Eilanden Nieuws krijgt ander gezicht Vijftig gierzwaluwen-nestkastjes aan gevels ziekenhuis Dirksland Herklngens vroegere torenklok hangt voortaan in 'Geldershof tlomediemaii 'Dood' dier op de vuilstortplaats Vrijheid van twee l<anten Kerstzangavond Speculaasaktie Chauffeur Kees Bolle had ernstig ongeluk Hospice 'Calando' in Dirksland ontvangt 6.500,- AA^MINNAARD ^^^VASTGOED BEW. EX Beroepen te IVliddelharnis Goeree-Overflakkee B.V. uit verkoop kalender Goeree-Overflakkee Visser Visser No. 6759 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Het is in de kolommen van het 71-jarige 'Eilanden-Nieuws' zoveel ter sprake geweest dat niets op deze wereld bestendig is, maar die waarheid leek aan ónze krant voorbij te zijn gegaan, die bleef onveranderd. De uitgave echter, waarover u thans het oog laat gaan, die van 27 november 1998, is daarom historisch omdat de noodzaak tot verandering zich nu toch heeft aangediend. Vanaf het a.s. dinsdagnummer, dat van 1 december, ziet ons blad er wat anders uit, gelukkig niet onherkenbaar, maar aangepast aan een nieuw, gro ter formaat en gedrukt in N.B. een offset-drukkerij in Maassluis. Het is een ver andering die structureel, blijvend, lijkt te zullen zijn. Tot het laten drukken elders heeft onze huisdrukkerij Gebr. De Waal besloten wegens verloop van grafisch personeel alhier en een niet direct invulbare vacatu re als gevolg daarvan; de stap naar Maassluis is genomen om ons continuïteit te verzekeren. 'Eilanden Nieuws' blijft dus wat ze altijd is geweest, haar identiteit onaangetast, alleen het drukken gaat elders plaatsvinden, voor het overige blijven we puur flakkees en dat houden we zo. Tot dinsdag hopen we. Redactie Het personeel van de vuilstortplaats in Middelhamis deelde dinsdagmorgen aan de politie mee, dat iemand een vuilnis zak met een dood dier bij de ingang vuil stortplaats had neergezet. In de zak zat een bruine dwerggeit. Maar op het moment dat men de zak in een container wilde deponeren, bleek het dier nog te leven. De dierenarts werd gewaarschuwd maar toen die arriveerde, was de dwerggeit wel overleden. De die renarts kon de doodsoorzaak niet vast stellen. Er waren geen sporen van dieren mishandeling of dierenkwelling. De politie wist de eigenaar op te sporen in Dirksland. Die vertelde, dat het dier al enige tijd ziek was en dat hij het dins dagmorgen levenloos had aangetroffen. Daarom had hij het dier naar de vuil stortplaats gebracht, waar een container voor de berging van kadavers beschik baar is. Omdat er geen sprake was van dieren- SOMMI ISDIIK VOORSTRAAT 44 TEL 0187-48 72 72 CS AVONDS 06 - 53 7771 FAX 0187-48 66 13 mishandeling, is geen proces-verbaal opgemaakt maar bleef het bij een waar schuwing. Het eerste nestkastje gaat van hand tot Links de heer Je zou denken dat een ziekenhuis directie, bezig als die is met zorg voor de zieke mens, de zorg voor dieren aan anderen over zou laten, maar de directie van het Dirksland- se ziekenhuis blijkt zich wel degelijk om een vogeltje als de gierzwaluw te bekommeren... Met vele tientallen zijn die jaarlijks te gast, vooral onder het pannendak van de oud bouw, maar dat oudste ziekenhuisgedeel te staat op het punt te verdwijnen waarmee in Dirksland veel nestgelegenheid voor de gierzwaluwen zal verdwijnen. Ter com pensatie van dat verlies zullen vijftig nest kastjes worden aangebracht, een en ander in overleg met de Vogelwerkgroep Goe- ree-Overflakkee, namens welke de heer Maatkamp dinsdagmiddag op het zieken huisterrein aanwezig was om van dat goede bericht kennis te nemen. De gierzwaluw dient zich jaarlijks, eigen lijk precies op Koninginnedag, vanuit Zuid-Afrika in ons land aan om te neste len, vrijwel non-stop hebben ze dan 6 a 7000 kilometer gevlogen. Bij aankomst in onze gewesten is de gierzwaluw het vlie gen nóg niet moe want ze blijft consequent 24 uur per etmaal op de wieken, slechts wordt dat onderbroken wanneer ze een nest maakt en wanneer wordt gebroed. Na hand, rechts alg. dir. O. v. d. Ridder. Maatkamp 1 augustus verdwijnen de gierzwaluwen weer uit ons land om in Zuid-Afrika te overwinteren. De - ook diervriendelijke - ziekenhuisdi rectie weet best dat te investeren in