De neerslag was extreem Appèlavond Veel emoties bij ondergelopen landbouwers KEES DÖRR r r r GEMEENTEDAG Kledingbeurs Melissant f(|éweka€|^^^ f Inbraak juwelier Zendingswinkeltje il^l ÏV^'}i p^ppppppp.p.^ppp AA^MINNAARD ^^^VASTGOED m Ramoco b.v. Het wegpompen De plaats van de noodpompen 'e '^"jg^"- Schade A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Goeree-Overflakkee B.V. district Flaiikee 'Want zie, Ik kom haastig lijk' 'De Cliristenvrouw' afd. Dirksland Zaterdag 19 september RENAULT-dealer j<^^ Visser Visser Taxatie nodig, uw woning verkopen, een woning aankopen, bel ons! Fonk Makelaardij 71e Jaargang VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1998 No. 6739 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redakde en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187)483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Van zondag 13 tot dinsdag 15 sep tember viel op Goeree-Overflakkee 140 mm regen. 140 mm is per m^ gerekend 140 liter. Ter vergelij king: over een groot aantal jaren gerekend valt op Goeree-Overflak kee per jaar ruim 700 liter per m'. Het zal duidelijk zijn dat de extre me neerslag moest leiden tot een noodsituatie. Op de verwerking van zoveel neerslag in een zo korte periode zijn uiteraard de riolerin gen en sloten niet berekend en ook niet de gemalen. Die zijn berekend om per etmaal van elke m^ 14 liter te kunnen verpompen van binnen de polder naar het Haringvliet, het Zoommeer of het Grevelingen- meer. Er viel dus in minder dan 3 dagen een hoeveelheid regen, waarvoor de gemalen tien volledige dagen (en nachten) moeten werken om dit water weg te pompen De sloten raakten al zeer snel vol en daarna ook de rioleringen waarna het water de percelen overstroomde en bin nen de bebouwde kommen de straten Het waterschap is deze situatie tegemoet getreden met inzet van al zijn bemalings- installaties aangevuld met alle noodpom- pen waarover het zelf beschikt en die welke het van anderen in gebruik kon krijgen. Die bemalingsinstallaties zijn de gemalen, groot en klein samen 25. Samen kunnen ze per minuut 2.000.000 liter water verpompen, wat overeenkomt met per m- 14 liter in 24 uur. Met de noodpompen erbij kon 2.800.000 liter worden verpompt wat overeenkomt met per m- 20 liter in 24 uur. De gemalen staan verspreid over het ge bied. De meeste langs de buitenrand van het eiland, maar andere staan meer naar het midden. In het laatste geval pompt het gemaal het water op een brede water gang die van het gemaal naar een haven loopt. Zo'n watergang met kleine dijkjes (kaden) er om heen heet een boezem. De belangrijkste boezem is het Zuiderdiep, waarop zeven gemalen uitslaan en die onder normale omstandigheden bij eb kan lozen in de Noordzee. Grote gemalen langs de rand staan aan de noordkant bij Middelhamis en Den Bommel en in Ooltgensplaat. Langs het Zoommeer staan ze bij de havens van Galathee en Oude Tonge. Op het Greve- lingenmeer tenslotte lozen gemalen bij Battenoord en Herkingen en ten westen van Ouddorp. Belangrijke gemalen meer naar het mid den van het gebied staan bij Oude Tonge, Dirksland, Stellendam en Goede- reede. Boezems moeten hun water kwijt op het buiten water, dus: de Noordzee, het Ha ringvliet, Zoommeer, Grevelingen. In het eerste geval kan dat problemen geven bij verhoogde ebstanden op de Noordzee. Het niveauverschil tussen de Zuiderdiep- boezem en de Noordzee is dan zo gering dat de Zuiderdiepboezem haar water niet kwijt kan. Wanneer op de boezem het water te hoog komt moeten