Dit klopte niet met de opvatting, die hij van landverhuizing had, en die de laatste maanden al sterker was geworden. Als je een roeping - een goddelijke roeping - ging ver vullen, moest je niet gaan zitten treuren. „We moes ten es een versje zingen", stelde hij voor, en ze zon gen: Op bergen en in dalen en overal is God.' Waar wij ook immer dwalen of toeven, daar is God!... Het lied vaagde de beklemming weg. Wat hadden zij te vrezen of te zorgen, wanneer God meeging naar het verre land? De oversteek over de Noordatlantische Oceaan was ruw en koud. Van Canada zagen ze het eerst de kale rotsen van Labrador en daarna de onmetelijke bossen van noordelijk Quebec. Na dagen varen door de Golf van Sint Laurens vertoonde zich de eerste akkers heldergroen tussen de uitgestrekte wouden, glooien de weiden met grazend vee en houten, roodgeverfde hoeven. Jan Willem keek er gretig naar. (wordt vervolgd) Raad Middelharnis stelt Beleidsplan Sociale Zaken vast

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3