Schaken Oostflakkee Vervult de aarde piAtiDei-niEuws Forse inkomensdaling Flakkeesche schets door I. de Meester maatschapvissers verwacht VERVOLGVERHAAL VrolWvolk aan böofcl J^etgeSod PAGINA 8 Dinsdag 1 december 1998 t Was n paer daegen voor Sinter- klaos en 't was de heêle weke al dik mistig geweest. Je wier half melig bie dat dampige, donkere weer en de gezelligheid op straete, zoo as je dat op andere jaeren kon meemaeke, wier d'r leêlijk deur bedurve. Kees van Schele Piet, Dries van Leen Kwibbe en Bram Pinne hadde al 'n paer rondjes over 't durp gedaen, mar d'r was weinig aerdigheid an. De raemen van de meeste winkels warre zoo beslote, dat je zoo wat niks kon zieje, van wat d'r achter lag en de lantaerns op straete leke wel gloeiende spiekers. „'k Dienke, dat Sinterklaos van nacht nog in de haeven verzeild, as 't zoo dik bluuft", zei Kees, ,,dan zie je maargochtend de peperbollen op 't waeter drieve". „'k Hao mit de man te doewen", riep Bram. „As je uut zoo'n waarm land as Spanje komt en je stapt in zoo'n griebes over, zoo as hier, dan zou je op z'n minst op krulle van de rimmetiek. Dien ouwen heer mot toch wel veul over hao voor de goeie zaek". „Je kan d'r es mee spotte", zei Dries, „mar ik wou voor 'n guide, dat de waereld es wat rumer wier. Ik kan m'n jasje wel uutwrien- ge en m'n pette weegt as load, 'k Gloave, dat die smerige mist deur je huud en al heen trekt, 'k Worre nog zeeziek van dat gedrop- pel van de boamen. Nee, jonges, wat was het dan verlee jaere lollig en gezellig, weet je 't nog? Toen was 't lichte maene en toen hao m'n sinterklaosje gespeuld bie Jan Slienger. As 'k daer nog an dienke, mot 'k nog lache. 'k Vond 't alleen jammer en stik gemeen van Brammetje, dat 'n grint deur de peperneuten gedaen had. 't Is geen won der, dat Jan op 't leste kwaed wier, want hie goaide de kommen op taefel an scherven en dat kleine Klaosje had 'n bult op z'n kopje as 'n okkerneute". „Daer mot je niet meer over praete, dat is verbie", zei Bram. „Mar je brieng m'n op 'n moai idee Dries. Zouwe m'n vanaevend weer niet es 'n leutje ophange. Want zoo vind ik 't 'n doaie boel". „Alles goed en wel", riep Kees, „mar weet joe wat. 'k Hao, om je de waerheid te zeg gen, oak al loape verzinne, mar 't is net, of 'k mit dat mistige weer niet kan dienke". Bom!! Daer liep Kees ineens tegen iemand op. „Sufferd, kiek uut je ezelsoagen" klonk het, „de sinterklaos en de sukerbeêstjes in m'n tas binne an gruus. Dienk je soms, dat de straete van joe alleen is!" 't Was Keetje Pronk, 'n ouwe vriester van tegen de veertig. Keetje was zeker weze wienkele, want ze droeg 'n zwaere bood- schappetas en daer was Kees knap hard tegen angebonsd. Ze was al in de mist opgelost, toen de jonges ze nog hoarden raeze. „Noe weet ik in eens 'n lolletje voor vanae vend", schreeuwde Bram. „As Kees Keetje daer haest niet van de sokken geloape had, dan was 'k er noait op gekomme, mar noe weet 'k 'n eerste klas leutje. Luustert es. M'n gae naer Piet Deeg en dan vraege m'n of die 'n sinterklaospoppe voor ons wil bakke van geweun broaddeêg. Dat kost haest niks en Piet is best te porren voor een grapje, dat wete jule wel. Misschien doet 'n 't wel voor niks". ,,Mar noe snap 'k nog niet, wat joe mit zoo'n sinterklaospoppe van plan bint", riep Dries ongeduldig. „Laet m'n dan oak uutpraete", zei Bram. „Kies es jonges, jule wete allebeije net zoo goed as ik, dat Keetje Pronk graeg 'n vrieër zou wille hao. Moeder zei leste nog, dat ze d'r eige Zondags en deur de weke optuugt as 'n narrepaerd en dat ze d'r leste centen uutgeeft voor moaie bloesjes, manteltjes en hoedjes, ienkel en alleen, om 'n vis an de haek te slaen. En noe zalle weile Keetje