NIEUWE BOEKEN f 298.- Waarom u en ik EKO kopen IVIeer weten? Kook eens biologisch r^M^ Btl^^yhM^ muziek 192,- OVERtOCKMACHlMES Waarom biologisch? Tot grote hoogte Oranje eet biologisch VRIJDAG 9 OKTOBER 1998 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 VAN DER BOOM Leven en licht. Bijbels dagboek 1999. Uitge verij Den Hertog te Houten. Paperback. 370 pag. Prijs 14,95. Voor de derde keer ver schijnt dit handzame dagboekje. Het bevat voor elke dag van het jaar 1999 een overdenking naar aanleiding van de dagtekst. De medewerkers zijn ook nu weer: ds. G.C. Kunz en ds. L.W.Ch. Ruijgrok (ned. herv.), ds. P. den Butter en ds. A. van de Weerd (chr. geref.) en ds. C. Harinck en ds. W. Harinck (ger. gem.). Goede lectuur voor weinig geld. F. van Holten, Niets van ons, maar 't al van Hem. Uit het leven van ds. D. Chr. Overduin. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. Geïllustreerd. 125 pag. Prijs 25,90. In het midden van deze eeuw waren er heel wat predikanten die luisterden naar de naam Overduin. De man wiens leven in dit boek wordt beschre ven, was niet de minst opvallende. Hij was een markante persoon lijkheid met een eigen stijl. Maar vooral was hij een authentiek en betrokken prediker van het heil in Christus, te weten in Hem- alleen! Aanvankelijk behoorde hij - wel 25 jaren lang - tot het ver band van de Gereformeerde Gemeenten. Maar verschil van mening met de in zijn kring toonaangevende ds. G.H. Kersten leid de tot zijn uittreding uit dat verband. Van 1930 tot zijn overlijden in 1946 diende hij de Gereformeerde Gemeente in Hersteld Ver band te Rotterdam. De Christelijke Gereformeerde kerk van Rot terdam-Kralingen is de voortzetting van die gemeente. De heer F. van Holten die al heel wat publicaties op zijn naam heeft staan, heeft zijn kerkelijke bakermat in de gemeente van ds. Overduin. Hij deed er goed aan 'de nagedachtenis van deze boet- en kruisge- zant' door middel van dit boek te dienen. Het kan niet anders: van uit een grote mate van betrokkenheid. Mary Winslow, Leven met Christus. Vertaald, ingeleid en van aantekeningen voorzien van W. van der Zwaag. Derde druk. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 302 pag. Prijs f. 45,De titel van dit boek verwijst naar het getuige nis van de apostel Paulus in Galaten 2:20: Ik ben met Christus gekruisigd en ik leef. doch niet meer ik, maar Christus leeft in mij Hiermee is deze biografie van een treffend opschrift voorzien. Het typeert het leven van haar over wie het hier gaat: Mary Wins low (1774-1854), moeder van de hier en daar nog wel bekende prediker Octavius Winslow. Zij maakte in Amerika een geestelijke opwekking mee, waarin niet alleen zij maar ook de leden van haar gezin mochten delen. In deze biografie komen de werken van Gods genade in haar leven duidelijk uit. Voor een groot deel is deze levensbeschrijving van haar eigen hand. Haar al genoemde zoon heeft na haar dood een groot deel van haar nagelaten notities in het kader van een doorlopende tekst uitgegeven. Daarvan is dit boek de vertaling. Ds. C. Harinck, Pniël, een worsteling met God. Uitgeverij Den Hertog, Houten. Gebon den. 88 pag. Prijs 19,90. De geschiede nis van Jakobs ontmoeting en worsteling met de Heere, verhaald in Genesis 32, is altijd weer een aangrijpend relaas. Dankbare preek- stof ook. Dominee Harinck van Houten (Ger. Gem.) heeft in dit boekje een vijftal preken over deze stof gebundeld. Of zijn het geen preken? Laten wehet houden op 'bijbellezingen' - een doorlopende verhandeling in meerdere keren van een aaneensluitend bijbelge deelte. God grijpt mensen aan om hen te vernieuwen, zo lees ik in dit boekje; Hij vernedert om te zegenen. Dat is tref fend gezegd. Een hartelijke aanbeveling van dit bijbels-pastorale werkje. M.A. Mieras, De Heidelbergse Catechismus. In 52 predikaties. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 579 pag. Prijs 75,Een kloek en prachtig uitgevoerd boek. Belangrijker dan de mooie lay-out is de degelijke inhoud: een cate chismusverklaring door wijlen ds. M. A. Mieras (1915-1981), in leven predikant binnen het kerkverband van de Oud-Gereformeer- de Gemeenten. Dominee Mieras was een authentiek prediker met krachtige en heldere uitspraken. Ds. C. Smits typeerde zijn zeg gingskracht ooit als volgt: Waar een ander soms twee uren voor nodig heeft, kan ds. Mieras in één uur zeggen. De lezer verwachte geen leerstellige hoogstandjes in deze verklaring, maar evenmin gemoedelijke praatjes. Christus en een zondaar - ofwel: zonde en genade - dat is het stramien van deze preken. De prediker beijvert zich de bewoordingen van het leerboek van Heidelberg uit te leg gen, maar trekt al snel bevindelijke lijnen naar het hart van Gods volk. Ook de waarschuwingen ontbreken niet, met name bij de uit leg van Gods Wet. Ing. H.J. Postema, De oestervisser van Tholen. Uit het leven en werk van ds. W. Baaij. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. Geïllustreerd. 136 pag. Prijs 29,90. Gelet op de vele biografische publicaties van de laatste jaren is er kennelijk een toene mende belangstelling voor de zogenaamde kleine kerkgeschiedenis. Het hier aangekondigde boek is er ook weer een voorbeeld van. Hier wordt aandacht gegeven aan het leven en werk van ds. W. Baaij (1893-1961). Tot zijn 32e levens jaar is Baaij oestervisser geweest. Maar hij wist zich geroepen tot het predikambt. De kerkelijke gang van ds. Baaij is een heel com plexe geweest. Het boek geeft daarvan een getrouw verslag. Een jaar vóór zijn overlijden ging hij met een deel van zijn Doornse gemeente over van de Christelijke Gereformeerde Kerk naar de Oud-Gereformeerde Gemeenten. Tot de bijlagen behoort een tweetal preken. Ds. M.C. Tanis, Het merkteken van een christen. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 96 pag. Prijs 19,90. En aangaande degenen die van de Kerk zijn, die kan men kennen uit de merktekenen der christenen... De belijdenis van de kerk der Reformatie geeft in artikel 29 van de Nederlandse Geloofsbelijde nis een portret van de ware christenen. Dominee Tanis, al vele jaren christelijk gereformeerd predikant te Sliedrecht, schreef er een boekje over. Enkele jaren geleden verscheen het onder de titel De identiteit der christenen. De tweede druk kwam onlangs uit onder een gewijzigde titel en verbeterde lay-out maar met een gelijke inhoud. In 21 hoofdstukken komt datgene wat een christen kenmerkt aan de orde. Het is inderdaad nog steeds de moeite waard de aspecten van dit portret in zich op te nemen. Het mag ook als spiegel dienen - ter zelfbeproeving. Aanbevolen. Dr. L. Floor, De doop met de Heilige Geest. Uitgeverij Kok te Kampen. 