EIÜVIIDEri-IIIEUWS MBVO-spelmiddag in Den Bommel OKTOBER: Papieren kerken van Middelharnis en Sommelsdijk PREDIKBEURTEN Speciale informatielijn voor mensen met reuma REUmAPATIENTEN S E R V I C E 0900 20 30 300 Uitslagen Damver. 'Denk en Zet' Bijeenkomst CPB auooiT van «Ecin mnmiimi ranoiE uoaTEmwi afd. Flakkee Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Mid- delharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vra gen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. im. ia OF NEE OUOE NEOEdUlflOiE MUmEN Plant van de maand: Malus 'Evereste' Andere sierappels Zondag 4 oktober 1998 28 september 1998 f\y Een initiatief van de Reumapatiëntenbond 3e Blad VRIJDAG 2 OKTOBER 1998 No. 6743 4. Graag zou ik wat meer over de schrijver Rudolf van Reest wil [en weten. Antwoord: Over Rudolf van Reest is weinig bekend omdat zijn werk blijkbaar geen echte literaire waarde heeft gehad. Zijn naam was Karel Cornells van Spron- sen. Hij werd geboren in Rotterdam op 12 april 1897 en overleed in 1979. Hij schreef circa 40 boeken, onder andere jeugdboe ken en romans met een protestantse ach tergrond. Hij is op Goeree-Overflakkee hoofdredacteur geweest van het nieuws blad 'De Maas en Scheldebode'(wanneer vraagsteller even onze redactie belt heb ben we meer informatie). Ik maak me erg ongerust over het uitval len van mijn haar. De ene dag is het erger dan de andere dag. Vooral na het wassen is het erg. Op doktersadvies slik ik vitami nen van het B-complex, maar dit helpt niet. Mijn haar is niet gebleekt of geper manent, ik ben niet zwanger of ziek ge weest. Kunt u me advies geven? Antwoord: Het haar vernieuwt zich door uitval van oude en door groei van nieuwe haren. Het is dus normaal dat haar uitvalt. De mate van haaruitval verschilt van per soon tot persoon. We spreken van haar- verlies als er meer haren uitvallen dan er nieuwe groeien. Het is onmogelijk om zonder nader onderzoek de oorzaak van haaruitval vast te stellen. Was dit in aan sluiting op een ziekte of ging het gepaard met andere klachten? Ook een plaatselij ke huidaandoening kan de oorzaak zijn. Ik raad u aan om eerst via uw huisarts naar een huidarts te gaan dan zelf iets te probe ren. Doe dit zeker als het haar plotseling met hele plukken tegelijk gaat uitvallen. Wij zullen hier een aantal oorzaken van haaruitval opsommen. Sommige genees- Mag iemand met een hogere beroepsop leiding zoals SPD of Gemeente Adminis tratie Il de titel 'ing.voeren? Antwoord: Nee, deze titel is voorbehou den voor afgestudeerden in een HBO-stu- dierichting op het terrein van de techniek, het hoger agrarisch onderwijs en het hoger agrarisch-pedagogisch onderwijs. Hierbij een lange lijst met oude Neder landse munten. Mijn vraag is: weet u wat deze verschillende munten waard zijn? Of weet u de titel van een te kopen boek, waarin de waarde van al deze munten staat aangegeven? Antwoord: Bij elke muntenhandel en vaak ook bij zaken waar postzegels te koop zijn, heeft men boekjes zoals de Muntalmanak 1996 (de officiële uitgave van de Ned. Vereniging van Munthande- laren), of de catalogus van Nederlandse munten van 1795 tot heden (uitg. Johan Mevius). De prijs is 15,- a 18,-. Daar kunt u geslagen aantallen, typen, munt- meesters, en ook de waarde van stempel- nieuwe en van veelgebruikte exemplaren uithalen. Het onderwerp Futloze hortensia's uit bovengenoemde rubriek zou mijns inziens nog aangevuld kunnen worden met het volgende: De haarwortels van de hortensia bevinden zich heel dicht onder het grondoppervlak en reiken tot soms we! enige tientallen centimeters buiten de bladerkroon. Spit ten of schoffelen rond de plant moet daar om achterwege blijven. Wat voeding be treft is het aan te bevelen getrokken thee bladeren en restjes koude thee bij de plant te gooien. Op woensdag 7 oktober a.s. organiseert de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee een MBVO-spelmiddag. Deze middag zal gehouden worden in 'De Bommelstee' in Den Bommel. Aanvang 14.00 uur. MBVO