Al staat de zee ook hol en hoog Grote psalmzang- en kooravond Bezoek op ouderen- en alleenstaandenbijeenkomst maakt debuut in nieuwe Henk Koppelaar heeft de klus geklaard: NAJAARSBINGO Bingo bij 'De Zwaluw' Kerkdiensten Ger. Gem. Schotejil verrassend op 2e plaats in Lansingh 15-km wedstrijd Hoe zijn uw sporen te zien in het duister Heren Recrea 1 Intermezzo competitie Regionale vergadering Bond Vrouwenverenigingen der Ger. Gem. Plattelandsvrouwen Fragmenten uit de historie van de reddingsstations op Goeree TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE Uitslagen: Hoe zijn uw sporen te zien in het duister van mensen die lijden en sterven de dooa^ Glanst onder ons slechts verborgen uw luister in water als wijn, in ons dagelijl<s brood? Open de ogen van hen die verlangen te zien wat uw glorie op aarde vermag. Laat wat in oude vertrouwde gezangen bezongen werd oplichten, licht als de dag. God van de machten, zie hoe wij bezwijken in twijfel gebed en ontdaan van uw eer, Kom dan en laat onweerlegbaar ons blijken dat Gij alleen God zijt. Gij, Redder en Heer, Uit: Jan Groenleer. Witte kaarsen. Uitgeverij Boekencentrum, Zoeferrr^eer. Paperback. 52pag. Prijs/ 14.90. Overtuigende 1-4 overwinning tegen HVV1 met 'ConAmore', Pieter Heykoop en Matthijs Koene 'CoN Amore' Pieter Heykoop Matthijs Koene t i ^2r:„ De overhandiging van het eerste exemplaar aan Dirk de Jager die de overige genodigden, meevarend op de GO 30, toezwaait. Links van hem Henk Koppelaar (l) en Jan van Wezel (m) Je zou denken dat iemand die een boeli over liet red dingswezen op de kop van Goeree schrijft wel in dat milieu zal zijn opgegroeid, maar nee. Thuis bij Henk Koppelaar, nu 34-jarig administrateur in Middelharnis, kroop ieder-, en zo deed haast iedereen-, behaag'lijk onder de wol als het buiten weer eens spookte. In 't hele dorp gingen dan de lichtjes uit, alleen in Stellendam en Ouddorp en vroeger ook in Goeree, floepten ze juist aan. Niet in de duurste woningen trouwens, maar in soms heel eenvoudige stulpjes was het, dat flakkerende lichtjes de weg naar het gure buiten wezen. 'Al staat de zee ook hol en hoog', zo heeft de heer Koppe laar z'n boek getitteld, naar een regel uit het lied 'Scheepje onder Jezus' hoede', herkenbaar voor ieder die met dat lied is opgegroeid. In zijn inleiding verwijst hij daar ook naar, mét de hoop dat de diepere betekenis ervan wordt ervaren als wordt gezegd dat 's Vaders Zoon aan boord-, en 't veilig strand voor 't oog is. Auteur Henk Koppelaar heeft vroeger al lezend en - vorig jaar - luisterend naar de verhalen van o.a. Dirk de Jager een mateloze bewondering gekregen, 'ontzag en respect' noem de hij het zaterdagmiddag bij de presentatie van het boek-, voor de mannen die voor de redding van anderen hun eigen hoogste goed, hun leven, in de waagschaal stelden. De ver halen die hij opdiepte, uit mondelinge overlevering en uit de archieven van de Reddingsmaatschappij, heeft hij in het prachtige boek gevat-, een haast chronologische geschied schrijving van 1824, 170 pagina's dik en verfraaid met ruim honderd foto's. Als Henk Koppelaar probeert het weer-, en vooral nood weer te beschrijven dan gaat het er op los. Dan 'jagen inkt zwarte wolkenmassa's door het luchtruim'. Hij laat 'de wind om de huizen huilen, sneeuwbuien jagen en regen en hagel