Boer, sprookje en werkelijkheid fè Goeree-Overflakkee nog lang niet verkeersveilig BEU i)2-^^ rvi kievit warmte Politie controleert op vuurwerk Groot dictee der Nederlandse taal Watersnood: help en Roemenië Lagere gasprïjs, hogere nota karels. autoschade Kerstzangavond JUL^MINNAARD ^^^VASTGOED En m mar Imabo w^ mooiÉe badkamers )rofessioneel advies. ESSEL I NK iiibraak(pogingen) te Oude Tonge Autodief aangehouden 0187 - 48 26 09 chn streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Visser Visser i^ ISO 9002 Belangrijke verbetering vanmorgen ingebruik genomen Ml Ti' Imabo maakt het waar Vrijdag 4 december 1998 71e jaargang nr. 6761 Het boereninkomen zal flink stijgen, dat is het wenkend perspectief vanuit Brus sel. Landbouwcommissaris Franz Fisch- ler vertelt graag sprookjes, maar de boe ren reageren nuchter op zoetsappige ver haaltjes. Boeren vallen in een gat, precies het gat tussen sprookje en werkelijkheid. De boereninkomens zullen stijgen, de con sumentenprijzen dalen en de economie op het platteland zit in de lift. Ziedaar de jong ste Brusselse droom. Landbouwcommissaris Fischler heeft echter een probleem: hoe zal de droom ooit werke lijkheid kunnen worden? Maar Fischler is niet voor een gat te vangen. Hij huurt reken meesters in en laat ze vervolgens wat dollen in de wetenschappelijke speeltuin. De uni versiteiten van Amsterdam en Berlijn pre senteren cijfers die menig argeloze burger doen watertanden. De uitkomsten zijn veel belovend: tussen 2000 en 2005 zullen de boereninkomens met 25 a 35% stijgen; de consumentenprijzen zullen in dezelfde periode met 0,5% dalen. Het doorsnee Europees gezin zal bijna 2% minder aan voedingsmiddelen hoeven uit te geven. En Fischler gooit tenslotte nog een aromatisch sausje over de universitaire rekenpartijen: de vraag naar voedingsmiddelen zal toene men en de handel in agrarische goederen wordt intensiever en mondialer. Doorprikken Fischlers droom heeft niet lang geduurd. De boeren voelden nattigheid en lieten zich allerminst om de tuin leiden. Zij zochten hun heil bij andere rekenmeesters. Zo voor spelt het Landbouw Economisch Instituut dat de inkomens van de boeren niet zullen stijgen maar daarentegen met 7% zullen dalen. Een zeergeleerde professor van de Vrije Universiteit van Amsterdam komt tot dezelfde sombere voorspelling. Hij voorziet een daling van het boereninkomen van 5 a 6%. Dat is andere koek, zeggen de boeren. Zij verdenken Brussel van dubieuze plannen makerij. Brussel wil het gemeenschappelijk landbouwbeleid stevig omgooien. De plan nen van Mac Sharry - voormalig landbouw commissaris die vijf jaar geleden met poli tieke recepten kwam - gaan niet ver ge noeg, dus het zal een tandje hoger moeten. Wat betekent dat voor de boeren? De inter ventieprijzen voor graan, melk en rundvlees zullen met resp. 20, 15 en 30% worden teruggebracht (interventieprijzen zijn op houd- of bodemprijzen die uitbetaald wor den als de marktprijzen onder het interven tieniveau komen). Om de pijn te verzachten zullen de boeren inkomenstoeslagen krij gen. In feite draait het Brussels landbouwbeleid hondertachtig graden, namelijk van pro- ductsteun (steun voor de producten) naar persoonsgebonden steun (een toeslag op het inkomen van de boeren) Op het eerste oog lijken de Brusselse hervormingen sympa thiek, maar bij nadere studie komt de wran ge smaak pas goed boven. Boeren hoeven geen ingewikkelde reken- partijen te maken, maar de simpele optel en aftreksom leidt tot een sombere uit komst. Per saldo wordt op het boerenerf achteruitgeboerd. En dat klinkt wel anders dan de veelbelovende Brusselse sprookjes. Vertekend beeld Met rekenexercities kun je nog geen boe renbedrijf runnen. Boeren zijn ondernemers die met inzet van arbeid en kapitaal moeten zwoegen, terwijl de natuur soms een ver foeide spelbreker kan zijn. Het afgelopen najaar is dat weer eens geïllustreerd met de onophoudelijk vernietigende regenbuien. Boeren hebben trouwens een hekel aan rekenarij en rekenmeesters. Zelfs het ver trouwde Landbouw Economisch Instituut heeft een