Raad Goedereede wuift gem. visafslag uit naar nieuwe toekomst nieuwe directeur, nieuw logo Visafslag StEllendam Blokfluit Workshop Muziekschool G-O De magnetron Speculaasaktie Gezellige markt JUL MINNAARD ^^^^'^VASTGOED Kerstmarkt in Geref. kerk van n/liddelharnis Visafslag Goedereede: te Dirksland Astmafonds Goeree-Overflakkee Verkoping tbv.'Dorcas' Donateursavond in Ouddorps museum 71e Jaargang DINSDAG 24 NOVEMBER 1998 No. 6758 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Op zaterdag 23 januari 1999 orga niseert de Muziekschool 'Goeree- Overflakkee' voor de tweede keer een workshop voor blokfluittisten. De vorige keer was zeer succesvol en ook voor dit evenement zijn de verwachtingen hoog gespannen. Deze workshop staat opnieuw onder leiding van de docenten Elly Bakker en Lian Huyben en wordt gehouden in het Diekhuus, Bene den Zandpad 7 te Middelharnis. Het programma begint om 9.45 uur en duurt tot 17.15 uur. Veel en intensief musiceren is het motto van deze dag en een hoofdrolspeler hierbij is gastdocent Bert Honig. Hij zal met de deelnemers het stuk 'Brainwave' (1990) van David Little instuderen en een openbare les over hedendaagse technieken, speelma- nieren en improvisatie geven. Als specia list in dit genre zal hij iedereen zeker verrassen en stimuleren om ook op dit relatief onbekende gebied tot een creatief resultaat te komen. Uiteraard zullen Elly Bakker en Lian Huyben ook een stevig aandeel in deze dag hebben; een aandeel dat zich vooral zal richten op het genre van de barok- en de lichte muziek. Beiden studeerden aan het Rotterdams Conservatorium en hebben inmiddels een ruime ervaring als pedagoog en uitvoe rend musicus. Op diverse muziekscholen weten ze met hun leerlingen een hoog niveau te bereiken, een niveau waarvoor ook deze studiedag illustratief is. De kosten voor deze dag zijn 20,00 voor deelnemers tot 21 jaar, 35,00 voor volwassenen en 17,50 voor toehoor ders. Alle gevorderde blokfluittisten worden uitgenodigd voor deze studiedag en voor alle duidelijkheid: Blokfluitspelers die Goeree-Overflakkee B.V. In de krant van 6 november trof u in de rubriek met 'Raad en Daad' het ant woord op de vraag of het gebruik van de magnetron schadelijk voor de gezond heid is. Het antwoord was geruststellend, maar in het jl. vrijdagnummer ademde een artikel over het magnetrongebruik een geheel andere geest. We verzuimden erbij te vermelden dat dat laatste (niet meer dan) een ingezon den schrijven was, ingestuurd door de heer H. de Krijger uit Middelharnis. We bedoelen dat beslist niet denigrerend, maar het laat zien dat de meningen heel verscheiden zijn. Wij verzekeren niet dat het één-, noch dat het ander waar en zeker is. Zolang de magnetron bestaat is al over de al of niet schadelijkheid ervan geredetwist, maar het lijkt ons dat we er op mogen vertrouwen dat bij gebleken schadelijkheid een ernstige waarschu wing uit zou gaan, zoals dat bij bijvoor beeld tabaksreclame verplicht is. Redactie geen leerling zijn van de Muziekschool zijn ook hartelijk welkom. Voor eventuele inlichtingen kunt u terecht bij Elly Bakker, tel. (0181) 634302. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijg baar in het Diekhuus of worden u op ver zoek toegestuurd, tel. (0187) 482400. U kunt zich aanmelden tot 18 december 1998. Voor D.V. zaterdagavond 28 november staat er een LAMPENSPEL op het pro gramma. Je hoeft niet alles te weten van gloeilampen en TL-buizen, maar wel veel van allerlei andere dingen. Om 22.00 uur zal de avondsluiting plaatsvin den. Iedereen vanaf 14 jaar is welkom. Voor vragen of opmerkingen: even bellen naar Hennie Looij (652323) of Heleen van Heemst (651759). Tot ziens. Commissie ZAJW Nieuwe Tonge Op 12 december aanstaande wordt er in de Gereformeerde Kerk van Middelhar nis een Kerstmarkt gehouden. De op brengst van deze markt is voor de dak renovatie van de kerk. U bent van 10.00 tot 15.00 uur welkom in de hal van de kerk voor het doen van uw Kerstinkopen. Wat wordt er zoal verkocht: Kerststuk jes, kaarsenstandaards, kaarsen, vogel- voederbroden, notenkransen voor de vogels, deurkransen, een grote verschei denheid aan Kerst-woondecoraties. Voor de inwendige mens wordt ook ge zorgd. U kunt bij ons terecht voor een heerlijk kopje koffie of thee met een Kersttractatie, erwtensoep, warme cho colademelk, glühwein enz. Als het weer het toelaat zal er voor de kerk een levende Kerststal opgesteld staan. Graag tot ziens op 12 december. „'t Is alsof een van je kinderen het ouderlijk huis uitgaat", met zo'n in grijpend gebeuren werd - donderdagavond - in Goerees' gemeenteraad de verzelfstandiging van de gemeentelijke visafslag vergeleken. Negenen twintig jaar geleden was het de gemeente die de afslag stichtte en sinds dien zijn de gemeentebestuurders de bewindvoerders geweest, maar die constructie verandert per 1 januari a.s. Het is niet meer 'done' dat een plaatselijke Overheid een commercieel bedrijf zou runnen, zo vindt ook de Rijksoverheid, maar de gemeente Goedereede blijft (nog) wel de enige aandeelhouder van de te stichten Visafslag Stellendam N.V. en houdt der halve, met haar prioriteitsaandeel een flinke vinger in de pap. Overigens bestaat alle vertrouwen in de nieuwe directeur en de uit het visserijbe drijfsleven voortgekomen commissaris sen die met elan aan het werk zullen gaan. Donderdagavond heeft de raad definitief tot de verzelfstandiging beslo ten, de raad ervoer het als een historisch besluit en dat was het ook. De raad besloot dat 'geld en goed', het afslaggebouw, de steigers en de reserve ('geld van de visserij') mee gaan naar de nieuwe N.V. Zo niet het pand waarin Aqua Pesch gevestigd is geweest (per 1 december komt daar waarschijnlijk de Ambulancedienst in). De leden van Ge meentebelangen en VVD zouden ook dat liever aan de Visafslag Stellendam N.V. hebben willen overdoen. Wat ook aan de Gemeente blijft is de verantwoordelijkheid voor de bevaar baarheid van het Slijkgat, zij het onder protest, omdat, zo vindt de raad, die ver antwoordelijkheid totaal bij Rijkswaters taat dient te berusten vooral nu het Slijk gat als 'zeewaartse verbinding' is aange merkt: ,,de enige zeewaartse verbinding in ons land waarvan de bevaarbaarheid niet voor Rijksrekening komt", verbaas de zich de heer Van Oosterom. Hij ver geleek het dichtslibben van het Slijkgat met het dichtslibben van een bloedader en het baggeren met het dan nodige dot teren. De raad ging akkoord met het instellen van een gemeentelijk bagger- fonds. De heer Peter Grinwis geloofde dat de verzelfstandiging zelfs privatisering tot einddoel zal hebben. Niet helemaal ge lukkig leek hij met de gevonden con structie voor het voor gemeentelijke ver antwoordelijkheid laten van het bagger- fonds waaraan door de Visafslag jaarlijks dan wel 250.000,- zal worden toege voegd, maar het risico blijft bij de ge meente. Het bedrijfsgebouw van v/h Aqua Pesch leek de heer Grinwis het best over te laten gaan naar de Visafslag, het leek hem inconsequent de mogelijkheden rond deze zo dicht bij de