EiüvnDEii-niEmi/5 Goedereede geen al te grote zorgen voor volgend jaar LED-verlichting Dag van de rechten van het kind Auto- en treinenbeurs in Hellevoetsluis Alcazar te sterk voor heren 1 Intermezzo Het antwoord op de meest gestelde vragen over orgaan- en weefseldonoatie Grote bingo in Ooitgensplaat Avondje Intermezzo in De Staver! Winterse maaltijd in Ooitgensplaat Opbrengst nationale kollekte De Grevelïngenshow Zwangerschapsgymnastiek VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord Belastingvoorstellen Thema 1998: het recht op een naam 20 november is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot de 'dag van de rechten van het kind'. Dit jaar is gekozen voor het thema: het recht op een naam. De bekerdromen zijn voorbij voormensen met een verstandelijke handicap Informatieboekje Stichting Donorvoorlichting (SDV) nu ook in beknopte versie Procedures Donatie en de wetenschap Verspreiding folder Donorregistratie-campagne Publieksvoorlichting TAPIJT VINYL GORDIJNEN Zorg en Welzijn Groep organiseert in diverse plaatsen op Goeree- Overflakkee Zwangerschapsgym nastiek. K. Norel -62- 2e Blad DINSDAG 27 OKTOBER 1998 No. 6750 De 6 fracties tellende gemeenteraad van Goedereede heeft t.g.v. de begro tingsbehandeling het College weer met vragen bestormd, maar de dagelijks bestuurders krijgen die keurig op pa pier en bedienen de vragenstellers van een schriftelijke beantwoording, dui delijk en overzichtelijk. Donderdagavond lag die nota van beant woording door het College ter raadstafel toen de begrotingsvergadering zich aan diende. Uit bijna dertig kantjes A4 alge mene beschouwingen had het College ruim negentig vragen gedistilleerd en die van een antwoord voorzien. Soms heel eenvoudig, zoals het antwoord 'dat ons geen klachten bekend zijn' over de moeilijke bereikbaarheid van het zwembad voor rolstoelgebruikers, zomin als het bekend is of de zendmasten van het Marine zendstation stralingsgevaar op zouden kunnen leveren, maar ook waren er vragen over de gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree, de uitbreiding van de Maasvlakte en de vraag over de mate van klantvriendelijkheid van secre tariepersoneel en bestuurders, ook het tij dig afwikkelen van correspondentie met de burgers werd daarin betrokken. Uit het repliek dat de raad ook donder dagavond ten beste gaf blijkt het aan dat laatste wel'es te schorten. 'Bijzonder pijnlijk' noemde de heer Van Oosterom (CDA) daar ook als raadslid aan te wor den herinnerd door ontstemde burgers, „terwijl een goeie ambtelijke uitstraling toch eigenlijk ons visitekaartje moet zijn", pleitte hij. Mevr. V. d. Heuvel en de heer v. d. Meer wachten kennelijk een volgende gelegen heid af om de invoering van spreekrecht voor burgers in commissievergadering opnieuw aan de orde te stellen; nu lieten ze de wens daartoe horen. De kern van de vraag, hoe het zit met de klantvriendelijkheid wordt nader uitge spit; het is in bespreking en de raad gaat er meer van horen. Ook over gemeentelijke herindeling, was het in de beschouwingen gegaan. De SGP fractie had laten weten niet voor ge meentelijke herindeling te opteren en méér te zien 'in een goede onderlinge sa menwerking tussen de vier gemeenten'. Dat laatste wordt door de Minister van Binnenlandse Zaken, oud-burgemeester Peper van Rotterdam, voorgestaan. De vorming van Stadsprovincies is voor het huidige kabinet uit beeld waarom de Minister eerder naar het middel van gemeentelijke herindeling zal grijpen om levenskrachtige gemeenten te vormen. „Het moet daarom ook in Zuid Holland niet onmogelijk worden gehouden dat het fenomeen herindeling te eniger tijd weer opduikt", meent raadsvoorzitter burge meester Sinke. Gemeenten die niet wor den heringedeeld dienen zeker wél te investeren in onderlinge samenwerking. Over de door J. 