EHIVI1DEH-l1IEmi/5 Hyperventilatie, Dhr. C. Quist beëindigt onderwijsloopbaan na 38 jaar een adembenemend verschijnsel Werving WLTO- studieclubs van start Belletjetrekker laat fiets achter Rabo contactavond Eilanden-Nieuws Bingo Buurtver. West OPHALEN OUD PAPIER in Oude Tonga Dit is één van Kongsliilde's 8.000 verschillende varianten Van Gemeren Troost B.V. Z.A.J.W. Nieuwe Tonge Kansen voor melkveehouders in West-Nederland Vraag naar onze demo-ploeg en de scherpe prijs! Official Deaier: CJkSE een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! 4e Blad VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1998 No. 6741 Wat is hyperventilatie? Hyperventilatie is een wijze van adem halen waarbij adem en lichamelijke acti viteit niet goed op elkaar zijn afgestemd. Meestal wordt er te snel of te diep ge ademd, waardoor extra veel koolzuur (CO2) wordt uitgeademd. Het gevolg hiervan is, dat het koolzuurgehalte in het bloed daalt en er een verandering in de zuurgraad van het bloed optreedt. Een groot aantal reacties is hiervan het gevolg. Symptomen die vaak genoemd worden zijn: duizeligheid, tintelingen, ademnood en hartkloppingen. Meestal ervaart men deze symptomen als zeer beangstigend. Hyperventilatie kan optreden als een plotselinge aanval (acute vorm) en als een vrijwel constante manier van ademen (chronische vorm). Hyperventilatie kan zowel bij kinderen als bij volwassenen optreden en komt zowel bij vrouwen als bij mannen voor. Hyperventilatie hangt vaak samen met spanningen. Soms is een duidelijk aan wijsbare oorzaak aanwezig zoals een verkeersongeval of overlijden van een naaste. Vaak echter is er sprake van gevoelens van onzekerheid en angst en het niet op een effectieve manier omgaan met de eisen die het leven stelt. Hyperventileren kan ook uitsluitend een verkeerde ademgewoonte zijn, die vaak voorkomt in combinatie met voortdurend door de mond ademen. Tenslotte kunnen hyperventilatieklachten optreden als er te snel en vrijwel zonder pauzes gesproken wordt. Wat doet de logopedist? De logopedist is deskundig op het gebied van het spreken en de ademhaling. Adem halen is immers een wezenlijke voor waarde om te kunnen spreken. De logopedist overziet bij onderzoek, diagnosestelling en behandeling alle voorwaarden voor het spreken en is daar om goed in staat mensen met hyperventi latieklachten te behandelen. Hij of zij kan samen met de patiuent de afwijkende wijze van ademen en alles wat daarmee in verband staat in kaart brengen en ver volgens gericht behandelen. Bij zeer ern stige problemen zal de logopedist ver wijzen. Tijdens de behandeling krijgt men in zicht in de problemen die met hyperven tilatieklachten samenhangen en men leert deze oplossen. Er wordt een functioneel en evenwichtig adempatroon in rust, tij dens spreken en andere lichamelijke inspanning aangeleerd, en men leert een aanval van hyperventilatie af te breken. Het onderzoek en de behandeling van hyperventilatie worden als regel vergoed door het ziekenfonds en vrijwel elke par ticuliere ziektekostenverzekeraar, mits wordt verwezen door huisarts of medisch specialist. Wat kan logopedie voor u doen De logopedist behandelt volwassenen en kinderen die problemen hebben met horen, begrijpen, spreken en slikken. Iemand kan hees zijn, een onduidelijke uitspraak hebben, niet goed (meer) kun nen horen, geen goede zinnen vormen, zich vaak verslikken, enzovoort. De logopedist onderzoekt de klacht en kijkt of en hoe de patiënt het best gehol pen kan worden. Waar kunt u een logopedist vinden Logopedisten zijn te vinden in een zelf standige praktijk. Voor de behandeling wordt men verwezen, hetzij door huisarts, tandarts of medisch specialist. Zij zijn ook te vinden in ziekenhuizen, bejaardencen tra, verpleeghuizen, zwakzinnigeninstel- lingen en dagverblijven. Logopedisten werken voorts in het speciaal onderwijs en bij basisgezondheidsdiensten, met name ten dienste van kinderen op de basisscholen. Ook werken ze in audiolo- gische