6= Rabobank Oude Tonge helemaal in 't nieuw, maar ouderwets klantvriendelijk LEKKEND VAT Eilandgemeenten verzetten zich tegen halvering woningbouw kievit warmte karels autoschade focwjA mM\mms^ Koor- en samenzang in Sommelsdijk r r r \[0ff 3 wekenen^ r r r JUl^MINNAARD ^^^VASTGOED :^^tiR-& Visser Visser 0187 - 48 26 09 j£ ISO 9002 71e Jaargang VRIJDAG 9 OKTOBER 1998 No. 6745 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS - Dinsdagavond, om streeks 19.00 uur rukten de brandweer ploegen van Middelhamis en Sommels dijk en het hulpverleningsvoertuig van Middelhamis uit naar het industrieterrein Huygens voor een lekkend vat. Ter plaatse bleek, dat een vat, inhouden de ISOPROPANOLAMINE, groot 220 liter en zich bevindende in een container, lek was. Bij inademing kan deze lucht giftig zijn. Door de brandweer werden in de loop van de avond diverse maatregelen geno men. Het lekkende vat werd omgeven met absorptiemateriaal en is waarschijn lijk woensdag vervoerd naar Moerdijk. Door DCMR werden luchtmonsters ge nomen, waarbij bleek, dat er geen ge vaarlijke stoffen waren vrij gekomen. Wel zijn drie personen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksiand. Het betrof hier de chauffeur van de vrachtwagen, waarop het lekken de vat aanwezig was, een 47-jarige inwo ner van Waddinxveen en 2 werknemers van een aldaar gevestigd bedrijf, resp. 21 en 40 jaar, afkomstig uit Middelhamis en Hellevoetsluis. Na onderzoek konden de mannen om streeks 21.45 uur het ziekenhuis weer verlaten. De omgeving werd door de politie afge zet; de sociowoningen aan de Oostha- vendijk werden ontruimd (20 personen). Sporters van diverse sportverenigingen werden verzocht de diverse sportkantines in te gaan en aan de bewoners van diver se in de omgeving gesitueerde woningen werd het advies gegeven de woningen te verlaten. Voor opvang, o.a. in het politiebureau, werd zorggedragen. Omstreeks 23.55 uur werd meegedeeld, dat het vat was geborgen en dat men de afzetting had opgeheven. De bewoners konden daarna terug naar hun woningen. Assistentie werd verleend door brand weer Middelhamis en Sommelsdijk, DCMR, ambulancediensten, ISGO en Rijksverkeersinspectie. Inmiddels heeft onderzoek uitgewezen dat het vat een brandbaar desinfectiemid- del bevatte. De vloeistof is zwak giftig. Dit levert behoudens directe aanraking met de huid, een irritante geur op. Er was GEEN gevaar voor de volksgezondheid. De container met het lekkende vat is ver voerd naar Moerdijk. De door de brandweer gebruikte grond Taxatie nodig, uw woning verkopen, een woning aankopen, tjel ons! Fonk Makelaardij ^^y ^^3Q^ zal op de juiste wijze verpakt worden en als klein chemisch afval worden aange boden aan de AVR. Tegen de eigenaar van het transportbe drijf en de bestuurder zal proces-verbaal worden opgemaakt, terzake van het niet geëtiketteerd zijn van de vaten. Gezamenlijke reactie op het Ontwerp streekplan In het nieuwe Ontwerpstreekplan Zuid-Holland-Zuid stelt het provincie bestuur voor het wenselijk bouwpro gramma op Goeree-Overflakkee voor de periode 2005 tot 2010 meer dan te halveren tot slechts 450 woningen. In een gezamenlijke reactie komen de vier eilandgemeenten hiertegen in 't geweer. Zij wijzen op het belang van het kunnen tegemoetkomen aan de eigen woningbehoefte. Als daaraan niet wordt voldaan, vrezen de gemeen ten dat de leefbaarheid in de kernen in ge-vaar komt. In het verlengde van de vorig jaar opgestelde Regiovisie pleiten de gemeenten voor een bovenwaartse bijstelling van het woningbouwaantal. Dorps vernieuwing Die extra woningen zouden gevonden moeten worden door het voorgestelde streekplanprogramma met minimaal 10% te verhogen. Tevens zou het streekplanprogramma met circa 100 woningen moeten worden opgehoogd om dorpsvernieuwingsprojec ten van de grond te krijgen. De provincie vindt dat de gemeenten deze woningcon tingenten maar van het toegezegde streekplanprogramma moeten halen. De gemeenten ervaren dit als een 'sigaar uit eigen doos'. Omdat deze projecten uiter mate gecompliceerd en kostbaar zijn, vinden de gemeenten dat ze juist gesti muleerd moeten worden, in plaats van te worden gekort op hun bouwprogramma. Aanvullende werkgelegenheid Ook verzoeken de eilandgemeenten in hun gezamenlijke reactie om de aanleg van meer bedrijfsterreinen. Een extra toe name van de werkgelegenheid kan een bijdrage leveren de omvangrijke dage lijkse pendelstroom richting Rotterdam te verminderen. De provincie biedt het eiland aan tot 2010 nog 45 ha nieuw be drijfsterrein te ontwikkeien. Dat zou vol gens de gemeenten nèt aan voldoende zijn om te voorzien in de uitbreidings- wensen van het eigen bedrijfsleven. Ge pleit wordt voor een extra hoeveelheid van minimaal 15 ha bedrijfsterrein om aanvullende werkgelegenheid te kunnen aantrekken. 