EI1AI1DEI1-I1IEUW5 Uitnodiging Kinderen zingen voor Israël in Nieuwe Tonge! Zeeuwse Vlegel maakt video voor het onderwijs Uitreiking prijzen ballonnenwedstrijd van de Gemeentedag tijdens het spaarfeest van de Rabobank Middelharnis Schaakvereniging De Zwarte Pion Open-ochtend 'Van Vrouw tot Vrouw' Zangavond Sommelsdijk '^^'c:;«a'*' Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Mid- delharnis, met in de linkerbovenhoekVragenrubriek' vermeld. De vra gen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KamaoEN Humum'EmuEnE HOE KOM IK HON EEN Koonmw? OE OLEmOEÜ VERTIKT HET PttlliUERi'CHIL mTiïuavEür Doopsgezinde Gemeente Ouddorp 3e Blad VRIJDAG 13 NOVEMBER 1998 No. 6755 Ik ben op zoek naar zoveel mogelijk infor matie over Kameroen. De bibliotheek had nauwelijks informatie, kunt u me meer vertellen? Antwoord: Deze Afrikaanse republiek heet officieel: République du Cameroun of Republic of Cameroon en is gelegen in Centraal-Afrika en telt bijna 13 miljoen inwoners. De hoofdstad is: Yaoundé. Het grondgebied van Kameroen bestaat uit een 200 km brede, lage, moerassige kust- vlakte, een hoog plateau en een vlakte bij het Tsjaadmeer. Het kustgebied heeft een tropisch klimaat en is bedekt met tropisch regenwoud. De dierenwereld is vnl. die van het West-Afrikaanse Woud, geken merkt door het voorkomen van talrijke apen (ook de mensapen; chimpansee en gorilla), kleine antilopen, olifanten, pan ters en een zeer rijke vogelwereld. De be volking bestaat uit emer dan 200 etnische groepen, de meesten met een eigen taal. Onderscheiden kunnen worden de vnl. in het zuiden wonende Bantoetaligen, ca. 40% van de bevolking; de in het centrale bergland wonende smi-Bantoetaligen, ca. 25% van de bevolking en de Soedanne- gers in het noorden ca. 20%. Verder wonen er nog o.a. ongeveer 13.000 pyg meeën. De levensverwachting bij de ge boorte is 54 jaar voor mannen en 58 jaar voor vrouwen. De officiële talen zijn Frans en Engels. 30% van de bevolking is rooms-kathoiliek, 23% protestants, 22% islamitisch en 25% (tevens) aanhanger van animistische godsdiensten. De socia le en medische voorzieningen zijn nog ontoereikend. Er is een tekort aan ge schoold personeel, de capaciteit en inrich ting van de ziekenhuizen is onvoldoende. Het onderzoek naar traditionele genees middelen wordt gestimuleerd. Tropische ziekten zoals malaria en gele koorts komen nog veelvuldig voor. Kameroen geldt als één van de in economisch op zicht meest stabierle landen van Afrika. Tussen 1974 en 1984 was het land, in tegenstelling tot de meeste Afrikaanse landen een aanhoudende reële economi sche groei van gemiddeld 7% per jaar. De landbouw is de sterkste pijler van de Ka- meroense economie. Wilt u nog meer weten over Kameroen dan kunt u infor matiemateriaal opvragen bij de Ambassa de van Kameroen, het adres: Amaliastraat 14, 2514 JC Den Haag. Met het oog op mogelijke trouwerijen wil ik graag het volgende weten: zijn er regels voor de kennismaking van de wederzijdse ouders? Welke kosten van de bruiloft, de bruidsjapon, het trouwpak enz. zijn voor rekening van de respectievelijke ouders? Antwoord: Bij onze voorvaderen was het van oudsher de gewoonte, dat de ouders van een dochter haar bij het huwelijk een volledige uitzet of 'bruidsschat' meega ven. Elders moesten zij zelfs de familie van de jongeman een afgesproken bedrag betalen. Dat alles heeft ertoe geleid, dat velen nu nog van mening zijn dat de vader van de bruid voor alle kosten van het huwelijk moet opdraaien. Maar in de regel wordt tevoren in onderling overleg afge sproken hoe de kosten worden verdeeld. Amy Groskamp-ten Have gaf in de jaren dertig in haar beroemde boek 'Hoe hoort 't eigenlijk' al aan, dat de kosten van de huwelijkssluiting ten stadhuize, kosten voor de loper, fooien voor personeel in het stadhuis voor rekening