es 'n vrieër bezurge, die klienkt as 'n klokke. Een vrieër, die zoo lekker is, dat ze 'n op kan ete. Ik bedoele 'n sinterklaospoppe van broaddeêg. Dan heit Keetje vast en zeker nog noait zoo'n goeie sinterklaos gehad". „Dat 's moai bedocht", riep Kees, „dat gaet an jonges. M'n gae gauw naer Piet Deeg, die zal nog wel in de bakkerieë weze. Die kaerels hao 't om dezen tied toch zoo druk". „Best", zei Dries, „en weetje wat m'n nog meer doewe. M'n zette 'n prachtig vers op z'n poaten en dat pakke m'n d'r bie. Dat hoart zoo mit Sinterklaos". Op 'n drafje holde 't stel naer de Achter- straete, waer Piet Deeg weunde. En jawel. Piet was nog druk an 't werk. „Even wachte jonges", riep 'n, toen Bram over 't plan wou beginne, „'k zal eerst even deze butterletters in d'n oven zette en dan hao 'k 'n hortje tied voor jule". Even laeter zat Piet op d'n trog en toen zette Bram 't plan van de sinterklaospoppe uut eên. Piet zat te schodden van 't lachen en hie vond oak, dat d'r geen beter sinter- klaoscadeau voor Keetje te bedienken was. „Maarge, tegen de middag is 'n klaer, jon ges. 't Zal een vrieër worre, zoo mollig en mals, dat Keetje de knaopen van z'n jas op eet. Want die maek 'k van extra groate rezienen". „In orde Piet", zei Bram, „dan komme m'n d'r om een uur of eêne om. En noe gae m'n eerst 'n vers in mekaore draoie jonges. Dat zal nog zweêtdroppels genog koste. Affijn, Kees is daer nog al handig in. M'n gae mar bie ons thuus op zolder zitte. Daer zitte m'n hoag en droag. Vooruit opschiete!" Een kwartiertje laeter zatte ze mit d'r drieën op 'n ouwe kiste. Bram had 'n lampje ange- stoke, 'n stikje potload en 'n gele brievezak opgescharreld en toen riep 'n: Vooruit Kees, begin mar!" „Ho, ho", zei Kees, „'k bin vaoder Cats niet. Laet mien mar es 'n hortje tobbe en houw je snaevel dicht, anders brieng je m'n in de warre". 't Was 'n goed half ure doadstille. Kees zat op knietje voor de kiste, vlak bie 't lampje en de andere jonges zagge, dat 't potloadje druk over de brievezak danste. Eindelijk zei Kees: „'t Is klaer, luuster mar es. As 't niet goed is, mot je 't eerlijk zegge". En Kees begon: Bram en Dries zatte te brullen van 't lachen, en toen Kees klaer was mit 't voor lezen, klapten ze in d'r handen, dat de zol der dreunde. Vaoder Cats is bie joe 'n krullejongen", riep Bram en Dries zei: „'t Is butengeweun, 't is prachtig, 'k Hao van m'n leven zoo'n moai Sinterklaosvers niet gehoard". ,,Mar noe nog es wat", zei Kees, ,,m'n motte hier of daer 'n groate, platte doaze op de kop zieje te tikken, om 't zaekje in te pakken. Waer motte m'n die haele?" „Dat weet ik", riep Bram, „m'n gae maar- genochend naer Jan Pilo, die in die goed- wienkel weunt op d'n hoek van 't durp. Die heit zat van die leege doazen staen en Jan is d'n kwaeisten niet. Dat komt best in orde". D'n aoren ochend stienge ze al vroeg bie Piet Deeg in de bakkerieë, want ze warre niet weinig nieuwsgierig, want ze warre niet weinig nieuwsgierig, hoe Keetje d'r sinterklaosjongen uutgevalle was. ,,Jule binnen besjokke, om zoo vroeg an m'n deure te kommen" riep Piet. „'k Hao nog meer te doewen, as vrieërs voor Keetje te bakken. Komt over 'n paer uren mar es terug, dan hei je kans, dat 'n klaer is". „Dan gae m'n eerst om 'n doaze", zei Bram en 'n oagenblik laeter sturmde 't groepje bie Jan Pilo de wienkel in. „Je bint d'n eersten vandaege niet, die om 'n leege doaze komt zaoneke", zei Jan. „'k Wou, dat Sinterklaos d'n hik kreeg, want ze slepe m'n spullen mar weg en d'r schiet geen moatje butterletter voor Jan over. Mar 'n ouwe vriegezel is niet anders te wachten, 't Is wel es makkelijk, as je geen blok an je been heit jonges, mar op zukke daegen mis je veul. Vroege rhao ik butengeweun lollige sinterklaosdaegen meegemaekt, mar tegen woordig komt 't dun over. 