Visafslag gele gen locatie te beperken door het in ge meentelijk bezit te houden. De heer v. d. Meer (VVD) dacht als de heer Grinwis, maar de raadsmeerderheid ging daarin niet mee. Helemaal eens ver klaarde de heer Van der Meer zich met het overgaan van de - door de visserij zelf gevormde - reserve naar de nieuwe NV: 'In de hoop dat ze de reserve zullen koesteren' en ieder was het erover eens dat de Rijksoverheid zich een blijvende bevaarbaarheid aan moet trekken temeer omdat die bevaarbaarheid niet alleen de visserij-, maar ook tal van bedrijven dient. Het kwam uit de mond én uit het hart van de heer J. 't Mannetje dat het de N.V. goed zal gaan en dat het sociaal statuut voor het perosneel naar behoren zal wor den ingevuld. Grondig en zeer doordacht", heeft raadsvoorzitter burgemeester Sinke alle gevoerd overleg genoemd en hij ziet de toekomst met alle vertrouwen tegemoet. Zélfs heeft hij bespeurd dat het in Over heidskring 'stilletjes ingang vindt' dat het Rijk de enig verantwoordelijke voor de bevaarbaarheid van het Slijkgat be hoort te zijn. Nu al gebiedt de eerlijkheid de voorzitter te zeggen dat het Rijk de gemeente bij het op diepte houden steeds 'verregaand tegemoet gekomen' is. De raad had er de tijd voor genomen, ook nadat in een voorbereidend stadium al vele uren over dit onderwerp waren vol gepraat. De heer B. Noorthoek verbaasde zich over die lange duur: „een uur, en er is eigenlijk niks meer uitgekomen', mokte de heer Noorthoek, maar de voor zitter was wat milder gestemd: „Ik zou niemand hebben willen weerhouden de historiciteit van het besluit met zoveel woorden te larderen", sprak de voorzitter z'n eindoordeel. Niet met schoolbus De familie Grinwis-v. d. Sluis aan de Oudelandseweg te Ouddorp heeft de pech zo'n 3800 meter van de bijzondere basisschool verwijderd te wonen. Ware dat 4000 meter dan zou het vervoer van hun kinderen met de schoolbus van fa. Akershoek door de gemeente bekostigd worden. Nu de afstand enkele honderden meters te kort is is dat niet het geval en is er geen plaats in de bus. De commissie bezwaar en beroepschriften heeft zich inmiddels over het door de ouders gedane beroep gebogen, maar de uitslag is negatief. Zo werd die ook - met spijt - verwoord door wethouder T. Bakelaar. Goedereede kent, met 4 km, de meest gunstige rege ling van alle eilandelijke gemeenten, maar dan nog is voor de kinderen van de fam. Grinwis de afstand te kort. De meest verafwonende kinderen komen het eerst aan bod en sneu is het voor de kin deren Grinwis dat de bus echt vol zit. ,,Hoe vervelend ook, bovendien kunnen zij geen recht laten gelden", stelde wet houder Bakelaar vast. HOVENIERSBEDRIJF De raad was er uitgesproken tevreden over dat fa. Voogd Hoveniers het inten sieve veehouderijbedrijf van de heer E. V. d. Wende heeft aangekocht en dat voor de stalling van materieel en de berging van materialen wil gaan gebruiken. Aan de daartoe benodigde bestemmingswijzi ging werd dan ook graag medewerking verleend. „We hebben als gemeente ook wel'es geluk, fantastisch dat het zo opge lost wordt", prees de heer G. Moerkerk. Geen appartementen Geen medewerking werd verleend aan het verzoek tot het nemen van een voor- bereidingsbesluit dat de bouw van 39 appartementen op een perceel aan de 'Goudsmijn' mogelijk zou maken. De raad werd voorgesteld op dit verzoek van Macobouw b.v. te Amsterdam nega tief te beslissen. Meerderen, onder wie de heer Moerkerk, vonden het onvoldoende om nu met opnieuw een afwijzing te volstaan. Hen