PREDIKBEURTEN N GEZOND ïl¥£L ""1 TAALPRAATJE PgLITI Bloembollenactie 569-660-744- 1190.- o c. kasteleinbanden b.v. BEDANKT! 0-we^|,\f^-° H Woning kierdicht, ventileren verpliclit N Grote buxusbollen >N\J^^* ,taa<^ STUNTAANBIEDINGEN BREDE BANDEN H H N H H H H H M H M N H N H H H H H H H H H N N N N H H N H H H N H H H N H N H M H N H M N H H H H N N N H N N H H H N H N H H H H M M H N N H H H H M H N N N H H H H VAN Kempen Zondag 20 september 1998 U Bij vocht in huis goed ventileren U U Zorg dat u bij het opknappen van het huis niet zelf afknapt Koolmonoxidevergiftiging zorgt jaarlijks nog voor doden Roken en houden van huisdieren versterkt astma Voorkom gezondheidsklachten U AAL BRANDSTICHTING HULPVERLENING 3500 nJ^ McitMie^^ metMf^.. INTERIEURS Telefoon (0187) 63 22 48 1 Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. Pirelli van nu slechts 169 125.- 179 126.- 209.-175.- 7JX15 5 SPAAKS 195/50-15 AANBIEDING INCL. MONTAGE EN BTW Bedrijvenpark 'Haveneind', Haveneind 9, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 39 54 48 58 18 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1998 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. J. K. Abbink, Vrie- zenveen en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veld man en 18.30 uur kand. J. K. Abbink - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst - Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsge zinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. C. A. V. d. Sluijs, Rotterdam- Zuid. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Jac. Katten- berg. Leiden en 18.30 uur ds. W. Praamsma, Rotterdam. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. Koetsveld, Dwingeloo - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur iGCsdicnsti DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. J. Paul, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal; 15.00 uur viering Heilig Avondmaal in Vroonlande - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, opening winter- werk en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDUK Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. J. Willemsen. Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. A. Schaap, Moerkapelle - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. M. Slootmans - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. Visser, Rotter dam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (aula Prins Maurits) 10.00 en 18.00 uur ds. A. P. Voets, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. P. Blok van Kootwijkerbroek - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur (H.A.) en 16.45 uur ds. H. van Dij ken. Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden |j Milieuverontreiniging is een onderwerp dat ons allemaal aangaat. Met z'n U allen proberen we het gat in de ozonlaag te dichten, het kappen van bomen li n te stoppen en het afval gescheiden in te leveren, om zo een zo gezond moge- M U lijk leefklimaat te behouden. Toch brengen we zo'n 70 procent van de tijd ki in de eigen woning door. En juist dan blijkt dat we het met de kwaliteit van het binnenmilieu niet zo nauw nemen. Bij bijvoorbeeld verven, douchen, H H koken en schoonmaken kan de hoeveelheid verontreinigende stoffen in het u huis behoorlijk oplopen. Vervuilde lucht veroorzaakt gezondheidsklachten H U als hoofdpijn, misselijkheid en luchtwegproblemen. ti M Twintig procent van de woningen in Nederland heeft last van vochtproblemen, waardoor ramen voortdurend beslaan en soms zelfs schimmels zichtbaar zijn. fj M Vochtproblemen kunnen ontstaan door gebreken aan de woning, zoals natte kruipruimtes of lekkages. Maar ook kan het probleem ontstaan door slechte u ventilatie. Een gezin produceert gemiddeld 10 liter vocht per dag. Gewoon door de adem haling en verdamping via de huid en door dagelijkse activiteiten als koken, wassen en drogen. Als dit vocht niet wordt afgevoerd door te luchten of te ven tileren, dan neemt het vochtgehalte in de woning toe. Een te hoog vochtgehalte in de woning kan nadelige gevolgen hebben voor de gezondheid van de bewoners. Het is