De Novib kalender 1999 n J M K IJ ji Uit de historie (]^H' Het drogen van hortensia's Good Luck verliest eerste thuiswedstrijd ^CH^A^Ac^cklc vdH c^üfH -jK^o van Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel Verbod op Sondagen te wercben, verkoopen, tappen en Spelen Rien Poortvliet kabouters (op ware grootte) en vTÏendcH ^cfjUmï^ er c \/^\nn(i(irs ^roet Jeugdcontact Ouddorp Abonneert U op Eilanden-Nieuws Nieuw: gevoelens van tederheid hij het zien van deze sympathieke wez.ens zijn niet kinderachtig m—Osïï ^Oi,t Zo ging het ruim 2V2 eeuw geleden .^^rfVr^^X^Lt^^-.:^^ Biz. 2 EILANDIN-NIEUWS De 1999-editie van de Novib kalender is verschenen. Een bijzondere editie. De Novib i<alender is al 25 jaar ambassadeur van de Derde Wereld. Een indrukwek kende kalender met een eigenzinnig for maat (26x60), met prachtige kleurenfo to's uit de Derde Wereld. Een heel jaar lang elke maand opnieuw een fascine rend uitzicht op een nieuw inzicht. Fotografie Topfotografen uit de gehele wereld stuurden hun beste materiaal in, waaruit een internationale commissie de meest aansprekende foto's koos. Foto's, die het veelzijdige en boeiende gezicht van de Derde Wereld laten zien. Een wereld waar gefeest en gelachen wordt, gehuild en gerouwd, maar bovenal een wereld waar plaats is voor iedereen. Gratis bij elke kalender: een uniek kleintje om te koesteren Omdat bij een jubileum een cadeau niet mag ontbreken, heeft Novib een leuke attentie voor u: de minikalender. In for maat al minstens zo eigenzinnig als zijn grote broer. De minikalender is niet te koop. U krijgt hem bij elke Novib kalen der cadeau! Felicitaties voor Novib Kinderen uit alle hoeken van de wereld vieren met Novib mee en luisteren de kalender op met tekeningen, foto's, ver halen en gedichten over hun leven, wen sen en dromen. Internationale campagne 1999: alle meisjes naar school in 2010 Samen met collega-organisaties over de hele wereld is Novib een enorme uitda ging aangegaan: in 2010 moeten alle meisjes naar school. Een ambitieus plan. maar haalbaar als iedereen in Nederland en daarbuiten erachter staat. Mogen zij ook op u rekenen? Inspiratiebron tot kunst De kunstenaar Kourosh Ajamlou uit Iran maakte drie prachtige kunstwerken geba seerd op foto's uit de kalender 1999. Een set van 2x 3 kunstkaarten is het resultaat. Met deze kaarten kan men zijn wensen op bijzondere wijze kenbaar maken. Men kan zelfs meedingen naar één van de originele kunstwerken door het over maken van 10,- extra. De 1.000ste, 2.000ste en 3.000ste inzender krijgt dan het kunstwerk gratis thuisbezorgd. Hoe te bestellen? De kalender 1999 (ƒ42,50) en de set kunstkaarten 16,50) kunnen besteld worden bij Novib. Schriftelijk: Antwoordnummer 10720, 2501 WB Den Haag of telefoni.sch: (070) 3421777. ledereen kan binnenkort meedoen met de Rien Poortvliet kabouterrage. Want vanaf eind september zijn deze kabouters ook op ware grootte verkrijgbaar. Zo"n 20 cm hoog voor een kabouterjongetje van al bijna 43 jaar en rond de 25 cm (in clusief rode puntmuts) voor een kabouter in de kracht van zijn leven. Deze met de handgemaakte replica's zijn verkrijgbaar vanaf 29,95. De verzameling 'klein tjes' bestaat uit maar liefst acht verschil lende personages, precies zoals Rien ze getekend heeft. Bestudeerkabouter en kabouter met boekensteun De intocht van deze kabouters volgt