centra voor hulp aan kinderen en volwassenen met hoorproblemen. Tenslotte werken logopedisten bij leraren opleidingen, conservatoria, toneelscho len en omroepen. In toenemende mate maakt het bedrijfsleven gebruik van logopedisten voor training in communi catie van managers, verkoopstaven en andere medewerkers. Hoe kunt u logopedische hulp inroepen Wie wil weten wat een logopedist voor hem of haar in het bijzonder kan beteke nen, kan het beste de logopedist, huis arts, tandarts of specialist raadplegen. Contactpersoon: J. H. Melgers Meidoornstraat 10a, 3241 BP Middelharnis Tel./fax: (0187) 48 35 28 Q<& -feorv -pK&t- <S,a/n adye^Jtri^sn lïlocK^ cioPv^ hoA -oo^. g^on- os-^aji^ WcMVt -Tf^ iyt&e^) '-t -iWaro -u/i* g-'n. '-i-«olV(>2'^|xso4^ S-D- w^^^^ -ye- '-t- wG^&t cJiviG-e^ -IWt o<>(Wï^^-w«Tvci rioa- «nAsru -t<s<3pA' h&vA/a -mtarvfe- ?j«4> d!<5«^> «orv 2'i^-^ goöci! De CROEWTE UUT DiRKSLAND DIRKSLAND - Op 1 oktober zal in de Victoriahal te Dirksland een GELD BINGO worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 ron des en 1 Superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet... voor een van de vele klinkende prijzen. Bij Buurtvereniging 'West' gaat overi gens niemand teleurgesteld naar huis, want... iedere deelnemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op donderdag 1 oktober. Zaterdag 25 september zal bij u het oud papier weer worden opgehaald. Graag het papier voor 9 uur duidelijk zichtbaar buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restau ratiefonds van de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge. Komend najaar gaan in West-Ne-der- land studiegroepen voor melkveehou ders van start in het kader van het Satellietproject Diergezondheid en het Managementproject Mineralen. De Vakgroep Veehouderij van de Weste lijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO) is respectievelijk coördinator en initiatiefnemer van de projecten, die als uitgangspunt hebben dat melk veehouders van elkaar leren en hun kennis verhogen. De werving voor de studiegroepen is afgelopen week be gonnen. Alle melkveehouders in Noord- en Zuid-Holland hebben een brochure plus aanmeldingskaart in de bus gekregen. Satellietproject Diergezondheid Het doel van het Satellietproject Dierge zondheid is het op bedrijfsniveau verbe teren van de diergezondheidszorg in de melkveehouderij. Diergezondheid is een belangrijk onderwerp voor melkveehou ders en consumenten. In toenemende mate reageren consumenten kritisch op het gebruik van diergeneesmiddelen. Een preventieve aanpak van de diergezond heid heeft te allen tijde de voorkeur, maar kost geld. Uit gegevens blijkt dat de kosten op het gebied van diergezond heid op bedrijfsniveau sterk uiteen lo pen: van enkele tientjes per koe tot meer dan tweehonderd gulden per koe. Op ver gelijkbare bedrijven met zestig koeien komt dit neer op een verschil van twaalf duizend gulden per koe. Op vergelijkba re bedrijven met zestig koeien komt dit neer op een verschil van twaalfduizend gulden. Binnen het project wordt geke ken hoe op de juiste manier met dierge neesmiddelen om kan worden gegaan om diervriendelijk, maatschappelijk be wust en economisch verantwoord te on dernemen. Het Satellietproject Diergezondheid is sterk gericht op de praktijk: de deelne mers kunnen de opgedane kennis en er varing direct op het eigen bedrijf toepas sen. Veehouders gaan met collega's aan de slag. Dierenartsen en specialisten van de Gezondheidsdienst voor Dieren verle nen medewerking aan het project. De be geleiding gebeurt door medewerkers van DLV, WLTO-Advies, AOC's en accoun tantskantoren. De kosten per deelnemer bedragen 500 gulden. Daarvoor worden komende winter zeven bijeenkomsten georganiseerd: vijf studiegroep-bijeen komsten en twee voorlichtingsbijeen komsten. In Noord- en Zuid-Holland is het streven om na 15 oktober, de slui tingsdatum voor inschrijving, met twin tig studiegroepen van tien tot twaalf melkveehouders te kunnen