't Is net, of dien ouwen heer voor mien niet meer bestaet". Jan zocht 'n doaze op en gaf 'n an Bram. „Jule motte zeker eên op ander leutje op- Lieve Keetje, Zwarte Piet keek lest om 't hoekje, Deur 'n raem van 't achterhuus, Joe zat mar alleen an taefel, Want je moeder was niet thuus. Och, wat haarde Pietje zuchte. Lieve kind, wat had je 't kwaed! Piet docht: ,,Daer mot 'k meer van wete. Meugelijk weet ik wel raed. Heit dat kind meschien de krampe In d'r nieuwe kunstgebit? Steke soms d'r eksteroagen? Mens, wat zit ze in de pit! Mar ineens kwam Piet d'r achter. Want daer klonk 'n zwaere zucht: ,,Wat is 't leven zonder vrieër! 't Is 'n fietsband zonder lucht!" „Ha", doch Piet, „wriengt daer de schoene, Dan gae 'k op 'n klus naer Sint, Want ik zou m 'n sterk vergisse As die daer niet wat op vindt". Toen m'n knecht 't geval vertelde, Snapte 'k trek de heêle zaek: „Juust", docht ik, „is 't zoo gelege. Zit zóó de stele in d'n haek". Want al wor 'k 'njaertje ouwer, 'k Hao aok m 'n jongen tied gehad: Joe was d'n lesten tied zoo krieb'lig En 't leven zonder vrieër zat. Daerom kocht joe die moaie bloesjes. Die f rellen, mit zoo'n laegen hals. En eerlijk waer, je nieuwe tanden, Staen wonder moai, al binne ze vals Die schoenen mit die hoage hakken. Die joe lest in 'n wienkel kocht, Beweze oak mar al te duud'lijk. Dat joe 'n vent of vrieër zocht. En toen m 'n knecht mien lest vertelde: ,,Kee heit d'r haer gepermanent" Toen zei ik zoo 'n beetje spottend: ,,Dan zoekt dat meisje vast 'n vent". Want Keetje, wil 't mar eerlijk wete, - En Sinterklaos is zelden mis - Dat 't beste, wat ik joe kan geve, Eenflienke, nette vrieër is. Want meid, je bent nie haest al veertig. Den blom, die is d'r toch al of En daerom vind ik zoo 'n cadeautje Op Sinterklaos een reuzebof En over zes ofzevejaertjes Dan lei je al bie 't vule goed, Vandaer dat Sinterklaos ditjaer es Wat extra moeite voor je doet. Noe hoefje noait meer in de winter Mit waarme kruken naer je bed, Noe hei je 'n vent, die 's ochens vroeg al Een bakje koffie voor je zet. Dus meid, dat is 'n pak van 't harte, Dag lieve kind, dag beste Kee, Vermaek je mit je nieuwe vrieër En veul plezier, gelok d'r mee. De groeten van, SINT en PIET hange", lachte Jan. ,,'k Zieje 't an je on deugende snuten. Mar je heit geliek. 'k Was d'r vroeger oak voor te porren". 's Middags om 'n ure of twee lag de Sinterklaospoppe keurig netjes in de doaze. Piet Deeg had d'r dan oak extra z'n best op gedaen en as z'n neuze niet 'n beetje te groat geweest was, z'n nikke knap lang en z'n eêne been wat korter dan 't aore, dan was d'r geen nettere en flienkere jongen voor Keetje uut te zoeken geweest. Kees lei z'n vers op de poppe z'n dikke buuk, toen 't deksel d'r op, 'n touwtje d'r om en mit 't heêle zaekje naer Klaos Katte, de bode van 't durp. Klaos beloofde, dat 'n 't pakje den eigen middag nog zou bezurge en oak, dat 'n in geen geval vertelle zou, waer de doaze vandaen kwam. 't Was net vier ure geweest, toen Keetje in 't achterhuus voor de spiegel stieng. Ze was druk in de weer om d'r koanen dik in de poeier te zetten en ondertussen zong ze uut volle borst 'n Sinterklaosversje. Ze had d'r in 't minst geen erg in, dat de achterdeure open gieng en dat Klaos Katte mit de doaze onder z'n aarm op de matte stieng. „Kwa, Keetje, d'r zit al meel genog op je bakkes. pakt die doaze mar es van m'n an", riep Klaos mit 'n zwaere stemme. Kee schrok d'r eige haest 'n hoedje. Mit 'n gil droaide ze om en toen ze zag, dat 't Klaos was, zei ze: „Beroerde vent, wat mankeer joe, om as 'n dief