luthers les Raad Middelharnis niet ontevreden over begrotingsresultaat, maar 'vinger aan de pols' Ineke bleek geen inhalig type mw. Strand vervuild imm Raadslid neemt ontslag Vergoeding waterschade JUL^MINNAARD ^^^VASTGOED "i'lS'i. ^-x"^ POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 ^iHplll^ililHw: Goeree-Overflakkee B.V. Taxatie nodig, uw woning verltopen, een woning aankopen, bel ons! Fonk Makelaardij In algemene beschouwingen, c.q. die overpeinzingen die raadsleden ten beste geven ter gelegenheid van de vaststelling van de gemeentebegroting, wellen soms schone gedachten op. In Middelharnis' gemeenteraad die de begroting woensdag behandelde heeft lijst Hoogzand zich daarin onder scheiden door temidden van alle financiële perikelen ook te denken aan de sanitaire nood die onder het winkelend publiek kan ontstaan. Keuzes Kunstgrasveld J^ Visser Visser Onveilig Q^^ ^^3^^^ m w 71e Jaargang VRIJDAG 30 OKTOBER 1998 No. 6751 Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 4857 36 Zoals elk jaar het geval is, zijn deze week diverse bijeenkomsten gehouden om het begin van de kerkhervorming te herdenken. Immers, op 31 oktober 1517 werden een aantal stellingen aan de deur van de Slotkapel van Wittenberg gespij kerd. Op zich was dat niet zo opzienbarend, zo werd wel meer een openbaar debat gestart. De tekst van de uitnodiging luidde als volgt: Uit echte, waarachtige liefde en bijzondere ijver om de waarheid aan het licht te brengen wordt te Wittenberg onder leiding van de eerwaarde vader dr. Maarten Luther, augustijn, magister der vrije kunsten en der Heilige Schrift en aldaar ook gewoon hoogleraar In deze vakken gedisputeerd over de volgende stellingen. Hij verzoekt daarom degenen, die niet aanwezig kunnen zijn om met ons daarover mondeling te disputeren, dit schriftelijk te doen. In de naam van onze Heere Jezus Christus. Amen. En dan volgen de 95 stellingen. Alles uiteraard in het Latijn de voertaal van de geleerden in die tijd. De uitnodiging heeft niet veel respons gehad. Er meldde zich niemand voor het debat Dat is wel te begrijpen want de stellingen hadden min of meer allen te maken met de aflaathandel. Aan woordenstrijd daarover waagde men zich liever niet Oorspronkelijk was de aflaat een document dat gold als kwijtschelding van tijdelijke kerkelijke straf. Langzamerhand ontaardde de praktijk in het kwijtschelden van de straf in het vagevuur. Aartsbisschop Albrecht van Mainz maakte het helemaal bont Hij kreeg het alleenrecht van ver koop in Duitsland. De helft van de opbrengst ging naar Rome, voor de bouw van de Sint Pieter, de andere helft was voor de aartsbisschop. Die had nogal wat schulden, dus een hoge omzet was gewenst In een instructie aan de Dominicaner monniken, aan wie Albrecht de verkoop had uitbesteed, beweerde de kerkvorst zelfs dat voor degene die een aflaat kocht de ware bekering niet eens een noodzakelijke voorwaarde was. Vandaar dat de monnik Tetzel kon verkopen onder het motto: "Zodra het geld in het kistje klinkt, het zieltje in de hemel springt". De rooms-katholiek Luther was hierover zeer ver ontwaardigd. Zelfs de Paus ging niet zover Hij schreef een brief aan de Aartshertog en voegde ziin 95 stellingen toe. En verder daagde hij uit tot een publiek debat Zonder resultaat Zonder resultaat! Gods weg met de kerk was anders. Niet de geleerden van die tijd, maar de leken, het grondvlak van de kerk herkenden de betekenis van deze stellingen. De vijfennegentig werden driftig vertaald en overgeschreven. De boekdruk kunst zorgde voor de rest In een voor die tijd niet