EHMIDEIt-niEmi/S Prins Maurits-actie voor geadopteerde kinderen Heeft u ook last van Kalkaanslag? Jubileumconcert Woord Daad met 'Vox Jubilans' Good Luck Cl kampioen! 'Sing-in special' Bloemschikken Jeugddienst Exoduskerk bij 'De Zwaluw' Beloofd is beloofd! VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord MIDDELHARNIS - Zaterdag 17 oktober is de Cl van Good Luck ongeslagen kampioen geworden. Harde garanties en test bevestigen goede werking van Alpine Water Descaler: -^ K. Norel 2e Blad DINSDAG 20 OKTOBER 1998 Het is een traditie geworden, de jaarlijks terugkerende koekjesactie door leerlin gen van de Prins Maurits. A.s. donder dag, 22 oktober kunt u eerste en tweede klas leerlingen van de Chr. scholenge meenschap Prins Maurits te Middelharnis en Stellendam aan de deur verwachten. Door boterkoek, gevulde speculaas en amandelstaven te verkopen willen zij geld bijeen brengen voor de financiële adoptie van 28 kinderen uit de Derde Wereld. Om deze kinderen financieel te kunnen steunen is een bedrag van 14.000,- nodig. Dit geld wordt besteed aan voedsel, kleding, onderwijs en medi sche verzorging: voorzieningen die wij als vanzelfsprekend beschouwen, maar die voor deze kinderen van ontschatbaar belang zijn. De koekjesactie begint om ca. 12.30 uur. Behalve op geheel Goeree-Overflakkee wordt ook op een deel van Schouwen- Duiveland, Sint Philipsland en Tholen koek verkocht. Wij zijn er van overtuigd dat u ook dit jaar uw medewerking zult willen verle nen om deze actie tot een succes te ma ken! DIRKSLAND In verenigingsgebouw Onder de Wiek te Dirksland wordt op D.V. dinsdag 27 oktober een sing-in gehouden, gericht op de jongeren die de Vakantie Bijbel Club in de zomervakantie bezochten. Andere belangstellenden zijn natuurlijk ook van harte welkom Een enthousiast combo zal het zingen begeleiden. Neem je vrienden, vriendinnen, vader, moeder, oma of opa gerust mee! We beginnen om 19.30 uur. Eigenlijk waren ze twee wedstrijden voor het eind van het veldseizoen al kampioen, maar die laatste twee moeten vanzelfsprekend ook nog gewonnen wor den. En zo bleek afgelopen zaterdag ook, dat de Cl selectie alle wedstrijden win nend kon afsluiten. De tegenstanders werden dit seizoen werkelijk overspoeld met doelpunten, zodat in 6 wedstrijden een doelsaldo ontstond van 71 doelpun ten voor en 7 tegen, dit is dus bijna 12 doelpunten per wedstrijd, wat voor de jeugd een vrij hoog gemiddelde is. Door dit kampioenschap gaat Good luck Cl het zaalseizoen een aanzienlijk klassen hoger spelen, zodat ze waarschijnlijk veel meer tegenstand krijgen en dus hard zullen moeten werken voor de punten. Cl bestaat uit: Nicole van den Berg, Josine Legerstee, Sanne Kastelein, Rinke Wagenaar, Myrna van Brussel, Sjoerd Knops, Christophe Out, Arno Doorn hein, Mark Buth en trainer Marcel Kie vit. Tevens zijn Good Luck D en Good Luck F kampioen geworden met een voortref felijk resultaat. Good Luck hoopt in de zaal ook weer een aantal kampioenen af te leveren. (advertentie) Hard water Hard water is niet ongezond. Kalk is goed voor de opbouw van botten en tan den, maar veroorzaakt wel veel hinderlij ke problemen in ieder huishouden: kalk steenvorming op verwarmingselementen in geisers, combiketels, waterkokers en koffiezetters; kalkaanslag op tegels en douchecabines; dure reparaties en vroeg tijdige vervanging van dure apparaten zoals wasmachines en vaatwassers. Getest goed Montage van de Alpine Water Descaler is een goede oplossing voor kalkproble- men, zo blijkt uit een praktijktest uitge voerd door de redaktie van Energie en Water. De Alpine Water Descaler heeft reeds vele