NIEUWE BOEKEN e jamilieherichten I Good Luck faalt Zaterdag 3 oktober Presentatie boek Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw, circa 1600-1910 Gebr. de Waal de gehele dag GESLOTEN. Eilanclen-Nieuv\/s Vakanties Tan het Nationaal Retimafonds Drukkerij Abonneert U op Eilanden-Nieuv\^s FAMILIEBERICHTEN Schaart u om de goede Herder, gij, zijn schapen, hoort zijn stem! Zoekt hier ruste, dwaalt niet verder, o, het is zo goed bij Hem! Laat u door zijn hand geleiden; ziet, wat schenkt zijn liefd' u veel! Hij zal zegen u bereiden; kiest, o kiest het beste deel. Intens verdrietig, maar ook dankbaar dat haar een verder lijden bespaard is gebleven, geven wij u kennis dat van ons is heengegaan mijn lieve, zorg zame moeder, schoonmoeder, onze oma en mijn omoe ARJAANTJE JANNETJE VAN SPLUNDER-HOEK sinds 9 juni 1991 weduwe van Johannes van Splunder in de leeftijd van 79 jaar. „De Heer is mijn Herder". Abbenbroek: C. M. Poldervaart-van Splunder M. Poldervaart Ron en Miranda Pim Arjan en Carolien 28 september 1998 Hoflaan 11, Geervliet Correspondentie-adres: Wassenaarsestraat 14, 3216 BD Abbenbroek Gelegenheid tot condoleren: donderdag 1 oktober van 19.30 tot 20.30 uur in de grote zaal van de Gereformeerde kerk aan de Wilhelminastraat 30 te Zuidland. Vrijdag 2 oktober om 13.30 uur zal er een dienst ter nagedachtenis gehouden worden in de aula op de algemene begraafplaats aan de Dorpsweg te Oud- dorp, waarna omstreeks 14.15 uur de begrafenis zal plaats hebben op genoemde begraafplaats. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid de fami lie te condoleren in Hervormd verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Geen bloemen Met droefheid en verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van onze collega TOM WALDEKKER In een dienstverband gedurende bijna 17 jaar, ver vuld van grote toewijding en inzet, heeft Tom voor ons en onze cliënten, bijzonder veel bete kend. Door zijn opgewektheid en plichtsbesef was hij een voorbeeld voor ons allen. Ons medeleven gaat uit naar Emmy en de kinde ren. Dat zij de kracht mogen ontvangen om dit zware verlies te dragen. Directie en medewerkers van Schoutens en Retel, Accountants en belastingadviseurs A. Prince Tot onze diepe droefheid heeft de Heere van ons genomen onze geliefde oudste zuster, schoonzuster en tante ARJAANTJE JANNETJE HOEK weduwe van Joh. van Splunder in de leeftijd van 79 jaar. Heilige de Heere deze roepstem aan ons aller hart. A. Hoek-Borsboom P. V. d. Sluis-Hoek K. Tanis-Hoek W. Hoek M. Reniri N. Tanis-Hoek J. Tanis neven en nichten September 1998 In verband met het overlijden van onze collega TOM WALDEKKER is ons kantoor op donderdag 1 oktober Schoutens en Retel, Accountants en belastingadviseurs Sommelsdijk V^ OOLTGENSPLAAT Aanvang 13.00 uur o.a. stockkarren, rodeo's, keverklasse, sprinters Wij hebben hem slechts kort mogen kennen. Toch is de korte periode, waarin wij mochten genieten van de warme persoonlijkheid van TOM voor ons een leerzame en mooie tijd geweest. Ons leven is er heel veel rijker door geworden. Rob en Corry Maliepaard Mirjam, Esther, Tamara DANKBETUIGING Mede namens mijn man en kinderen bedank ik allen die, door middel van een kaart, attentie, telefoontje of bezoekje, meegeleefd hebben tij dens mijn opname in en thuiskomst uit het zie kenhuis. Uw meeleven, in welke vorm ook, heeft ons goed gedaan. Nogmaals hartelijk dank voor uw belangstelling. J. L. de Gans-v. d. Hoek Goudsbloemplein 10 3245 CE Sommelsdijk Tel. (0187) 48 37 16 is het blad voor uw Herman van Alfen, Door armoede en ellende. Verhalen uit de Tweede Wereldoorlog. Uitgeverij Frits Harde man, Ede. Gebonden. Geïllustreerd. 233 pag. Prijs 35,In deze bundel zijn 37 oorlogsverhalen samengebracht, naverteld door de nu in Canada wonende Herman van Alfen. De meeste van de verhaalde gebeurtenissen vonden in of nabij Veenendaal plaats. De ster wees mij de weg. Gedichten met betrekking tot Kerst. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Gebonden. 48 pag. Prijs 14,95. Er is op en rond het Kerstfeest telkens weer vraag naar bij belse gedichten. Willem van de Heuvel heeft hierin willen voorzien door dit bun deltje uit te geven. Enkele namen van de dichters: Co 't Hart, Arjen van Hoorn, Mies Vreugdenhil en Wim Plomp. De opgenomen illustraties van Rino Visser zijn heel aansprekend. Arjen van Hoorn, Mientje. Trilogie. Gebonden. 599 pag. Prijs 34,90 en Wolken boven Welte vreden. Gebon den. 218 pag. Prijs 24,95. Beide boe ken verschenen bij Frits Hardeman, Ede. Het verhaal van Mientje Holdert is ooit als feuilleton in het Reformatorisch Dagblad verschenen. Dat is al bijna twintig jaar geleden. De derde druk van deze trilogie geeft gelegenheid deze roman nog eens te lezen. Wolken boven Weltevreden is het vierde deel. Nu al kondigt de uitgever daarop nog een ver volg aan, dat te zijner tijd verschijnen zal. Ds. C. J. Meeuse, Verborgen omgang. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Paper back. 48 pag. Prijs 9,75. De volledige titel van dit mooie boekje is als volgt: Verborgen omgang. Over de noodzaak en het nut van de verborgen godsdienst. Uit het Engels vertaald. !Vlet daarbij vra gen voor dagelijks zelfonderzoek en vijf- üg plichten voor ieder oprecht gelovige. Opgesteld door Jacobus Koelman en opnieuw uitgegeven door ds. C.J. Meeu- se, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Nunspeet. Het Woord voor- VAN DER BOOM af in dit boekje is van ds. Meeuse, het initiatief tot heruitgave is eveneens van hem, maar de inhoud van dit geschriftje is van de uitnemende 'oude schrijver' lacobus Koelman (t 1695). Hij was één van de predikers die in zijn dagen heeft aangedrongen op een 'nadere reforma tie'. Hij bedoelde daarmee een verder gaande hervorming, namelijk van leer en van leven, uitkomend in een door Gods Woord gestempeld maatschappelijk leven maar vooral in een persoonlijk leven waarin de praktijk van de godza ligheid zichtbaar zou zijn. In dat kader moet de inhoud van dit boekje worden gezien. Want de wortel van de naar bui ten zichtbare godsdienst ligt in 'de ver borgen godsdienst'. De noodzaak en het nut daarvan worden in dit boekje bena drukt. Ds. Meeuse (in de lijn van Koel man): //ef geheim van de ware Gods vrucht is de steeds vernieuwde veroot moediging en het steeds weer bij de Bron gebracht worden. Edna Gerstner, Idelette van Bure. De vrouw van Johannes Calvijn. Uitge verij De Banier, Utrecht. Gebonden. 177 pag. Een novelle - bijna een roman - die de vrouw van de Geneefse reforma tor Calvijn tot hoofdpersoon heeft. Van haar is niet zoveel bekend. Toch nam zij in het leven van de grote man van Gene ve een belangrijke plaats in. Edna Gerst ner beschrijft haar leven op prachtige wijze. Met gevoel voor subtiele elemen ten. De vertaling en bewerking is van Evert Kuijt. De Banier zorgde voor een smaakvolle uitgave. Aanbevolen! Dr. H. Schroten, De brieven aan de Thessalonicenzen. Voor de gemeente verklaard. Uitgeverij Boekencentrum, Zoetermeer. Paperback. 120 pag. Prijs 22,50. De schrijver overleed in 1978 op 75-jarige leeftijd. Hij was in leven Beatreiaaapatient? WiJt wd een* zorgeloos met vakantfe? Het Hatloaaal Reamafbnds orgaai- SÈ&A aJ 40 jaar aangepaste vafcaai8èfe^«tt voor iedêïeett die reuma heeft. Reizea naar zowel Wa- aea- als baitealaad per boot, bus of'^Megöiig. wataieer weteft over het reisprogramma vaa het Natioftaal Reumafonds, vraag dan onze vakan tiegids voor 1999 aan. Wij noteren uw gegevens en zorgen dat u de gids krijgt toegestuurd. U I<unt de gids bestellen via ons landelijk Reuma Informatie Centrum, waar u natuurlijk ook voor vragen over reuma of de andere activiteiten van het Nationaal Reumafonds terecht kunt. Nationaal Reumafonds Telefoon 0900-20 25 110 Bel 0800-1210: Op maandag 5 oktober 1998 vindt om 15.00 uur in de Nederlandse Hervorm de Kerk te Kapelle de presentatie plaats van het boek Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw, circa 