starten. Managementproject Mineralen In het Managementproject Mineralen draait het om het beperken van minera lenverliezen binnen de bedrijfsvoering en om het stimuleren van het gebruik van de mineralenboekhouding. Deelname levert praktische maatregelen op om de benutting van (kunst)mest en (kracht)voer te verbeteren, waardoor een aanzienlijke kostenbesparing wordt be reikt. Zeker als vanaf 2000 alle (melk) veebedrijven bij te hoge stikstof- en fos- faatverliezen te maken krijgen met forse heffingen. Het project is gekoppeld aan het landelij ke project Praktijkcijfers,waarin 37 bedrijven uit Noord- en Zuid-Holland met deskundige adviezen hun mineralen- management optimaliseren. Het Managementproject Mineralen streeft naar de vorming van 37 studie groepen, die bestaan uit tien deelnemers met een vergelijkbare bedrijfsvoering. Deelname aan deze studieclubs kost 500 gulden. De studiegroepen worden bege leid door bedrijfsadviseurs van WLTO Advies, DLV en accountantskantoren. Van oktober tot april worden zes bijeen komsten georganiseerd, waarin ruim aandacht wordt besteed aan kennisuit wisseling en bedrijfsvergelijking. Als be langrijke basis wordt voor elke deelne mer een mineralenbalans opgesteld en een managementadvies gegeven. Verder Je kunt hem voortaan op elk willekeurig uur door het dorp zien fietsen, naar elke willekeurige bestemming ook, niet meer persé gefocust op de Prins Mauritsschool. Achtendertig jaar heeft die de heer C. Quist zo bezig ge houden dat er alleen in de vakanties wat tijd was om te spelevaren, maar per vrijdag 2 oktober is de heer Quist er helemaal klaar voor en zwaait hij eervol af. Oude Tongenaar is hij van geboorte, wat ambitieuzer ken nelijk dan de meesten van z'n leeftijd/dorpsgenoten want Cees ging, begin vijftiger jaren naar de HBS in Middelhar nis, terwijl pa Quist toch niet de dorpsarts was, of de nota ris, eerzaam keuterboer was hij, maar zoon Cees leerde. Eerst de HBS en vervolgens de kweekschool in Ede. Begrijpelijk dat hij na die - kostbare - inspanning snel aan 't werk ging; in Middelharnis kon dat, op de Christelijke Ulo van menheer de Fockert. Quist was 22, rijp voor mili taire dienst maar hem ontging dat omdat hij een onderwijs- baan in het voormalig rampgebied aanvaardde. Hier werken wilden er maar weinig maar de heer Quist kwam van hier en wist zich 'thuis' op Flakkee, nóg trou wens en nooit heeft hij een andere plaats van vestiging be geerd. Eénenzestig is hij nu, zoveel jaar jong, want zo doet dat de rechtgeaarde onderwijzer. Hij groeide mee met de jeugd, meegegaan in de stroomversnelling", weet hij van zich zelf en hij vond het prima dat de jeugd opener werd, waar door de afstand tussen leerling en docent kleiner en directer is geworden. De school daarentegen werd steeds groter en groeide van Ulo school(tje) tot de huidige C.S.G. voor IVBO, VBO, Mavo, Havo en Atheneum. Jarenlang gaf hij Avondcursussen die leidden tot het praktijk-diploma boek houden en het Middenstandsdiploma. Het werk is hem heel bijzonder lief geweest, zó lief dat de heer Quist de mogelijkheid van F.P.U. (flexibele pensione ring en uittreding) 't liefst nog maar wat zou hebben uitge steld, 't Gaat er nu dan toch van komen omdat de heer Quist zich afvroeg of hij zich al de vernieuwingen die gaan komen nog wel eigen zou maken, toch ook maar voor een poosje. De verzelfstandiging van de leerlingen, meer indivi dueel en minder klassikaal onderwijs. Als plaatsvervangend rector dien je alle ins en outs te kennen en te sturen, want voor de klas stond hij al lang niet meer. Echt onderwijzer was hij van 1960 tot 1968, van 1968 tot 1978 was hij schooldecaan waaraan hij per week één dag besteedde en helemaal van voor de klas is hij sinds de nieu we school - in 1997 - in gebruik is genomen. Vreselijk heeft hij dat gemist, lid van het bouwteam was hij geweest en dat is een geweldige ervaring geweest en mooier nog was het resultaat. Het 'smerige, oude gebouw' (noodschool 'de Koekoek') waarin