Toren en molen van Nieuwe Tonge mooi verliclit VERKOPING Al staat de zee ook hol en hoog Bijzonder boekje gemeente Dirksiand 40ste actie Stormachtige groei Aanpassing zender indeling kabeltv Vrijdag oliebollen 'Dirksiand, voor wie het zien wil' van Huurdersvereniging Middelharnis tlome^ieivuui BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM van De Zeemanspot in 1998 Aanrijding met letsel Aanrijding, met letsel in Sommelsdijk JUk MINNAARD VASTGOED BEW. EX DINSDAG 20 OKTOBER 1998 No. 6748 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Henk Koppelaar uit Middelharnis heeft 5 lieve kindertjes, en wordt als een goed huisvader gekend, maar in het afgelopen jaar heeft hij z'n gezin toch een beetje tekort gedaan. Toen heeft hij zich hele maal gestort op het schrijven van een boek over het reddingswezen op de kop van Goeree. „Een boek ging u schrijven, zodat wij dikwijls thuis moesten blijven", heeft zijn oudste-, de 11-jarige Marianne, mis schien ook wel namens mamma, Marjo, zaterdagmiddag in een gedichtje laten weten. Ze las dat voor t.g.v. de presenta tie van het boek in welk gebeuren het hele gezin spontaan werd betrokken. Henk Koppelaar hoeft zich na zaterdag niet af te vragen of zijn schrijverswerk gewaardeerd is, heel bijzonder zelfs, maar die belangstelling tekende zich al KMItM bij de voorbereiding van het boek af want tot dusver had niemand nog het ini tiatief genomen om het zo unieke verhaal in boekvorm vast te leggen. Nu dat wél gebeurde kreeg de schrijver daarin alle medewerking. In z'n boek be licht hij het ontstaan van de reddings maatschappij, de hoogtepunten en het dieptepunt toen in 1949, Bas de Blok en Herbert Grootenboer verdronken, hij ver haalt van strandingen, van de kustwacht en natuurlijk van het reddingsstation Ouddorp. Ook komt het moderne reddingsmateriaal in beeld, de ijielle reddingsboten, kort om, Henk Koppelaar leverde een com pleet boek, een standaardwerk waarin alle informatie over schepen, schippers en bemanningen te vinden is. Het eerste exemplaar werd zaterdagmid dag, te water, aan Dirk de Jager aangebo den. Meer daarover in het artikel aan de binnenzijde van dit blad. over cultuurhistorie Dirksiand, Herkingen en Melissant De gemeente Dirksiand wil eind november een boekwerkje uitgeven over heden en verleden van Dirks iand, Herkingen en Melissant tegen de achtergrond van de algemene ontwikkelingen op Goeree-Over- flakkee. Onder de titel 'Dirksiand, voor wie het zien wil. Dirksiand, Herkingen en Melis sant in cultuurhistorisch perspectief' wordt geschetst hoeveel bezienswaardigs een gebied als de gemeente Dirksiand te bieden heeft: karakteristieke polders, oude dorpen en prachtige natuurgebie den. In 'Dirksiand, voor wie het zien wil' wordt aandacht besteed aan de geschie denis van monumenten en mensen, aan flora en fauna, kreken en dijken. Het boek is een combinatie van een rondlei ding en een naslagwerk, compleet met een uitgebreide literatuurlijst. 'Dirksiand, voor wie het zien wil' is ge realiseerd naar idee en opzet van de heer G. S. Wolfert, in leven ambtenaar ter secretarie van Dirksiand. Pentekeningen van wijlen de heer A. K. Vogelaar illus treren korte, prettig te lezen hoofdstuk ken. Het. geheel is fraai vorm gegeven door grafisch ontwerper Cees de Vries. Het boek is gedrukt bij Drukkerij De Waal en wordt in de handel gebracht door Boekhandel Van der Boom te Som melsdijk. De uitgave is naar verwachting eenmalig en de oplage is beperkt. Het boek kost 34,95 en heeft een omvang van 144 pagina's, (deze prijs is ex. porto). Deze aantrekkelijke prijs is mede moge lijk gemaakt door de belangeloze mede werking van de auteur, Cathy Westdorp. 