EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 Financiële actie Goeree-Overflakkee voor iierl^bouw in Tongeren afgesloten Uniek kerstconcert met veel samenzang Groei Bloei De Magnetronoven Schaakvereniging De Zwarte Pion Kerstkaarten Woord Daad Uitslagen Dam ver. 'Denk en Zet' organiseert een Kerst-lnn Deze vraag- en antwoordrubrlek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Mid- delharnis, met in de linkerbovenhoekVragenrubriek' vermeld. De vra gen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. HET HaKENKRUli SCHELPEN MOOI ü/iaKEN Ingezonden: Het gevaar van de magnetronoven in E.N. van 20 november jl., rap port Centrum Biologische Genees kunde Schiedam. OE SllOEmEÜGGÜOEP Straks gehoortekaartjes nodig? pracht modellenboek Hervormde kerk Sommelsdijk 23 november 1998 Beste kinderen van Stad, Den Bommel en De Plaat Ook dit jaar wil de Sint de Rabobank bezoeken Maar voor de Sint wordt dat wel even zoeken Want de weg vanuit Stad naar De Plaat Staat wel op Sints wegenkaart. Zoals jullie hierboven zien vermeld. Wordt nu Den Bommel er ook bijgeteld. De Sint heeft gelukkig ook op tijd vernomen Dat door fusie Den Bommel er is bij gekomen. Een kleine aanpassing in het systeem van de Sint En weet voor bommelse kinderen zich ook de vrind. Dus een nieuwe route voor Sint, Piet en paard Maar dit is dan ook heel veel waard. Kindertjes van Stad en Ooltgensplaat Vorig jaar zetten jullie je schoen in de bank paraat. Ook dit jaar mogen jullie dit weer komen doen En... in Den Bommel zetten de kinderen daar ook hun schoen. Sint heeft dit een heel leuk idee gevonden Dat er veel van die kinderschoenen stonden Wel gevuld met wortels, brood en wat stro Voor mijn trouwe schimmel, die lust dat zo. Ik hoor al vragen wanneer breng ik mijn schoen, Wel, je mag dat op woensdag 2 en donderdag 3 komen doen. Sint Nicolaas komt donderdagnacht op bezoek, En vrijdags de vierde krijg je peperkoek. Vrijdags haal je je schoen weer op bij de bank Voor wat jij er in stopte heel veel dank. Sint hoopt dat je dit een leuk presentje vond En hiermee is dan ook het verhaaltje rond. Koninklijke Maatschappij l\iinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee 3e Blad VRUDAG 27 NOVEMBER 1998 No. 6759 In een jubileumkrant uit 1920 trof ik tot mijn verbazing hakenkruizen ter versie ring aan. Mijn vraag is nu of dit teken al voor de nazi's in gebruik was. Antwoord: Het is niet zoals wel eens ge dacht wordt een soort christelijk kruis met haken er aan, maar een zonnezinnebeeld dat bijna overal op aarde voorkwam, o.a. bij Indianenstammen, in Tibet, China en in het oude India. De betekenis kan zijn: zon, kracht, leven, eeuwig leven en vruchtbaarheid. De zon wordt altijd voor gesteld door een cirkel. Daarin past een kruis. Veegt u nu bepaalde delen van de omtrek (cirkel) weg dan krijgt u een ha kenkruis. De haken kunnen allen naar rechts wijzen of ook naar links. Het is in vele oude culturen een heilsteken. Dat wil zeggen men verwachtte er zegen van, geluk, voorspoed enz. In de 20e eeuw komt het in gebruik bij allerlei onafhan kelijkheidsbewegingen. Het eerste, revo lutionaire gebruik in Europa heeft plaats in Rusland. U ziet dan het hakenkruis op de bankbiljetten van de Russische Kerens- ki-regering van 1918 en 1919. Zo zouden nog vele treffende voorbeelden te noemen zijn. Maar u voelt het wel aankomen: dat alles zinkt in het niet bij gebruik dat de Duitse NSDAP onder Adolf Hitler er van maakte. De SA droeg het hakenkruis