EIIAIIDEII-rilEUWS O Schilderijen in recreatie centrum De Staver Overdenking Bakkers laten broden barsten uit de Heilige Schrift De ruiter op het witte paard HET ^KUkVENSTER OPHALEN OUD PAPIER Inzamelen goederen t.b.v. Oost-Europa Berichten uit de Gezond heidswijzer VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord Mammon 2e Blad VRIJDAG 2 OKTOBER 1998 No. 6743 Blik op kerk en samenleving ij - Het proces-Van Dijke - Andere opvattingen - Meten met twee maten Velen zullen met mij benieuwd zijn naar de uitspraak van de rechter in het proces tegen de RPF-fractievoorzitter Leen van Dijke. Zijn zaak kwam op dinsdag 22 september vóór, en tegen hem is een symbolische boete geëist van 300 gul den. Dat is niet veel meer dan het bedrag dat we moeten neertellen wanneer we een flinke overtreding van de maximum snelheid hebben gepleegd, en van dat be drag zal Van Dijke ook niet omvallen. Maar al zou hem slechts een tientje boete worden opgelegd, dan betekent het nog een veroordeling. En dat laatste zou diep ingrijpend zijn. Om nog even de zaak op te halen. Van Dijke gaf in 1996 een interview weg aan Nieuwe Revu en zette daar het plegen van fraude en het praktiseren van homo filie op één lijn. Het was op zichzelf an ders bedoeld, en hij heeft ook z'n excu ses aangeboden voor het geval hij met zijn opmerkingen mensen had gekwetst, maar het kwam wel neer op een veroor deling van de homosexuele praxis. We zouden geneigd zijn te zeggen: Nou, èn.Hij kan zich daarvoor beroepen op de Heilige Schrift die het samenleven van mensen van hetzelfde geslacht op tal van plaatsen 'een gruwel' noemt. En de hele christelijke kerk heeft het twintig eeuwen lang niet anders geïnterpreteerd. Dat de betreffende passages nu anders gelezen en geëxegetiseerd worden, zodat de opvattingen in brede kringen totaal veranderd zijn, is slechts iets van de laat ste decennia. Er zijn mensen die anders zijn, en die die andere geaardheid ook in liefde en trouw mogen beleven! Op deze wijze is de publieke opinie wel 180 gra den omgekeerd. Maar het probleem is nu, dat iederéén zo moet denken en spre ken. Wie nog vasthoudt aan de klassieke uitleg van de Schrift en homosexualiteit ziet als zonde voor God, die mag dat hooguit in besloten kring nog verkondi gen, maar wie dat in het openbaar zegt, kan met de rechter in aanraking komen. De zaak-Van Dijke is aangekaart door het D'66-kamerlid Dittrich, die zelf homo-sexueel is, en vindt dat het 'heel belangrijk is dat de rechter zich hierover uitspreekt'. Van Dijke mag zich niet be roepen op de vrijheid van godsdienst en van meningsuiting, want die vrijheden worden beperkt door het anti-discrimina tiebeginsel. We hebben hier dus te maken met de beruchte botsing van grondrechten, waarvoor tot nog toe nie mand een bevredigende oplossing heeft kunnen geven... Merkwaardig dat het in dit land toege staan is dat christenen op allerlei manie ren worden beledigd. Mensen die zich in woord of geschrift daaraan schuldig maakten zijn telkens door de rechter vrij gesproken. Als Van Dijke nu zou worden veroordeeld, dan zou dat toch wel een meten met twee maten zijn. Daarom wachten we de uitspraak met spanning af. Waarnemer OUDDORP D.V. zaterdag 3 oktober komen wij van de Kon. Beatrixschool weer langs. Zet uw oud papier (dus geen karton a.u.b.) goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, de pakketten niet zwaar der te maken dan ten hoogste tien kilo gram. In verband met het wijzigen van de te rijden routes wordt u verzocht uw papier uiterlijk 08.30 uur gereed te heb ben staan. De opbrengst van de maand september was 2.697,10 (38.530 kg.). Hartelijk dank hiervoor. School met de Bijbel Kon. Beatrix D.V. zaterdag 3 oktober a.s. zal er weer inzameling zijn van goederen voor onze naaste in Oost-Europa. U kunt weer van alles inleveren zoals: Dames- en heren kleding, kinder- en babykleding, kinder- ledikantjes, kinderwagens, boxen