CdK Zuid-Holland vraagt minister om schaderegeling Drenkeling toch overleden Kerken roepen samen op tot steun Mitsubishi Space Star gelanceerd 12 tractoren in linie EHBO-cursus Opbrengst collecte kankerbestrijding KNMI heeft grootste regenval gemeten in Dirksland Recordopbrengst Xaarmarki Hervormde Gemeente Middelharnis commercieel/ administratieve kracht medewerker tankstation Voorlopige schade ruim 225 miljoen gulden Dit is één van Kongskilde's 8.000 verschillende varianten Garage BI/.. 2 Z.A.J.W. Nieuwe Tonge Compact, ruim en praktisch Kerkdiensten Ger. Gem. Waarnemer Precies Neerslag Vraag naar onze demo-ploeg en de scherpe prijs! Uw Kongskilde hoofddealer: Van Gameren Troost B.V. Industriestraat 28, 3281 LB Numansdorp Tel. (0187)65 10 00 Na 19.00 uur: Arjan Steendijk, (0186) 46 24 36 Official Dealer: CJkSE iÜ OOM JAAP OOM JAAP voorat^PorlJden mt plezier Door toename van de werkzaamheden, mede door onze regio uitbreiding met Ttiolen en Sint Ptiilipsland en de succesvolle verkoop van onze Opel- modellen v^illen wij om onze klanten van dienst te zijn onze receptie en onderdelen-verkoop uitbreiden met 1 medewerker welke op beide afdelingen actief zal zijn Wij zijn op zoek naar één om deze functie te vervullen. Van belang is dat zowel nnet klanten als met collega's op de juiste wijze wordt omgegaan. Naast een goed loon zijn er diverse aantrekkelijke regelingen, dit zullen wij u gaarne nader uitleggen. Tevens hebben enkele medewerkers van ons BP-tankstation te kennen gegeven om minder te gaan werken waardoor ook een volledige werkweek beschikbaar is voor een De werkweek is in wisseldiensten gedurende de werkweek van maandag t/m zaterdag, slechts in bijzondere gevallen kan er een beroep worden gedaan voor het invallen op zondagen. Een vriendelijke klanten-ontvangst is van belang met daarbij een service gerichte instelling. Ook hiervoor bieden wij u een passende beloning met bijbehorende emolumenten. Voor belde functies denken wij aan iemand die goed kan rekenen, niet bang IS om met een computer en aanverwante apparatuur om te gaan en minimaal een MAVO-opleiding heeft Sollicitaties te richten aan: bV, Postbus 52, 3240 AB Middelhamis Bij voorkeur handgeschreven brieven. EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 18 SEPTEMBER 1998 Commissaris mevrouw Leemhuis-Stout braclit dinsdagmiddag een werlibezoek aan Coeree-Overflakliee. Hier onderhoudt ze zich met dijligraaf Goelioop De Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mevrouw J. M. Leemhuis-Stout heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken om een vergelijk bare schaderegeling gepleit zoals die in 1995 is toegepast. Dit op basis van de Wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongevallen. Ook toen waren grote delen van Nederland door wateroverlast getroffen. Zij komt daartoe na diverse werkbezoeken aan de getroffen gebieden. Mevrouw Leemhuis-Stout heeft de gemeenten en waterschappen gevraagd haar een opgave te doen van de geleden schade. Hoewel nog lang niet alle schade valt te inventariseren is nu al duidelijk dat dit bedrag boven de 225 miljoen gulden ligt. De schade aan land- en tuinbouw is daar gedeeltelijk bij gerekend. De indrukken uit de werkbezoeken hebben de Zuid-Hollandse commissaris van de Koningin getroffen. Met name de schade aan agrarische bedrijven, de tuinbouw en woonhuizen maakten diepe indruk. „Hoewel ik ervan overtuigd ben dat in een aantal kritieke situaties door de inzet van waterschappen, gemeenten, operationele diensten en zeer vele vrijwilligers groter onheil is voorkomen is de situatie toch al ernstig genoeg", is haar mening. De 68-jarige Jan van Hofwegen, bewoner van 'Hernesseroord' die op de warme zomeravond van 11 augus tus op het Havenhoofd van Middelhar- nis vanaf de voetgangersbrug te water raakte, is gistermiddag in de Clara- stichting te Rotterdam overleden. In de vijf voorbije weken was zijn toe stand steeds kritiek, gistermiddag is de dood ingetreden. In het wegpompen van overtollig hemel water heeft niet alleen het Waterschap