lijkt het dat er een beleidsplan, een struc tuurvisie, voor dat nog open gebied zal moeten komen, maar de raad is daar nog niet aan toe. „Op termijn", vindt dat ook wethouder Lokker. Voor het gebied is thans de eerder gedane raadsuitspraak geldend dat de agrarische bestemming ervan gehandhaafd-, en het gebied open blijft. Zwembad Een krediet van 70.000,- werd be schikbaar gesteld ten bate van het uitvoe ren van onderhoud - vernieuwing van de boeiboorden, het gedeeltelijk vernieuwen van de dakbedekking en het maken van dakaanpassingen - aan het zwembad. Elders op deze pagina kunt u lezen over de verzelfstandiging van de Gemeentelijke Visafslag van Goedereede. De gemeente raad nam vorige week donder dagavond die historische beslis sing. De Visafslag gaat per 1 janu ari 1999 die nieuwe periode in met een nieuwe directeur en zal zich met een nieuw logo presente ren. De nieuwe directeur is de heer H. W. Venema, 50 jaar en woonachtig te Alblasserdam. Niet een man die uit de visserijsector is voortgekomen, wel een man die, geboren in Assen, anders dan z'n stads- en streekgenoten de Zee vaartschool te Amsterdam bezocht, scheepswerktuigkundige werd, maar inplaats van te gaan varen naar de HTS ging, waarna hij in het bedrijfsleven vooraanstaande en managers-posities innam, tot ver over de grenzen, o.a. Spanje en Zuid Amerika. Na, weer terug in ons land, werkzaam te zijn geweest bij een Nutsbedrijf te Utrecht, bij Holec en laatstelijk bij scheepswerf 'De Schelde' te Vlissingen bij welke Mij. z'n contract in juni van dit jaar afliep, solliciteerde hij met succes naar de post van directeur van de Gemeente lijke Visafslag van Goedereede, een functie die hem op het lijf geschreven lijkt. Hij trad per 5 oktober in dienst, ervaart nu al dat hij er met hart en ziel bij betrokken is en verwacht veel van de toekomst die voor hem en de afslag een geweldige uitdaging in zich bergt. In veel sectoren is hij eerder werkzaam geweest, „maar het plezier dat ik aan deze job beleef slaat alles!" zegt de heer Venema. Inmiddels weet hij met veel onzekerhe den te maken te krijgen, ,,het valt niet te plannen", weet hij als het gaat om o.a. de continuïteit van de aanvoer. Duidelijk is het hem dat van de directeur wordt verwacht dat hij het bedrijf gaat optimaliseren, bij voorbeeld door de mogelijkheid van televeilen te bespreken en waar mogelijk in te voeren, dat hij vissers die hun vang sten nog elders aanvoeren zou moeten overhalen voortaan naar de 'eigen' visafslag te komen, („wordt aan gewerkt"), dat hij zou moeten zorgen dat in Goerees' afslag elke dag vis wordt aangevoerd en verkocht, een meerdaagse markt dus, kortom dat hij vanuit de vismijn een zodanige situatie creëert die de vissers graag jf voor Goederee- de zal doen kiezen. Samenwerken met andere bedrijven, c.q. de overige visaf- slagen zal ook worden nagestreefd. Werk te over dus voor een nieuweling, maar in de adjunct directeur de heer Bree- derveld weet de heer Venema zich in het geruststellend bezit van een goed functionerende linker- en rechterhand. Nieuw logo Wanneer de Visafslag vanaf 1 januari a.s. als Visafslag Stellendam N.V. zal voortbestaan zal het nieuwe logo op de gevel zijn aangebracht. De cirkel uit het logo verbeeldt de mijnklok, het symbooltje dat op het spiegelbeeld van de omtrek van l«t eiland lijkt, bedoelt een gestileerde vis te zijn waaronder vervolgens de golfbeweging van de zee te zien is de naar rechts vervlakt en het land symboliseert, de bestemming van de gevangen en