binnen te slupen, 'k Stae te rillen op m'n beênen". „Och", zei Klaos lachend, ,,op vuuf de cember binne alle jonge meisjes 'n beetje zenuwachtig. Mar 'k hao weinig tied Kee, pak an want m'n waegen zit nog stikvol mit pakjes". Kee greep mit twee handen de doaze beet en op 'n drafje liep ze d'r mee de huuskae- mer in; waer d'r moeder an taefel zat. As de wind zocht ze 'n buttermes op, snee de touwtjes deur en d'r harte klopte van nieuwsgierigheid, toen ze 't deksel oplicht te. „Dat 's vuligheid", riep ze trek, toen ze de sinterklaospoppe zag legge en op 't eige oagenblik kreeg ze 't stik pepier mit het vers d'r op, in de gaten. Ze vouwde 't hae- stig open en begon te lezen. Moeder keek mit andacht d'r dochter an en ze had daede- lijk in de smiezen, dat 't niet goed gieng. Keetje wier eerst zoo road as 'n kalkoensen haen en op 't leste zag ze zoo wit, as 't kraegje van d'r bloesje. Je kon d'r blijke kleure deur de poeier heen zieje. ,,Dat is min, dat is gemeen", schreeuwde ze en ze gaf 'n klap tegen de doaze, dat de sinterkla ospoppe onder de kachel vloog, boven op de katte, die daer lekker waarm lag te kroe len. „Mar 'k laet het d'r niet bie zitte. 'k Gae vanaevend nog raer Frans Snorre en dan mot die d'r mar es werk van maeke. Smeerlappen, ontuug, om 'n fesoenlijk meisje zoo te beleedigen". „Maek je niet zoo dik, Kee", zei d'r moe der, „'t is mar 'n Sinterklaosgrapje en al wou je d'r werk van maeke, dan weet je nog niet, wie 't gelapt heit. Want d'r staet toch zeker geen naem onder". „Zoo laf en keverachtig, binne de hottentot- ten wel, om d'r niks onder te zetten. Mar dat mot Frans Snorre mar uutzoeke. Zukke wandrekkige tael noem ik geen grapje meer. Mit zukke gemeêne vuligheid slae ze 'n net meisje de kroane van d'r hoad. „Mar ze zalle d'r voor bloeie, dat beloof ik ze". Kee wier iedere minute kwaejer en ze gieng op 't leste zoo verschrikkelijk te keer, dat d'r moeder zei: „Kind houd toch op, straks sprieng je nog uut je vel. 't Sop is de koale niet waerd". Kee frommelde 't pepiertje op 'n proppe en raepte de doaze mit de sinterklaospoppe op, om 't heêle zootje in de vuulbak te smieten. Mar ineens viel d'r oage op 'n naem, die onder op de doaze geschreve stieng en nog wel mit blauw potload. Keek ze wel goed, kon ze d'r oagen gloa ve? Jae, 't stieng d'r dudelijk: Jan Pilo. „Moeder, moeder", gilde Kee, „noe weet 'k, wie dat vule zaekje op poaten gezet heit. Kiek mar, hier staet z'n naem: Jan Pilo. Wie zou dat oait gedocht hao! 'k Bin al jae ren bie z'n an de wienkel, mar voortan zal de stiekemerd geen halfje meer an m'n ver- diene. Deze weke nog hao 'k twee knotten sajet en een bustehouwer bie z'n gehaeld en jammer genog, hao 'k eêrgister 't rekenien- getje nog betaeld. Mar 'k zal d'r geen gras over laete groeie, 'k gae trek naer dat schoft toe en 'k zal 'n z'n vet geve, dat beloof ik je- „Kind wees wiezer, laet de buje eerst 'n beetje zakke", zei d'r moeder, ,,laet je niet uutlache, dan heit de vent ommers geen eêre van z'n werk". Mar Kee hoarde 't geen eens meer. Ze had d'r mantel al an en geen vuuf minuten lae ter stieng ze voor de toonbank bie Jan Pilo. Jan kwam mit 'n volle mond de wienkel in, want hie was juust an 't mael begonne. Hie had nog geen kans om 'goeie naevend' te zeggen, want Keetje begon daedelijk uut te gieten: „Zoo ongelikten beer, onbeschofte, ouwe gek, bin je daer! Hoe krieg je 't in je botte hersens, om die smerige doaze bie mien te laeten bezurge, mit die bespottelijke sin terklaospoppe en dat loederige vers d'r in. 