Rijkswaterstaat tovert zanddepöt om in duinva lei Voorlichting over dementie PWLITIE Sommelsdjjker Jaap Vijfhuizen Koninklijk onderscheiden Gerenoveerd zwembad 'De Gooye' feestelijk heropend Nalatenschap bouw Deltawerken gebruikt voor natuurontwikkeling: in Gemeenschapsbibliotheek Nogmaals zangavond Sommelsdijk Stichtingsvoorzitter De Vos: ,,Niet het einde, we beginnen pas!" Voordrachten in het dialect in Eben-Haëzerschool JÊJiMINNAARD ^^^VASTGOED Bejaardenmiddag CVB Grote vogeitentoonstelling in Ford-garage Middelharnis BEW. EX No. 6752 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank:RaboMiddelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rijkswaterstaat start in november 1998 bij het Noordelijke hoofd van de Haringvlietsluizen met de uit breiding van een waardevol na tuurgebied. Bij het Quackjeswater (beheerd door Natuurmonumen ten) gaat Rijkswaterstaat een duin vallei aanleggen. Het zand dat hier bij vrijkomt wordt gebruikt om de Ventjagersplaat (beheerd door Staatsbosbeheer) nabij het eiland Tiengemeten aantrekkelijker te maken voor watervogels. Deze werkzaamheden passen binnen het beleid om de natuur in het in 1970 van zee afgesloten Haringvliet te versterken. Bij het Quackjeswater ligt een zanddepöt uit de periode van de aanleg van de Del tawerken; het gaat om 300.000 kubieke meter schoon zand. Hiervoor was tot op heden geen goede bestemming. In sa menwerking met Staatsbosbeheer en Na tuurmonumenten is nu besloten dit zand over een afstand van 25 kilometer te ver plaatsen naar de Ventjagersplaat. Het zanddepöt, zoals dat er nu ligt, is be groeid met Duindoorns en andere plan ten. De toplaag wordt gebruikt voor de aanleg van een 'groene' geluidswal, die het natuurgebied zal afschermen van geluid van de N57, die Goeree-Overflak- kee verbindt met Voorne-Putten. Nabij de geluidswal zal een reewildraster wor den geplaatst, ook zal onder de N57 een fauna-passage worden gemaakt, zodat in de toekomst minder slachtoffers zullen vallen onder reeën en kleine zoogdieren. Nabij het Quackjeswater, een bekende broedplaats voor Lepelaars, zal daarna een duinvallei ontstaan met veelzijdige natuur. Dergelijke duinvalleien vormen een voedsel-arm, vochtig en precair eco systeem. Je treft hier zeldzame vegetatie aan, die alleen gedijt onder deze bijzon dere omstandigheden. Na het afsluiten van het Haringvliet, waarmee het getij verdween, zijn op veel plaatsen de oevers afgekalfd. Met het zand, dat wordt aangebracht op de Vent jagersplaat, zal een aanzienlijk deel ver loren land worden teruggewonnen. Hier door zullen op en om de plaat meer soor ten vogels zich thuis voelen. De Ventja gersplaat is fourage- en broedgebied voor Steltlopers, bovendien is het 's winters een rust- en slaapplaats voor ganzen. Daarnaast wordt de plaat bij hoog water een uitwijkplaats voor vogels. Ook trekt de plaat vis aan: aan voedsel geen ge brek! Voor het aanbreken van het voedselsei- zoen voor de lepelaars van het Quackjes water (maart 1999) moet het werk zijn afgerond. Het verplaatsen van het zand heeft geen effect op de veiligheid van Voorne, de zeewering blijft in tact. Rijkswaterstaat werkt in het hele Haring vliet aan het herstel en de versterking van de natuur. Zo start binnenkort ook de in spraakronde voor de Milieu Effect Rap portage die is opgesteld voor een nieuw beheer van de Haringvlietsluizen. Onder zocht zijn de effecten van het (gedeelte lijk) terugbrengen van getij en zout water in het Haringvliet. Een en ander heeft po sitieve gevolgen voor de natuur, waar mee een beter evenwicht wordt bereikt tussen economie en ecologie in dit ge bied, zonder dat de veiligheid in het ge ding komt. Op dinsdag 17 november zal in de Ge meenschapsbibliotheek te Middelharnis tijdens de openingsuren voorlichting worden gegeven over het thema demen tie, dit in samenwerking met de Stichting Alzheimer afdeling Zuidhollandse Eilan den. In de bibliotheek wordt aandacht gege ven aan dementie door middel van boe ken en informatiemateriaal, terwijl leden van de Stichting Alzheimer aanwezig zullen zijn met een stand waarin allerlei brochures en folders zijn te verkrijgen over dementie in de verschillende vor men. Op woensdagavond 25 november