op die van een serie van tien verschillende kabouters in 'reuze' formaat (circa 85 cm hoog). De kabouters met hun liefde volle uitstraling voelen zich overal thuis, zowel binnen als buiten. Zo geeft een be- schermkabouter naast het bed een fijn gevoel bij duistere nachten, denkt de be studeerkabouter met de bewoners mee en vormt de lezende kabouter een originele boekensteun. De kabouter op het vogel- huisje neemt de zaken buiten, vanuit de hoogte, waar. Op zoek naar de kabouters De Rien Poortvliet kabouters zijn exclu sief verkrijgbaar bij 118 tuincentra, waaronder alle GroenRijk vestigingen. Om te weten welk tuincentrum het dichtst in de buurt is kunnen belangstel lenden 24 uur per dag gratis bellen naar de Gouden Gids Lijn: 0800-0345. Even als van de 'reuze' kabouters zullen exemplaren van de 'kleintjes' aan het Rien Poortvliet Museum geschonken worden. Informatie over de kabouters is ook op internet te vinden: HTTP://www.groen- rij k.nl MIDDELHARNIS - Zaterdag 12 sep tember was Quick uit Dordrecht de eer ste tegenstander, die dit seizoen op het terrein van Good Luck kwam spelen. De vorige wedstrijd had Good Luck al met ruime cijfers verloren, alle redenen om deze keer vanaf het begin voor de winst te gaan. Good Luck had vanaf het begin aan goede kansen om tot scoren te komen, maar verzuimde dit enigszins. Het was dan ook Quick die al vrij snel van af stand tot 0-2 kwam. Enkele minuten later zorgde Jan-Willem de Vos, dat Steven Vogelaar van afstand de 1-2 kon maken, maar Quick maakte een strafworp, 1-3. Door verdedigende fouten kwamen ze ook nog op 1-4, maar Marja van Splunter zorgde ervoor, dat Nico Overduin een vrije kans van afstand kon benutten, 2-4. Halverwege de eerste helft kon Quick de 2-5 binnen schieten en kon Heidi Kamer ling, Steven Vogelaar de kans op 3-5 ge ven, die tevens goed werd benut. Toch waren er te veel verdedigende fouten aan de kant van Good Luck, wat snel resul teerde in een 3-6 stand. Vlak voor rust gaf Samantha Krijgsman, Nico Overduin een afstandschot aan, die hij fraai benutte. Na rust kwam Good Luck sterk terug en konden Marjon Soeteman en Steven Vo gelaar, beiden met een afstandschot voor een gelijke stand zorgen, 6-6. Quick maakte de 6-7 door middel van een door loopbal en door een snelle combinatie tussen Marcel Kievit en Nico Overduin werd de 7-7 beriekt. Quick bleef con stant een doelpunt voor en werd op be langrijke momenten wat geholpen door de matig fluitende scheidsrechter, 7-8. Even later kon Jan-Willem de Vos Mar jon Soeteman de kans geven voor een ver afstandschot, wat de 8-8 opleverde. Toch liep de ploeg uit Dordrecht snel uit naar 8-11. Na goed samenspel gaf Heidi Kamerling, wederom Steven Vogelaar de kans om van afstand te scoren, 9-11 en niet lang daarna gaf Samantha Krijgsman, Marcel Kievit ook de kans om van afstand bin- Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een brietje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. De scholen zijn weer begonnen. Oppassen voor passerende passers. Let op: Overste kende agenda's. Hele opvallende karton nen waarschuwingsborden voor het ver keer zijn er te zien. Sommige zijn al in gru zelementen getrokken of getrapt. Vast door leerlingen die niet zo op scherp stonden om te .starten. Werken valt altijd niet mee uiter aard. Toch is het een grote zegen als je het nog kan