Hospice palliatieve zorg 'Calando' Dirksland officieel geopend Zie ginds komt... Bedrijfshulpverleners nu beter voorbereid op calamiteiten bij Albert Heijn Oude Tonge Nieuwe burgemeester Middelharr Winkeltje in Rem. kerk te Sommelsdijk Huurderorganisaties in gesprek met ENECO Kerkdienst Ger. Gem. gaat verhuizen Themabijeenkomst 'Mijn kind heeft faalangst' Plattelandsvrouwen Bond Goedereede Uitslagen Damver. 'Denk en Zet' Beleggers kunnen al snel niet meer om de euro heen Spaar voor 'n gratis kerstboom bij BP-tankstation "De Ronde Boom" méér dan tanken alleen Cursussen weidevogelbescherming Maandag 9 november 1998 Handboek EuroEffect wijst belegger de weg Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 13 NOVEMBER 1998 Nadat in juli al de eerste patiënten (bewoners) naar 'Calando' te Dirks land zijn gekomen werd het hospice op donderdag 12 november 1998 offi cieel geopend. Voorafgaand aan de opening werd vanaf 14.00 uur een bij eenkomst gehouden in gebouw 'De Schakel' te Dirksland. Een bijeen komst voor allen die de realisering van 'Calando' mede mogelijk hebben gemaakt. Tegen 16.30 uur werd vervolgens de opening van 'Calando' een feit toen de heer Boer van OZ zorgverzekeringen een naambord met daarop de naam 'Calando' aan de voorgevel van het pand van de zorgin- richting aan de Vivaldilaan te Dirksland bevestigde. Een lastig karweitje dat pas echt lukte toen ds. M.J. Paul, ziekenhuispredikant, predikant van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland en pastoraal werker van hospice 'Calan do', een helpende hand bood. Aansluitend werd vanaf 17.00 uur in het 'Prieel' bij sportcomplex 'De Staver' te Sommelsdijk een symposium gehouden over palliatieve zorgverlening. Zoals velen inmiddels wel bekend zal zijn is 'Calando" een zorginrichting waar mensen verpleegd worden die ongenees lijk ziek zijn en die in hun laatste levens fase verkeren. De naam 'Calando' is daarom een toepasselijke. Het is een muziekterm (Latijns) en betekent 'afne mend'. Het ziet op het afnemende leven van de bewoner van 'Calando'. Volgens ds, Paul staat tegenover dit afnemen ech ter ook een 'crescendo'. Dit is eveneens een Latijnse term uit de muziek en die betekent 'toenemen'. Die toename heeft betrekking op de sterk toenemende belangstelling voor palliatieve zorg in de laatste tijd. In hospice 'Calando' wordt dus hulp ver leend aan ongeneeslijk zieke mensen die in hun laatste levensfase verkeren. Als deze patiënten niet langer thuis verzorgd kunnen worden bestaat er de mogelijk heid van zogenoemde palliatieve zorg in een hospice. Deze zorg is erop gericht om de patiënt een waardige laatste levensfase te geven. Een hospice biedt geïntegreerde medische, verpleegkundi ge, psycho-sociale en pastorale onder steuning. Ook wordt aandacht besteed aan de rouwverwerking. In een hospice wordt niet bewust levensverlengend of levensverkortend gehandeld. Therapie in een hospice is alleen gericht op klachten verlichting en op het welbevinden van de patiënt in algemene zin, het sterven wordt zo draaglijk mogelijk gemaakt. De zorgverlening in een hospice is in handen van een deskundig team, dat bestaat uit onder meer een arts, specialisten op het gebied van pijn- en symptoombestrij ding, verpleegkundigen, verzorgenden, de huisarts, en een pastoraal werker. Daarnaast kan een beroep worden gedaan op de deskundigheid van andere zorgver leners en op vrijwilligers. Palliatieve zorg is op elke patiënt persoonlijk afge stemd en duurt 24 uur per dag. Het hospice 'Calando' in Dirksland bestaat uit twee geschakelde seniorenwo ningen. Ze zijn nieuw gebouwd en staan op een steenworp afstand van het zieken huis. Daardoor staat 'Calando' op een ideale locatie. Specialisten en andere hulpverleners uit het ziekenhuis staan zó binnen en benodigde speciale medicatie is zó gebracht. Ook voor huisartsen en predikanten is de drempel laag. 