geven leden van de Stichting Alzheimer een le zing in de bibliotheek. Deze lezing is gratis, wel moeten er van te voren kaart jes afgehaald of gereserveerd worden bij de bibliotheek, dit in verband met de organisatie. De avond begint om 19.30 uur. De Stichting Alzheimer Zuidhollandse Eilanden ondersteunt familieleden van dementerenden door het geven van infor matie over dementie, geeft voorlichting, houdt thema-bijeenkomsten en heeft een informatietelefoon, waar mensen met vragen terecht kunnen. Voor meer informatie over de voorlich tingsdag of over de lezing kunt u contact opnemen met de Gemeenschapsbiblio theek: tel. (0187) 485644. We willen u nogmaals wijzen op de zangavond van aanstaande zaterdag 7 november in de Ned. Herv. Kerk te Som- melsdijjk t.b.v. Stichting Ontmoeting. De avond begint om 19.30 uur en wordt geopend door ds. J. C. den Toom, plaat selijk predikant. De toegang is vrij al zullen er wel 2 koliekten gehouden wor den. Naast die voor Ontmoeting is er ook nog een kollekte voor de onkosten. DE WEG KWIJT OOLTGENSPLAAT - Een 22-jarige man uit Rockanje reed vanochtend rond 05.00 uur een naast de Bosweg gelegen greppel in en kwam hier hopeloos vast te zitten. De man was verdwaald en ont dekte, rijdende op de Bosweg, dat deze niet parallel liep aan de Rijksweg maar er van afboog. Hij wilde daarom via het fietspad en de berm de Rijksweg oprij den maar zag daarbij de greppel over het hoofd. De auto werd uit de greppel geta keld. VUURWERK MIDDELHARNIS - Een 15-jarige jon gen uit Sommelsdijk werd zondagavond betrapt op het afsteken van vuurwerk. Hij bevond zich in een groep jongeren op een schoolplein aan de Langeweg. De politie ging ter plaatse nadat omwonen den hadden geklaagd over overlast. De ouders van de jongen brachten, nadat zij waren ingelicht, 60 stuks kleine strijkers en 7 grote strijkers aan het bureau. Het vuurwerk wordt vernietigd. AUTO IN DE SLOOT MIDDELHARNIS - Een 22-jarige auto mobilist uit Middelharnis reed zondag nacht omstreeks 01.55 uur met zijn auto op de Stratensweg in Sommelsdijk. Een bocht in de weg zag hij te laat, waardoor hij rechtdoor reed via het gras naar de sloot. De auto bleef als een brug dwars over de sloot liggen. De bestuurder had geen letsel. Het gelukte met één takelwa gen niet de auto weg te takelen, later is daar een tweede auto aan te pas moeten komen. SCHOORSTEENBRAND NIEUWE TONGE - Zaterdagavond om streeks 19.30 uur raakte de schoorsteen van een pand aan de Kerkring in Nieuwe Tonge in brand. De bewoner had zijn open haard aangestoken. De brandweer doofde het vuur en maakte de schoor steen schoon. De schade bleef beperkt. Nee, H.M. Koningin Beatrix is za terdag niet in persoon aanwezig geweest bij de viering van het 50- jarig bestaansjubileum van Gym- vereniging Middelharnis-Sommels- dijk in 'De Staver' te Middelharnis, wel heeft de Koningin er haar waar dering laten blijken. Vooral en met name voor Jaap Vijfhuizen die in 1948 mede-oprichter was en nog steeds deel van het bestuur uitmaakt. Loco-burgemeester de heer Slootweg bleef in de waardering niet achter met z'n overtuiging te laten horen dat voor een gemeente het goed functioneren van ver enigingen van levensgroot belang is. Groot is daarom ook de gemeentebestuur- lijke waardering voor hen die daaraan veel energie en vrije tijd besteden. De heer Jaap Vijfliuizen is - als 19-jarige - een van de initiatiefnemers tot de oprich ting van de Gymvereniging M.H.-S.D. geweest. Het verenigingsleven kreeg in die na-oorlogse jaren een nieuwe impuls met het weer samen oefenen en samen presteren hoog in het vaandel geschreven. Als machine-bankwerker bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij werd de heer Vijfhuizen hoog gewaardeerd om zijn betrouwbaarheid en vakmanschap, thuis gaf hij zich aan de Vereniging die hij had helpen oprichten, was mede-bestuur der en trainer, was betrokken bij oefenin gen en wedstrijden, dat alles zonder enige financiële vergoeding. „Plezier te beleven aan de vorming van jonge mensen heeft u genoegdoening gegeven, geldelijke betaling zou eerder afbreuk hebben gedaan aan uw idealis me", begreep de heer Slootweg. Eerder al werd de heer Vijfhuizen be-noemd tot lid van verdienste