en mag. Er zijn ook kinderen die elke dag in bed liggen, verlamd zijn. Laten we hen niet vergeten. Al die gehandicapten zouden graag met ons willen ruilen. Een kruiswoordraadsel dat uit puzzelstuk jes bestaat spreekt voor zich denk ik. Je zult wel het één en ander op moeten zoe ken in de Bijbel. Meestal staat het aange geven waar het te vinden is, dus al te grote problemen verwacht ik niet. Horizontaal 1Oude hogepriester, schoon vader van Kajafas. De mannetjes die hier afgebeeld staan lijken wel spoken te zien, zo vreemd doen ze. Toch is niet alles zo zonderling als het wel lijkt. Ze zijn allemaal bezig met "iets" te doen. Wat dat "iets" is, moeten jullie zelf maar uit zien te dokteren. Bij elk van de man netjes hoort één van de onderaan het plaatje afgebeelde voorwerpen. Welk voorwerp bij wie hoort, kun je gemakkelijk afleiden aan de gebaren en de houding van de kerel tjes. Kijk goed en je komt er wel achter. Nummer 2 is typisch bezig om zijn pijp te roken, lever het in als 2-F. Succes! 11^114^-^ 4^4 3. Deze koning maakte veel psalmen. 5. Zoon van Kaleb. (1 Kron. 4:15) 6. Bij de zoon van welke vader is er vreugde? (Jes. 8:6) 8. Vrouw van Lamech. 9. Vrouw van Jakob. 10. Deze vorst werd krank, ziek aan zijn voeten. (2 Kron. 16:12) 12. Zoon van Jakob. 13. Profeet die 5 visioenen zag. 15. Een voertuig in het enkelvoud. (Ezech. 23:24) 18. Eli brak dit lichaamsdeel toen hij achterover viel. 19. Boot van Noach. 20. Negende held van David. (1 Kron. 12:12) 23. Moeder van koning Hizkia. (2 Kon. 18:2) 24. Koning van Egypte die tegen Reha- beam vocht. (2 Kron. 12:2) 25. Afgod van de Filistijnen. Verticaal 1Vader van Izak. 2. Zoon van Noach. 3. Laagte tussen heuvels. 4. Hij kreeg de tegenwoordige wereld lief. (2 Tim. 4:10) 6. Hij werd naar Hizkia gestuurd. (Jes. 36:2) 7. Eerstezoon van Joktan.(Gen. 10:26) 10. Voorwerp dat in het Heilige der Heiligen stond. 11Korenhalm. 14. Man die 8 jaar op bed gelegen had en door Petrus genezen werd. (Hand. 9:33-1-34) 16. Naam van een stad uit Jozua 15:52. 17. Deze Filistijnse stad werd door Juda ingenomen. (Rich. 1:18) 21. In en as zitten. 22. Ik niet, dat Gij hen uit de wereld wegneemt. (Joh. 17:15) Ricardo Clement (Oude-Tonge) Zal dat even leuk zijn als je die educatie ve CD-rom erbij hebt. Leerzaam en tege lijkertijd ontspannend. Dat snorkelen lijkt me echt tof. Als een speer schiet je natuur lijk met je zwemvliezen door het water van de Staver. Dank je voor de puzzels. Arja Maliepaard (Ouddorp) En went het al op de nieuwe school? Ga je per fiets of met de bus? Vanaf jullie vakantie-adres (Achterberg) was het slechts een wipje naar öuwehand. Dieren bekijken is altijd boeiend. Claudia Klijn (Ouddorp) Fijn om weer eens een brief van je te ont vangen. Met een tluisterbootje door Giet hoorn varen? Prachtig zeg, om stil van te worden. Bij Schiphol zal het in tegenstel ling daarmee wel een enorm kabaal geweest zijn. Je begrijpt inderdaad niet hoe zulke reuzen vliegen kunnen. Hoe is de verwisse ling van gebouwen bevallen? Middelharnis is heel wat groter, Stellendam oogt wellicht knusser. Hoe dan ook, sterkte. Gert Koese, Arja Maliepaard en Clau dia Klijn in Ouddorp kunnen een boe kenbon van 15 pietermannen tegemoet zien. Proficiat! Puntenoverzicht (deze keer alfabetisch en op de kop af het aantal): Aagje 34, Anne 200, Arja 10, Arjo 382, Benjamin 