'Calan do' richt zich op de regio Goeree-Over- tlakkee, Voorne-Putten en Schouwen- Duiveland. Tijdens de bijeenkomst in 'De Schakel' hebben diverse sprekers het woord gevoerd. Sprekers die een afvaardiging vormden van organisaties die de oprich ting van 'Calando" financieel mede mogelijk hebben gemaakt. - Namens de Rabobank sprak de heer W.H. Louwerse, die 'Calando' een niet met name genoemd bedrag bood en een krediet beschikbaar stelde waarvoor de bank zelf garant wilde staan. - Mevrouw D. Haalewijn sprak namens alle donateurs. Zij vroeg een moment aandacht voor de I598(!) donateurs die voor 'Calando' maar liefst 60.000 bijeen vergaderden! - De heer Mr. G.J. Helmig bood 'Calan do' namens de bedrijven op Goeree- Overflakkee een cheque aan t.w.v, ƒ50.000! - Oikonomos Foundation bedacht 'Calan do' met een bedrag van f 67.500! - Namens de gemeenten van Goeree- Overflakkee sprak de heer A.J. Schou ten. Hij benadrukte dat 'Calando' wel een huis is, maar niet zomaar een huis. 'Calando" kan een voorportaal zijn van een ander, heel bijzonder Huis, niet met handen gemaakt... Gemeen telijke subsidies brachten voor 'Calan do" een bedrag bijeen van ca. 18.500, zijnde éénmalige subsidies. - Mevrouw B. Poortvliet sprak nainens de Soroptimistclub Goeree-Overflak- kee. De naam van deze club komt van 'Sorores Optium' en betekent 'zusters die het goede zoeken'. De Soropti mistclub wil zich bezighouden met de specialistische (bij)scholing voor het werk in 'Calando'. Voor de vrijwilli gers in 'Calando' werd een medische encyclopedie geschonken. - Namens Nerefco, dochteronderneming van BP/Texaco, sprak de heer K. van Dongen. In het werkgebied van 'Calando' werken zeer veel medewer kers van Nerefco. De heer Van Don gen noemde het initiatief van de oprichting van 'Calando' bijzonder achtenswaardig, hetgeen van harte ondersteund mag worden. Hij bood een cheque aan t.w.v. f 3.500. - Namens de kerken op Goeree-Overtlak kee sprak ds. J. Blom, hervormd pre dikant te Melissant. 'Als predikant heb je vaak te maken met mensen die in hun laatste levensfase verkeren. Hier bij is zware, intensieve professionele zorg onmisbaar. In veel gevallen is die hulp echter onmogelijk of onvoldoen de, waardoor dikwijls onhoudbare situaties ontstaan. Psychische terug slag van de naaste familie is dikwijls het gevolg. Thans biedt 'Calando' uit komst. Het lijden in de laatste levens fase kan draagzamer worden gemaakt en de druk voor de familie van patiën ten minder. In 'Calando' krijgen pre dikanten alle ruimte en medewerking. Je kunt rustig alleen zijn met de patiënt, waardoor allerlei dingen naar boven komen die ernstig en onbelem merd besproken kunnen worden, zon der dat anderen meeluisteren. Onge stoord kun je bijbellezen, bidden en wijzen op Jezus Christus bij Wie alles te krijgen is". Het was de wens van ds. Blom dat 'Calando" een Beth-EI, een huis van God mocht worden. Aan het symposium dat 's avonds werd gehouden zal in de volgende editie van Eilanden Nieuws aandacht worden besteed. Volgens het besluit van de Arbo- wet, behoren er binnen de bedrij ven een aantal Bedrijf Hulp Verle ners (BHV'ers) te worden aange wezen, om bij eventuele calamitei ten de eerste hulp te verlenen. Ver der dienen ze er