namelijk de perfecte omgeving voor de huisstofmijt om optimaal te kunnen gedijen. Huisstofmijten zijn kleine spinach tige diertjes die niet met het blote oog te zien zijn. Mensen kunnen echter aller gisch reageren op de uitwerpselen van de huisstofmijt. Vooral mensen met luchtwegklachten, zoals CARA hebben hier last van. Goed ventileren en veel luchten zijn de beste manieren om de overlast van vocht (en van de huisstof mijt) tegen te gaan. M Nieuwe meubels, schuren, verven, behangen; Nederlanders besteden heel wat ij tijd aan het opknappen van de eigen woning. Bij boren, zagen en schuren komt H er echter heel wat stof in huis vrij. Het is dus zaak om zoveel als mogelijk in de tuin te schuren en na het verven of behangen de ramen open te zetten. Ook uit doe-het-zelf-, isolatie- en bouwmateriaal en uit nieuwe meubels kunnen stoffen vrijkomen die schadelijk zijn voor de gezondheid. Bijvoorbeeld oplos middelen die uit lijmen en verven verdampen of formaldehyde dat uit spaan plaat vrijkomt. Ook hier geldt dus: goed luchten en ventileren. Duizeligheid, moeheid, hoofdpijn, hoesten en misselijkheid zijn klachten die niet vaak in verband worden gebracht met verontreinigde lucht in huis. Toch kunnen slechte verbrandingstoestellen of een slechte afvoer van verbrandings gassen deze klachten veroorzaken. Vooral de keuken is een plaats waar een ver hoogde concentratie kan ontstaan. Het gebruik van een goede afzuigkap tijdens het koken is dan ook zeker aan te raden. Koolmonoxide, een gevaarlijk, niet zichtbaar en reukloos gas, wordt vooral ge vormd bij een onvolledige verbranding, bijvoorbeeld als de geiser niet goed is afgesteld. Ernstige gevolgen, zelfs met dodelijke afloop, kunnen zich voordoen als de woning te weinig geventileerd wordt waardoor de koolmonoxide zich ophoopt. Roken is zowat de grootste bron van luchtvervuiling in huis. Duizenden schade lijke stoffen worden zo de lucht ingeblazen. Niet alleen de eigen gezondheid maar ook de gezondheid van de mede-bewoners komt daarmee in het gedrang. Vooral baby's, kinderen en mensen met luchtwegproblemen zijn zeer gevoelig voor tabaksrook. Vele mensen zijn allergisch voor huisdieren. Deze allergie wordt veroorzaakt door veelvuldig contact met de huidschilfers, speeksel of urine van het dier. Klachten die optreden zijn een loopneus, niesbuien, jeukende en tranende ogen. Meestal zijn mensen allergisch voor katten, cavia's, hamsters of paarden, waar bij het niet uitmaakt of deze dieren lang- of kortharig zijn. De lucht in huis verversen door goed te ventileren en te luchten is de manier om het milieu in huis gezond te houden. In de jaren zeventig en tachtig zijn vele huizen geïsoleerd om energie te besparen. Doordat de kieren en spleten zijn af gedicht wordt de lucht in huis niet meer vanzelf ververst. Dus juist in een goed geïsoleerde woning is het van extra belang om goed te ventileren. De gouden stelregel luidt dan ook: Woning kierdicht, ventileren verplicht! Ventileren is niet hetzelfde als luchten. Bij luchten zet u de ramen wijd open. Ventileren is voortdurend lucht verversen. De verontreinigde stof gaat zo naar buiten en de frisse lucht komt naar binnen. U ventileert de woning door de ven- tilatieroosters of klepraampjes tegen elkaar open te zetten. Sommige huizen hebben een mechanische ventilatie. Zo'n ventilatiesysteem is zorgvuldig afge steld en moet continu afzuigen voor een goede werking. Dit systeem mag dus nooit uitgeschakeld worden. Extra ventileren is belangrijk als de ruiten langdurig beslaan, er schimmels of vochtplekken op de muur zitten of als u regelmatig pissebedden, zilvervisjes of slakken ziet. Naast ventileren is het dagelijks een kwartiertje luchten van de woning in prin cipe voldoende. Extra luchten kunt u doen bij huishoudelijke werkzaamheden en klussen in huis. Ook als iemand binnenshuis rookt of als het binnen muf ruikt is het goed om extra te luchten. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de GGD Zuidhollandse Eilanden, afdeling Algemene Gezondheid.szorg, tel. (0181) 652440. Hier kunt u ook de folder Gezond wonen en de volgende informatiekaarten aanvragen: Asbest en uw gezondheid, Doe-het-zelfmaterialen en uw gezondheid. Huisdieren en uw gezondheid. Geisers en uw gezondheid. Open haarden en uw gezondheid. Radon en uw gezondheid, Vocht en uw gezondheid. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. Visser, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Bloemendal, Meeuwen en 18.00 uur ds. C. M. Visser, Boven- Hardinxveld - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Dussen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Vlaardingerbroek, Rotter dam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Ouwendijk en 18.00 uur ds. A. H. Veldhuizen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. J. Amesz, Aalsmeer en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove. Vrijdag 25 september: 18.30 uur huwelijks- dienst Anthon Bom en Leonie Ley- dens - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer Zweers en 18.00 uur ds. P. C. Koster. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. Simons - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Ditmaal een Taaipraatje over de gladde kronkelvis, de aal, soms wat deftiger ook wel paling genoemd, maar de kop van de paling is spitser, de bovenkant is bruiner en donkerder van kleur en de buik is geler. De paling is ronder en vetter en wordt als prijs hoger gewaardeerd. Van daar het spreekwoord 'aal is geen pa ling'. Er moet nu eenmaal onderscheid zijn, zowel bij de dieren als bij de men sen. De dunne slangachtige vorm van de aal leverde de spreekwoordelijke zegswijze op 'zo glad zijn als een aal'. Dat bete kent geen vat op iemand kunnen krijgen. Zo'n mens weet door zijn slimheid zich op een slinkse manier uit alle ongelegen heden te redden. Soms wordt de uitdruk king uitgebreid met het onsmakelijke 'zo glad als een aal in een emmer met snot'. Dan klinkt het grappige 'hij is te vangen als een aal bij de staart' heel wat gezelli ger. De betekenis is: hij is zo beweeglijk en onrustig, dat men hem nooit bedaard te spreken kan krijgen. 'Een aal bij de staart hebben' wil zeggen zich bezighouden met een zaak of onder neming die waarschijnlijk uit de hand zal lopen en zal mislukken. Afkomstig van het oude spreekwoord 'aan een goed vis ser ontglipt' wel een aal'. Ook bij een bekwaam mens kan wel eens iets misluk ken en verkeerd aflopen. Zo zei men vroeger eveneens 'men kan nooit weten waar de aal kruipt' in de be tekenis van: het gaat soms wonderlijk toe in de wereld, men weet nooit wie het for tuin toelacht. Dat begrip komt tot uiting in de Vlaamse zeispreuk, door Guido Gezelle geïntro duceerd 'wie weet waar men de aal vangt, zei Pa, en hij zette zijn fuik in een wagenslag (of op een karre.spoor)'. Even eens in Groningen bekend. Een veel gehoorde samenstelling is aal moes. Dat woord leverde de zegswijze op 'aalmoezen geven armt niet'. Van ge ven wordt men niet armer, omdat het een rijk en prettig gevoel met zich mee brengt, mits het in stilte gebeurt. Daar van is het rijmpje uit Kampen afkomstig 'preek horen verzuimt niet, aalmoezen geven armt niet, onrechtvaardig goed ge dijt niet'. Van Spreuken 28 vers 27 is af geleid 'die de armen geeft, zal geen ge brek hebben'. In stilte geven past goed bij de bijbeltekst uit Mattheüs 'als gij aalmoes doet, zo laat uw linkerhand niet weten wat uw rechter doet'. Vandaar de uitspraak van de Fransman Jean de Boisson 'een bedelaar zonder omstanders ontvangt weinig aalmoezen'. Met andere woorden: als niemand het ziet is er aan geven niets aan. Een vooral vroeger veel voorkomende naam was Aal, eigenlijk de afkorting van Alida of het nog deftiger Adelheid. Van die naam Aal is de zegswijze afgeleid 'van (mooi) Aaltje zingen' in de betekenis van drinken en feestvieren. Waarschijnlijk met de bijgedachte aan de naam aal voor bier. Bredero: 'wat gij meer als negen pond kon bedinghen, daer sullen wij lustich voor van Aaltje singhen'. Die naam voor bier is afgeleid van het Engelse ale. Als naam voor een volksdrank is aal voor bier en soms voor wijn geheel verouderd. Die wijn werd bereid uit de witte, rode of zwarte aalbes, thans vaak trosbes genoemd. Een