betekent Meer Bewegen Voor Ouderen. Deze middag staat ook in het teken van bewegen, zoals een competitie sjoelen, er zal ook een belgische sjoelbak aanwe zig zijn; gezamenlijk volksdansen en nog veel meer. Het belooft een gezellige middag te wor den. Er zijn geen kosten aan verbonden. U dient zich van te voren wel op te geven bij de SWO, telefoon 641344. middelen kunnen haaruitval veroorzaken, gebruikt u een geneesmiddel informeer dan bij uw apotheek. Er kan sprake zijn van een erfelijke aanleg, dit komt vooral bij mannen voor. Vrouwen kunnen door wijziging van de hormoonspiegel na de overgang last krijgen van haaruitval. Dit is een blijvend verschijnsel. Langdurige infectieziekten met hoge koorts, maar ook nier- en leverziekten, suikerziekte, stof wisselingsstoornissen, oververmoeidheid, stress en een gebrek aan vitaminen en mineralen kunnen haaruitval veroorza ken. Ook kan het klimaat en droge lucht (door verwarming of airconditioning) een oorzaak zijn. Harde borstels, kamme, krullers en een verf- of permanentbehan- deling doen uw haar ook geen goed. Zorg zoveel mogelijk voor een natuurlijke levenswijze met voldoende geestelijke rust, licht, lucht en beweging. U heeft al vitamine B-tabletten geslikt. Deze vitami nen komen in natuurlijke vorm onder andere voor in volkorenproducten, groen ten, zuivel en eieren. Ook kiezelzuur, dat in groenten en granen (zoals haver, gerst en gierst) voorkomt, is van belang voor een gezonde haargroei. .41s supplement op de voeding zou u eens Silicea D12, Phosp- horicum D2 en Urticalcin (een combina tie van kalk en brandnetel) kunnen probe ren. Veel wassen van het haar is slecht. Eigenlijk is één keer per week wassen vol doende. Gebruik een milde (baby)sham- poo. Spoel de shampoo snel uit met lauw warm water en dep de haren droog met een zachte handdoek. Zet de föhn niet in de hoogste stand, of laat het haar liever van zelf drogen. Masseer voordat u gaat sla pen de hoofdhuid; dit bevordert de door bloeding, hetgeen de haargroei verbetert. Bomen die in ieder seizoen iets te bieden hebben in de tuin zijn de sierappels. In het voorjaar is de bloei, vaak een waterval van wit of roze, de grote i trekpleister. Door zijn karakteris- tieke vorm doet deze sierappel het niet alleen bijzonder goed als vrij staand boompje in de tuin, maar ook als achtergrondbeplanting in een grotere border of een heestervak. Een mooie boom vormt niet alleen een aan dachtspunt in de tuin, maar geeft er ook hoogte en i te aan. Het verkleurende blad en vooral de opvallende vruch ten zijn de hoofdattractie in de herfst, terwijl 's winters de kale stam van de tuin verfraait. Het leuke van veel sierap pels is, dat je ze ook nog kunt eten! Weliswaar niet uit de hand, zoals de consumptie-appel, maar wel door ze mee te koken in de gewone appelmoes, die er een extra frisse smaak van krijgt, of als aparte marmelade of saus. Van de vele soor ten sierappels, worden hier de beste genoemd. Ze verschil len enorm in vorm, in grootte en in bloem en bladkleur. Tussen diepgroen blad schitteren in deze tijd de vele oranje-gele vruchten van 'Evereste'. Het zijn mini-appeltjes ter grootte van een kers, ongeveer 2,5 centimeter in doorsnee. Ze blijven erg lang aan de boom. In het voorjaar (mei) geeft 'Evereste' een wolk van witte bloesem. Grappig is, dat de gesloten knoppen roze zijn. De bloem is circa 5 centimeter in doorsnee. De boom heeft een statige, piramidevormige kroon van uiteindelijk 8 meter hoog en 5 meter breed. De vorm van die kroon en ook de stand van de takken doen denken aan een gewone appelboom. De keus vooreen bepaalde sierappel hangt af van watje belang rijk vindt: de opvallende bloei, gekleurd blad, veel appeltjes, wel of niet eetbaar. En bij dat laatste is de aantrekkelijkheid voor vogels ook een overweging: de lekkerste appeltjes worden he laas het eerst door ze opgegeten, de langst hangende zijn hoog stens gekookt genietbaar! Een oude Japanse sierappel is 'Malus floribunda'. De achter naam betekent 'rijk bloeiend'. Dat is niets teveel gezegd. Vol gens sommigen is dit de mooiste sierappel. De bloemknoppen zijn donkerroze, de bloemen lichtroze tot wit. Geel-rood bewaasde vruchten. De boom wordt 6 meter hoog en breed en heeft een ronde kroon. 