akelig geurtje volgens menig boer. Het LEI drukt de gang van zaken op de boerderij uit in gezinsinkomen. Dat is een graadmeter die elders in de samenleving en bedrijfsleven niet wordt gehanteerd. Het gezinsinkomen op de boerderij blijkt een optelsom van alle inkomens (van de boer en van alle gezinsleden!). Zo'n meetlat geeft een vertekend beeld en zegt bitter weinig over de bedrijfsactiviteiten. Ook het LEI schildert de economie op het platteland vaak af met de rooskleurige meetlat die gezinsinkom"' Hfyt. Eigenlijk is dat niet eerlijk, want de burger krijgt een vertekend beeld van het boerenleven en... (wat even erg is) de polidek in Den Haag en Brussel baseert het beleid op geflatteerde inkomens- cijfers. Met zulke sprookjes is de boer aller minst gediend. B. Schouwing instattatiebedrijf Gas - Water - Warmte De komende tijd zal er door de politie extra gecontro leerd gaan worden op de overlast en illegale verkoop alsmede het voorhanden hebben van vuurwerk op Goe- ree-Overflakkee. Een van de redenen om extra te con troleren is de mate van gevaar welke het VERBODEN vuurwerk oplevert. Het blijkt dat de (explosieve)kracht van dit VERBODEN vuurwerk alsmaar groter wordt. Hierdoor is de kans op ernstig lichamelijk letsel bij het afsteken van dit VERBODEN vuurwerk groot. Het is het gehele jaar verboden vuurwerk af te steken behalve tussen donderdag 31 december 1998 10.00 uur en vrijdag 1 januari 1999 02.00 uur. Het is tevens het gehele jaar verboden vuurwerk in het bezit te hebben behalve een hoeveelheid van niet meer dan 10 kg tijdens voornoemde afsteekuren en op 29, 30 en 31 december alleen vanaf het verkooppunt rechtstreeks naar huis. Dit alles geldt alleen voor TOEGESTAAN vuurwerk. Dus niet voor strijkers, Chinese rollen, flo werbeds e.d., met dit vuurwerk is alles verboden. Bij overtredingen wordt door de politie direct proces verbaal opgemaakt, waarbij voor minderjarigen een zogenaamde alternatieve straf wordt opgelegd via het bureau HALT. Deelnemers gevraagd Op maandag 14 december aanstaande wordt door de NPS het Groot Dictee der Nederlandse Taal uitgezonden (van 20.30 tot 22.00 uur). De bibliotheek Hellevoetsluis en de Volks universiteit stellen een 40-tal personen in de gelegenheid om in de bibliotheek aan dit dictee deel te nemen. Deze groep zal be staan, uit genodigden en uit deelnemers uit een open inschrijving. Wilt u ook meedoen op maandag 14 de cember, dan kunt u een deelnameformulier invullen. Uit deze open inschrijvingen wordt een 20-tal deelnemers geloot. Ook als u voorgaande jaren meegedaan heeft moet u zich nu zelf aanmelden door middel van een inschrijfformulier dat u op de volwassenenafdeling van de bibliotheek kunt invullen. U krijgt dus geen uitnodiging toegestuurd, zoals in voorgaande jaren. Zo krijgt iedereen gelijke kansen. De avond heeft niet het karakter van een wedstrijd, maar moet gezien worden als een gezellig samenzijn, waarin men individueel de beheersing van een lastig onderdeel van onze taal, namelijk de spelling, kan toetsen. Heeft u nog vragen dan kunt u contact opnemen met Gerie Luijendijk of Chris Walters in de bibliotheek, tel. (0181) 315111. ENECO verlaagt per 1 januari 1999 de tarieven voor de gaslevering. Per kubieke meter wordt het gas 3 cent goedkoper. De tariefsverlaging is mogelijk omdat de inkoopprijs voor het bedrijf in gelijke mate daalt. ENECO verlaagt eveneens de warmtetarie- ven omdat deze aan de gasprijs gekoppeld zijn. Ondanks de lagere gas- en warmteprijs gaat de energiegebruiker toch meer betalen door de gelijktijdige verhoging van de energiebelasting. De overheid verhoogt de energiebelasting per 1 januari fors om te bewerkstelligen dat de verbmi- ker meer actie ondemeemt om het verbruik te beperken. Per saldo stijgen de energiekosten voor een gemiddeld gezin in 1999 met circa 4%. HULP OOST-EUROPA ^^j^ %m^mmxM\S'!