kletteren', meteorologische omstandigheden, waarin mensen figureren, de een van gelijke bewegingen als de ander, dat zeker, maar van hen een klein aantal dat begif tigd is met een zó groot gevoel van naastenliefde dat over hen dat reddingsversje zegt dat ze gevaren vrezen, noch dood, als ze redden kunnen uit nood, van de man die vrouw en kind vergeet, bij de scheep'lings hangen kreet. Henk Koppelaar heeft geprobeerd zich dat in te leven en dat heeft 'm gepakt. Ook Jan van 'Wezel trouwens, want die heeft hem als p.r.-man van de KNRM trouw terzijde ge staan. Wat een wéér, al op blz. 9 waar het ontstaan van de red dingsmaatschappij wordt beschreven. De liefelijke Noord zee is er een kolkende massa geworden, schepen werden een speelbal van wind en golven, het scenario waarin 'een vruchtbare voedingsbodem' ontstond voor de oprichting van een reddingsorganisatie. Dat gebeurde enkele maanden nadat voor de Noordhollandse kust bij Huisduinen het fre gat 'de "Vreede' verging, slechts één werd gered, de overige opvarenden én de redders verdronken. Op 20 november 1824 werd de Zuid Hollandse Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelingen opgericht, 9 dagen na de oprichting van de Noord en Zuid Hollandse Red dingsmaatschappij. Haast chronologisch beschrijft het boek de ontwikkelingen die daarna volgden, ook die van de reddingsboten, houten roeisloepen nog, maar Koppelaar heeft ervoor gezorgd dat z'n boek geen stoffig geschiedenisboek geworden is; hij heeft de geschiedschrijving met boeiende hoofdstukken over redders en over gebeurtenissen afgewisseld. In 1825 namen in Goedereede de broers David en Gerardus Jacobus Goekoop het initiatief tot de oprichting van een reddings- post op Goeree, er kwam een houten roei-reddingsboot en er dienden zich stoere kerels aan die ermee uit zouden varen. Anderen hadden er meer moeite mee, gewend als ze waren zich aangespoelde goederen toe te eigenen. Nu werd vastgesteld dat de reddingsboot zowel zou worden ingezet voor het behoud van bemanning als van de schepen. Met zulke boeiende informatie en beschrijving van hen die de boten bemanden, heeft Koppelaar de pagina's volge schreven; zaterdag werd z'n pennevrucht, gevat in prachti ge meerkleurenkaft, met waardering begroet. Dat gebeurde in 'het Haegse Huus' te Stellendam waar alle bemannings leden van 'de Griend', de 'John Stegers' en 'De Zeemans- pot' bijeen waren, met officials van de Maatschappij en representanten uit het reddingswereldje. ,,We zijn er blij mee, we zijn er trots op en we zijn er dankbaar voor", zo liet burgemeester Sinke waarderend over het boek horen en hij ging in gedachten langs de 'roemruchte' namen van hen die zich in het reddingswerk hebben onderscheiden, de De Jagers, de Moerkerkes, de Blok, Brinkman, Roon, Bezuij- ens en zovele anderen. Nog altijd ontstaan noodsituaties op zee en nog altijd staan mannen gereed om reddend uit te varen: ,,We weten niet in de plaats te kunnen treden van de grote Redder-, onder Zijn hoede wil de KNRM op de kop van Goeree haar bijdrage leveren aan het reddingswerk", liet burgemeester Sinke als voorzitter van de plaatselijke commissie KNRM weten. Er werd voorts gesproken door de heer W. Louwerse, inte rim-directeur Rabobank 'West Flakkee', door Marianne Koppelaar, oudste dochtertje van de schrijver die met een van haar broertjes