als armband en de partijvlag was de haken- kruisvlag, die door de wet van 15 septem ber 1935 tot Duitse rijksvlag verheven werd. Van Duitse zijde is gepoogd het hakenkruis voor te stellen als een typisch Germaans zinnebeeld, maar ofschoon het inderdaad veelvuldig bij de oude Germa nen voorkwam is het dus niet eens typisch Europees te noemen. Desondanks zal het nog enkele generaties duren voor wij weer onbevangen tegen dit oeroude zonnezin nebeeld kunnen aankijken. Uit Zuid-Afrika heb ik mooie schelpen meegenomen. Daar worden ze met schuur papier geschuurd om ze mooi te maken, ik heb dit ook geprobeerd, mooier worden ze niet. Het wit van de zee blijft er opzitten. Hoe kan ik ze wel mooi krijgen? Antwoord: U mag schelpen beslist niet met een zuur of een bijtend schoonmaak middel behandelen. Probeer de aanslag eerst met zeepsop er af te krijgen. Daarna kunt u voorzichtig schuren met een natge maakte poetslap, een schuursponsje of het zachtste schuurkopje dat op een polijst- of boormachine bevestigd kan worden. Bij dit werk mag u geen flinke oppervlakte ineens behandelen. Bewerk stukje voor stukje en bekijk telkens het resultaat. Be gin met een onopvallend plekje op de minst mooie schelp. Zitten er nog restan ten van de bewoners in dan kunt u probe ren de restanten na vijf minuten koken met een gebogen speld of ijsstokje te verwij deren. Is daarna de binnenzijde nog niet schoon dan kunt u de schelpen een tijdje bij een mierennest leggen. Die nijvere diertjes eten graag schelpen van binnen helemaal brandschoon, mits u het geduld hebt dit af te wachten. Na het lezen van dit rapport heb ik de telefoon genomen om meer inlichtingen hierover te krijgen. Na enkele telefoon tjes kwam ik terecht bij het Buro Volks gezondheid te Den Haag, tel. (070) 3405060. Een medewerker van dit buro vroeg mij van wie het rapport afkomstig was en verzocht mij de hoofdpunten voor te lezen. Nadat ik de belangrijkste punten had voorgelezen kreeg ik te horen dat het grote larie was, allemaal flauwekul. A. Borg, Melkweg 94, 3255 TJ OudeTonge Kunt u me zeggen wat nu eigenlijk de Bil- derberggroep is? Antwoord: U hebt blijkbaar iets gehoord van de internationale conferenties achter gesloten deuren onder leiding van prins Bernhard, die in 1954 voor de eerste maal en daarna jaarlijks werden gehouden en waar een aantal genodigde staatslieden, politici, hoofdbestuurders van internatio nale organisaties en andere vooraanstaan de figuren vertrouwelijk overleg voerden over actuele wereldproblemen zonder een blad voor de mond te nemen, omdat er geen journalisten of andere toehoorders bij waren. In de loop der jaren zijn hier vaak een sfeer van wantrouwen en neteli ge misverstanden tussen diverse regerin gen en/of groeperingen van verscheidene landen uit de weg geruimd. Die meer daagse besprekingen kregen de naam Bil- derbergconferenties naar de naam van hotel 'De Bilderberg' in Oosterbeek bij Arnhem, waar het eerste overleg plaats vond over de economische, politieke en militaire samenwerking in het westen. Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK In het Eilanden-Nieuws van 24 november jl. werd verslag gedaan van de officiële ingebruikname van het kerkgebouw in het Belgische Tongeren. Voor de kleine protestantse gemeente in deze oudste stad van België was het een blijde en onvergetelijke dag. Voor het zover was is veel werk ver zet. Te groter de vreugde en voldoening dat de gemeente in Tongeren nu over een eenvoudig maar funktioneel kerkge bouw beschikt. Naast de kerkzaal, die aan ongeveer 250 per sonen plaats biedt, zijn er enkele ruimten gesitueerd voor catechisatie en verenigingswerk. Het regionale comité Goeree-Overflakkee van de Stichting 'In de Rechte Straat' is vanaf het begin nauw bij de voorbereiding en bouw betrokken geweest. Door de goede contacten met de evangelist/voorganger uit Tongeren, de heer Vanhuysse, zelf ex- priester, kwamen de leden van het comité dringend in aanraking met het ruimteprobleem voor de zondagse samenkomsten. Verschillende mogelijkheden werden onderzocht om hier een oplossing voor te vinden. Uiteindelijk kon een stukje bouwgrond worden aangekocht aan de Rutterweg te Tongeren. Na aankoop van de grond werd al spoedig een bouwcommissie gevormd. Naast leden van de kerkenraad van Tongeren, leden uit het landelijk bestuur van IRS, zaten er ook een aantal leden van het comité Goeree-Overflakkee in de bouwcommissie. Met name de heer M. Wielhouwer, zelf bouwaannemer, heeft een werkzaam aandeel en een deskundige bijdrage in de bouwcom missie geleverd. Als blijk van waardering was hem dan ook gevraagd om, bij de opening namens de bouwcommissie, de sleutel van het kerkgebouw te overhandigen aan de voorzitter van IRS, de heer Van den Herik. Het comité Goeree-Overflakkee leverde ook een bijdrage in de financiële steun voor deze kerkbouw. Voorjaar 1997 nam zij een inspanningsverplichting op zich om uit de regio 50.000,- bij een te brengen. Daartoe werd een dringend beroep gedaan op particulieren, bedrijven, verenigingen, scholen en kerken. Vele aangeschreven bedrijven maakten een bedrag over. De Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits' uit Middelharnis leverde een belangrijke bijdrage uit de wekelijks door de leeriingen mee gebrachte gelden. Op de brief aan de kerkenraden van de Her vormde Gemeenten van Goeree-Overflakkee werd door velen positief gereageerd. De heer M. Wielhouwer uit Middelharnis tijdens zijn toespraak bij de overhandiging van de sleutel. Hel pijporgel is gedeeltelijk zichtbaar Ds. D. van der Zwaag (l) uit Bennekom draagt de geschonken Statenbijbel over aan evangelist Vanhuysse Bijzonder fijn en gewaardeerd was de medewerking van een jon gerengroep uit de diverse kerkelijke gemeenten uit Dirksland en omgeving. Deze groep heeft in de achterliggende jaren regelmatig evange lisatiefolders huis-aan-huis verspreid in Tongeren. De jongerengroep belegde bovendien zang- en orgelavonden waarvan de netto-opbrengst ten goede kwam aan de kerkbouw in Tongeren. Tenslotte waren zij het ook, die voorjaar 1998, de huis-aan-huis- verkoop van toiletpapier organiseerden. Deze aktie bracht netto ruim 6.000,- op! Ook vanaf deze plaats willen wij alle jonge lui bedanken voor hun spontane medewerking! Met de opbrengst van de kollekte op de Hervormingsavond en de daaromheen ontvangen giften, werd het streefbedrag van 50.000,-juist gepasseerd. Het comité Goeree-Overflakkee wil ieder die zijn/haar steentje voor de kerkbouw heeft bijgedragen, ook namens de gemeente Tongeren, langs deze weg hartelijk bedanken! De gemeente van Tongeren is ook bijzonder blij en dankbaar voor het verkrijgen van het fraaie pijporgel, dat jarenlang de zang in de Lukaskapel van het verpleegtehuis 'De Samaritaan" begeleidde. Gezien de zinvolle bestemming van het orgel voor de gemeente van Tongeren, besloot het bestuur van de HDG, het orgel voor de symbolische prijs van 1,- af te staan. Flakkee Verhuizingen BV uit