1600-1910, geschreven door dr. P. R. Priester. De Minister van Landbouw, de heer drs. H. H. Apotheker zal het eerste exem plaar van het boek in ontvangst ne men. Verder ontvangen prof. dr. C. M. Karssen, Rector Magnificus van de Landbouwuniversiteit Wageningen, en drs. G. L. C. M. de Kok, lid van het College van Gedeputeerde Staten van de Provinciale Staten van de Provincie Zeeland uit handen van de auteur een exemplaar van het boek. Dit boek, waartoe de werkzaamheden in 1991 zijn gestart, is een initiatief van de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland. Naast de stichting participeerde de Land bouwuniversiteit Wageningen in dit pro ject. De Provincie Zeeland, tal van Zeeuwse gemeenten, waterschappen, bedrijven en instellingen leverden een financiële bijdrage. Op grond van vele nieuwe historische gegevens is de auteur er in geslaagd een breed overzicht te geven van de geschiedenis van de Zeeuwse land bouw in de drie eeuwen tussen circa 1600 en 1910. Deze drie eeuwen vormden een laatste fase in de geschiedenis van het oude Zeeuwse landbouwbedrijf. Door de moderniseringsprocessen die in de twin tigste eeuw plaatsgrepen, verdween de oude wijze van boeren definitief uit de provincie. In dit boek wordt de geschie denis van die traditionele Zeeuwse land bouw beschreven. Het verhaal dat erin wordt verteld is zowel voor wat betreft de periode die het beslaat als de onder werpen die het omvat, uniek. Het boek beslaat de gehele provincie en behandelt, naast de landbouw, ook de bevolking, het landschap, de waterstaat, het over heidsbeleid, de eigendomsverhoudingen, de economische structuur, de handel, de prijzen, de lonen en de consumptie. De auteur. Peter Priester, ontvouwt daar bij een geheel nieuwe visie op het Zeeuwse verleden en kritiseert geves tigde historische opvattingen en my then. Door gebruik te maken van niet eerder geraadpleegde bronnen kon de agrarische geschiedenis van Zeeland worden herschreven. Het boek verhaalt van een provincie die in de drie eeuwen na circa 1600 naar de periferie van het economisch centrum Holland werd gedrongen. De Zeeuwse handel en nijverheid bleven in ontwikke ling sterk achter op de Hollandse. Zee land kreeg daardoor een steeds landelij ker karakter. De landbouw in de provin cie was naar eigentijdse maatstaven evenwel zeer modern, uiterst productief en wist te profiteren van de toenemende afzetmogelijkheden in zowel Holland als Engeland. Zeeuwse boeren slaagden erin eeuwenlang rijke oogsten van het land te halen. De opbrengsten waren dankzij de technieken van de 'Zeeuwsche tarwe- teelt' in internationaal opzicht zelfs zeer hoog. Die voorlijkheid bracht echter met zich mee dat verdere groei uitgesloten was. Ecologische beperkingen begrens den immers de mogelijkheden van de oude landbouw. Deze onzichtbare grens droeg ertoe bij dat in de negentiende eeuw, toen de plattelandsbevolking plot seling sterk begon toe te nemen en de vraag naar agrarische werkgelegenheid groter was dan ooit, een moeilijke tijd voor de landarbeiders aanbrak. Velen waren toen genoodzaakt de provincie te verlaten en het geluk elders te beproe ven, onder meer in Noord-Amerika. Een keerpunt kwam eerst tegen het einde van de onderzochte periode. In de twintigste eeuw vertoonde de stedelijke economie eindelijk weer eens wat groei. Tegelijkertijd maakte de introductie van kunstmest, nieuwe gewasrassen en nieu we werktuigen een 'groene revolutie' in de landbouw mogelijk. Het oude land bouwbedrijf maakte geleidelijk plaats voor het huidige, moderne bedrijf. De geschiedenis van de Zeeuwse land bouw is een boek waarin het vervolg niemand aan voorbij zal kunnen gaan. Het verhaal wordt onderbouwd met een indrukwekkende hoeveelheid nieuwe gegevens over het Zeeuwse verleden. Het boek is geïllustreerd met fotomateri aal en beslaat 880 pagina's, compleet met tabellen, grafieken, kaarten en noten. Het is na 5 oktober verkrijgbaar