't Mannetje (SGP) zo genoemde Maasvlakte'ramp' ging het en het onheil dat de visser te wachten staat als het daadwerkelijk tot die aanleg komen zou en o.a. over de wenselijkheid van de stichting van een bibliotheek in Ouddorp. Een deel van de raad lijkt daarvoor te opteren, er zelfs geld voor te willen reserveren, maar dat lijkt het College vooralsnog wat te ambitieus. Een mee valler van 180.000,- was dan ook aan de Algemene reserve toegevoegd om 'weer wat vlees op de botten te krijgen', vergeleek wethouder Bakelaar. Ter financiering van een bibliotheek (waarvoor al een locatie werd genoemd) zou misschien wat onroerend goed ver kocht kunnen worden, suggereerde de heer Bakelaar, kennelijk tot meedenken bereid. De fracties van SGP en PvdA hebben overigens wat reserve: ,,We hebben een warm hart voor een vaste bibliotheek maar we vragen ons af hoe het financieel in te kunnen vullen", aldus mevrouw Tigchelaar van de PvdA. Ook de heer Klepper (SGP) maande tot voorzichtigheid ook waar het het aanleg gen van een financiële reserve ('een stuwmeer') noemde het de heer G. Moer kerk (RPF). „We hebben meer tegenval lers dan meevallers gehad", stelde de heer Klepper vast met welke opmerking hij vast ook gedoeld heeft op de 100.000,- (met rente- en andere kosten 126.000,-) die alsnog in verband met gedane verblijfsverplaatsing aan de fa. Moyses dient te worden betaald. Het wordt de familie Moyses van harte ge gund, temeer omdat een toezegging was gedaan, maar over de rol van de juridisch adviseur van de gemeente was de raad weinig tevreden, die heeft ditmaal geld gekost. De rioolrechten werden verhoogd van 225,- naar 300,- per aansluiting. Een aantal legestarieven en de begrafenis- rechten werden verhoogd. De overige belastingen en heffingen bleven ongewij zigd. De raad stelde deze vergadering een kre diet van 435.000,- beschikbaar voor de uitvoering van het rioleringsplan Ge meentelijke Visafslag. De divisie Ouder- en Kindzorg van de Zorg en Welzijn Groep wil hieraan samen met Unicef bijzondere aandacht besteden door de bezoekers van het con sultatiebureau te informeren over de mis standen die er vaak zijn in de relatie met kinderen. Alle kinderen dienen vanuit de Rechten van het Kind een optimale kans te krijgen zich gezond te ontwikkelen binnen het eigen leefsysteem. De zorg voor het kind is primair de verantwoor delijkheid van de ouder(s)/verzorger(s). Bezoekers die tussen 16 en 20 november op het consultatiebureau komen worden geïnformeerd over 'het wereldwetboek voor kinderen' en alles wat er mis is met de behandeling van kinderen. Samen met Unicef wordt er dit jaar spe ciale aandacht besteed aan het thema; het recht op een naam. Dit gebeurt door in alle bureaus grote posters te hangen en diverse informatiematerialen uit te delen. Tevens komt er dit jaar waarschijnlijk op diverse consultatiebureaus een beren en/of poppenspreekuur. Vorig jaar was dit voor de kinderen een doorslaand suc ces wat we zeker willen herhalen. Aanstaande zaterdag 31 oktober is er in het cultureel centrum De Veste te Helle voetsluis aan de Oostzanddijk weer de bekende Auto- en Treinenbeurs. Ook dit keer is er ruim 100 meter