Middelharnis was bereid het orgel gratis op te slaan en het op de bestemde tijd te vervoeren naar Tongeren. Schildersbedrijf A. Knape uit Sommelsdijk gaf het orgel kosteloos een schilderbeurt. Het Aannemersbedrijf Wielhouwer uit Middelharnis tenslotte, schonk een fraaie en solide trap, die bezoekers op de tweede ver dieping brengt. Hartelijk dank voor deze zeer gewaardeerde hulp! Mense Ruiter, orgelmakers uit Zuidwolde, Groningen, verzorg den de (de)montage en het stemmen van het orgel! Tijdens de ingebruikname van de kerkzaal was er veel waarde ring voor het fraaie orgelspel, waarmee de gemeentezang werd begeleid. Men stond versteld over de prachtige volle klank die uit het orgel kwam en de mogelijkheden die het orgel biedt. Er kon geen zinvoller bestemming voor het pijporgel uit de Lukas kapel bedacht worden! Soli Deo Gloria! Het comité Goeree-Oveiflakkee van de Stichting 'In de Rechte Straat SOMMI l.SDllK VOORSTRAAT 44 TEL. 0187-48 72 72 CS AVONDS 06 53 777 FAX 0187-48 66 13 <)U1)1K)KI> STATIONSVI/EO 3 (PASSACE) TEL 0187-68 45 45 FAX 0187-68 17 55 Het Open Jeugdwerk Middelharnis/Som- melsdijk organiseert op D.V. 12 decem ber 1998 een kerstconcert. Het belooft een bijzondere en afwisse lende avond te worden voor zowel jong als oud. Voor deze avond is namelijk de a capella groep 'VOISIX' uitgenodigd. Deze 'zes stemmen' brengen in 2 blokken van maximaal een half uur een aantal liede ren ten gehore. De begeleiding van de liederen verzorgt de groep zelf door mid del van... hun stemmen. Er komt dus geen instrument aan te pas! Natuurlijk is er ook volop ruimte voor samenzang. Voor het grootste gedeelte is dat onder begeleiding van de organist André van der Beek, maar een aantal lie deren zal ook samen met Voisix worden gezongen. De groep Voisix is ontstaan tijdens een muzikale gemeente-avond in 1990. Een naam voor deze a capella groep was snel geboren. Zes stemmen die vaak engelse negro-spirituals of close harmony zin gen, zie daar: 'Voice-six'. Na de wat spontane start stonden er bin nen korte tijd diverse officiële optredens op het programma, waaronder een optre den in de Rotterdamse Doelen, Tv-opna- men vanuit de Oude Kerk in Amsterdam en zingen op de EO-familiedag, De ma nier van zingen en het brede repertoire, variërend van negro-spirituals en een voudige gospel tot een klassiek Bachko- raal, werd zeer gewaardeerd. Voor Voisix is er echter meer dan deze hoogtepunten. 'Bij elk concert kun je iets van jezelf kwijt', aldus Voisix. Met de liederen gaat een boodschap mee. Dat doet de mensen wat, en het doet Voisix wat. Elk optreden wordt hierdoor bijzon der. De toegang voor deze avond, die om acht uur begint, is gratis. Er wordt wel een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. De kerkdeuren staan vanaf half acht voor een ieder open. Allen hartelijk welkom! Team OJW MIDDELHARNIS RSB-competitie (23 november) Voor het 2e team van De Zwarte Pion stond een thuiswedstrijd op het program ma. Uit Puttershoek was 't Springende Peert 2 afgereisd en zowaar op tijd aan gekomen in het restaurant van Hernes- seroord. Het team kon op volle sterkte spelen en de uitslag was daar ook naar. 