de zeven gemalen worden gestopt. In de polders kan men dan in de problemen komen wanneer het slootwater blijft stijgen. Dit was in de voorbije dagen een voortdu rende zorg omdat de wind soms storm- kracht aannam en het zeewater tegen de kust opstuwde. Soms stond daardoor de Zuiderdiepboezem boordevol. Tal van noodpompen van groot tot klein afkomstig van de brandweer en andere leveranciers uit heel het land zijn inmid dels in gebruik op de meest urgente plaatsen. Het gemaal De Haas van Dorsser dat de diepste polders van Flakkee bemaalt, heeft hulp van een viertal noodpompen waardoor de hoeveelheid water die daar kan worden uitgeslagen met 60% is ver hoogd tot 23 mm per dag. Op de Spuisluis bij Stellendam zijn een elftal pompen geplaatst met een geza menlijke capaciteit van 150.000 liter per minuut. Zij helpen bij het lozen van water uit het Zuiderdiep op de Noordzee. Voorts staat bij vrijwel alle grotere ge malen wel een noodpomp opgesteld. Van de brandweer staan er onder andere pom pen bij Sluishaven, Oude Tonge, Batte noord en een drietal bij Herkingen. Ook binnen de bebouwde kommen zijn vele brandweerpompen ingezet om onderge lopen straten en rioleringen weer droog De schade aan gemalen, geautomatiseer de kunstwerken, watergangen en wegen loopt tegen de 10 miljoen, zo is nu reeds becijferd door het waterschap. LAN0ELUKERAW0fyjN[ipA6AZ]NE m WAABDEB€PAUN(|UMmV WONING ERA Makelaardij Kees Dörr B.V. Beneden Zandpad 13a 3241 GA Middelhamis Tel. 0187-470272 'iVfi' Fax 0187-470271 y(^ http7/www era.nl/dorr 'fvjv|\/l' fSi^KELASÏSSS.S E-mail: dorrOera.nl r""-"' Autobedrijf A.J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan '1 Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Morgenavond, 19 september, hopen we ons verenigingsseizoen weer te openen met de jaarlijkse appèlavond. Ds. M. Golverdingen zal met ons spre ken over het indringende onderwerp 'Want zie. Ik kom haastiglijk'. Alle jongeren vanaf 12 jaar zijn hartelijk welkom. Ook ouders en andere belang stellenden nodigen we hartelijk uit! De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. in Dirksland. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REF'OFITAGE - FOTOGRAFIE Bffil |TO?!1 tffffil [=1 l=j 1=1 llüli» IP** pp»^ CU Ezu 03 nzi en IZ3 ii czi izzi I OUDDORP-Weststraat 35 - Telefoon (QJBT) 6816121 Fax 683734 20ÊmÊÊ^ RENESSE - Pnritshop - Hogozoom 172 - Telefoon (0111} 462400 XüvCSi^^ MIDDELHARNIS Donderdagmorgen kwam er omstreeks 01.50 uur een melding binnen bij de po litie, dat er een inbraakalarm afging bij een juwelier aan het Zandpad. Onderweg naar deze melding ontving de politie eveneens een melding van een aanrijding in de Hobbemastraat, waarbij een van de partijen was doorgereden. Het doorgereden voertuig was een witte Opel Kadett. Op de N57, ter hoogte van Melissant, werd door de politie de witte Opel Kadett aangetroffen, waarbij bleek dat de rechter voorzijde van het voertuig be schadigd was. De bestuurder, een 33- jarige Rotterdammer, verklaarde onder weg te zijn vanuit Rotterdam naar Tho- len en ten gevolge van het slechte weer een aanrijding had gehad. De bestuurder en het voertuig werden meegenomen naar het bureau. Vervolgens werd een onderzoek inge steld bij genoemde juwelier. Daarbij bleek dat een van de etalageruiten was ingeslagen en een grote hoeveelheid sie raden was weggenomen. Vervolgens werd op het bureau een verder onderzoek ingesteld met betrekking tot de aanrij ding, waarbij bleek dat de bekleding van de linkerdeur van de auto