'Dirksiand, voor wie het zien wil' is een mooi handzaam boek voor iedereen, die belangstelling heeft voor Goeree-Over- flakkee in het algemeen en de gemeente Dirksiand in het bijzonder. Het is een in teressante wegwijzer voor inwoners en bezoekers. Op bovengenoemd boek af 04yU3 (ex. porto) kunt u intekenen door onderstaande intekenstrook in te leveren of op te sturen naar: Voorstraat 41 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187)48 26 14 Fax (0187) 48 45 20 Hierbij bestelt ondergetekendeex. 'Dirksiand, voor wie het zien wil' Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Zaterdag 17 oktober was de bemanning van de Stellendamse reddingboot 'De Zeemanspot' nog maar net thuis van de presentatie van het boek van Henk Kop pelaar, toen de Kustwachtpost Ouddorp haar om 18.30 uur alarmeerde. Er werd bij de Slufterdam een surfer vermist. 'De Zeemanspot' voer zo snel mogelijk naar het opgegeven gebied, maar geluk kig kreeg zij op weg daarheen het bericht dat de betrokkene met zijn plank op het strand was aangespoeld. De surfer bleek ongeveer drie uur in zee te hebben rond- gedreven. De reddingboot heeft nog een paar zoekslagen gemaakt om naar het zeil te zoeken, maar aangezien het don ker werd keerde zij weer terug naar de thuishaven. OOLTGENSPLAAT Zondagmiddag vond er omstreeks 17.00 uur op de A29 nabij de afrit Zierikzee een éénzijdig ongeval plaats. Een auto, bestuurd door een 30-jarige in woner van Middelharnis geraakte van de weg, omdat de bestuurder in slaap viel. In de berm van de weg werd een ANWB bord alsmede enige boompjes vernield. Een inzittende van de auto, de 33-jarige echtgenote van de bestuurder is per am bulance met onbekend letsel naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. De auto moest weggetakeld worden. De twee jaar oude Huurdersvereni ging Middelharnis maakt nog steeds een stormachtige groei door. Meldden zich eerder bij de oprichting binnen enkele maanden duizend leden aan, thans is via een wervingsactie, die tien tallen nieuwe leden opleverde het ledental gegroeid tot meer dan 1600 leden. Volgens voorzitter Teus van Buuren is de groei te danken aan de vele activiteiten, die de vereniging in het belang van de huurders ontplooit. Zo wist de vereniging te bewerkstelligen, dat in 1998 zowel door particuliere ver huurders als door de plaatselijke woning corporaties de huren minder verhoogd werden dan in de voorgaande jaren. Ook bij de gemeente laat de vereniging de stem van de huurders doorklinken. Zo heeft de vereniging kort geleden in een driehoeksoverleg met gemeente en cor poraties er bij de gemeente op aange drongen snelheid te betrachten bij het af geven van een bouwvergunning voor de bouw van een woonzorgcomplex (WO- ZOCO) in Sommelsdijk. Het gaat hier om 39 seniorenwoningen, waarbij, in dien nodig, ook een zorgpakket kan wor den geleverd. De huurdersvereniging dringt er ook bij gemeente en bouwers op aan om nieuw te bouwen seniorenwoningen te laten voldoen aan eisen, die door de heden daagse en toekomstige bewoners zullen worden gesteld. Deze eisen zijn opge steld door een adviesorgaan van het ministerie van VROM, in samenwerking met Ouderenbonden, Vrouwen Advies Commissies, Gehandicaptenraden enz. Met de Eneco vindt op 5 november a.s. een bespreking plaats met de eilandelijke huurdersvertegenwoordigers omtrent de verhouding tussen prijs en de hoeveel heid van de door Eneco aangeboden zen ders. De groei van de huurdersvereniging is mede te danken aan een aantal enthou siaste vrijwilligers, die belangeloos van tijd tot tijd de nieuwsbrieven en wer- vingsbrieven bij leden en huurders bezorgen. Zo is het bestuur in staat de leden op de hoogte te houden van de ac tiviteiten. Op 21 januari van het volgend jaar zal in De Staver