Stichting Help Oekraïne Mooie gift voor uit te breiden Goerees' carillon Hetzelfde medicijn in een ander jasje Schotejil bevestigt hoge positie in ZRO-competitie Nieuw: Mot Tocle oorfjes Voorronde nationale voor eesdag VOGELBEURS BOVAG Garantiebewijs en Nationale Autopas in één document Drukwerk nodig? ACZ Hellevoetsluis viert vijf-jarig bestaan Brand in Ouddorp Boek als gereedschapskist Verkoopdag Rockanje Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK kan het U leveren! Ds. W. van Gorsel op Ouderen- en alleenstaandemiddag Grote Rayonstentoonstelling in Ouddorp Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS Op 29 september jl. had ik een af spraak met de heer P. T. Pjetroek, sinds 6 jaar hoofdarts van het psychia trische klinische ziekenhuis nr. 15 in Charkov. Ik bevestig de verbouwing van de twee kinderafdelingen en vertel de heer Pjetroek dat hiervoor mede dankzij de stichting 'Wilde Ganzen', die hiervoor tevens 15.000,- beschik baar heeft gesteld, in totaal het bedrag van 33.735,- beschikbaar is. Ons be stuurslid in Charkov zal op deze ver bouwing toezien. Voor dit geld zullen de daken van de twee kinderafdelingen worden gerepa reerd, er zullen douchen, toiletten en wasbakken worden aangebracht. Tevens overhandig ik de hoofdarts een fax zodat we sneller kunnen communiceren met elkaar. De heer Pjetroek weet niet wat hij moet zeggen, woorden schieten dan ook te kort. Hij vertelt mij hoe moeilijk het is om te kunnen overleven. Slechts drie maal in de maand wordt er olie en boter gebracht. Per dag krijgen de patiënten slechts een schaaltje waterpap en wat brood, verder niets want hier is geen geld voor. Voor voedsel en medicijnen moet de familie zelf zorgen wat onmogelijk is omdat men zelf veel te arm is. Van de Staat ontvingen ze verder geen hulp dit jaar. In het ziekenhuis verblijven 1.680 patiënten, verdeeld onder 28 afde lingen. In 1997 zijn er 13.000 patiënten behandeld, waarvan 3.150 kinderen. Aan kleding en bedden is een groot gebrek, de bedden die er staan zijn erg slecht, op enkele liggen matrassen, dekens en hoofdkussens, maar de meeste patiënten kennen deze luxe niet. Ik denk aan de aankomende strenge winter die is voor speld in de Oekraïne, waarbij het heel normaal is als het 25 graden vriest. Slechts een paar uur per dag krijgt het ziekenhuis stadsverwarming. Het verple gend personeel wast zelf met de hand in koud water zonder zeeppoeder, want deze luxe kennen ze niet. Inmiddels staan er enkele wasmachines die wij hebben gebracht, maar er zou op elke afdeling een wasmachine moeten komen en ook een droger zou geen overbodige luxe zijn omdat het in de winter lang duurt voordat het wasgoed droog is. Het verplegend personeel vertelt mij dat ze al maanden geen loon hebben ontvangen. Op dit moment ontvangt men 60% van het loon. Per maand komt dit neer op 60 griwen 60 gulden per maand. Dit bedrag is nog niet eens genoeg om de huur van de woning te betalen. Waar leven deze men sen dan van? Van hun volkstuintjes (datsja's). Ik voel een diepe bewondering voor de artsen en het verplegend personeel, immers, bij hen komt de 'mens' op de eerste plaats. Ik bezocht de zwaarste afdeling van het ziekenhuis, de bejaarden. Er liggen onge veer 10 mensen op sterven vanwege ge brek aan medicijnen en voedsel. Ze lig gen je aan te staren met een blik die door merg en been gaat, een vragende blik om hulp. Ik besef dat elke hulp voor hen te laat zal komen. Er zullen dan weer ande ren hun plaats innemen in het ziekenhuis. Even komt de gedachte in mij op: heeft het nog wel zin om verder te helpen? Maar dan kijkje in de verwachtingsvolle blikken van de aanwezige artsen, het per soneel en de patiënten en op