tienduizenden tevreden klan ten. Werking De Engelse uitvinding stamt uit het jaar 1895. De unieke Alpine Water Descaler ioniseert het water, waardoor de opper vlaktespanning van het water veranderd. De kalkdeeltjes blijven opgelost in het geconditioneerde water, maar kunnen niet meer neerslaan en hechten. De sa menstelling van het water verandert niet; het gezonde effect van de calcium- en magnesiumdeeltjes blijft behouden, maar de negatieve effecten van kalkaanslag in uw apparatuur en op tegels blijven voor taan achterwege. Goed(koop) Voor omgerekend nog geen CENT per dag, wordt de reeds bestaande kalkaan slag in apparatuur en leidingen volledig afgebroken en wordt nieuwe kalkaanslag voorkomen. Geen moeizaam poets- en schuurwcrk meer en het ontharden van apparatuur wordt overbodig. U gebruikt ca. 25% minder waspoeder en zeep. De alpine Water Descaler gaat levens lang mee, is geheel onderhoudsvrij, milieuvriendelijk, hittebestendig, water bestendig, vorstbestendig, stootvast, 100% millenniumproef; meeverhuisbaar en gebruikt geen stroom. 100% Kwaliteitswaarborg De Alpine Water Descaler wordt, als enige in zijn soort, geproduceert en gele verd volgens de strenge ISO 9002 norm; wordt aanbevolen door vele topvakbla- den en wordt tevens 2 maanden op proef geleverd (niet goed geld terug garantie) en met een levenslange technische (om ruil) garantie. Let op! In Nederland worden veel goedkope in ferieure waterontharders aangeboden (via folders, postorder, dhz enz.). Meestal moeten ze bij ieder tappunt geplaatst wordeni en zijn reeds na enkele maanden uitgewerkt en het kalkprobleem is niet opgelost. Dus goedkoop duurkoop. Gedupeerde mensen kunnen hun niet (goed) functionerende waterontharder in ruilen met maximale korting van 25,-. Montage De Alpine Water Descaler wordt snel en vakkundig gemonteerd, centraal bij de watermeter voor de vertakkingen, zonder dat uw leidingen doorgezaagd hoeven te worden. Er worden geen voorrijkosten en montagekosten berekend. De Alpine Water Descaler is ook ge schikt voor alle grootwaterverbruikers zoals: projecten, zwembaden, hotels, horeca, boerderijen, zorginstellingen, industrie etc. Info: DJ Consultancy tel. (0318) 54 20 79 In verband met het 25-jarig bestaan van de Stichting Reformatorische Hulpaktie Woord Daad organi seert het comité te Schouwen-Duiveland een zang- en orgelavond op. D.V. zaterdag 24 oktober 1998 in de Grote Kerk te Zierikzee. Medewerkenden aan deze avond zijn o.a. de Hervormd Gemengde zangvereni ging 'Vox Jubilans' en organist Peter Eilander. Aan vang van deze avond is 19.30 uur. De Hervormd Gemengde zangvereniging 'Vox Jubilans' staat o.l.v. Pieter Stolk. Dit groot gemengde koor van ongeveer 150 leden geniet in ons land, maar ook ver daarbuiten een grote be kendheid. Jaarlijks worden door heel ons land talloze concerten gegeven, waaronder het traditionele Kerstconcert op de morgen van de Tweede Kerstdag in 'De Doelen' te Rotterdam en de Pas sie en Paasstonde op de vooravond van Pasen in de Sint Janskerk te Gouda. Ook over de landsgrenzen heeft het koor vele malen opgetreden, zo maakte het in 1992 een succesvolle tournee door de Verenigde Staten en Canada en in 1995 door Tsjechië. Thans is een trip naar Zuid-Engeland in voorbereiding. In de ruim 53 jaar van haar bestaan heeft 'Vox Jubilans' een groot aantal geluidsdragers uitgebracht. Op deze zang- en orgel avond in Zierikzee wordt voor het eerst de nieuw uitgebrachte psalmen-CD gepresenteerd en officieel aan een vertegenwoor diger van Woord Daad overhandigd. Het spreekt vanzelf dat het koor op deze avond op hun eigen karakteristieke wijze een