pappa een mooi modelbootje aanbood, ter herinnering aan het gereedkomen van z'n boek. Maarten Bezuijen uit Schiedam las een mooi gedicht en gesproken werd door de heer De Jonge, Inspecteur van de KNRM, ook hém deed het heel bijzonder deugd dat nu ook de geschie denis van het redden 'in de Zuid' beschreven staat. Na al die goede en waarderende woorden restte nog de overhandiging van het eerste exemplaar van het boek aan Dirk de Jager aan wiens vader Adriaan en broers Willem, Leen en Arie, allen bekende redders geworden een apart hoofdstuk is gewijd. De uitreiking van het eerste exemplaar had plaats op de reddingsboot 'De Zeemanspot' tijdens een vaartochtje vanuit de buitenhaven. Het weer had zich wat gebeterd, de zon was gaan schijnen, wind en water waren wat bedaard, dat mocht ook wel nadat ze zich 170 bladzij den lang geducht hadden laten gelden. Een pracht boek is het geworden. Deze middag bedaarden wind en golven als brachten ze een hommage aan al die redders, die ruwe bolsters met blanke pit, die hen hadden durven trotseren. Meerderen van hen hebben daarbij het leven gelaten, ook daarover wordt verhaald, in het hoofdstuk Stellendam in rouw. Voor 34,90 is het in de boekhandel te koop en bij de plaatselijke p.r. mensen van de KNRM, W. van Sighem, Bekaf 5 te Goedereede, tel. 493237 en bij J. van Wezel, Raadhuisplein 1, Stellendam, tel. 491663. Het werd gedrukt bij drukkerij Gebr. de Waal te Sommels- dijk. Ontwerp van de omslag: Artwork Aad Schram te Melissant. NIEUWE TONGE Zaterdag 24 oktober organiseert wijk- groep Nieuwe Tonge een gezellige na jaarsbingo in Ons Dorpshuis. De zaal is open orn^ 19.00 uur. Aanvang 19.30 uur. Er worden 8 ronde's gespeeld, waarbij prachtige prijzen te winnen zijn. Zaterdag 24 oktober organiseert wijkver- eniging 'De Zwaluw' weer een najaars bingo. We draaien zoals altijd 6 bingo- ronden, 2 verlotingen en een superverlo ting. De kaartjes/lootjes kosten u slechts 1,-per stuk. De avond begint om 20.00 uur en de zaal gaat open om 19.15 uur. Kom wel op tijd, want vol vol. Tot ziens bij 'De Zwaluw', Sperwet 5 te Sommelsdijk. OOLTGENSPLAAT - De ouderen- en alleenstaandenbijeenkomst krijgt bezoek. D.V. donderdag 22 oktober a.s. komt een bus met een bejaardenkoor uit Scherpenzeel (Gelderland) Ooitgensplaat bezoe ken. Vóór dat ds. Ten Hove naar onze ge meente kwam, veiTichtte hij daar enige tijd pastoraal werk. Tijdens dit bezoek willen de dames en heren graag de mid dag in 'Elthato' meemaken en als koor hun medewerking verlenen. De groep is vanzelf hartelijk welkoin. Ook oude en nieuwe bezoekers uit eigen gemeente worden weer gaarne verwacht. De aanvang is om 2.30 uur en voor ver voer kan men zich vervoegen bij de fa milie P. Mans. tel. 631336." TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 OUDDORP - donderdagavond 22 okto ber 19.30 uur student C. Neele, Krimpen a/d IJssel. MIDDELHARNIS - woensdagavond 21 oktober 19.30 uur ds. W. Silfhout, H.I. Ambacht. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 22 oktober 19.30 uur ds. G. J. N. Moens, Goes. Op zaterdag 17 oktober hebben twee zwemteams van de Schotejil deelgeno men aan de jaarlijkse 15-km wedstrijd, georganiseerd door De Lansingh te Krimpen a/d IJssel. In deze wedstrijd, die dit jaar voor de vierde keer is gehou den, is het de bedoeling dat met een team van 8 zwemmers de afstand van 15 km zo snel mogelijk wordt afgelegd. De (dit jaar verscherpte) tijdslimiet waarbinnen men moest zwemmen, bedroeg 3 uur en 15 minuten. De Schotejil nam deel met een (overwegend) Dames- en een Heren- ploeg. De Schotejil-dames ploeg bestond uit Lieske van de Polder, Jenny Jongejan, Willemijn Veltman, Danielle Hagoori, Rianne Noordijk, Nicoline Rurenga, Liesbeth van der Linde en de op het laat ste moment ingevallen Johnny Jongejan, die de geblesseerde Jolanda Welleman verving. In de Schotejil-heren ploeg zwommen Arjan Blok, Addie Vroegindeweij, Lean- der Noordijk, Stefan Langbroek, Maar ten Nieuwstraten, Marcel Stolk, Gerwin Grit en Gerwin Buth. De Schotejil-dames hadden vooraf gemikt op een tijd rond de 3 uur en 5 minuten. De eindtijd van 3u. 3min. 14sec. voldeed ruimschoots aan dit gestelde doel. Hiermee bereikte men in de eindklassering een 10e plaats en werd de tijd van vorig jaar met ongeveer 7 minuten verbeterd. De heren-ploeg zwom de 15 km in een tijd van 2u. 48min. 38sec. Dit bleek ruim 8 minuten sneller dan vorig jaar en was goed voor de 2e plaats in de einduitslag. Met name de tijdverbetering en de eind klassering was een onverwachte opsteker voor de ploeg van de Schotejil, die behalve in deze 15-km wedstrijd overi gens ook al in de beide zwemcompeuties een fikse stap voorwaarts lijkt te maken. Al met al kunnen de Schotejillers terug zien op een succesvolle en vooral leuke 15-km wedstrijd, die in deze fase van het zwemseizoen voor de deelnemers een ideale basis vormt voor de verdere com petitie wedstrijden. Voor de volledigheid volgt hieronder de volledige uitslag in de categorie van de wedstrijdploegen: Ie De Lansingh 1 ..2u. 45min. 56,57sec 2e De Schotejil 1 ,..2u. 48min. 38,95sec 3e Poseidon 12u. 49min. 34,33sec 4e De Lansingh 2 ..2u. 49min. 35,80sec 5e ACZ 12u. 50min. 10,73sec 6e De Spartaan2u. 54min. 22,31 sec 7e LAG2u. 58min. 36,36sec 8e Poseidon 22u. 58min. 56,68sec 9e De Geul 13u. Olmin. 13,32sec \0e De Schotejil 2...3u. 03min. 14,02sec 1 Ie De Gooye I 3u. 05min. 21,82sec 12e De Geul 23u. 14min. 03,03sec 13e De Lansingh 3 14800 meter in 3u.l5min. 14e ACZ 214300 meter in 3u.l5min. Voverdi - Heren 33 - O Ekspalvo 2 - Mix C1 - 3 Krimpen I-Mei,sjesA Kwiek I - Meisjes B DV0 2-Heren 1 Intraco/AVC'87 I - Dames 1 Vollido 3 - Dames 2 Vovero 1 - Meisjes CO - 3 HUYBERGEN - Na het reguliere vol leybal is nu ook de recreatieve tak van volleybalvereniging Intermezzo gestart aan een nieuw competitieseizoen. Ook dit jaar doen er twee herenteams mee. Het tweede team speelt in de vertrouwde eilandencompetitie en het eerste team heeft zich ingeschreven bij een competi tie in Bergen op Zoom en omstreken. Afgelopen week speelde heren 1 met aanvoerder Dies de Haan de eerste wed strijd tegen het Huybergse HVVl. Inter mezzo kreeg gelijk te maken met twee primeurs: Een wedstrijd heeft altijd vijf sets en (in 1998) was er geen gelegen heid om te douchen. Na vorig seizoen in een leuke competitie meegespeeld te hebben, de toppoule, was Intermezzo benieuwd naar het wedstrijd- nivo. Deze was prima. Intermezzo was duidelijk de betere maar HVV gaf zich niet makkelijk gewonnen. De eerste twee sets waren voor de Fiakkeese volleybal lers, in de derde set kwam HVV sterk terug. Intermezzo had geen weerwoord, mede misschien door onderschatting wat