hetzelfde moment schaam je je diep voor deze ge dachten, want immers, zonder onze hulp zijn ze zeker verloren. In de kinderafdelingen schrik ik van de bleke gezichtjes. Velen hebben een ach terstand in de groei, hoe kan het ook anders? Immers, vitaminen krijgen ze niet. De hoofdarts nodigt mij uit om een congres bij te wonen waar 120 artsen en verplegend personeel bij elkaar zullen komen. Tijdens het congres vertelt de hoofdarts de aanwezigen wat stichting 'Help Oekraïne' de afgelopen drie jaren heeft betekent voor het ziekenhuis. Ook legt hij uit hoe ik aan het geld kom om te kunnen helpen, van 's morgens halt tien tot 's avonds 8 uur huis-aan-huis collec teren op de fiets, van maandag t/m vrij dag en zomers op de jaarmarkten. Hij vraagt de aanwezigen of er nog vragen zijn. Een arts vraagt mij waarom ik toch zoveel energie in dit werk steek, wat is de reden? Ik kan alleen maar antwoor den; ik doe dit werk uit liefde voor de medemens, van mijn zoon heb ik inmid dels de bijnaam gekregen van moeder 'Theresa', de tweede dus. De hoofdarts vertelt verder over de eco nomische crisis van dit moment die er voor zorgt dat de levensomstandigheden steeds slechter worden. Men vraagt mij om dringend hulp te vragen aan de Nederlandse Staat, tevens vraagt de hoofdarts zo spoedig mogelijk een hulp transport. Tot slot wil ik toevoegen: Als ik collec teer en met de mensen praat vindt ieder een het heel erg en de meesten helpen dan ook graag door een gift te doen in de collectebus, waarvoor mijn oprechte dankbaarheid. Maar deze weg is eindeloos en dus niet de juiste weg. De enige manier om een einde te maken aan de trieste levensom standigheden in de Oostbloklanden is om via overheidsinstanties invloed uit te oefenen en hulp te geven. Een leven op aarde die voor alle mensen gelijk zal zijn, waarin geen verschil zal bestaan tussen arm, rijk of geloof Alleen in zo'n ('sprookjes') wereld kun nen de mensen 'gelijkwaardig' opgroei en, leven en elkaar verdragen. Maar zolang de materiële rijkdom meer betekent voor de mens, zal het verschil tussen 'materiële rijkdom' en de 'mense lijke rijkdom' de mens aandringen! Met dank aan iedereen die deze aktie heeft ondersteund, in het bijzonder de stichting 'Wilde Ganzen'. Roelie Wesdijk-Bos U kunt ons werk ondersteunen door een gift over te maken op giro: 262288; rabo- bank: 3924.87.470 t.n.v. stichting 'Help Oekraïne' Zaterdag 14 november heeft de wed- strijdploeg van zwemclub de Schotejil in Zwijndrecht de tweede wedstrijd uit de ZRO-B competitie gezwommen tegen de ploegen van LAC uit Rotterdam, Spar taan uit Rotterdam, SCOM uit Hoog vliet, de Geul uit Papendrecht, DWF uit Sliedrecht, De Devel uit Zwijndrecht en ZPB Profus uit Barendrecht. Na de eer ste wedstrijd stond de ploeg van de Schotejil op een 2e plaats, hetgeen voor de zwemmers en zwemsters een extra stimulans was om ook de tweede wed strijd goed te presteren. En de resultaten bleken dan ook andermaal erg goed. Er werden 22 persoonlijke records verbe terd, waaronder 7 clubrecords, en er wer den bovendien 6 ereplaatsen behaald. Voor Lieske van de Polder verliep de wedstrijd uitermate succesvol. Op de lOOm rugslag zwom zij een tijd van 1.12.28. Deze tijd leverde haar een gou den medaille op en een clubrecord. Op de 200m schoolslag zwom Lieske van de Polder een tijd van 3.03.74, goed voor de tweede tijd, waarmee ze opnieuw een medaille wist te veroveren. Maarten Nieuwstraten zwom zijn lOOm rugslag in een tijd van 1.13.09. Ook hij was hiermee de snelste en behaalde een gouden medaille. Leander Noordijk was succesvol op de lOOm vrije slag, waarop hij met een tijd van l.OI.l een 2e plaats bereikte. Behalve deze persoonlijke successen werd de