EHAI1DEI1-mEmi/5 Een 150-jarige in Zierikzee Gezemel Overdenking MEPHISTOM Spaar geld en milieu met de actie 'Zuig stoken, zuinig aan' uit de Heilige Schrift Veel waterschade is wel verzekerbaar maar niet altijd verzekerd Zangavond Ontmoeting te Sommelsdijk Een koffie-ochtend voor ouders van zuigelingen Vrouwvolk aan boord Herdenkingsconcert Z.A.J.VV. Nieuwe Ibnge l VERVOLGVERHAAL Over [ijkten 2e Blad VRIJDAG 30 OKTOBER 1998 No. 6751 Dit jaar is het 150 jaar geleden dat het orgel in de Nieuwe Kerk te Zierikzee gereedkwam. In 1847 werd de bouw van de Nieuwe Kerk hervat. In de be-groting werd een bedrag van 12.000 gulden opgeno men voor een orgel. Apeldoorn was daarbij als voorbeeld ge nomen waar voor zo'n bedrag een nieuw orgel was geplaatst. Met de bouwer van dat orgel, C. F. A. Naber, werd contact gelegd. Hij diende een plan in waarvan de kosten op 17.865 gulden zouden ko men. Veel te duur, vonden de Zierikzeese kerkvoogden. Zij besloten de orgelbou wers Kam Van der Meulen in Rotter dam te benaderen. Van de drie offertes, die ter tafel kwamen, koos de kerkvoog dij het plan van deze Rotterdamse firma. Het orgel ging 13.600 gulden kosten. De bouw verliep voorspoedig. Toen de Nieuwe Kerk op 21 mei 1848 in gebruik werd genomen, was het orgel nog niet gereed. Op zondag 7 november van dat jaar brak het moment aan, waarnaar de Hervormde gemeente in Zierikzee had uitgezien. De oudste predikant, ds. G. C. Droogleever Fortuijn, die ook de inge bruikneming had geleid, ging voor. De kerk was vol en de dienst stijlvol. Ds. Fortuijn preekte over Psalm 147:1 en wees op 'de voortreffelijke zamenstelling van dit zoo grootsch, maar tevens een voudig kunststuk'. Hij herinnerde ook aan het voortreffelijke Batz-orgel, dat de in 1832 afgebrande Grote Kerk had ge sierd en de bewondering van geheel Ne derland had verworven. Maar ook dit nieuwe orgel zou, zo was de verwach ting, veel roem gaan genieten. Bijzonder waren de ornamenten, die vervaardigd waren door Schutz, metaalgieter in Zeist. Bijzonder was ook de toen nog unieke windinrichting. De examinatoren van het orgel, de orga nisten G. Overman uit Zierikzee en S. de Lange uit Rotterdam, hadden alles in orde bevonden en keurden het nieuwe instrument goed. Zij bespeelden het orgel tijdens de kerkdienst op 7 november 1848. De avond ervoor had organist De Lange een orgelconcert verzorgd, waar van de opbrengst aan de armen ten goede kwam. Het was een indrukwekkende avond geworden, waarin het orgel voor het eerst te beluisteren viel. Zierikzee had er weer een prachtig monument bij- gekregen. Ter gelegenheid van dit 150-jarig bestaan organiseert de Orgelcommissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een or gelbespeling op zaterdag 7 november 1998, exact 150 jaar na de ingebruikne ming. Het concert, dat begint om 19.30 uur, wordt gegeven door Rinus Verhage, organist van de Nieuwe Kerk. Op het programma staan werken van De Lange, Mendelssohn, Wesley en Franck. Ook zal op deze avond gemeente-archi varis de heer H. Uil een causerie verzor gen over de geschiedenis van de kerk, terwijl Rinus Verhage ook de te spelen composities zal toelichten en iets zal ver tellen over de bouw van het orgel. Iedereen wordt van harte uitgenodigd dit gratis evenement bij te wonen. Krijgt de stookkaart ook bij u een warm onthaal? weekverbruik gas vergelijkt u met het streekverbruik, dat u elke week vindt in een speciale tabel in deze krant. Deze tabel vindt u 's maandags na 12.00 uur ook op pagina 716 van NOS-Tele- tekst en op Internet http://www.eneco.nl. De eerste tabel verschijnt in de week van 9 november 1998. Wanneer uw eigen verbruik lager is dan het streekverbruik, heeft u energiebe- spaard. Beschouw het als een uitdaging en probeer steeds onder het streefver- bruik uit te komen. Het streefverbruik voor elektriciteit staat niet in de krant. Dit verbruik kunt u zelf van week tot week vergelijken. Uiteraard wordt het verbruik voor verlichting hoger naarmate de dagen korter worden. 