EiiAnDErf-niEuw5 Grote waardering voor de brandweer in de natte periode Drie koren zingen in Dirksland voor jubileum Woord en Daad Het Pieterpad Zendingsavond Raad Dirksland: Spullen voor rommelmarkt De Koningin Juliana weer te hulp geroepen Bejaardenmiddag CVB Dames 1 en Meisjes A Intermezzo uitgebekerd Heren 1 ronde verder Abonneert U op Eilanden-Nieuv\/s Wanddecoraties 'Herfst' in Bezoekerscentrum De Grevelingen VERVOLGVERHAAL Vrouwvolk aan boord 2e Blad DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 No. 6742 De brandweerploegen van de ge meente Dirksland hebben bij de hevige regenval van vorige week niet zomaar Gods water over Gods akker laten lopen. Dag en nacht zijn ze in de weer geweest om de schade zoveel mogelijk te beper ken; in de raadsvergadering van donderdagavond heeft burg. Boon stra de lof bezongen van z'n brand- en waterbestrijders en van de burgers voor hun support. "Verrukkelijk en hartverwarmend" noemde dhr. Boonstra de verhalen die hij uit brandweermonden heeft gehoord. "Alle soorten koeken en alle soorten kof fie hebben de mannen geproefd en de soep is overweldigend geweest" liet hij weten over het spontane en hartverwar mende antwoord van de bevolking op de inzet van de brandweer. Die inzet heeft de gemeente aan brand weersalarissen, aan brandstof voor de wagens en wat catering voor de man schappen ongeveer een ton gekost, maar dat zij zo. Namens de raad heeft dhr. Leeflang (RPF) z'n grote waardering laten horen. Verantwoording Een van de agendapunten was het voor stel 8500,— beschikbaar te stellen om grond die vervuild leek apart op te slaan, nu ligt ze bij de werkplaats van gemeen tewerken. Het gaat overigens niet om een grote hoeveelheid, afgegraven nadat bij de bouw van vier woningen aan de Philips- hoorfjesweg een "olielucht" was vastge steld. Later bleek de verontreiniging reuze mee te vallen en de grond mag zelfs weer als ophooggrond worden gebruikt. Een duidelijk geval van overdrijving, beoordeelde dhr. G. Robijn (PvdA) en het zou hem lief zijn als daar voortaan tegen zou worden gewaakt want het kost alleen maar geld: "hier in Dirksland heb ben altijd mensen gewoond en dus zul je wel overal wat verontreiniging aantref fen, bij gladheid werd vroeger koolas over de paadjes gegooid en restjes verf verdwenen in een gegraven putje in het hof, zo kun je Dirksland doorgaan en overal wel wat aantreffen". Dhr. Robijn maande gewoon met de beide benen op de grond te blijven en zich niet met die "onzin" in te laten bij 't minste en geringste alles te mobiliseren en een ont graving te beginnen. Bovendien leek het hem dat de eigenaar die de grond voor een hoge prijs verkocht óók aan de kos ten bij zou moeten dragen. Weth. Koningswoud toonde zich wat minder radicaal in z'n beoordeling, er was natuurlijk wel wat aan de hand geweest al is het deze keer heel goed afgelopen. De grond kan zelfs gebruikt worden bij de sanering van de Heul. Het leek ook dhr. van Prooijen raadzaam dat de "gemeentemensen" die gaan boren maar een knijper op de neus zetten, het gevraagde crediet werd gevoteerd, zij het door dhr. Robijn niet echt van harte. Hij mokte nog na: "....waar je boort boor je, zo'n klein procentje vervuiling vind je in het hele dorp. dat zou je dan helemaal moeten saneren maar daar is geen geld voor dus gebeurt het ook niet". Bijdrage "Calando" Aan de eilandelijke gemeenten is een eenmalige bijdrage gevraagd in de exploitatie van het hospice "Calando" in Dirksland. In het huis worden ongenee slijk zieken in hun laatste fase verzorgd, er wordt niet bewust levensverlengend of levensverkortend gehandeld. Persoonlij ke aandacht, pijn- en symptoombestrij ding staan in de zorg voorop. Dirkslands raad verklaarde zich "van harte" bereid tot verlening van een bedrag van 8400,— voor de aanleg van de tuin, een opvouwbare rolstoel en een rollator. In z'n commentaar verheelde dhr. G. Robijn niet dat de gemeente Goedereede zich er met z'n voorgenomen bijdrage van f 2500.