aantal van deze psalmen ten gehore zal brengen. Na afloop is de CD voor een ieder te verkrijgen, waarbij het koorbestuur van iedere verkochte CD een gedeelte van de prijs zal afdragen ten behoeve van het werk van Woord Daad. Al ruim 17 jaar staat 'Vox Jubilans' onder muzikale leiding van Pieter Stolk. Deze rasmusicus heeft het koor op het huidige muzikale niveau weten te brengen, wat velen aanspreekt. Ook als componist en arrangeur heeft hij zijn sporen verdiend. Op het programma in Zierikzee staan dan ook verschillende van zijn lied- en psalmbewerkingen. De koor- en samenzang worden in Zierikzee op het orgel bege leid door de bekende organist Peter Eilander. Deze organist van de Eben-Haëzerkerk in Apeldoorn geeft als koorbegeleider en concertorganist vele concerten. Ds. L. D. Burger van de Hervormde Kerk te Stad aan 't Haring vliet zal de avond openen en sluiten, terwijl ds. M. A. van den Berg, voorzitter van het hoofdbestuur van Woord Daad, tij dens zijn appèlwoord een verslag zal doen van zijn visitatiereis naar Haïti. In Haïti wordt in vier 'concentratiegebieden' op het platteland gewerkt. Dit zijn de armste gebieden. In elk gebied zijn scholen en op veel plaatsen projecten voor moeder en kindzorg en medisch werk. In samenwerking met de plaatselijke bevolking worden er ook land- en bosbouw projecten ter hand genomen, zodat de mensen zich in levensonderhoud kunnen voorzien. De meeste zorg krij gen de kinderen. Hiervoor zijn speciale voedingsposten voor ingericht waar de gezondheidsmedewerker spreekt met de moe der, die met hun kinderen hier komen, over het belang van hygië ne en gezonde voeding. De opbrengst van de koUekte van deze avond zal voor dit project bestemd zijn. De kerk is deze avond vanaf 19.00 uur geopend. De toegangs prijs bedraagt 7,50 voor volwassenen en voor kinderen t/m 12 jaar 2,50. Gezinsprijs is maximaal 17,50. Mocht u niet in de gelegenheid zijn om naar deze zang- en orgelavond te komen en wilt u toch dit mooie werk van Woord Daad steunen dan kunt u uw bijdrage storten op bankrekeningnummer 66.64.26.899 onder vermelding van hulp kinderen Haïti. Verder is iedereen hartelijk welkom op deze ongetwijfeld mooie en boeiende jubi leumzangavond van Woord Daad. Zondag 8 november is er om 10 uur een jeugddienst met medewerking van ds. A. Toornstra uit Delfshaven en zanger Cla rence Breeveld uit Houten. Deze zingt: Caribbean, african, ballads en gospellie deren. Het thema van deze dienst is: EIGEN PLEK. Er is crèche voor de kinderen tot 4 jaar en kindernevendienst voor de groepen 1 t/m 4 van de basisschool. Zij worden voor de dienst in hun lokaal ver wacht. Na de dienst is er gelegenheid om met elkaar koffie of limonade te drinken. Tot ziens in de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. De jeugddienstcommissie Wijkvereniging 'DeZwaluw' organiseert 3 workshop's bloemschikken. De data zijn: 3 november, 17 november en 3 de cember. U kunt zich hiervoor opgeven tot 31 oktober bij Ellen Breure, tel. 483781 of bij Annemarie Knape, tel. 485945. De kosten liggen tussen de 25,- a 30,- per avond inclusief een kopje kof fie. Wilt u hieraan deelnemen, geef u dan snel op, want de deelname is beperkt. Tot ziens bij 'De Zwaluw", Sperwer 5 te Sommelsdijk. Alle kinderen van 4 tot 12 jaar opgelet! Hoe je van knutselen, samen zingen, een spel doen, naar een vertelling luisteren? Dan ben je welkom op de Vakantie Bijbel Klub! Wanneer? Op dinsdag 27 oktober van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur en op woensdag 28 oktober van 10.00 tot 13.00 uur. Waar? In de Hervormde Kerk in Oude Tonge, vanaf half 10 kun je je