nest kastjes niet tot de roeping van een zieken huisdirectie met een krap budget mag wor den gerekend, waarom particulieren mis schien bereid zijn een duit in het zakje te doen. Dat kon door storting op rek. 5042.12.974 van de Stichting Vernieu wingsfonds, onder vermelding gierzwa- luw/vleermuis, want ook voor de laatsten zullen voorzieningen worden getroffen. De nestkastjes zullen worden aangebracht onder de daklijst van de nieuwe voorzie ningen die in aanbouw zijn. Gehoopt wordt dat ze volgende zomer voor heel wat gierzwaluwenpaartjes als kraamka mer zullen fungeren. Een gierzwaluwen-'gezinnetje' pikt per etmaal zo'n twintigduizend insecten op en dat moet bij aanwezigheid van een gier- zwaluwenkolonie toch haast merkbaar zijn? In Dirksland staan hun bedjes gespreid. Het nestkastenproject dingt mee in een prijsvraag naar het beste beschermings project; bovendien is bij het Anjerfonds subsidie aangevraagd, want ze kosten met z'n vijftigen natuurlijk niet niks, de nest kastjes van houtvezelbeton. De tijd verglijdt. Intussen wisselen de wereldto nelen. Na een eeuw van Europese twisten, die tweemaal uitmondden in een wereldoorlog, kent West-Europa een, wat dat betreft, rustige perio de. Dat zo nu en dan eens vaststellen, kan geen kwaad. Al te makkelijk zijn we geneigd veel van het verleden te verheerlijken. Vrede is echter een groot goed, zo groot dat we het moeten koeste ren. Dat moge zo zijn, het waren geen jaren van vrede zonder dreiging. Na de Tweede Wereldoorlog ont stonden de drie machtsblokken de Sowjet-Unie, het 'vrije' Westen en China. De typering 'vrije' Westen is op zich natuurlijk merkwaardig. Aan de andere kant van de scheidslijn zal men eveneens beweerd hebben vrij te zijn. Het perverse Westen werd geknecht door het internationale kapitalis me en zou eens aan die slavernij te gronde gaan. Wat dat betreft hadden velen in West-Europa ver gelijkenderwijs meer op met het communisme dan omgekeerd. Toch is uiteindelijk gebleken dat vrijheid niet zozeer samenhangt met het gehan teerde economische systeem, maar wel met de wijze waarop mensen geregeerd worden en regeren. Met het ideologische stelsel dus. De democratie als stelsel bleek, vergeleken met het communisme meer vrijheid en verantwoorde lijkheid voor de burger te garanderen, en bleek ook In de economische toepassing veel flexibeler dan het communisme. Achteraf hebben in de Koude Oorlog de groot machten om elkaar heengedraaid als twee bok sers die van elkaar niet wisten hoe sterk ze waren. Nu, na jaren bleek dat ze elkaar in zeker opzicht zwaar overschat hebben. Dat althans lijkt de boodschap van een conferen tie die deze week in Keulen werd gehouden rond het thema 'Wat betekent de Ineenstorting van het communisme voor het Westen?" Een voorbeeld. Rond het Suez-kanaal werd in 1956 een oorlog uitgevochten. De Egyptische president Nasser had het kanaal genationali seerd. Groot-Brittannië en Frankrijk konden dat niet over hun kant laten gaan. De navelstreng naar het Verre Oosten was als het ware afgesne den. Er ontbrandde een oorlog. Iedereen was bang, immers de Sowjet-Unie steunde Egypte. Al dan niet terecht werd aan het overvliegen van een paar straaljagers de conclusie verbonden dat ook onze luchtmacht in een verhoogde staat van paraatheid was. Er was Inderdaad sprake van een 'koude'oorlog. In die tijd vielen de Russen Hongarije binnen. De vazalstaat werd al te vrij. Daar kwam bij het Wes ten bedreigde deze zwakke stee in het IJzeren Gordijn. Ook daar werd de bevolking ingepompt: we worden bedreigd, de Amerikanen komen. Er bestaat een verklaring die luidt dat de twee brandhaarden tegen elkaar werden wegge streept Wederzijds lieten de grootmachten elkaar de vrije hand. Het heeft de Hongaren heel wat meer gekost dan de Egyptenaren, dat is duidelijk Terzijde, tot vandaag de dag zeggen Hongaren: waren jullie maar gekomen en nemen zij het het Westen kwalijk dat het niet gebeurde. Nu, achteraf, blijkt dat er heel wat afgebluft is in de loop van die Koude oorlogjaren. Er zijn zelfs, zo bevestigen geleerden nu, complete raketmo- deiien gebouwd om tijdens parades het Westen de ogen uit te steken, en - nog liever - 'bang' te