Nieuwe Suzuki Baleno nu als Van NOVEMBER: Compacte coniferen n^. Drie jubilarissen bij de Rabobank IVliddelharni! Bingo voor de jeugd Gemaksproducten steeds meer in trek bij de consument Informatie-avond projekt Caissons Ouwerkerk Impuls-winterconferentie tussen kerst en nieuwjaar Uitslag 'De Viscromte' Wekelijks gasverbruik Jy 9" Flant van de Maand: Abies balsamea 'Nana Meer dwergen Sparren en dennen Zoutvissen, 7 november Aantal deelnemers: 27 van gezinnen in het stookseizoen 1998/1999 Geldend voor de provincie Zuid-Holland Verbruiken van 2-11 t/m 8-11.'97 f f Congres Resultaatgericht ondernemen in de AGF Branche' Bedrijfschap wordt commissie Groentewinkel van de toekomst Gezondheid en gemak trends bij consumenten Bestellen rapport Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 13 NOVEMBER 199, Na eerst de gewijzigde Baleno Sedan en Estate te hebben geïntroduceerd, presenteert Suzuki nu ook de aange paste Van. Een moderner front, een rijkere uitrusting en een langer ser vice-interval maken de auto nog aan trekkelijker voor zakelijk gebruik. De prijs is gelijk gebleven, de Suzuki Ba leno Van is er vanaf 25.595 gulden (excl. BTW). De firma ASH in Herkingen heeft de Baleno aangepast aan de eisen van het grijs kenteken. Het dak is verhoogd maar doordat de standaard dakdragers zijn blij ven zitten, valt deze aanpassing nauwe lijks op. Ook zijn de zijruiten achter ge blindeerd en is achter de voorstoelen een dertig centimeter hoog schot geplaatst. Suzuki levert de Baleno Van als 1.3 GLX, als 1.6 GLX en als 1.8 GTX. De laatste twee hebben standaard airco en zijn ook leverbaar met automatische transmissie. De 1.8 GTX beschikt over Suzuki's eigen Suspension Control Sys tem (SSCS), een elktronisch stabiliteits- systeem. Elke Baleno Van heeft twee fullsize air bags, elektrisch bedienbare ramen en spiegels, centrale deurvergrendeling en stuurbekrachtiging. Het stuurwiel is in hoogte verstelbaar. De vele opbergvak- ken in het interieur bieden plek voor we genkaarten en losse spulletjes. De mid- denarmsteun heeft een geïntegreerd op- bergvak en in het dashboard zit een blik jeshouder. Pittige prestaties tegen een gunstig ver bruik, dat zijn typische Suzuki-kenmer- ken. Zowel de 1.3 (62,5 kW/85 pk) als de 1.6 (72,5 kW/98,6 pk) en de 1.8 (89 kW/ 121 pk) zijn zuinig met brandstof. Ter wijl de lichtste van de drie genoegen neemt met gemiddeld 7 liter per 100 km, volstaat voor de 1.6 gemiddeld 7,4 liter en voorde 1.8 7,7 liter. Door het lage verbruik zijn de exploitatie kosten van de Baleno Van aangenaam laag. Ook op het gebied van servicekosten is de Suzuki spaarzaam. De service-inter val is namelijk verlengd van 10.000 naar maar liefst 15.000 kilometer. De Baleno Van biedt luxe, veilig en representatief bedrijfsvervoer tegen een scherpe prijs. Alle belangstellenden worden hierbij uit genodigd om de informatie-avond op dinsdag 17 november in Ouwerkerk bij te wonen. Aanvang 20.00 uur en de plaats is het Dorpshuis, aan de Ring te Ouwerkerk. Het bestuur en de werkgroep van het projekt caissons 'expositie 1953' wil graag betrokkenen en belangstellenden op de hoogte houden van de stand van zaken. Na de eerste informatie-avond van febru ari jl. zijn er vele voorbereidingen ge beurd om tot realisatie te komen. Aangezien het in de bedoeling ligt expo sitie 1953 in te richten in relade tot het gehele 'ramp-gebied' van zuid-west Ne derland is deze avond zeker ook bedoeld voor belangstellenden uit de gehele regio. Op de avond zelf zal een film vertoond worden over de dijksluitingen in 1953, maar de stand van zaken over het opknappen en restaureren van het cais son en daarna de inrichting krijgen de volle aandacht. Tevens zal op deze avond ingegaan wor den op de exploitatie van 'expositie 1953', en zal er een begin gemaakt wor den om tot een grote 'steun-groep' te komen van iedeeen die aan de realisering mee wil helpen en werken. Mocht u niet in de gelegenheid zijn deze avond bij te wonen, maar wel meer informatie wensen, dan kunt u bellen met mevr. Okker, tel. 642919, de heer Kuyper, tel. 450198, mevr. Geluk, tel. 415547 (alleen 0111) of de heer Petiet, tel.