't Springende Peert werd met 8-0 opge rold! C. J. Smit, Peeman, Verolme, Boe ter, Van Prooijen, Ant. Visser, Taaie en Van der Waal wisten allen zonder al te grote moeilijkheden hun partij te winnen. Na 3 ronden .staat het team aan kop. Na Nieuwjaar wordt de competitie voortge zet. Huishoudelijke competitie (23 november 1998) Groep 1: I. Lagendijk - J. du PreeM - 'A G. J. H. van Genderen - R. vanHooff'A-'A Groep 2: L. C. Struik - W. Markwat'A - 'A Groep 3: J. Noordijk - F. MeiaardO - 1 R. Wolters - L. StolkO - 1 H. K. Smit - Ad. Visser1 - O B. Loosjes - L. Neleman1 - O A. Vroegindeweij - P. Lesuis1 -O Neleman was gewaarschuwd maar ver loor desondanks toch van Loosjes die zijn vierde overwinning op rij boekte! Afdeling 1: J. A. van Hoorn - J. van Hoorn1 - 1 Afdeling 2: J. V. d. Kooij -G. Zaaijer1 - 1 F. Noordijk - A. Knape1 - 1 C. Polder - J. Lodder1 - 1 A. Verolme-W. Vroegindeweij1 - 1 Afdeling 3: J. Verbiest-J. Holleman1 - 1 J. Groenendijk - H. SchellevisO - 3 H. Noordijk - L. TaaieI - 1 T. Staal -J. Nipius3 - O D.E.Z. - Gapinge6 - 10 Het eilandelijk comité is blij met de goede verkoop van de kerst- en nieuw jaarskaarten. Dit jaar zijn er weer nieuwe series uitgekomen. Ook nu zijn daar weer kaartjes in een envelop bij. In veel dorpen zijn en worden er door de kinderen van de basisscholen of vereni gingen heel veel kaarten verkocht. We zijn daar de jeugd erg dankbaar voor. Geweldig jongens en meisjes! De kaarten zijn nog niet uitverkocht. Sommige comitéleden hebben nog een flinke voorraad! Het zou jammer zijn als niet alle kaarten hun bestemming zouden krijgen. Vandaar nog even deze OP ROEP. Koop bij onderstaande adressen nog één of meer pakje(9). Een pakje kaarten kost slechts 2,50. Ook zijn er nog dubbele kaarten per pakje van 10 stuks voor slechts 5,00. U steunt er een goede zaak mee: 'nood'-zakelijke hulp aan onze medemens in nood. Van harte aanbevolen! Adressen: Middelharnis: T. Keizer. Pr. Willem Alexanderstraat 4, tel, 487093. Sommelsdijk: Mw. A. van Heemst, Azaleastraat 11, tel, 483981. Mevr. A. H. H. Hamelink, Specht 12, tel. 486367 Nieuwe Tonge: C. J. Arensman, Burg. Overdorpstraat 10, tel. 651933. Stad a/h Haringvliet: dhr. L. J. Visser, Molendijk 48, tel. 611696. Den Bommel: Mevr. A. de Leeuw- Osseweyer, Tilsedijk 7, tel. 612269. Fa. Meinster, Voorstraat 3/5, tel. 611384. Oude Tonge: Mevr. J. E. Verduin- de Blaeij, Emmastraat 22, tel. 641284. Ooltgensplaat: Mevr. C. Neels, Boomgaardpad 26, tel. 632653. Herkingen: A. van Eist. St. Elizabeth- straat 32a, tel. 669715. Dirksland: M. de Ruiter, Gerbera 31, tel. 603446. K. Pater, Magnolia 7, tel. 605130. Melissant: J. J. Menheere, Fabiusstraat63, tel. 602081. Deze naam gaven wij aan de avond waarop u: kunt leren van een demonstratie Kerstversiering maken, van lang houdbaar materiaal; gezellig even binnen kunt lopen, rond kijken en ideeën kunt opdoen; daarbij een glaasje warme wijn kunt drinken. Basispakketten a 25,- zijn ter plaatse te koop (van te voren telefonisch opgeven!) Een beter idee; zelf alles meenemen uit uw eigen tuin. Mochten er onder u erva ren schiksters zijn, dan worden zij van harte uitgenodigd om hun eigen ideeën vorm te geven en zo ook weer voorbeel den te laten zien. Kortom: loop binnen, kijk, doe mee of drink alleen maar gezellig een glaasje en geniet van de activiteiten van anderen. De entree voor leden en niet-leden is gratis. Plaats: Diekhuus, Zandpad, Middel harnis. Tijd: Woensdag 9 december, vanaf 20.00 uur. Voor meer informatie en het reserveren van een basispakket, bel met Marjan van .Noordennen, tel. 682432. Stellendam: Mevr. C. M. Brinkman, Eendrachtsweg 14, tel. 491048. Goedereede: Mevr. J. de Gans, Looheul 7, tel. 493443. Ouddorp: M. Grinwis, Dijkstelweg 28, tel. 681578.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5