'John Downie' heeft iets minder sprekende, bijna witte bloe men en blijft wat lager, circa 4,5 meter, bij een breedte van 3,5 meter. De bladeren zijn glimmend diepgroen. Grote attractie zijn de talrijke goed smakende, helder oranjerode appeltjes, tot 3 centimeter in doorsnee. De mooiste rood bloeiende sierappel is 'Liset', een compacte boom met een ronde kroon en purper, glimmend blad dat niet verkleurt naar groen. De donkerrode bloemen steken er prach tig tegen af. De vruchten zijn glimmend donkerpurper en wor den 1,5 centimeter groot. Wie meer van echte gele appeltjes houdt, kiest voor 'Golden Hornet', een sierappel met een eivormige kroon. De bloei is Sierappels: Malus 'Evereste lichtroze, de vruchten zijn diepgeel en zitten leuk in trosjes van drie tot vier bij elkaar. Die vruchten blijven erg lang hangen. Tegen de tijd dat zij minder mooi worden doordat ze rotten, vor men de appeltjes een geliefd voedsel voor de vogels. 'Red Sentinel' is een mooie sierappel met lichtroze bloemen en opvallend helderrode, glimmende appeltjes die met vijf tot zes bij elkaar zitten en zeer lang aan de boorn blijven. Als de appeltjes niet te groot mogen zijn in verband met de aan trekkingskracht op ongewenste plukkers, omdat het boompje aan de straatkant staat, dan is 'Professor Sprenger' een goede keus. Deze bloeit zeer rijk met witte bloemen. Het dofgroene blad heeft een mooie goudgele herfstkleur. De vruchtjes zijn weliswaar klein genoeg om niet geplukt te worden, maar zijn wel mooi oranjegeel van kleur; later zelfs diep oranje. Sierappels houden van een open plek in de zon. Apart geplant, bijvoorbeeld in het gazon, bij een oprit of naast een entree, is een sierappel een mooie blikvanger. Ook voor onregelmatige groep jes, of in rijen langs een pad of weg zijn ze goed bruikbaar. De soorten met rood blad komen het best tot hun recht als apart staande bomen in een gazon of boven lage vaste planten. De sierappels die meer op gewone appels lijken zijn prachtig in een boomgaardachtige aanleg, met een onderbegroeiing van gras, veel voorjaarsbollen en een bloemenweide of andere bodembedekkende planten. Sierappels vragen normale tot middelzware grond, die niet te nat en niet te droog moet zijn. Ze verdragen kalk. Hervormde Kerk van Middelharnis Twee en zestig jaar geleden is Bas Koster in Middelharnis gebo ren en hij heeft er slechts kort gewoond, maar nog altijd heeft z'n geboorteplek een plaatsje in z'n Maassluisse hart. De heer Koster verdiende als technisch tekenaar de boterham, maakte o.a. bouw- en restauratietekeningen van o.a. molens, kerken en torens en heeft daartoe ook de computer aangewend. Het kon niet uitblijven of ook de kerken van Middelharnis en Sommelsdijk zouden op het beeldscherm gestalte krijgen. Op een schaal van 1 op 200 heeft de heer Koster ze aldus, van 200 grams papier, gemaakt en zo staan ze in z'n werkkamer te pronk. Verrassend mooi. De heer Koster is inmiddels bezig op de computer de toren van Middelharnis mét spits te tekenen en daarvan heeft hij ook al een foto ter publicatie toegezegd. Zeer benieuwd zijn we hoe dat er uit komt te zien. Hervormde Kerk van Sommelsdijk OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur kand. G. R. Mauritz, Uddel. Eben- Haëzer: 9.30 uur kand. G. R. Mauritz en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur drs. J. Katten- berg en 18.30 uur ds. P. C. Koster,- Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Es trik. Vrijdag 9 oktober: 14.30 uur ds. J. W. van Estrik, huwelijksbeves- teiging van Daan Kuiper en Marleen Melissant. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. van den Bergh, Ridderkerk en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster, Spij- kenisse en 18.30 uur ds. B. J. Olden- huis, Rotterdam. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. J. Roodzant, Woubrugge en 18.00 uur ds. J. G. Blom, opening winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en en 17.00 uur ds. A. S. Riens- tra, Scheveningen - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. L. W. van der Sluijs, Amster dam en 18.00 uur ds. W. P. Emaus, Lexmond - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. G. Blom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dunné- de Bijll Nachenius. Eerste woensdag van de maand van 21.30 tot 22.00 uur Interkerkelijk Avondgebed - Herv. Afdeling I I. Koese-J. A. van Hoorn3 - O H. Koese - I. Mackloet3 - O A. V. d. Veer - J. A. Dekker3 - O vrij: H. Verolme Afdeling II F. Noordijk - G. Zaaijer3 - O J. Lodder-C. Polder1 - I W. Vroegindeweij -G.M. Koese I - 1 M. Klink-A. Verolme3-0 vrij: A. Knape Afdeling 111 J. Holleman - R. JacobsI - 1 J. Groenendijk - L. TaaieO - 3 J. Verbiest-J. A. Nipius - O T. Staal - H. SchellevisO - 3 vrij: H, Noordijk 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal (avondmaalsdienst). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (Aula Prins Maurits) 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. A. P. Voets, opening winterwerk - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. H. Out, Israëlzondag - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. H. van Dijken. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. C. Gielen, Polsbroek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, opening winterwerk en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster, Ouddorp en 18.00 uur ds. W. A. Boer, 's-Graven- deel. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Beens, Katwijk aan Zee, opening winterwerk en 18.00 uur ds. De Christelijke Plattelands Vrouwenbond (CPB), afd. Flakkee, houdt haar eerstvolgen de vergadering D.V. op donderdag 8 oktober in het Dienstencentmm te Middelharnis; aan vang 19.30 uur. Spreekster op deze avond is mevrouw Sandée uit Kamperland met als onderwerp: 'Ontwik kelingssamenwerking' Gasten zijn hartelijk welkom. J. van Doorn, Strijen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma, Naaldwijk en 18.00 uur drs. J. Koster. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove, opening win terwerk en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur de heer L. H. Zweers (Gemeentezon dag). LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Vanaf 6 oktober a.s. kunnen men sen met reuma met al hun vragen terecht bij de ReumaPatiëntenSer- vice. De ReumaPatiëntenService is een landelijk advies- en informatie punt voor mensen met een reuma tische aandoening. De lijn staat ook open voor mensen die in hun dagelijks leven met reuma te maken hebben, zoals zorgverleners en familie. De ReumaPatiëntenService geeft advies en informatie over alle aspecten van leven met reuma. Reumapatiënten en hun omgeving kunnen er terecht voor praktische tips voor dagelijkse proble men en het uitwisselen van ervaringen. De lijn informeert ook over rechten van patiënten en wat te doen bij klachten of problemen. Het is een meldpunt voor knelpunten in de zorg. Daarnaast is informatie beschikbaar over mogelijkhe den op de arbeidsmarkt, sociale voorzie ningen en financiële regelingen voor aanpassingen en hulpmiddelen. Tenslotte beschikt de ReumaPatiëntenService over informatie over de 104 plaatselijke reu mapatiëntenverenigingen die overal in het land actief zijn. De ReumaPatiëntenService is een initia tief van de Reumapatiëntenbond en is een aanvulling op het Reuma Informatie Centrum van het Nationaal Reuma Fonds waar informatie verkrijgbaar is over reumatische aandoeningen vanuit een medisch, wetenschappelijke invals hoek. De ReumaPatiëntenService is spe ciaal bedoeld voor patiënten. De lijn is op werkdagen bereikbaar van 10.00 tot 16.00 uur op telefoonnummer (0900) 2030300 (basisgesprekstarief. BASISGESPREKSTARIEF

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9