aan gebruikte treinen en allerlei andere spoorse zaken, ook zijn er kramen met modelauto's. De meeste deelnemers zijn zelf verwoede treinfanaten, bij hen kunt u ook terecht voor allerlei vragen en deskundig advies. Er is ook veel digitaal en voor reparaties/ ombouw bent u hier ook aan het goede adres. Deze beurs is een uitgelezen kans om met deze prachtige hobby kennis te maken of alvast een leuk wagonnetje/ starterset of ander leuk kadootje voor de komende Sint Nicolaas of Kerst op de kop te tikken. Geopend van 9.30 tot 16.00 uur. Voor info of deelname kunt u contact opne men met tel. (0181) 312190 de heer H. H. V. d. Handel. MIDDELHARNIS - Aanstaande zater dag speelt Intermezzo weer een volledig thuisprogramma in recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk. Dames 1 pro beert haar zegenreeks te continueren en meisjes A gaat er alles aan doen om haar eerste Top-klasse overwinning te beha len. Programma-overzicht: 17.15 uur: Heren 3 - Volley/Ass. v. d. Berg 4 Mix C - Vollido 1 Meisjes C - Ibis 1 19.00 uur: Heren 2-Ibis 3 Jongens B - Gavok 1 Meisjes B - Ibis 1 19.15 uur: Dames I -Ibis 1 20.45 uur: Heren 1 - Volley/Ass. v. d. Berg 1 Dames 2 - Ibis 2 Dinsdag 3 november. Bergen op Zoom: 19.30 uur Philips Morris 1 - Heren Recrea 1 ROTTERDAM - Op een doordeweekse avond moest heren 1 van volleybalver eniging Intermezzo zijn tweede beker ronde-wedstrijd spelen tegen Alcazar, de volleybalvereniging van de Erasmus uni versiteit. Een jeugdige tegenstander die flitsend volleybal speelde. Intermezzo moest het stellen zonder Eddy van der Sluis en Johan Vogelaar, een gemis aan routine wat door Wim Versaevel met verve opgevangen werd. In alle drie de sets schoot Intermezzo te kort in blokkering en de service-opvang zorgde voor snelle achterstand van drie a vier punten. Toch had invaller Wim Ver saevel na de wedstrijd lovende woorden voor zijn oude ploeggenoot. Mare van Biert, de aanvalskracht van dit talent was flink vooruit gegaan. Alcazar gaat na de 3-0 overwinning verder en Intermezzo kan zich volledig concentreren op de competitie. In de eilandencompetitie van de recrea tieve volleybaltak speelde het tweede herenteam thuis tegen Volley Voorne. Een ontluisterende wedstrijd voor Inter mezzo. Voor de zevende of achtstye keer gaat Intermezz;o de kampioenstitel verde digen, maar het wordt dit jaar geen kam pioenstitel als de eerste wedstrijd de trend voor het seizoen aan geeft. Geen enkele speler was in vorm en de tegen stander uit Vierpelders des te meer. Vol ley Voorne blonk uit in blokkering en verdediging. Intermezzo in wanorde. Alleen in het extra setje 'voor de lol" werd de eer gered. Toch zijn er nog situaties denkbaar waar in goede verlichting niet voorhanden is. Racefietsen, mountainbikes en andere sportfietsen die eigenlijk nooit in het donker worden gebruikt, hebben in prin cipe geen verlichting. Maar dan komt de dag dat de duisternis vroeg invalt en 'thuis' nog even duurt. Een oplossing voor achterverlichting is dan de LED- verlichting. Dit zijn kleine lampjes die branden op batterijen en die met een een voudige handeling op de fiets geklikt kunnen worden. De 'felle oogjes' zijn van veraf zichtbaar en gebruiken bovendien maar weinig stroom. Vóór is LED-verlichting minder praktisch omdat LED-lampjes een rechte lichtstraal hebben in plaats van een licht- kogel. Ze zijn eigenlijk alleen handig om gezien te worden, niet om te zien. Bij de rijwielhandel zijn echter halo geenlampen op batterijen te