'De koudste in jaren', wordt er voor speld over de komende winter. Of het waar is? De tijd zal het leren, maar u goed voorbereiden op het stookseizoen is altijd handig. Daarom krijgt u deze week van ENECO de stookkaart in de brievenbus van de actie 'Zuinig sto ken, zuinig aan'. Met deze kaart kunt u meedoen aan de actie en besparen op uw energierekening. Daarmee draagt u tegelijk een steentje bij aan een scho ner milieu, een belangrijke doelstelling van ENECO. Inzicht in energieverbruik Als u meedoet aan de actie 'Zuig stoken, zuinig aan' krijgt u inzicht in uw energie verbruik. Vorig jaar deden in Zuid-Hol land aan de actie zo'n 120.000 huishou dens mee. Zij bespaarden gemiddeld 5% op hun energieverbruik, wat neerkomt op een besparing van ongeveer 75,- op de energiekosten. Dat is een gemiddelde dus u kunt misschien wel meer besparen. Vooral met de nog steeds stijgende ener gieheffing van de overheid is het de moeite waard om aan de actie mee te doen. De stookkaart is daarbij een handig hulpmiddel. Bovendien vindt u op de kaart een leuke wedstrijd met aantrekke lijke prijzen. Meterstanden opschrijven Vanaf maandag 2 november 1998 tot en met maandag 29 maart 1999 kijkt u we kelijks even in de meterkast en noteert u op de stookkaart de standen van uw gas- en elektriciteitsmeter. Met de meterstan den berekent u uw weekverbruik. Het Op de computer Met de energiediskette kunt u de actie ook op de computer volgen. Deze disket te bevat een gemakkelijk programma voor het invullen van uw meterstanden, en tal van energiebesparingstips. Met handige grafiekjes kunt u de ontwikke ling van uw energieverbruik volgen. U kunt de energiediskette bestellen door 11,95 (MS-DOS, 3/2 inch) of 16,95 (Windows 3.11 en 95, HD-diskette 1.44 Mb) over te maken op gironummer 214859 van ENECO, Dordrecht, met vermelding van actie 'Zuinig stoken, zui nig aan'. De verzendkosten zijn inbegre pen. Betaalt u met Girotel, vermeld dan ook uw naam en adres. De diskette is ook verkrijgbaar bij de klantenservice van ENECO en u kunt het programma ook downloaden vanaf Internet. Ingezonden: we moeten wat aan andere gunnen hier hebben wij het toch zo rijk asielzoekers moeten wij helpen geef van uw medeleven blijk politiek en organisaties willen dit ons steeds vertellen ik vroeg mij af of bij henzelf een asielzoeker aan kan bellen het praten van deze mensen laat mij echt Siberisch koud want na dat schijnheilig gezemel vertrekken ze weer naar Aerdenhout en al gaat U daar flink zoeken onder lommerrijke linden nergens in deze mooie plaats zult U tentenkampen vinden is er dan nog ergens plaats voor de asielzoeker en de zijnen plaats genoeg in Aerdenhout en ook op de Kroondomeinen. N. C. J. v. d. Seijp, Dirksland En zo stond weer een deel van Nederland onder water, met honderden miljoenen aan schade. Veel van die schade bleek niet verzekerd. Dankzij de dit jaar aan vaarde Wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongevallen, kunnen de gedupeerden aanspraak maken op een tegemoetkoming van de overheid van schade die on verzekerbaar is. Vrij snel na de regenbuien die begin september het (zuid)westen van ons land teisterden, verklaarde het kabinet dan ook de wet van toepassing zodat grote delen van de onverzekerbare schade vergoed worden. Misschien bestaat hier en daar de indruk, maar lang niet alle schade die het gevolg was van de wateroverlast is onverzeker baar. Zeker voor particulieren kan veel van dit type waterschade gewoon verze kerd worden op de uitgebreide inboedel- en woonhuispolissen: die beiden door gaans de mogelijkheid van dekking tegen schade door regenwater dat van boven of van beneden het huis binnen komt. Niet iedereen heeft echter deze uit gebreide dekking afgesloten (om wat voor reden dan ook), met als gevolg dat waterschade van boven wel, maar van beneden naar boven