voor te stellen oplage en snelheid vonden deze stellingen hun weg door Europa. En daarmee werd de opsteller, min of meer tegen zijn wil, de centrale figuur van het verzet tegen de Paus, tegen de kerk Wat hij hier en daar, zij het mild, als kritiek opvoerde was kennelijk genoeg om uit te vergro ten en naar buiten te brengen. Zo werden de geesten rijp gemaakt en vonden de latere hervor mende gedachten van de Wittenberger Augustij nereen voedingsbodem. Leuke waxcoat in de kleuren: rood. bruin, blauw en groen, die je op drie manieren kunt dragen. 1. Als waxjas met bodywarmer erin J^^^^^^ 2. Alleen als bodywarmer 3. Alleen als waxjas Se kan ook alleen de waxjas bestellen CEERLAAN39 RIDDERKERK (0180) 425 999 ZEUGSTRAAT 4 GOUDA (0182)585 331 BENEDEN ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (0187)489 065'OOST-VOORSTRAAT 18 OUD-BEUERIAND (0186)640544 God baande een weg en Luther hoefde er alleen maar op te wandelen. Een les voor eigenwijze twlntigste-eeuwers. Hoe dan ook de stellingen op 31 oktober werden een markeringspunt in de geschiedenis. Nu zeg gen we dat toen de kerkhervorming begon. Toe gegeven, het was een aarzelende start, nog lang niet vrij van allerlei roomse smetten, maar toch... Maar toch.... als een scharnier in een deur, als een baken in zee, of hoe we de vergelijking ook willen trekken, vraagt stelling 62 de aandacht De ware schat der Kerk echter is het heilig evangelie van de heerlijkheid en de genade van God. Daar gaat het om. Ook vandaag. De heerlijkheid en de genade van God. Daarom is het goed te herdenken Ook in 1998, al zijn de fronten nu totaal anders. De heerlijkheid en de genade Gods moeten nu geproclameerd worden in en tegen een niet religieuze wereld. De heerlijkheid van God, Zijn heerschappij, zijn recht op deze wereld, wie wordt er koud of heet onder? Eerst komt voor velen de vraag: God, wie is dat? Maar ook voor hen die zeggen God te kennen, is het moeilijk Zijn heerschappij te erkennen en daarvan gestalte te geven in de samenleving. Daarbij: hoe moeilijk is het te leven van genade. De auturioiiiie' vai'de mens - ook van een goede protestant - verzet zich tegen de gedachte Eén boven zich te hebben. Langzamerhand hebben wij de leer van de hervorming vervormd naar eigen snit: God wat en de mens wat De mens wat en God wat Luther eindigt zijn stellingenrij met een viertal uit spraken die qua problematiek nog springlevend zijn. Weg dus metal die profeten, die tot de gemeente van Christus zeggen "Vrede, vrede" en er is geen vrede (Ezechiël 1310, 16). Moge het echter die profeten welgaan, die tot de gemeente van Christus zeggen: "Kruis, kruis" en het is geen kruis. Men moet de christenen aansporen om hun Hoofd Christus met ijver na te volgen door straf fen, dood en hel heen. Zo moeten zij er meer op rekenen, dat wij door vele verdrukkingen het rijk van God binnengaan (Handelingen 1422) dan langs de weg van een lichtvaardig vertrouwen op die vrede. De gemeenteraad van Middelharnis heeft in z'n vergadering van woensdag kennis genomen van de ontslagname door mede-raadslid W. Villerius, lid van de SGP fractie. De heer Villerius vertrekt om gezondheidsredenen. Waarschijnlijk wordt zijn plaats ingeno men door de heer C. J. van Dam. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 rene Struijk, beëdigd makelaar/taxateur Voorstraat 44, 3245 BH Sommelsdijk Tel. (0187)48 72 72 Ter leniging daarvan staat de toiletvoor ziening van 'Het Diekhuus' ter beschik king. De exploitant daarvan, de Stichting Servicebureau, heeft daar een financiële tegemoetkoming voor ontvangen - vorig jaar in de gemeentebegroting opgenomen - maar lijst Hoogzand vindt dat er dan ook in het Winkelcentrum verwijzings bordjes moeten komen dat men 'voor deze behoefte' bij 'Het Diekhuus' terecht kan. Trouwens vindt lijst Hoogzand het door de gemeente te subsidiëren 'Diek- huus'tekort over volgend jaar a 457.000,- wel wat uit de hand lopen, een budget financiering wordt daarom aanbevolen. Bovenbedoelde fractie is niet zo onder steboven van de begrotingscijfers. Het voordelig saldo moge dan 960.000,- groot zijn: „We moeten niet vergeten dat de vaste schuld van onze gemeente van 56 tot 73 miljoen is toegenomen, wordt opgemerkt. Lagere ramingen en het (we derom) doorschuiven van een aantal voorgenomen (vervangings) investerin gen moesten dan ook worden toegepast om het begrotingsresultaat te bereiken. In het activiteitenplan niettemin het noe men van een nodige renovatie van D'n Diek, samen met de aanleg van een be voorradingsweg en aanleg van het knooppunt; de kosten worden overigens nog pro memorie geraamd maar daar zul len t.z.t. miljoenen voor nodig zijn. Het Beneden Zandpad wacht op reconstruc tie, zo ook de Hobbemastraat en de Schoolstraat te Middelharnis. Er wacht wellicht de nieuwbouw van een nieiiwe school voor de regionale Scholenge meenschap, misschien ook (het voorstel tot) aanleg van een kunstgrasveld en een atletiekbaan te Middelharnis a 2 mil joen. Over zo'n 4 miljoen wordt gesproken als het gaat om onderhoud, innovatie en nieuwbouw van/bij recreatiecomplex 'De Staver' Er moet een vernieuwende uitstraling worden bereikt met als doel het aantrek ken van nieuwe bezoekers. Voorts wachten grote investeringen in aanleg en renovatie van rioleringen, de herinrichting van de Sommelsdijkse haven, bodemsaneringen. Het meubilair van het gemeentehuis zal ook een keer vervangen moeten worden. Dat lijkt zo'n 230.000,- te zullen gaan kosten maar dan zal ook een 'ruimhartiger herinrich- tingsbeleid' kunnen worden gevoerd, maar daartegenover is de voorgenomen klimaatbeheersing van de agenda afge voerd. Ook ANDERE ZORGEN ,,Geen gemakkelijk moment", noemde CDA-vertegenwoordiger de heer Dilling het lezen van zijn beschouwing. Verdrie tig verklaarde hij zich over de afwezig heid van zijn fractievoorzitter, mevr. Van Eck-Knape. Haar werd in haar ziek-zijn moed en kracht toegebeden en een vast vertrouwen op Gods beloften zoals die in het Woord van God te lezen zijn. De CDA-fractie signaleert ook dat norm vervaging aan de orde van de dag is en heeft het bange vermoeden dat door minimale woningbouw in de kleine ker nen de vergrijzing in die kernen toe zal slaan. Voldoende woningbouw is een belangrijk aspect voor de leefbaarheid in de kernen. Extra aandacht vraagt de CDA-fractie voor de bestrijding van de handel in drugs. Zorg ook in de beschouwing zoals door de SGP fractie te berde gebracht. Dat de exploitatie van 'Binnenhof' weer geld zou kunnen gaan kosten (dit jaar al bijna 9 ton negatief) wordt als 'de grootst mo gelijke bedreiging van de gemeentelijke middelen' ervaren. In z'n beschouwing erkent ook de PvdA fractie dat de middelen niet toereikend zijn om alle gewenste investeringen uit te voeren; er zullen keuzes moeten worden gemaakt. Wel vindt de PvdA dat er dorpsvernieuwing plaats moet gaan vin den in Middelharnis, met aandacht voor o.a. Spuiplein, knooppunt Nieuwstraat- Eendrachtstraat en de verkeerssituatie in de Schoolstraat. Als het over parkeergelegenheid in het centrum gaat heeft lijst Hoogzand nog wel een plannetje, nl. de gemeentewerk plaats vanuit het Spui naar elders ver plaatsen en