Scoutingclub Jan Joosten in Ouddorp heeft eigen liome Groep Stadtenaren biedt Waterschapsbestuur petitie aan Tegemoetkoming voor schade wateroverlast 3151. K-& JUL MINNAARD XirllG VASTGOED Vraag om gemaal in Stad weer operationeel te maken Uitslag viswedstrijd in havenkanaal M'harnis Gemengd koor 'Excelsior' maakt succesvolle buitenlandse concertreis POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per min; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Zowel bedrijven als particulieren kunnen een deel van hun schade en kosten vergoed krijgen die zij heb ben geleden als gevolg van de ex treme regen op 13 en 14 september in bepaalde regio's in Nederland. Voorwaarde is onder meer dat de schade niet te verzekeren was. Voor informatie over de regelingen rond de schade is een speciaal tele foonnummer geopend: 0800-0526. Goeree-Overflakkee B.V. Voorde koop of verkoop van uw woning Groot wonder In 't zilver De opening Wim... Extreem Beregening Hengelaarsver. Krammer 26-09-1998 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 No. 6742 Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 Dit schrijft staatssecretaris drs. G. M. de Vries (Binnenlandse Zaken en Konink- rijkgsrelaties) aan de Tweede Kamer. De schadevergoedingen zijn mogelijk door dat de Wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongevallen (WTS) van toepassing is verklaard op de schade die door de recente wateroverlast is ontstaan. Op 1 oktober wordt bekend voor welke gebieden in Nederland de schadevergoe- dingsregeiing precies geldt. Vanaf die datum zijn op de gemeentehuizen in die regio's formulieren beschikbaar om de (gedeeltelijke) schadevergoeding aan te vragen. Het agentschap LASER van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij zal de aanvragen voor schadever goeding afhandelen. LASER heeft een speciaal telefoonnummer geopend: 0800- 0526. Dit nummer is door de week bereikbaar van 8.30 tot 22.00 uur, en in het weekend van 8.30 tot 17.30 uur. Voor het opnemen en vaststellen van de schade zuilen onafhankelijke experts worden ingeschakeld. Bedrijven in de schadegebieden kunnen een schadevergoeding krijgen van 65 procent zolang de vastgestelde schade lager is dan ongeveer 28.600 gulden. Boven dat bedrag wordt alles vergoed. Daardoor is het eigen risico voor bedrij ven beperkt tot 10.000 gulden. Particulieren kunnen 90 procent vergoed krijgen van onverzekerbare inboedel schade tot 20.000 gulden. Van de inboe delschade tussen de 20.000 en 30.000 gulden wordt 75 procent vergoed, van de inboedelschade tussen de 30.000 en 60.000 gulden wordt 50 procent vergoed. Voor opstalschade tot 60.000 gulden kunnen particulieren 90 procent vergoed krijgen. Voor opstal- en inboedelschade (samen) hovende 60.000 gulden is er geen tegemoetkoming. In alle gevallen (bedrijven en particulie ren) geldt een drempelbedrag van 2000 gulden: schadegevallen die onder dat be drag blijven worden niet in behandeling genomen. Een (gedeeltelijke) vergoeding is in prin cipe mogelijk voor onverzekerbare scha de aan gebouwen, inboedel, de openbare infrastructuur, verlies of beschadiging van agrarische gewassen ('teeltplanscha- de') en bedrijfsschade (productieverlies; voor omzetverlies is er geen tegemoetko ming). Ook is in principe een tegemoetkoming mogelijk voor kosten die gemaakt zijn bij transport en opslag van goederen. Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 voor kosten om verdere schade te beper ken en voor de kosten van het opruimen. Op dit moment is de hoogte van de totale schade nog niet goed te ramen. De kos ten voor de tegemoetkomingen en de uit voeringskosten komen ten laste van de rijksbegroting. Het kabinet heeft tot de schadevergoe dingsregeling besloten gezien het uitzon derlijke karakter van de overlast die ont stond door de extreme regenval op 13 en 14 september. In bepaalde gebieden viel er meer dan 100 millimeter. Dat gebeurt minder dan eens in de 125 jaar. Het bleek noodzakelijk verschillende hulp verleningsdiensten gecoördineerd in te