239 pag. Prijs 29,90. Ook deze uitgave betreft een nieuwe ongewijzigde druk. In 1982 kwam de eerste druk uit. Het is verheugend dat er behoefte bleek aan een tweede uitgaaf van dit belangwekkende boek. De auteur is jaren aan de universiteit van Potchefstroom verbonden geweest als hoogleraar in de nieuwtesta mentische vakken. Op heldere wijze gaat hij in dit boek de gege vens uit het Nieuwe Testament na die betrekking hebben op '(de doop met) de Heilige Geest'. Ik noem enkele hoofdstuktitels: De vervulling met de Heili ge Geest, De inwoning van de Geest, De Geest als gave van de eindtijd. De verscheidenheid in genadegaven. Ter bestu dering aanbevolen. JMJK verkoop - stemmen - repareren - verhuur en transport Deze piano speelt u al vanaf: Looptijd: 72 mncJ. Effectieve jaarrente slechts 4,9% per maand Wilh Steinberg adv. prijs/11.995,- Haveneind 7f, SOMMELSDIJK 0187- 48 30 30 06-53458710 Europa Meer melk De smaak van puur natuur Parttime biologische huiskok Gezond zijn voorop Zuurkoolsalade met rozijnen en vijgen BOEKEN EN MUZIEK «J Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 48 26 14-Fax (0187) 4845 20 Hoenderdijk 9 '3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 ^>^^- '9^^ 4^- BY WILH STEINBERG met SC Hedige garantie, ulieren. adviesprijs 498, 1 =rraat3 Waalwijk EKO: Voor iedereen en overal steeds meer mensen kiezen voor biologisch, EKO is de trend. Belangrijke oorzaak hiervan is de steeds betere verkrijgbaarheid van EKO-producten. Nu supermarkten meeren meer biologische producten in het assortiment opnemen, komen ze onder handbereik van ledere consument. Bijna aile zevenduizend supermarkten In Nederland verkopen biologische aardappels, uien, wortelen en zuurkool. Een groeiend aantal verkoopt ook nog andere groenten, brood, melk, kaas, eieren, conserven en droogwaren. Het uitgebreidste biologische assortiment is te vinden in de bijna vierhonderd natuurvoedingswinkels. Volgens onderzoek van het Centraal Bureau Levensmiddelen koopt zes procent van de Nederlandse consumenten vaak of altijd biologische producten. 51 Procent koopt soms een biologisch product. Naar verwachting zal de vraag verder groeien. Consumenten die nooit een natuurvoe dingswinkel bezoeken, kunnen nu in de supermarkt kennismaken met het biolo gische product. Zonder reclame wisten consumenten de afgelopen maanden de biologische melk in de supermarktschappen te vinden. De verwachting is, dat aan het eind van dit jaar ruim 51 miljoen liter EKO-melk zal worden verkocht. Dat is tien miljoen liter biologische melk meer dan in maart dit jaar. Binnen Europa is Nederland geen koploper als het gaat om de productie van biolo gische voeding. Met 0,8 procent biologische landbouwgrond blijven we achter bij landen als Zweden en Oostenrijk, waar bijna negen procent van biologische boeren. In een land als Dene marken is maar liefst vijftien procent van alle melk biologisch geproduceerd. Nu ook de Nederlandse supermarkten meer biologische zuivelproducten in het assor timent opnemen, lijkt EKO echt door te breken. Om in Nederland aan de groeiende vraag naar biologische melk te voldoen, werd begin oktober in Drachten een nieuwe zuivelfabriek geopend. De nieuwe fabriek produceert naast melk en yoghurt ook boter, vla en drink- en vruchtenyoghurt van biologische kwaliteit. Directeur Henk Brouwer vertelt enthousiast over de nieuwe fabriek. Voor hij startte, maakte Brouwer een rondje langs een aantal supermarktketens. De reacties die hij daar kreeg overtuigden hem van de kansen voor zijn fabriek. Op dit moment krijgt hij de melk van zo'n dertig boeren in noord Nederland. In de toekomst moet dat aantal groeien tot een In de biologische landbouw wordt alleen met na- tuuriijke bemesting en bestrijding gewerkt. Chemische bestrijdingsmiddelen zijn taboe. In plaats daarvan maken biologische boeren liever gebruik van principes uit de natuur. Zo worden in de paprikateelt lieveheersbeestjes en sluïpwes- pen ingezet om ongedierte te bestrijden. Alle producten zijn vrij van gentech en bij de ver werking worden geen kleurstoffen en conserve ringsmiddelen gebruikt. Biologische producten