voor te zorgen dat de 'ramp' zo klein mogelijk blijft. Binnen de vestiging van AH in Oude Tonge zijn hiervoor een aantal perso neelsleden opgeleid, die inzicht hebben in de aard van het ongeval. Te denken valt aan het verlenen van EHBO, brand bestrijding, enz. Bij de onlangs gehouden oefening, op donderdag 5 november, kwamen de BHV'ers echt in aktie. In samenwerking met de brandweer was een ontruimings oefening opgezet. Om kwart over 8 ont plofte de oven, achter in de winkel. Hier bij waren diverse personeelsleden en klanten gewond. Verder ontstond er op diverse plaatsen in het pand brand en rookontwikkeling. De BHV'ers besloten onmiddellijk tot alarmering van de Alarmcentrale en gin gen over tot ontruiming van de winkel. Dit verliep volgens een zgn. ontrui mingsplan, wat in elke winkel aanwezig dient te zijn. Paniekerige klanten (gespeeld door het overige AH personeel) werden naar bui ten gebracht. Hoewel er eerst best wel wat paniek ontstond, had de coördinator van de BHV'ers deze snel onder controle. Bij aankomst van de brandweer kon wor den vermeld dat niet de gehele winkel ontruimd kon worden (de coördinator had al zijn BHV'ers nog niet terug). Naar wat later bleek waren die slachtoffers, die niet weg konden binnen in het pand aan het helpen en aan het gerust stellen. Verder zaten personeelsleden opgesloten in de kantine en andere ruimten, die van wege de ontploffing en de daardoor ont stane brand en hitte niet weg konden. Aangezien het een zgn. 'Middelalarm' betrof, waren naast het brandweerkorps Oude Tonge, ook Den Bommel en Oolt- gensplaat gealarmeerd. Verder was de EHBO van Oude Tonge aanwezig om mee te helpen met de ver zorging van de vele gewonden (20 stuks). Ook het Ambulancepersoneel heeft z'n steentje bijgedragen, door de verzorging van de zwaargewonden op zich te nemen. Tevens was de Politie aanwezig, die later op de avond een tweetal personen kon inrekenen. Ze waren met volle tassen (zonder af te rekenen) de winkel uit gegaan. De 'slachtoffers' (EHBO Achthuizen) waren door het LOTUS-team gesminkt. Onder hen waren echte acteurs. Enkelen hielden dat zo lang vol, dat het niet te onderscheiden was of het nu echt was of gespeeld? Om kwart voor tien was het geheel onder controle, de brand was ge blust en de slachtoffers waren gered. Na de oefening bedankte de commandant van Oostflakkee een ieder voor zijn/haar inzet. Hij vond het bijzonder dat AH zich voor zo'n oefening had opengesteld. Deze oefening werd geëvalueerd bij zo wel de brandweer, EHBO, als de BHV'ers van AH. Als laatste bedankte de heer E. Kauff- man, eigenaar van de drie AH-vestigin- gen op het eiland, voor de oefening. Hij sprak de hoop uit dat het bij een oefening bleef Zelf was hij hiervan pas diezelfde avond op de hoogte gebracht en vond het bui tengewoon dat zoveel mensen bij deze oefening betrokken waren. Sinds 1 december 1997 trachten de gezamenlijke huurderorganisaties van Goeree-Overflakkee in ge sprek te komen met ENECO, de le verancier van kabeltelevisie, ener gie enz. Door bemiddeling van de machtiginghouders (gemeenten) kon eindelijk op 10 november een gesprek met ENECO worden ge arrangeerd onder leiding van bur gemeester Van Pelt van Oostflak kee. Ter sprake kwam de slechte behandeling van haar klanten, terwijl ENECO toch zo hoog opgeeft van de kwaliteit van haar serviceverlening. Een voorbeeld van slechte serviceverlening was de recente zenderwisseling. De huurderorganisaties zijn van mening, dat de wisseling slecht was voorbereid en dat ENECO haar abonnees voor de financiële consequen