zetten op een schaal die de gebruikelijke samenleving te boven gaat. In de getrof fen gebieden was sprake van maatschap pelijke ontwrichting. Tenslotte bleek dat veel schade niet te verzekeren was. Hoewel de WTS oor spronkelijk is bedoeld voor schade door rivieroverstromingen en aardbevingen, heeft het kabinet gezien de bijzondere situatie bij wijze van uitzondering beslo ten de wet van toepassing te verklaren voor de schade als gevolg van de extre me regenval. Het clubgebouw tegen het decor van dit vriendelijk stillevt Voor scoutinggroep Jan Joosten uit Ouddorp was er zaterdag niet één vuiltje aan de lucht. Zelfs geen regen druppel, want het was op het 'green, green grass of home' een uitgelezen mooie herfstdag die ook door geen figuurlijk vuiltje werd verstoord. Zelfs dat bleef uit en zo werd de dag van de ingebruikname van het eerste eigen clubgebouw een ware feestdag voor de groep die sinds de oprichting in 1996 'in tenten had gewoond'. Die Bijbelse beeldspraak zal door de groep, zo'n vijfendertig scouts, best worden verstaan. Hun bijeenkomsten, zo ook die van zaterdagmiddag, worden met Bijbellezing en gebed ge opend, want de groep Jan Joosten is ontsproten aan de Doops gezinde Gemeente van Ouddorp, door bemoeinis van Dick Boer, nu Hervormd predikant te Zwartewaal en Floor v. d. Tol uit Middelhamis. Zij en hun mede-leidinggevenden gaan de scouts voor in de intentie waarmee de groep werd opgericht, tot opbouw van de onderlinge vriendschap, tot liefde voor de natuur en vóór alles tot eer van Zijn Naam. Een eigen clubhuis had van meet af aan als een eerste behoefte gegolden, want de scouts kwamen, verspreid over 3 locaties, bij elkaar en dat bevorderde niet de eenheid die werd nagestreefd. Wel werd al gauw - in Zwijndrecht - een geschikt houten ge bouw gevonden maar toen nog ontbraken de financiële midde len daarvoor. De heerTieks, voorzitter van de Stichting ervoer het als een groot wonder dat het vertrouwen niet was beschaamd en dat de ruim tachtigduizend gulden die met de aanschaf en plaatsing gemoeid was nu zelfs zijn betaald. De ervaring leerde de scouts dat ze in geen ding bezorgd hoeven te zijn, ook een les. „Grote God wij loven U" werd door de scouts en de genodigden gezongen, onder leiding van ds. Boer wie het een vreugd is de jeugd een plezie rige vrijetijdsbesteding als de scouting te kunnen geven. De groep Goedereede wijkt qua levensbeschouwelijke opstel ling iets af van vele andere groepen in den lande, maar is voor het overige heel loyaal aan Scouting Nederland. „Wij hebben een scoutinggroep met een plus waar we heel dankbaar voor zijn", stelde de heer Boer dan ook vast en hij deed dat zonder zelfverheffing. Ze te verheffen was ook niet de bedoeling waarom de heer v. d. Tol en de heer Westdijk naar voren werden geroepen, maar ze hadden wel wat extra waardering verdiend, vond de groep. Na mens Scouting Nederland ontvangen zij de zilveren speld van Verdienste voor de enorme inzet die zij hebben getoond bij de opbouw van het clubhuis. Onderde belangstellenden ook ds. Smink. Hij had -zei hij -het aanvankelijke visioen over de oprichting van een scoutinggroep niet gedeeld, maar, nu die er gekomen is, nu het visioen sterker gebleken is dan alle schijnbare obstakels, nu verleent ook de Doopsgezinde predikant de groep graag, en van harte, alle sup port bij het bieden van een andere vorm van kerkelijk jeugd werk. „Er zit een scout in ons allemaal", zo heeft ds. desgevraagd vast gesteld, „een spoorzoeker die begeert het pad begaanbaar te maken voor zichzelf en voor de ander en voor de natuur". Het stemt ds. Smink tot dankbaarheid wanneer die weg gemarkeerd wordt door vriendelijkheid en zorgzaamheid in de geest van Jezus Christus. Geen cadeau had ds. meegebracht piaar in de plaats daarvan had hij, als voorzitter van de kerkenraad een lucratiever suggestie, namelijk het kerkbestuur te vragen het bedrag dat de scouting groep van haar leende door de vingers te zien. De officiële opening had vervolgens door burgemeester Sinke