koop. Of accuverlichting, die enorm veel licht geeft. Deze setjes zijn echter vrij kost baar; de prijzen kunnen oplopen tot wel honderden guldens. Dinsdag 3 november a.s. wordt er een winterse maaltijd georganiseerd door de SWO in 't Centrum in Ooitgensplaat. Er staat erwtensoep op het menu. Alle 50-plussers van Ooitgensplaat kunnen zich aanmelden bij mevr. Huijer, tel. 631676. De maaltijd begint om 12.00 uur. De kosten bedragen 6,- per persoon. De 39e Nationale Kollekte, die van 28 september t/m 3 oktober gehouden werd, heeft op Goeree-Overflakkee het volgen de opgebracht. Tussen haakjes de op brengst in 1997. Achthuizenƒ1002,95 954,10) Ooitgensplaat583,75 549,15) Den Bommel0,00 1028,60) OudeTongeƒ3390,55 (ƒ3191,75) Nieuwe Tonge2252,25 2001,15) Stad a/h Haringvliet 1729,50 1920,75) Sommelsdijk2876,05 3341,65) Middelhamisƒ4017,05 (ƒ3381,50) Herkingen640,00 852,15) Dirksland2477,60 2108,30) Melissant1375,00 (ƒ1374,35) Goedereede1368,35 1299,50) Ouddorpƒ4639,35 (ƒ4471,25) Stellendamƒ2114,40 1893,00) Totaal28466,80 28367,20) In Den Bommel kon dit jaar helaas niet gecollecteerd worden, bij gebrek aan een plaatselijke organisator. Mocht u daarom en om wat voor andere reden dan ook, de kollekte gemist hebben, dan kunt u uw gift alsnog overmaken op giro 1122222 of via de bank op nr. 70.70.70.33 ten name van Stichting NKGG te Utrecht. Alle geefsters en gevers, alsmede alle kollektanten en plaatselijke organisato ren, heel hartelijk dank! Stichting Donorvoorlichting (SDV) heeft een nieuwe strooifolder ontwik keld, met de titel 'Het antwoord op de meest gestelde vragen over orgaan- en weefseldonatie'. De beknopte folder bevat de meest gestelde vragen met hun antwoord uit het uitgebreide informatieboekje van de SDV. Het doel van de folder is het vergemakke lijken van het maken van een welover wogen keuze om wel of niet donor te worden. Het blijkt namelijk dat veel mensen vra gen hebben over orgaan- en weefseldo natie die het maken van een keuze in de weg staan. De SDV heeft in 1998 tot nu toe meer dan 180.000 telefonische en schriftelijke reacties afgehandeld. Het informatieboekje 'De meest gestelde vragen over orgaan- en weefseldonatie' is vanwege haar omvang geen strooiarti- kel; in dit boekje van 120 pagina's wordt in 18 hoofdstukken ingegaan op alle aspecten van donatie voor transplantatie. Om toch op grotere schaal inhoudelijke informatie te kunnen verspreiden is de beknopte strooifolder ontwikkeld. Aan bod komen onder meer vragen over wetenschappelijk onderzoek, procedures, wettelijke regelingen en hersendood. Zo wordt bijvoorbeeld ingegaan op de ken merken van hersendood en de wijze waarop deze wordt vastgesteld. Ook behandelt de folder de verschillende pro cedures bij donatie van (vitale) organen en weefseldonatie. Donatie van (vitale) organen is alleen mogelijk wanneer iemand overlijdt op een intensive care- afdeling in een ziekenhuis aan de gevol gen van een onherstelbaar hersenletsel. Iemand is dan hersendood. DonaUe van één of meer weefsels, zoals huid en hoornvliezen, is in principe altijd moge lijk, of iemand thuis, in een ziekenhuis, een bejaardenhuis of een verpleeghuis overlijdt. Verder worden in de folder vragen over afscheid nemen en opbaren beantwoord, zoals de vraag of het lichaam er na een donatieprocedure nog toonbaar uitziet. Voorop satat dat de overledene na dona tie gewoon opgebaard kan worden; het uitnemen van organen en/of weefsels ge beurt met grote zorgvuldigheid en met respect voor de