eiiahdeh-iiieuws Raad Middelharnis dubt over hoogte bijdrage aan Stichting Pallatieve Zorg VETERANEN NIEUWS Ouddorp onthaalde brandweerploegen op een pittige wedstrijd uit de kerken Cursus Geestelijke Vorming Eilanden-Nieuws Hobby- en verzamel- beurs Dirksland Opbrengst kollekte Woord en Daad Dirksland eindigt als beste van de eilandploegen Kerkdiensten Ger. Gem. VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord Begroting 1999 een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE K- Norel -56- 2e Blad DINSDAG 6 OKTOBER 1998 No. 6744 Iedereen op Goeree-Overflakkee is bijzonder ingenomen met het werk van de Stichting P.Z.D. (Palliatieve Zorg Dirksland), die in haar huis "Calando" stervensbegeleiding biedt, maar vanuit de gemeentebe sturen loopt de financiële handrei king maar mondjesmaat, zo ook donderdagavond in Middelharnis. Aan Middelharnis, als derde van de vier gemeenten, de beurt te reageren op het door genoemde stichting gedane subsi- dieverzoek; 1,90 per inwoner had de stichting gesuggereerd wat voor Middel harnis een (eenmalige) bijdrage van ƒ31.350,-- zou hebben betekend, maar dat werd al door het college afgewezen. Voor het College is het de vraag of de exploitatie van het huis niet de verant woordelijkheid is van zorgverzekeringen en ziekenhuis, wel stelde het College de raad voor bij wijze van "positief gebaar" een eenmalige subsidie te geven in de kosten van de zonwering a 3500,--. Goedereede had f 2500,— en Dirksland 8400,- beschikbaar gesteld. Vijfendertighonderd guldentjes uit de centrumgemeente dhr. A. J. Doorn (SGP) vond het wel een beetje gênant tegenover de Stichting die vanwege haar initiatief grote sympathie wordt toege dragen. Vijfduizend gulden leek hem een nog enigermate loyaal gebaar van de centrumgemeente te kunnen betekenen en dhr. Doorn vroeg de raad dat alsnog te overwegen. Op de stem van mevr. v. d. Nieuwendijk mocht de suggestie van dhr. Doorn reke nen; "We hebben wel 'es meer geld voor minder belangrijke zaken over gehad. Middelharnis mocht wel een voorbeeld stellen vond ze en 5.000,-- stelde ze daarom voor. Instemming werd betuigd uit de RPF- fractie bij monde van dhr. van Oosten brugge, maar de heren Nattekaas (VDB) en Hooyman (PvdA) toonden wat meer reserve; hen lijkt de financiering van een huis als "Calando" een zaak van de zorg verzekeraar, maar de heren en hun frac ties toonden zich niettemin bereid het oorspronkelijk voorstel van 3500,- te honoreren. Uit het antwoord van weth. Tiggelman sprak alle sympathie voor de Stichting PZD, maar op exploitatie van het huis lijkt ook weth. Tiggelman een zaak voor verzekeraar en zorgaanbieder te zijn. In de door dhr. Doorn gevraagde schor sing werd door de fracties druk beraad slaagd waaruit, na heropening van de vergadering, het voorstel van mevr. v. d. Nieuwendijk resulteerde de Stichting een eenmalige subsidie van 5.000,- toe te kennen. De stemmen staakten met 7-7, zodat het voorstel in de volgende verga dering opnieuw aan de orde komt. Voor stemmers waren nu mevr. v.d. Nieuwen dijk, dhr. v.d. Kamp, dhr. Dillingh, v. d. Ketterij, Doorn, Hameeteman en van Oostenbrugge. Weth. Slootweg - die de raad presideerde - stemde tegen, hij hield zich aan het oorspronkelijke voorstel. De raad was deze vergadering niet vol tallig tengevolge van de afwezigheid van mevr. van Eek (gebroken arm en een pijnlijke hernia), dhr. Villerius, herstel lend van een operatie maar geplaagd door een pijnlijke ischias, terwijl dhr. v.d. Berg afwezig was i.v.m. (z'n inmid dels ook voorbije) vakantie. Aan het eind van de vergadering werd de raad de gemeentebegroting 1999 aange boden, een sluitende begroting met een voordelig saldo van 961.012,- waar van 176.600,- als onvoorziene uitga ven worden geraamd. Alle gemeentelijke belastingen en rechten /uilen met 39? dienen te worden verhoogd, de marktgel- den met 5%. Dinsdag 20 oktober a.s. houdt de Vereni ging Oud Militairen Indiëgangers, afde ling Zuid-Holland-Zd (VOMI ZHZ), een bijeenkomst voor haar leden in: Recreatiecentrum De Staver Olympiaweg 32 te Middelharnis De faciliteiten van dit prachtige centrum zijn alléén voor ons die dag ter beschik king gesteld, waaronder het subtropisch zwembad en de bowlingbanen, terwijl in de sporthal zithoeken en niet vermoeien de oud-hollandse spelen beoefend kun nen worden. Uw bijdrage is 25,- per persoon. Dagindeling: 10.00 uur: Ontvangst in het Prieel met koffie en cake. 10.15 uur: Welkomstwoord door onze voorzitter. 