laten inschrijven bij de tent. De toegang is gratis, en je vriendje of vriendinnetje is ook welkom. Tot ziens op de Vakantie Bijbel Klub! ,^■3**" -60- Hiddo draaide de lamp boven de kaarten- kast aan en zette, nadat hij de stand van de log van de matroos had opgekregen, een potloodstreepje dwars op de lijn, die Lubbert tijdens de vorige wacht op de kaart getrokken had als de te volgen koers. Toen mat hij met de passer hun positie af. Ze waren op 53° 40' Noorder breedte. Hé, die breedte had hij vroeger dikwijls genoteerd. Op 53° 40' was de mond van de Westereems. Als hij recht naar het Oosten koer ste zouden ze binnen een etmaal thuis zijn. Hij draaide de lamp weer uit. Het was nu aarde donker in het stuurhuis. Het zwakke lampje van het kompas gaf enkel een flauw schijnsel op de roos. Zelfs de matroos, die vlak bij het kompas aan het roer stond, was niet te onderscheiden. Doch Hiddo wist op de tast de weg in het stuurhuis van zijn schip. Hij ging aan bakboordskant staan en keek uit naar voren en naar links. ,,Let jij aan stuurboord op", zei hij tot de matroos. Daarbuiten was duisternis. Zelfs het schuim van de boeggolf, dat je in vredestijd aan weerskanten altijd kon zien in het schijnsel van de navigatiel- ichten, was nu onzichtbaar, omdat die lichten ver duisterd waren. De wind loeide en de zee bruiste en de overkomende golven braken op het dek en hun droppels sproeiden tegen de ramen van het stuurhuis, maar van al het geweld van zee en storm zag je niets. Eén etmaal varen naar de Westereems, wanneer Oost voorgelegd zou worden. Maar ze lagen Noordwest voor. Ze konden niet naar Holland varen en er was niets van te zeggen wanneer het wel zou kunnen, ofschoon van zomer '40 af door iedereen gezegd was: met zes weken. Maar de weken waren maanden geworden en de maanden jaren en er kwam maar niets van de invasie, die Churchill had beloofd. En hij wist niet hoe 't met zijn vrouw en kinderen was. In het begin had hij nog wel eens een Rode Kruisbrief gekregen, maar nu al heel lang niet. En de Engelse kranten brach ten somber nieuws over Nederland. Het moest daar heel erg zijn. Er was gebrek aan brood en er heerste een schrikbewind. De mensen werden opgepikt en naar het concentratiekamp gesleept. De mannen werden rauwelings doodgeschoten en de vrouwen geschoffeerd. Hij kreeg kramp in zijn maag, wanneer hij aan die dingen dacht. Hij zweette, zo bezorgd was hij om Janna. Daar.Hij speurde scherp in het donker. Stuurboord aan boord, Rinus! Stuurboord aan boord!" Zijn hand ging op hetzelfde ogenblik naar de draad van de sirene en deze baste het sein: „Ik wijk naar stuurboord uit". Hiddo hielp de matroos aan het stuurrad draaien. Een zware stoomfluit gaf van vlakbij antwoord en een ogenblik daarna schoof een rood lichtje, dat door een nauwe spleet van een boordlamp scheen, op korte afstand vóór de boeg voorbij. „Dat is op het nippertje goed gegaan, kapitein", zei Rinus opgelucht. Hiddo gromde wat en tuurde weer in het donker. Hij was aan het speuren zo gewend geraakt, dat, hoe ook zijn gedachten dwaalden, niets aan zijn oog ontging. Hij was in vier jaar oorlog zo met het gevaar vertrouwd geraakt, dat een bedreiging hem slechts vluchtig en ternauwernood beroerde. De overval op Nederland, die plaatsgreep toen hij in Londen lag, had hem eerst onthutst en toen ver bijsterd, en na de capitulatie had hij wekenlang op de Theems gelegen, moedeloos en werkeloos. Toen werd hij door de Nederlandse regering, die in Londen zat, gecommandeerd om Engelse solda ten uit Duinkerken te halen. Hij en zijn jongens hadden om het hardst gescholden. Ze waren niet in dienst; wie