los zat. Bij controle aan de binnenkant van de deur bleek daarin een grote hoeveelheid sieraden te zitten, afkomstig van die juwelier. De man is aangehouden en ingesloten. Op D.V. 23 september komen we bij elkaar in 'Onder de Wiek' om kwart voor 8. Deze avond zal verzorgd worden door de Stichting 'Vrienden van Cheider'. De heer J. C. Oudshoorn uit Rijssen zal in ons midden zijn. Dames, kom onze avonden eens bezoeken. Van harte wel kom. MIDDELHARNIS Op zaterdag 19 september van 10.00 tot 16.00 uur houdt de gemeente 'open huis', i De bedoeling daarvan is om in een onge- dwongen sfeer kennis te maken met het werk van de gemeente. Ambtenaren en bestuurders zijn aanwezig om uw vragen te beantwoorden. 1 Activiteiten o.a.: 1 - alle afdelingen zijn open voor het publiek. - de Rabobank geeft tekst en uitleg over de gevolgen van de invoering van de euro. - tentoonstelling munten/inkoop en taxatie mogelijk. - activiteiten transport in Europa. - expositie en uitslag fotowedstrijd. - vrijmarkt aan de Koningin Juliana- weg. - ballonnenwedstrijd voor kinderen (11.00 en 12.00 uur). - diverse andere interessante onderwer pen. Voor elke bezoeker ligt een presentje klaar. U bent van harte welkom. Nog maar kort geleden grensde de kwaliteit van het flakkeese landbouwgebied tiaast aan volmaakt heid. Alles keurig herverkaveld en tot en met de waterhuishouding op orde, zó werd op 29 mei van dit jaar de ruilverkaveling opgeleverd. Het oogst- seizoen 1998 leek te zullen slagen, maar zondag 13 september is de regen gekomen. Die heeft met 144 mm in één etmaal vooral de midden-flak- keese akkers in natte sawa's veranderd, ze soms helemaal onder gezet, velden vol aardappels en uien, bijna gereed om te worden geoogst maar nu verdronken en waardeloos geworden. De 91-jarige Joost Vroegindeweij, niemand trouwens, heeft het ooit zó dramatisch meegemaakt. Nooit eerder viel er zo'n overvloed aan hemelwater neer en nooit eerder werd er zoveel pompcapaciteit gemobiliseerd. Het Waterschap heeft alle zeilen bijgezet om het waterni veau snel omlaag te krijgen. Aardappels en uien overleven in het water slechts twee etmalen, een kritische grens, maar hoe ook werd gepompt, met gemalen, noodvoorzieningen en soms particuliere middelen, het water zakte nauwelijks. Zondagavond dacht Koos de Wit, hij woont bij Achthuizen, dat z'n electronische regenmeter het begeven had, zó snel ging de teller die de millimeters registreert, 140 in ander half etmaal. Toen al wist de heer De Wit, voorzitter van de WLTO afdeling Goeree-Overflakkee en de Zuid Hollandse Eilanden dat dat rampzalig zou zijn. Nu, al zoveel dagen later, heeft hij met de Regering gesproken, de Landbouw minister en Kamerleden rondgeleid en hen op hun verant woordelijkheid gewezen en heeft hij onder de agrariërs veel emotie ontmoet, ook op Goeree-Overflakkee. De heer De Wit kent een landbouwer met tientallen hecta res (nu verloren) aardappelen, uien en spruiten wiens ver lies ver boven het halve miljoen uit zal stijgen. Landbouwminister Apotheker heeft de heer De Wit verze kerd dat hij niet met de rug naar deze getroffenen toe zal gaan staan. Waarschijnlijk wordt het Rampenfonds van 1995 - gesticht t.g.v. de Watersnood in Limburg - weer geacti veerd. Positief nieuws bij de ellende die geleden wordt. Stel de gederfde opbrengst van een hectare aardappelen maar op 10.000,-, ook van een hectare uien op die prijs. Vorige week kreeg de landbouwer wel 20 cent voor een kilo Bintjes, zelfs 40 cent voor Eigenheimers, maar nu rot