't Is schandaolig, 't is kwaejongenswerk, je bint riep voor Medenblik. En 't gemeêne van de zaek is nog, dat je mien juust uutpikt voor je dwaeze streken, 'k Binne al jaeren 'n beste klante van je, 'k hao je nog noait van m'n leven 'n halfje tekort gedaen en dan krieg je dat voor dank. Mar onthoud dit, dat 't de leste keer is, dat 'k 'n poat bie je over d'n durpel gezet hao, hei je 't begre- pe!" Jan stieng mit z'n handen in de locht, z'n oagen puulden uut z'n hoad. 't Was 'n don derslag uut 'n heldere locht. „Mar, mar..." Een aantal weken geleden heeft u in de krant kunnen lezen dat, na een aantal jaren stil te hebben gelegen, Schaakclub Oostflakkee (S.O.F.) weer van start zou gaan. Daarna heeft u niets meer gehoord, dus hoe is het nu afgelopen? Allereerst bleken er de eerste avond 8 lief hebbers te zijn, niet spectaculair, maar wel enthousiast genoeg om toch te beginnen. Na een aantal weken vakantie afgelopen woensdag weer eens te gaan schaken, blij ken er al 15 namen op de ledenlijst te staan en tevens komt Ronald Sparreboom uit de Langstraat zich als nummer 16 aanmelden. Kortom: de groei zit er flink in. Het leuke is ook dat er inderdaad spelers uit heel Oostflakkee zijn. Langstraat (Achthui- zen), Ooltgensplaat en Oude Tonge (we mis sen Den Bommel nog) zijn vertegenwoordigd. Er zijn weer hele goede spelers en er is een groep die in de leerfase is (hoewel je dat in principe altijd bent). Er zijn weer oudere en jongere spelers, er zijn weer mannen en één vrouw. En iedereen speelt weer gezellig z'n partij schaak tegen elkaar. Bij deze bent u uitge nodigd om a.s. woensdag eens te komen kij ken of te spelen. 20.00 uur. Grutterswei Oude Tonge. Wat gebeurde er afgelopen woensdag? Allereerst was het niet verschrikkelijk druk door verjaardagen, voetbal en vakantie. Toch werden er 5 partijen gespeeld: Peter Holleman - Remon Huisman: Remon heeft heel vroeger nog bij de jeugd gespeeld en nu dus voor het eerst bij de senioren. Hoewel hij afgelopen weken al heeft bewe zen een leuke pot mee te schaken ging er in het damegambiet tegen Peter toch iets niet helemaal 100%. De dame stond al verdacht vroeg op de avond naast het bord. Kon eigen lijk niet de bedoeling zijn geweest (1-0). Koert Wijnands - Jacques Hennekes: Hennekes is ook een potentiële groeier en hij moest het met zwart opnemen tegen Wijnands. Hoewel volgens Jacques zijn stelling voldoende perspectief bood, was een foutje voldoende om Wijnands te laten toeslaan. Maar ja, die heeft ook al jaren ervaring (1-0). S. den Hartog - R. Groenendijk: Al in de opening ging het niet helemaal prettig bij Den Hartog en Groenendijk bouwde dit voordeeltje netjes uit tot een fraaie overwin ning (0-1). H. van Gils - A. Groenendijk: Sinds 2 weken speelt Henk van Gils mee, vorige week gewonnen van Korteweg en deze week geen medelijden met ons enige vrouwelijke lid Agaath. Leuke binnenkomer! (1-0). B. J. Bruggeman - R. Sparreboom: Hele maal nieuw was Ronald Sparreboom. Woont een paar maanden op Flakkee en kan schaken! Probeerde Bruggeman het met een voorzichtige opbouw, Ronald was meer van dik hout zaagt men planken (hij is ook aan het verbouwen geweest). Het klopte ook nog allemaal en ook Sparreboom heeft zijn eerste punt (0-1). Al met al leeft het schaken weer helemaal op Oostflakkee en als er nu iedere week een of twee leden bijkomen zoeken we voor volgend seizoen wel een grotere zaal. Zonder gekheid: tot woensdag! CNV Vlees en vis verwacht begin 1999 een forse inkomensdaling voor veel maatschapvissers. Dit wordt ver oorzaakt door de omvlagproblema- tiek en de verhoging van premies. Beide oorzaken hebben overigens niets met elkaar te maken. Bemanningen van omgevlagde schepen, die er sinds 1994 op varen, krijgen te maken met een aflopende E-101 verklaring. Via deze verklaring vielen zij tot nu toe onder het Nederlandse stelsel van sociale zeker heid. Na vijf jaar loopt deze verklaring af en zullen zij in principe gaan vallen onder het stelsel van het desbetreffende land. Verder zullen in veel gevallen de premies (SFM en ziektekosten) fors stijgen. De onderlinge waarborgmaatschappij 'Samen werking' heeft al aan CNV Vlees en vis gemeld, dat de premies voor de Helderse maatschapvissers voor 1999 met 1.500 gul den of meer worden verhoogd. begon Jan, „wat is d'r dan an de hand. 