overledene en de nabe staanden. De folder gaat tevens in op wetenschappelijk onderzoek gericht op transplantatie. Bovendien wordt het ver schil tussen orgaan- en weefseldonatie en het lichaam ter beschikking stellen van de wetenschap uitgelegd. De folder wordt verspreid als de bestaan de rode strooifolder 'Ja of nee donor?' met blanco donorverklaring, die onder meer is af te halen bij huisartsen, apothe ken en ziekenhuizen. De folders zijn ook aan te vragen bij de SDV, via telefoon nummer (035) 6834945. Ook het uitge breide informatieboekje is nog steeds bij de SDV te bestellen. Tijdens de donorregistratie-campagne van het Ministerie van VWS fungeerde de SDV als centrale vraagbaak voor het algemene publiek. Naast de materialen die gebruikt zijn tijdens de donorregistra tie-campagne, beschikt de SDV onder meer over folder- en voorlichtingsmateri aal, waaronder het informatieboekje, nieuwsbrieven, en de folder 'Ja of nee donor?' Daarnaast besteedt de SDV aan dacht aan de ontwikkeling van voorlich tingsprojecten gericht op specifieke doel groepen, zoals het onderwijs en allochto nen. Met de verschillende voorlichtingsmid- delen en -activiteiten verzorgt de SDV de (dagelijkse) voorlichting aan het algeme ne publiek over alle aspecten van orgaan- en weefseldonatie. De SDV beschikt over speciaal lesmateriaal voor het basis- en voortgezet onderwijs. Er is ook voor lichtingsmateriaal beschikbaar in het Turks en Marokkaans. Op verzoek ver zorgt de SDV ook lezingen en verleent medewerking aan acties van derden (free publicity). Daarnaast is er een tentoon stelling die afhankelijk van de locatie op verzoek kan worden geplaatst en een informatiestand voor op publieksbeurzen. Voor inlichtingen en het aanvragen van schriftelijk informatiemateriaal kunt u contact opnemen met de SDV. Op woensdag 4 november a.s. organi seert de Plaatselijke Commissie van de SWO in Ooitgensplaat een grote bingo voor 50-plussers van Oostflakkee. De bingo wordt gehouden in 't Centrum, Van Weelstraat 10 en begint om 13.30 uur. De zaal is open om 13.00 uur. De kosten bedragen 4,-. Tevens zal er een verloting gehouden worden. De loten kosten 4 voor 1,-. Er zijn weer leuke prijzen te verdienen. U bent van harte welkom! MELISSANT Op vrijdag 30 en zaterdag 31 oktober is er in het 'Melishof' te Melissant weer een kleindierenshow met hoenders, sier- duiven, postduiven, konijnen en ook cavia's, georganiseerd door 'Nut en Sport'. Op deze mooi verzorgde show zitten ruim 600 dieren waaronder heel aparte rassen en kleuren. Het is zeker de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen. U bent van harte welkom vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag hebben wij ook een rad van avontuur, waarbij mooie prijzen zijn te winnen. TRAMWEG 33 OUDETONGE TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Zwangerschapsgymnastiek helpt u de zwangerschap en de bevalling zo opti maal mogelijk te laten verlopen. U kunt deelnemen vanaf de 5e maand in uw zwangerschap. De cursus bestaat uit 10 bijeenkomsten. Tijdens één van de bijeenkomsten wordt ook de partner uitgenodigd. Kosten: Gratis voor leden van Zorg en Welzijn Groep. Indien u bij aanvang van de cursus korter dan 3 maanden lid bent, geldt een toe gangsbijdrage. Informatie en aanmelden bij Zorg en Welzijn Groep, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. Hiddo riep de mannen van het kanon weg en liet de boot strijken. De sloep was snel te water en het volk er in. Zij hielden zich