via de gemalen-, maar hebben ook parti culieren zich geweerd. Maar liefst twaalf tractoren zijn door de bedrijven uit de polders Eerste en Twee de Bekade en de Westplaat te Middelhar- nis met hun beregeningsinstallaties in actie gebracht om de polders zo snel mogelijk droger te malen. Met z'n allen loosden ze zelfs twaalfhonderd m' per uur rechtstreeks op het Haringvliet, een en ander in een poging de aardappelper celen te redden. Gistermiddag zakte het waterpeil in de sloten met zelfs 1.5 cm. per uur. Op D.V, 26 september a.s. willen we een STRANDWANDELING gaan maken. Je kunt je tot woensdag 23 september opge ven bij Hennie Looij, tel. (0187) 652323 of Heleen van Heemst, tel. (0187) 651759. We verzamelen tussen 18.45 en 18.50 uur bij Herv. verenigingsgebouw Elim. Neem wel een regenjas mee, want je weet maar nooit! Tot ziens. Commissie ZAJW, Nietiwe Tonge Alle denominaties van Protestantse kerken en de RK parochies op ons eiland hebben de Overheid een gezamenlijke oproep gedaan om de door de Water snood getroffen agrariërs de helpende hand te reiken. In een gezamenlijke brief vragen zij de Overheid 'dringend en met de grootste klem' de financiële nood van de gedupeerden te lenigen waarbij gewezen wordt op solidariteit en de Bijbelse opdracht te helpen waar dat mogelijk is opdat geen gezinnen aan de gevolgen van de catastrofe ten onder zullen gaan. De voorgangers wordt gevraagd in de diensten van a.s. zondag voorbede te doen. Met de Space Star lanceert Mit subishi een totaal nieuw type per sonenauto. Het is een evolutie van de hatchback, waarbij de nadruk ligt op veel meer interieur ruimte en praktische mogelijkheden. Daarbij zijn de buitenmaten op merkelijk compact. Dat maakt hem handzaam, makkelijk te par keren en economisch in het ge bruik. Met deze eigenschappen spreekt de nieu we Mitsubishi een brede groep automo bilisten aan, met name actieve gezinnen die veel verschillende gebruiksmogelijk heden van hun auto verlangen. De vijf- persoons Space Star is een ruimtewagen, gezinsauto en stationwagon ineen. Zijn design is opvallend, stijlvol en tegelijk praktisch. Door de hoogte van de auto en de stoelen en (verschuifbare) achterbank is in- en uitstappen eenvoudig. De bagageruimte meet 1.370 liter (ach terbank neergevouwen) en is daarmee extreem groot, zeker in verhouding tot de buitenmaten. Krachtige benzinemotor Mitsubishi biedt de auto aan met twee viercilinder benzinekrachtbronnen. De efficiënte 1,3 liter motor heeft een ver mogen van maar liefst 63 kW/86 pk. Daarnaast is er de krachtige 1.8 GDi motor, die ook in de Carisma is te vin den. Hij levert 90 kW/122 pk en biedt een stevig koppel van 174 Nm. Beide motoren zijn gekoppeld aan een handge- schakelde vijfversnellingsbak. De Space Star heeft hetzelfde onderstel als de Carisma. De nieuwe Mitsubishi beschikt over hoogstaande veiligheidstechnologie met onder meer een ijzersterke carrosserie structuur, stalen balken in de portieren, kreukelzones voor en achter en een be- stuurdersairbag. Een passagiersairbag, side-airbags, ABS en gordelspanners zijn eveneens leverbaar. Gemaakt in Born De Space Star wordt gemaakt bij NedCar in Born, net als de Carisma. Deze zomer startte de productie. Vanaf 18 september staat de Space Star bij de dealers. De prijzen bedragen 32.995,- voor de SpaceStar 1.3 GL en 39.295,- voor de GL-uitvoering met 1,8 liter GDi-motor. De luxere GLX versie kost 3.000,- meer. Mitsubishi Motor Sales Nederland ver wacht in 1998 1.500 Space Stars te ver kopen en mikt op een afzet van 5.000 exemplaren in 1999. Ook Mitsubishi-dealer Van Splunter is er klaar voor. Men leze de advertentie in dit nummer. OOLTGENSPLAAT De EHBO-vereniging Ooitgensplaat wil dit seizoen starten met een nieuwe EHBO-cursus. Bij voldoende deelname starten we oktober 1998. Voor inlichtingen kunt u contact opne men met mevr. Schilperoort-Poortvliet, tel. 631251. De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbesterijding/Koningin Wilhelmi- na Fonds (KWF) heeft in Dirksland 8.529,35 opgebracht. In Stad aan 't Ha ringvliet was de opbrengst 2.262,75. Het geld wordt besteed aan projecten op het terrein van wetenschappelijk kanker onderzoek, patiëntenbegeleiding en voorlichting. De organisatoren van de collecte bedan ken alle vrijwilligers heel hartelijk voor hun bijdrage. Speciale dank gaat uit naar de collectanten voor hun geheel belange loze inzet voor dit goede doel. OUDDORP - dinsdagavond 22 septem ber 19.30 uur ds. J. Beens van Nij- kerk. Vrijdagmiddag 25 september 14.