maken. Nu blijkt dat de uitgekiende propaganda en de geslotenheid van het systeem - dus de onvrijjieid van de burgers - een wereldbeeld garandeerden dat intern de zegeningen van het communisme opdrong en naar buiten het imago van een super macht uitstraalde. Het heeft veertig jaar en langer vele volkeren geknecht, want met vrijheid had dit alles natuurlijk niet te maken. Zo kreeg het Westen een vertekend beeld van Oost-Europa en de macht van dit blok. Dat leidde tot een wereldwijde strijd - in woorden, met wapens, in hulp aan derden - om de macht. Macht, die naar nu blijkt voor een groot deel was gestoeld op retoriek, op mooie (maar o, zo waar klinkende) woorden. Dat 'kaartenhuis' stortte in 1991 ineen. Daarmee verdween de invloed, zeg maar gerust de regie, van het wereldtoneel en konden 'plaatselijke' potentaten naar de wapens grijpen. De Balkan en centraal Afrika zijn de dagelijkse schrijnende voorbeelden. Maar ook het Oosten is gefopt, werd in Keulen beweerd, in die zin dat de burgers daar bedrogen met het Westen zijn uitgekomen. Voorzover men daar op de hoogte raakte van levensstandaard en wijze van leven, werd het Westen of het westerse model steeds meer zoiets als het voorbeeld van een aards paradijs. Nu zeven jaar later weet men beter We weten nu dat democratie, dat vrijheid niet zomaar geëxporteerd kan worden. Dat ook kapitalisme een 'isme' is dat een jarenlang leer proces vergt Bovenal dat vrijheid heel wat meer is dan ongebondenheid. Dat laatste is een les voor Oost en West Vrijheid en verantwoordelijkheid zijn niet los van elkaar te denken. Als verantwoordelijkheid alleen een kwestie is van wederzijdse verantwoordelijkheide van burgers onderling, komt er een moment dat waarden en normen worden aangepast aan wederzijdse, of eenzijdige behoeften. De mens gaat zich dan zelf de maat meten. We kunnen in ons eigen land zien waar dat toe kan leiden. In Keulen kwam dat niet aan de orde, maar het wederzijdse bedrog van de machtsblokken rond het begrip vrijheid zou ons des te meer moeten wijzen op de vrijheid van een christen - in Oost en West - in gebondenheid aan de Schrift. Die leidt tot werkelijk vreedzame verhoudingen. De geschiedenis - zo zal men tegenwerpen - heeft daar geen bewijs van, integendeel. Dat is j op zich geen reden om er geen ernst mee te maken. De onthulling is gepleegd, links de heer A. J. Schouten en burgemeester Boonstra, rechts van het uurwerk, vanwaar de wijzerplaat nog loos is, mevrouw Bestman, mevrouw De Man en de heer P. Dijkgraaf, de twee laatsten leden van de Raad van Beheer Jaap Struijk, de dichtende 'Arjoan van Herken', onze oud-boekhouder, wilde altijd maar 'd'n toren van Her ken bluve zieë'. Die gehechtheid weerhield hem ervan om vér van z'n geboorteplek af te reizen, want zo hoog is die toren niet dat'ie hem van afstand zou kunnen blij ven zien; Jaap bleef dus dicht bij huis... De heer Struijk leeft, samen met z'n vrouw, z'n leven sinds vele jaren in ruste, en het lijkt ons niet dat ze al een plekje in het Ver zorgingshuis zouden begeren, al heeft directeur Verwijs van 'Geldershof' daartoe sinds gisteren wél een sterke troef in han den, je kunt in 'Geldershof Herkingens vroegere torenklok zien en zelfs horen tikken. 'Geldershof heeft dat uit 1900 daterende uurwerk echt in huis gekregen, niet om de tijd nog aan te wijzen, maar gewoon ten ple- ziere van z'n bewoners onder wie nogal wat oud-Herkenaren boven wier hoofden de klok tot 1987 zowel plezierige en droeve uren heeft weggetikt. Vervangen door een nieuw was het oude uurwerk haast bij het oud roest terecht gekomen, maar gelukkig was raadslid Piet Dijkgraaf zo attent om er een betere bestem ming voor te suggereren en daar heeft toen iedereen graag mee ingestemd. Er werd voor een plaatsje in 'Geldershof gekozen. Het uurwerk is hersteld en wordt nog verder opgeknapt, maar gisteren, op de in 'Geldershof gehouden ouderendag, werd het alvast symbolisch in gebruik genomen, cadeau gekregen van de gemeente. Het uurwerk is opgesteld in de recreatiezaal van 'Gel dershofze werd door burgemeester Boonstra en de oudst aan wezige Herkingense mevrouw Aagje Bestman (86) onthuld en vervolgens door wethouder