261, Bert 176, Benno 317, Clasien 105, Claudia 72, Cora 290, Dorien 200, Geert 290, Gert 55, Gijs 29. Gijsbert 366, Ilona 154, Janneke 30, Jan-Thomas 294, Jan Willem Bijnagte 371, Jan- Willem de Winter 329, Jeannette 364, Jessica 211, Job 290, Jorieke 390, Lenie 39, Leonie 298, Maaike 92, Madeion 269, Margreet Sleurink 82, Margreet Voogd 381, Marleen van Helden 298^ Marleen de Winter 389, Mariene 140, Matthijs 285, Marijke 246, Nienke 117, Peter 290, Petra 146, Pieter 386, Ricardo 15, Richard 148. Rien 399, Riet 299. Willemijn 48. Op 19 september is het feest op het Weespad in Ooitgensplaat. Madelon Mooyaart hoopt dan 10 te worden. Een goede dag gewenst! nen te schieten, 10-11. Door een afstand schol werd het 10-12 en de 11-12 was een strafworp van Steven Vogelaar, die Heidi Kamerling met een goede actie mee had gekregen. Wederom liep Quick uit, deze keer met een strafworp en een afstandschot tot 11-14. Door een goede combinatie tussen Marja van Splunter en Marcel Kievit kon deze laatste van af- .stand de 12-14 inschieten. In de slotfase wisselde coach Peter van Vliet, Jan-Wil lem de Vos en Marja van Splunter voor respectievelijk Sandor van Asselen en Liesbeth Los. Tevens kon Quick in deze slotfase nog twee maal scoren en kreeg Nico Overduin nog een strafworp mee, die werd benut door Marcel Kievit, zodat de eindstand op 13-16 werd gezet. Good Luck had deze dag goed geknokt voor de doelpunten, helaas had het wat pech bij de afronding en bij de beslissin gen van de scheidsrechter. Toch had Good Luck, volgens coach Peter van Vliet, veel beter gespeeld dan de vorige week. Iedereen het allerbeste! Beste jongelui, D.V. zaterdag 19 .september is de eerste Jeugdcontactavond van het nieuwe sei zoen. Deze avond zal kandidaat Abbink uit Vriezenveen spreken over het onder werp: Leven in twee werelden. Leven we in de wereld van godsdienst (de kerkj? Leven we in de wereld waarin de satan heer en meester is? Of proberen we in allebei de werelden te leven? Alle jeugd vanaf 16 jaar is van harte wel kom in verenigingsgebouw Eben Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. De avond be gint om 19.45 uur. Tot ziens. JCC Ouddorp VRIJDAG 18 SEPTEMBER 199X Ingezonden: Naar aanleiding van uw antwoord in de krant van vorige week aangaande hei drogen van hortensiabloemen deel Jk u mede dat de door u genoemde methode door een leek niet is uit te voeren, daar hiervoor niet alleen een diepvries nodig is, maar ook nog een koelcel daar de bloem ontdooit is eer hij goed bespoten is. Daar de vragen hiervoor altijd in deze tijd van het jaar gesteld worden, denk ik dat de vraag gesteld wordt om de uitge bloeide bloemen, deze kunnen van nieu we soorten soms nog zeer mooi worden. Deze kunnen vanaf half september ge sneden worden als ze hard aanvoelen, drogen is dan heel eenvoudig door ze op de kop te hangen, zo donker mogelijk, dan kan het zelfs tegen de radiatoren van de verwarming, ze zijn dan met een week droog, maar ook op andere plaat sen is het mogelijk, alleen duurt het dan langer. Als ze dan droog zijn kunnen ze gewoon op een vaas gezet worden of een bloem- stukje van gemaakt worden, ook is het dan nog mogelijk ze te verven. Ze blij ven dan meer dan een jaar goed, al ver kleuren ze wel iets. Door deze methode in de krant te zetten kunt u veel mensen van dienst zijn. E. Grinwis Vissersstraat 