parkeerruimte maken van de daardoor beschikbaar komende, al ver harde, ruimte. Ook in de VVD beschouwing werd aan gedrongen op renovatie van 'D'n Diek' en de realisering van het knooppunt, zo Het begin van de vrije vlucht door de rijke voorraad van de ClOOO: rechts de heer en mevrouw Van den Hurk. Links directeur Van Beek en midden mevrouw Voogd-de Ronde. OUDDORP - Ineke Voogd uit Ouddorp is beslist geen inhalig type. Ons en anderen is dat opgevallen toen ze woensdagoch tend twee minuten gratis mocht winkelen in de ClOOO te Oud dorp. Dat had ze gewonnnen op de bazar die verzorgingshuis 'De Vliedberg' kortgeleden hield. 'Vliedberg'-directeur Van Beek had tevoren, op zoek naar sponsors en goeie gevers uit het Oud- dorpse bedrijfsleven, ook bij de ClOOO markt aangeklopt en eigenaar Hans van den Hurk had 'm warm ontvangen. Hij bood twee gratis winkelminuten aan en heel creatief was daar een ver loting van gemaakt die 'De Vliedberg' netto 704,- heeft opge bracht. De hele bazar bracht 27.704,- in het laatje. Ineke Voogd was een van hen die een lootje van een gulden kocht en ze won de prijs. Toen de heer Van den Hurk woensdagmorgen het signaal gaf dat de twee minuten begonnen waren vloog Ineke Voogd er niet als een speer vandoor, 't ging haast niet harder dan een gebruikelijk winkelrondje. Ieder ander zou veel meer haast hebben betracht, zo niet Ineke die het met armen vol in haar kar had kunnen laden. Nee.zag je ze denken, „dat hè 'k niet noadig". Bij de kassa had ze toch een aardig voorraadje in haar winkelwagen, maar de heer en mevrouw Van den Hurk hebben er toch nog maar een lekker stuk kaas en een mooie rollade bijgestopt. Aldus benaderde het eind bedrag toch nog de tweehonderd gulden. Ineke kreeg zelfs complimentjes voor de manier waarop ze te werk was gegaan, rustig en zelfs aan de hand van een bood- schappenbriefje...! ook de aanleg van de voorgenomen bevoorradingsweg. De fractie Iaat weten vooralsnog tegen het opleggen van een baatbelasting voor de bevoorradingsweg te zijn. De - spoedige - aanleg van een kunst grasveld wordt door de fractie VDB be pleit en die heeft meer ideeën. Met de muziektent bijvoorbeeld, want die zou een grotere rol moeten gaan spe len in een actiever beleid van cultuurui tingen. Het College heeft de veelheid van vragen schriftelijk beantwoord, maar dat was de raad blijkbaar nog niet voldoende. Na opening van de avondvergadering voer elk van de fracties voort met elk een vragenronde van 20 minuten. O.a. ging het daarin over de vraag of er werkelijk nieuwbouw voor de RSG (nu in het vroegere HBS-gebouw) moet wor den gepleegd. De vervangende nieuwbouw zou een netto investering vragen van 3.4 miljoen. Als eventuele bouwplaats wordt gedacht aan ruimte achter de SJEM, al vreest de raad dat daarmee een al te grote concen tratie van leerlingen op een zo beperkt gebied wordt bereikt. Vorige week zijn de partijen - van SJEM en Prins Maurits - elkaar al in de haren gevlogen en hebben ze elkaar bekogeld. Wethouder Tiggelman hoopt en gelooft dat zich dat niet meer zal herhalen en dat van een incident sprake is geweest. Het Binnenhof blijft een zorgenkind. De voorzitter zegde toe dat er in OGO-over- leg (de 4 colleges) over gesproken gaat worden; hij acht dat van eminent belang te zijn om erger te voorkomen. De heer Ph. V. d. Berg noemde het een 'zeer zor gelijke' situatie. Pratend over het parkeerprobleem in Middelharnis suggereerde de RPF-fractie het braakliggende terrein naast het Post kantoor tot parkeerterrein te transforme ren, maar B&W zien daar minder in, er zouden kosten