^^o/^^Q 38 Nieuwe Tiange Tel. 0187-651396 D.V. op woensdag 16 december a.s. is er in de Ned. Hervormde kerk te Stellendam een kerstzangavond met prachtige kerstliederen. Medewerking verlenen: Chr. Gemengde zangvereniging Soli Deo Gloria uit Stellendam o.l.v. dirigent P. Hey- boer uit Tholen en organist Eric Quist uit Tholen, Breda's begeleidings-ensemble o.l.v. Jan de Beet, het Prins Mauritskoor uit Middelharnis o.l.v. Mar van der Veer. Ds. W. L. Smelt, Ned. Herv. predikant uit Stellendam verzorgt de opening, de schrift- lezingt en sluiting en verder is er samen zang. De algehele leiding heeft de heer P. Hey- boer. De avond begint om 20.00 uur en de kerk is om 19.30 uur open. Allen hartelijk welkom. Archiejfoto.van een ongeluk dat gebeurde bij Nieuwe Tonge Het is tot dusver nog niet echt gelukt het aantal verkeerson gelukken op Goeree-Overflakkee te verminderen - vorig jaar waren het er 656, maar misschien lukt het vanaf nu, na de ingebruikname vanochtend van de nieuwe Provincialeweg tussen Stellendam en Melissant, de N215. De heer J. L. Minnaar, medewerker van het Waterschap Goeree- Overflakkee heeft in het kader van de actie Goeree-Overflakkee Verkeersveilig alle ongelukken in kaart gebracht. Hij deed dat aan de hand van Politie-rapportage. Het jaar 1997 waarover hij rapporteert blijkt voor de verkeersveiligheid geen gunstig jaar te zijn geweest. De conclusie van de heer Minnaar is dan ook dat op Goeree-Overflakkee inplaats van 25% minder verkeersslacht offers - zoals de Rijksoverheid dat nastreeft - het slachtofferaan- tal een stijgende lijn vertoont. Goeree-Overflakkee zit zelfs 75% over het gestelde doel. Gelukkig daalde het aantal dodelijke slachtoffers tot 5 en het aantal ziekenhuisgewonden tot 46, maar het aantal 'overige' gewonden steeg tot 108 slachtoffers en dat waren er 18 meer dan in het vorige verslagjaar. De heer Minnaar heeft tot in detail geanaliseerd. Daardoor komt hij tot de bevinding dat het overgrote deel van de slachtoffers/ gewonden, zich bevindt in de leeftijdscategorieën 18-24 en 25- 39 jaar, wat doet concluderen dat het vaak jongeren zijn die de wegen met hoge snelheden onveilig maken. De hoofdtoedrach- ten waren het bewaren van onvoldoende afstand en het fout door de bocht gaan. Het aantal verkeersdoden op Goeree-Overflakkee liep in het ver slagjaar terug tot 5, het laagste cijfer van de afgelopen 5 jaar. Toch is dat aantal statistisch gezien te hoog. Bij een inwonertal van 100.000 zouden er op Goeree-Overflak kee 11 verkeersdoden zijn gevallen, terwijl dat er afgemeten naar het landelijke cijfer 'maar' 8 zouden zijn geweest. „Goeree- Overflakkee is landelijk gezien nog verre van verkeersveilig", is dan ook de conclusie van het rapport van de heer Minnaar, zoals gezegd, hij analyseerde tot in detail: In de gemeente Goedereede gebeurden de meeste ongevallen - begrijpelijk - in de zomermaanden, op de maandag en bui ten de spitsuren. In de gemeente Dirksland gebeurden de ongevallen 't meest in november, op de vrijdag en in de ochtend. In Middelharnis hadden de ongevallen vooral in de winter maanden plaats, op de vrijdag en in de avond. In Oostflakkee kwamen de meeste ongevallen in het najaar voor, in de avond. Zo gedetailleerd is de rapportage dat op een overzichtskaart ook de plaats van de ongelukken wordt gemarkeerd. Daaruit blijkt dat zich rond Stellendam veel ongelukken hebben voorgedaan, 18 tussen de Zomerweg en Halsweg, tussen de bebouwde kom van Stellendam en de Zomerweg (ter hoogte van Biemond), 17 en tussen de Halsweg (ter hoogte van de stoeterij) en Kraayenis- sedijk 10, vanaf Stellendam tot aan de Kraayenissedijk totaal 45 met totaal 4 dodelijke slachtoffers. Het is dit weggedeelte waaraan door de vanmorgen geopende nieuwe weg veel verkeer zal worden onttrokken. Over de nieuwe weg zegt de Provincie dat bij de aanleg nadruk kelijk gekeken is naar de eisen van verkeersveiligheid, met ge scheiden rijbanen, rotondes en een fietstunnel. Ook de Rijksweg N57 is - door Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland - veiliger gemaakt en dat zou z'n gunstige weerslag moeten vinden in vol gende verkeersongevallen rapporten. De nieuwe weg N215 en de verbeterde Rijksweg N57 werden vanmorgen in gebruik genomen door Gedeputeerde de heer T. Jansen