EiüvriDEn-niEuws PREDIKBEURTEN Schotse symfonie Boekenweek bij de Daltonschool TAN IS HET rjKIJkVENSTER Dankdagdiensten Voedingsadviezen bij verhoogde bloeddruk Een koffie-ochtend voor ouders van peuters Eilanden-Nieuws Schaakvereniging De Zwarte Pion AmCriKd" Schitterende diapresentatie maakt dromen waar SGP-Studievereniglng 'HusaT nodigt u uit! Kerkdienst Ger. Gem. Waardetaxatie van de totale R.T.IVI. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' V.O.F, installatie- en loodgietersbedrijf (0187)682940 Vereniging Van Orgelvrienden OPHALEN OUD PAPIER Windstoot velt vrachtauto Blik op kerk S/ en samenleving cy - Discussie over de eed - Publieke erkenning - Eed of belofte reis. Reisprogramma 1999 Individuele camper-arrangementen Amerika Infoshows Zondag 1 november 1998 Woensdag 4 november Kinderen motiveren met taal bezig te zijn is essentieel om verder te komen met het leren lezen en schrijven. De nationale boeken week was dit jaar weer een goede aanleiding voor een project om enthousiast met taal aan de gang te gaan. Uitslagen van 26 oktober een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Huishoudelijke competitie (26 oktober 1998) 3e Blad VRIJDAG 30 OKTOBER 1998 No. 6751 In politiek Den Haag is van tijd tot tijd de eed aan de orde geweest. Een Moslim wilde bij de aanvaarding van zijn ambt de Naam 'God Almachtig' vervangen door die van Allah. Iemand uit het noor den des lands wilde de eed afleggen in het Fries. En onlangs was er weer een af gevaardigde die inplaats van de woorden 'God Almachtig' de Naam 'God de Krachtige' gebruikte. Eén- en andermaal zijn daarover vragen gesteld en is er discussie over geweest. Naar aanleiding daarvan heeft de regering toegezegd dat zij met voorstellen zal komen tot herziening van de eedsformule. Om te beginnen moeten we als christe lijk volksdeel dankbaar zijn dat bij de aanvaarding van een ambt, of bij een ge tuigenis voor de rechtbank, de eed nog mag worden afgelegd. Het is één van de restanten uit een samenleving waarin Gods Naam nog publiekelijk werd er kend. Dat geldt ook voor de publicatie van nieuwe wetten, waarvan de aanhef luidt: „Wij, Beatrix, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden... enz"; voor het randschrift op de munten 'God zij met ons'; voor het ambtsgebed dat hier en daar nog uitgesproken wordt aan het begin van een raadsvergadering. Al moet worden gesignaleerd dat steeds weer pogingen worden gedaan om deze laatste sporen van een christelijke samenleving uit te wissen. Zo is ook de eed nog een publieke erken ning van Gods tegenwoordigheid en Almacht, en van Zijn regering over alle dingen. Wie een eed zweert roept in het openbaar God aan tot Getuige, belooft dat hij of zij de waarheid zal spreken en roept Gods oordeel over zich in wanneer hij of zij vals zou zweren. Nogmaals, we mogen dankbaar zijn dat dit ook onder onze paarse overheid nog mogelijk is. Dat houdt ook in dat een christen in voorkomende gevallen verplicht is om de eed af te leggen, en niet de belofte. Want dat laatste is een alternatief voor hen die zeggen niet in God te geloven. Inplaats van de woorden 'Zo waarlijk helpe mij God Almachtig' wordt dan uit gesproken: „Dat beloof ik". Een alterna tief, waarvan bij de voortgaande secula risatie steeds meer gebruik wordt ge maakt. Dat is begrijpelijk, want wie zegt niet in God te geloven kan ook die Naam niet op z'n lippen nemen, zonder die te misbruiken. Maar er zijn tegenwoordig ook mensen die zich christenen noemen, en toch de belofte afleggen, bijvoorbeeld omdat ze het minder gepast vinden om in het openbaar de Naam van God aan te roe pen. Dat is een misvatting. Juist een christen is geroepen in het openbaar die God te erkennen. Ik denk dat de eedsformule niet voor wijziging vatbaar is, zonder daarmee het karakter van de eed aan te tasten. We merken ook hier de verregaande indivi dualisering: de één wil deze, de ander die woorden