— maar schraal af maakt, Oostflakkee nam nog geen besluit en Middelharnis heeft 3500,- in gedach ten. Het zou wel stijlvoller zijn geweest als de 4 gemeenten tot een zelfde bedrag zouden hebben besloten, vond dhr. Robijn. Zo vond de raad, "Calando" dient ten slotte het hele eiland en de regio's daar buiten, nu zo'n éénstemmigheid niet van harte is betoond vond dhr. Leeflang dat de gemeente Dirksland dan maar het goeie voorbeeld moet geven tegenover de andere gemeenten. Het verstrekken van een bijdrage was, zo herinnerde zich weth. Schouten, wel in de OGO vergadering besproken maar men was niet tot overeenstemming kun nen komen, zéker niet over een structu reel te verlenen bijdrage. Dat vooral omdat de exploitatie van een voorziening als "Calando" primair een zaak van de zorgverzekeraar is. Zorgcentrum De Vliedberg te Ouddorp op D.V. woensdag 21 oktober a.s. wordt er weer een bazar en rommelmarkt ge houden. De opbrengst komt ten goede aan de bewoners van De Vliedberg en ouderen uit de gemeente Goedereede. Over 2 jaar mag in samenwerking met verpleeghuis De Samaritaan een ver- pleeghuisunit gerealiseerd worden. De financiële middelen voor een groeps- ruimte ontbreken op dit moment (en worden niet gesubsidieerd). Door de opbrengsten van een aantal bazars hiervoor te reserveren kunnen wij dit misschien wel realiseren. Vertederende gehoortehaartjes U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK Misschien komt u de komende tijd nog spullen tegen die u niet meer gebruikt, wilt u dan aan ons denken. Wij zoeken nog diverse bruikbare artike len, boeken etc (geen groot meubilair) voor de rommelmarkt. U kunt deze spullen afgeven bij de re ceptie van De Vliedberg en zonodig kan het bij u thuis worden opgehaald. Bazarcommissie De Vliedberg De weer te Stelelndam gestationeerde reserveboot van de KNRM, de Koningin Juliana, werd op zaterdag 26 september te hulp geroepen voor het visbootje Delta 851Dit was met 2 personen aan het vis sen in de Eurogeul bij boei Euro 15 en kreeg daar te kampen met motorproble men. Via de Kustwachtpost Ouddorp werd ongeveer 19.30 uur alarm geslagen. Aangezien ze zich vlakbij station Hoek van Holland van de KNRM bevonden werd de daar gestationeerde reddingboot Kapiteins Hazewinkel te hulp geroepen. Het bootje moest echter naar Stellendam en daarom werd ook de bemanning van de Stellendamse reddingboot opgeroe pen. Zij voeren de Kapiteins Hazewinkel tegemoet. Tijdens het slepen door die boot gelukte het de bemanning van het visbootje de motor weer aan de praat te krijgen. Gezien de steeds haperende motor keerde de reddingboot niet terug, maar begeleidde de Delta 851 verder. Bij de SAM boei nam de Koningin Juliana de begeleiding over tot in de haven van Stellendam. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De CVB, afdeling Middelharnis/Som- melsdijk nodigt u uit op dinsdag 6 okto ber a.s. in 'De Hoeksteen' om ons 40- jarig jubileum te vieren. De heer J. M. v. d. Berg zal door middel van dia's herinneringen ophalen van de afgelopen jaren. Deze middag begint om 14.00 uur en zal in verband met dit jubi leum eindigen om 18.00 uur. We hopen op een fijne middag. Voor vervoer kunt u bellen naar mevr. C. Beket, tel. 482811. Volleybalseizoen 1998-1999 is gestart! MIDDELHARNIS - Na een relatief korte voorbereiding zijn de eerste volley balwedstrijden voor het nieuwe seizoen gespeeld. Drie bekerwedstrijden en één competitiewedstrijd stonden afgelopen weekend op het programma voor Inter mezzo. Aanstaande zaterdag zullen de eerste 'thuiswedstrijden' gespeeld wor den in Sporthal De Gooye te Dirksland. Dames 1 met de nieuwe trainer/coach Cor Makkus op de bank kende een valse start. In Bruinisse kon tegen VV Kwiek geen vuist gemaakt worden. Opvallend was de slechte service en een pass die overal kwam, behalve bij de spelverdeel- ster. Kwiek won overtuigend met 3-0. Meisjes A, dit jaar uitkomend in de Top klasse, verloor weliswaar ook van haar leeftijdgenoten van Kwiek, maar kon dit met opgeheven hoofd doen. In een aan trekkelijke wedstrijd werd het onderste uit de kan gehaald bij beide teams. Voor de meisjes van Intermezzo duurde het nog te lang. Alles werd gegeven in een spannende derde set (14-16), Kwiek had een langere adem en merkte in de vierde set dat Intermezzo haar kruit had ver schoten: 15-3 voor het team uit Bruinis se. Al met al gaf het spelnivo hoop voor de toekomst. Er kan wat volleybalspekta kel verwacht worden van meisjes A. Heren 1 speelde tegen Berkel 1 voor de beker. Met weinig wedstrijdritme in de benen moesten de Intermezzoërs er flink tegen aan. De eerste set bleek de trend te zetten voor een lange wedstrijd. Voor elk punt werd geknokt. Intermezzo won met 13-15. In de tweede set werd Berkel overklast met 5-15. De derde set was een copie van de eerste, met één verschil: Berkel won. In de vierde set had Inter mezzo een 'Blackout' een blamerende uitslag was het gevolg, 15-3 voor Berkel. Op D.V. zaterdag 3 oktober hopen drie koren medewerking te verlenen op een koor- en samenzangavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Woord en Daad. Deze koor- en samenzangavond wordt gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Naast veel samenzang kunt u lui steren naar zo'n 250 koorleden uit de drie hierna te noemen koren, nl. Chr. Sliedrechts Mannenkoor 'Ichthus', onder lei ding van Martin Zonnenberg, Dordrechts Chr. Gemengd zangkoor 'Osanna in Excelsis' onder leiding van Jan Kapaan en Sommelsdijks Chr. Gemengd koor 'Vox Huma na' eveneens o.l.v. Jan Kapaan. De avond begint om half acht. De deuren gaan om zeven uur open. De entree is vrij. De heer J. Dankers, bestuurslid Stichting Woord en Daad, heeft deze avond de leiding. Hij zal ook de meditatie verzorgen. Woord en Daad 25 jaar. Het begon in 1973 met een actie voor een weeshuis in India. De actie was zo succesvol dat een stich- tingt werd opgericht om het werk voort te zetten: Woord en Daad. Vijfentwintig jaar later is de stichting uitgegroeid tot een professionele organisatie die vanuit bijbelse opdracht werkt aan armoedebestrijding in 16 ontwikkelingslanden. Al 25 jaar is Woord en Daad voor veel mensen een kanaal om op verantwoorde wijze mee te helpen aan de ontwikkeling van derde wereld landen. Een belangrijk onderdeel van het werk is het adoptieprogramma. Momenteel gaat het om 23.000 kinde ren die via de stichting financiële steun ontvangen. Daarnaast is Woord en Daad actief op het gebied van gezondheid, drinkwa ter, onderwijs, dorpsontwikkeling en werkgelegenheid. In 1997 brachten de donateurs 18 miljoen gulden bijeen. De collecte van deze avond is voor Haïti. Haïti, eens een rijke kolonie, nu het armste land van het weste lijk halfrond. Het volk bestaat vooral uit nakomelingen van Afri kaanse