zijn te herkennen aan het EKO-keur- merk, het keurmerk van de Stichting Skal voor produc ten uit de biologi sche landbouw. Wie kiest voor EKO, kiest voor puur na tuur. Fofo; George van de Wijngaard. gische boeren een goede prijs voor de landbouw te maken. Binnen drie jaar zal binnen enkele jaren ook in Nederland vipen melk. Dat is een stimulans voor anderen de fabriek van Brouwer zo'n 30 miljoen liter procent van alle melk biologisch wordt om de overstap naar de biologische zuivel afzetten. Brouwer verwacht dat geproduceerd. de landbouwgrond in handen is van kleine honderd. Brouwer betaalt de biolo- U en ik kopen steeds vaker biologische producten. Dat blijkt uit de verkoopcijfers. Jos (37) uit IJsselstein is een goede huiskok en parttime EKO-consument. Henk (35) uit Amersfoort wil op een gemakkelijke manier goed voor zijn gezin zorgen. En bij Mary (68) uit Zoetermeer zijn gezondheid en een dosis idealisme de drijfveren om milieuvriendelijke producten te kopen. Ze vertellen u wat ze met biologisch eten hebben. ^f*».»»»»**^f#*»*#.##*»-¥-****#***»»**»*» Henk schotelt zijn kinderen Lana (4) en Wie- be (2) en zijn partner drie tot vier keer per week vlees voor. Vlees van de biologische slager wel te verstaan. Want Henk vindt het belangrijk dat hij zijn steentje kan bijdragen aan een beter milieu. Maar hij vindt het ook belangrijk dat zijn gezin gezond te eten krijgt. Daarom koopt hij al zes jaar lang regelmatig biologisch. Henk houdt van gemak. Het liefst koopt hij alles in één winkel. Hij is dan ook blij dat er sinds kort EKO-melk in de supermarkt te koop is. De EKO-koffie haalt hij hier al lang, net als de aardappels en uien. Ook een groot deel van de groenten die het gezin eet is biologisch. Maar daarvoor gaat hij toch naar de natuurvoedingswinkel in zijn woonplaats, waar hij een abonnement heeft op een biologisch groentepakket. Het groentenpak- ket is niet genoeg voor de hele week. Wat hij tekort komt vult Henk aan met 'normale' groenten uit de supermarkt. Over smaak valt niet te twisten, vindt Henk. Van biologische soeppoeder gruwelt hij. Maar biologische groenten, sappen en veel andere producten vindt hij bijzonder lekker smaken. Hij geeft toe dat het idee dat hij 'puur natuur' eet, daaraan bijdraagt. Lekker toch? Jos gaat niet speciaal voor zijn bood schappen naarde natuurvoedingswinkel in zijn woonplaats. Hij komt er wel eens, bijvoorbeeld voor het overheerlijke biolo gische gebak. Maar meestal gaat hij naar de supermarkt in de buurt. Als hij de keus heeft tussen EKO-wortelen en gewone, dan neemt hij EKO. Liggen ze er niet, ook geen ramp. En dat geldt eigenlijk voor alle dagelijkse boodschap pen, al twintig jaar lang. Als goede kok weet Jos biologische pro ducten te waarderen. Vooral bij fruit proeft hij dat het natuurlijk geteeld is: het is steviger en voller van smaak. Op vakantie Is Jos, als parttime EKO-consument, altijd een trouwe bezoeker van een biologische boerderij. En natuurlijk koopt hij dan iets lekkers. Mary is er van overtuigd dat voedsel dat niet bespoten is met bestrijdingsmiddelen gezonder is dan 'gewoon' voedsel. Zij en haar man Kees (67) eten al ruim tien jaar EKO en zijn trouwe klanten van de plaatselijke natuurvoedingswinkel. Mary haalt er bijna al haar dagelijkse bood schappen, zoals groente en fruit, kaas, eieren, vlees, broodbeleg, vruchtensap, halvarine, jam, ontbijtkoek, enz. Hoewel de gezondheid voorop staat, zet Mary zich ook in voor een beter milieu en een eeriijke handel. Biologische koffie en thee haalt ze daarom bij de Wereld Winkel, zodat boeren in de derde wereld een