30 maakt je buurt weer prettig Informatienummer 0900-3303030 Bazar/Rommelmarkt Scooter in sloot KNRM boten in actie voor Deens jaclit Najaarsconcert Bewoners actief voor verkeersveiligheid^ Aantal Verkeersslachtoffers daalt drastisch Wat is 'Duurzaam Veilig'? Potermarkt en bietenkoppen-wedstrijd 'Met een bal spelen, dat kon niet' Mannenkoor 'Ons Koor' Annemieke Uwland, moeder van Roel (5) en Aage (3): 30 km/u campagne heeft eigen website Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS Volvo-dealer Simon Karels, trouw lezer en even trouw adverteerder in ons blad heeft in de krant van vrijdag natuurlijk dat artikeltje gele zen waarin het vertrek van onze administrateur B. Both werd aangekondigd. De heer Karels had daarin ook gelezen dat hij - de heer Both - zich in een courante Japanner verplaatst en toen is het bloed van de Volvo-dealer gekropen waar het niet gaan kon. Hij haalde z'n mooiste Volvo, de S80 met slechts 38 km op de teller, uit de showroom en zoefde vanmorgen om half 8 naar de Melissantse Marijkeiaan. Aanvan kelijk dacht Both dat de vroege vogel aan z'n deur L nog een advertentie bracht, maar nee, z'n laatste werkdag is de heer Both, in dit flonkerende vlagge- schip als een grootvorst naar z'n Sommelsdijkse werk plek gebracht voor 't eerst zó luxe in al z'n 28 dienst jaren. Als een excellentie is hij daar door z'n collega's begroet. ,,Kom binnen, kom binnen, het feest gaat beginnen", zong een dochtertje van directeur Henk Koppelaar en de ochtendpost bracht hem al vele goede wensen. In afwachting van wat nog komen zou is Both aan het werk gegaan. (De Melissantse dorpsgenoten van de heer Both wordt gevraagd vanaf nu geen berichten, advertenties e.d., bestemd voor 'Eilanden-Nieuws' in z'n privé brie venbus te stoppen, red.). J MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Op vrijdag 6 november en zater dag 7 november is er in de Exodus- kerk aan de Dorpsweg 97 te Som- melsijk de jaarlijkse bazar met rommelmarkt. Op vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 16.00 uur bent u van harte welkom. De activiteiten zullen plaatsvinden in de kerk. Vóór de kerk treft u de reeds be kende oliebollenstand. De opbrengst is dit jaar bestemd voor vernieuwing van de centrale verwarming in de kerk en nevenruimten. Wat is er allemaal te doen? Grote verloting: met als hoofdprijs een wasdroger, de tweede prijs is een stofzuiger en als derde prijs is er een schitterend combi koffie-theezetappa- raat. Natuurlijk zijn er nog tal van andere prijzen. Er zijn nog enkele loten voor de prijs van 1,00 beschikbaar. De trekking zal plaatsvinden op zaterdag middag, om 16.00 uur. Een stand met tweede handskleding, niet van nieuw te onderscheiden en daarom zeker een bezoek waard. Enveloppenstand. Diverse kraampjes, waar allerlei acti viteiten plaatsvinden of waar u zelf geactiveerd wordt, zoals 'hoeveel waarde heeft de levensmiddelen mand', enz. De vanouds bekende en alom ver maarde rommelmarkt met boeken stand. Een handwerkstand, en een stand met bloemen, bloembollen, planten enz. Een stand met kaarten en kaarsen. Verder zijn er cakes, diverse jams en koekjes. Ook aan de jeugd is gedacht. Wat den ken jullie van een knutselhoek, ballon- scheren, schminken, en tussen 11.00 en 13.00 uur kunnen jullie pannenkoe ken bakken. Dit alles vindt plaats in 'sprookjessfeer'. Een rad van avontuur met de meest fantastische prijzen. De niet te evenaren oliebollenstand bij de ingang van de kerk. En u kunt uw auto laten wassen voor maar 7,50. Uiteraard voorziet het keukenpersoneel u graag van een kopje koffie of thee met toebehoren. Deze bazar/rommelmarkt mag u beslist niet missen. Tot ziens op vrijdag 6 november en op zaterdag 7 