en kin derstoelen, matrassen, dekens, ledikan ten, fietsen, brillen, schoenen, kleine en grote maten. Dit alles kunt u van 9.30 tot 11.30 uur brengen in de cel bij Dijkers en Pijl, Kon. Julianaweg te Middelharnis. Bij voorbaat dank. Oost-Europa Werkgroep 'Middelharnis' Autobedrijf Jan van Dijk Tientallen jaren hebben bakkers gewerkt aan technieken die mooie, kaarsrechte, glanzende broden op leverden. Eindelijk wisten de bak kers dat ze het deeg netjes en strak moesten oprollen met de 'naad' of het 'slot' aan de onderkant. En dat ze het in een strak blik moesten bakken. Maar wat doen ze nu: de bakkers laten de broden barsten. Projectleider productkwaliteit Chris Scholtens van het Nederlands Bakkerij Centrum (NBC) heeft wel plezier om het nieuwste fenomeen uit de bakkerij, het wildgebakken brood. Sinds kort liggen ze tussen de keurige knipbroden, prachti ge plaatbroden en brave baguettes, de ruwe gebarsten bollen, bestoven met fijn roggebloem. „Het komt kennelijk door de belangstelling voor aardse, ambachte lijke producten", vermoedt Scholtens. ,,Het hoeft er niet meer zo mooi strak uit te zien. Er is heel veel interesse in dat zogenaamde wildgebakken brood". Het 'wilde bakken' begint al bij de berei ding van het deeg, het wordt losser opge rold. ,,Zo ontstaat er een ruwere verde ling van de koolzuurgascellen, die het brood gaten en gaatjes bezorgen. Ronde broden worden lekker los met de hand gevormd, waarbij men de bol deeg draait en het tegelijkertijd met een aantal sla gen in elkaar vouwt", verduidelijkt Scholtens. De naad of de sluiting wordt niet aan de onderkant gelegd tijdens het bakken. De bakker legt de 'lelijke' kant juist naar boven. Tijdens het bakken barst het brood open op die naad en ont staat er een verrassende scheuring. In plaats van een keurig, glanzend broodje, haalt de bakker nu een stoer vloerbrood uit de oven. Daarna wordt het vaak be stoven met roggebloem. ,,In het deeg zit vaak ook meer rogge bloem", vervolgt Scholtens, ,,dat geeft wat zwaarder, maar ook malser brood. Dat komt door een zetmeel afbrekend enzym, dat suikers maakt. Die suikers trekken weer wat vocht aan, waardoor het brood malser wordt. Het vereist wel meer bakkunst, want het mag niet klef worden". In het recreatiecentrum 'De Staver', Olympiaweg 32 te Som- melsdijk/Middelharnis kan men zaterdag 3 oktober van 10.00 tot 17.00 uur een uitgebreide collectie olieverfschilderijen zien en kopen. Naast de traditionele onderwerpen zoals: landschappen, zee- en stadsgezichten, stillevens en bloemen, zijn er ook veel abstrac te en surrealistische doeken. De schilderijen die u bij ons ziet zijn meestal nog niet van een lijst voorzien. Dit betekent niet dat er geen lijsten zijn, integen deel, er is een grote keuze in lijsten al naar gelang uw smaak en interieur thuis. De doeken worden niet op de expositie zelf ingelijst, maar op een afgesproken tijdstip kant en klaar afgeleverd in de zaal. U kunt gerust langskomen, de toegang is gratis. En ik zag, en ziet, een wit paard, en Die daarop zat, had een boog, en Hem is een kroon gegeven, en Hij ging uit overwinnende, en opdat Hij overwonne. (Openb.6:2) Johannes is op hoge leeftijd verban nen naar het eiland Patmos. Nu is hij gescheiden van zijn geliefde gemeente Efeze. Dit is hem een groot verdriet, maar de Heere weet er van af. Het woe den van de vijanden kan hem wel schei den van zijn gemeente, maar niet van zijn God. Op de dag des Heeren is Hij hem verschenen. Hij werd als een dode, maar de Heere verschijnt hem niet om hem te doden, maar om hem te verster ken. Hij is het begin en het einde. Eerst was het donker op Patmos, maar de Heere doet het duister opklaren. Zou God Zijn gena vergeten, nooit meer van ontferming weten? Na het zure, geeft Hij het zoet. Zo ging de hemel open voor Johannes, die ook maar een mensenkind is. De hemel is toegesloten om de zonde, maar de Ruiter op het witte paard