12.30 uur: Lopend buffet met een kopje soep, luxe broodjes en heerlijke sala des. 13.30 uur: Eigen invulling. 14.30 uur: Entertainment. Wat? Verras sing! 16.00 uur: Sluiting. Nablijven mag tot ca. 17.30 uur. Wij nodigen nadrukkelijk ook andere veteranen dan VOMI-veteranen uit om met hun levenspartner deze dag met ons te beleven. Om organisatorische redenen verzoeken Op D.V. maandag 12 oktober wordt de eerste cursusavond van dit winterseizoen gehouden in "De Hoeksteen", Ring te Middelharnis. Aanvang 19.45 uur. Spreker is de heer A. J. Walhout uit "s- Gravenpolder over het onderwerp "Psy chisch ziek? Mij overkomt dat niet!??" De kosten voor de 6 avonden bedragen 20,--; overmaken op banknummer 3420.77.139 t.n.v. Cursus Geestelijke Vorming p.a. Kati Mulder, Azaieastraat 19, 3245 CB Sommelsdijk (giro van de Rabobank 34.61.24). Per avond 6,- te voldoen op de avond zelf. We hopen weer op een volle zaal en gezegende avonden. Stuurgroep wij geïnteresseerden zich te melden bij ons lid, de heer T. van Kempen, telefoon (0187)641264. Uw bijdrage kunt u bij binnenkomst vol doen. Aanstaande zaterdag 10 oktober is er in Sporthal de Gooye aan de Hondsgalweg I te Dirksland een ruim opgezette Hobby Creatief en Verzamelbeurs. Hier nemen diverse standhouders met de meest uiteenlopende hobby's aan deel. Op creatief gebied zijn er kramen met 3d knippen. Tiffany, Keramiekschilders, Poppenmaken, Schilderen en nog veel meer. Op verzamelgebied vindt men Auto's, Postzegels, Munten, Spaarpotten, Boe ken, strips en platen. Prachtig oud Frans serviesgoed. Houten beelden, Oude antiek en curiosa. Kortom een gezellige snuffelbeurs voor iedereen met een muziekje, hapje, gratis verloting, demon straties enz. De beurs duurt van 9.30 - 16.30 uur. Wilt u meedoen? Voor info H. H. v. d. Handel, tel. 0181 - 312190. Ook kinde ren kunnen meedoen om hier hun dubbe le spulletjes te ruilen of te koop aan te bieden in het ruilhoekje. De kollekte van zaterdagavond j.l. tij dens de koor- en samenzangavond heeft 1935,05 opgebracht. Het comité bedankt alle gevers en geefster voor deze schitterende opbrengst. Bedankt ook voor de vele positieve reac ties op deze prachtige koor- en samen- zangavond. Wat fijn dat de opkomst groot was en dat we zo samen mochten zingen of lui.steren naar de drie koren. Vanzelfsprekend zijn aan zo'n avond kosten verbonden. Geweldig dat diverse sponsors het mogelijk hebben gemaakt dat bijna de hele kollekte besteed kan worden voor de nood op Haïti. Ook de sponsors heel hartelijk dank! NED. HERV. KERK Beroepen te Ameide-Tienhoven G. H. Koppelman te Scherpenzeel; te Bergambacht (toez.) W. J. Dekker te Molenaarsgraaf; te Wad- dinxveen (wijk Zuid) W. J. Dekker te Molenaarsgraaf; te Wilheiminadorp J. Lukasse te Veere. Aangenomen naar Kockengen D. J. van Eckeveld te Sint Philipsland. Bedankt voor Kesteren H. Zweistra te Leerbroek; voor Voorthui/en (wijk 2) P. F. Bouter te Oudewater. GEREF. KERKEN Beroepen te Oudehorne J. Kuik te "t Zand (Gn.); te Renkum en Heelsum, W. Broekema te Beilen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRI.IGEMAAKT Aangenomen naar Bergentheim (derde predikants- plaats) J. Zwart te Winschoten; naar Nieuwleusen J. van de Wetering te Ber gentheim. Losgemaakt van zijn gemeente en ont heven uit het ambt (per 1 november): R. H. Keegstra te Boerakker. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Krommenie W. Moiemaker, kandi daat uit Apeldoorn, die bedankte voor Wormer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Naarden J. M. J. Kieviet, kandidaat uit Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Lotus-slachtoffer Riet wordt door De wedstrijdcommissie die het scenario van de zaterdag in Ouddorp gehouden eilandelijke brandweerwedstrijd heeft bedacht had zich daarin bijzonder creatief getoond. Zelfs de snelle reddingsboot 'de Griend' werd verondersteld op de Grevelingen met benzinetekort te kampen, een blaam die in 't echt nooit meer zou worden uitgewist... Maar ook alle 11 deelnemende ploegen zouden, in 't echt, een smet op zich hebben geladen, als ze voor 't blussen van een ben- zinebrand naar de waterslang hadden gegrepen; voor Lotus slachtoffer Riet zou het in ieder geval fataal zijn ge.weest. Nu het alleen maar spel was geweest huppelde ze zaterdagavond vro lijk de deur van 'Dorpstienden' uit, gauw naar huis, want ze kreeg visite... Bij- en in het boothuis van de KNRM op het bedrijventerrein, vlakbij de Ouddorpse haven, speelde zich de wedstrijd van zaterdag af. Te laat voor de uitruk kwam 'Griend' bemannings lid Jan bij de loods. De boot al weg en van de weersomstuit ramt Jan het gebouw waarbij hij zelf danig gewond raakt en de kunst stoffen deur in brand vliegt, in vervolg daarop de houten schei dingswand die de ruimte van die van Westhoeve Electro scheidt. Dan vat ook de benzine vlam die Riet zou halen om 'de Griend' bij te tanken. Zelf had ze een veilig heenkomen gezocht nadat ze de jerrycans van schrik had laten vallen; ze moest door de brandweer worden ontdekt op 't plekje waar ze was heen gevlucht. Bij de nabespreking in 'Dorpstienden' heeft juryvoorzitter W. H. van Dongen uit Oud-Beijerland zich het collectief falen van de Flakkeese spuitgasten aangetrokken en hen de.pin op de neus gezet. Hoe kónden ze, brandende benzine met water te lijf gaan terwijl poeder het aangewezen middel is. „U hebt zich allemaal verslikt!" liet de heer Van Dongen hen weten en zelf begrepen ambulance '-personeel opgevangen de bevelvoerders toen ook niet dat ze zo dom hebben kunnen zijn, maar 't boekje had hen op 't verkeerde been gezet. Dat spreekt over de inzet van stralen en daar ging de Ie straal, rich ting benzinebrand. Binnen markeerde een knetterkast de doorslag van de brand naar de naastgelegen ruimte van Westhoeve Electro. Wie naar hem/ haar vroeg kon buiten snel de sleutelhouder vinden, maar niet alle ploegen probeerden dat en de brand werd dan de brand gelaten. Nogal wat aan te merken dus, maar wedstrijden zijn er om van te leren, zo ook de jaarlijks gehouden eilandelijke waaraan alleen de ploeg van Ouddorp ontbrak omdat die bij de organisa tie was betrokken. De jury, de ploegen en het publiek hebben een fijne wedstrijddag gehad en wat fout werd gedaan zal zich niet snel herhalen, dat moge de les zijn. Aan burgemeester Sinke tenslotte de eer de resultaten bekend te maken, al hadden z'n 'eigen' ploegen het dan ook niet zo best gedaan. Op de 11e plaats eindigde Stellendam. 10. Nieuwe Tonge 4. 9. Middelharnis 3. 8. Goedereede 2. 7. Den Bommel 1. 6. Melissant (winnaar van vorig jaar) 5. Herkingen Stad aan 't Haringvliet Sommelsdijk Oohgensplaat Dirksland En toen, was 't in de zaal, wel te horen waar zich de Dirksland- se supporters bevonden... Een stand van de Brandwondenstichting was in de hal van 'Dorpstienden' te vinden. Commandant M. v. d. Klooster liet dat niet onbesproken, zelfs riep hij ieder op donateur te worden. Brandwonden? Je moet er niet aan denken. Lotus slachtoffer Riet zou er, in 't echt, deze dag best opgelopen hebben. Beroepen te Boskoop A. T. Vergunst te Kalamazoo (VS); te Aagtekerke W. Silfhout te H. I. Ambacht; te Gouda en te Nieuw-Beijer- land J. J. van Eckeveld te Zeist; te Goudswaard J. Karels te Oudemirdum; te Kapelle-Biezelinge M. Karens te Wer kendam; te Leerdam W. Visscher te Amersfoort; te Middelharnis A. Bac te Bodegraven; te Rotterdam-Alexander- polder en te Rotterdam-Centrum A. J. Gunst te Benthuizen; te Westkapelle C. A. van Dieren te Stolwijk. Aangenomen naar Uddel G. Mouw te De Valk-Weker om, die bedankte voor Aalburg en Kruiningen. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Bedankt voor Zoetermeer en Rijssen-Zuid W. Silfhout te H. I. Ambacht! MELISSANT - donderdag 8 oktober 19.30 uur ds. T. M. van Dijk van Veen. NIEUWE TONGE - donderdag 8 okto ber 19.30 uur student C. Neele, Krim pen a.d. IJssel. OUDE TONGE - woensdag 7 oktober 19.30 uur ds. M. J. van Gelder van Slikkerveer. OOLTGENSPLAAT - dinsdag 6 okto ber 19.30 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. „Al het andere is weg", gromde hij, vol van het verlies. Zij slaakte een gil en werd opeens ver scheurd door pijn en zwaar benauwd. Dat deed Johannes heftig schrikken. Hij had alleen aan zijn verlies en te weinig aan haar zieke hart gedacht. Nu trachtte hij haar te sussen. Maar het hielp niet. In haar benauwdheid hijgde /.\y. „7a\ onze jongs dood?" „Neen, neen!" betuigde hij, doch zij geloofde hem niet. Alles was immers weg, had hij gezegd. Dat kon toch enkel op de jongens siaan. Het was alleen om haar te sussen dat hij nu weer anders sprak. Ze wou de volle waarheid weten. Ze was totaal van streek en viel van de ene benauwd heid in de andere. Geesje trachtte tevergeefs haar met broom en valeriaan tot rust te brengen. Johannes was ontdaan. Het was nu allemaal ellen de. Zijn vrouw lag daar te krimpen en dit deed hij haar aan. Zijn jongens! - hij had tot dusver nauwe lijks aan hen gedacht. Wel aan zijn schepen en zijn kapitaal, maar niet aan vrouw en kinderen. Wat was hij voor een vent? Een geldwolf, die eigen vlees en bloed vergat om het geld. Hij zat bij het bed en trachtte Riek te troosten: de jongens waren jong en sterk en vlug; zij zouden zich wel redden. Maar hij was een moeilijke vertrooster, omdat hij nu zelf vol onrust om zijn jongens zat en omdat hij, hoezeer hij trachtte zijn verlies aan schepen licht te achten, dat niet kon. Een week daarna dook Kees op. Hij had uit het brandend Rotterdam niets dan zijn huid gered. De Wilhelmina had hij als een geblakerd wrak verla ten. Johannes steunde van woede, toen zijn zoon vertelde hoe de Duitsers zijn goede schip in brand gestoken hadden. Riek was enkel dankbaar bij de terugkeer van haar zoon. Terwijl hij bij haar bed zat, hield zij, stil en wit en uitgeput na al de heftige emoties, zijn grote hand vast. Zijn thuiskomst hielp haar meer dan alle medicijnen van de dokter. En zij durfde, nu Kees er was, ook een beetje hopen dat Hiddo en Roelof nog in leven waren. Doch deze hoop werd snel weer ondcrnuind omdat er geen berichlen kwamen. Toen kwam er evenwel een brief van Roelof, lang opgehouden door de Duit.se censor. Hij was in Zweden, maakte het goed en hoopte eerlang thuis te komen. Kort daarna bracht de post een vreemd briefje. Gee.sje, die het aannam, ver bleekte toen ze er een rood kruis op zag. Zij hield het voor haar moeder verborgen en durfde het zelf ook niet openmaken. Ze liet het liggen tot haar vader thuiskwam. Johannes brak het aarzelend open. Zij dachten beiden aan een doodsbericht. Maar het bleek een levensteken te zijn van Hiddo. Hij schreef dat hij gezond en wel in Londen was. Rick fleurde helemaal op door die berichten. Al haar jongens waren ongedeerd. Van toen af nam zij dagelijks toe in beterschap. Johannes was stellig dankbaar voor het behoud van zijn zoons en voor de beterschap van zijn vrouw, maar nu die zorgen weg waren, drukte het verlies van zijn .schepen hem des te zwaarder. Uit het briefje van Hiddo, waarin enkele duistere woorden stonden over het schip, had hij begrepen dat de Bemhard ook naar de haaien was. De Julia na zou er nog wel zijn in het neutrale Zweden. Maar hoe zou hij dat schip ooit hier kunnen krij gen? Het zou wel worden mgepikt, zoals zijn andere schepen waren ingepikt, zodra