Coöperatie Deltawind reageert op ontwerp-streekplan Zuid-Holland Zuid AQO Gouden speld van de Oorlogsgravenstlchting voor mevr. M. Geluk 'De droom van Gerrit Wolfert is uitgekomen' P y L m E Jaarwisseling een feest voor iedereen!? Leidingvrij boren? Snert-wandeltochten rondom Ouddorp aan Zee Kerstconcert door Musique'amis "~S'U 1 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Bejaardenmiddag CVB JÊJêMINNAARD ^^'G VASTGOED Oud papieraktie Dirksland Dirksland voor wie het zien wil, verschenen op zaterdag 19 december Dinsdag 1 december 199P 71e jaargang nr. 6760 Windenergie komt er maar belcaaid vanaf in liet ontwerp-streekplan, is de mening van de eilandelijk opererende coöperatie Deltawind. Juist nu de negatieve gevolgen van de huidige manier van energie-opwekking steeds duidelijker worden biedt de provincie Zuid-Holland windenergie voorals nog te weinig ruimte. Wereldwijd is er druk overleg gaande met de uitstoot van CO2 sterk terug te dringen. Dit gas heeft een temperatuurverhogend effect op het klimaat waardoor de zeespie gel zal gaan stijgen. De consequentie voor ons land kan zijn dat de op Deltahoogte ge brachte dijken nog hoger moeten worden wat met enorme kosten gepaard zal gaan. Maar wat te denken van kustlanden zonder goede dijken, wat staat hen te wachten? Denk hierbij bijvoorbeeld aan het dichtbe volkte Bangladesh, waarheen moeten deze mensen verhuizen? Hoog tijd dus om alle kansen aan te grijpen om dergelijke proble men te voorkomen en daarom is het triest te constateren dat er op Goeree-Overflakkee vele kansen onbenut blijven. Vandaar ook dat Deltawind op het voorliggende ontwerp- streekplan heeft gereageerd. Hieronder enkele gedeelten uit de reactie. Weinig resultaten vooronderzoek Overgaand tot het voorliggende ontwerp- streekplan moeten wij constateren dat de door provincie, gemeenten en Eneco geza menlijk uitgevoerde studie naar de moge lijkheden van windenergie op Goeree-Over flakkee slechts weinig concrete resultaten heeft opgeleverd. De in het ontwerpstreek- plan voorgestelde lokaties worden op een enkele uitzondering na al genoemd in het huidige geldende streekplan terwijl er twee voorkeurslokaties en drie reserve lokaties zijn vervallen. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De CVB, afdeling Middelharnis/Sommels- dijk nodigt u uit op D.V. dinsdag 8 decem ber om 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. Deze middag zal in het teken staan van het naderende Kerstfeest. Ds. J. C. den Toom uit Sommelsdijk zal de meditatie verzor gen. We hopen op een gezegende middag. Voor vervoer kunt u bellen naar 'Taxi op Maat' of naar mevr. Groeneveld, tel. 482773. Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw wonhg Onze verwachtingen waren aanzienlijk hoger gespannen aangezien er in het con cept-rapport 'Effectenstudie Regionaal Windplan Goeree-Overflakkee' vele, naar ons inziens ook planologisch aantrekkelijke lokaties werden besproken. Zijn er alternatieven VOOR windenergie? Is er plaats voor meer turbines? Voordat wij deze vraag beantwoorden is het goed om de andere (toekomstige) bron van duurzame energie nader te beschouwen. Biomassa dient in 2020 de belangrijkste duurzame energiebron zijn volgens de Derde Energie nota. Probleem daarbij vormt de beschik baarheid van voldoende biomassa, oplossin gen hierbij zijn import en het op grote schaal telen van energiegewassen. Een voorbeeld: voor de