november a.s. MIDDELHARNIS - Een 17-jarig meisje uit Achthuizen is woensdag rond 13.Ij uur bij een ongeval met haar scooter een sloot ingereden. Een 63-jarige automobilist uit Wdleni- stad reed over de Steneweg en stak recht over de Boomgaardweg in, hij zag hier bij de scooterberijdster, die op het fiets pad reed, over het hoofd. Deze kon hem niet meer ontwijken en reed na de bot sing de sloot in. Toen de politie ter plaatse kwam waren het meisje en de scooter reeds uit het water gevist. Zij kwam met de schrik vrij. Dinsdag 27 oktober, tijdens stormweer windkracht 9 met golfhoogten van 4 a 5 meter, voer het 15 meter lange Deense zeiljacht Danish Dynamite met 3 perso nen aan boord voor de Zuidwestelijke kust van Nederland. Het was op weg van Denemarken naar de Caratbische eilanden. De motor wei gerde en om recht tegen de wind in te kunnen koersen was de kracht van een motor onontbeerlijk. De bemanning vroeg dan ook assistentie van de red dingmaatschappij. De laatst opgegeven positie, voor de radioverbinding verbro ken werd, was ter hoogte van Kaloo voor de kust van Walcheren. Het vaartuig dreef met een snelheid van 3 a 4 mijl naar het noorden. De KNRM boten Prinses Margriet uit Breskens, Graaf van Gylandt uit Burgsluis, De Zeemanspot uit Stellendam en Kapiteins Hazewinkel uit Hoek van Holland kwa men hiervoor in actie. De Prinses Margriet kwam het eerst bij het jacht ter hoogte van Schouwendiep 2 boei en begeleidde het verder. Even later arriveerde de Graaf van Bylandt en kon de Prinses Margriet weer naar haar sta tion terugkeren. De Zeemanspot nam de begeleiding over ongeveer 3 mijl bewes- ten de SBO boei, waarna de reddingboot uit Burgsluis weer kon terugkeren. Van wege het barre weer kon het scheepje niet naar de haven van Stellendam bege leid worden en ging het richting Nieuwe Waterweg. Benoorden Adriana nam ten slotte de Hoekse reddingboot Kapiteins Hazewinkel de begeleiding over van De Zeemanspot en bracht het jacht de Berg- haven van Hoek van Holland binnen. VRI.1DAG 30 OKTOBER 1998 Zaterdag 7 november wordt op het Diek- huusplein, Middelharnis, de jaarlijkse Po termarkt gehouden. Met draaimolen, snuffelmarkt, bietenkoppen en natuurlijk poters met spek is de Potermarkt een ge zellige opening van het winterseizoen in Winkelcentrum D'n Diek. De Potermarkt wordt gehouden van 11.00 tot 16.00 uur. Omdat het de eerste zaterdag van de maand is wordt ook weer een Klant van de Maand verrast. Op de Potermarkt zijn onder andere aan wezig Woord en Daad, Peuterspeelzaal de Driewieler en Activiteitencentrum Ophelia en diverse andere snuffelkra- men. Er is klein vermaak en het Diek- huus verzorgt een winterterras. De jeugd tot en met 14 jaar kan in de bieten-kraam de fantasie uitleven om mooie en karakteristieke koppen te ma ken. Per persoon is 1 biet (gratis) be schikbaar, de bieten zijn al uitgehold. Deelnemers moeten in principe zelf zor gen voor gereedschap en versier-mate- riaal. De organisatie rekent weer op buitenge wone creaties, de lieflijke bieten-elfjes, de lelijkste zeerover-bieten of een bieten- kop-eiland; alles is mogelijk. Winkelcen trum D'n Diek stelt vier waardebonnen beschikbaar voor de origineelste werk stukken. Op zaterdag 7 november a.s. te 20.00 uur geeft Mannenkoor 'Ons Koor' in samen werking met het vrouwenkoor 'Tres Ani- meé' uit Hellevoetsluis een concert in de Rooms Katholieke kerk te Oude Tonge. Er zal in deze, om zijn goede akoestiek bekend staande kerk, door beide koren een gevarieerd programma ten gehore worden gebracht. Tevens zal pianist/organist Andries Stam zijn medewerking aan dit concert verle nen. De algehele leiding is in handen van W. Chr. Meijboom. De toegang is gratis. Kollekte bij de uit gang. Mocht u op 7 november a.s. niet in de gelegenheid zijn bovenstaand concert te bezoeken, dan kunt u op 21 november a.s. te 20.00 uur in de Dorpskerk te Nieu wenhoorn alsnog dit concert bijwonen. 