eerlijke kans krijgen. EKO-aardappelsen Max Havelaarbananen haalt ze bewust in de supermarkt, omdat ze de supermarkt wil laten zien dat er vraag is naar deze producten. Brood en koekjes staan apart op het boodschappenlijstje van Mary. Ze komen van de warme bakker. Brood omdat ze het biologische brood te grof vinden en koekjes omdat Kees en Mary volgens eigen zeggen 'echte zoetbekken' zijn. En in biologische koekjes zit nu eenmaal minder suiker. Onder de kop 'Holland eet biologisch' maakte het blad Smaakmakend in sep tember melding van de eetgewoontes van het Nederlands elftal. Bondsarts Frits Kessel vertelt dat ze in een hotel bij toeval tegen een ontbijttafel met EKO-producten aanliepen en daar zeer enthousiast over waren. Kessel en voedingsdeskundige Van de Hengel van de voetbalbond hebben volgens het interview een duidelijke voorkeur voor biologisch. Volgens Van de Hengel 'smaken biologische producten natuurlijker, zoals eerlijke zongerijpte tomaten', Kessel spreekt over 'voedsel zonder kunstgrepen'. De voetballers zullen in de toekomst vaker biologische voeding geserveerd krijgen. Bij de keuze van de restaurants zal er nadruk kelijker om gevraagd worden. De populariteit van biologische voeding stijgt snel. Bij de Zwitserse luchtvaart maatschappij SwissAir zelfs letterlijk. Dagelijks stijgen honderden biologische hapjes en drankjes tot grote hoogte om de passagiers te voorzien van hun vliegende maaltijd. De vliegmaatschappij serveert sinds vorige zomer natuurtijk geteelde producten in haar vliegtuigen zoals biolo gisch sinaasappelsap en tomatensap. Ook boter, yoghurt, kaas, melk, brood en babyvoeding zijn vaak biologisch. In hel jaar 2000 moet negentig procent van de maaltijden bestaan uit natuurtijk geteelde ingrediënten. Een deel van de producten zal echt biolo gisch geteeld zijn. Andere ingrediënten van de vliegende versnaperingen zijn met minder bestrijdingsmiddelen en kunstmest bewerkt dan in de gewone landbouw. Kees en Mary. Foto: Xander Remkes Bestel bij Milieu Centraal de informatiekrant 'Natuurlijk Genieten'. Een krant boordevol informatie over biologisch eten, met onder andere: lekkere en makkelijke recepten een prijsvraag, met kans op een EKO-diner voor twee een interview met een Groningse bioboer een overzicht dat u laat zien welke producten waar te koop zijn opvallende nieuwtjes en een groente-van-het-selzoenkalender. U kunt de krant gratis bestellen bij Milieu Centraal, 0900-2025445 (30 cpm). Milieu Centraal is een nieuwe onafhankelijke stichting waar u terecht kunt voor praktische en betrouwbare milieu-informatie. Niet alleen over biologisch eten, maar ook over talloze andere onderwerpen, zoals wasmachines, wasmiddelen, allesreinigers, autodelen, schilderen en andere doe-het-zelfklussen, papier, luiers, composteren, energie besparen, enzovoorts. Milieu Centraal helpt u verder! Milieu Centraal is er voor al uw vragen. Bel 0900-2025445 (30 cpm). Schrijven, faxen of e-mailen mag natuuriijk ook: Mïlioii Ot^ntraal Milieu Centraal, Pausdam 2, 3512 HN Utrecht 0900-2S25445»^™(^ Jos kokkerellend in zijn keuken. Foto: Michiel Wijnbergh ^ax: 030-2305071e-mail: info@milieucentraal.nl 500 gr. zuurkool 2 eetl. rozijnen 6 gedroogde vijgen 1 banaan dressing: sap van 1 sinaasappel 4 eetl. zure room peper en zout Rozijnen 10 minuten In heet water laten wellen en laten uitlekken. Zuurkool droogslingeren in slacentri- fuge. Vijgen in stukjes, banaan in plakjes snijden. Alles door elkaar scheppen. Dressing kloppen van de Ingrediënten en door de salade scheppen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 7