(0118)633409. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee afdeling Jeugdwerk, organiseert op woensdagmiddag 18 november a.s. een bingo voor kinderen van 4 tot 12 jaar uit Oude Tonge. De bingo wordt gehouden in het Infocen- trum, Bernhardstraat 27, Oude Tonge. Aanvang 13.30 uur. De kosten bedragen De 'knutselklup' gaat voorlopig niet door totdat er een andere ruimte beschik baar is! Nadere berichten volgen. ervormde bond voor inwendige zending op geref. grondslag In het kader van het Impuls-werk (vormingswerk voor jonge gemeen teleden vanaf 25 tot maximaal 40 jaar) is er van 28 t/m 30 december een winterconferentie in Vught (N.Br.). Een driedaags programma om even op adem te komen, bezin nend bezig te zijn en anderen te ontmoeten. Het thema is 'Zoals klei in de hand van de pottenbakker' (zie Jeremia 18). Daar bij gaat het om vragen als: Wie is God en hoe gaat Hij met ons om? Dat is niet los te zien van de vraag wie wij zijn en wat gehoorzaamheid aan God voor ons leven betekent. Uiteraard komen vragen over groeien en geloof en levensheili ging hierbij ook ter sprake. Het thema krijgt gestalte in bijbelstudies, lezingen en groepsgesprekken en allerlei andere programma-onderdelen. Met zo'n 125 deelnemers is het goed samen zin gen, gezellig eten en 's avonds nog wat napraten. Aan het programma werken mee de IZB- predikanten W. Dekker en T. C. Ver hoef, dr. Ruard Ganzevoort en gevange nispredikant D. van Meulen. Verder zijn er bijdragen van de theoloog-musicus Gotfrid van Eek, die een avond met joodse volksmuziek en chassidische ver halen verzorgt en van de kunstenares Tineke Vermeulen-Willemse. De confe rentie wordt op woensdagmiddag beslo ten met een sing-out, waaraan Kees de Vreugd als pianist meewerkt. Conferentiecentrum Bergen/Vught, waar de bijeenkomst wordt gehouden, is een uitstekende en sfeervolle accommodatie met 1-, 2- en 3-persoonskamers. De kos ten zijn 170,-. Aanmelding bij: Bureau IZB, Joh. van Oldenbarneveltlaan 10, 3818 HB Amers foort, tel. (033) 4611949, e-mail izb@wxs.nl. 1. Na j.' L ge Coniferen die normaal veel te groot wor den voor de gemiddelde tuin kunnen er in hun dwergvormen heel goed f een plaatsje vinden. Die vormen ------ zijn ontstaan door het barre kli- maat in berggebieden, met lage temperaturen, harde wind en daar door een kort groeiseizoen, tientallen jaren zijn ze vaak nog niet hoger dan een meter. In onze tuinen kunnen sommige van deze dwergen op den duur Q\{lJif(O^J^^^f^U>C^iy toch een flinke hoogte en om- - ■- -"-»-<■" /-'->-— vang bereiken, omdat ze niet door het klimaat klein worden gehouden. Kwekers hebben daarom verder geselecteerd op zeer langzaam groeiende vormen. Ook zijn zeer compact groeiende vormen ontstaan door stekken te nemen uit heksenbezems. Dit zijn op zich abnormale vergroei ingen die eruit zien als dichte bolvormige takkenbossen. Ze behouden hun vorm als ze door stek worden vermeerderd. Door spontane mutaties zijn eveneens kruipende en laagblijvende vormen ontstaan. Verschillende bolvormige dwergconiferen worden ook op een stammetje gekweekt. Deze dwergzilverspar heeft een mooie bolle vorm. De naalden zijn kort en donkergroen. Door zijn groeiwijze is het een aparte plant om in een grote sierpot te zetten, die u tijdelijk in huis kunt halen. Zet de plant dan wel op een vrij koele plaats. Als de lucht erg droog is, wat bij centrale verwarming meestal het geval is, moet u de naalden dagelijks met de plantenspuit besproeien. Denk er ook aan dat de plant, wanneer hij terug naar buiten gaat, weer moet wennen aan de buitentemperatuur! Een ronde vorm heeft ook Cryptomeria japonica 'Globosa Nana', een dwergvorm van de Japanse Cypres die uiteindelijk na zo'n tien jaar 1,5 meter hoog kan worden. Aan