ten ze in de grond. Op blank staande percelen kunnen ze geheel worden afge schreven, de uien en de aardappelen. Wanneer het water hoog in de voren staat is een deel van de aardappelen mis schien nog te redden maar dan zou een mooie oktober maand nodig zijn. Goeree-Overflakkee telt 3500 ha. aardappels waarvan een aanzienlijk deel kan worden afgeschreven. De heer De Wit schat de schade aan aardappelen, grove tuinbouwgewassen, uien en waarschijnlijk ook aan suikerbieten waarin het sui kergehalte sterk terugloopt op minstens 60 miljoen gulden, alleen al op Goeree-Overtlakkee. De emoties zijn hoog, niet alleen om de geleden financiële schade, „zat bedrijven verliezen tonnen", weet de heer De Wit, maar omdat het het wezen van de agrariër raakt. Merk waardig was het seizoen al begonnen, 't Was te nat geweest en toen kwam vooral in Oostflakkee die enorme hagelbui die veel vernielde, maar de boer had koppig stand gehou den, zodat het toch nog wat leek te worden, dit jaar. Nu is het echt bij z'n handen afgebroken. Bij die handen die, zoals die van Klaas Vroegindeweij uit Middelhamis, letterlijk nog 15 kisten aardappelen uit de natte blubber hebben gedolven. Hoe vermetel moet dat zijn geweest! Ze worden dan ook niet per kist verkocht, voor de klanten waren er 5 kilo's de man. EAPCUtTUüP INSTALLATlSTECHNiEK STATIONSWEC 4 22Ï5 BLOUPETONCE TEL. (0187) 641426 FAX (0187) 642210 De Stichting Peuterspeelzaal 'De bezige bijen' organiseert op woensdag 7 okto ber van 19.00 tot 21.00 uur en op don derdag 8 oktober van 9.00 tot 10.00 uur een kledingbeurs voor najaars- en win- terkleding, kindermeubilair, speelgoed etc. in de Melishof te Melissant. Inleveren kan op donderdag 1 oktober van 9.00 tot 11.OO uur en 's avonds van 19.30 tot 20.00 uur en vrijdag 2 oktober van 9.00 tot 11.00 uur. Gelieve geen ondergoed in te leveren en de spullen dienen schoon en heel te zijn. Van de opbrengst is 25% bestemd voor de peuterspeelzaal. Het bestuur kan niet aansprakelijk gesteld worden voor even tueel zoek geraakte artikelen. Ophalen van geld en niet verkochte arti kelen kan op maandag 12 oktober van 19.30 tot 20.00 uur. Tijdens de beurs van donderdag 8 okto ber is er kinderopvang mogelijk, de kos ten hiervan bedragen 2,50 per kind. DIRKSLAND Evenals in andere gemeenten willen wij ook in Dirksland beginnen met een ver- koopplaats waar artikelen gekocht kun nen worden, waarvan de winst ten goede komt aan de zending. Mevr. Grootenboer, zij woont Margriet- laan 27, heeft daarvoor ruimte beschik baar gesteld en ook haar tijd om u te woord te staan voor het kopen van aller lei aardige en nuttige artikelen, zoals wenskaarten, handwerken, eigengemaak te jam, noten, diverse cadeau-artikelen, nachtkleding en lakens. De eerste verkoop zal D.V. zijn op 23 oktober van 10-12 uur en van 2-5 uur. En dan voortaan elke woensdag 's mor gens en 's middags en donderdagmorgen en zaterdagmorgen. Op anderen tijden is het ook mogelijk na telefonische afspraak met mevr. Groot enboer, tel. 601917 of als zij er niet is met mevr. Van Ommeren, tel. 602569. Wij hopen dat velen van deze gelegen heid gebruik zullen maken en zo het belangrijke werk van de zending steu nen. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 61 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 ----- REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 621033 Irene Struijk, beëdigd makelaar/taxateur Voorstraat 44, 3245 BH Sommelsdijk Tel. (0187)48 72 72

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1