verhandelde vis. OUDDORP Op D.V. zaterdag 28 november a.s. hou den wij als werkgroep 'Ouddorp' van de Stichting Adullam Gehandicaptenzorg onze jaarlijkse speculaas-aktie. Deze speculaas is op ambachtelijke wijze gebakken met echte roomboter en pijp- kaneel. Wilt u ons werk steunen? Wij komen bij u langs! Zaterdag 28 november is er in Sporthal De Gooye aan de Hondsgalgweg te Dirksland een gezellige MARKT. Hier vindt u vele kramen met allerlei leuke kadootjes en zelfmaaktips voor de komende feestdagen. Er zijn kramen met auto's en treinen, poppen en beren, speelgoed, een grote stand met 3d kaar ten (ook voor doe-het-zelvers). Er zijn diverse stands met creatief zoals perga- mo, schilderen, keramiek, miniaturen, verzamelingen en diverse kramen met kerstartikelen en stukjes, er is een stand waar men behalve info over financiële planning ook met een prijsvraag geld raden, ballonnen blazen enz. kan mee doen. Ook zijn er leuke uitdeelartikelen. Voor info en/of deelname kunt u bellen met (0181) 312190, de heer H. H. v. d. Handel. De markt duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Het Astmafonds Goeree-Overflakkee heeft twee sportgroepen van Carapatiën- ten; 1 groep op dinsdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur in D'n Duyt in Mid delharnis en 1 in 't Haegse Huus op don derdagmiddag van 14.30 tot 15.30 uur. Er is ook tijd voor een praatje met mede- carapatiënten. Bij deze sportgroepen is nog plaats voor nieuwe sporters. Bij vol doende aanmeldingen willen we ook met een sportgroep voor kinderen gaan be ginnen. Wilt u zich aanmelden of heeft u andere vragen, bel dan naar Marijke van Kam pen, tel. 492846, Netty de Groot, tel. 669605 of Petra de Berg, tel. 669200. De zendingskrans 'Dorcas' te Ouddorp hoopt D.V. donderdag 26 november a.s. haar verkoping te houden. Wij willen u van harte uitnodigen om deze dag een bezoek te brengen aan onze verkoping. Het Hervormd verenigingsge bouw 'Eben Haëzer' is geopend van 's morgens 9.30 uur tot 's middags 16.30 uur. Er is weer van alles te koop, onder andere handwerk, cake, koekjes, brokken en schoonmaakartikelen. Ook is er een boe- kentafel aanwezig. U bent van harte welkom! Op donderdag 26 november wordt in het Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' aan de Raadhuisstraat in Ouddorp in de voormalige raadzaal van het gebouw een bijeenkomst gehouden voor de donateurs van het museum. '1999, Ouddorps Bloemenjaar' 1999 is uitgeroepen tot Ouddorps Bloe menjaar. In dit jaar zal veel aandacht wor den geschonken aan de bloemzaadteelt in en rond Ouddorp. In verband hiermee zul len er diverse 'bloemenevenementen' plaatsvinden. In het museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' zal over dit thema een tentoonstelling ingericht worden. De heer Jaap Wals, voorzitter van de Ver eniging 'Zaad, Plant, Bloem', zal als voorproef op dit alles een voordracht hou den over de bloemzaadteelt in Ouddorp en omgeving. Hij zal zijn lezing toelich ten met lichtbeelden. Het belooft een interessante 'bloemrijke' avond te worden. Ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. De aanvang is 20.00 uur. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tei, (0187)482606 t I i VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUOtO - REPORTAGE - FOTOORAHE ^^3 ^^Q!| czi cz: CD Cl] [^P^ c=]izzii=zi[=]czii=i]izziiznEi:3| OUDDORP - Wes(sfraat 35 - Tolefoon (D1B7) 6816121 fax 683734 - Printshop - Hogezoom 7 72 - Tetetoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1