EIÜVnDEII-IIIEüWS Demonstratie-dag Tierelantijntje De Lofstem Raad Oostflakkee stelt na 6 moties begroting sluitend vast ^gb^ 44* Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker ^S^S^k 'Op Goeree gaan ze de tuin weer in!' Vrouwvolk aan boord Verhoging OZB met 16,5% voorkomen Aankomst Sinterklaas in Ooltgensplaat Brand in vaatwasmachine VERVOLGVERHAAL o o o o 1933 1998 TAPUT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE Waarom dit onderzoek? Hoe verloopt dit onderzoek? Alg. Beschouwingen K.Norel 2e Blad DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 No. 6756 Het wordt weer gezellig toeven bij de ambachtelijke kaarsenmakerij Tierelan tijntje in Oude Tonge, iiet liele pand met binnenplaats is gezellig versierd. Tijdens de demonstratiedag op 21 november aan staande van 10 tot 17 uur zullen diverse ambachtelijke activiteiten plaatsvinden, waarbij gewerkt wordt met oorspronke lijke materialen. Tevens wordt aandacht besteed aan het 14-jarig bestaan. Voor de sfeerbepaling zal muzikale om lijsting plaatsvinden door het Delta Quin tet. U bent van harte welkom en de toe gang is gratis. Tevens zijn enkele zeer exclusieve licht- bogen uit het Ertsgebergte in het voorma lige Oost Duitsland te koop. Tierelantijntje is begonnen uit pure hobby en is uitgegroeid tot wat het nu is. In de ambachtelijke kaarsenmakerij kan men zelf kaarsen maken en eventueel laten beschilderen voor een huwelijk, ju bileum, verjaardag of geboorte. Naar voorbeeld of eigen ontwerp, er is van alles mogelijk. Daarnaast heeft Tierelan tijntje een gezellig ingerichte kaarsen- boetiek, waar kaarsen tussen andere ver fijnde cadeau-artikelen zoals onder ande re glas- en zilverwerk staan opgesteld. Gezelschappen worden op de bovenver dieping ontvangen om er een kopje kof fie te drinken en rond de snuffelen. Vol gens Gerda en Petra komen er op deze bezoekjes hele leuke reacties binnen. Klanten die 12,50 of meer besteden krijgen op 21 november een speciale attentie. Openingstijden: dinsdag t/m donderdag van 13.00 tot 17.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur, 13.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Voor reserveringen: Tierelantijntje, Kerkring 50-52 Oude Tonge, tel. 641075. 1 D.V. zaterdagavond 21 november 1998 hebben we een volleybaltoernooi geor ganiseerd. We verzamelen om 19.20 uur bij Elim, waarna we met z'n allen naar de gymzaal zullen vertrekken. In de gymzaal zijn sportschoenen ver plicht; anders zul je op blote voeten moeten lopen. Sportkleding is natuurlijk ook erg makkelijk. Om 21.30 uur vertrekken we naar Elim, waar nog wat patat gebakken wordt en waar om 22.00 uur de avondsluiting zal plaatsvinden. Iedereen die 14 jaar en ouder is, is welkom. Voor vragen of opmerkingen: even bel len naar Hennie Looij (652323) of He leen van Heemst (651759). Tot ziens. Commissie ZAJW Nieuwe Tonge Op D.V. 22 november 1998 is het 65 jaar geleden dat de zangvereniging 'De Lof- stem' werd opgericht. Om dit heugelijke feit te gedenken organiseert 'De Lof- stem' een psalmzangmiddag op zater dag 21 november 1998. Aanvang is om 14.30 uur en dit zal plaatsvinden in Eben-Haëzer, Preekhillaan 1 te Ouddorp. Aan deze middag wordt medewerking verleend door 'De Lofstem' uit Ouddorp, 'De Lofstem' uit Middelharnis/Som- melsdijk, 'Zingt Gode Lof uit Uddel en 'Ethan' uit Barneveld. Er wordt door alle koren gezongen uit het vierstemmige psalmboek in de berij ming van 1773. Naast koorzang zal er ook samenzang zijn. Heeft u belangstel ling, dan bent u van harte welkom op deze middag. De organist is Johan van Wijk en een korte meditatie zal verzorgd worden door de heer Nelis. Dat was de oproep aan de