ties laat opdraaien. Ook kwam de prijs-kwaliteitverhouding ter sprake. De huurderorganisaties achten de prijs, die ENECO aan haar abonnees op Goeree-Overflakkee toerekent van ruim 26,- per maand (een van de hoog- sten in Nederland) veel te hoog in ver houding tot hetgeen geboden wordt. Zo berekent bijvoorbeeld Delta Nutsbe drijven aan haar abonnees op Schouwen- Duiveland, een regio die in grootte over eenkomt met Goeree-Overflakkee een prijs van 22,50 per maand. In Numansdorp biedt ENECO haar zen derpakket aan voor een prijs van 23,- per maand. In Spijkenisse biedt ENECO zelfs 36 zenders aan voor een prijs van 16,- en als klap op de vuurpijl Rozen burg 14,-. De gemeente Oostflakkee zal nu bij ENECO de exploitatierekening opvragen en deze aan de huurderorganisaties ver strekken, waarna de gesprekken zullen worden voortgezet. ENECO heeft inmid dels toegezegd, dat in januari a.s. geen zenderwijziging meer zal plaatsvinden. Leden van huurderorganisaties, wier klachten door ENECO niet vlot en naar behoren worden afgehandeld worden verzocht hiervan hun organisatie te ver wittigen. Hiturdersbelangenvereniging Dirksland Bewonersraad Goedereede Huurdersvereniging Middelharnis NIEUWE TONGE - woensdag 18 november 19.30 uur ds. C. Sonne- veld, Veenendaal. r- A^ Vries-Hommes, nu waarnemend burge- Per I januari 1999 is mevrouw G. de Vries Mommcs, Middplh-imi 1 K.»nr.f.mri tot hureemeester van iviiauemarnis. meester van Schiermonnikoog, benoemd ^ot ''urgcincc r^ •- n,oiiiiMiH pn heeft twec k nderen aie met meer Mevrouw De Vries is 54 laar, is gehuwd en neen iwcc c u- ivieviouw uc Vlies i.> - j „^„„.i, ^p„ betrekkin" as eraar buiten Schier- inwonend zijn. Haar echtgenoot vervult een tjetrcKMu a monnikoog Vandaag heeft al een Middelharnisse deputatie een bezoek aan haar uut cuMrink- wordt mcvrouw De Vries de tweede vrouwehj- gebracht. Na mevrouw Sleunnk worat meviouw i^ kePvdA-burgemecster van Middelharnis. ..nr Q,.hi..„ „r^r, ,.,.inia nnfecedenten bekend, maar Schiermoii- Van haar ztjn op dit moment nog weinig anteceueiucu u •1 1 ;.,.irfiinrfioneert betreurt het haar nu al aan een andere nikoog, waar ze sinds eenjaar tunctioneeri uciicui u.,.,, f, ctann pen/elfde geluid werd gehoord toen ze haar vroe- aemeente af te moeten staan, eenzenue gciuiu w^, u e, u M-- r I/7 \\r r^rifclnndl verliet De geboren Priese heeft zich in cere gemeente Ni|eturd (Z.W. t^nesianu; vcinci. i^v, 5 beide gemeenten zeer betrokken bij de bevolking gevoeld. Voor het gezin naar het Noorden van het land vertrok was mevrouw De Vnes van 1987 tot 1993 Gedeputeerde in het Provinciebestuur van Zeeland. Landschapsbeheer Zuid-Holland organiseert komende winter drie cur sussen Weidevogelbescherming: in Gouda, Giessenburg en Alphen aan den Rijn. De cursussen bestaan uit drie avonden en een excursie. De cur sus Is bedoeld voor zowel (aankomen de) vrijwilligers als veehouders die geïnteresseerd zijn in weidevogels en mee willen helpen deze vogels te be schermen. Vrijwillige weidevogelbescherming Zuid-Holland is een weidevogelrijke provincie met soorten als kievit, grutto en tureluur. Zo'n 80% van alle weidevo gels in Zuid-Holland broedt op gewoon boerenland. Zij worden o.a. bedreigd door de verdergaande verstedelijking en de voorjaarswerkzaamheden van boeren. Inhoud van de cursus In de cursus wordt aan de hand van dia's de verschillende soorten weidevogels, hun gedrag en hun nesten besproken. Ook wordt aandacht besteed aan de ver schillende agrarische werkzaamheden die van invloed zijn op de weidevogelstand, welke maatregelen