andere betekenis is priem of els, afkomstig van aal, een bekend werktuig in de schoen- en zadelmakerij. Een bekende samenstelling is het woord aalmoezenier. Volgens enkele taalkundigen afgeleid van aalmoes, de liefdegift. Volgens anderen heeft het daar niets mee te maken en is het woord recht streeks afkomstig van het Latijnse elecmosynarius en via het oud Fries alcosnier vervormd tot aalmoezenier, een ambtenaar die belast was met de uildeling en de controle van liefdegaven, aalmoezen. Later ook een katholiek geestelijke die uitsluitend de zielszorg van een groep personen op zich neemt, zoals de aalmoeze nier in het leger en voor verpleegden op de vloot. Even terug naar de aalbes. Van Spandaw zijn de dichtre gels 'de aalbes schenkt ons ed'len wijn, wie zou die aal bes dan niet prijzen?' Hajo, Albert Spandaw, Nederlands letterkundige, geboren 1777 in Vries, overleden 1855 in Groningen. Hij was jarenlang griffier der Staten van Gro ningen. Van zijn gedichten is vooral het 'Vogelnestje' en het loflied 'De nieuwe haring' bekend. Van de talrijke samenstellingen noemen we tot slot de aalscholver, een zwemvogel uit het geslacht der pelikanen. Deze flinke vogel wordt in Noord-Brabant ook wel rotgans genoemd. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden OUDE TONGE - Dinsdagavond om streeks 20.30 uur werd op het Stoofplein door onbekende brand gesticht in een telefooncel. Een 18-jarige inwoner van Oude Tonge, die op dat moment in de te lefooncel aanwezig was, zag dat er vloei stof aan de onderzijde van de telefooncel naar binnen kwam. Vervolgens zag hij, dat deze vloeistof in brand vloog. Op tijd kon hij de telefooncel verlaten. Buiten gekomen zag hij, dat twee onbekende mannen hard weg liepen. De brandweer kwam ter plaatse, die de brand bluste. Onderzoek naar de daders wordt inge steld. Er was geen persoonlijk letsel. De telefooncel werd gedeeltelijk vernield. DIRKSLAND - Dinsdagmiddag was de brandweer omstreeks 16.10 uur bezig met pompwerkzaamheden nabij de Wes- tehavendijk. De aldaar gesitueerde tun nel was afgesloten door de wateroverlast. Een 18-jarige inwoner van Stellendam negeerde de verkeersborden (gesloten verklaring), reed door het water en kwam in het water met zijn auto tot stilstand. Hierbij bejegende hij personeel van de brandweer onheus. De brandweer hielp de man echter wel en sleepte zijn auto uit het water. De Stellendammer moest te voet verder, omdat zijn auto dienst wei gerde. De Reumapatiëntenvereniging Goeree- Overflakkee e.o. zegt leden, hun familie en vrienden, én het team van de Rabo bank in Nieuwe Tonge, die allen de door de Rabobanken georganiseerde fietstocht ten bate van onze vereniging hebben meegefietst, hartelijk dank. Hel eilandelijke comité van Stichting Ontmoeting gaat de komende dagen met fleurige bloembollenfolders van Gebroe ders Baltus op pad om zoveel mogelijk bloembollen te verkopen. De opbrengst van deze actie is onder andere bestemd voor de verbouwing van het dienstencentrum in Rotterdam, waar elke dag zo'n 60 dak- en thuislozen een bezoek brengen. Stichting Ontmoeting heeft als doel thuislozen en ex-gedetineerden, overeen komstig Gods Woord, te helpen. Naast het dienstencentrum in Rotterdam - waar thuislozen gebruik kunnen maken van praktische diensten zoals een douche, een maaltijd, maatschappelijk werk, enzovoorts - heeft Ontmoeting in Epe een woon-werkcentrum. Hier worden thuislozen en ex-gedetineerden in een periode van maximaal 16 maanden bege leid naar een zelfstandige plaats in de maatschappij. De Stichting ontvangt geen subsidie en is financieel afhankelijk van donateurs, kerken, e.d. Vandaar dat deze fleurige bloembollenactie is georganiseerd! Heeft u de folder nog niet gehad, maar heeft u wel interesse? Bel dan naar de secretaresse van het comité op Goeree- Overflakkee: mevr. Breederveld, tel. (0187)492281. Julianastraat 1, 3255 BG Oude-Tonge tel. 0187-541577, fax 0187-641242 TE KOOP Mooi en vast; vanaf 4Uj~" m 195/50 R 15 V P5000 p.st. 185/60 R14 H P5000 p.st. 195/65 R 15 H P4000 p.st. 4 stuks 4 stuks 4 stuks

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 7