in alle Zeeuwse boekhandels. Prijs 95,-. hervormd predikant en behoorde tot de gereformeerde richting in de Nederland se Hervormde Kerk. Dat belette hem echter niet actief betrokken te zijn bij de voorbereiding van de nieuwe kerkorde (1951) alsmede van de nieuwe psalmbe rijming (1968). Na zijn overlijden zijn enkele fraaie bundels met bijbelverkla ringen - namelijk over Job en over Open baringen - verschenen. Onlangs werd de trits gecompleteerd met dit boek over de Thessalonicenzenbrieven. Aan alle drie is de ondertitel meegegeven Voor de gemeente verklaard. Op de gemeente heeft dr. Schroten zijn verklaring en gericht. Deze boeken, inclusief het nu verschenene, munten uit door eenvoud, helderheid en Schriftgetrouwheid. J. Roelevink, J. R. Smit en G. van Vel zen, Dicht bij de eenheid. Een handrei king voor een geeste lijk gesprek over Samen op Weg. Uitgeverij Boekencen trum, Zoetermeer. Paperback. 194 pag. Prijs 19,90. Aan de vele publica ties rond het Samen-op-Wegproces heeft de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk er met dit boek één toegevoegd. Het is een bundel met welgeteld twintig bijdragen waarin een groot getal onderwerpen (kort) wordt aangesneden. De CV wil hiermee de plaatselijke gemeenten dienen. Het boek bestaat uit drie delen: Eenheid in Chris tus, Eenheid in de kerk en Eenheid in het leven. Aan de orde komen o.m. the ma's als: (aspecten van) de theologie, het kerkelijke leven, de liturgie, het gezins leven en de ethiek. Met de bedoeling dat gereformeerde, hervormde en lutherse gemeenteleden op basis hiervan met elkaar in gesprek komen en blijven. Het aan de gang zijnde kerkelijke fusieproces als zodanig komt daarbij maar heel mar ginaal aan de orde. Dr. M. J. Paul, Vergeving en genezing. Ziekenzalving in de christelijke gemeente. Uitge verij Boekencentrum, Zoetermeer. Paperback. 164 pag. Prijs 28,50. Ik typeer de inhoud van dit boek, dat veler aandacht heeft getrokken, als moedig en eerlijk. De lezers van Eilanden-nieuws kennen ds. Paul wel: de hervormde dominee van Dirksland. Daarnaast is hij in deeltijd als zieken huispredikant werkzaam in het Van Weel-Bethesdaziekenhuis aldaar. Een aantal jaren geleden kwam ds. Paul in aanraking met de vraag uit zijn gemeente om toepassing van ziekenzalving. Het heeft hem gebracht tot bezinning op dit onderwerp. Gedachtig aan wat er (o.m.) staat in Jacobus 5 13-16. In dit boekje, dat een grondige bestudering van de des betreffende Schriftgegevens bevat, komt de schrijver tot de conclusie dat hier inderdaad een taak voor de ambtsdragers geldt. De apostolische opdracht heeft haar geldigheid nog niet verloren, aldus de auteur. Overigens is ds. Paul niet de eerste die zich op basis van wat de Schrift diengaande zegt, een oordeel heeft gevormd. Ik noem de namen van de nieuwtestamentici Versteeg, Floor en Van Bruggen. Zij kwamen tot andere gevolgtrekkingen. Toch wil ik de waarde van deze studie benadrukken. Ds. Paul gaat uiterst zorgvuldig met de Schriftge gevens om. En als hij zijn conclusies trekt, is elke zweem van drijverigheid hem vreemd. Mij leerde dit boekje in elk geval dat we ons moderne omgaan met ziekte en genezing nog wel eens mogen toetsen aan de Heilige Schrift. 'Dit geslacht vaart niet uit dan door bidden en vasten... Alister McGrath, Jezus. De God die mens werd. Uitgeverij Boekencen trum, Zoetermeer. Paperback. 