negerslaven. Sinds 1987 werkt Woord en Daad er onder de Franse naam Parole et Action. De plattelandsgebieden zijn de armste van het land en er werken daar juist weinig andere ont wikkelingsorganisaties. Woord en Daad neemt daar de zorg voor diverse scholen, projecten voor moeder- en kindzorg, me disch werk, bevordering werkgelegenheid, technische onder steuning en landbouwverbetering. Geef om (voor) Haiti. Als u uw gave over wilt maken via de bank, dan kunt u dat doen op Rabobanknummer 3613.13.772 t.n.v. comité Woord en Daad Goeree Overflakkee te Middelharnis. In de beslissende vijfde set, met het rally-point systeem, won Intermezzo uit eindelijk eenvoudig met 8-15. Heren 1 bekert verder. In volleyballend Nederland krijgen de ploegen dit seizoen met enkele tot vele nieuwe tegenstanders te maken. De NEVOBO heeft Nederland opnieuw in gedeeld in grote regio's in plaats van de kleinere distrikten. Intermezzo speelt nu dus niet meer in distrikt 17 maar in regio Zuidwest, wat geografisch loopt van Rotterdam tot Tilburg tot Zeeuws-Vlaan- deren. Het verre reizen zal zoveel mo gelijk beperkt worden, echter des te hoger men speelt, des te groter wordt de kans dat dit wel gebeurt. Jongens B had de primeur om voor de competitie naar Brabant af te reizen. In Oud-Gastel werd gespeeld tegen Gavok. De wedstrijd ging gelijk op maar Gavok was de betere ploeg en won met 3-1. Programma zaterdag 3 oktober in Sporthal De Gooye te Dirksland 12.15 uur Heren 3 - Spirit 6 Jongens C (mix) - Switch'89 1 Meisjes A - Sliedrecht Sport 1 13.30 uur Meisjes C - Kwiek 1 14.00 uur Heren 2 - Kangoeroes 1 Dames 1 - Set UP 2 15.00 uur Meisjes B - Kwiek 1 16.00 uur Heren 1 - De Zebra's 3 Dames 2 -Flits 2 16.30 uur Jongens B - Kwiek 1 De toegang tot de wedstrijden is gratis. Voor wandelaars: Op maandag 5 oktober 1998 organiseert de V.U. Hellevoetsluis een lezing over het bekendste lange afstands wandelpad in Nederland, nl. het Pieterpad. Dit pad loopt van Pieterburen naar de Sint Pie- tersberg. Deze avond wordt verzorgd door de heer Wim V. d. Ende uit Zeist, ontwerper en controleur van het Pieterpad. Deze lezing (met dia's) wordt gehouden in 'De Ossehoek', Koninginnelaan 4 te Hellevoetsluis. Opgave: Jan Lageweg, tel. (0181) 312387. NIEUWE TONGE D.V. op woensdag 30 september belegt de zendingscommissie van de Hervorm de Gemeente te Nieuwe Tonge een zen dingsavond in de Hervormde Kerk. Ds. M. M. van Campen uit Hedel is uit genodigd om te spreken voor de G.Z.B. De avond begint om half acht. Een ieder wordt hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen. Vanaf vrijdag 2 oktober tot begin no vember zijn in bezoekerscentrum De Grevelingen diverse wanddecoraties te zieni van Ina van Bergen uit Ouddorp, met als thema de Herfst. De wanddecoraties zijn gemaakt van allerlei verschillende natuurlijke materia len, zoals bladeren, schelpen, hout, vruchten, zaden, gekleurde papiersoor ten, diverse metalen en nog veel meer. Veel materialen zoals bladeren, vruchten en bloemen verzamelt en droogt zij zelf. De herfst is daarvoor een uitstekend jaar getijde, omdat de natuur dan een schat aan materialen biedt. Ina gebruikt nooit verf, maar gaat uit van de natuurlijke kleuren en karakteristieke vormen en schoonheid, die haar materialen van zichzelf al bezitten. Simpele vormen komen beter tot hun recht en zijn vaak een harmonieuze com positie dan ingewikkelde constructies. Eenvoud in vorm is bij Ina de basis die zij prefereert boven veelheid en ingewik keldheid. Het is de eerste keer dat Ina een zo uitge breide expositie van wanddecoraties laat