'k Weet nergens van, zoo waer as 'k hier staen. Je heit 't over 'n doaze, 'n sinterkla ospoppe en over 'n vers, glaof 'k, mar op m'n woord, 'k hao d'r schuld noch deel an. Je bint glad in de warre Kee". ,,Houw je noe zoo", riep Keetje, mar ze begon toch te twiefelen toen ze zag hoe onnoazel Jan d'r bie stieng. „Weet joe daer niks van, echt waer niet en hoe komt 't dan, datje naem op die doaze geschreve was?" ,,Dat is best meugelijk", zei Jan, ,,mit Sinterklaos staet de deure niet stille van al de lui, die om leege doazen komme vraege. Mar wat kan 'k d'r an doewe, as ze d'r rao- righeid in pakke en opstiere. Daer stae ik glad buten". Kee kreeg in de gaten, dat ze te voare ge- gaen was en ze voelde spiet, omdat ze Jan zoo vuul weggezet had. 't Was toch altied 'n aerdige jongen, d'r zat geen kwaed in. „Neem me dan niet kwaelijk Jan, dat 'k daernet opstoof as 'n bosje vloaien. Mar 'k was zoo kwaed en zoo driftig. Want as je es wist, wat d'r in dat vers stieng". ,,'k Hao je altied zoo'n leuke meid ge- vonde, Kee", zei Jan „en daerom viel dat geraes zoo koud op m'n dek. Ik zou d'n les ten weze, om zoo'n gemeen vers an je te schrieve. Dat doe je toch niet an 'n meisje, waer je wat mee op heit!" Jan schrok van z'n eige woorden en Kee zag, dat 'n road wier tot z'n krune. „Opnieuw blijkt, dat de arbeidsovereen komst een oplossing kan bieden", reageert Albert Daverschot van CNV Vlees en vis. „Immers, de problemen met de E-101 ver klaring doen zich niet voor bij vissers die op arbeidsovereenkomst varen. Hoewel in sommige gevallen het nettoloon lager uit kan pakken, zal dit ruimschoots opwegen tegen de steeds hoger wordende (SFM)-pre- mies. Maar belangrijker is nog dat varen op arbeidsovereenkomst opvarenden verzekert van een normaal inkomen bij werkloosheid en arbeidsongeschiktheid". CNV Vlees en vis ziet de voorgestelde oplossing, gedaan op een bijeenkomst van de NFSO op Urk, om de omvlagproblema- tiek te 'repareren' in een aparte stichting als de sprong van een kat in het nauw. Dat het Sociaal Fonds Maatschapvisserij en de Vereniging van Opvarenden hieraan mee werken, noemt Daverschot onbegrijpelijk: „Steeds opnieuw worden kunstgrepen uit gehaald om de maatschapvisserij overeind te houden. Het zou zinvoller zijn de positie van de maatschapvissers voorop te stellen in plaats van oplossingen te zoeken die vooral gericht lijken te zijn op het in stand houden van maatschapvisserij en van de betrokken organisaties, zoals het SFM". „Je durft veul te zeggen Jan", lachte Keetje en ze voelde, dat d'r koanen gienge gloeie. „Och", bromde Jan, „'k bin eigelijk 'n aar- men tobber, altied alleen, noait geen ans- praek as 'k 's aevends an taefel zitte. En as je dan zelf je prakje klaer mot maeke en je boeltje schoan mot houwe, dan bin ik d'n lesten tied wel es jeloers op m'n ouwe kam- merao's, die al getrouwd binne". „t Is oak niks Jan, dat gloaf 'k graeg. 