tuinlief- hebbers uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam die de VVV Oud dorp aan Zee, begin maart in de kranten plaatste. Verschillende eigenaren van tuinen meldden zich aan en de keurmeesters van de KMTP (Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde), afdeling Goeree- Overflakkee gingen op stap. Onlangs vond in 't Blaeuwe Huus, de prijsuitreiking plaats en ontvingen alle deelnemers aan de tuinkeuringswed- strijd, een rapport van de keurmeesters met daarin prachtige foto's van de tuin en een tuinadvies. Mima Bogert, hoofdinformatrice van de VVV en Kees Appel, voorzitter van de KMTP, reikten de Tuin-van-Goeree- bokaal 1998 uit aan de heer J. Tieleman. De tweede prijs werd gewonnen door de heer C. D. Melissant en de derde prijs door mevrouw M. Tanis-Teunissen. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 In de maand november van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1968 in de regio's Voorne-Put- ten-Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhol landse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uitnodiging voor het onderzoek. Vervol gens kunnen zij bij de huisarts een af spraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stich ting Trombosedienst en Artsenlaboratori um (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het tele foonnummer van deze stichting is (010) 4042844. Is een vrouw reeds onder be handeling bij een gynaecoloog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij de ant woordkaart terugsturen naar de GGD. De antwoordkaart is bijgesloten bij de uitno digingsbrief. Op deze kaart kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Door middel van een eenvoudig onder zoek kan een voorstadium van baarmoe derhalskanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is gene zing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren ver anderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskanker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verandering op tijd te ontdekken en kan baarmoederhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baarmoe derhalskanker in Nederland ingevoerd. Na invoering van dit bevolkingsonder zoek is het aantal vrouwen dat baarmoe derhalskanker krijgt, verminderd met ongeveer 750 vrouwen per jaar. Bij de uitnodiging zit een laboratorium- kaart en een folder met nadere informa tie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de laboratoriumkaart mee. Vooraf gaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spa- teltje wat slijm weg. Het uitstrijkje duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de laborato riumkaart van de vrouw naar het labora torium opgestuurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uitslag wordt na drie weken naar de huisarts opgestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij Zo gauw de conceptbegroting voor volgend jaar in de steigers moest had den de Collegeleden uit Oostflakkees' gemeenteraad geplust en gemind, geschaafd en helemaal geschrapt om de begroting toch toonbaar te hou den. Een opgave, omdat een tekort dreigde van 1,7 miljoen, maar het leek het College gelukt het gat te dempen. Bezuinigen, ombuigen, belastingen verhogen en als klap op de vuurpijl een verhoging van 16,5% op de On roerend Zaakbelasting al kón dat eigenlijk niet. Het coalitieprogram im mers had vastgelegd dat belastingen met niet meer dan 2,5% zouden stij gen. De raad kwam in actie... Dat gebeurde jl. donderdagmiddag en -avond. Ter gelegenheid van van de begrotingsbehandeling werden maar liefst 6 moties ingediend, staaltjes van de rekenvaardigheid van een aantal fracties, al was raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt daarvan niét altijd onder de indruk. Het in één van de moties genomen besluit weigert hij zelfs uit te voeren. De fracties van PvdA, CDA, RPF en SGP sprokkelden zo wél dik driehon derdduizend gulden bij elkaar waardoor de 16,5% OZB verhoging achterwege kon blijven, de coalitie-eer leek daarmee gered. Eerst waren er de algemene beschouwin gen, alle met dezelfde zorgelijke teneur. De heer Breeman (SGP) was nooit in z'n twintig jarig raadslidmaatschap zó ge schrokken als nu. De heer Van der Valk (RPF) begreep dat niet alleen de boeren-, maar nu ook Oostflakkees' raadsleden zullen moeten worstelen om boven te komen. Wat een 'zeer onaangename ver rassing' voor de PvdA fractie, mevrouw Van Rossum van het CDA die het over 'grote zorgen' had en als kleinere ge meenten 'samen een vuist zou willen maken' richting Overheid om duidelijk te maken dat het zó - met de mede door de Overheid bewerkte stijging van de las tendruk - niet langer kan. Onbegrip bij de Vrijelijst Oostflakkee en van de VVD - met als kersverse woordvoerder het nieuwe raadslid de heer P. C. H. Noor dermeer - de vraag waar het heen moet met Oostflakkee bij welke opmerking de heer Noordermeer het College nogal kapittelde; ,,Waar moet het heen met Oostflakkee als het college voorstelt een miljoen te besteden aan de randvoorzie- ningen van de Kolfweg maar tegelijker tijd geen gedragen voorstel weet te pre senteren voor de aanpassingen van het 400 jaar oude raadhuis in Ooltgensplaat'? ,,We komen niet echt toe aan nieuw be leid", hadden B W al in hun aanbie dingsbrief geschreven en inderdaad ademde de begroting die geest, bezuini ging alom. Wat nog wel gehandhaafd leek te blijven waren o.a. de voornemens de haven van Den Bommel te baggeren 244.000,-), de Kaai te Oude Tonge te reconstrueren 350.000,-), het raadhuis te Ooltgens plaat aan te passen 720.000,-), groot onderhoud aan de Grutterswei 1 mil joen) maar enkele van die voornemens werden achterhaald door de moties die werden ingediend. O.a. werd door de fracties PvdA, CDA, RPF en SGP voorgesteld de 50 ha (ver pachte) landbouwgrond gefaseerd en pachtvrij te verkopen, iets waarvoor oud CDA-raadslid de heer C. L. M, de Wit zich altijd sterk had gemaakt. Nu ging de hele raad, inclusief het College, ermee aceoord. Een volgende motie behelsde het voor stel de uitvoering van het GRP (Gemeen telijk Rioleringsplan), met een bedrag van ƒ40.000,- te temporiseren. Ook die motie werd aangenomen. De reconstructie van de Kaai mocht, wat de motie-indieners betreft, van de begro ting worden afgevoerd. Bij het horen van de motie kreeg wethouder Andries 'een zorgelijk gevoel' en burgemeester Van Pelt herinnerde aan de gedane subsidie aanvrage, maar dat bracht de raadsmeer- derheid niet op andere gedachten, zeker niet de heer C. Breeman (SGP) die er vast van overtuigd is dat zo'n reconstruc tie alleen maar door twee horecabedrij ven wordt voorgestaan, terwijl de raads voorzitter verzekerde dat er een uitge breide hoorzitting is geweest waarin de hele buurt heeft 'meegekleurd en meege- tekend' en zich enthousiast heeft ge toond. De reconstructie werd van de be groting 1999 afgevoerd en dat scheelde weer 25.000,-. Tweeënzestig duizend gulden was de - waarschijnlijke - winst van het omzetten van enkele leningen in leningen met een lagere rente en er zit waarschijnlijk nog meer in, dat moet nog geïnventariseerd. De aanpassing van het raadhuis te Oolt gensplaat werd van de begroting 1999 afgevoerd; het betekende dat weer ƒ41.000,- aan de lijst van besparingen kon worden toegevoegd: „We zijn nu al aan de 280.000,- constateerde de heer J. V. d. Mast rond kwart voor 9. Toen kwam het