gebruiken. Maar wie nog de eed wil afleggen, kan niet eigenmachtig de formule verande ren, ook niet de woorden naar eigen inzicht invullen. Dat zou de chaos com pleet maken. Het is dan ook te hopen - als de regering inderdaad met voorstellen komt - dat de eedsformule zal blijven luiden: ,,Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". Waarnemer Met zijn ongelooflijke landschapsva riatie, unieke dieren en planten en de onnavolgbare 'lifestyle' is Amerika een ideaal vakantieland. De beste manier om zoveel mogelijk van dit autovrien- delijke continent te zien is een camper rondreis. Velen dromen ervan. Helaas doen zaken als afstand, vrees voor het onbekende en het vele geregel het plan vaak in het droomstadium verzanden. Toch is de vervulling van zo'n droom dichterbij dan menigeen denkt. De reisorganisatie ACSI organiseert sinds 1996 'camper rally's' door Ameri ka en Canada. Rally's zijn goed voorbe reide rondreizen per huurcamper. Een veilige - voorgereden - route leidt door de mooiste natuurgebieden en langs de voornaamste bezienswaardigheden. Alle vluchten, overnachtingen, excursies, de camper en diverse maaltijden zijn vooruit vastgesteld. De deelnemers vol gen het routeboek van camping naar camping, naar wens in gezelschap of alleen. Ook op de campings is er de keuze tussen groepsgewijs of individueel kamperen. Iedereen bepaalt zelf het ka rakter van de reis. Er rijden ervaren rally captains (reisbegeleiders) mee, die des gewenst bijstand verlenen. Een camper rally is de ideale oplossing voor mensen die graag reizen, maar op zien tegen het plannen van zo'n grote In 1999 is er de keuze uit drie unieke 'Grand Tours' per luxe camper düor de meest schitterende delen van Amerika, echte droomreizen die langs alle hoogte punten van deze streken voeren. Nieuw zijn de 'Highlights Tours' door de weste lijke VS en de 'Pacific Northwest'; 2 kortere tochten langs mooie natuurpar ken, boeiende steden en interessante be zienswaardigheden. Wie de geest van het avontuur ten volle wil proeven, kan vanaf dit jaar via ACSI ook een individueel camper-arrangernent boeken. Het voordeel van zo'n individu eel camper-arrangement is dat men profi teert van de deskundigheid van een pro fessionele organisatie en zeker is van een geregelde vlucht, een goede camper, een fijn hotel en een uitstekende routebe schrijving. Het verschil met de camperrally's zit 'm in een andere opzet. Er zijn geen gereser veerde campings en er is geen reislei ding. Ook de excursies zullen zelf gere geld moeten worden. Ook zijn 'op maat' camper-arrangemen ten mogelijk. Op deze manier kan men zelf bepalen wanneer en hoelang men weg wil. Aan de hand van kenbaar ge maakte wensen doet ACSI een aanbie ding. Voor deze 'op maat' camper-arran gementen kan als start- en eindpunt ge kozen worden uit Las Vegas, Los Ange les, San Francisco, New York en Belling- ham (vanuit Vancouver). De laatste twee weken van november houdt ACSI Amerika Infoshows in een zevental plaatsen verspreid over Neder land. Deze avondvullende evenementen beginnen om 19.30 uur. Na de koffie- met-cake wordt op een scherm van 6x2 meter een uiterst spectaculaire multi- vision diashow getoond, die een duidelij ke indruk geeft van de reisbestemmin gen, de organisatie en de bijzondere sfeer tijdens de reizen. Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen aan een ervaren rally-captain. Alle bezoekers ont vangen het 48 pagina's dikke magazine. ACSI Camper Rally's '99 met, naast alle reisprogramma's en prijzen, ook boeien de reisreportages over en prachtige foto's van Amerika en Canada. Om een Amerika Infoshow bij te wonen, dient een aanmeldingsformulier ingevuld te worden (aan te vragen bij ACSI, tel. 0488-452055). De kosten bedragen 7,50 p.p. inclusief consumpties en het magazine ter waarde van 4,95. Per for mulier kunnen zich maximaal 4 personen aanmelden. Internet: http://www.acsi-rally. com of e-mail info@acsi-rally.com. En wel op vrijdag 6 november aanstaan de voor een Discussie-avond met als on derwerp 'Europa, ook jou toekomst?!' Als spreker hebben wij in ons midden de heer Hooglander; fractiemedewerker voor SGP/RPF/GPV in het Europees Parlement. Na de inleiding willen we in discussie-groepen de Europese eenwor ding bespreken. Iedereen willen we van harte uitnodigen voor deze heel leerzame en interessante avond. D.V. vrijdag 6 november 1998 om 19.45 uur in verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Oud- dorp. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. G. Meuleman, Wekerom. Eben- Haëzer: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur ds. R. Veldman - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. S. Riens- tra en 18.30 uur ds. L. Krüger - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. C. HoUeman. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridder- kcrlc STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. Th. de Kok, Rotterdam. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. mw. W. I. Groo- tenboer uit Zuid Beijerland en 17.00 uur nog niet bekend - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. W. G. van den Top, Hazerswoude - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIIK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz. Vrijdag 6 novem ber: 15.00 uur ds. J. C. den Toom, huwelijksbevestiging bruidspaar v. d. Welle-v. d. Spaan - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. Buijs. Eerste woensdag van de maand van 21.30 tot 22.00 uur Interkerkelijk Avondgebed. - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal (Doop- dienst). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (aula Prins Maurits) 10.00 uur ds. C. Gie- len, Polsbroek en 18.00 uur ds. loh. Post, Oldebroek (beroepen predikant) - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist - Ger. Gem. 10.00 uur ds. H. Out en 17.00 uur mevr. ds. H. B. Graafland - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. H. van Dijken. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. J. van Ecke veld, Sint Philipsland en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger, Kerk 10.00 uur ds. A. Ferwerda, Zuidland en 18.00 uur de heer C. M. Cornelisse uit Nieuwerkerk a.d. Ilssel. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom, Bodegraven - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmuller en 18.00 uur ds. B. I. Oldenhuis. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. I. B. ten Hove en 18.00 uur ds. A. Vos, Wijk en Aalburg - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse en 18.00 uur drs. I. F. Ezinga, Yerseke. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. C. Mesu, Nieuw en St. Joosland. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 31 oktober 19.30 uur Pastor G. van Hattem, Antwerpen. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x lees dienst. NIEUWE TONGE - dinsdagavond 19.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. MIDDELHARNIS - Ger. Kerk 19.30 uur ds. H. Out. STAD aan 't HARINGVLIET - Ger. Kerk 19.00 uur ds. A. S. Rienstra, Scheveningen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.30 uur dankdagbijeenkomst Chr. Basis school en 19.00 uur ds. J. van Doorn, Strijen - Ger. Kerk 19.00 uur de heer L. H. Zweers. Voor de liefhebbers van klassieke mu ziek is deze titel bekend uit het oeuvre van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Hier is hij echter gebruikt voor een expo sitie van foto's uit Schotland, gemaakt door Ton Lohr tijdens een rondreis, die hij samen met zijn echtgenote in septem ber jl. door dit land maakte. Door de aanmerkelijk noorderlijker lig ging is de natuur in Schotland welhaast een maand achter bij ons land, zodat in september nog veel (veld)bloemen bloei en, die hier dan al uitgebloeid zijn. Ook is het weer in die maand vaak relatief goed. De sfeer van