stroomvoorziening van 40.000 huishoudens zal er 5300 ha olifan tengras nodig zijn, dit komt ongeveer over een met de landoppervlakte van de gehele gemeente Dirksland. Ter vergelijking: voor eenzelfde hoeveel heid elektriciteit zijn 40 windturbines nodig. Terugkerend naar de vraag: is er plaats voor meer windenergie luidt het ant woord twee keer ja. Ja, de ruimte zal wel moeten worden gevon den aangezien de landschappelijke gevol gen van het belangrijkste alternatief ook fors zijn. Ja, naast alle andere bestemmin gen zijn zeker in het 'centrale' deel van Goeree-Overflakkee en met een portie crea tiviteit en goede wil ook langs Haringvliet en Grevelingen nog plaatsen te vinden waar windenergie mogelijk is. Concreet kunt u denken aan de voorkeurs- en reservelokaties die in het geldende streekplan wèl en in het ontwerpstreekplan niet worden genoemd. Realisatie doelstelling resulteert in 90% vervuilende energie-opwekking!! 'Regeren is vooruitzien' is een bekend ge zegde en het zal u, als 'regeerder' van de provincie Zuid-Holland zeker aanspreken. De müdellc;. c,l ^«titkèningen ten aanzien van de beschikbaarheid van fossiele brand stoffen in de toekomst en de consequenties voor het milieu (o.a. broeikaseffect) ten ge volge van het aanwenden van deze brand stoffen laten een zeer verontrustend beeld zien. Het voorgenomen (rijks)beleid streeft 10% duurzame energie in 2020 na, de nega tieve consequentie hiervan is dat er over ruim twintig jaar nog 90% van de benodig de energie uit eindige- èn vervuilende brandstoffen wordt opgewekt. Vooruitziende zal de '10%-dekkingsgraad' van het energiegebruik een zware wissel op de komende generaties trekken. Het is ons inziens dan ook een taak voor de huidige 'regeerders' om alles te doen wat in hun vermogen ligt om deze claim op de toe komst zo klein mogelijk te laten zijn. Het vaststellen van een nieuw streekplan Zuid- Holland Zuid is een moment waarop de keuze kan worden gemaakt voor een wijze van energievoorziening die een substantiële bijdrage levert aan de invulling van het door u veelvuldig gehanteerde begrip 'duurzaam heid'. Zie sinterklaas advertentie van December vuurwerkmaand voor Halt en Politie De jaarwisseling zit er weer aan te komen, een feest voor iedereen. De cember een maand van oliebollen, kerstbomen, open haard en oud en nieuw. In deze periode, waarin ook vuurwerk een grote rol speelt, zijn ieder jaar Halt en de politie zeer actief. Er wordt voorlichting gegeven over en gecontroleerd op vuur werk. Het Haltbureau Oosterschelderegio biedt scholen lesmateriaal aan. Scholen ontvan gen 'Flash' of 'Half Pipe': nieuwe video's ontwikkeld door Halt Nederland. Leer krachten kunnen hiermee tussen sinterklaas en de kerstvakantie vuurwerk met hun leer lingen bespreken. Het Super Knalspel, een spel waarin vuurwerk een hoofdrol speelt, was vorig jaar een groot succes. Ook dit jaar ontvangt elke leerling van groep 8 dit spel. De politie controleert vanaf november op vuurwerk. De verkooppunten worden be zocht, illegale verkopers opgespoord en be trapte jongeren krijgen een verwijzing naar Halt of een forse boete. De boete kan oplo pen tot 350,-. De eerste jongeren zijn inmiddels al door de politie gepakt. Sommigen kregen een proces-verbaal omdat ze ouder zijn dan 18 jaar en kunnen een boete verwachten, ande ren hebben de overtreding met een werk straf en voorlichting bij Halt opgelost. In Nederland daalde het aantal slachtoffers in 1995 tot 800, inmiddels is het aantal vuurwerkongevallen gestegen naar 1200 in 1997. In bijna de helft van de gevallen gaat het om brandwonden aan armen, vingers en benen. Een droge en minder koude nacht speelt een rol bij het afsteken van vuurwerk en dus ook met de stijging van ongelukken. Alleen op 31 december mag vanaf 10 uur 's morgens tot 2 uur 's nachts vuurwerk afge stoken worden. Een dag lang feest voor iedereen. Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. Natuurlijk is het een ereschuld, om oor logsgraven naar behoren te onderhou den, maar in die gevallen dat die plicht zou worden veronachtzaamd waakt er, namens de Nederlandse Oorlogsgraven- stichting, een door de burgemeester van die plaats benoemde consul. Voor de gemeente Dirksland was dat, sinds 1964, mevrouw M. H. Geluk-Leeuwenburg, toen te Herkingen, sinds enkele weken woonachtig in het Verzorgingshuis 'De Goede Ree' te Sommelsdijk. Het betekent dat mevrouw Geluk haar acti viteiten heeft beëindigd, zo ook haar con sulschap van de Nederlandse Oorlogsgra venstlchting. Gelukkig was er, in de gemeente Dirksland, maar van één oorlogs graf sprake, dat van sgt. H. I. Austin op de begraafplaats van Herkingen, op 23 april 1944 schutter van een Engelse bommenwer per die bij Herkingen neerstortte. Mevr. 'Maartje' Geluk heeft het graf altijd keurig onderhouden. Als ze op boerderij 'Krammerzicht' of later, in haar tuin aan de Volkerakstraat haar tuin deed en geraniums plantte werd ook het oorlogsgraf daarvan voorzien en ze heeft dat nooit als belastend ervaren, integendeel. Daarom ook dat gis termiddag, op een kleine bijeenkomst in 'De Goede Ree' directeur Ter Horst van de Oorlogsgravenstlchting, haar ook zo harte lijk dankte omdat ze het werk zoveel jaar Jang met zoveel toewijding heeft gedaan. Goed onderhouden oorlogsgraven dragen die toegevoegde waarde met zich dat de levenden gedachtig blijven aan de offers die zijn gebracht. Het was met erkentelijkheid dat de heer Ter Horst mevrouw Geluk de gouden speld van de Oorlogsgravenstlchting opspeld de. Mevrouw Geluk zal als consul worden opgevolgd door de heer C. Adriaanse. Mevrouw Geluk heeft laten weten hoezeer De heer Ter Horst biedt mevrouw Geluk de gouden speld aan ze het werk van harte heeft gedaan. Dank bracht ze ook voor de ontvangen gouden speld, maar „de dank is helemaal aan onze kant", verzekerde haar de heer Ter Horst. Bij de uitreiking van de speld waren een aantal vrienden van de heer en mevrouw Geluk en burgemeester Boonstra van Dirks land aanwezig. De huisvesting van de fami lie Geluk is momenteel verre van ideaal, 55 jaar zijn ze getrouwd, maar de heer Geluk (80) woont in 'Geldershof, mevrouw Geluk (81) in 'De Goede Ree', beiden in een beschikbare logeerkamer. Méér dan hartgrondig werd hen door ieder een toegewenst dat daarin ten spoedigste verbetering zal komen. Cathy in een weinig geziene Van de Dirkslandse Cathy Westdorp weten we dat ze vaar dig de pen hanteert en dat moet, jaren geleden al, ook secre tarie-ambtenaar Gerrit Wolfert zijn opgevallen. In de ge dachten van de heer Wolfert leefde toen al het verhaal dat hij schrijven wilde, over de geschiedenis van Dirksland. Wolfert was dan wel geen burgemeester, 't was wél zijn dorp. Maar tot schrijven is het niet meer gekomen; de heer Wolfert overleed aan een ernstige ziekte, maar Cathy had het hem beloofd, te zorgen dat zo'n boek er komen zou. Vrijdagmiddag heeft ze haar belofte ('een ere-zaak') ingelost en werd haar pen nenvrucht gepresenteerd. 