boeren kunnen nemen om nesten van weidevogels te sparen en wat vrijwillige weidevogelwachten kun nen doen om de boer hierbij te helpen. Na de cursus kunnen de deelnemers, evt. samen met ervaren weidevogelbescher mers, zelf aan de slag met weidevogelbe- scherming via de lokale weidevogelgroe pen. Het beschermingswerk vraagt vier uur per week aan tijd (of meer) in de periode van eind maart tot half juni. Waar en wanneer Gouda, 5 en 19 januari, 2 februari 1999 (dinsdagen); Giessenburg, 13 en 27 januari, 10 februari 1999 (woensdagen); Alphen a/d Rijn, 7 en 21 januari, 4 februari 1999 (don derdagen). De zaterdag,se excursie wordt in de eerste helft van april gehouden. Kosten en meer informatie De cursuskosten bedragen ƒ45,- incl. koffie met cursuspakket. Meer informa tie is verkrijgbaar bij Landschapsbe heer Zuid-Holland, Postbus 558, 2800 AN Gouda, tel. (0182) 524500. Christelijk Christelijk Jongeren- Jongeren- -ix café Gajus gaat verhui- r^ ,-y zen naar de nieuwe top- CV^ lokatie aan de Boezem- weg. Hierdoor zijn we de hele maand december geslo ten! Ook zaterdag 21 november zijn we gesloten in verband met de sportavond met OJW Middelharnis, Meer info met betrekking tot de verhuizing volgt later! MIDDELHARNIS De meeste kinderen vinden het spannend als er weer proefwerken, spreekbeurten of overhoringen zijn. Dit zorgt meestal voor een goed resultaat. Maar sommige kinderen kunnen de zenuwen niet de baas en daarom een laag cijfer. Terwijl ze de stof eigenlijk heel goed kennen! Dit geeft een deuk in het zelfvertrouwen. Tijdens de bijeenkomst wordt meer ver teld over faalangst bij kinderen en hoe je er als ouder mee om kunt gaan. De the mabijeenkomst wordt gegeven door een ervaren trainer. Bij voldoende belangstelling start de cursus 'Mijn kind heeft faalangst', waar in de begeleiding van het kind met faal angst centraal staat. De themabijeenkomst wordt gegeven: Plaats: Wijkgebouw van de Zorg en Welzijn Groep, Langeweg 72 te Middelharnis. Datum: woensdag 2 december 1998. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Aan deze themabijeenkomst zijn geen kosten verbonden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr. tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. Voor onze volgende bijeenkomst hebben wij de heer P. Lamp uitgenodigd. Hij zal ons het een en ander komen vertellen over Wedgwood. De lezing heeft als titel Wedgwood, van een eenvoudige potten bakkerszoon tot een wereldbedrijf, en wordt begeleid met dia's en modellen over de verschillende keramische soor ten, en de geschiedenis van het bedrijf. Wij nodigen u van harte uit op dinsdag 17 november om 20.00 uur in Oost dam. Introducee's zijn ook deze avond van harte welkom, 2,50 p.p. Woensdag 25 november wordt er in de Remonstrantse Kerk te Sommelsdijk weer het jaarlijkse WINKELTJE gehou den. Op deze dag worden er van 9.30 tot 15.00 uur diverse kado-artikelen ver kocht. Mooie (kerst)kaarten, handwerken en diverse lekkernijen. Een rommel markt waar van alles in te vinden is. Er worden ter plaatse kerstkaarten gemaakt met de computer zodat u uw wensen kenbaar kan maken. Natuurlijk is er ook koffie met koek aanwezig. De opbrengst van deze dag gaat naar twee goede doe len: Hospice Calando te Dirksland en naar Midden Amerika. Een ander gedeelte is bestemd voor de restauratie van het raam in onze kerk. U bent van harte welkom om bij ons een kijkje te komen nemen aan de Voorstraat 35 te Sommelsdijk. Afdeling 1 C. Spee - J. A. van Hoorn2 - O Afdeling 2 J. v.d. Kooij-C. Polder1 - 1 F. Noordijk - J. Lodder1 - 1 Afdeling 