weer de jaarvergadering van de huurdersvereniging plaatsvinden. Voor deze avond is een spreker van de Huurcommissie uitgenodigd. De spreker zal uitleggen hoe de commissie te werk gaat. Ook vragen uit het publiek zullen dan worden behandeld. Niet-leden zijn op deze avond eveneens welkom. Perso nen, die betrokken zijn bij het volkshuis vestingsbeleid en deze vergadering bij willen wonen worden verzocht zich tele fonisch aan te melden, tel. (0187) 486390. De huurdersvereniging is blij met het vertrouwen, dat de huurders in haar stel len en zij gaat vol goede moed verder op de ingeslagen weg. 'n Cadeautje van de Rabobank: Nieuwe Tonge zou donderdagavond eigenlijk best zo'n knus Frans dorpje kunnen zijn geweest. Als daar de plaatselijke bank 'Crédit Agriculture' illumination voor de dorpstoren had aangeboden, dan zou zeker óók de plaatselijke harmonie boem'er de boem door 't dorp ge trokken zijn... En dan zouden de dorpelingen zich aan de voet van de toren hebben opgesteld en ze zouden eerbiedig gezwegen hebben op het plechtige moment dat Ie maire, de burgemeester, op die toverknop zou hebben gedrukt en de toren in een prach tig licht zou hebben gezet, ah..., la tour. De plaatselijke viniculteurs zouden heel wat flesjes hebben ontkurkt en ze zouden pas zijn afgedropen als ze door 't gebladerte van de platanen de wijzers van de dorpsklok al richting middernacht hadden zien vorderen. Ach we droomden even weg, donderdagavond waren we in Nieuwe Tonge, en het herinnerde ons aan de rust en de charme van 't Franse platteland, ook qua weersomstandig- heid een prachtige avond en óók de plaatselijke Rabobank die de gemeente en gemeenschap verlichting voor de dorp- storen en voor de molen aanbood, óók de (waarnemend) burgemeester die de verlichting kwam ontsteken en ook het Tamboerkorps en de majorettes van 'ApoUo' die dat alle maal feestelijk omlijstten. In 'Ons Dorpshuis' daarna voor ieder die het wilde een feestelijke dronk. Het was, in Nieu we Tonge, een heel bijzondere avond. Zo zei het ook de heer v. d. Jagt, voorzitter van het bestuur van de Rabobank. De Rabo-organisatie viert in Nederland z'n 100-jarig bestaan waarom de plaatselijke banken in het project 'samenspel' leuke dingen kunnen doen voor de plaatselijke gemeenschap. In Nieuwe Tonge is gekozen voor verlichting van 'twee prachtige monumenten' in het dorp, de toren en de molen. Eerder werd al bijgedragen tot de aankleding van 'Ons Dorpshuis' en van het daarin gevestigde kinderdagverblijf en de plaatselijke scholen kun nen nog nieuwe computers tegemoet zien, alles ter gelegen heid van de verjaardag van de Rabobank-organisatie. Natuurlijk was Rabodirecteur de heer Jongepier er trots op dat zijn Bank dat allemaal doen mocht en zich zo in de Nieuwe Tongse samenleving manifesteert. Trots was ook de heer Schpper van Installatiebedrijf Schipper Zn. b.v. de verlichting te hebben geleverd en al even trots was loco burgemeester G. Slootweg de verlichting in ontvangst te nemen en die met een druk op de knop te ontsteken. Een 'hoge eer' vond hij het dat te mogen doen. De loco burgemeester verloochende niet zijn aard als geschiedenis leraar want hij diepte zomaar een aantal jubilea op. De Nieuwe Tongse Rabobank, gesticht in 1914; 230 jaar gele den werd de molen gebouwd en 10 jaar geleden kwam die in 't bezit van de Molenstichting Goeree-Overflakkee. In 1723, 275 jaar geleden raakte de kerk in brand. In het kerk gebouw was ook een schooltje gevestigd waarin, ter ver warming, turf werd gestookt. Een 12-jarige blaag moet een stukje smeulende turf onder 's meesters stoel hebben gelegd waardoor de schoolruimte in vlammen opging. Nu werd om de kwajongensstreek geglimlacht, maar het knaapje zal toen zeker een enorm pak rammel hebben gehad. En weer werd het echt Frans, echt gezellig in Nieuwe Ton- ges Kerkring. De muziek speelde, al kon niemand z'n muziek nog lezen, maar wat gaf het... boem'er de boem ging de harmonie op 'Ons Dorpshuis' aan en ook daar is het nog een poos gezellig geworden. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Wij hopen op D.V. woensdag 21 oktober samen met de afdeling Dirksiand bij elkaar te komen in 'De Hoeksteen'. Aan vang 19.30 uur. Spreker op deze avond is ds. W. van Gorsel, met als onderwerp 'Zekerheid van het geloof. Gasten hartelijk welkom. Op 14 oktober heeft ENECO KabelTV Telecom op Goeree-Overflakkee de doorgiftefrequenties van de tv- en radio zenders op de kabel gewijzigd. De abon nees hebben vooraf een kaart met de nieuwe zenderindeling gekregen. In tegenstelling tot wat op de nieuwe zenderkaart staat, is Duitsland I niet op kanaal 31h- maar op kanaal 59- gekomen. ENECO heeft geconstateerd dat door technische omstandigheden de kwaliteit van kanaal 31+ beneden peil is. Daarom is besloten om voorlopig kanaal 59- te gebruiken voor de doorgifte van Duits land 1. Op de nieuwe zenderkaart staat als invul ling voor kanaal 59- een kabelkrant ver meld. Dit is niet juist omdat de kabel krant op Goeree-Overflakkee op kanaal 10 zit. De Duitse zender kon daardoor naar 59-. Klanten met vragen over de kabeltv kun nen op werkdagen gratis bellen met de afdeling Service Informatie van ENECO: 0800-0603. OUDDORP Vrijdagavond, omstreeks 19.15 uur, vond op de Molenweg een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door een 50-jarige inwoonster van Oud dorp en een 19-jarige fietser. In de rijbaan van de Molenweg is een rotonde. Op deze rotonde zag de auto mobiliste de fietster, die geen verlichting voerde, te laat, waardoor er een aanrij ding ontstond, waarbij de laatste ten val kwam. Met onbekend letsel is het 19-jarige meisje per ambulance overgebracht naar het Zuiderziekenhuis. Vóór zij werd ver voerd moest eerst een wervelplank be schikbaar zijn, die werd vanaf de brand weer van Hellevoetsluis betrokken waar door de gewonde pas na bijna een uur kon worden afgevoerd. Vrijdag 23 oktober is het weer zover. In de bekende garage van bakker Jaap Bie- nefelt aan de St. Jorisdoelstraat in Som melsdijk worden de hele dag OLIEBOL LEN gebakken. U kunt natuurlijk wachten tot er mis schien iemand bij u in de straat komt venten, maar wilt u niet het risico lopen dat u diegene misloopt of heeft u sowieso liever warme, dan kunt u het beste even langs komen. De opbrengst van deze verkoop is ook weer een stukje van het nieuwe dak van de Gereformeerde Kerk van Middelhar- Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning ÏUlü ^^3 0^9 Q^^ SOMMELSDUK Op D.V. woensdag 21 oktober 1! hoopt de Ned. Hervormde Vrouwenver eniging 'Liefde vindt werk' haar jaarlijk se verkoopdag te houden in verenigings gebouw 'Vita Nova', Van Aersenstraat 5 te Sommelsdijk. U bent 's morgens vanaf 10.00 uur welkom tot 12.00 uur. 's Middags bent u weer vanaf 13.00 uur welkom tot 19.00 uur. Er wordt van alles te koop aangeboden: kruukplaetjes, oliebollen, slaatjes, pan nenkoeken, handwerken, (kerst)kaarten enz. U kunt ook een kopje koffie, thee of limonade drinken. Als u nog spullen hebt voor de verkoop- dag of wellicht iets wilt bakken dan is dat hartelijk welkom. U weet vast wel een adres waar u het af kunt geven. Graag tot ziens op de verkoping. Doetinchemsestraat 32-34 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOQRAFIE I CZI CZI 1113 CZl C=^ ^^1 I i::3CJizziirzi[mc:=i[z=iizi]cz3| OUODOflP- Wesfsfrsat 35 - Telefoon (0187) 68Ï6I2 Fax 663734 - Print^Mp - Hogezoom 172-Tehfoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1