hij jarenlang had gewerkt kon wor den verruild voor het prachtige nieuwe gebouw. Op dat alles terugziend stelt de heer Quist dankbaar vast een heel fijne onderwijsbaan te hebben mogen vervullen, ooit gekozen om wat voor de jeugd te kunnen betekenen en hij hoopt ze wat, in elk geval moraal, te hebben meegege ven op hun weg door het leven. Daarom ook koos de heer Quist bewust voor het Christelijk Onderwijs dat in hem een warm behartiger heeft gehad. Node zullen ze vrijdag 2 oktober van elkaar afscheid nemen, de heer Quist en het onderwijs, maar er blijven die goede herinneringen en contacten met al die collega's en nogal wat oud-leerlingen. Overigens gaat de heer Quist na 38 onderwijsjaren en twee raadslidmaatschappen, voor de PCP in Oostflakkee en de RPF in Middelharnis, niet op z'n lauweren rusten. Hij is heemraad financiën in het Waterschapsbestuur en hij werd recentelijk mede-bestuurder van het huis 'Calando' in Dirksland waar patiënten in hun laatste levensfase worden begeleid. De heer Quist heeft dus z'n zorg verlegd, van jong naar wat ouder, van gezonden naar zieken; ook daar gaat'ie voor. Er is vast wel een Kongskilde variant, die precies bij uw bedrijf past! Binnen tiet nieuwe Kongskilde Variant wenfelploegen- programma zijn de variaties bijna oneindig, zodat ook voor uw bedrijf en uw wensen de juiste ploeg leverbaar is. De Kongskilde varianten: wentelkoppen tiootdbalken schaarafsfanden (85, 95 of 105 cm) vrije ruimte onder het frame (78/82 cm) risterfypes vaste uitvoering of centrale snijbreedteverstelling breekboutbeveiliging of hydraulisch non-stop accessoires Industriestraat 28, 3281 LB Numansdorp Tel. (0186)65 10 00 Na 19.00 uur: Arjan Steendijk, (0186) 46 24 36 wordt voor de deelnemers een gratis mestanalyse en een voeranalyse uitge voerd. Melkveehouders die meer informatie over het Satellietproject Diergezondheid willen, kunnen contact opnemen met Frans Lucassen, WLTO-Projectenbu- reau, tel. (023) 5162277. Met vragen over het Managementproject Mineralen kan worden gebeld met Piet Jan Visser WLTO-Projectenbureau, tel. (023) 5162245. Morgenavond is het zover: de STRAND WANDELING! Je kon je eigenlijk tot woensdag 23 september opgeven. Je kan vandaag nog bellen of er nog een plaats je is in één van de auto's, naar Hennie Looij, tel. (0187) 652323) of Heleen van Heemst, tel. (0187) 651759. We verza melen tussen 18.45 en 18.50 uur bij Herv, verenigingsgebouw FJim, Tot ziens. Commisxie 7AJW Nieuwe Tonge MIDDELHARNIS - Een bewoner van de Koningin Julianaweg in Middelharnis meldde zich maandagavond aan het poli tiebureau in die plaats. Sinds enkele we ken wordt iedere maandagavond door enkele jongens belletje getrokken bij zijn woning. Ook deze maandag was het weer raak en omdat hij het spuugzat was, ging hij de onverlaten achterna. Deze vluchtten weg, maar een van hen liet daarbij een fiets achter. De fiets kan wor den opgehaald op het bureau aan de Olympiaweg! MELISSANT De Rabobank organiseert 1 oktober aan staande de jaarlijkse contactavond voor de inwoners van Melissant, die geheel in het teken zal staan van de grote verande ring in de financiële wereld die aanstaan de is: de komst van de euro. De avond wordt gehouden in de Melis hof en begint om 19.30 uur. De invoering van de euro is dichterbij dan u denkt! Al op 1 januari 1999 wordt de euro ingevoerd in een aantal landen van de Europese Unie (EU). Drie jaar later, per 1 januari 2002, volgt de defini tieve invoering van de euro in het con- tant-geldverkeer. Uiteindelijk krijgt dus iedereen te maken met de euro. Door u nu al te (laten) informeren over deze ingrijpende verandering, voorkomt u straks verwarring. De Rabobank ziet het als haar verantwoordelijkheid u weg wijs te maken in deze 'grootste monetai re operatie uit de geschiedenis'. De Rabobank heet u graag welkom aan staande donderdag, een avond die op een ontspannen manier uiterst leerzaam be looft te worden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 11