'Dirksland, voor wie het zien wil', is het gaan heten, met trots ten doop gehouden door burgemeester Boonstra namens de gemeente die als uitgever optreedt, geïllus treerd met prachtige pentekeningen door - wijlen - Adrie Voge laar, vorm gegeven door Cees de Vries en gedrukt bij drukkerij Gebr. De Waal. Een kleinood is het geworden, vol cultuurhistorische feiten, door Cathy in een jarenlange zoektocht bij elkaar vergaard uit o.a. oude archieven en de fenomenale kennis van o.a. Mr. Zaaier en zoveel anderen. Daarom kon burgemeester Boonstra met zoveel overtuiging ver zekeren dat alle informatie uit het boek volstrekt betrouwbaar is waarmee Cathy een 'enorm grote presentatie heeft neergezet', maar nog wimpelde ze zoveel waardering af en presenteerde haar boek als 'het boekje van Wolfert'. Echt ontroerd toonde zich Cathy toen ze het allemaal weer overdacht. Zéker hoefde ze geen beloning: „Ik heb er een goed gevoel over", stelde ze tevreden vast. „Ik hoop dat het boekje van Wolfert geworden is zoals hij het heeft bedoeld", zegt ze in een voorwoord en dat zal warempel waar zijn, een schouderklop en wat voor een zou hij gegeven hebben... Ook van anderen kreeg Cathy die veelvuldig, van o.a. burge meester Boonstra ('er is naar perfectie gestreefd'), van de heer De Vries en van zoon Ton van de familie Wolfert. Ton wist dat z'n vader zeker geen dorre opsomming van (historische) feiten zou hebben gewild en 'Dirksland voor wie het zien wil' is daar verre van gebleven. Een cultuurhistorische tocht, een van mevrouw Westdorps grote interesses, geeft het door de dorpen Dirksland, Herkingen en Melissant. De achterin opgenomen lijst van geraadpleegde lite ratuur liegt er niet om en maakt het begrijpelijk dat de gepleegde research acht jaar in beslag heeft genomen. Geen praatjes voor pose, die van verbazing de vaak dus, maar historische verhandelingen, meer dan zestig! over gebeurtenissen, over panden, havens, molens, polders en personen, over heren en over knechten, over kerken, kortom over alles wat zich de voorbije eeuwen heeft aangediend. „De droom die de heer Wolfert erover had is hiermee waarge- worden", zo waardeerde burgemeester Boonstra het boek als een echte geschiedbeschrijving die z'n gelijke niet kent. Het moest allemaal bijeengegaard worden, uit soms oude, moeilijk toegan kelijke archieven. Verbrokkelde stukjes verleden zijn kundig in de juiste vorm gegoten. Er is door mevrouw Westdorp en hen die'hs»ar informatie verstrelcten knap werk gcicerd. 't Is niet een beloning naaf evenredigheid, wist burgemeester Boonstra, maar de antieke topografische kaart die hij Cathy aan bod viel bij haar in goeie aarde, tenminste... „even kijken of mijn eiland er toch op staat", en gelukkig bleek dat het geval, Goeree-Overflakkee maakte er onderdeel vanuit, 'mijn eiland' noemde ze het. Ook die verbondenheid heeft ze eerder laten blij ken en dat pak je d'r niet zomaar af. Het boek is in de boekhandel te koop a 34,95. Het eerste exemplaar wordt door burgemeester Boonstra aan mevr. wed. Wolfert overhandigd Op zaterdag 19 december a.s. organiseert VVV Ouddorp aan Zee in samenwerking met Hotel Akershoek, een 'stap-en-hap'- evenement. Snert-wandeltochten langs dij ken, door de duinen en een klein stukje over het strand. Na afloop staat voor alle deelnemers een rijkelijk gevulde kop