is gekomen om die te openen. Hoe kon dit? Daartoe is Hij in de volheid des tijds gekomen om de eisen van Gods Verbond te vervullen. Hij moest de menselijke natuur aannemen, Zijn broederen in alles gelijk, uitgenomen de zonde. Hij moest het recht Gods voldoen, opdat de hemel geopend kon worden. En heeft alles vol bracht dat het recht Gods voldaan zou worden. Christus is de Ruiter op het witte paard. Wit is de kleur van de hemel, van reinheid. De Overwinnaar waarvan gesproken wordt, is heilig en onschuldig. Daarom is Hij waardig het boek te ope nen, waarin Gods raad geschreven is. Het bevat alles wat er op aarde gebeuren zou, goed en kwaad. De volgende zegels spreken van het rode, het zwarte en vale paard van de oorlog, de honger en de dood. Maar eerst wordt de Kerk bemoe digd. Alles wat er gebeurd op aarde,is dienstbaar aan Zijn souvereine wil. De wereld zal worden gedragen tot het getal der uitverkorenen vol zal zijn en dan zal het einde komen. Niets kan het hoog besluit Gods ooit keren. De uitvoering van Zijn souvereine raad heeft de Vader in handen gegeven van de Zoon tot verheerlijking van de Drie-enige God en tot de zaligheid der Kerk. In de hand van Christus is de Kerk veilig. Toch zal het bang gaan worden op aarde, bijzonder tegen het einde der wereld geschiedenis; maar dwars door de wereldweeën heen, is de Kerk voor Zijn rekening. Hoe nodig is het, dat Gods Geest ons ware wijsheid leer, het oog verlicht en de nevels op doe klaren. Johannes ziet een Ruiter op een wit paard, met een boog in Zijn hand. Christus trekt ten strijde. Paard en oorlog gaan samen in Gods Woord. Het land- werk werd door runderen gedaan. De ezel en het kameel om lasten te dragen of op te rijden. De heidenen versterkten hun legers met paarden en wagens. Dit was aan Israel verboden, want ze moesten vertrouwen op de Heere. De dichter van Psalm 20 zegt: Deze vermelden van wagenen en die van paarden, maar wij zullen vermelden van de Naam des Heeren onze God. Salomo is de eerste die dit verbod heeft overtreden door cavalarie in het leger te brengen. Nu gaat Christus ten strijde. Voor Hij Overwinnaar is geworden, heeft Hij een zware strijd gestreden, maar zo heeft Hij alles aangebracht. Christus had een boog in Zijn hand, hetwelk wijst op de bedie ning van het Woord, de prediking van het Evangelie. De Heere gebruikt het Woord en paart er Zijn Geest aan, zodat het een onuitwisbare indruk maakt in het hart de uitverkoren. Nu zit Hij op het paard. Hem is gegeven alle macht in de hemel en op aarde. Hij wordt niet moede, noch mat. Hij rijdt voort tot het Evangelie over de gehele wereld gepre dikt zal zijn, en dan zal het einde komen. Wie zijn ze, die Hij treft door een pijl van Zijn boog? Mensen, die God niet kennen en Hem niet willen dienen. Maar de pijl van het Woord heeft doel getrof fen. Een pijl wordt van afstand geschoten en treft doel door de bearbeiding van de Heilige Geest, zodat een heilige onrust in het hart gaat komen. Hebben wij daar kennis aan? Efraim heeft het uitgeroe pen: Bekeert Gij mij, dan zal ik bekeerd zijn. De Heere schiet die pijlen, niet om te doden, maar ten leven. Hij trekt met koorden der liefde. Daarna is het iedere keer opnieuw nodig Zijn onderwijs te ontvangen, want ze zijn en blijven zon daars en doen het iedere dag weer ver keerd. De mens blijft de Heere vergeten. Die pijlen zijn niet alleen tot bestraffing, ook tot bemoediging en tot sterking in de strijd, dat het water niet over de lippen zal komen. De Heere zorgt voor Zijn Kerk en gaat door om ze te vergaderen. Deze ruiter is niet te stui ten, Gods Raadsplan wordt voWoerd, ook onder de heidenen. Als we genade missen in ons leven, de Heere gebruikt nog steeds Zijn Woord tot bekering van mensen. In iedere prediking worden pij len afgeschoten. Ze zijn tot ons voordeel of tot ons oordeel. Het is een groot voor recht indien Hij ons treft met een pijl van des Konings