'Boter bij de visie' voor natuur- en recreatieplannen Om de groene en recreatieve kwaliteiten van het eiland te versterken stemmen de gemeenten in met het provinciale voor stel voor de opstelling van een interge meentelijk landschapsbeleidsplan en een samenhangende visie op de toeristisch- recreatieve ontwikkelingsmogelijkheden. Wel waarschuwen de gemeenten voor een veelal ontbreken van de financiering bij dit soort plannen. Onder het motto 'Boter bij de visie' pleiten zij dan ook voor meer duidelijkheid over eventuele bijdragen door provincie en rijk. i Om de rust te bewaren en het imago 'kust, rust, natuur en ruimte' niet te scha den, blijven de gemeenten zich verzetten tegen een eventuele realisering van een geluidssportcentrum bij het Hellegats- plein. Wind en water De gemeenten maken zich zorgen over de voornemens tot een wijziging van het spuiregiem van de Haringvlietsluizen en een flexibeler peilbeheer in Krammer Volkerak. Zij wijzen op de ongewenste en kostbare aanpassingen van havens en sluizen. Daarnaast hechten zij zeer aan een gegarandeerde toevoer van zoetwater in het belang van de drinkwatervoorzie ningen en de agrarische sector. Over de meeste nieuwe windenergieloka- ties is in een speciale projectgroep met de provincie overeenstemming bereikt. De lokatie Eendragtspolder/Roxenisse dient nog nader bezien te worden vanwe ge de verwachte effecten op natuur en landschap. Deze lokatie wordt als studie- lokatie aangemerkt. De gezamenlijke reactie is besproken door de portefeuillehouders Ruimtelijke Ordening van de vier gemeenten. De komende weken zullen de individuele raadscommissies daar nog hun commen taar aan toevoegen, voordat de reactie naar de provincie wordt verzonden. Tot eind oktober kan iedereen nog reageren op het Ontwerpstreekplan, dat o.a. ter inzage ligt op de gemeentehuizen. Zaterdag 17 oktober is er een grote koor- en samenzangavond in de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk. Deze avond wordt georganiseerd door de Restauratiecommissie van de Ned. Herv. kerk te Middelhar- nis. Omdat de restauratiewerk zaamheden in die kerk al enkele weken in volle gang zijn, wordt deze zangavond nu in de Sommels- dijkse kerk gehouden. Traditiegetrouw zingt de Hervormde zangvereniging 'Jeduthun' weer ten bate van de restauratie van het kerkinterieur. Er zullen door het koor weer enkele schitterende liederen ten gehore gebracht worden. De koorzang staat onder leiding van de bekende dirigent Mar van der Veer en de orgelbegeleiding is in handen van Bart-Jaap de Bakker. De samenzang staat onder leiding van de bekende organist Paul Kieviet en de meditatie wordt verzorgd doo"- ds. A. P. Voets. Wie van zingen houdt, kan op deze avond z'n hart ophalen en wie graag naar koorzang luistert eveneens. Er is nog een speciaal onderdeel deze avond, want er is een muzikaal intermezzo door Arthur Stolk (viool), Nelly Stolk-de Kreij (viool) en Paul Kieviet (piano). Zij spe len Air uit de derde suite van J. S. Bach en Menuetto-Allegretto van W. A. Mo zart. Al met al is dit een avond die u echt niet kunt missen. Aanvang 19.30 uur. I i I Goeree-Overflakkee B.V. Aan de Emmastraat in Oude Tonge staan de oude Rabobank (tot vori ge week in gebruik) en het spiks plinternieuwe gebouw op letterlijk een steenworp afstand van elkaar, maar in beider presentatie zit niet alleen maar een straatbreedte, maar zit een wereld van verschil! Het één traditioneel en besloten, het ander, schepping van architect Dieleman uit Goes, futuristisch en heel open. Woensdagmiddag werd het officieel in gebruik genomen waarmee Rabo Oude Tonge in het jubileumjaar 'Rabobank 100 jaar' met nieuw elan aan een volgende levensfase begon, verjongd en ver nieuwend. Zelfs de verstuurde uitnodigingen adem den al die geest, daarin geen statisch taal gebruik, maar de wélgeschreven bood schap dat het jaar 1998 in de analen van de Bank met goud omrand zal worden en dat de opening van het nieuwe Bankge bouw een grote belofte voor de toekomst in zich bergt; als dat geen fraaie proza is. Zo ontspannen voltrok zich ook de ope ning, met o.a. de verklaring van bestuurs voorzitter de heer P. v. d. Ouden, 'enorm-, en zelfs apetrots' te zijn. Twee jaar geleden had zich de fusie tussen de Oude Tongse 'Boerenleenbank' en de 