van de bruidegom komen, de kerkelijke inzegening en de stoet (auto's of rijtuigen) zouden door de ouders van de bruid kunnen worden beko stigd en de receptie of het diner dan wel feesteavondje door de vader van de brui degom. Zijn er bruidsmeisjes of bruids jonkers dan is het de gewoonte om hen een geschenk te geven, de kosten hiervoor zijn voor rekening van de bruidegom. Maar men kan ook alles bij elkaar optellen en samen delen. En als het de ene familie beter schikt dan de andere, die zich ervoor in de schulden zou moeten steken, dan hoeft er eigenlijk helemaal niet over ge praat te worden. Regels voor de kennis making van de wederzijdse ouders zijn er niet. Wij hebben echter wel de indruk dat het initiatief tot kennismaking van de ouders van de jongen uitgaat, dan kan afgesproken wordnewie bij wie voor het eerst op bezoek gaat. Ik zou het erg prettig vinden als u mij eens vertelde hoe een koortslip ontstaat. Door besmetting? Wat kun je er tegen doen? Ik kreeg al antibiotica voorgeschreven. Antwoord: Sommige mensen kunnen als kind een virusinfectie doormaken. Het lichaam fabriceert dan antilichamen tegen dit virus die gedurende het hele leven in het lichaam aanwezig blijven. Als de weerstand van deze persoon vermindert, bijvoorbeeld door koorts, of een wond, maar ook door nervositeit, dan kunnen er blaasjes aan de rand van de lip ontstaan. Vandaar de naam 'koortslip'. Het lijkt een onschuldige aandoening die meestal met een week weer is verdwenen, maar als u er last van hebt, moet u wel oppassen omdat de blaasjes zelf geïnfecteerd kun nen raken. Dit heeft u dus zelf ook erva ren. U moet dit gebied dus zorgvuldig schoon houden en u mag in die tijd dat u er aan lijdt beslist geen andere mensen zoenen! U zou er diverse besmettingen mee kunnen overbrengen. Eén enkel kusje zou een klein kind dat nog weinig of geen weerstand heeft zelfs ernstig ziek kunnen maken! Voor middelen om het ontstaan van een koortslip te voorkomen moeten wij u naar uw huisarts verwijzen. Uit de volksgeneeskunde zijn de volgende mid deltjes bekend: als de koortslip begint te verschijnen smeer er dan twee keer daags oogzalf op die eigenlijk niet meer ge bruikt mag worden. Dit mag raar klinken maar de koortslip zou binnen de kortste keren verdwijnen of snij een ui doormid den en wrijf de plek er mee in. De koorts lip verdwijnt dan binnen anderhalve dag. Van links naar rechts: kabouter 'Marion', Marilou eiolme, G. van der Have, Thijs de Beer, kabouter 'Miranda Het spaarfeest van de Rabobank Middelharnis is dit jaar weer door vele spaarders bezocht. Dit feest, dat gehouden werd van 26 tot en met 30 oktober 1998, stond geheel in het teken van kabouters. Alle spaarders konden een cadeautje uitkiezen, geschminkt worden, oliebollen eten, meedoen aan de oudholland.se spelletjes en ze kregen een kaboutermuts. De winnaars van de ballonnenwedstrijd van de Gemeentedag zijn Marilou Verolme en Thijs de Beer, de ballonnen kwamen respectievelijk in Frankrijk en Duitsland terecht. In het bijzijn van de kabouters hebben zij hun cadeau in ontvangst genomen. Van harte gefeliciteerd en veel plezier met jullie prijs. De oleander die ik al twee jaar heb groeit erg snel, vormt knoppen maar bloeit helaas niet. De adviezen van een tuincen trum heb ik tevergeefs opgevolgd. Wat kan ik er nog meer aan doen? Antwoord: De Nerium oleander komt uit het warme zuiden en is niet gewend aan ons klimaat, dus niet winterhard. Ze kan geen koude voeten of een kille douche verdragen en heeft een zonnige stand plaats en veel lauw water nodig. En dan liefst geen chloor- en kalkhoudend lei dingwater. Dat er geen schot zit in de bloei, komt doordat de knoppen van het ene jaar pas een daarop volgend jaar en in ons klimaat tussen juli en oktober, uitko men. Een jong plantje vraagt een plaatsje