A. J. Schouten namens de Raad van Beheer van 'Geldershof in ontvangst ge-nomen, mét de belofte dat er voor de klok goed gezorgd zal worden. In de uurwerkreparatie plaats op het 'Binnenhof werd de klok al tot nieuw leven gewekt, maar er zullen nog ettelijke duizen den guldens nodig zijn om de overbrenging weer te herstellen en wijzers aan te brengen; als die reparatie is gepleegd zal de klok ook het aantal uren verkondigen. De enige voorwaarde die de gemeente bij de schenking heeft bedongen is dat 'Geldershof de klok niet mag verkopen maar wie zou dat kunnen bedenken. Het uurwerk is heel decoratief en de Herkenezen voelen zich op slag nog meer thuis in het Dirks- landse Verzorgingshuis. Ter gelegenheid van de gehouden 'ouderendag' had busonder neming Leen Hogerwerf uit Herkingen nog'es dertig dorpsge noten bij 'Geldershof' afgeleverd! Het complete Opel-Winterpakket verkoop en verhuur van: Skibox Sneeuwkettingen Allesdragers Winterbanden incl velgen reserveer tijdig: 0187-476788 Garage Knöps B.V. voor autorijden met plezier Door de kerkenraad van de Ned. Herv. Gemeente te Middelhamis is in de vaca ture van ds. Ruygrok een beroep uitge bracht op ds. J. Niesing te Oene. DEN BOMMEL Het chr. dameskoor 'De Lofstem' hoopt op D.V. 17 december a.s. een kerstzang avond te houden in de Ned. Hervormde kerk te Den Bommel. Aanvang 19.30 uur. Medewerking hopen te verlenen ds. Slabbekoorn, het chr. Mannenkoor 'Ju bilate Deo' uit Ouddorp; algehele leiding de heer P. H. Wessels. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken in 'Bij de Bron' naast de kerk. Iedereen is van harte welkom. OUDDORP - Op D.V. zaterdag 28 november a.s. houden wij als werkgroep 'Ouddorp' van de Stichting Adullam Gehandicaptenzorg onze jaarlijkse spe culaasaktie. Deze speculaas is op am bachtelijke wijze gebakken met echte roomboter en pijpkaneel. Wilt u ons werk steunen? Wij komen bij u langs! Chauffeur Kees Bolle (28 jaar en onge huwd) uit Middelhamis is vorige week vrijdagochtend vroeg in Engeland een ernstig verkeersongeluk overkomen waarbij hij zwaar gewond is geraakt. Hij was met z'n truck met oplegger voor de fa. Visbeen met een lading groente op weg naar een Engelse markt toen hij in het donker, nabij de plaats Colchester, op een onverlicht obstakel reed. Dat bleek een gekantelde vrachtwagen te zijn die dwars over de weg lag. Chauffeur Bolle moest uit het wrak van z'n cabine worden bevrijd; hij heeft o.a. bekkenletsel en vleesverwondingen opgelopen. Z'n toestand die zich aanvan kelijk ernstig aan liet zien is inmiddels gestabiliseerd en waarschijnlijk wordt de heer Bolle over plm. 10 dagen naar het Dijkzigtziekenhuis gerepatrieerd. Z'n moeder en z'n zussen hebben hem al ettelijke malen in het Engelse ziekenhuis bezocht, en dat heeft Kees bijzonder goed gedaan. Ook z'n Engelse collega-chauffeurs van wie er meerderen in de omgeving van het ziekenhuis wonen bezoeken hem re gelmatig. Moeder Bolle zou haar zoon veel meer willen bezoeken maar thuis heeft ze ook de zorg voor haar hulpbe hoevend geworden echtgenoot. Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsestroot 32-34, 3241 AA Middelhornls Tel. (0187)48 2606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOQRAFIE cm czi czi czi ^^T CU izj czi xm cd izzi izzi nu urn I OUDDORP- Weststreat 35 - Telefoon (0187) 6816121 Fax 683734 RENESSE - Printshop - Hogezoom 172- Telefoon (0111} 462400 De verkoop van de Goeree-Overflakkee kalender 1999, geïllustreerd met aquarel len van de begin 1998 overleden kunste naar A. K. Vogelaar, is zeer succesvol verlopen. Ondanks de wat ongunstige weersom standigheden voor de huis-aan-huis bezorging, was de kalender in korte tijd uitverkocht. Dit jaar was de vraag naar de kalender zelfs groter dan het aanbod. Niet alleen de aquarellen spraken de kopers aan, maar ook de uit de verkoop voortvloeiende steun ten behoeve van het hospice 'Calando' in Dirksland. Van elke verkochte kalenders werd 2,50 be stemd voor het nog maar onlangs offi cieel geopende hospice 'Calando'. Als eindresultaat kon, inclusief giften, 6.500,- op de bankrekening van 'Ca lando' worden overgemaakt. REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1