'k Hao 't voorrecht, dat m'n ouwe moeder nog in leven is, mar over 'n hortje vaer 'k in 't zelfde schuutje as joe. Wil je wel gloave Jan, dat 'k daer soms nachten van wakker legge". Jan was 'n stapje duchter bie gekomme, hie lei z'n hand op die van Keetje, keek voor de eerste keer van z'n leven verliefd en zei: „Kee hoe zou je d'r over dienke, as joe mit je moeder bie mien in kwamme weune?" Kee schrok d'r van. Dat was te onver wachts! Van de schrik trok ze d'r hand terug, liep naer de deure, draoide d'r eige op d'n durpel weer om en zei: „Kom maar- genaevend mar es mit moeder praete. Jan!" En Jan zat d'n aoren aevend bie Keetje an de koffie en zoo waer, 't zaekje kwam prachtig voor mekaore. In 't voorjaer stapte Keetje mit Jan an d'r aarm naer 't durps- huus en toen ze precies op de stoepe stien ge, riep d'r eên uut 't volk: „Daer gaet ze mit d'r Sinterklaospoppe!" ■■■'"■'kr Noire -72- Toen werden ze al de vrachtschippers van Europa genoemd. Maar gróót wer den zij toen ze nog verder gingen, door de Straat, en Italië, Noord-Afrika en de Levant betrokken werden in de handel. De Straatvaart had de Gouden Eeuw geopend. Hij, Johannes, had zonder dat hij het wist die oude Hollanders op de voet gevolgd! Van het binnenwater was hij ook naar het Wad gegaan en daarna naar de Noordzee en de Oost zee. Hij had op Spanje en Portugal gevaren. De Gro ningers waren nu de vrachtschippers van Europa. En thans voer de Marijke naar de Straat! Als de ontwik keling van de Groninger kustvaart met die van de oude Hollanders parallel bleef lopen, zoals nu sedert veertig jaar, dan openden zich thans grootse perspec tieven. Nu naar de Oude Wereldzee, straks de oce anen over! En telkens weer was hij de pionier!... Pas op, Johannes, pas op! zei een stem van binnen. Ga niet jezelf verheffen. Er kwamen andere herinne ringen in hem op. Eens was hij bijna in de Jammer- bocht gestrand; eens haast vergaan in de Golf van Biscaje, omdat hij niet had willen luisteren naar Riek. Janna was op het nippertje aan de dood ontko men en Riek was voor haar leven geknakt, omdat hij in de crisistijd van vrouw en kinderen alles had gevergd. Het ergste was zijn Mammondienst in de oorlogstijd geweest, waardoor hij Roelof in de dood gedreven had. Hij had het allemaal verknoeid. En welke waren zijn verdiensten? Op hoop van zegen was hij met zijn kleine kof het zeegat uitgeva ren, op hoop van zegen had hij een motor in zijn schip geplaatst. Het was doordat die zegen zo rijk en ruim geschonken was, dat er dit alles uit gegroeid was. En de Straatvaart was geen initiatief van hem. Hiddo was met het idee gekomen om een schip te laten bouwen, dat op de oceanen varen mocht. En thans was hij als gast aan boord, die toezag zonder het werk te doen. Hij zag hoe het groeide en hij wist niet hoe. Het was de zegen. Toen zij Gibraltar naderden, was het nacht, maar Johannes stond in het stuurhuis. Hij had zich laten wekken. Tanger en Tarifa waren gouden vlekken tegen don kere bergen. Met pinkelende lichtjes geleidden hen de boeien door de Straat. Ceuta gloorde in een wijde verte. Gibraltar knipoogde als riep het aan de Gro ningers een welkom in de Middellandse Zee toe. Na het passeren van de Straat brak de dag aan. De hemel vóór de boeg werd licht, er schoten gouden stralen uit de kim. De zon rees op uit zee. Zij voeren in haar licht een nieuwe wereld binnen. Johannes staarde in het zonlicht. Er was méér dan de Middellandse Zee, die voor de Groningers open lag. Zij voeren naar het Oosten. Ginds, waar de zon was, lag Jeruzalem. Het Koninkrijk lag voor de boeg! Jan Willem de Graaf was een man, die de hemel in het hart en beide voeten stevig op de grond had. Als hij op zijn akker stond te wieden, zong hij de ene psalm na de andere - en hij kon zingen - maar midden in een regel brak hij wel eens af om een knecht, drie akkers verder bezig, een duchtig standje te geven omdat die onkruid staan liet. Na zo'n standje zong hij weer onvervaard, de draad