en Ir. H. H. Schroten, hoofd-ir. dir. van Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland. De heer Jansen die volgend voorjaar afzwaait als Gedeputeerde werd te dezer gelegenheid verrast doordat de bij Stellendam, tus sen Rijksweg en Provinciale weg aangelegde rotonde zijn naam draagt als dank voor de 'tomeloze' inzet die hij gedurende z'n 17-jarige functioneren heeft gepleegd voor de verbetering van de bereikbaarheid en de verkeersveiligheid in onze provincie. Goeree-Overflakkee B.V. In de nacht van maandag op dinsdag werd geprobeerd in te breken in een woning aan de Rooseveltstraat. Het cilinderslot was afgebroken. Het was echter niet gelukt twee deurvergrendelingen te openen waardoor de inbraak mislukte. Een andere woning aan de Rooseveltstraat was ook in de nacht van maandag op dins dag onderwerp van aandacht van inbrekers. Geprobeerd werd het openslaande raam van de kamer te openen. Dit lukte echter niet. De daders werden vermoedelijk gestoord bij hun werkzaamheden. Nog een poging tot inbraak in diezelfde nacht gebeurde in de Rooseveldtstraat. Bij deze woning werd aan de voorzijde ge poogd een bovenraampje te openen. Ook dit mislukte. Ook in de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in een woning in de Was- hingtonstraat. De achterdeur werd openge broken waarna het huis werd doorzocht. Er werden twee portemonnees met geld weg genomen. In diezelfde nacht werd geprobeerd in te breken in een andere woning aan de Was- hingtonstraat. Hier mislukte de inbraak doordat grendels het openen van de deur blokkeerde. OUDE TONGE/BRUINISSE In de nacht van dinsdag op woensdag werd in een bungalowpark aan de Fazantendreef in Bruinisse een 29-jarige man uit Vlissin- gen aangehouden die eerder die avond een auto had gestolen. Agenten hadden de man zien rijden op de N59 bij Oude Tonge en gaven hem een stopteken voor een verkeerscontrole. Dit negeerde hij echter en ging er met hoge snelheid vandoor. Op de Groeneweg in Bruinisse stapte de man uit zijn auto en rende de bossages bij het bungalowpark in. Dankzij de beheerder van het park kon de man worden aangehouden. Hij had zich middels het verbreken van een ruit in een bungalow verstopt. De beheerder wist ech ter dat de eigenaar van de bungalow er niet was terwijl er wel licht brandde. De man krijgt een proces-verbaal voor de diefstal van de auto en het rijden zonder rij bewijs. Centrale verwarming Luchtbehandeling Meet- en regelsystemen Service en onderhoud Gasinstallaties Waterinstallaties Sanitair Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: info@l<ievitwarmte.nl. Zuidweg 2, Ouddorp. Tel. (0187) 68 21 01 SOMMKLSDIJK OUDDOKI' VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSACE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL 0187 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187 - 68 17 55 ------ REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187)489143 Tel- (0180)642111 Een enorme watersnood heeft Oekraïne en Roemenië getroffen. Tientallen mensen zijn omge- Icomen, tienduizen(Jen dakloos, velen verloren huis en haard. Er is gebrek aan: eten, drinken, kleding, schoeisel, dekens, wasmiddelen enz. Help uw/ medemensen de winter door! Stichting HOE biedt hulp in de getroffen gebieden. Wij vra gen u dringend: maak omgaand een gift over voor de actie 'Watersnood Oost-Europa' op giro 8887 t.n.v. Stichting Hulp Oost-Europa in Barneveld. Vermeld op uw overschrijving 'Watersnood'. STICHTING Hermesweg 17 Postbus 455 3770 AL Barneveld Telefoon (0342) 420 554 Fax (0342) 420 553 "^3^ KEMA CERTIFICATE 36S70 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 ^>.^^^^^^^&;&^^éèe-:^i^^ï^è': Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 Fax: 0187 484210 Middelharnis Openingstijden: ma t/m vrij: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 yOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOQFUFIE ÏV/'J [=1 1=1 1=1 c=i a^^ OUDDORP - Weststraat 35 - Telefoon (0187) 6B16121 Fax 683734 Printshop - Hoflazoom 172 - Telefoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1