niet onder de dek king van de verzekering valt. Dat is lelij ke pech na zo'n regenbui. Ook voor niet-agrarische bedrijven geldt dat regenwater dat van beneden naar boven een bedrijfspand binnenkomt, ver zekerbaar is. Misschien biedt niet elke verzekeraar de mogelijkheid aan, maar te verzekeren is deze situatie wel degelijk. Maar in de praktijk wordt ontzettend weinig van deze verzekeringsmogelijk- heid gebruikgemaakt. Regen hoort bij ons land. Daarop hebben verzekeraars met hun verzekeringspolis sen ingespeeld. Het zou geen kwaad kunnen als iedereen nog eens goed naar zijn verzekeringen keek om volgende keer onaangename verrassingen te voor komen. Uit: 'Welwezen', uitgave van het Verbond van Verzekeraars. Autobedrijf Jan van Dijk Ik haat de kwade ranken, MAAR HEB Uw WET LIEF (Psalm 119: 113) Voor de praktijk van het christelijk leven is onmiskenbaar van belang, dat wij een zuivere opvatting hebben van Gods wet. Psalm 119 geeft ons daarbij stuur en richting. Deze man Gods, gedreven door de Heilige Geest, legt in deze psalm schatten bloot. Heel het abc van het geloof en dus van de praktijk van de godzaligheid komt erin aan de orde. Deze psalm leidt ons in de wet, de beve len, de inzettingen, de getuigenissen van God. Hij bezingt zijn liefde daartoe, die ver tolkt hij op onnavolgbare wijze. En daar is onlosmakelijk mee vervlochten die belijdenis van het haten van de zonde, iedere zonde, de kwade ranken. Hiermee stuiten we op het onderscheid tussen de ware en de valse godsdienst, de farizeeër en de tollenaar, in hun verhou ding tot de wet van God. De farizeeër die zich met de wet in de hand op de been houdt: ik dank U o God, dat ik heb en dat ik ben en dat ik doe. Dat geslacht is bepaald nog niet uitgestorven. De tolle naar die van verre stond, door de wet aangeklaagd, schuldig gesteld en die met diep gevoelde innerlijke wroeging en berouw zegt: o God, wees mij zondaar genadig. Het is nodig en geboden dat onderscheid te maken, altijd weer. Zeker ook in een tijd als de onze, die gekenmerkt wordt door oppervlakkigheid. Er wordt ons op de religieuze markt heel wat aangeboden, zo vlak, zo algemeen. Terwijl het nauw luistert, ook en juist op dit punt. De dichter zegt: Ik heb uw wet lief. Het is dan ook een vraag die terzake is: zeg gen wij het met de dichter mee? Is er bij ons de liefde tot Gods wet, waarmee is vervlochten het haten van de zonde? Dat is niet vanzelfsprekend. Daar is wel genade voor nodig. Want als de dichter zegt: Ik heb Uw wet lief, is dat bepaald geen gewoon gezeg de. Een mens kan een wet goedkeuren of afkeuren, aan de bepalingen van de wet wil hij graag ontkomen. Door de mazen van de wet heenkomen is een veelge hoorde opmerking. Er is ook wel de nei ging om met de wet te doen wat men wil. Nu spreekt deze man van God in deze psalm weliswaar van de wet van God als het voorwerp van zijn liefde, maar dat maakt de zaak bepaald niet helderder. Want de wet van God is veel strenger dan welke menselijke wet ook maar. Menselijke wetten door de overheid uit gevaardigd regelen de verhoudingen onder de mensen, beperken zich tot het uitwendig leven. Maar de wet van God steekt dieper af en eist zuiverheid van beginsel en oorsprong van onze daden. Het woord is bekend dat de mens aanziet wat voor ogen is, maar dat de Heere het hart aanziet. Dat geldt ook hier, juist hier. De fiscus kijkt echt niet of u met uw hele hart de belastingaanslag hebt betaald. Als u maar betaald hebt, is het accoord. Met de wet van God ligt dat anders. Dan gaat de spade dieper. Want de wet van God is geen politiereglement. Onder het oude verbond bracht men offers tot God naar de wet. Maar de Heere zei: dit volk nadert tot Mij met de lippen, maar houdt het hart verre van Mij. Alles wat niet volmaakt is, behaagt de Heere niet. De eis van de wet is de eis van het volmaak te. Aan alle geboden zegt de dichter van psalm 119 heb ik een einde gezien, maar