voorlopig achter het schip om tegen het Duitse vuur gedekt te zijn, want er waren U-bootkapiteins, die schipbreukelingen mitrailleerden in de boten. Toen de Bernhard op het punt was van te zinken, moesten zij wel te voor schijn komen om de zuiging te ontgaan. De Duit ser, die met ronkende motoren wegvoer, deed hen niets. Hiddo zag zijn goede schip verdwijnen in een draaikolk. Toen waren zij alleen op een holle zee in een klein open bootje. Zij zetten een mastje op en een zeiltje bij en koersten naar het Westen. Op de hoge zee schoot het sloepje weinig op en terwijl er anders een drukke vaart was langs de Engelse kust, kwam er nu geen schip in 't zicht. Het was koud en vooral nadat een harde regenbui hun kleren had doorweekt, raakten zij verkleumd. In de namiddag zagen ze een trawler, die ze tracht ten te praaien, maar blijkbaar werden zij niet op gemerkt. De vissersschuit verdween weer in de heiigheid, zoals ze er uit opgedoken was. De avond naderde: zij hadden een lange, donkere en koude nacht voor de boeg. Ze waren allemaal ver stijfd van kou. Toen de schemer zwaar geworden was, hoorden ze het gedreun van een snel naderende boot, die ze evenwel niet zagen. Het schip zou hen, nu het zo donker was, wel zeer nabij passeren moeten, wilde het hen ontdekken. Daar dook een witte boeggolf uit het duister op en boven deze uit een hoge en scherpe steven. Het was een Engelse torpedojager. Ze hadden de noodvlag in top en allen schreeuw den, zwaaiend met hun jassen, doch de jager schoot met hoge vaart voorbij. Het was vergeefs geweest. Nadat het oorlogsschip reeds in de duis ternis verdwenen was, hoorden zij echter zijn machine stoppen en daarna langzaam malen. De jager kwam terug. Een zoeklicht flitste aan en ving de kleine boot. Hiddo en zijn jongens streken het zeil en roeiden naar de jager, die zijn valreep uit hing. Zij kregen er een stevig glas cognac en ook een warme kooi. Het oorlogsschip zette hen in Huil aan wal en daar kregen zij logies in een hotel. Er werd goed voor hen gezorgd en de jongens praatten, van de schrik bekomen, van een prettige vakantie, wel verdiend, nadat ze zo lang en druk gevaren hadden. Maar Hiddo had het kwaad. Hij voelde zich berooid, nu hij zijn schip verloren had en toen het vele weken duurde, wist hij met zijn lege tijd geen raad. Hij kreeg een sterk verlangen naar Kathleen. Middles brough was niet zo ver van Huil. Hij kon er best een dagje heengaan. Toch deed hij het de eerste weken niet. Er was iets dat hem waarschuwde. Hij was getrouwd en hij was gek op Janna, nog, ondanks het feit dat zij al zoveel jaren van elkaar gescheiden waren. Maar het was toch niet ver keerd als hij Kathleen eens opzocht? Zij waren goede vrienden, die elkander wat gezelligheid ver schaffen konden, nu zij het beiden eenzaam had den. Toen zij onlangs wat in de put zat, had hij haar getroost. Misschien zou zij nu hem een beetje kunnen troosten. Op een dag nam hij de trein naar Middlesbrough en belde bij haar aan. De jongen was verrast toen hij hem zag, want hij was pas aan de haven geweest en had de Bernhard niet gezien. Hiddo vertelde dat zijn schip gezonken was en dat hij nu niets meer had. „Och", zei Kathleen en zij vroeg of hij bleef eten. Na enig tegenstribbelen nam hij het aanbod aan en toen ze aan tafel zaten, was hij blij dat hij het had gedaan. Hij zat tegenover haar en de kinderen tussen hen in, elk aan een zijde van de tafel. Hoelang was het geleden sinds hij zo huiselijk gegeten had? Hij vergat