ontstaan was door de relatief makkelijke setoverwinningen. In de vierde set revan cheerde men zich uitstekend. Intermezzo wilde de felicitaties in ontvangst nemen maar bleek te vroeg te zijn want er moest nog een vijfde set gespeeld worden. Zo mochten Dies de Haan, Hans van Hoorn, Peter Oost, Gerard Rommens, Jaap Breen en Nicky Tuinenburg het mee maken dat ze met 4-1 een wedstrijd wonnen. Toch wel uniek in volleybal- land. Intermezzo had een debutant in de gelederen: Peter Oost. Een aanvaller waar nog veel volleybalplezier mee be leefd kan worden, zowel voor het pu bliek als voor medespelers. Deze aan winst is des te meer belangrijk nu vaste kracht Menno Domburg door een chroni sche knieblessure zijn volleybalcarrière moet beëindigen en Peter Schellevis nog een aantal maanden uit de roulatie zal blijven door een spierblessure. In de reguliere competitie liep Heren I tegen z'n eerste nederlaag aan. In Oud- Beijerland werd met 3-1 verloren tegen Op D.V. 24 oktober organiseert het actiecomité van de Sticliting 'In de Rechte Straat' een grote psalm zang- en kooravond in de Her vormde kerk te Dirksland. Het Jongerenkoor 'Con Amore' uit Dirksland o.l.v. W. A. den Hertog en hun organist R. van Ommen, de organist Pieter Heykoop en de be kende panfluitist Matthijs Koene hopen aan deze avond hun mede werking te verlenen. De algehele leiding is in handen van evangelist T. Vanhuysse uit Tongeren. Aan vang 19.30 uur. Kerk open 19.00 uur. Toegang: volwassenen 6,-. Kind t/m 12 jaar 3,-. Het Christelijk jongerenkoor 'Con Amore' is opgericht in 1995. Sinds de oprichting staat het koor onder leiding van Willem-Arie den Hertog en Ron van Ommen is hun vaste organist. Het repertoire bestaat uit psalmen, gees telijke- en vaderlandse liederen. Het koor is binnen korte tijd gegroeit tot zo'n 100 leden tussen de 16 en 30 jaar en heeft binnen de regio al een redelijke be kendheid gekregen. De heldere frisse koorklank en het enthousiasme van de leden zal u deze avond niet ontgaan. Het koor treedt regelmatig op met be kende musici als bijvoorbeeld gebroeders Drost en zoals op deze avond Pieter Hey koop en Matthijs Koene. Een concert dat u niet mag missen is het jaarlijkse Oranje-concert in de Ned. Herv, kerk van Dirksland, met medewer king van de bekende pianist Gezinus Veldman. Het koor wenst u vanavond veel luistergenoegen toe en hopen dat u ook het doel van deze avond wil steunen. Pieter Heykoop werd op 11 oktober 1960 te Dordrecht geboren. Op jeugdige leef tijd bleek zijn muzikale aanleg en inte resse voor het orgel. Op 6-jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste orgellessen van Bart van den Berg. Ver volgens studeerde hij bij Cor Visser, de toenmalige organist van de Grote Kerk te Dordrecht. Ook Jan Bonefaas, organist van de Grote kerk te Gorinchem en de internationaal befaamde organist Ben van Oosten behoorden tol zijn leermees ters. Zelf ontving hij zijn eerste aanstel ling tot organist op 15-jarige leeftijd bij een van de Gereformeerde Kerken in zijn geboortestad, hetwelk zich spoedig uit breidde binnen en buiten Dordrecht. Momenteel is Pieter Heykoop organist van de Gereformeerde Gemeente in zijn woonplaats Yerseke, waar hij het prach tige 3-klaviers Van den Heuvel-orgel be speelt. Tevens is hij organist van het mannenkoor 'Elim' te 's-Gravenpolder. In