ze binnen het machtsbereik van de Duitsers kwamen. Dit alles kwelde hem des te meer omdat hij niets te iloen had. Zijn hele leven had hij hard gewerkt en het werk had zich vermeerderd met hel bezit, want behalve het drukke leven van een kusier-kapitcm had hij al de besognes van oen reder gehad. Hij was nooit lens geweest en vooral wanneer hij m Groningen was. had hij hel .iliijd overilruk gehad. Dan moest hij naar bank en v\ort. naar .issuradeurs. makelaars en hevrachleiN I "n h.id liii niets !e doen en liep hij dag aan dag met zijn ziel onder de ami door de stad zich te ergeren. Want zijn pogin gen om zijn schepen terug te krijgen of er allhans betaling voor te ontvangen hadden gefaald. De beide nieuwe schepen waren na de Beatrix naar Duitsland weggevoerd, en de Duitsers, die hij had aangesproken over teruggave of betaling, hadden hem of afgeblaft of van het kastje naar de muur gestuurd. Hij haatte deze rovers met een bittere haat. In Rieks bijzijn trachtte hij zich in te tomen en zijn ergernis te verbergen, maar het gelukte hem slecht omdat hij er te vol van was. Zij merkte wel dat hij geheel vervuld was van het verlies en eens bracht ze hem onder het oog dat hij zijn hart niet te zeer zetten moest op het aard.se goed. Dit maakte Johannes wrevelig. Hij zei dat ze onzin sprak. Moest hij al dat onrecht, dat hem werd aan gedaan, voor zoete koek slikken? Moest hij soms ook nog zeggen tegen de Duitsers: Ik dank u, heren, dat ge mij bestolen hebt? Riek verschoot van kleur toen hij zo bitter uitviel en bracht de hand naar haar hart. Daarop hield Johannes zijn mond. Met een hartpa tiënte moest men zeer voorzichtig zijn. Maar des te meer liep hij inwendig over van wrevel en van wrok. In die tijd kreeg Johannes een brief van een Duits bureau in Gr(>ningen. Of hij dan en dan wou komen op het adres in het hot)fd vermeld. Er stond niel bi|, waarvcxir hij komen moest. Johannes had nicis mei de visite op. Hij hati pas gehoord dat lemanil, the ook per brief op een Duits bureau onl- boilon werd, gevangen was gehouden, en nu was hi| /kh wel niet bewust dal hij iels hail misdaar.. fti.i.i; ,li- Miiiiscrs li.iddcn siuiis /(wulcrlingc ojh.h tingen over strafwaardige feiten. Hij had wèl op een gepeperde manier geprotesteerd tegen de dief stal van zijn schepen; hij had ook wel eens op de Duitsers gescholden, ofschoon dit laatste, naar hij meende, uitsluitend in vertrouwd gezelschap. Hij stond het zaakje niet en hij dacht er niet over te gaan, maar vrezend dat wegblijven hem ook zuur opbreken zou, ging hij toch. Op loden schoenen stapte hij het bureau binnen. Toen hij weer buiten kwam, was hij een ander mens. Hij liep rechtop en met een lichte tred. Had 's morgens de zon ook zo helder geschenen als zij nu deed? En was het ooit zo vrolijk in de stad ge weest? Het was allemaal als vóór de oorlog. De Grote Markt was nog het levend hart van Gronin gen en de Martini rees even st(x;r en sterk omhoog als vroeger. Het deunde van mensen in de Here straat en bij Frigge was het vol en vrolijk. De mili tairen, die daar zaten, droegen andere uniformen dan je voorheen zag, maar waarom was hij tot dus ver vervuld geweest van wrevel tegen deze unifor men? Hij had nu zin zo'n Duitse officier te groe ten: goeie morgen! Hij was op het kantoor ontvangen door een man, die eerst zeer correct en daarna ook zeer joviaal geweest was. De Duit.ser had veront.schuldigingen aangeboden voor de inbeslagnaine van zijn sche pen. Het was t(x;n er gevochten werd allemaal wat haastig en ruw toegegaan. Nu werden de zaken definitief geregeld. Van de beide schepen, die bij de werf in beslag genomen waren, had hij een taxatierapport ontvangen. Hij legde het Johannes voor. Dat bedrag kon hij aanstonds ontvangen voor zijn schepen. Maar als hij er niet mee accoord ging, hatl hij het recht zelf ook een laKaieur aan ie I i.'cn. t woriit venolt^d)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5