dames-estafette, bestaande uit Jenny Jongejan (1.09.39), Danielle Hag- oort, Lieske van de Polder en Marjon van Kempen, tweede op de 4x lOOm vrije slag in een tijd van 4.31.99, hetgeen bovendien een clubrecord betekende. De heren-estafette bestaande uit Johnny Jongejan (0.58.5), Stefan Langbroek, Met rode oortjes door Els de Jong is een praktisch boek voor ouders en leerkrach ten om kinderen te begeleiden bij het lezen. Het boek is geen gids met 'goed gekeurde' boeken. Het is een gereed schapskist om zelf mee aan de slag te gaan; om na te denken over lezen en te beslissen over (goede) kinderboeken. Het boek handelt vooral over het lezen van verhalende boeken voor en door kin deren. Tips, voorbeelden en titellijsten helpen de lezer om verantwoorde keuzes te ma ken. De auteur is provinciaal steunfunc- tionaris voor leesbevordering en jeugdbi- bliotheekwerk. Met rode oortjes; over kinderen en boeken Els de Jong-van Gurp. 120 pag. Paperback, 19,90. Arjan Blok en Leander Noordijk wist de 4x lOOm vrije slag in een tijd van 4.01.92 af te leggen. Dit was goed voor een 3e plaats en eveneens een nieuw clubrecord. Clubrecords waren er verder ook voor Ted de Jager, die de lOOm vlinderslag aflegde in 1.40.54, en voor Iris Oostdijk, die de lOOm rugslag in 1.23.86 zwom. Bij de senioren was de tijd van Marjon van Kempen, die 1.15.81 op de lOOm wisselslag zwom, ook goed voor een clubrecord. Bij de heren sneuvelde ten slotte een oud clubrecord, nadat Stefan Langbroek zijn lOOm wisselslag in een tijd van 1.09.68 aflegde. Verdienstelijke prestaties waren er ver der nog voor Rhiana van Kempen, die haar debuut maakte op de lOOm vlinder slag in KNZB-verband en een tijd van 1.47.90 neerzette, en voor Elize Weeda, die haar lOOm rugslag met ruim 10 seconden verbeterde. Op woensdag 2 december organiseert de afdeling Goeree-Overflakkee van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs een voorronde voor de openbare scholen op ons eiland in verband met de Nationa le Voorleesdag. Deze voorronde zal plaatsvinden vanaf 14.00 uur in de open bare basisschool Het Startblok in Oude Tonge. Op de openbare scholen op ons eiland' zijn voorleeswedstrijden georganiseerd, die schoolwinnaars hebben opgeleverd. Deze leerlingen zullen op woensdag 2 december kandidaat zijn voor een verde re ronde in een grotere regio. De kandi daten mogen hun leerkracht, ouders en enkele supporters meenemen. Een deskundige jury, bestaande uit bekende personen van ons eiland, zal de voorlezers beoordelen. Tussen de voor- leesbeurten door zullen enkele optredens van leeriingen plaats hebben. Het lezen van boeken door de jeugd heeft de voortdurende aandacht van het onderwijs, schrijvers en boekhandel. Een manifestatie als de Nationele Voorlees dag, die wordt georganiseerd door de Stichting Lezen, en de voorronde op ons eiland zal daar zeker toe bijdragen. Hopelijk zullen bij de finale in 1999 leerlingen van ons eiland aanwezig zijn. Op zaterdag 21 november a.s. is er een verkoopdag in Rockanje voor de restau ratie en onderhoud van de Ned. Herv. kerk in Rockanje. Deze verkoopdag vind plaats aan de Hil- zeweg 3 aldaar. Wij zijn open van 9.30 tot 14.00 uur. Er is voor elk wat wils, en voldoende parkeergelegenheid langs de weg. Via N57 richting Rockanje, daarna Ie weg links. Voor meer informatie: tel. (0181) 401726 of (0181)402234. Welkom en tot ziens in de RM-schuur. Het comité Op zaterdag 21 november a.s. houdt de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging weer een vogelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middel- hamis. Iedereen is welkom van 13.30 tot 16.30 uur. Er is een handelaar aanwezig. TOEGANG GRATIS! Uitslag trekking verloting: 534, 