boog. De zonde staat niet in de weg, want ook goddeloze Manasse werd bekeerd. Ook de eigen gerechtig heid is geen beletsel, denk maar aan Saulus van Tarsen. Gods Woord zal niet ledig tot Hem wederkeren, maar doen al wat Hem behaagt. Die pijlen zijn in hun uitwerking verschillend. Voor de ongelo vige en onboetvaardige is het een reuke des doods ten dode. Zonder bekering zal het einde verschrikkelijk zijn. Daarom haast u en spoedt u om uws levens wil. Christus heeft de kroon der overwin ning ontvangen. In oude tijden werd een veldheer een zegenkrans gegeven, als hij de vijanden had verslagen. Christus krijgt ook een kroon, want Hij heeft een volledige overwinning behaald. De Kerk blijft een strijdende kerk op aarde, maar Zijn machtig arm beschermt de vromen. En redt hun zielen van de dood. Hij roept Zijn Kerk toe: Mijn genade is u genoeg. Mijn kracht wordt in zwakheid vol bracht. Zwak in zichzelf, maar sterk in de Heere. David zei: Met mijn God kan ik over een muur en met mijn God kan ik door een bende. Hoe kan dat? Omdat het vervuld wordt wat hier geschreven staat: En Hij ging uit overwinnende, en opdat Hij overwonne. De wegen des Heeren zijn wonderlijk met Zijn volk. Hij brengt ze aan een einde, maar opent ook op Zijn tijd de deur der hope. Gans hulpeloos tot Hem gevloden, wil Hij ten Redder zijn. Als ze met en oog des geloofs mogen zien op Christus, dan kunnen ze Paulus verstaan in Rom.8:37: Maar in dit alles zijn we meer dan overwinnaars, door Hem, Die ons heeft lief gehad. Deze overwinnende Ruiter gaat voort tot de dag der weder komst. Nu ziet Christus de Kerk alleen met een oog des geloofs en is Hij onzichtbaar voor Zijn vijanden, dan zul len alle oog Hem zien, ook die Hem doorstoken hebben. De eindoverwinning zal volkomen zijn wanneer Christus komt op de wolken des hemels om te oordelen de levenden en de doden. De tekenen der tijden wijzen op Zijn weder komst, daarom haast u en spoedt u om uw levens wil. Ook is het leven kort, daarom kan het geen uitstel lijden. Dirksland Ds. A. M. den Boer De producten, die in de winkels liggen, dragen vaak namen met een knipoog naar de tijd dat het brood deze oorspron kelijke vorm had: Oerbrood, Vlaamse bollen, Oberlander of vloerbrood. Dat laatste is genoemd naar het bakken van het brood op de stenen plaat van de oven.Doordat het deeg in direct contact staat met de hete steen, schroeit het heel snel dicht en ontstaat er een dunne korst. Dat komt door de suikers die door stoom oplossen en die een beetje aanbranden. Die korst geeft die bekende, overheerlij ke geur en smaak van versgebakken brood", doet Scholtens uit de doeken. Hij schat dat ongeveer vijf procent van de broden op dit moment volgens de tra ditionele methoden worden gebakken. Week van het Brood Van 3 tot en met 10 oktober is het weer Week van het Brood bij de Warme Bak ker. Dit jaar valt de week samen met het Wereldkampioenschap Wielrennen, dat voor het eerst in jaren in Nederland wordt gehouden. Terwijl de wielrenners hun rondjes draaien in Zuid-Limburg, mag elke 25ste klant gratis bij de Warme Bakker een eigen rondje draaien aan het Broodrad en krijgt iets lekkers uit de bakkerij. Maandthema oktober: 'Dwangstoornissen Elk mens heeft zijn eigen gekke gewoon tes: met de vingers knakken, over de witte strepen van het zebrapad lopen of even de voeten afvegen voor er in bed wordt gestapt. Maar sommige mensen worden slaven van deze gewoontes. Bij deze mensen breekt letterlijk het zweet uit als de gordijnen niet kaarsrecht han gen of als er geen tweehonderd push-ups om klokslag drie worden gedaan. Dan is er sprake van een 'Dwangstoornis', hier aan lijden enkele tienduizenden Neder landers. Voor mensen die meer willen weten over 'Dwangstoornissen', heeft de Gezond- heidswijzer Zuidhollandse Eilanden een informatiepakketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvra gen. Het informatiepakketje bestaat uit twee