worden gemaakt die over enige tijd weer teniet zouden worden ge daan, want de gemeente wil toch door met de realisering van het 'knooppunt'. ------ REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111 B&W willen nog niet denken aan con centratie van de brandweerploegen van Middelharnis en Sommelsdijk. De twee in gebruik zijnde kazernes zijn afge schreven terwijl de bouw van één nieuwe een veelhoud zou kosten van de kosten die er nu mee gemoeid zijn. Er zijn plaatsen in de gemeente waar vrouwen zich in 't donker onveilig voe len, reden waarom de Eneco is gevraagd deze minder goed verlichte plekken in kaart te brengen en een lichtadvies te geven. Zo heeft de raad ook de avond volge praat, over het woonwagenkampje in Sommelsdijk, dat gehandhaafd kan blij ven want integratie in woonwijken is het credo, over de vraag van de 'Zuidwester' directie om haar 35 wooneenheden van het gemeentelijk contingent af te staan. Op het terrein van de 'Zuidwester' kun nen enkele honderden wooneenheden voor personeel en pupillen gebouwd worden waarbij de 35 woningen van Middelharnis en een extra van de Provin cie plaats kunnen vinden. Tegen elf uur was men aan de hoofd- stuksgewijze behandeling toe, en half 12 kon de begroting ongewijzigd worden vastgesteld. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOQRAHE OUDDORP- WeststTBat 35 - Toiefoon (01B7) 681612/Fax 683734 RENESSE - Printshc^ - Hogezoom 172 - Telofoon (0111) 462400 Op grond van de Wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongevallen (WTS) kunnen degenen die schade gele den hebben als gevolg van de extreme regenval op 13 en 14 september jl. voor schadevergoeding in aanmerking komen. Zowel gedupeerde bedrijven als particu lieren in het schadegebied kunnen daar toe nog tot uiterlijk 3 november a.s. 16.00 uur een meldingsformulier indie nen bij het agentschap LASER van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Meldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de gemeenten in het schadegebied. Voor vragen over de regeling kan men zich wenden tot LASER, telefoon (0800) 0526. BAE5CÜLTUUR 6. INSTALLATI ETECH Ni EK STATIONtWEC 4 32S5 BL OUDE TONCE TEL. (0187) 641426 FAX (0187) 642210 Morgen is het de eerste open avond van het nieuwe seizoen. Dat betekent: ouder wets gezellig, maar nieuwerwets vreemd!? Hoezo vreemd? Gewoon, anders dan anders, maar toch gewoon. Nieuw seizoen, nieuwe ideeën, nieuwe ideeën, nieuwe dingen, maar ook: nieu we gezichten. Een ieder die inmiddels de leeftijd van 15 heeft bereikt of die deze leeftijd al ver te boven is, wordt uitgenodigd. Op een open avond kan je doen waar je zin in hebt, of doen waar je geen zin in hebt, 't is maar net waar je zin in hebt. Om 20.00 uur openen we gezamenlijk de avond met een stukje bezinning. Daarna is de avond voor jullie! Plaats: De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis. Groetjes!!! GOEDEREEDE - Woensdagmiddag werd op het strand bij de Kwade Hoek een vetachtige stof aangetroffen. Mon sters van de stof worden op dit moment onderzocht maar het betreft vermoedelijk parafine. Bij onderzoek door Rijkswater staat bleek dat de kust over een lengte van ongeveer 20 kilometer vervuild is (van Ouddorp tot de Kwade Hoek) met naar schatting 100 kuub van de stof Inmiddels worden door hen schoon maakploegen samengesteld die gister middag begonnen met de schoonmaak van het strand. Een justitieel opsporingsteam is samen gesteld om de veroorzaker van de ver ontreiniging, vermoedelijk een zeeschip, te achterhalen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1