10 Ouddorp Niettegenstaande verschelde malen bij publicatie is verboden op Sondagen eeniger- hande waren te verkoopen, te tappen offte werck te doen. zoo werd ergter ondervon den dat alle hetzelve zoodanig werd gefrequenteerd en gedaan als op werkdagenen dat oock daarnevens vele diegewoonte hebben haartijd op Sonndagen in plaats van die volgens haar pligt te bestfcden om God te dienen, dezelve doorbrengen met kaat sen, knickeren en andere Spelen, synde alle handelingen, dewelke op Sondagen als dagen tot den Godsdienst afgezonderd niet anders dan Sondelijckheden zijn dewelke moeten werden naargelaten en geweerd opdat die rechtvaardigen toom van den Almachtigen met nieerder en verder kome te ontsteken, waaromme nogmaals b.j dezen wel scherpelijk aan alle ingezetenen dezer plaatse en jurisdictie werd ver boden met alleen op Sondagen geencrleij werk te doen. maar ook voordes avonts de kloeke agt uuren geenderiey soorten van waren (Soetemelck alleen uitgezonderd) te verkoopen nog te koopen. oock gantschelijck in geen herbergen zoo groot als klein niette tappen, wijn. bier, noggedisteleerde wateren te schencken nog Sen drank .nherbergentedrinkenoffvandaartehaalen(BiervoorSieckealleenuitgezonderd^ de kZers" ^'"^""^- verkoopers als vaa 7 Junv 1720 Na 3 mislukte pogingen slaagde op 26 juli 1593 voor zijn examen met de aan merking: 'dat de jonge broeder hemsel- ven int spreecken niet al te seer verhaest- te, hem dat hij hem wat beter houde in sijn gesten en soude toesien dat hij de plaatsen der Schrift recht citeerde en die leeringe wat bequamelijcker appricieerde en de naerstigh sij int ondersoeken der Heijlige Schrift'. Dit betrof Phil. Loijck (1593-1600) ge wezen schoolmeester te Dirksland na een proefpredikatie gehouden voor de broe ders te Brielle. De lust bekruipt me om zo het gehele boekwerk van de ons zo bekende heer J. L. Struik te fotocopiëren en in deze krant af te drukken. Prachtig, maar dat is niet de bedoeling en zou'veel te veel ruimte vragen het te publiceren. Van de beide gemeenten zijn ruim 50 bladzijden gedrukt van het heden en het verleden, van het toen en nu. Van de afgezette remonstrantse ds. J. G. de Vries omdat hij o.m. had beweerd dat wanneer aan een Indiaan Gods Woord wordt gepredikt, dan is hij geschikt te geloven. Afgezet, maar met liefde omringd door de andersdenkenden. Hoewel velen hem aanhingen gingen anderen naar de kerk in Den Bommel. Dus over naar: de Afgescheidenen, Dole antie, Ledeboerianen, oud-Nederduitsch Ger. Gemeente, Bakkerianen, enz. Een treurige kerkstrijd. Ook volk en de andere kerken als hierbo- vengenoemd krijgen veel aandacht. De industrie - bekende Van Rumpten. 'keien' op gebied van landbouwindustrie - transport enz. zijn wanneer je Stad noemt met de naam Van Rumpt ver groeid - verbonden - zijn één met hun geboortegrond. En niet te vergeten de grote handel in landbouwproducten. Zeer belangrijke commissionairs hierin waren: L. Huizer. Keyzer, Prosman, Koppenaal. En wanneer men als toerist in Stad naar de barbier vroeg kreeg je als antwoord: '•Waar je bloed onder de deur ziet lopen". Is er nu nog één (oud) Stadtenaar die d.t boek met wil hebben? Zolang de voor raad strekt te bestellen bij M.^J. Struik. ,Z 5'et'anden - Kraaijenveld 3, 7827 JN Emmen (Dr), 20,- porto. A.J.K.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 4