verschillende folders over de symp tomen, oorzaken en behandeling van 'Dwangstoornissen'. Daarnaast is er een folder over 'Angststoornissen' toege voegd. Tot slot bestaat het pakketje uit Dan ook een fijn gehoortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDUK een tijdschriftenartikel met ervaringsver- halen over 'Dwangstoornissen'. Wereldwijd is 10 oktober 1998 de dag van de geestelijke volksgezondheid. Dit jaar is het thema 'angsten en fobieën'. Voor mensen die hier meer over willen weten heeft de Gezondheidswijzer extra informatie over 'angsten en fobieën'. Tevens wordt er op 9 oktober door ver schillende instellingen een informatie markt op het Uitplein in Spijkenisse over dit thema georganiseerd, voor iedereen De gratis informatiepakketjes kunt u telefonisch aanvragen of ophalen bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging die het dichtst bij u in de buurt is: Middelharnis, Sportlaan 5, tel. (0181) 652404. K. Norel Dat hij liever voor zijn vrouw en kinde ren gespaard bleef dan dat hij hun een schip met geld naliet. Johannes lachte om zijn vrees. Als Kees niet durfde, hij wel; zo oud als hij was, ging hij het zee gat uit, zodra zijn schip van de helling was. Toen zij daarover woorden hadden, kwam Hiddo thuis uit Danzig. Hij zei dat, nu Rusland niet meedeed, je op de Oostzee van oorlog niets kon merken en dat je daar, uitva rend uit Delfzijl, ook aardig veilig komerr kon, omdat in tegenstelling tot 1914 het Kieler Kanaal voor de scheepvaart open was. Hij had niets tegen op de Oostzeevaart. Toen zijn oudste broer zo sprak, draaide Kees bij. „Als jullie varen, vaar ik ook", zei hij. Roelof was volgzaam als altijd. Hij voegde zich, toen vader zei dat hij naar Kopenhagen moest en hij knikte, toen hij hoorde dat hij er net als de anderen een matroos bij kreeg nu de vrouw van boord ging. Het kwam uit zoals Johannes en Hiddo hadden voorspeld. De Oostzeevaart was haast plezierig. Je had er niet de minste last van de oorlog. Het viel Johannes echter tegen zonder zijn gezin te varen. Hij kon zijn vrouw, hoewel ze ziekelijk was, nog minder missen dan vijf en twintig jaar geleden. Aan het eten, dat de matroos-kok bereidde - of wat je dan bereiden noemde - kon hij niet wennen. Hij zat zich te vervelen in de ruime theehut, die leeg en hol was, nu Riek er niet meer was. Het volk, dat ruim in het geld zat, dronk zwaar en was dan vaak onhandelbaar. Maar de vrachten waren hoog en het geld verzoette de bezwaren. Na twee Oostzeereizen nam Johannes vracht voor Engeland aan, omdat daarvoor veel meer betaald werd. Voor Kees en Hiddo sloot hij ook reisjes over de Noordzee af. Kees maakte captie, omdat de afspraak was dat zij op de Oostzee zouden varen, en niet de Noordzee oversteken. Maar Hiddo deed het, nadat die had gemerkt dat het ook op de Noordzee niet zo gevaarlijk was als het in de eerste wereldoorlog was geweest. De U-boten lie ten Nederlandse kusters vrijwel ongemoeid en het mijnengevaar viel mee, vond hij. Weer volgde Kees het voorbeeld van zijn vader en zijn broer, ofschoon hij met zijn vrouw er nogal moeite over scheen te hebben, en die gehele winter zaten zij drieën geregeld in de vaart op Engeland, terwijl Roelof, wiens schip door Johannes in time-charter verhuurd was aan een Amsterdamse maatschappij, naar alle Europese havens voer. Nu gooide het geld. De ontvangsten waren zo roy aal, dat Johannes een paar termijnen van de bouw kosten der nieuwe schepen uit de overwinst beta len kon. Die schepen vorderden intussen goed. In de lente lagen ze in het Winschoterdiep vóór de werf. Ver vers, timmerlui en smeden waren tegelijk aan het werk om ze vaarklaar te maken. Nog een goede maand, dan zouden ze afgeleverd worden en onmiddellijk in de vaart komen. Johannes had al uitgemaakt dat Kees op het ene en Roelof op het andere kapitein zou worden. Wat hij dan met de oude Wilhelmina en Juliana doen zou, wist hij