erw tensoep klaar. Er zijri twee routes samengesteld; de 25- kilometer tocht is natuurlijk een leuke trai ning voor de Omlopers van Goeree- Overflakkee, de 10-kilometertocht is zeer geschikt voor de gezelligheidswandelaar en kinderen. Deelname kost 8,- p.p. en is inclusief één kop erwtensoep en een herin neringsvaantje. Vooraf aanmelden, eveneens a 8,- p.p. is vanaf heden t/m 18 december mogelijk aan de balie van het Ouddorpse VVV-kantoor en op 11 december bij de VVV-kraam tij dens de Kerstmarkt (van 19.00 tot 23.00 uur) in het centrum van Ouddorp. Indien vooraf is ingeschreven (en be taald), ben je op de wandeldag zelfs al in het bezit van een stempelkaart, met je persoonlijke gegevens. Bij aanvang van de wandeling hoef je dan nog slechts een startstempel en de route op te halen. Een reeds ingevulde stempelkaart, ligt op 19 december bij Hotel Akershoek klaar, in dien telefonisch wordt aangemeld via het Onder de titel 'Kerstmis in Bohemen' geeft het vocaal ensemble Musiqu'amis haar kerstconcert in de Sint Catharijnekerk te Brielle. Prachtige, barokke kerstliederen uit het Tsjechische Bohemen staan op het pro gramma: liederen die sterk doen denken aan de rijke schat van de Tsjechische volkslied- cultuur. Daarnaast wordt de cantate 'Lauft, ihr Hirten allzugleich' van Michael Haydn uit gevoerd. Na de pauze worden als vanouds sprankelende en gloedvolle Engelse en Amerikaanse Christmas Carols gezongen. Verrassend en sfeervol zal Musiqu'amis met medewerking van een instrumentaal ensemble u ook nu weer laten genieten van de prachtige muziek voor de donkere dagen voor Kerstmis. De artistieke leiding is in handen van Aart Bergwerff. Het concert is op vrijdag 18 december a.s. en begint om 20.15 uur, de kerkdeuren zijn vanaf 19.45 uur geopend. Kaarten a 15,00 zijn verkrijgbaar vanaf 1 december bij het VVV kantoor. Markt 1 te Brielle. Van harte welkom op dit bijzondere concert. VVV-telefoonnummer: (0187) 681789. Op 19 december zelf kan vanaf 8.00 uur wor den ingeschreven. Starten met het 'stappen' is mogelijk tussen 9.00 en 10.00 uur, de 'snert happen' kan tot 17.00 uur. DAK VAT VLAM MIDDELHARNIS - Donderdag ontstond brand toen een 53-jarige man het dak van zijn woning aan de Reiger wilde repareren. Het dak vatte vlam waarop de brandweer en politie ter plaatse kwamen. De man bluste de brand zelf VERKEERD PARKEREN DIRKSLAND - Op verzoek van bewoners werden op de Secretarieweg enkele auto's voorzien van een kennisgeving van bekeuring. De auto's stonden voor een uitrit geparkeerd. RIJDEN ZONDER HELM SOMMELSDIJK - Een 16-jarige jongen uit Sommelsdijk kreeg donderdagavond een bekeuring voor het rijden zonder helm. Hij werd door politie-agenten gesignaleerd op de Dorpsweg, maar toen zij hem aan wilden spre ken ging hij er vandoor. Toen hij op de Lange- weg de stoep op reed kwam hij te vallen, waarna hij er lopende vandoor ging. De brom fiets liet hij achter en deze werd op het bureau gestald. De agenten hadden de jongen echter herkend en stelden zijn moeder in kennis. Deze zorgde dat hij zich aan het bureau kwam melden. De bromfiets wordt onderzocht door de Technische Ongevallen Dienst. Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAHE ggSflig Hütgjl ^ffBl ^^^^C^B C=ll=ll=ll=ll=ll=l[=3tZ31=ll OUDDORP-Weststraet3S-T9hfoon(01B7)6B1612FWC683734 ^JBÊÉU^ RENESSE-Pmitshcp-Hogezi>ow172-metoonl0111)KH00 ^RfBB^^ Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1