de loop der jaren bespeelde hij veel monumentale orgels. Het grootste instru ment wat hij tot nu toe bespeelde, is het 5-klaviers, meer dan honderd stemmen tellende. Van den Heuvel-orgel in de Saint-Eustache te Parijs. Veelvuldig werkt Pieter Heykoop mee aan CD/MC-opnamen als begeleider van diverse koren. Ook is hij een veelge vraagd organist voor zang- en orgelavon den. Zo hoopt hij ook op deze avond de samenzang te begeleiden. Zijn spel wordt veelal gekenmerkt door vindingrijkheid en fijngevoeligheid. In de loop der tijd verschenen van hem diverse improvisatie-CD's/MC's, alsme de diverse samenzang-CD's/MC's. In .september is van hem een kerst-CD ver schenen met improvisaties, gespeeld op het schitterende Adema-Philbert-orgel in de Mozes- en Aiironkerk te Amsterdam, MIDDELHARNIS D.V. donderdag 22 oktober belegt de Bond van Vrouwenvereniging der Gereformeerde Gemeenten een regionale vergadering in het kerk gebouw der Ger. Gemeente (Chr. de Vrieslaan 40). Spreker is de heer J. A. Kardux uil Dirksland over het onderwerp: 'Ziekte en ambtelijke zorg De leiding van deze avond berust bij ouderiing G. J. Koppelaar. Belang-stellenden zijn hartelijk welkom. De kollekte is bestemd voor de Vakan tieweken voor Gehandicapten. Aanvang half 8. GOEDEREEDE Voor onze volgende bijeenkomst hebben wij voor u Notaris Mr L. de Kooning uit Goedereede uitgenodigd. Hij wil ons het een en ander uitleggen over de wet die januari jl. weer gewijzigd is. Het gaat o.a. over geregistreerd partner schap, naamrecht, gezamenlijk gezag, en gezamenlijke voogdij. Omdat deze onderwerpen vaak veel vra gen bij ons oproepen, lijkt het ons een interessante en leerzame avond te wor den. Wij nodigen u van harte uit op woens dag 21 oktober. Aanvang 20.00 uur. Plaats: Oostdam. Introducées zijn van harte welkom (bijdrage 2,50 p.p.). DVO 2. De thuisploeg was net iets beter en had net iets meer geluk. Dames 1 blijft het gewoon goed doen. De nog ongeslagen ploeg was in Tholen te sterk voor AVC'87 ondanks dat het verdedigende spel van de Intermezzo dames beter kan. De toekomstige talen ten voor het eerste damesteam: meisjes Al, heeft het nog moeilijk in de Topklas se. In Krimpen a/d IJssel werd mede door een zwakke stop de wedstrijd verlo ren. Toch ziet men langzaam progressie ontstaan in dit meisjesjuniorenteam, wat gecoacht wordt door afwisselend Lenie Domselaar en Wijnand Legerstee. welke op deze avond verkrijgbaar zal zijn. Matthijs (Koene) begon zijn Panfluitstu die op zeven-jarige leeftijd. In 1996 ging hij studeren aan het Conservatorium van Amsterdam. Zijn hoofdvakdocenten waren: de roemeense panfluitist Nicolae Pirvii en de amerikaanse dwarsfluitiste Anne la Berge. Anne doceerde Matthijs in eigentijdse muziek. Daarnaast kreeg hij van de kta- vecinist tiein //o/interpretatielessen voor oude muziek. Matthijs heeft Masterclasses gevolgd bij: Damain Luca, Simion Stanciit en Michel Tiraboscou. Laatstgenoemde is thans zijn hoofdvak docent in Geneve. Vele malen speelde Matthijs voor radio en televisie en verleende medewerking aan diverse CD-opnames, o.m. met gerenommeerde organfsten. Ook gaf hij regelmatig concerten in binnen- en bui tenland, zoals Canada, Frankrijk, België, Duitsland en Griekenland. Matthijs Koene M komt toch ook naar deze avond!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2