1001, 1344, 1428, 610, 779, 1206, 1117, 917, 595, 619, 1120, 1018, 631, 871, 1319, 1055, 1315, 744, 700, 1399, 1056, I0I4, 1123,582,792. Prijzen afhalen op bovenvernoemde beurs of bellen 601289. Vanaf 1 februari wordt het BOVAG- garantiebewijs voor gebruikte auto's definitief gekoppeld aan de Nationale Auto Pas (NAP) in, wat gaat heten, de BOVAG Garantiepas. Een koper van een gebruikte auto hoeft dan niet lan ger meer te vragen om de Garantie pas. Bij elke gebruikte auto met een aanschafprijs vanaf 7.500,- wordt vanaf dan bij een bij de BOVAG aan gesloten autobedrijf standaard de BOVAG Garantiepas met minimaal drie maanden BOVAG-garantie afge geven. Vanaf deze maand kunnen BOVAG-autobedrijven de pas al vrij willig aanbieden, maar vanaf 1 febru ari 1999 is het verplicht. BOVAG-autobedrijven willen zich in de autobranche beter onderscheiden van lie den die het niet zo nauw nemen bij de verkoop van auto's. In de loop der jaren zijn al verschillende maatregelen geno men om de consument meer zekerheid te bieden, zoals het BOVAG-garantiebe- wtjs en de Narionale Autopas. Het BOVAG-garantiebewijs dateert uit de jaren zestig, NAP is ruim zeven jaar geleden ontstaan. NAP is het geautoma tiseerde systeem waarin de kilometer stand van een auto wordt geregistreerd op elk moment dat deze voor een onder houdsbeurt of keuring bij een bonafide autobedrijf of een ANWB-keuringssta- tion komt. Bij aankoop van een gebruikte auto kan de klant in één klap zien of de kilome terstanden een normaal verloop hebben, of dat er een verdachte stand is. NAP is in het korte bestaan al een instituut ge worden. Momenteel zijn van vrijwel alle auto's kilometertellerstanden geregis treerd. Maar nog steeds wordt er gesjoe meld door handige scharrelaars. De BOVAG wil hier verre van blijven. Met de BOVAG Garantiepas geeft het BOVAG-bedrijf de klant nog meer ze kerheid. Voor de klant wordt het met de BOVAG Garantiepas allemaal duidelijker. Op de achterzijde van het BOVAG-garantiebe wijs wordt nu standaard de Nationale Autopas afgedrukt. Autobedrijven mogen naast de standaard drie maanden garantie ook vrijwillig meer garantie geven. Steeds meer auto merken hebben hun eigen garantievor- men met de BOVAG-garantievoorwaar- den als basis. Minder garantie bieden mag echter nooit. Geen garantie is er uit sluitend als deze uitdrukkelijk op order bevestiging en factuur wordt uitgesloten. De BOVAG Garantiepas is deze maand al in gebruik, maar tot 1 februari volgend jaar geldt een gewenningstijd. Tijdens deze periode kunnen nog wel 'oude' BOVAG-garantiebewijzen bij auto's worden verstrekt. Vanaf 1 februari wordt alleen nog de BOVAG Garantiepas afge geven. DINSDAG 17 NOVEMBER I9()s Jan Beziiijen achter de speeltafel, terwijl'n spel beluisterd i Had het gisteren de Amerikaan Tom Goat gevraagd en hij zou zó Nederlander hebben willen zijn en blijven. Maar over enige tijd gaat hij weer terug naar the Sta tes ('I'm from California') en dan zullen z'n oren niet meer worden gestreeld door de klanken van die echt Hollandse toren klokkenspelen waarvan hij in Delft al zo genoten had. Gistermiddag deed hij dat in Goede- reede. En 't was toen van harte dat stadsbeiaardier Jan Bezuijen de ene na de andere Amerikaanse folk-song op het carillon liet horen, want de heer Goat (in 't Hollands zou z'n naam gewoon Geit heten) kwam namens de oliemaatschappij NEREFCO met een missie, een cheque van 3.500,- had hij zomaar weg te geven. Bij gelegenheid van de ingebruikname van een nieuw fabriek- gedeelte vroeg de NEREFCO directie de aan'grenzende' burge meesters, onder wie burgemeester Sinke, waaraan een bedrag van 3.500,- 't best zou kunnen worden besteed. Wat de heer Sinke betrof mocht het de Stichting Vrienden van de Goereese Beiaard zijn, die sinds vier jaar een actie voert om het uit 1978 daterende carillon van 37 klokken met 13 klokken (7 bas, 6 dis- wordr door burgemeester Sinke (l) en de Amerikaanse heer Goat cant) uit te breiden. Zo'n honderdduizend gulden zou dat kosten en de actie is voortreffelijk gelopen, dankzij o.a. 