3: J. Verbiest-J. Groenendijk1 - l J. Holleman - L. Taaie1 - 1 R. Jacobs-J. Nipius3 - O T. Staal - H. NoordijkO - 3 Denk en Zet- 's Gravenpolder12 - 4 Op zaterdag 14 november a.s. om half twee komt Sinterklaas weer met zijn boot in de haven van Middelharnis aan. Hij heeft weer een heleboel Pieten bij zich, die muziek maken en Pieten die zakken vol met snoepgoed bij zich heb ben. Het gerucht gaat dat er 2 pieten vast vooruit zijn gekomen naar Middelharnis, maar de weg zijn kwijtgeraakt op de daken. Misschien zien we ze zaterdag nog terug. Nadat Sinterklaas door de plaatsvervan gend burgemeester is ontvangen, gaat hij met zijn gevolg de winkels op D'n Diek bezoeken, want hij wil natuurlijk wel leuke kadootjes op zijn verjaardag weg geven. Omdat Sinterklaas niet alle kinderen kan begroeten als hij van de boot stapt, is hij om ongeveer half vijf in het Diekhuus en heeft er dan alle tijd voor. Op 1 januari 1999 is het zover: dan is de euro in elf Europese landen een feit. Nog niet in de vorm van munten en biljetten in de porte monnee; dat komt pas in 2002. Maar al wel giraal, dus om mee te rekenen en om mee over te schrij ven. Europese beurzen doen vanaf de eerste beursdag van het nieuwe jaar al meteen mee. Op maandag 4 januari 1999 stappen de effecten beurzen van de elf eurolanden massaal over op de euro. Vanaf dat moment wordt de koers van aan delen, obligaties en opties niet meer genoteerd in guldens, marken of lires, maar allemaal in euro's. Er wordt gekocht en verkocht, gerekend en vergeleken in euro's. En de belegger kan al snel niet meer om de nieuwe eenheidsmunt euro heen. De euro biedt de belegger alleriei nieuwe mogelijkheden. En maakt dat hij straks sterker staat tegenover crashes aan de andere kant van de wereld. Want de prestaties van aandelen en van bedrijven uit alle elf 'eurolanden' zijn straks veel beter vergelijkbaar. Terwijl kopen en verkopen van aandelen op andere beurzen dan die van Amster dam, eenvoudiger en aantrekkelijker wordt. Maar wat komt daar allemaal bij kijken, en hoe gaat dat dan in zijn werk'? Dat zijn de vragen waar de belecger zich nu voor gesteld ziet. Om daar'op een ant woord te geven, ontwikkelde de Rabo bank een praktische gids: EuroEffect. Beleggen met de nieuwe munt. Het 'boek is tot stand gekomen in samenwerkinc met Iris, het beleggings- en onderzoeks"- instituut van de Rabobank en de Robeco Groep. Het effect van de euro op beleggingen EuroEffect geeft praktische informatie over de nieuwe munt en over de achter gronden ervan. Het eerte deel, EuroFei- ten, gaat uitgebreid in op de gevolgen van de euro voor beleggers, en beschrijft de voornaamste economische sectoren in de 'eurolanden", van offshore en kapi taalgoederen tot consumentensoederen en persoonlijke verzorging. Compleet met een opsomming peV sector van de belangrijkste kansen en bedreigincen, en een typering de voornaamste beursceno- teerde bedrijven. Deel twee. Euro Varia, vertelt hoe belea- gen op beurzen van andere eurolanden toegaat. En geeft tips van succesvolle internationale beleggers. Het derde deel. EuroExtra, bevat allerlei wetenswaardic- heden over beleggen over de erens, over de historie van de Europese beurzen en de ontstaansgeschiedenis van het belec- gen. Voor wie meer over euro en Economi sche en Monetaire Unie EMU wil weten, geeft het EuroEffect literatuursucgestie; wie op zoek is naar actuele belesgersin- formatie vindt een uitgebreid overzicht van informatie internetsites met actuele gegevens en analyses.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2