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven, huwelijksbevestiging bruidspaar Grootenboer-Tanis. STAD aan 't HARINGVLIET - dins dagavond 22 september 19.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. Van 13 op 14 september viel er in Dirksland de meeste regen. Door de 'neerslagwaarnemer' van het KNMI werd daar 133,7 mm neerslag geme ten. Hoe werkt het systeem van neer slagwaarneming, hoe komt het KNMI aan zijn getallen en wat houden die getallen in? Voor een antwoord op deze vragen hadden we een gesprek met de neerslagwaarnemer van het KNMI-waarnemingsstation Dirksland. Het is regel dat de waarnemers van het KNMI geen mededelingen doen aan der den, maar voor deze keer mocht van die regel worden afgeweken. De neerslagwaarnemer in Dirksland is één van de 325 waarnemers in Neder land, die op hun stations dagelijks de hoeveelheid neerslag opnemen voor het KNMI in De Bilt. Zij zijn de zogenoem de handwaarnemers. Daarnaast zijn er nog 30 automatische waarnemingssta tions. Op Goeree-OverfJakkee zijn er drie stations: in Ouddorp (in de polder), Dirksland en Den Bommel. De hand waarnemers constateren hoeveel neerslag er in één etmaal is gevallen. In de zomer doen ze dat elke morgen om tien uur, in de winter elke morgen om negen uur. Belangrijk bij de v/aarnemingen zijn regelmaat en precisie. De Dirkslandse waarnemer zegt over deze dagelijks terugkerende werkzaam heden: ,,Ik vind het belangrijk dat de waarnemingen gedaan worden. En je moet het leuk vinden. Ik zie het als een hobby. Mijn familie heeft vanaf het begin van deze eeuw de neerslag in Dirksland gemeten, eerst voor zichzelf en later voor het KNMI. Het is niet moeilijk, maar je moet het heel precies doen. Als je door omstandigheden het exacte aantal millimeters niet kunt con stateren, moet je dat melden aan het KNMI. Er kan iets fout gaan en dat vin den ze niet erg, als ze het maar weten. De betrouwbaarheid van de getallen, daar gaat het om. Door het KNMI worden op de waarne mingsstations speciale regenkannen ge plaatst. Ze zoeken daar een geschikt plekje voor uit, vrij van bebouwing en bebossing. Die regenkan giet je leeg in het aftapglas. Dat is een maatglas waar je het aantal millimeters vanaf leest. Dat getal moet je direct opschrijven. Niet denken: „Dat onthou ik wel even", want dat gaat nooit alle dagen goed. Een waar nemer moet niet onthouden, hij moet waarnemen en doorgeven wat hij waar genomen heeft". Het doorgeven van de getallen gebeurt in codes via een voice-recorder. De lijsten met getallen blijven bij de waarnemers voor controle. Het KNMI geeft maande lijks een overzicht van de neerslagcijfers van alle waarnemingsstations uit. Een neerslagwaarnemer is geen regenme ter. Hij meet ook hoeveel sneeuw er is gevallen en neemt hagel waar. „Maar de meeste neerslag valt in de vorm van regen. Deze maand is een regenmaand, we hebben nog geen etmaal zonder regen gehad. Van zondag op maandag was het natuurlijk heel extreem, 133,7 mm. Wat dat betekent? 