Uw gebod is zeer wijd. Werkt nu Gods Geest, is dat overtuigend. Waarvan overtuigt Hij? Dat het bij ons mensen van nature precies andersom ligt dan zoals het hier staat. Hoe overtuigt Hij? Door de wet te hanteren. De wet die aanklaagt, eist, achtervolgt, neerwerpt, wondt en doodt. De wet kan geen leven geven, heeft geen kracht in de benen, zegt Luther. De Heilige Geest brengt ons er ook van af, om als die farizeeër te dan ken en alleen te spreken over 'ik' en 'mijn'. Hoe pijnlijk dat ook is te moeten erkennen: de haat leeft in mijn hart. Naar alle kanten. Geneigd God en mijn naaste te haten. Hoe ik het ook probeer te ver pakken of te verbloemen. De Geest maakt eerlijk. Maar wat is het dan ontzaglijk bevrij dend, om in het dal van de verootmoedi ging het Evangelie te verwelkomen. Het Evangelie van de Heere Jezus Christus. Het Evangelie van Hem, die de wet heeft vervuld, gehouden. Die zong: Ik draag de heilige wet, die Gij de sterveling zet, in het binnenst ingewand. Dat Evangelie van Christus geeft, redt, bevrijdt, maakt levend. Dan is alles anders. Die genade' te ontvangen, net als de dichter van deze psalm. Dat de Heere Zijn liefde uitstort in ons hart. En er de wederliefde is. Liefde tot God, liefde tot Christus, liefde tot Gods Woord. Dan kent hij de inhoud van de wet als een eis van dankbaarheid, die wij Gode voor onze verlossing schuldig zijn (wordt vervolgd) KtK :i^' Op D.V. zaterdag 7 november 1998 zal er in de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk een zangavond gehouden worden ten bate van de Stichting Ontmoeting. Aanvang 19.30 uur. De toegang is vrij al zal er wel gecollec teerd worden voor Ontmoeting en de onkosten. De leiding van deze avond is in handen van ds. J. C. den Toom. Verder hopen mee te werken: Chr. Mannenkoor 'Jubi late Deo' uit Ouddorp onder leiding van Jan Bezuyen. Zij hopen o.a. te zingen: Alzo lief heeft God de wereld gehad en delen uit de Deutsche Messe. De 12-jari- ge jongensalt Arjan de Bruyn hoopt voor de eerste maal vanuit Houten op ons eiland te komen zingen. Hij heeft zang lessen gevolgd bij de bekende bas-bari ton Pieter Vis. Zijn stem heeft een paar jaar geleden geklonken tijdens het Kerst concert van Deo Cantemus in De Doelen te Rotterdam. Toen zong hij voor ruim 2000 mensen de eenvoudige liederen. Ook deze avond zal hij eenvoudige lie deren zingen: Heer' ik kom tot U en sa men met de tenorsolist Marius van der Valk zingt hij: Jeruzalemliederen en Eens brachten de moeders. Verder zult u ook kunnen genieten van panfluitspel, want de panfluitist Gerco Brouwer uit Werkendam hoopt deze avond ook aanwezig te zijn. Hij zal sa men met de organist Lennert Knöps een stuk ten gehore brengen, maar ook hoopt hij de solo- en samenznag mee te bege leiden. En ook de organist Lennert is deze avond weer te beluisteren. Na zijn 2e CD-opname met Kerstmuziek (daar over binnenkort meer) kunt u hem deze avond beluisteren in begeleiding van de samenzang en solozang, maar ook hoopt hij weer één van zijn geliefde improvisa ties ie^n gehore te brengen. U ziet: er is alle reden om deze avond aanwezig te zijn. Waar kunnen we beter DE SCHOKDEMPER VOOR UW VOETEN Ve/'to/i onze zaterdagavond doorbrengen dan in Gods huis? Op ons eiland bestaat deze mogelijkheid nog. Zullen we er dan D.V. zijn? Want het doel, onze dak- en thuis loze naaste, hebben onze hulp en gave meer dan nodig. Vergeet hen niet!! LilAi. *l iJj lil Morgenavond, 31 oktober, is er weer Z.A.J.W. in Hervormd verenigingsge- bouw 'Elim'. We hebben voor deze avond een SPELAVOND georganiseerd. Je kunt o.a. prijzen winnen met sjoelen, dammen en tafeltennis. Deze avond zul len ook de prijzen uitgereikt worden aan de winnaars van de macro-diaquiz. Iedereen die 14 jaar en ouder is, is vanaf 19.30 uur welkom in 'Elim'. Voor vra- C gen of opmerkingen: even bellen naar Hennie Looij (652323) of Heleen van Heemst (651759). Tot ziens! Commissie ZAJWNw. Tonge f.U OUDDORP Met de komst van een baby verandert er heel wat en er komen vaak veel vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om. Daarnaast is het'f;.