zien. Bezoekerscentrum De Grevelingen is iedere dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. K. Norel -54- Maar met-dat-al hij was gezegend. Door goede en slechte tijden heen was zijn be drijf gegroeid. Door een wereldoorlog en een zware crisis was hij niet enkel heen gekomen, maar hij was er sterker door geworden. Nu had hij dit bereikt. En het werd nog groter, voorspelde hij aan Riek. Voor de Wilhelmina en Juliana moesten nieuwe schepen komen, nog groter en sterker dan de Bemhard en de Beatrix. Hij zou die laten bouwen. Riek vroeg hem of dat niet te veel gewaagd zou zijn. De tijden waren boos. Er was nog veel meer rumoer in de wereld dan toen de Beatrix besteld werd. Er dreigde een nieuwe grote oorlog. „Daarom juist", zei Johannes. „Als er oorlog komt, zijn schepen goud waard!" Riek huiverde. Johannes hoopte op oorlog. Toen hij in de crisisjaren zo hard als ijzer was, had zij hem verdedigd tegen de jongens, wanneer die von den dat Johannes van het volk en van de zijnen te veel vergde voor te weinig loon en zelf had zij met vreugde en ongevraagd het vele zware werk ge daan, dat in die tijd noodzakelijk was. Het ging toen er op of er onder. Dat zij zichzelf daarbij had opgeofferd, zodat zij thans een wrak was, och, welke vrouw offert zich niet met vreugde op voor haar man en kinderen? Maar nu ging het niet meer om hun bestaan. Nu ging het er zelfs niet meer om of hun jongens hun bestemming zouden vinden. Zij waren alle drie kapitein op een goed schip. Jo hannes hunkerde naar goud en grootheid. En hij hoopte op oorlog om nog meer te krijgen. Dat was verschrikkelijk. Een droom van meer dan twintig jaar geleden dook uit haar onderbewustzijn op: een ijzeren kist, in het water zinkend, een wasgeel hoofd met sluike haren. Het was toen oorlog. Nu werd het weer oorlog. Zou in die nieuwe oorlog het geld Johannes naar de diepte slepen, nadat hij in de eerste oorlog was gespaard? Zij rilde. Hij merkte het. „Heb je het koud?" vroeg hij. Toen zei ze maar dat dat het was, want zij wist niet hoe zij hem van haar zorg vertellen moest, ofschoon zij vond dat het haar plicht was er met hem over te spreken. Die avond bladerde zij in haar Bijbel en tegen bed tijd, toen hij naar hun gewoonte een hoofdstuk iezen- wou, vroeg zij hem of hij Spreuken Ï5 wilde kiezen. Johannes deed het en terwijl hij verder las, bleven in haar oren klinken de woorden van vers 16: „Beter is weinig met de vreze des Heeren, dan een grote schat met onrust daarbij". Nadat hij het kapittel uit had, hield hij de Bijbel open, blijkbaar om iets te herlezen. Zij meende dat haar opzet was geslaagd. De oude Spreukendichter kon het veel beter zeggen dan zij. Doch inplaats van vers 16 herlas hij vers 6: „In het huis des rechtvaardigen is een grote schat". „Dat schijnt op ons te slaan, moeder", merkte hij op. En daarna sloeg hij het boek dicht. Riek was aanvankelijk verbluft, maar daarna werd zij erger ongerust. Beschouwde Johannes zijn voorspoed als een zegen Gods voor de rechtvaardige? Maar zijn jacht naar meer, waarbij een nieuwe oorlog hem zou moeten dienen, was toch zonde! Ging hij nu zonde als een zegen zien en hadden zelfs de waarschuwingen van de Bijbel geen vat op hem? Dan moest zij spreken, hoe onbekwaam zij er toe was. Ze uitte, beschroomd en moeilijk woorden zoekend, haar vrees dat hij in zijn jacht naar geld en goed vergeten zou dat eerst het Koninkrijk ge zocht moest worden. Onder haar spreken trok hij de wenkbrauwen omhoog. Daarop haalde zij aan wat hij gezegd had over zijn kansen bij een oorlog. Als hij zelfs hoopte op