opnemend, waar die afgebroken was. Bij zomerdag de polder overziende, vol kleur van bloemen en van bloesem, kon hij verzinken in bewondering en aanbidding, ja aanbidding, van de Schepper en liepen hart en mond over van dank aan God, die hem een stukje van Zijn schepping had geschonken om daarin te werken. Maar hij droomde nooit te lang en hij liet zijn tulpen en gladiolen zeker geen dag langer bloeien dan gewenst was voor de bol. Dan riste hij de bloemen af en wierp de bloesem op de vuilnishoop om daar te rotten. Hij had nog nooit - als Willem Kloos - gehuild om bloemen, in de knop gebroken en voor de ochtend van haar bloei vergaan. In zijn boekenkast stonden werken over zaadselectie en plantenziekten naast dikke boeken over uitverkiezing, rechtvaardigmaking en heiligma king. Bij winterdag deed hij als ouderling wel huisbezoek van 's morgens tien tot middernacht aan één stuk door, - want zelfs onder de maaltijden, genuttigd bij gemeenteleden, die 't voor wat hoort wat in praktijk brachten, raakte hij nog wel een geestelijk woordje kwijt. Maar vóór hij in de ouderlingenbank ging zit ten, nadat hij tot het ambt gekozen was, had hij het beding gemaakt, dat hij in het druk seizoen - het welk in zijn bedrijf tot in november duurde - was vrijgesteld van alle kerkelijk werk, behalve natuur lijk hetgeen op zondag moest gebeuren, en toen de kerkeraad die voorwaarde niet aanstonds slikte - want ging de Kerk des Heeren niet vóór alles? - had Jan Willem er de apostel Paulus bijgehaald: het natuurlijk is eerst, daarna het geestelijke, èn gezegd dat deze regel zéker gold voor een man, die, samen met zijn vrouw, zeven zonen en drie dochters groot te brengen had. Deze kinderschaar was Stijntje en Jan Willem overi gens niet tot last. Zij hadden ieder kind met vreugd verwacht, in de eerste plaats, omdat zij kinderen als een zegen zagen, maar verder ook, omdat Stijntje gemakkelijke droeg en zonder grote moeite baarde, en tevens, omdat, eer het tiental nog compleet was. de oudsten al goed te stade kwamen in het huishou den en in het bedrijf. Daarop hadden Jan Willem en Stijntje ze trouwens gedresseerd. Na het middageten besloot moeder Stijntje rustig haar ogen, iets wat haaj toekwam, aan gezien zij altijd 's morgens zes uur uit de veren was, terwijl haar kroost de borden wies, en Jan Willem nam zijn jongens al heel jong op vrije zaterdagen en in vakanties mee naar het land en leerde ze daar wer ken. Op een ouderavond van de school klaagde een vader over de lange vakanties. Toen was Jan Willem opge staan. Dat de meesters het te gemakkelijk hadden, daar was hij het mee eens. Hoe kwamen die lui door zoveel lege tijd ooit heen? Maar verlegen met de kinderen? Hij wou dat de zijne er nog zoveel weken vakantie bij hadden. Hij wou dat hij er in de zomer een stel jongens bij had, daar! Er waren mensen, die Jan Willem wilden pakken op dat woord. Op een zomermorgen, kort na die ouder avond, stonden er liefst twintig jongens om met Jan Willem naar het land te gaan. De knapen waren rumoerig en van de weeromstuit maakten Jan Willems eigen jongens ook herrie. Stijntje wou de bengels wegjagen; wat moest je beginnen met zo'n troep? Maar Jan Willem maakte een tweede schuit los, bond deze achter zijn eigen motorboot, liet de troep daar instappen en voer zo naar zijn land. 's Avonds kwam alles weer terug. Toen liepen sommige van de jongens een beetje krom of kreupel en geen van allen had meer praats. Komen jullie morgen weer?" vroeg Jan Willem spottend. ,,Nee", zeiden ze. „Ziezo, daar zijn we af', zei hij daarop tot Stijntje. (wordt vervolgd) De Sinterklaospoppe i;*<f '^=5>'S^'^=i^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 8