'De Klepper stee' te Ouddorp die zich als hoofdsponsor heeft gemanifesteerd en de twee grootste klokken heeft geschonken. De allergrootste gaat 905 kg. wegen en krijgt een diameter van 1.13 meter. Het uitgebreide klokkenspel zal op 13 juni 1999 ingebruik wor den genomen; in de komende maanden zullen ze bij Eijsbouts in Asten worden gegoten. De bestaande luidklok in de toren, d.d. 1519. blijft met z'n zware Es-klank luidklok, maar zal ook bij het carillon kunnen worden betrokken. Vanaf de luidklok komt volgend jaar ook een touw omlaag zodat de klok nadien ook beneden, met de hand, geluid kan worden. En mijnheer Goat, die heeft in de toren en van het carillon geno ten. Vanaf de torentrans heeft hij ook de pijpen van de raffina derij in Europoort gezien en, aan de voet van de toren, al die hui zen en huisjes van de gemeenschap waaraan NEREFCO graag wat cadeau deed. Stadsbeiaardier Jan Bezuijen heeft het graag in ontvangst genomen. OOLTGENSPLAAT Als gast op de Ouderen- en alleenstaan- denmiddag hoopt de emeritus predikant ds. W. van Gorsel van Bergambacht aan wezig te zijn. Zijn onderwerp dat hij zal behandelen gaat over 'De zekerheid van het Geloof'. De samenkomst zal D.V. gehouden wor den donderdag 19 november a.s. nam. 2.30 uur in 'Elthato'. U bent allen weer hartelijk welkom. Voor vervoer: P. Mans, tel. 631336. Vijfjaar geleden gebeurde er iets bijzon ders in Hellevoetsluis. De eerste asiel- zoekersboot van Nederland meerde af aan de kade van de haven, voor de brug en de sluizen. Het Russische schip, de 'Tais', was een tijdelijke oplossing voor het zo nijpende probleem van een schijn baar niet aflatende stroom asielzoekers. In de loop van de vijfjaar dat het AZC in Hellevoetsluis functioneerde kreeg het steeds vastere voet aan wal. Letterlijk door de vestiging aan de Fazantenlaan, waar het ook nu nog volop in beweging is. Jubileumweek Het AZC Hellevoetsluis wil het vijfjarig bestaan niet onopgemerkt voorbij laten gaan. In de week van 14 tot en met 20 november gaan dan ook de AZC sluizen wijd open. Er staan deze week tal van activiteiten op het programma. Woensdag 18 november van 13.00 tot en met 17.00 uur wordt er een jeugdsurvival georganiseerd. Een AZC team strijd tegen vijf teams van diverse sportvereni gingen uit Hellevoetsluis om de 'AZC Survival Cup', 's Avonds wordt er voor de jeugd tussen 12 en 18 jaar een sumo- worstelwedstrijd gehouden. Wie wordt sumoworstelaar van het jaar? Ook is er een toneelvoorstelling gedacht tijdens deze week. De titel van de toneel voorstelling is 'De naburen' van Bart V. d. Schaaf. Deze feestelijke week wordt op vrijdag 20 november afgesloten met een spette rend slotfeest voor alle genodigden. Onder begeleiding van de 'Entertainers' en heerlijke exotische hapjes, het mo ment om de 'oude bekenden' weer terug te zien. Graag nodigen wij u uit om tijdens deze dagen even bij het AZC aan te leggen. Door het uitschrijven van goede maar goedkopere medicijnen kan een aanzienlijke bijdrage worden geleverd aan het terugdringen van de kosten in de gezondheidszorg. Huisartsen, de minister van Volks gezondheid en de zorgverzekeraars hebben daarom afgesproken om recepten op stofnaam uit te schrij ven. Zo stellen zij de apotheker in staat om het goedkoopste medicijn af te leveren. Wie bij de drogist of apotheek pijnstil lers of neusdruppels