sierlijke tak ken zitten blauwgroene, priemvormige blaadjes. De oorspron kelijke boom komt uit bergbossen in Japan en China. Heel mooi in rots- en heidetuinen, maar ook als solitair in architectonische tuinen. Jeneverbes is het bekendst als een statige, rechtop groeiende boom op de heide. Juniperus squamata 'Blue Star' is nog steeds een jeneverbes, maar ziet er volkomen anders uit. Het is een breeduit groeiende, dicht vertake heester met diep blauwgrijze, wat zilverkleurige naaldjes. Op den duur wordt hij breed bolvormig, maar dat duurt door de zeer langzame groei een hele tijd. Het is daarmee een leuke struik voor een speciaal plekje in de border, de rotstuin of een brede plantenbak. 'Blue Star' is oer sterk en groeit op bijna iedere grondsoort. Een kleine 'Blue Star' in een mooie sierpot is door zijn aantrekkelijke vorm en kleur een heel origineel cadeau. Compacte coniferen Een zéér langzaam groeiende spar - maar 20 centimeter hoog en breed in tien jaar! - is Picea abies 'Gregoryana', een platte, knot- of bolvormig groeiende variant van de kerstspar met groe ne naalden. Leuk voor speciale plekjes, bijvoorbeeld bij de voor deur of langs het tuinpad, waar ze goed in het zicht staan. Pinus mugo 'Gnom' is breed bolvormig met opgaande takken. Deze is na tien jaar ongeveer 50 centimeter hoog en 75 centimeter breed. Mooi als apart staande struik of in een groepje. Tsuga canaden sis 'Jeddeioh' is een vorm van de Hemlockspar met een dichte groeiwijze die in het midden trechtervormig verdiept is en sier lijke, halfliggende takken met lichtgroene naalden. Er zijn nog veel meer dwergconiferen verkrijgbaar, die u regel matig bij het tuincentrum kunt aantreffen. Ze kunnen allemaal in ruime potten worden geplant voor op het terras of balkon. Wilt u de plant in een gedecoreerde pot zetten dan is het leuk om een kleur te kiezen die bij de naaldkleur van de gekozen dwerg den past. Zo'n zelf uitgezochte combinatie is een exclusief, per soonlijk cadeau! De planten vragen een goed dooriatend grond- mengsel. Denk er wel om dat gewone terracotta potten kapot kunnen vriezen! Moeten de struikjes toch de hele winter buiten kunnen staan, vraag dan om vorstbestendige potten. Dit jaar zijn er bij de Rabobank Middelharnis drie jubila rissen. Mevrouw Nelleke Kanters, onze huidige reisadviseu- se, en de heer Wim Kardux, cliëntadviseur, traden 1 augus tus 1973 in dienst van de bank en per 1 september 1973 was dit onze medewerkerster commerciële binnendienst van de afdeling Financieel Advies/Huis Hypotheek mevrouw Ria Hakkenbrak. Mevrouw Hakkenbrak trad destijds in dienst van de Boerenleenbank te Melissant, welke in 1974 fuseerde met de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank te Middel harnis. Op vrijdag 30 oktober jl. werden deze jubilea gevierd tijdens een feestelijke bijeenkomst in 't Prieel van recreatiecentrum "De Staver" te Sommelsdijk. In verband met deze feestelijke gebeur tenis werd aan de jubilarissen en genodigden een koud en warm buffet aangeboden. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord door de directeur, de heer W.A. Coremans. Vervolgens werd het buffet, dat op een fantastische wijze was aangekleed, geopend. Namens de collega's van de jubilarissen werd er door de ver schillende afdelingen een stukje opgevoerd. De afdeling Cliënt Advies opende met een stukje voor Nelleke waar op een ludie ke wijze haar functie als reisadviseu,se naar voren werd gebracht. De medewerkers waren verkleed van een Hollandse boerin tot een skater uit de Unites States en van Arabier tot Rus, waarbij ieder een produkt uit 'eigen land' overhandigde aan Nelleke. Vervolgens hield de heer Coremans een toespraak voor de jubi larissen. Hij refereerde aan de functies die de medewerkers heb ben gehad tijdens hun loopbaancarrière, reeds 25 jaren lang tot op heden. De heer Coremans sprak een woord van waardering uit tegenover de jubilarissen voor hun voortreffelijke inzet