voor een licht en zonnig raam, in een goed gelucht en vochtig vertrek, 's Zomers mag u een sterk ontwikkelde oleander met pot en al buiten in de zon zetten, maar bij slecht weer kunt u haar beter binnenhalen. In het najaar is een koele standplaats bij 5° a 10° C nodig, anders blijft de bloei hele maal achterwege. Een kas of een serre zou er een ideale plaats voor zijn. In de winter mag u deze plant beslist geen mest toe dienen en slechts af en toe een flinke scheut water, zodat de wortels even flink nat worden (dagelijks een beetje nemen ze niet goed op). Denk er om, dat takken en bladeren giftig zijn voor grote mensen, kinderen en huisdieren! Ik kon een pan kopen van f 169,- maar er was wel een levertijd van enkele weken. Elders zag ik eenzelfde pan in de aanbie ding van 239,- voor 199,-. Vanwaar dit prijsverschil? Antwoord: Duidelijk is dat hier het prijs verschil naar verhouding behoorlijk groot is. Maar prijsverschillen komen nu een maal voor, ook tussen de filialen van de zelfde winkelketen. Er kan natuurlijk ook een fout gemaakt zijn bij het prijzen. Waren de twee pannen wel dezelfde? Synthetische verven stinken en bevatten schadelijke bestanddelen. Nu heb ik ge hoord dat er 'natuurvervenbestaan die geen schadelijke stoffen bevatten. Waar is deze verf te koop? Antwoord: De 'natuurverf' die u bedoelt komt voor zover wij hebben kunnen na gaan, alleen voor bij de muurverven. De merknaam is: Keim-verven en is niet in een verfwinkel te koop maar zal door u bij een schildersbedrijf besteld moeten wor den. Deze verf bestaat alleen uit natuuriij- ke bestanddelen. Voor het overige schil derwerk kunt u gebruik maken van acryl- verven. Dit zijn verven op waterbasis, zij bevatten geen oplosmiddelen. Juist deze oplosmiddelen zijn schadelijk voor de gezondheid. Op D.V. woensdag 18 november a.s. hopen we de eerste open ochtend voor vrouwen, van dit seizoen te houden in de ontmoetingsruimte van het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente, Dorps- tienden 3 te Ouddorp. Iedereen is van harte welkom! Onze gastsprekers voor deze morgen zijn Dick Wilna de Grooth met het thema Symbolen spreken. Het programma be gint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 11.00 uur. In de hal is een verkoping van handwerkartikelen, CD's en boeken. Te vens zijn er kaarten te koop die Dick en Wilna zelf hebben meegebracht. Na afloop van de open ochtend is er ge legenheid om na te praten en om elkaar te 'ontmoeten'. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinderopvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vrien dinnen, kennissen, familie, buren enz. mee. De kerngroep 'Van Vrouw tot Vrouw' MIDDELHARNIS RSB-competitie (9 november 1998) Uit het verre Waddinxveen was het 3e team van WSV op bezoek bij De Zwarte Pion 3. Ook WSV had de eerste wed strijd gewonnen. Na een kwartier vertra ging begon de wedstrijd. Op het vierde bord kwam Struik al snel in de proble men toen hij een Koningsgambiet ope ning verkeerd behandelde. Hij streed nog wel een tijd door, maar verloor uiteinde lijk toch. Invaller Meiaard had een goede avond. Hij kon vrijuit spelen, doordat hij al snel een kwaliteit won en deze niet meer weggaf Ook Neleman verging het goed: hij won een toren, maar moest deze even later toch weer teruggeven. Er resteerde echter een betere stelling en daarmee de winst. Minnaar verloor vrij simpel een stuk en bleef toen achter de feiten aanlopen. Stolk had wel een comfortabele positie. De winst had wat simpeler kunnen zijn, maar uiteindelijk was dat toch het resul taat. Lesuis en Bom gaven allebei een goede stelling weg en verloren dus. Verbeek had geen reden tot klagen. In een remisestelling maakte zijn tegenstan- NIEUWE TONGE - Op vrijdag 20 november zingen chr. Kinderlioor 'de Sjofar' uit Zierilizee en chr. Kin derkoor 