'Raiffeisenbank' voltrokken, maar in het Bankgebouw aan de Emmastraat waarin de daaruit ontstane Rabobank werd voortgezet diende zich al snel een ruim teprobleem aan. Een 'gouden kans', noemde de heer v. d. Ouden de mogelijk heid het tegenover gelegen schoolge bouw te kopen waarop het nieuwe Bank gebouw kon worden gesticht. De heer v. d. Ouden sprak daar nu zijn volle tevredenheid over uit, dienstig als het is aan de doelstelling van de Bank, er te zijn voor iedereen, een credo dat in het nieuwe gebouw herbevestigd is. Tafelgesprek Gebruikelijk zou zijn geweest dat vervol gens een reeks sprekers z'n zegje zou doen, maar Rabobank Oude Tonge was ook hierin vernieuwend bezig, waarom een Rondetafelgesprek werd aangekon digd. De leiding berustte bij T.'V.-presentatrice Ati Dijckmeester; deelnemers waren directeur de heer R. A. Winkels, Heleen Vink-van Soest, medewerkster van de Bank, architect ir. Dieleman, voorzitter P. V. d. Ouden en de heer J. A. de Wit, voorzitter van de Raad van Toezicht. De 3 die het nieuwe Bankgebouw openden, v.l.n.r. Piet de Wit (lid van de Bank) mevrouw Arensman-de Koning, medewerkster en burgemeester Van Pelt van Oostflakkee Het bleek een perfect alternatief voor de gewoonlijk losbarstende felicitatie-woor denstroom en de genodigden hoorden ge boeid toe hoe de panelleden vanuit hun discipline hun bevindingen weergaven. Dat was snel vastgesteld dat de Bank zich heeft vernieuwd, maar dat ze 'ouder wets' klantvriendelijk zal blijven. De komst van het nieuwe Bankgebouw deed ieder bijzonder deugd. „Bijna zou de Oude Tongse situatie, met twee Rabo- banken ter plaatse, een toeristische attractie zijn geworden. Nu zal het het nieuwe gebouw zijn dat veler aandacht trekt, een betere situatie voor de Bank die onderdeel wil zijn van de gemeenschap en daarin een sociale functie wil vervullen. De heer De Wit bevestigde in dit verband de vraag van mevrouw Dijckmeester of dat ook zal gelden na de ervaren waterover last. „Als de debetstand wat rood wordt zullen we onze leden niet het mes op de keel zetten", verklaarde de heer De Wit. Het Rondetafelgesprek verliep heel geanimeerd, met bespreking van gewich tige zaken en met de schwung van het werken op de Bank, sinds kort in flatteu ze bedrijfskleding en niet meer vastge pind op een vaste werkplek maar ambu lant in het Bankgebouw aanwezig voor het verlenen van diensten die heel divers kunnen zijn. Dat maakt het nieuwe Bank gebouw 'laagdrempelig', men wordt altijd snel te woord gestaan als men al verder zou moeten zijn dan de '24-uurs ruimte' via welke men binnen komt. De glazen wand en de elipsvorm geven het Bankgebouw een open gezicht naar bui ten en zo hebben de bestuurscolleges die tot nieuwbouw besloten het bedoeld: „'t is echt fantastisch!" prees de heer v. d. Ouden. Opening De openingshandeling, het knippen van een lint en daarmee het openen van de deuren en het oplaten van ballonnen, werd gepleegd door burgemeester Van Pelt, mevrouw Arensman-de Koning en de heer P. de Wit, waarna het gebouw bezichtigd kon worden. „Een mooi gebouw dat toch maar mooi in onze gemeente staat", had burgemees ter Van Pelt ook al trots vastgesteld en trots, wie was het niet. Zeker óók de directeur, de heer Winkels en zeker ook alle 29 medewerkers wier aantal in twee jaar tijd met 25% is gegroeid. 't Gaat heel goed met Rabobank Oude Tonge. Bij het knippen van hel lint openden zich de deuren in de glazen facade Plattelandsvrouwen Oostflakkee Op woensdag 14 oktober a.s. houdt de afdeling Oostflakkee van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar afde lingsavond in het Infocentrum, Bern- hardstraat 27 te Oude Tonge. Op deze avond zal de Stichting Zuinig heid met Stijl een lezing verzorgen. De avond begint om 19.45 uur en de toe gang voor niet-leden bedraagt 2,50. instattatiebedrijf Irene Struijk, beëdigd makelaar/taxateur Voorstraat 44, 3245 BH Sommelsdijk Tel. [0187)48 72 72 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOORAHE QUDOORP- WeststraataS - Telefoon 10187) 68^612/Fax 6B3734 ftENESSE~Pnntshop - Hogezoom 172 - Te/eftwn (Dl T1) 462400 «iKb-. B*»« tf"^ y"*" tf"™ y»»* JF"*" y*" p*™* 3**^ IP** f^ «PW?, ^B^' I S I S g I REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 AA Middeiliarnis Tel. (0187)482606 Centrale verwarming Luchtbehandeling Meet- en regelsystemen Service en onderhoud Gasinstallaties Waterinstallaties Sanitair Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: info@kievitwarmte.nl. KEMA CERriFlCATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1