allerheetste hangijzer, een voorgestane besparing van 100.000,- op de totale organisatiekosten van de ge meente. De raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt maakte al snel duidelijk zich in een motie als deze absoluut niet te kunnen vinden. Een besparing van 100.000,- leek hem volstrekt onhaalbaar temeer omdat aan het taakgebied wonen en bou wen nog een formatieplaats a 80.000,- zal moeten worden toegevoegd. Boven dien leek het de voorzitter dat de raad zich hier ging zetten op de stoel van de secretaris en de sector hoofden welker verantwoordelijkheid het is dat de secre tarie-organisatie goed marchandeert. In dienen van de motie leek de voorzitter gelijk te staan aan het indienen van een motie van wantrouwen tegen hen, maar nee, daarmee mocht de motie niet ver eenzelvigd worden, lieten de indieners met nadruk weten: „als u vindt dat we op de organisatie een ton moeten bezuinigen dan vullen we gewoon de vacatures niet meer op, zo droeg de voorzitter de oplos sing aan: „dan hoort u gauw genoeg van de burgers dat ze te lang moeten wachten op een antwoord of op een vergunning, want nu al staat onze organisatie onder eén ongelooflijk zware druk". Na (weer) een (langdurige) schorsing werd de tekst van de motie wat gewij zigd. Het te bezuinigen bedrag van 100.000,- verviel en nu werd gemikt op een structurele bezuiniging van 40.000,-. „Het zal niet leiden tot een heel positieve medewerking", voorzag de voorzitter, maar de raad bleef bij z'n standpunt. Alleen de VLO, de heer Noordermeer en wethouder Andries namen een ander standpunt in, waardoor de motie met 8-5 werd aangenomen. De overigens wel aanwezige wethouder Maliepaard onttrok zich aan deelname aan de stemming. Voorzitter burgemeester Van Pelt maakte duidelijk de motie niet uit te zullen voe ren. Hij wenst de sectorhoofden 'geen klap midden in het gezicht' te geven. Tenslotte werd het amandement aange nomen waarin werd vastgesteld dat de OZB niet met 16,5% maar - door de juist besloten bezuinigingen - trendmatig, met 2,5% wordt verhoogd. De hondenbelas ting werd verhoogd, eerste hond 92,- elke volgende 172,-, de forensenbelas- ting, de toeristenbelasting, de rioolrech ten, en de afvalstoffenheffing en reini gingsrechten. Voor het ophalen van grof vuil wordt voortaan 30,- per keer in rekening gebracht, verwacht wordt dat 'de afvalstromen van het grof vuil zullen afnemen' Pas OP de PLAATS De begroting was nogal wat versoberd, de raad maakte 'pas op de plaats', zoals de RPF fractie dat had aanbevolen. Toch deed de RPF een uitspraak die ze 'prik kelend' noemde: „De Grutterswei is toe aan groot onder houd; de voorziening staat midden in het dorp, op zich een niet zo'n mooie loca tie", las de heer Van der Valk in z'n beschouwing en hij ging voort: ,,...op deze plaats zouden huizen de dorpskern een fraaiere aanblik geven. Zou op basis van particulier initiatief aan de rand van het industrieterrein wellicht richting de Kaai een locatie kunnen worden gevon den voor een nieuwe sporthal met zalen centrum? ,,Het zou - zo dacht de heer Van der Valk - de gemeente misschien geld kunnen besparen". B W zijn aan nieuwbouw zeker nog niet toe; een nieuwe accomodatie van vergelijkbare omvang zou zeker 7 mil joen gaan kosten. Nog maar niet dus, een nieuwe 'Grutters- de uitslag te weten komt. Soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje technisch niet goed is ge daan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bijvoorbeeld een onschuldige ont steking is ontdekt. Een afwijkende uit slag hoeft niet automatisch baarmoeder halskanker te betekenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op het telefoonnummer (0181)652440. Zaterdag 21 november om 14.00 uur arriveert Sint Nicolaas aan de Kaai te Ooltgensplaat, daarna maakt hij een rondrit door Ooltgensplaat. Om 15.00 uur ontvangst in 't Centrum. Alle kinde ren krijgen een tractatie. Kleurwedstrijd: Maak een tekening over Sinterklaas, en lever deze in uiterlijk 20 november op Weespad 19, met vermelding van naam, adres en leeftijd. Bekendmaking op 21 november in 't Centrum. OUDE TONGE Maandagmorgen omstreeks 05.00 uur brak, kennelijk tengevolge van kortslui ting, brand uit in een vaatwasmachine, welke stond in een keuken van een woning aan de Uranusweg. De bewoners werden gewekt door een brandmelder en konden zelf de brand blussen. Er was geen persoonlijk letsel. De vaat wasmachine en de keuken bekwamen brandschade. De brandweer, welke wel ter plaatse kwam, behoefde geen dienst meer te doen. In Brunsbuttel en Holtenau regenden haast elke dag de bommen uit de lucht; in de Duitse en de Kieler Bocht liepen vele schepen op mijnen; in het kanaal scheerden jachtvliegtuigen laag over het water, kogels sproeiend over alle schepen, die daar voeren. Johannes en Kees bleven varen, nu in vaste dienst op Zweden. Ze hadden onder hun bemanningen vaak vreemde snuiters: matrozen, die geen draad konden beleggen; machinedrijvers, die vèr van de motor bleven, koks, die nog geen pan aardappels konden koken. Maar hun passen en hun monsterboekjes waren altijd prima in orde, en dit soort leverde voor Johannes geen groot risico op. Want kon hij het helpen als die rare lui in Zweden altijd drosten'.' Meestal hoorde Johannes niets meer van deze passagiers, doch soms ontving hij een briefje uit Engeland, meldend dat het tweede deel van de reis ook goed verlopen was, en dan kend voor de goede zorgen. Echte verstekelin gen, zoals hij op zijn eerste reis met de Julius had vervoerd, gaven veel meer last, vooral wan neer hun haar, hun ogen en hun neuzen de Duit sers argwaan konden geven. Doch dan deden telkens de schuilplaatsen, door Van Dijk met veel vernuft gemaakt, hun diensten, zoals ze altijd dienden voor vele pakjes, die via Zweden naar de vrije wereld moesten en voor andere pakken, in Zweden bij nacht aan boord gebracht en in Nederland bij nacht gelost. Johannes leefde niet meer in zulke ijle sferen als toen hij pas uit Hamburg was ontkomen en bij zijn vrouw zat, of tussen bloemen wandelde en het mysterie van het Heilig Avondmaal er voer. Hij waakte als een Cerberus over schip en lading en foeterde soms duchtig op scheeps volk, dat zijn werk niet goed deed en op passa giers, die onvoorzichtig waren. Hij zag ook ter dege de gevaren, die hem omringden, en hij was wel eens bang als deze dreigden. En soms kwam hij in verzoeking. Niet om de voorkeur te geven aan Hamburg boven Stockholm of Gefle, ofschoon er voor die kortere reizen een hogere vrachtprijs werd betaald, want hij had voor een bombardement als hij bij Hamburg had beleefd de schrik te pakken en hij keek nu met ver wachting neer op Nederlanders, die de vijand dienden. Maar enkele malen overkwam hem het volgende: Hij had verstekelingen aangenomen voor een reis, zoveel als hij kon bergen in zijn schuilplaatsen. Toen kwamen er anderen, die ook meewilden en hem rooie ruggen boden. Deze mensen moesten even nodig het bezet ge bied verlaten als de anderen: hun leve liep ge lijk gevaar. Hij deed door hen te helpen ook goed werk en of nu die anderen of zij drie weken moesten wachten, dat kwam op hetzelfde neer. Voor hem betekende het echter dat hij zoveel duizend gulden beuren zou, terwijl de anderen, arme schobbers, bijna niets betaalden. Johannes besefte echter dat met zulke overwe gingen de geldduivel hem weer te pakken ne