30 km/uur-gebieden Veiliger Als iedereen binnen de bebouwde kom 30 km/u rijdt: 'l^t^'^TK^'^r^'^J^ ^««ft een eigen website. Deze kunt u raadplegen via www. vvn.nl/30km/. Both als een vorst =^E] De Voetgangersvereniging, Veilig Verkeer Nederland en KINDEREN VOORRANG starten ditjaareen gezamenlijke campagne: '30 maakt je buurt weer prettig'. Hiermee roepen de organisaties bewoners op om actief mee te werken aan de uitbreiding van 30 km/uur-gebieden. Geïnteresseerden kunnen terecht op een speciaal informatienummer. In veel straten en buurten is het verkeer straten. De gemeenten kunnen ongeveer onveilig. Vooral te hard rijden is een probleem. Om hier iets aan te doen, hebben het Rijk en de gemeenten eind vorig jaar het Startprogramma Duurzaam Veilig ondertekend. Daarmee hebben zij onder meer afgesproken dat in het jaar 2001 de helft van alle straten binnen de bebouwde kom moet zijn ingericht als 30 km/uur-ge bied. Landelijk gezien betekent dit de inrich ting van zo'n 12,000 km nieuwe 30 km/uur- 40% van de aanlegkosten bij het Rijk declareren. in goed ingerichte 30 km/uur-gebieden is het verkeer veel veiliger dan in straten waar het verkeer 50 km/uur mag rijden. Drempels, knikken in de rijbaan, versmal lingen en andere maatregelen maken hard rijden vrijwel onmogelijk. Dat verhoogt de leefbaarheid aanzienlijk. Vooral voetgang ers en fietsers kunnen in 30 km/uur- gebieden beter uit de voeten. Ook school- routes worden veiliger waardoor kinderen op jongere leeftijd zelfstandig naar school kunnen gaan. Elke gemeente kan zelf bepalen of ze aan het Startprogramma Duurzaam Veilig meedoet. Sommige gemeenten zijn al enthousiast aan de slag gegaan en hebben volop plannen klaarliggen voor de aanleg van nieuwe 30 km/uur-gebieden. Andere gemeenten twijfelen nog. Wilt u zich inzetten voor een verkeersveilige buurt? Bel dan het speciale informatienummer van de campagne '30 maakt Je buurt weer prettig': (45 cent per minuut). buurt 1^/eer pfetb"3 ¥- M.?S,K *^;ï-i VOO^f^ J^ H CM Als u wilt dat uw buurt verkeersveiliger wordt, kunt u gebruik maken van de afspraken die de gemeenten met het Rijk hebben gemaakt. U kunt proberen uw gemeente zo verte krijgen dat die aan het Startprogramma Duurzaam Veilig mee doet. En u kunt uw gemeente tips geven over onveilige straten en kruispunten die nodig moeten worden aangepakt. De Voetgangersvereniging, Veilig Verkeer Nederland en KINDEREN VOORRANG hebben een informatielijn geopend voor bewoners die in actie willen komen Op het nummer 0900- 3 30 30 30 kunt u dag en nacht terecht met vragen over het Startpro gramma Duurzaam Veilig en de Campagne '30 maakt je buurt weer prettig'. Via het informatienummer kunt u een brochure bestellen waarin stap voor stap staat beschreven hoe u kunt meehelpen aan de inrichting van 30 km/uur-gebieden in uw buurt. Als u specifieke vragen heeft, kunt u die telefonisch voorleggen aan verkeersdes- kundigen van de drie verkeersveiligheids organisaties. 