van het KNGV, nu werd hij door de heer Slootweg in kennis gesteld van zelfs Koninklijke waardering, het lid maatschap in de Orde van Oranje Nassau. Met ontroering heeft de heer Vijfhuizen van die benoeming kennis genomen en zich de medaille laten opspelden. Een mooi boeket bloemen was er voor mevrouw Vijfhuizen en voor de onder scheiden Jaap ook tal van gelukwensen, o.a. van wethouder Sportzaken de heer A. Tiggelman en MHSD-voorzitter Arie Los. Het kaï-H-ei is geklaard, de strik is los. Op de achtergrond lady-speaker Berry Koote (professioneel!) en badmeester Leo Jongejan DIRKSLAND - Een grote verscheidenheid van geluiden, zaterdagmorgen in Sporthal 'De Gooye' die ten gevolge van de feestelijke heropening van zwembad 'De Gooye' tot feestzaal diende. Er was de muziek en het trom geroffel van muziekvereniging 'Amicitia' én er was de stem, zij het geci teerd door Jan de Vos, de voorzitter van Stichting zwembad, van een bijna 90-jarig oud, fragiel geworden en inmiddels overleden vrouwtje, Zr. Gorissen, markant voorvechtster van het behoud van het zwembad: ,Jan", zo had ze hem meermalen moed gegeven: „de Dirkslanders laten zich hun zwembad nóóit meer afnemen". Wijkverpleegster was ze geweest, zwem men hoorde je te kunnen, had ze de ge meenschap altijd voorgehouden. Jeugdig Dirksland leerde dat in de haven, bij het Sas, maar de afdichting van het Haring vliet maakte daar, in 1972 een eind aan. Toen, in 1974 werd het zwembad ge sticht, Zr. Gorissen vervulde daarin haar rol en toen nog dit jaar het voortbestaan écht bedreigd werd ging ze weer de bar ricades op! De feestelijke heropening van 'haar' zwembad heeft ze niet mee mogen ma ken; ze overleed op 23 januari van dit jaar, 89 jaar oud, en zaterdagmorgen was ze de grootste afwezige, maar haar stem klonk nog na, ook haar daden trouwens, want ze had gezorgd dat uit haar nagela ten middelen een zogenaamd 'luie trap' kon worden aangeschaft, een investering van zo'n vijftienduizend gulden uit de Stichting 'Jago' die haar spaartegoed be heert. Het was een neef van Zr. Gorissen die de prachtige trap aanbood, nuttig als die is om ook minder vitalen in het water te brengen. Ook die categorie staat zwembad 'De Gooye' ten dienste. Het gerenoveerde zwembad, ten koste van minstens zeven honderdduizend gulden, werd niet een bad met toeters en bellen, niet een lok kend recreatiebad met een glijbaan van 6 ton ('het Zuiderdiep') of een te wachten miljoeneninvestering ('De Staver') te kende de heer Middelbos, voorzitter zwemvereniging 'De Gooye' aan, maar het Dirkslandse zwembad werd een uiterst bruikbaar bad voor vele catego rieën van gebruikers, zeker óók de Zwemvereniging - waarvan de heer Mid delbos voorzitter is. Terwijl zijn zwem mers weten dat bij de buren 'het gras altijd groener lijkt' behalen ze aanspre kende resultaten in hun Gooye en de heer Middelbos verzekert dat dat zo blijven zal. 'Buurman' Stavermanager Leen Jordaan heeft hen daarbij de beste wensen aange boden en 'De Gooye' de rekening voor 2 maanden gebruik van 'De Staver' voor het reactiveringszwemmen, cadeau gedaan, een mooi, graag geaccepteerd, gebaar. Ook werd gesproken door me vrouw Bretijn namens de reuma-oefen- groep. Ze acht 'De Gooye' van grote waarde te zijn voor de volksgezondheid. In de Sporthal, c.q. de feestzaal, zijn vele goede woorden gesproken, door Jan de Vos als voorzitter van de Stichting zwembad Dirksland. Dat had het Stich tingsbestuur ervaren dat een zwembad 'niet de beste handel is om te investeren' en 't was dan ook moeilijk geweest de financiering rond te krijgen nadat de een na de ander had afgehaakt totdat het ten slotte alleen nog Zr. Gorissen was ge weest die weigerde in het sluitingsscena rio te geloven. Er was dan ook een red dingsplan geschreven, de bevolking werd gemobiliseerd, zo ook de plaatselijke politiek en nu het dankzij een heleboel creativiteit en veel inspanning dan tóch gelukt is nu gaat het Stichtingsbestuur geenszins op lauweren rusten: „We zijn er nog niet, we beginnen pas", begreep voorzitter De Vos, „maar we gaan bewij zen dat 'De Gooye' klaar is voor de toe komst!" Twee broers v. d. Giessen, de een direc teur van hoofdaannemer fa. Gibros uit Numansdorp, de