men wou, en hij besliste dat wie eerst kwam het eerst zou malen. De arme schobbers gingen mee. De Julius voer in de Elbemond. Het was tegen de avond. Een klein patrouilleschip stoomde voor hem uit. Eerst wapperde de Duitse vlag op het hek van dat schip en na het ondergaan van de zon brandde er een kleine rode lamp. Het was rustig op het brede water. De motor van de Juliana draaide kalm zijn toeren. Vliegtuigen, kapitein", waarschuwde de roer ganger. Johannes zag ze over stuurboord: drie zwarte stipjes, die snel groeiden. Hij liet bakboord aanhouden om zover mogelijk uit de buurt van het oorlogsschip te zijn en dat bleek goed geraden, want de Engelsen vielen het aan. Het blafte luid terug. Zijn lichtspoor- munitie vormde vurige strepen. De jagers vlo gen roekeloos tegen het vuur in en scheerden na de eerste aanval nog eens over het schip. Na de tweede aanval begon een van de vliegtuigen te waggelen. Een vleugel brak. Het toestel stortte in het water niet ver van de Julius. „Koers op dat wrak!" gebood Johannes. Nog eer ze er waren, schoot uit het Duitse oor logsschip een steekvlam. Zijn boeg sprong hoog omhoog. Met een daverende slag en in verblin dend licht ontplofte het schip. Bij het gevallen vliegtuig dobberde een klein rubber reddingbootje met twee vliegers er in. Zij haalden ze aan boord. Toen voer de Julius met ontstoken zoeklichten, vanwege het groeiend duister, naar het oorlogs schip, dat snel gezonken was. Er zwommen mannen rond en anderen hadden zich aan boei en en aan wrakhout vastgeklemd. Johannes liet de jol uitzetten; die pikte drenkelingen op. Met enkele gewonden roeiden ze naar de Julius terug en Johannes hielp mee een zwaargewonde aan boord te hijsen en hem in zijn eigen kooi te leggen. Dit was een nieuwe kant van varen in oorlogstijd. Mensen redden, vriend en vijand tegelijk. Mooi werk! Hij ging weer naar het dek. Daar daverde een knal. De Julius sprong op. Brokken ijzer vlogen rond. Johannes kreeg een klap, die hem tegen het dek deed slaan... Toen Johannes bijkwam, lag hij in een grote ziekenzaal. Een verpleegster bracht hem water. Zij sprak Duits. Hij had veel pijn. De zuster gaf hem een tabletje. Daarop soesde hij weer weg. De volgende dag had hij weer zware pijn. Er kwam een dokter, die hem onderzocht. Hij zei niets na het onderzoek en de zuster mocht niets zeggen, toen Johannes haar vroeg. Hij begreep dat het niet best met hem stond. Hij vond het erg voor Riek. Zij zou hem missen, wist hij. Hij miste haar nu al. Maar hij leed ondraaglijke pij nen. Zo hevig werden die, dat hij verlangde naar het einde. Dat einde zou immers goed zijn, omdat hij vrede had met God. Als God hem op nam, zouden alle moeite en pijn voorbij zijn. Dan kwam de heerlijkheid. Soms, als hij zweef de tussen bij-zijn en bewusteloosheid, was het of hij reeds een verre weerschijn van de heer lijkheid kon zien. Dat maakte zijn verlangen naar de hemel groter. Na enkele dagen werd hij naar de operatieka mer gebracht. Toen men hem zei dat hij geope reerd zou worden, was hij een ogenblik teleur gesteld. Wou men nog aan hem dokteren? Hij had al afgerekend met het leven. Maar als hij weer herstellen kon, was het ook goed. Hij wou Riek heel graag weerzien en als er nog een taak voor hem op aarde was, dan zou hij die trachten te vervullen. De aetherkap was niet een stijgen naar het licht, dat hij half wakend had gezien. Dit was een wegzinken in donkere en grondeloze diepten. Een paar dagen na de operatie zei de dokter hem hoe het er bij stond. Hij bracht er het leven af, maar hij zou invalide zijn. Johannes voegde zich niet al te moeilijk in zijn lot. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3