'Tot twee laar geleden woonden wij aan een gevaarlijke weg. Als Roel buiten ging spelen, moest hij op de stoep blijven, vlak bij huis. IVIaar daar was voor hem eigenlijk niet veel te beleven. Met een bal spelen kon al niet: die kon de straat op rollen. En even met z'n vriendjes gaan spelen was er ook niet bij, want die woonden allemaal aan de overkant van die drukke straat. Het was echt verbazingwekkend hoe hard ze daar reden. Veel automobilisten hebben gewoon niet door dat kinderen, ook al zi|n ze nog zo gehoorzaam, toch wel eens per ongeluk een stapje op de weg doen Nu zijn we verhuisd naar een rustig straatje in een soort woonerf. Het is een verade ming: de auto's rijden hier heel langzaam en voorzichtig. De kinderen kunnen nu op eigen houtje de buurt in- naar het speel veldje hier achter of naar hun vriendjes. Voor hen is het goed dat ze af en toe eens een tijdje onder mijn wakend oog vandaan zijn En voor mij is het een hele opluchting dat ik met elke twee minuten hoef te gaan kijken of alles wel veilig is.' Als het gemotoriseerde verkeer binnen de bebouwde kom 30 km/uur of mmder rijdt, daalt het aantal dodelijk verongelukte voetgangers daar tot bijna nul. En het aantal dodelijk verongelukte (brom)fietsers neemt met 25% af. Hard rijden groot buurtprobleem Dat blijkt uit ervaringen die de afgelopen jaren in een aantal steden zijn opgedaan met 30 km/uur-gebieden. Ook het aantal verkeersgewonden kan tors dalen als een buurt wordt ingericht als 30 km/uur-gebied. In bepaalde gevallen is een afname van het aantal gewonden met 75°o mogelijk. Steeds weer blijkt dat de snelheid van het verkeer bepalend is voor de veiligheid van een buurt. Hoe lager de snelheid, des te minder ongelukken er gebeuren. En als er dan toch een botsing plaatsvindt, is de kans op ernstig letsel bij een lage snelheid veel kleiner Langzaam rijden heeft nog meer voor delen Omdat de dreiging van hard njdend verkeer is verdwenen, voelen de verkeers- deelnemers zich in 30 km/uur-gebieden veel prettiger. Er IS op straat weer plaats voor ouderen en voor spelende kinderen. En bovendien veroorzaken langzaam rijdende auto's minder geluidsoveriast. Dat alles komt het leefmilieu ten goede! Veel mensen vinden hun straat of buurt onveilig omdat het verkeer er te hard rijdt. KINDEREN VOORRANG, de Voetgangersvereniging en Vereniging Veilig Verkeer Nederland willen iets aan die onveiligheid doen. Dat kan door het instellen van 30 km/uur-zones in woon- en winkelgebieden en het aanbrengen van snelheidsremmende maatregelen. Hard rijden is een belangrijke oorzaak van verkeersongelukken. In woonbuurten is 50 km/uur eigenlijk veel te hard. Als het verkeer maximaal 30 km/uur njdl, is het veel veiliger wat u dat ool< uw buurt wordt ingerictit ais 30 l<m/uur-gebied? Maai< er dan weri< van. Bel de informatielijn van de campagne '30 maakt je buurt weer prettig': 0900 - 3 30 30 30 (45 cent per minuut). Veel ongelukken (door bijvoorbeeld te hard rijden) komen op heet veel plaatsen voor. Controles van de politie bieden maar een tijdelijke oplossing. Daarom wil de overheid de komende jaren alle straten en wegen in f<Jederland'duurzaam veilig'gaan inrichten. Die duurzaam veilige inrichting moet ervoor zorgen dat de weggebruikers 'vanzelf' de juiste snelheid aanhouden. 30 km/uur-gebieden zijn hier een goed voorbeeld van. Dankzij drempels en andere snelheidsremmende maatregelen is het niet logisch om hard door een 30 km/uur-gebied te rijden. en prettiger op straat. De drie organisaties zijn daarom een nieuwe campagne be gonnen: '30 maakt je buurt weer prettig'. Samen met bewoners en gemeenten willen de organisaties alles op alles zetten om het aantal 30 km/uur-gebieden de komende jaren fors uit te breiden. Iedereen kent m zijn of haar buurt wel één of meer onveilige verkeerssituaties. Wie van mening is dat de woonomgeving of de weg naar school onveilig is, kan deelnemen aan de campagne '30 maakt je buurt weer prettig'. Voor informatie kunt u bellen met de spe ciale informatielijn: 0900 - 3 30 30 30 (45 cent per minuut). Hier krijgt u volop tips over de mogelijk heden om samen met andere bewoners te werken aan meer verkeersveiligheid in uw buurt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2