dat hij in Huil een dagretourtje had genomen en bleef tot 's avonds. Toen zij de kinderen naar bed bracht en hij alleen in de kamer achterbleef, overviel hem het verdriet. Deze avond was zo goed en de andere dagen zouden weer zo leeg zijn. Hij zat voorover gebogen in een lage stoel en staarde triest in het vuur van de open haard. Zij kwam beneden en deed wat hij de vorige keer gedaan had en wat hij van haar had verwacht. Zij troostte hem een beetje en naast hem staande streelde zij met haar hand zijn haar. ,,Poor boy", zei ze. Dat deed hem goed; hij was haar dankbaar. En om die dankbaarheid te tonen, greep hij haar hand en drukte die. „Je bent zo lief', zei hij daarbij. Zij huiverde even en sloeg haar ogen neer, maar trok zich niet terug. Hij haal de haar naar zich toe. Zij leunde tegen zijn borst en keek hem diep in de ogen. Er was verlangen in die ogen. Hij kuste haar voorzichtig op haar voor hoofd. Toen voer er door haar lichaam een siddering van geluk en opeens sloeg zij haar armen om zijn hals en knelde zich hartstochtelijk aan hem vast en kuste hem vurig op zijn mond. Die hevige hartstocht deed Hiddo echter schrik ken. Over haar heen zag hij aan de wand het por tret van een soldaat, haar man. Zij was van die sol daat en hij van Janna. Het was gemeen dat te ver geten of te ignoreren. Voorzichtig maakte hij haar armen los. „Dit mag niet, Kathleen, dit mogen wij niet doen". Zij zag hem aan met een verbijsterde en tegelijk bevreemde blik. „Waarom niet?" vroeg ze. Hij wees op het portret. ,,Jij bent van hem en ik ben van mijn vrouw in Holland. Wat wij doen is gemeen". Ze richtte zich wat op, doch bleef op zijn knie zitten. Het was of zij hem niet begreep. „Hij is toch weg en zij is ook weg, en het duurt zo lang", zei ze dromerig, en daarop nuchter: ,,Wat is er tegen dat wij wat aan elkander hebben, alleen voor deze tijd?" Haar sim pele logica verwarde hem. Toch hield hij vol. „'t Mag niet van God". Zij zuchtte: „Ach, God..." en speelde wat met zijn horlogeketting. Doch de extase was voorbij en toen Hiddo een beweging maakte van opstaan, gleed ze van zijn knieën en liet hem uit. ,Adieu, Kathleen", zei hij bij de deur. „Good bye, Hiddo", groette zij. Ze waren allebei een beetje triest. Hij sliep die nacht in een hotel in Middlesbrough, want het was te laat geworden om naar Huil terug te gaan. Er volgden vele lege dagen in het hotel in Huil en zijn verlangen om nog eens naar Kathleen te gaan werd sterk. En waarom zou hij eigenlijk niet gaan? Dat twee, die beiden, zoveel misten, elkaar een beetje troostten, was dat niet goed? Wat was er op tegen als zij elkaar een beetje liefhadden alleen voor de oorlogstijd? God... Ach, God... Hij sprak de naam haast even moedeloos uit als zij het had gedaan. God was zo ver in Engeland. En toch ging hij niet weer naar Middlesbrough, hoezeer hij ook verlangde. Maar de begeerte werd al sterker en op een avond nam hij zich voor de volgende morgen vroeg op reis te gaan. Die nacht werd hij gewekt. Er was een dringend telegram van de admiraliteit. Hij scheurde het open. Het bevatte de opdracht onverwijld naar Leith te gaan en daar het bevel op zich te nemen van een coaster, welks kapitein gesneuveld was. Hij reisde aanstonds naar het Noorden. Toen de trein in Middlesbrough stopte, stond hij in tweestrijd of hij uitstappen en tot 's middags over blijven zou. Dan kon hij een paar uur bij Kathleen zijn. Hij bleef echter zitten. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3