-%T. leuk om over kinderen te praten, een be- "iJi^i' hoefte die alle ouders eigen is. 'g.^ De koffie-ochtend wordt gegeven: x^i*. Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn ;_,,i^;\ Groep, Dirkdoensweg 33 te Ouddorp. Datum: woensdag 25 november 1998. Tijd: 09.30 tot 11.00 uur. Kosten: 7,50 per persoon voor leden en 12,50 per persoon voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Welzijn Groep, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. K. Norel had, en zijn hunkerend hart ging nu weer uit naar Janna. -63- Een paar dagen later voer hij op zee, scherp lettende op mijnen, vliegtuigen en onderzeeërs, en bovendien zeer in beslag genomen door de navigatie op een route, waar hij zelden had geva ren, en die lastig was omdat er sterke stromen liepen en bijna alle boeien waren opgenomen. Maar hij was blij dat hij weer een dek onder de benen Thuiskomend van de reis naar Zweden, waar op hij geweigerd had een verstekeling mee te nemen, hoorde Johannes van Geesje dat de dominee gevraagd had of hij eens aan de pasto rie wou komen. Dat was vreemd. Gewoonlijk zocht de predikant hem op. Maar Johannes was er mee ingenomen. Hij zou de dominee kunnen zeg gen hoe gelukkig het geweest was dat hij die Jood niet meegenomen had, omdat de man dan in het concentratiekamp terechtgekomen was en niet in Zweden. Toen hij het zei, was de predikant het met hem eens. Aan boord van een ander schip was de man na een goede reis in Zweden aangekomen. De dominee zag er een soort bestiering in dat het zo gelopen was. Johannes knikte. O zo; hij had zich zelf nu niets meer te verwijten. Doch de predikant had Johannes niet ontboden over deze zaak. Hij wilde hem vragen of hij niet besluiten kon de vaart, zoals hij die de laatste tijd beoefend had, er aan te geven. Johannes was onmiddellijk strijdvaardig. „Heeft Riek bij u geklaagd?" vroeg hij. „Zij lijdt hieronder". Johannes klemde zijn kaken op elkaar en gromde iets over de familiewas, die niet op straat behoor de. ,,De pastorie is niet de straat", antwoordde de dominee. „Wij zijn er voor om raad te geven en te helpen. Als Riek vanwege haar ziekte moeilijk met je over deze dingen praten kan, mag ik het doen. Als Roelof in een gewetenszaak niet weet hoe hij moet handelen, doet hij er goed aan zijn predikant om raad te vragen". Johannes' kin trok vierkant. Dus Roelof was ook naar de dominee gelopen. Het was goed. Hij zou van antwoord dienen. Hij vroeg de predikant nu maar eens precies te zeggen wat die tegen hem had. Die hield hem enkele harde dingen voor. Hij had zijn zoon Kees van het schip gezet omdat deze zijn vaderlandse plicht niet wou verzaken; hij had zijn zoon Roelof gedwongen tegen zijn geweten in te handelen, en hij had zijn vrouw gevaarlijk ziek ge maakt door deze wrijvingen. Hij moest bedenken wat hij allemaal op het spel zette in zijn zucht naar geld. Johannes was vergramd. Wat had die dominee voor begrip van schipperswerk en zaken doen? Wat wist hij van de wetten, die er golden in de vrachtvaart? Hij zag goed koopmanschap, dat rekening hield met risico's en hoog gestegen kos ten, voor geldzucht aan. Hij scheen niet te beseffen dat hij zijn jongens vrije keus gelaten had, ofschoon dat toch duidelijk te zien was, omdat de één dit en de ander dat gekozen had. En Riek had haar hartkwaal vóór de oorlog al. De dominee matigde zich een oordeel aan over zaken, die hij onvoldoende kende. ,,Ik ken je zaken niet, maar ik ken jou wel een beetje", antwoordde de predikant met voile nadruk op elk woord. „Jij bent een man, die over lijken gaat als je verdienen kunt. Ik moet je zeggen in de naam van God, bekeer je van je boze weg!" Die klap kwam aan. Johannes was een ogenblik verdoofd. Hij stamelde: „U zegt meer dan u kunt