tij dens de periode van de afgelopen 25 jaar. Ze hebben getoond breed inzetbaar te zijn. Dit in een ontwikkeling waarin de Rabo bank is getransformeerd van een overwegend administratief, de ontwikkelingen van de maatschappij op afstand volgend, bedrijf tot een innovatief bedrijf dat op vele delen van de maatschappe lijke ontwikkelingen trendzettend opereert. Daar hebben de jubilarissen met verve aan meegewerkt, aldus de heer Coremans. Als blijk van waardering voor hun 25-jarig dienstverband bij de Rabobankorganisatie overhandigde de heer Coremans de zilve ren organisatiespeld en de daarbij behorende geldcheque. De heer Coremans wenste de jubilarissen alle goeds voor in de toe komst, zowel bij de bank als in hun privéleven en sprak daarbij de hoop uit dat zij nog vele jaren hun gewaardeerde inzet aan de bank zullen geven. De medewerkers van de afdeling Financieel Advies/Huis Hypotheek verzorgden een lied voor Ria Hakkenbrak. Zij waren verkleed en de kenmerken van Ria werden op een leuke wijze naar voren gebracht. Namens de afdeling kreeg ook Ria een cadeau overhandigd. Namens de personeelsvereniging van de Rabobank Middelhar nis werd een korte toespraak gehouden door Jan Groen, voor zitter van de vereniging. Namens het personeel overhandigde hij aan de jubilaris.sen een cadeau. Vervolgens sprak de heer G. van der Have, commercieel manager bedrijven, nog een kort woord tot de jubilarissen en bood gezamenlijk met de heer C. Kamp, hoofd bedrijfsvoering, de jubilarissen namens deze afdelingen nog een cadeau aan. Ook de heer Kardux, vader van de jubilaris Wim Kardux. richt te een woord tot de aanwezigen. Hij sprak zijn dank uit aan bestuur, directie en managementteam van de Rabobank Middel harnis voor het organiseren van deze avond. Tenslotte trad de afdeling Cliënt .Advies weer in de schijnwer pers met een stukje voor Wim Kardux. Wim, die dacht rustig te kunnen gaan zitten, had het mis. Zijn collega's hadden voor hem ook een taak en wel de rol van keep er. Aangezien Wim als hobby voetballen heeft, leverde dit voor hem geen problemen op. Wellicht doordat het al wat later op de avond was. werden niet alle penalties gestopt! Het geheel werd op een leuke wijze gebracht en een ieder genoot van het spekta kel. Namens de collega's van de afdeling werd aan Wim ook een cadeau overhandigd. De jubilarissen besloten de avond met een dankwoord, waarin zij in het kort stilstonden bij enkele voorvallen uit de afgelopen 25-jaar. Daarnaast dankten zij het bestuur, directie en collega's voorde vele cadeaus, de akti\iteiten die hun naaste collega's ten tonele hadden gebracht, kortom voor de gezellige avond, waarop zij met plezier zullen terugkijken. ^^^^^v^^^^^^^^^^^^^^^A^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^/^^^^^^^^^^^^^^^v^^^^^M^^^^^^^^^^^^ H. Maan P. V. d. Groef J. Landman A. van Heukelen.. P. Zoon W. Schaaf J. van Lenten 49 cm. 43 cm. 38 cm. 31 cm. 30 cm. 29 cm. 11 cm. Normaal Streef- Totaal streef- jaar- verbruik verbruik verbruik m' ni' 500 13 7 13 7 600 16 8 16 8 700 19 9 19 9 800 90 11 22 11 900 24 12 24 12 1000 27 13 27 13 1100 30 15 30 15 1200 32 16 32 16 1300 35 18 35 18 1400 38 19 38 19 1500 40 20 40 20 1600 43 22 43 11 1700 46 23 46 23 1800 49 24 49 24 1900 51 26 51 26 2000 54 27 54 27 2200 59 30 59 30 2400 65 32 65 32 2600 70 35 70 35 2800 75 38 75 38 3000 81 40 81 40 3500 94 47 94 47 4000 108 54 108 54 4500 121 61 121 61 5000 135 67 133 67 5500 148 74 148 74 6000 162 81 162 81 6500 175 88 175 88 7000 189 94 189 94 7500 202 101 202 101 8000 216 108 216 108 8500 229 115 229 115 9000 243 121 243 121 9500 256 128 256 128 10000 270 135 270 135 Algclopcn week lag de builenlemperaluur iels onder hel normale ni\eau. Nederlanders geven jaarlijks ruim 6,2 miljard gulden uit aan verse aardappelen, verse groenten en vers fruit. Zij kiezen steeds vaker voor gemaksproducten, zoals voor verpakte gesneden groenten, voor geschilde aardappelen, salades