deze boeiende landstreek, die Mendelssohn zo goed in zijn muziek heeft weten weer te geven, kan ongetwij feld gemakkelijker door middel van foto's worden overgebracht. U kunt zich hiervan overtuigen door een bezoek aan de tentoonstelling. In Theetuin 'De Bongerd' te Herkin gen (Molendijk 65), gedurende de maand november 1998, geopend vrijdag en zaterdag van 10.30 tot 21.30 uur en op afspraak, tel. (0187) 669327. Tijdens het winterseizoen wordt er (op voorafgaande bestelling) een Schotse High-Tea geserveerd. Het gerenomeerde taxatiebedrijf Troost wijk taxeerde op ons verzoek de totale inventaris van de huidige R.T.M., inclu sief de gebouwen, op vervangingswaar de. Twee beëndigde taxateurs voerden de taxatie uit, hetgeen een hele dag in be slag nam. Toen het rapport binnen kwam zijn we knap geschrokken van de waarde van het geheel. De totale waarde van de R.T.M, inclusief trammaterieel, de ge bouwen en verdere inventaris werd ge taxeerd op 13.730.000,-. Uiteraard heeft deze taxatie zeer grote gevolgen voor de te betalen verzeke ringspremie die nu plotseling minimaal zal verviervoudigen waarbij opgemerkt dient te worden dat onze donateur Assu rantiekantoor Adminco te Hellevoetsluis zich tot het uiterste inspant om de te be talen premie zo laag mogelijk te houden en tracht hiervoor sponsors te vinden. Een groot voordeel is dat er weer een stukje professionaliteit in het R.T.M, be drijf naar voren is gekomen, dat we met zijn allen weten waar we aan toe zijn en dat het voortbestaan van de R.T.M, beter gewaarborgd is. Uit 'de Tramkoeroer' Rode draad was de voorleeswedstrijd, waarvoor in alle groepen voorrondes ge houden werden. Verder hebben de groe pen 5 t/m 8 hard gewerkt aan gedichten, geluiden en muziek, het maken van lime ricks en dergelijke. De onderbouw heeft zich bezig gehouden met diverse dicht vormen. Na alle leerlingen van de hele school te hebben gemengd in groepen, is er door goede samenwerking een prachtig sleu telhanger gedicht tot stand gekomen. Zo heeft ieder kind op zijn of haar eigen niveau creatief met taal gewerkt. Renee van Drunen en Linde Nijhof hebben de volgende rap voorgedragen: Het is vandaag boekenweek Daar hoort wat snoep bij en wat keek Wij rappen dit voor allemaal Het maakt alleen wat kabaal We gaan deze week ook boeken verloten Misschien gaat het wel over spoken Dat wordt griezelen in je bed Maar dat wordt ook dolle pret Word jij ook voorleeskampioen Dan ga je vast leuke dingen doen Lees je hoog of lees je laag Lees je snel of lees je traag Het maakt niet uit hoe je leest Het is toch altijd wel een feest Dit is het einde van onze zang Het duurt alleen niet, niet zo lang. De school voorleeswedstrijd is gewonnen door Merel Luiten. Carlijn van den Berg uit groep 7 gaat de Daltonschool verte genwoordigen bij de regionale voorlees wedstrijd. Dammen, afdeling 1: C. van Welie-G. Smits1 - 1 J. Knöps - M. van 't Geloof3 - O C. van Prooijen - A. Los3 - O W. Stolk - Joh. WolfertO - 3 Afdeling 2: P.v.d. Groef- C. Kroon1- 1 Joh. Wolfert - W. Nieuwland3 - O H. de Munck - J. v. d. Groef3 - O K. de Jong - M. Poortvliet1 - 1 Schaken: W.Zorge-W. Stolk1 -O W. de Vos-J.de Jong1 -O D. Wolfert - A. Knöps1 -O W. Stolk - A. KnopsM - 'A MIDDELHARNIS De diëtisten van de Zorg en Welzijn Groep organiseren een voorlichtingsbij eenkomst over voedingsadviezen bij ver hoogde bloeddruk. Hoge bloeddruk ver hoogt de kans op hart- en vaataandoenin- gen. Maar vaakt merkt u er zelf helemaal niets van. Wat kunt u doen om de kans hierop te verkleinen. Tijdens deze bij eenkomst wordt hierop ingegaan. Boven dien zullen oorzaken en gevolgen aan de orde komen. Plaats: Wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Langeweg 72 te Mid- delharnis. Datum: Woensdag 4 november 1998. Tijd: 14.00 tot 16.00 uur. Kosten: 7,50 per persoon voor leden en 12,50 per persoon voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. Rustburg 50, 3253 VK Ouddorp VERWARMING RIOLERING BEREGENING VLOERVERWARMING GAS WATER SANITAIR ZINKWERK DIRKSLAND Tijdens een koffie-ochtend kunt u met elkaar praten over allerlei zaken die u in het dagelijks leven met uw peuter tegen komt en die u bezighouden. Er zijn dus geen vaste thema's. Wat er tijdens een koffie-ochtend wordt besproken, hangt af van wat u zelf inbrengt. U kunt hierbij aan de volgende onder werpen denken: - spelen en speelgoed. - mijn kind eet zo weinig. - wanneer kan mijn kind zindelijk worden. - mijn kind heeft van die driftbuien. Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Oranjelaan 59 te Dirks- land. Datum: woensdag 25 november 1998. Tijd: 09.30 tot 11.00 uur. Kosten: 7,50 per persoon voor leden en 12,50 per persoon voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Welzijn Groep, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. MIDDELHARNIS Groep 1: R. Hooff-M. VerolmeO- 1 I. Lagendijk - G. J. H. van GenderenA -14 H. Logmans - J. C. van de Velde O - 1 W. I. Peeman - A. van RossumO - 1 Groep 2: H. Taaie - J. Boeter1 - O M. L. van der Waal - A. L. van Maurik- ^A M. Bom - L. C. StruikVi - A W. Markwat - E. VerbeekA - A Groep 3: P. Lesuis - L. NelemanA - A F. Meiaard - Ad. Visser1 - O B. Loosjes-H. K.SmitI -O J. Noordijk - J. L. MinnaarO - 1 S. Bosch - R. WoltersO- 1 Op D.V. 7 november heeft de VVO, Vereniging van Orgelvrienden een middag georganiseerd. Deze Iceer rondom het sinds liort opgeleverde- niéuwe orgel in de Lulcaskapel van het verzorgingshuis De Samaritaan te Sommelsdijli. Dit orgel is gebouwd door de firma Mense Ruiter. Deze middag, die begint om 14.00 uur, zullen we dit schitterende instrument wat 11 juli dit jaar is opgele verd onder de aandacht brengen en zoals gebruikelijk is er ook nu de mogelijkheid voor de geïnteresseerden om zelf het orgel te bespelen. Maar vooraf zullen de organisten Rien en Paul Kieviet het orgel voor u demon streren zodat alvast een indruk gekregen kan worden van de vele registratiemoge- lijkheden die dit instrument ondanks zijn elf stemmen biedt. Daarom nodigen wij u van harte uit om ook zelf de bekoring die van dit schitte rende instrument uitgaat te ondergaan. Dus welkom en kom kijken, of spelen, of luisteren. Aanvang 14.00 uur. OUDE TONGE Aanstaande zaterdag, 31 oktober, v^ordt het oud papier weer bij u opgehaald van de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge. Graag het papier voor 9 uur 's morgens duidelijk zichtbaar buiten zetten. Bij voorbaat dank. Op woensdag 28 oktober 1998, om streeks 06.10 uur, vond er een eenzijdig ongeval plaats op de Philipsdam in de gemeente Tholen. Een Belgische combi natie van een vrachtauto met aanhangwa gen reed in de richting van de Grevelin- gendam en na het passeren van de Kram- mersluizen, werd de genoemde combina tie gegrepen door een windvlaag waar door de hele combinatie werd opgepakt en in de berm van de weg, op zijn kop tot stilstand kwam. Met name de vrachtauto werd zwaar be schadigd terwijl de aanhangwagen het er goed van af bracht. De bestuurder, een 39-jarige inwoner uit het Belgische Zon- nebeke, kwam met de schrik vrij en had lichte verwondingen aan beide benen. Hij behoefde geen medische behande ling. Het verkeer ondervond gedurende drie uur hinder van dit ongeval hoewel de Philipsdam niet werd afgesloten. Om streeks 09.15 uur was de gekantelde vrachtauto rechtgezet en werd de verdere afhandeling vanaf de parallelrijbaan ge regeld. Uit politie-onderzoek is gebleken dat van menselijk falen van de bestuurder geen sprake was, doch er was sprake van uit- zonderelijke natuurkrachten die dit onge val veroorzaakten. De balen stro werden ter plaatse overgeladen op een andere combinatie. De combinatie was op weg met de lading naar Middelharnis. Door de firma Ker- stens uit Noordhoek werd de combinatie weggetakeld. De Provincie verleende as sistentie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5