kon hen commanderen? Maar toen zij die zonderlinge vloot van zeeschepen en rivierbo ten, van dekschuiten, bestuurd door dokwerkers, en witte motorbootjes met oude heren aan het roer de Theems zagen afvaren om naar Duinkerken te gaan, werd Hiddo kriegel. Durfden die landkrab- ben en ouwe heren wel en hij niet? Hij zette zijn jongens aan het werk en ze voeren uit, eerst naar Dover, toen naar Duinkerken. Bij het naderen van de Vlaamse kust had hij 'm geknepen. De Stuka's vielen gierend uit de lucht en scheerden over zijn schip met donderend lawaai en ondertussen legden zij hun ijzeren eieren. Er kwam er één naast de schuit terecht, die bij de ontploffing zo te keer ging, dat Hiddo dacht dat ze er onder gingen. En onder de wal was alles vuur: zowel op het water als te land. Bij het binnenvaren van de haven wer den ze verblind door rook. Vreemd, in die hel was de angst opeens voorbij geweest, bij hem en bij de jongens ook. Hij gaf bedaard zijn orders en zij voerden die rustig uit. Nadat ze gemeerd waren aan een kade, waar het granaten regende, waren de Engelse soldaten aan boord gegaan, snel maar zon der overhaasting. Ze voeren uit tussen nog meer brandende schepen en wrakken dan er tevoren lagen en de Duitse vliegtuigen gonsden weer als wespen om hen heen. Eén viel hen aan in scheervlucht met zijn mitrailleurs, terwijl de soldaten op het dek opeen gepakt stonden. Zes doden en een stuk of twaalf gewonden waren het gevolg, maar geen paniek. En toen er nog veel meer vliegtuigen verschenen, was het gevaar opeens geweken, doordat een dikke mist het schip omhulde. Nadat hij de soldaten in Dover aan land gezet had, was hij vrijwillig nog eens naar Duinkerken gegaan. En vervolgens had hij altijd gevaren rondom Engeland. Hij had een paar keer averij gehad en enkele jongens waren gewond geraakt, maar de schuit was telkens weer opgelapt en de mensen ook. Zij voeren raak en niet eens zonder plezier, want door de gewenning was je onverschillig geworden voor het gevaar en er zat muziek in deze vaart. Alleen, er moest nu ein delijk een eind aan komen. Het begon te dagen. Grauw schuim werd zichtbaar op de zware zee. De vage schaduw van een zwaar stampend schip schommelde voorbij. Het werd dag en met het licht groeide het gevaar. Er kwam een uitkijk bij. Aan het einde van de wacht kwam Lubbert Hiddo aflossen. Hij ging naar de kombuis om brood en koffie en daarna kroop hij in zijn kooi. Hij sliep in een moment. Als er onraad kwam, zou Lubbert hem wel fluiten. De Bernhard lag in Middlesbrough, geladen en wel, maar voer niet uit, omdat er geen orders waren. Zoiets gebeurde veel. Nu lagen ze hier, dan lagen ze daar, leeg of geladen, en maar wachten op orders. Wanneer dit vóór de oorlog was gebeurd, zou Hiddo tureluurs geworden zijn, want ligdagen kostten geld. Nu alle Nederlandse schepen in Engeland gecharterd waren door de Londense regering, kwam het er niet op aan. Zij kregen evengoed hun gage, of ze lagen dan wel voeren. De zeelui zeiden: Laat ons maar liggen, het is bui ten niks gedaan met al die mijnen, vliegtuigen en onderzeeërs en in de haven is het goed. Hiddo praatte zo ook. Maar in zijn hart vond hij het in de Engelse havens niet zo goed. Want het was aan boord niet meer als vroeger. Mèt Janna en de kin deren waren de properheid en gezelligheid verd wenen van de Bernhard. De tafel in de kajuit had geen kleedje meer; het koper van de lamp en op de schoorsteen was dof en groen uitgeslagen, en over al lag stof. Van de haard waren de mica ruitjes stuk en het vloerkleed had schroeigaten en lag vol as. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3