oorlog, opdat hij daardoor hun bezit vermeerderen kon. „Ik hoop niet op oorlog!" viel hij haar in de rede. „Ik wil alleen, als er eens oorlog komt, bij alle leed en narigheid, die hij zal brengen, de kansen grijpen, die er óók in zijn". Zij was uit het veld geslagen. Had zij kwaad van haar man gedacht? ,,Wij moeten nog danken. Riek", herinnerde Johannes. Kij zei het avondgebed met de gewende woor den:... Geef ons een goede rust... vergeef ons onze zonden... Riek bad in haar hart hierbij om vergeving van haar zonde van kwaaddenkendheid, maar tevens dat, indien haar man zijn hart toch zette op zijn vermogen, hij van die schadelijke weg afgebracht mocht worden en op de eeuwige weg geleid. In de nazomer van dat jaar - Johannes lag met de Beatrix in Zaandam - brak de oorlog tussen Duits land en Engeland en Frankrijk uit en mobiliseerde Nederland. Riek, die aan haar zieke hart heel wei nig hebben kon, was er zo door geschokt, dat ze moest liggen. Ze maakte zich in het bijzonder zor gen om de jongens, van wie de een een reis naar Schotland maakte, de andere naar Danzig was en de derde te Parijs moest wezen, dus alle drie in landen, die in de oorlog waren. Johannes trachtte haar gerust te stellen. Het viel met het gevaar best mee. Dat wist zij toch van vijf en twintig jaar ge leden? De jongens kwamen heus wel veilig bin nen. Johannes zelf was door het uitbreken van de oor log niet overrompeld. Hij had hem zien aankomen en had daarnaar gehandeld. De order op nog twee nieuwe schepen, die lang was overwogen, had hij kort geleden bij Van Dijk geplaatst en tegelijker tijd aan een scheepsmakelaar opgedragen uit te zien naar kopers voor de Wilhelmina en de Julia na, opdat hij met de opbrengst van de oude een deel van de kosten van de nieuwe schepen kon be talen. Thans trok hij echter de verkooporder in. Nu het oorlog werd, hield hij vast wat hij had. En hij wreef zijn handen. De opdracht voor de bouw van nieuwe schepen was precies op tijd gegeven. Hij had het maar weer goed geschoten! Kees en Roelof kwamen thuis. Ze waren wat geal tereerd. Roelof had een logger op een mijn zien lopen. Kees was op weg naar Schotland door een U-boot aangehouden, die hem eerst wilde torpede ren, maar de commandant had er van afgezien toen hij Kees' vrouw en zijn vier kleine kinderen aan dek zag staan. Johannes kon hun alteratie wel be grijpen, omdat zij de vorige oorlog slechts als kin deren hadden meegemaakt, maar hij zag in het geen zij hadden ondervonden geen reden om niet weer het zeegat uit te gaan. Die duikbootcomman dant was een engel van barmhartigheid in vergelij king tot zijn collega's uit de vorige oorlog en voor de mijnen moest je je niet al te bang maken. Natuurlijk moesten de vrouwen en kinderen aan wal en moesten de schepen behoorlijk worden uit gerust met reddingsmateriaal. Daarvoor had hij al regelingen getroffen. Zijn schip lag bij de werf. Hij had voor Riek en Geesje een mooie woning gehuurd. Voor de jongens wist hij ook wel goede huizen en hun schepen moesten aanstonds naar de helling. De arbeiders stonden daar al klaar om vei ligheidsvoorzieningen aan te brengen. Hij had alles met Van Dijk besproken. Kees wilde het liever op het binnenwater zoeken. Zijn vrouw stond daar sterk op en de Wilhelmina was voor de binnenvaart net zo geschikt als voor de kustvaart. Johannes wilde er echter niet van horen. De zeevaart gaf nu ongehoorde kansen. Hij wist dat van de vorige oorlog. Kees antwoordde dat de zeevaart ook ongehoorde kansen gaf om naar de kelder te gaan. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 5