'Bid en Zing' (met haar meisjeslioor 'Davina') uit Nieuwe Tonge voor Israël. In de Ned. Hervormde Kerk zullen zij zingen van de stad van vrede, Jeruzalem! De stichting Shaare Zeedek belegt deze zang avond. De stichting spaart namelijk voor het gelijknamige Shaare-Zedek-Hospital te Jeruzalem. In dit ziekenhuis spaart men voor een afdeling 'Moeder en Kind'. Wat wij in Nederland al lang in ziekenhuizen hebben. Het kinderkoor 'de Sjofar' staat onder leiding van dirigente Ellen van der Hoek, terwijl het kinderkoor 'Bid en Zing' en meisjeskoor 'Davina' onder leiding van dirigent Peter Wilde man staat. Het Zierikzeesche kinderkoor zal deze avond ook een instru mentengroepje meebrengen. De kinderen zullen ook vele lied jes zingen die in het teken van Israël zullen staan. Naast dit alles zal de samenzang van de aanwezigen ook niet ontbreken. Ook liederen, die in het teken van Israël staan, zullen gezongen wor den. Peter Wildeman zal deze avond het orgel bespelen. Ds. A. Belder zal deze avond leiden. Het belooft een enorm warme Israëlavond te worden, waarin de Sjalom voor Israël centraal staat. Aanvang 19,30 uur en de toe gang is vrij. Kollekte voor de stichting Shaare Zedek. Allen har telijk welkom. Tot ziens.Mazzel Tov! Zaterdag 7 november jl. was er een zang avond ten bate van Stichting Ontmoeting in de Ned. Hervormde Kerk te Sommels dijk. We mogen terugzien op een goede avond. Fijn dat we met zovelen samen mochten luisteren en zingen. De kollekte heeft het mooie bedrag op gebracht van 487,50 terwijl de kollekte voor de onkosten heeft opgebracht het mooie bedrag van 478,-, waarvoor we u allen hartelijk voor willen bedanken. Van deze avond is ook een opname ge maakt door OGW-records uit Nieuwe gein. Martin de Waard, de opnametech- nicus, heeft weer voor een mooie opna me gezorgd die we graag onder uw aan dacht willen brengen. Op deze CD of MC staat koorzang van het mannenkoor uit Ouddorp, solozang door Arjan en Edith de Bruyn, resp. jon- gensalt en alt, en Marius van der Valk, tenor, orgel- en panfluitspel door Lennert Knöps en Gerco Brouwer en samenzang. De liederen die gezongen zijn stonden, zonder voorafgaand overleg, geheel in het teken van het verzoenend lijden en sterven van de Heere Jezus. De verzoe ning is in onze tijd een omstreden zaak geworden. We denken alleen al aan de geschriften van Den Heyer en Kuitert. Maar op de zangavond in Sommelsdijk mochten we in Woord en lied horen dat er alleen verzoening plaats kan vinden door de voldoening aan het kruis van Golgotha door het lijden en sterven van Christus. We noemen u enkele liederen die dat onder woorden brachten: Vaste rots van mijn behoud en Ps. 43 gezongen door het mannenkoor. Eeuwige zeker heid, een lied geschreven en gezongen door de tenorsolist. In dat lied wordt ge wezen op de ernst van het leven, maar ook op de kracht die er is in het bloed van Christus. Heer' ik kom tot U, gezon gen door Arjan en Edith. Op een gevoel volle wijze lieten zij horen dat er op geen andere wijze aan de schuld voldaan kan worden dan door het bloed van Christus. Tenslotte noemen wij u de orgelsolo van Lennert over Ps. 116 waar ook weer in doorklonk het thema: Verzoening. Ook samen met de panfluitist speelde hij de Aria over het bekende lied: Wat God doet dat is welgedaan. Een goede samen werking. Alles noemen kunnen we niet, daarom hopen we dat u een CD of MC bestelt. De prijzen zijn voor CD 35,- en voor MC 15,- incl. verzendkosten. U zult er beslist geen spijt van krijgen. Ook is er nog een beperkt aantal MC's van de rampherdenkingsavond van 31 januari jl. in Oude Tonge te verkrijgen. De prijs is hetzelfde. Tevens wijzen we u alvast op het presentatteconcert van de nieuwe Kerst-CD van Lennert. Die hoopt gepresenteerd te worden op D.V. zater dag 12 december in de Grote Kerk van