en verse maaltijden. De meeste consu menten eten dagelijks groenten en fruit. Aardappelen staan vier of vijf keer per week op tafel. Op de ande re dagen eten zij rijst of pasta. Consumenten die vooral in een groentespeciaalzaak kopen vinden de kwaliteit en versheid van groen ten en fruit belangrijk. Zij zijn vaak ouder dan 40 jaar en eten zeer frequent groenten en fruit. Zij zijn zeer winkeltrouw. Veel ondernemers met een groentespeciaalzaak verlenen hun klanten uitgebreide service, zoals het thuisverzorgen van de gekochte produc ten. Consumenten die op de markt naar een groentehandelaar gaan doen dit van wege de aantrekkelijke prijzen, de ruime keus en de prettige sfeer. Dit zijn enkele resultaten uit het branche onderzoek 'Kansen voor de agf-detaillist; toekomstperspectieven voor de zelfstan dige agf-detailhandel' van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. De resultaten zijn vandaag gepresenteerd tijdens het congres 'Resultaatgericht ondernemen in de AGF Branche' van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Aardappelen. Groenten en Fruit (AGF) in Theater 't Spant in Bussum. De aanleiding voor dit congres vormt de opheffing van het Bedrijfschap AGF. Vanaf 1 januari 1999 worden de activi teiten van het bedrijfschap overgenomen door een Commissie Detailhandel AGF van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Ter gelegenheid hierxan is een herinne- rmgsboek 'De groenteman blijft altijd bestaan' geschreven. Het boek schetst een beeld van 40 jaar geschiedenis van de agf detailhandel en het bedrijfschap aan de hand \an interviews met belan genbehartigers, besehouwers (deskundi gen van buiten de branche) en de belang hebbenden (de ondernemer en zijn mede werkers). Het eerste exemplaar hiervan is tijdens het congres overhandigd aan de heer mr. P. J. Biesheuvel, voorzitter \an de Vaste Kamercommissie voor Economische Zaken, door de heer M. W. Koot, voor zitter van het Bedrijfschap AGF. Er zijn ongeveer 2.400 groentespeciaal zaken en 1.100 ambulante handelaren in groente en fruit. Steeds vaker leggen groentespeciaalzaken meer nadruk op de zogenaamde gemaksproducten, zoals ge sneden groenten, kant-en-klaar maaltij den, salades en dergelijke. Deze produc ten zijn heel aantrekkelijk voor de heden daagse consument. Want zij trekt steeds minder tijd uit voor koken, zeker op een gewone doordeweekse dag. Een aantal groentespeciaalzaken zal zich specialise ren door meer verse Nederlandse maaltij den. Indische schotels en roerbakschotels te verkopen. Ook kan een groentewinkel deze maaltijden thuisbezorgen of in de winkel serveren, in een aparte eethoek. Ook voor groentespeciaalzaken die zich toeleggen op de verkoop \an producten die de gezondheid bevorderen en milieu vriendelijk geteeld zijn. zijn er mogelijk heden. Verse groenten en fruit hebben een posi tief imago bij veel consumenten. Dit wordt versterkt door de groeiende be langstelling die veel Nederlanders voor de eigen gezondheid hebben. Zo eten de mensen die het 'Montignac-dieet' volgen 20 a 257c meer groenten en fruit dan andere consumenten. Naast de zorg voor de eigen gezondheid hebben veel consu menten behoefte aan gemak bij het bood schappen doen en bij"het koken. Consu menten kiezen voor gemak, ook in de groentespeciaalzaak. Een aantal groente winkels heeft zeltTiediening geiïitrodu- ceerd als reactie op deze trend." Het onderzoek is in opdracht van he' Hoofdbedrijfschap Detailhandel door EIM uitgevoerd. Het rapport 'Kansen voor de agf-detaillist: toekomstperspec tieven voor de zelfstandice agf-detailhan del' (bestelnummer D9860) is verkrijg baar voor 22.- plus 6.- verzend- en administratiekosten. Ondernemers krijgen bij opgave van hun CRK registratienummer 25% korting- Het rapport kunt u bestellen via de info desk van het HBD (tel. 070-3385666. fax 070-338571 1) of bij EIM (tel. 079- 3413634. fax 079-3415024).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 6