ander architect (v. d. Giessen architectuur) vertelden uit hun rol in de renovatie, graag en met veel ambitie gedaan, tot en met de man 'die wekenlang tot de knieën in de blubber had gestaan'. Dat was de broers van meet af aan duidelijk geweest dat sluiting van het zwembad voor Dirksland een enorme verarming zou hebben betekend, en dat mocht dan ook niet gebeuren. Energiek zijn ze aan 't werk gegaan, er kwam een nieuwe kuip en een nieuwe installatie, energiebesparend, anders dan de vorige installatie die nog stamde uit de tijd dat het gas 10 cent per m' kostte, veel ver warmd water is door de jaren heen terug het riool ingevloeid. Nu wordt minder gas gebruikt, minder water en wordt warmte teruggewonnen. Het vernieuwde 'De Gooye' werd geen luchtkasteel maar - met gigantisch veel inzet - een exploi tabel zwembad, zo werd vastgesteld. De broers v. d. Giessen hebben er eer mee ingelegd. Blij en trots 'Blij en trots' met het bereikte resultaat verklaarde zich burgemeester Boonstra, zéker ook omdat de gemeenschap zich er zo spontaan achter heeft gesteld, alsof de geschiedenis uit begin zeventiger jaren zich herhaalde. Vooral daardoor waren 's burgemeesters' aanvankelijke reserves omgeslagen in vertrouwen, de gemeenteraad was ge volgd en nu het zover gekomen is riep burgemeester Boonstra de bevolking tot blijvende steun op: „Laten we als relatief kleine gemeente bewijzen het aan te kun nen en de woorden omzetten in daden!" zo riep burgemeester Boonstra de bevol king op. De opening Aan burgemeester Boonstra de eer de feestelijke openingshandeling te verrich ten, het losmaken van een strik in het over het midden van het bad gespannen lint. Dat kon niet vanaf het zg. 'perron', maar vanuit een rubberboot op de voor plecht waarvan burgemeester Boonstra liggend op z'n buik, had plaatsgenomen. Droog kwam hij na de handeling aan de kant al had het publiek best gewild dat de boot vervaarlijk slagzij zou hebben gemaakt. Met een klapperpistool heeft de heer Boonstra het estafettezwemmen geopend maar de klap bleef uit, het kruit was vochtig geworden maar wat hinderde dat bij zoveel blijheid: 'pang' is toen maar geroepen en daar gingen de zwemmers. 'De Gooye' was weer open! GOEDEREEDE-HAVENHOOFD Vrijdag 6 november hoopt Pau Heer schap ons het een en ander in het dialect te verhalen. Zijn bijzondere manier van vertellen zal zeker jong en oud boeien. Daarom nodigen we u hartelijk uit om onder het genot van een kop koffie met ons mee te luisteren. De school bestaat volgend jaar 75 jaar. Om dit heugelijke feit te vieren hebben we nog wat finan ciën nodig. De opbrengst van deze avond is dan ook hier voor bestemd. De kaarten kosten 5,- en zijn te bestel len bij Karin Tanis, tel. 492737 of San- neke de Vries, tel. 492776, of op de avond zelf, in de school, maar u weet vol is vol! De aanvang is 8 uur. Allen harte lijk welkom. Eben-Haëzerschool, Goedereede-Havenhoofd Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De CVB afdeling Middelharnis/Som- melsdijk nodigt u uit op D.V. dinsdag middag 10 november 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. Ds. J. W. van Estrik hoopt die middag bij ons te zijn. Hij heeft als onderwerp 'Omgaan met elkaar in de ge meente Voor vervoer kunt u bellen naar: mevr. Beket, tel. 482811. In de showroom van Ford-dealer fa. Wit vliet te Middelharnis wordt a.s. donder dag, vrijdag en zaterdag een grote vogei tentoonstelling gehouden, georganiseerd door de Eerste Flakkeese Vogel Vereni ging, met 450 vogels in verschillende soorten. Verkoopklasse aanwezig. Ook zal er een gezellige bar met zitjes zijn. Prikblok met schitterende prijzen en Tiffany-de- monstratie en verkoop Openingstijden: Donderdag 5 nov20.00 tot 22.00 uur Vrijdag 6 nov10.00 tot 22.00 uur Zaterdag 7 nov10.00 tot 19.00 uur De toegang is gratis en u hebt zeker ook belangstelling voor de nieuwe Ford Fo cus en de Cougar. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAOE - FOTOGRARE ^^^^^M czi czi czi c:3 c^ ^^T k^^^^fl c=j 1=^ r=s c^ IZ3 c=i izzi czi nzt I OUDDORP - WtatabMt 55 - Ttilittrxift (01B7}BaiE12/FBX 683734 RENESSe - Pifntshop - Hogezoom J 72 - Tahtoon ^111) 462400 ,if W Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1