Heusden. Medewerking verlenen: Pieter Vis, bas- bariton, Arjan en Edith de Bruhn, jon- gensalt en alt, Lidy de Hey, sopraan (zij zingen ook allen op de CD) en het Heus- dens Mannenkoor. Nadere mededelingen volgen. Noteert u ook 13 maart 1999 alvast'? In dezelfde kerk zal er dan weer een zang avond gehouden worden ten bate van Stichting Ontmoeting. Naast Arjan, Edith, Lennert en Marius hoopt dan ook het bekende Sliedrechts Mannenkoor van Martin Zonnenberg en de organist André van Vliet mee te werken. Dit alles zo de Heere wil en wij leven zullen. Wanneer? Zaterdag a.s. Waar? Hoeksteen, Ring Middelharnis. Aanvang? 19.00 uur! Opgeven? Hanneke (487850) of Dion (486568). (tot en met vrijdagavond) der een beslissende fout, waardoor de eindstand op 4-4 werd gezet. Huishoudelijke competitie (9 november 1998) Groep 1 J. du Pree - G. J. H. van Genderen.- 'A I. Lagendijk - T. C. van ProoijenV. - Y. A. van Ro.ssum - A. L. MourikVi - Vi W. I. Peeman - R. van HooffO - l Groep 2: H. Taaie - Ant. VisserVi - Vi Groep 3: J.Flint-S.Bosch1 -O Ad. Visser-J. Noordijk1 - O R. Wolters - B. Loosjes- M Milieuvriendelijke teelt van tarwe, wat moet ik me daarbij voorstel len? Kan je van elke soort tarwe brood bakken? Hoe wordt tarwe op een windmolen gemalen? Hoe kom je er achter of de tarwe ge zond blijft als je niet mag spuiten tegen ziekten? Dit zijn zomaar wat vragen die aan de orde komen in de video 'Zeeuwse Vle gel, een voorbeeld van milieuvriendelijke landbouw". De enthousiaste reacties op de lezingen en excursies die de Zeeuwse Vlegel de afgelopen jaren heeft georganiseerd voor een breed publiek laten zien dat er een behoefte bestaat oni meer te weten te komen over het verhaal achter de Zeeuw se Vlegel. Voorlichting en educatie is van wezenlijk belang om een stevige band tussen boer en consument te vor men. De betrokken akkerbouwers vinden het motiverend om over hun product van 'akker tot bakker' te vertellen. Het is de bedoeling dat deze video in het Voortgezet Onderwijs in Zeeland ge bruikt gaat worden om tijdens lessen de aandacht te vestigen op het thema 'Land bouw en Milieu'. De video is verkrijg baar bij Stichting Zeeuwse Vlegel te Goes. Het Consulentschap Natuur en Milieu Educatie te Goes zal bij deze video een ondersteunende lesbrief ontwikkelen die gebruikt kan worden om tijdens de les dieper op het thema 'Landbouw en Mi lieu' in te gaan. Voor de realisatie van video en lesbrief is gebruik gemaakt van een bijdrage uit het Milieufonds van de provincie Zeeland. In de 9 minuten durende video komen alle aspecten van de milieuvriendelijke teelt van tarwe voor de Zeeuwse Vlegel aan bod. Zo is e' onder meer aandacht voor het onderzoek naar geschikte tarwe- rassen waar je goed brood van kunt bak ken en die zonder bestrijdingsmiddelen gezond blijven. Dit onderzoek wordt uit gevoerd op Proefboerderij 'De Rusthoe- ve' te Colijnsplaat. Al bijna 10 jaar lang verbouwen een 20- tal akkerbouwers in Zeeland op een milieuvriendelijke wijze tarwe voor het Zeeuwse Vlegelbrood. In deze tarwe wordt niet tegen ziekten en plagen gespo ten en in plaats van kunstmest wordt in het voorjaar dierlijke mest gebruikt. Dit jaar werd door de Zeeuwse Vlegelboeren 70 hectare tarwe geteeld met een uitste kende bakkwaliteit. De tarwe wordt op windmolens gemalen en aan meer dan 100 bakkers geleverd die er het Zeeuwse Vlegelbrood van bakken. Dit is een fijn volkorenbrood herkenbaar aan de brede vorm met het beeldmerk van de Zeeuwse Vlegel. Naast het Zeeuwse Vlegelbrood zijn er de afgelopen 3 jaar een aantal nieuwe producten van de Zeeuwse Vlegel ver schenen: Zeeuws Vlegelbier. roomboter- koekjes, eierkoeken, gerookte ham en spek, pannenkoekenmeel (ook voor olie bollen zeer geschiktl) en volkoren tarwe- meel voor de thuisbakkers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5