plaats. Hij opende de deur van het gebouw - geplaatst vlakbij de ijsbaan aan de Hofdijksweg - aan de komst waarvan de gemeen te alle medewerking heeft gegeven. De middag slaagde bijzonder, mede dankzij het prachtige weer. De welpen en de scouts hadden een geweldige (spel)middag, misschien wel zo mooi als de middag die de Ouddorpse Wim Breen beleefde. Hij ging lopend de .scoutsband voorop die vanaf de Doopsgezinde kerk naar het clubgebouw marcheerde. Waar immers zou de band zijn verdaagd zonder dat Wim ze gewezen had en zonder dat hij - zwakbegaafd maar heel muziekgevoelig - had gedirigeerd? Wim werd niet bruut weggestuurd, gelukkig niet: „Zorgzaam heid in de geest van Jezus Christus". Ook ds. Smink heeft zich dat op de openingsmiddag zien voltrekken. De heer Wagner (l) overhandigt de petitie aan dijkgraaf Goekoop De wateroverlast ten gevolge van de op zondag 13 en maandag 14 september neergestorte 140 mm hemelwater is een 'hot item' geweest op de vrijdag gehouden Verenigde Vergadering, de 71e, van het Waterschap Goeree-Overflak kee. Terwille van een groep Stadse burgers werd zelfs inbreuk ge maakt op het protocol van de ver gadering, want de verontruste Stadtenaars hadden een ernstige boodschap waaraan dijkgraaf Goe koop al aan het begin van de ver gadering alle ruimte gaf. Door de heer J. Wagner werd die bood schap, in de vorm van een door ruim zevenhonderd handtekenaren gesteunde petitie, aan de dijkgraaf aangeboden. De Stadse bevolking gaf daarmee de nood zaak te kennen dat het ooit buiten ge bruik gestelde watergemaal aan de Engeltjeskreek weer in functie wordt hersteld om bij calamiteiten weer opera tioneel te kunnen zijn. Nu dat bij de zware regenval onmogelijk was hebben delen van het dorp langdurig waterlast ondervonden. De Stadtenaren wezen er in de petitie op dat het gemaal nog steeds intact is, zij het dat er in het afwateringskanaal beton is gestort, maar dat zou weer te verwijderen zijn. Bij calamiteiten zou het gemaal weer snel inzetbaar kunnen zijn. Ruim zevenhonderd inwoners gaven met het plaatsen van hun handtekening gevolg aan de oproep van het gevormde comité mee te willen helpen 'Stad droog te houden' Het dringend verzoek van de Stadse bevolking zal in de evaluatie die wordt opgemaakt zeker betrokken worden, zo werd door de dijkgraaf toegezegd. Tech nisch zou het wellicht mogelijk zijn het gemaal weer operationeel te doen zijn, maar het zal dan wel een duidelijke méérwaarde moeten hebben voor Stad en de omgeving. De betonstort heeft overi gens plaatsgevonden omdat een klep lekte. Het openingswoord van dijkgraaf Goe koop was ook geladen met een terugblik op de extreme regenval zoals die - statis tisch gezien - maar eenmaal in de hon derddertig jaar voorkomt. Door het Wa terschap en het gevormde crisisteam werd alert gereageerd, o.a. door via de kabelkrant berichten te verspreiden al moest later blijken dat de kabelkrant niet in het buitengebied ontvangen wordt. Na donderdag is het peil in het hele ge bied gaan zakken (de bemalingscapaci- teit was met 40% toegenomen) maar 'ernstige gevolgen' voor de bewoners waren toen al aangericht. Zelf lijdt het Waterschap een schade die globaal in de richting van 9,35 miljoen wordt ge dacht. Dijkgraaf Goekoop verklaarde het Wa terschap open te staan voor opbouwende kritiek. Het Waterloopkundig Laborato rium te Goes zal betrokken worden bij de technische evaluatie. Met bijzonder veel waardering heeft dijkgraaf Goekoop gesproken over de wijze waarop het Flakkeese volk zich heeft opgesteld, eensgezind, veerkrachtig en gemotiveerd waar mogelijk mee te helpen. Die dank gold ook de brandweer ploegen, de vele vrijwilligers en de Waterschapsmedewerkers die allen ge zamenlijk een enorme inzet hebben ge pleegd waarop de heer Goekoop en velen met hem met erkentelijkheid terugzien. Wederkerig werd waardering tot uitdruk king gebracht jegens dijkgraaf en heem raden en het Waterschapspersoneel. Hoofdingelad de heer G. Joppe meende dat in naam van de gehele Flakkeese be volking te mogen