nog niet. Het zou worden of verhuren of er zetkapiteins voor zoeken. Want aan verkopen dacht Johannes niet, hoe sterk de prijzen van de schepen ook gestegen waren. Die gingen nog wel meer omhoog. En er viel méér uit te halen als hij ze varen liet. Ah, welk een kapitaal bezat hij nu! Aanstonds een vloot van zes kustvaarders, waar van vier van het modernste en grootste type, en allemaal wel onderhouden en zeewaardig. Van arm Wadschipper had hij zich opgewerkt tot een man, wiens naam klonk in het Noorden! Rieks toestand was slechter geworden sinds de oorlog uitgebroken was. In haar mooie huis lag zij meestal te bed. Ze zag Johannes zelden. Hij was doorgaans op zee en wanneer hij thuiskwam tus sen twee reizen, had hij geen tijd voor haar, want dan moest hij naar de werf en naar allerhande kan toren. Zijn grote zaken vorderden veel werk. Zij had wel tijd en zij gebruikte die om voor haar zoons, maar vooral voor haar man, het enige te doen wat een zieke moeder kan doen voor man nen, die in gevaar verkeren. De Duitsers waren er. Johannes, staande op het sloependek van de Beatrix, zag ze trek ken over de weg langs het Damsterdiep. Tanks, kanonnen en vele vrachtauto's rolden naar het Westen. En op al die wagens grauwe helmen, die de soldaten over het voorhoofd en de oren zak ten, en van mensen halve duivels maakten. Vanmorgen was Johannes opgeschrikt door vlieg- tuiggeronk, kanongebulder en daverende explo sies. En nu waren daar de Duitsers al. Nederland werd overvallen door de vijand. Johannes was verbijsterd. De Europese oorlog had hij voorzien en al zijn berekeningen waren er op gebaseerd geweest dat deze lang en hard zou wor den. Maar in zijn calculaties was nooit begrepen dat Nederiand in oorlog zou geraken. Er zou hier dreiging zijn en schaarste zoals in '14-'18, maar oorlog, neen! Nu was de oorlog er. Nu was de vijand daar. En alles wat hij opgebouwd had stortte in elkaar. Dit schip, de vijand zou het roven. Zijn beide schepen aan de werf, klaar voor de proefvaart, ze werden daar gestolen. Hiddo was met de Bernhard in Engeland. Waar Roelof zat wist hij niet. In elk geval in het buitenland. Zijn schip zou stellig ook gestolen en vernietigd worden. Alleen de Wilhel mina lag vrij veilig in Rotterdam. Daar, in de ves ting Holland, kwam de vijand niet zo gauw. Maar dat was zijn kleinste en oudste schip. Verder was alles weg. Gister was hij rijk - hij had onlangs be rekend hoe rijk wel en hij had versteld gestaan - nu was hij arm en berooid. Datgene, waarvoor hij veertig jaar gevochten en gezwoegd had, was in één nacht vernietigd. Stom en versteend sloeg hij de opmars van het Duitse leger gade. Vijf dagen later, toen het weer mogelijk was, on danks verwoeste bruggen en vernielde wegen, in Groningen te komen, reisde Johannes naar zijn vrouw. Hij wist nu zekerder dan op die vrijdagmorgen dat alles weg was en dat de illusie, die hij naderhand gekoesterd had, dat het wel mee zou vallen, ijdel was. Hij was al door de Duitsers van zijn schip gezet, dat meegenomen was naar Emden. Zij had den op zijn beide schepen aan de werf ook al beslag gelegd. Dat de Bernhard uit Engeland terug zou komen, was uitgesloten sinds de Duitsers alle Nederlandse havens hadden. En de ijdele waan, die hij gekoesterd had, dat de Wilhelmina achter de Waterlinie veilig zijn zou, was gebarsten als een zeepbel. Rotterdam brandde als een hel en alle schepen op de Maas stonden in lichterlaaie. Van de Juliana wist hij niets, maar na al het andere koesterde hij niet de geringste hoop dat het schip nog behouden was. Hij kwam verslagen thuis. Riek lag met zware hartkloppingen in bed, doch toen hij binnenstapte, richtte zij zich op. God dank!" riep ze uit. „Jij bent althans in leven". (wordt vervolgd) OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvinweg 13 Tel. (0181413777 Tel. (0181624900 Honda-deater voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5