1 mm betekent 1 liter neer slag per vierkante meter, dus reken maar uit. Ik denk niet dat mijn familie ooit zo veel neerslag in een etmaal gemeten heeft. Als je bedenkt, dat we bij 20 mm al zeggen dat het veel geregend heeft, kun je nagaan hoe erg het nu geweest is". Er is vast wel een Kongskilde variant, die precies bij uw bedrijf past! Binnen het nieuwe Kongskilde Variant wentelploegen- programma zijn de variaties bijna oneindig, zodat ook voor uw bedrijf en uw wensen de juiste ploeg leverbaar is. De Kongskilde varianten: wentelkoppen hoofdbalken schaarafstanden (85, 95 of 105 cm) vrije ruimte onder fiet frame (78/82 cm) ristertypes vaste uitvoering of centrale snijbreedteverstelling breekboutbeveiliging of Inydrauliscfi non-stop accessoires Afgelopen zaterdag werd een dag waar velen op gehoopt, maar niet op gerekend hadden, 's Morgens kon een klein buitje de pret al niet meer drukken en pas toen alles weer opgeruimd was, viel de regen met stromen neer. De belangstelling was heel de dag over weldigend groot. De op koopjes beluste bezoekers, die de eerste keus wilden hebben, stonden al vroeg te dringen voor het hek, maar mochten tot hun ongenoe gen nog niet gaan neuzen. Aan activiteiten was er geen gebrek, het was zelfs moeilijk om een keus te maken, want een mens kan tenslotte niet alles doen. De kramen met etenswaren kregen meer belangstelling dan vorig jaar. Bij de viskramen stonden heel de dag rijen wachtenden, maar ook bij de oliebollen, pannekoeken, poffertjes, fri tes, slaatjes, en hamburgers waren de voorraden weer snel op. De viskramen maakten een topomzet. De voorbereidingen daarvoor waren dan ook al dagen van tevoren begonnen en het resultaat mocht er zijn. Dit kon mede be reikt worden dankzij de welwillende medewerking van de vissers uit de ge meenten Ouddorp en Goedereede. De Rabobank was zo goed een deel van de palinginkoop te sponsoren. De kraam met nieuwe spullen was rijk gevuld met artikelen/geschenken van de plaatselijke horeca en middenstand van Sommelsdijk en Middelharnis. Veel plaatselijke ondernemers hadden daar voor ook enthousiast hun steentje bijge dragen of een financiuele bijdrage ge schonken. De kapper en de kapsters kwamen han den tekort en ze kregen nauwelijks tijd om een kop koffie te drinken of te gaan eten. Weken van tevoren belden al men sen op om te vragen of er weer haar ge knipt kon worden. Voor de boedelveiling waren weer van heinde en ver mensen komen opdagen, want deze veiling heeft ondertussen grote bekendheid gekregen met een spe ciaal boedelveilingpubliek. Tegen on voorstelbare bedragen gingen sommige artikelen van de hand. In de fotostudio werden tientallen mensen op professio nele wijze geportretteerd. De ballonnen van de ballonwedstrijd schoten dankzij de wind als kometen de lucht in. En toen kwam het grote moment: wach ten op het eindresultaat. Ondertussen werden de winnaars van de verschillende wedstrijden en van de lotenverkoop be kend gemaakt. De eigenaars van de win nende nummers waren vrijwel allen aan wezig, zodat de prijzen direct uitgereikt konden worden. De prachtige fiets (voor een eroot deel gesponsord door rijwiel handel Van Eek) viel op nr. 185 en van een prachtige boodschappenmand van Plusmarkt Slingerland werd exact het totaalbedrag geraden. Toen kwam het spannende moment. Wat zou ondertussen het eindresultaat gewor den zijn? Het werd het geweldige bedrag van 48.050,-. Een prachtig resultaat na een reuze gezellige dag, waar meer dan 250 gemeenteleden hun steentje aan bijdroe gen. Vrijdagploegen, zaterdagploegen, kraammedewerksters en medewerkers, opruimploegen, technische ploegen, gevers en geefsters enz., allemaal heel hartelijk dank. De volgende activiteit is een zangavond op zaterdag 17 oktober met koor- en samenzang in de Ned. Hervormde kerk te Sommelsdijk. Bedroefd geven wij kennis van het overlijden van onze lieve Wij zullen hem nimmer vergeten. Woudi en Jan Marja en Gert Daan en Marjan Marleen en Wim Anne-Marie en Jan Johan en Jeannette Bram en Anita Marianne en Gris Sjaan en Kees Bram Anita en Paul André Corina Bram en Henriëtte Marieke Jacoline Gerard en Linda Alex en Jolanda Dennis Middelharnis, 16 september 1998 Hiermede geven wij met droefheid kennis van het overlijden van onze lieve Het was voor ons een fijne oom, daarom zullen we hem niet vergeten. Els en Wim Gert en Nel Annie en Ben Arie en Jolande Wijna en Jan Herman en Pascale Arie en Ria Hettie en Jan Marja en Adrie Laurie en Peter Arie en Marileen Wout en Astrid Klaas en Jacqueline Arie en Heleen Hester Jan-Willem Arno Middelharnis, 16 september 1998

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 2