verantwoorden, dominee. Over lijken gaan, dat is heel erg". ,,Ik noem de dingen bij hun naam, Jo hannes. Pas jij maar op, dat het niet de lijken wor den van je eigen vrouw en kinderen". Johannes huiverde. Nog eenmaal trachtte hij zich te verdedigen. ,,Ik kan niet inzien wat ik mijn vrouw en kinderen misdoe". ,,Dan hoop ik dat je ogen daarvoor geopend mogen worden eer het te laat is, Johannes". Daarmee was het gesprek uit. Vroeger vond Johannes de dagwacht de mooiste van de drie, die hij per etmaal liep. Als hij om vier uur in het stuurhuis kwam, was alles stil aan boord en was het rondom donker. Tijdens de wacht begon het te schemeren, 's zomers vroeger, 's win ters later, maar altijd tussen vier en acht. De zee werd grijs. Er kwam in het Oosten gloed en er schoten stralen uit de kim. De zee werd zilver en de lucht werd goud en op dat zilver en in dat goud zeilden de schepen als zwanen. Johannes neuriede bij zo'n zonsopkomst graag een psalm: Hoe groot zijn. Heer, Uw werken! Hoe wijs is Uw beleid... Sinds het begin van de oorlog zong Johannes ech ter nooit meer. En op deze reis was de dagwacht zijn zwaarste wacht. Overdag was er de drukte van het werk, waarop hij moest toezien. Tijdens de avondwacht zaten meestal enkelen van de jongens bij hem in het stuurhuis en stond de radio aan en dan weiden de oorlogskansen uit en te na berede neerd. Dat gaf afleiding. Maar tijdens de dagwacht sliep alles aan boord, behalve hij en de stille jon gen aan het roer, die nooit wat zei tenzij je hem wat vroeg. Dan was hij met zichzelf alleen. En op deze reis zat het gesprek in de pastorie hem dan steeds dwars. Je gaat over lijken, Johannes... Hij had het toen ontkend, maar kon hij het blijven ont kennen? Ging hij niet over en door alles heen als het op verdienen aankwam? Vroeger ook al, maar sinds het oorlog was geworden nog veel meer? Maar met wie was het ook zo op en neer gegaan als met hem? Eerst alles weg: in vijf dagen alles wat hij had vernietigd. En nu in plaats daarvan het geld voor het grijpen. Een prachtig banksaldo en, vier schepen op zee, drie hier, één aan de overkant, die allemaal gouden reizen maakten. Als de domi nee zulke kansen kreeg, zou hij ze dan laten schie- ten? Hij zou dat wel eens willen zien. En dat hij f over lijken ging, zelfs over die van eigen vrouw en kinderen, dat was grote dwaasheid. Hij had geen' mens gedood. De Jood was veilig weggekomen, dank zij het feit dat hij hem niet meegenomen had. En zijn gezin. Kees ging zijn eigen weg. Wat Hiddo deed, wist hij niet eens. Roelof was goed gezond; hij zou hem overmorgen in Hamburg ont moeten. Riek was hartpatiënte. Zij kon, had de dokter gezegd, wel eens in een benauwdheid blij ven. Maar als dat zou gebeuren, was het toch niet aan hem te wijten? Zo was die kwaal. De dominee had maar wat geblaaskaakt. En hij had zich waar lijk door hem laten overrompelen, in plaats dat hij hem van katoen gegeven had. Een volgende keer zou hij dat doen. Na deze reis zou hij hem weer opzoeken en zelf de aanval openen en hem zeggen dat hij, als dominee vooral, op zijn woorden pas sen en een fatsoenlijk man niet zwart maken moest. „Vliegtuigen, kapitein!" waarschuwde de roergan ger. Johannes sloeg alarm en de jongens kwamen daar op uit hun kooien. Bij luchtgevaar moest ieder klaarstaan of om een brand te blussen, 5f om van boord te gaan. (wordt vervolgd) OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181) 413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden -':■; :'->t. A v.- ,■',"*■'-""■' Het nieuwe AIR-BAG schok-absorbeer systeem van MEPHISTO Geeft via een honingraat-structuur in de flexibele hak, door talrijke luchtgevulde kussentjes een maximaal schokbrekend effekt. Het AIR-BAG schok-absorbeer - systeem Vanaf nu verkrijgbaar in onze actuele kollektie. In dames- en herenmaten. Sfiioeiieii MIDDELHARNIS ZIERIKZEE ■4»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3