222 pag. Prijs 32,50. Het is zeer te hopen dat dit boek in de huidige theologi sche discussies niet onopgemerkt zal blijven. De schrijver is een uiterst begaafd en zeer gerenommeerd publicist. Hij is rec tor van Wycliffe Hall en als docent ver bonden aan de prestigieuze theologische faculteit van Oxford University te Enge land. Bij het schrijven van dit boek over de persoon en het werk van de Heere Jezus laat McGrath merken dat hij de Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk -^ Postbus 27 3240 AA Middelharnis Tel. (0187)471020 Fax (0187) 48 5736 S- iS k" Heilige Schrift erkent als het Woord van God, dat hij eerbied heeft voor de traditie van de kerk en dat hij de vragen van zijn eigen tijd kent. Gebaseerd als dit boek is op bestudering van de Schriften, loopt het in wezen uit op een hernieuwd plei dooi tot erkenning van de Christus der Schriften - God en mens in één persoon, slechts te kennen door het ware geloo/ Want: al ware Christus duizend maal naar Bethlehem gekomen Maar niet in u geboren, het ware u ten oordeel (pag. 220). Hier volgen nog enkele titels en verdere gegevens van boeken die onlangs bij Boekencentrum te Zoetermeer versche nen. Psalmen. Dicht bij God wonen, door ds. Niek Tramper, werkzaam bij de Gereformeerde Zendingsbond. Verkla ring van een tiental Psalmen. Verschenen in de serie: Luisterend leven. Deze boe- kenreeks richt zich op de persoonlijke stille tijd en/of het gebruik in de bijbel kring. Paperback. 128 pag. Prijs 21,50. Drs. P.L. de Jong. En God sprak. Over de zeven scheppingsdagen. De schrijver is als hervormd predikant verbonden aan de Oude of Pelgrimsvaderskerk van Rot- terdam-Delfhaven. Ds. De Jong toont de scheppingsdagen als de armen van een menorah die steun vinden in elkaar en met elkaar verbonden zijn door de staan der. Aan elke bijbelstudie zijn vragen toegevoegd. Paperback. 79 pag. Prijs 17,50. Marie Hüsing, een Duitse diacones, schreef: Om mee te beginnen. Gedach ten voor verga deropeningen en medi tatieve momenten. Korte teksten en gebeden zijn opgenomen. Paper back. 127 pag. Prijs 23,50. Het gebed van Jezus, door Tom Wright. Een bespreking van het Onze Vader tegen dé achtergrond van de historische context. Paperback. 73 pag. Prijs 18,50. JMJK SCHIEDAM - Zaterdag 26 september was Harga de tegenstander van Good Luck, wat even veel punten had na drie gespeelde wedstrijden. Good Luck ging zwak van start en stond binnen enkele minuten al door een straf- worp op 1-0. Na vele minuten en vele gemisten kansen van Good Luck kwam Harga op 2-0 en later ook door strafwor- pen zelfs op 4-0. De ploeg uit Middel harnis werd even wakker en ging wat sneller spelen. Door goed samenspel tus sen Marja van Splunter, Nico Overduin en Marcel Kievit wist deze laatste twee maal van afstand te scoren. Lange tijd bleef de score uit, totdat Steven Vogelaar de vrijgespeelde Heidi Kamerling kon aanspelen en deze van afstand het doel kon treffen 4-3. Net voor rust kreeg Good Luck nog een strafworp tegen en ging de ploeg met een 5-3 achterstand de kleedkamers in. Na rust ging Good Luck goed door en gaf Samantha Krijgtsman vanuit een vrije bal Marcel Kievit de kans om te scoren, 5-4. Harga had enige moeite met de verdediging van Good Luck, maar kon toch de 6-4 aantekenen. Door goed verdedigend werk bleef deze stand gerui me tijd staan. Deze ban werd gebroken, toen Marjon Soeteman, Heidi Kamerling aanspeelde, zodat deze vanaf stand de 6-5 aantekende. Enkele minuten later zorgde Jan-Willem de Vos met een indi viduele actie voor de gelijkmaker. Na een lange strijd, vele gemiste kansen en strafworpen was Good Luck eindelijk naast het zeer zwak spelende Harga ge komen. Vrijwel gelijk na de 6-6 profi teerde Harga van een zwak verdedigende fout, zodat de ploeg op 7-6 kwam. Zo'n tien minuten voor het eindsignaal kwam Leo van der Made op de plaats van Ste ven Vogelaar, helaas kon ook deze niets meer veranderen aan de eindstand van 7-6. Verdedigend zat het dan redelijk dicht, maar vooral aanvallend miste de ploeg van coach Peter van Vliet veel scherpte tegen deze zeer matige tegenstander. BOEKEN EN MUZIEK ^i Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187)4826 14-Fax (0187)484520 (basis gesprekstarief} Kinderen horen in de klas, niet in de fabriel<. Word daarom Novib-donateur voor f 12,50 per maand, dan steunt u de strijd tegen kinderarbeid. dan kunnen binnenkort nog meer kinderen naar school. I\i Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 ï5r

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3