doen. Gebleken is dat een klein Waterschap een grote daadkracht in zich bergt", liet de heer A. E. Struik waarderend horen. Wat hem betreft moet het blijven zoals het is, géén samenvoeging. De heer D. van Loon vond niet zoveel gehoor voor zijn vaststelling dat in het waterafvoersysteem 'fundamentele fou ten' voorkomen. Het gebied rond het gemaal de Haas-van Dorsser krijgt veel water uit hoger gele gen polders. De Vergadering werd het er - kritiekloos - over eens en had daar begrip voor dat de voorzieningen die er zijn niet op extremiteiten zijn gebaseerd. Hoofdingeland mevrouw Both heeft ten besluite van de bespreking haar bevin ding aldus woorden gegeven: „Ik heb ze bezig gezien, m'n petje af!" Waarmee ze doelde op iedereen die geholpen heeft het beste ervan te maken, c.q. „de ellen de zoveel mogelijk te verzachten", zo noemde het de dijkgraaf Het Waterschap heeft richting alle ge troffen ingelanden het gebaar gemaakt de verzending van de aanslagen - die dezer dagen ter post hadden zullen gaan - twee maanden op te schorten. Het leek het Waterschap onkies jegens de vele gedu peerden hen nu met de aanslag te con fronteren. Nu het overtollige hemelwater dankzij enorm veel inspanning was verdwenen leek het begrip 'beregening' totaal we zensvreemd, maar in de Rondvraag heeft het toch enige bespreking gekregen. Uit de boezem van de hoofdingelanden, o.a. door de heer D. van Loon, was in een eerdere bijeenkomst de optie genoemd dat hen die hun producten zomers beregenen daar in de toekomst wellicht een vergoeding voor zal worden gevraagd. Ook heemraad Stehouwer wees die gedachte niet bij voorbaat af, hem lijkt het ook bespreekbaar. Waarop de heer Arie Struik het College aanbeval een eventueel voorstel over de verkiezingen heen te tillen, dan zullen namelijk zowel heemraad Stehouwer als hoofdingeland Van Loon, twee kennelijke voorstanders, de Verenigde Vergadering verlaten heb ben. 1. C. van Nimwegen6720 gram 2. P. van Heest5400 gram 3. A. H. Kromdijk5080 gram 4. A. Bruinsma3920 gram 5. J. T. A. Elsschot3400 gram 6. John Kieviet2120 gram 7/8 F. Kornaat1680 gram 7/8 T. van der Poel1680 gram 9. A. Troost1320 gram 10. R. de Jong1000 gram 11. G. Baan980 gram 12. R. Zuetenhonst880 gram 13. J. Volwerk520 gram 14. E. R. Mol400 gram 15. S. W. Mol260 gram 16. Peter Looy240 gram 17. C. van der Welle180 gram 18. M. H, Baan120 gram DIRKSLAND - Het was een hele drukte in de nacht van 23 september bij 'De Schakel' te Dirksland. Het gemengd koor 'Excelsior' keerde met twee volle bussen terug van een zesdaagse concert reis naar Polen. In Polen was het koor gestationeerd in de stad Grudziads. Deze stad ligt in de pro vincie Pommeren in het Noorden van Polen. Vanuit deze stad werden verschil lende excursies en concerten gemaakt en uitgevoerd. Er werd o.a. een bezoek gebracht aan Malbork, de grootste burgt van Europa. In bezettingstijd heette Mal bork Marieënburg. In deze burgt werd ook een concert uitgevoerd. Ook werd een bezoek gebracht aan de stad Torun, de geboortestad van de hooggeleerde astronoom Copernicus. Bij VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOftTAQE - POTOORAFIE ^^3 ^^S^^ i*)ttj Ezu czu c=\ izn czi czi en i OUDDOftP- Wesistraat 35 - Telefoon (0187) 6816121 fax 683734 E-Pfintsfmp-Hoga^ooml 72-Tsfefoon (0717) 462400 zijn standbeeld werden bloemen gelegd en een kort concert uitgevoerd. Later op de dag werd een concert en de Mis gezongen in de Michalakerk van Torun. Een reis die eigenlijk allen maar hoogtepunten bevatte. Een van die hoogtepunten was op zon dag 20 september toen een klein deel van de feestelijke heilige mis werd gezongen ter ere van het bevriende Poolse koor DZWON dat het 75-jarig jubileum vier de met aansluitend een grootste concert van 'Excelsior'. Overal waar 'Excelsior" concerteerde vond men veel publiek en volle kerken. Een prachtige reis met alle dagen een heerlijk Poolse najaarszon. Het koor verbleef deze zes dagen in het schoolinternaat van de stad Grudziads.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1