gaat kopen, kan kie zen uit een uitgebreid assortiment. Di verse merken, vaak in prachtige verpak king en met klinkende namen staan er naast elkaar opgesteld. Welk medicijn er gekocht wordt heeft meer te maken met de persoonlijke keuze van de klant dan met de werking van het medicijn. Ze werken namelijk allemaal. De prijsverschillen kunnen echter wel aanzienlijk zijn. Ditzelfde geldt eigenlijk ook voor de medicijnen die alleen op recept van de huisarts te verkrijgen zijn. Jaarlijks schrijven de nederiandse huisartsen en specialisten voor zo'n 6 miljard gulden aan recepten uit. Als deze op merknaam uitgeschreven worden, is de apotheker verpficht het ge noteerde merk ook daadwerkelijk te leveren, zelfs als er een goedkoper, ver gelijkbaar middel te verkrijgen is. (Vergelijkbaar wil zeggen dat ook in het goedkopere middel dezelfde werkzame stof in dezelfde hoeveelheid aanwezig moet zijn). Huisartsen, apothekers en de minister van volksgezondheid zijn daarom over eengekomen om merkloze recepten uit te schrijven. Door de naam van de werkza me stof op het recept te zetten biedt men de apotheker de mogelijkheid het goed koopste middel te leveren. Hierdoor kun nen miljoenen worden bespaard zonder dat dit ten koste gaat van de kwaliteit. De zorgverzekeraars zullen er nauwlet tend op toezien dat de afspraak ook zo veel als mogelijk wordt nageleefd. Voordeel ook in buitenland Omgaan met huisartsen en apothekers in het buitenland is voor menig vakantie ganger een ware ramp. Die vreemde taal is al erg genoeg, en dan nog al die onbe kende merken van medicijnen. Namens het bestuur mag ik u van harte welkom heten op deze Rayonstentoon stelling die v.v. De Putter organiseert. Deze tentoonstelling staat in het teken van ons 35-jarig best'aan. De opening zal door de burgemeester, de heer Sinke, worden verricht. Op deze show zullen 769 vogels te zien zijn, waaronder een groot aantal kanaries, parkieten en tropi sche vogels. Komt u allen om een gokje te wagen, waaronder boodschappenmand, of rad van avontuur, en in het bijzonder het ge wicht raden van een meter brood. De toegang is gratis. De openingstijden zijn: Donderdag 26 november van 20.00 tot 22.00 uur; vrijdag 27 november van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdas; 28 november van 14.00 tot 21.00 uur. Tot ziens op de Rayonstentoonstelling. Vannacht is in de woning van de fam. Bezuijen aan de Oosterweg te Ouddorp brand uitgebroken. Door oververhitting van de open haard hebben de balken van het dak van de woning vlam gevat, ook het in het dak aanwezige rubberoid vatte vlam. Tussen 2.30 en 2.45 uur sloeg de hond van de buren aan, waardoor de buren wakker werden. Zij ontwaarden het brandende dak van hun buren en sloegen alarm. De brandweer heeft het brandende dak opengebroken. Daardoor kon voorkomen worden dat de gehele woning - naast de reeds verzoorzaakte brandschade - veel waterschade opliep. De schade wordt beraamd op minimaal f 20.000. De naam van de werkbare stof die in een medicijn zit, is in alle landen hetzelfde. U hoeft in het buitenland dan ook alleen de verpakking of de bijsluiter van uw medicijn te laten zien en u kunt er van op aan dat u een vergelijkbaar, goed middel krijgt. Op de verpakking en in de bijslui ter staan ook de sterkte van de medicij nen en de toedieningsvorm vermeld. Als ook u bereid bent een steentje bij te dragen aan het terugdringen van de kos ten m de gezondheidszorg:, vraag dan uw huisarts of specialist om uw recepten voortaan op stofnaam voor te schrijven. U kunt er dan van op aan dat u niet alleen een kwalitatief goed medicijn krijgt, maar ook nog eens het voordelie- ste.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2