Pijporgel uit Luliasliapel naar Protestantse l^erlc van Tongeren (B) S.M.B. Dorpsherstelprijs voor fam. A. C. Bal(ker te Sommelsdijlt Ds. Ruijgrok nam met indringende prediking afscheid van Herv. Gemeente Middelharnis Historische grafsteen Actie boeren planten bomen weer van start Rabobank Nieuwe Tonge 35S^ I4~Ê> JUL MINNAARD VASTGOED Cursus geestelijke vorming 1998/1999 en 100 jaar Rabo-organisatie ^ÖDELBO^''"'" POSTBUS 8 - 324Ü AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01108 Goeree-Overflakkee B.V. Ingezonden: Pijporgel Advies (verbeterd bericht) 71e Jaargang DINSDAG 15 SEPTEMBER 1998 No. 6738 Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 Omtrent ds. Ruijgrok en z'n afscheid van zondagmiddag, mag de Herv. gemeente van Middelhar nis veel vergeten, als haar maar ds.' indringende verkondiging op het hart gebonden blijft, dat Jezus Christus de enige Rotssteen is op Wie ze zich in leven en sterven ver laten kan. Anders begeerde ds. niet na te laten aan de Gemeente aan wie hij zich ruim acht jaar nauw verbonden heeft gevoeld. Het was dan ook niet uit eigen beweging geweest dat hij op 22 beroepen bedankte om tenslotte dat naar Monster aan te ne men. Tot afscheid gedrongen derhalve, maar anders dan met weemoed deed ds. dat met een gevoelen van dankbaarheid voor de steeds ontvangen kracht en ze gen: ook met deze losmaking heeft God Zijn heilige en wijze bedoeling. Hij neemt het vertrouwde weg opdat op Hem alleen ons vertrouwen zijn zal", zo luid de de teneur van de afscheidsprediking naar aanleiding van Deuteronomium 32:4: „Hij is de Rotssteen, Wiens werk volkomen is". Mozes die het volk Israël tot aan de grens van het beloofde land mocht bren gen liet het volk met 't welk hij veertig jaar was opgetrokken die boodschap na, en zo begeerde ds. Ruijgrok dat te doen, hem, als bij Mozes, door God gedicteerd, dat Hij blijvend bemoeienis met de ge meente wil hebben. Z'n afscheid wilde ds. Ruijgrok daarom geen treurdicht, maar een lofdicht doen zijn, te mogen prediken dat Hij de Rotssteen is Die on beweeglijk staat. ,,In die Rotssteen wordt het volkomen werk van Christus u toege rekend zodat zondaren weer heilig en onberispelijk worden voor God. U wordt door deze Rotssteen de mantel der ge rechtigheid omgedaan", zo beval ds. aan zich op Hem te verlaten en op Hem een vast vertrouwen te stellen. ,,Als wij de weg mochten uitstippelen zou God nooit aan Zijn eer-, en wij nooit in Kanaan aankomen", waarschuwde ds. Ruijgrok, met verlangen heenwijzend naar de tijd, het eind der tijden, waarin Gods werk voltooid zal zijn en alles wat adem heeft Hem loven zal. Niet het werk van de anti-christelijke machten, maar Zijn werk zal volkomen zijn", predikte ds. de gemeente indringend nodigend Zijn stem te horen, zich te laten leiden en op zo grote zaligheid acht te slaan. Hem bracht ds. aan het eind van z'n verbon denheid aan de gemeente van Middelhar nis alle lof dank en aanbidding: „Drieë- nig God, U zij al de eer". De gemeente beantwoordde de prediking met het zin gen van Ps. 73:13... ,,zo zult Gij zijn voor mijn gemoed. Mijn rots, mijn deel, mijn eeuwig goed". Ten AFSCHEID Na de woordverkondiging heeft ds. Ruijgrok nog woorden ten afscheid ge sproken aan die personen en instanties met wie hij in de voorbije jaren veelvul dig te maken heeft gehad. O.a. waren dat het College van B W, aanwezig in de persoon van loco-burgemeester Sloot weg, de gemeenteraad, vertegenwoordi gers van Classis en Ring, bestuurders van plaatselijke scholen en (kerkelijke) verenigingen, het kerkbestuur en tenslot te de gemeente van welke hij met de woorden van de Zegenbede afscheid nam: „de Heere zegene u en behoede u, de Heere verheffe Zijn Aangezicht over u en geve u vrede". Ds. Voets sprak woorden ten afscheid namens Classis, Ring en gemeente, waarna op zijn verzoek de gemeente haar vertrekkende predikant en zijn gezin Ps. 17:4, enigszins gewijzigd toezong: „Maak Uwe weidaan wonderbaar". Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34 3241 AA Middelharnis Tel, (0187) 482606 In het kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Middelharnis zijn een aantal historische grafstenen aangetroffen. Hierover berichtte het Eilanden-Nieuws u vorige week. In de krant van vrijdag 11 september is echter een artikel geplaatst waarin een aantal onjuistheden zijn opgenomen. In het artikel wordt verondersteld dat een van de gevonden grafstenen welbewust zou zijn vernield; opzet zou zelfs niet helemaal uitgesloten zijn. Aangezien met deze onjuiste insinuatie de vele tientallen vrijwilligers ten on rechte in een kwaad daglicht worden ge steld, lijkt het ons juist genoemde be richtgeving te corrigeren. Immers de grafsteen blijkt te zijn gebroken terwijl deze voorzichtig werd verschoven. Van opzet is in het geheel geen sprake. Uiteraard betreuren zowel de kerkvoog dij als de betrokkenen hetgeen is voorge vallen. Kerkvoogdij Herv. gein. Middelharnis Naschrift: Ach, wij van Eilanden Nieuws zijn geen rechercheurs natuurlijk, u als kerkvoog dij ook niet, want in dat geval zou u uw woorden zorgvuldiger gekozen hebben. Wij beweerden niet dat de grafsteen wel bewust is vernield, wél dat opzet niet uit te sluiten is. Dat zogen we niet uit onze duim, maar vernamen we van een heel erg boze deskundige die niet gelooft dat een beschadiging als geconstateerd ont staat bij alleen maar het 'voorzichtig ver schuiven'. De gemeente Middelharnis heeft dan ook aanleiding gezien bij de politie aangifte te doen van beschadiging van historisch bezit. En dramatiseert u ons verhaal nou niet alsof we de vrijwil ligers in een kwaad daglicht zouden wil len stellen, u weet wel beter. A.J.G. Evangelist Vanhuysse (m) bewondert het orgel dat in zijn nieuwe De kleine Protestantse Gemeente in het Belgische Ton geren, daar waar 'weinig rijken of edelen' wonen, zal op 21 november a.s. haar nieuwe kerk in gebruik kun nen nemen, een enorme verworvenheid zal dat zijn, na de jaren dat in een pakhuis kerk werd gehouden. Vijf- a zeshonderdduizend gulden zal het nieuwe kerkje, met wat bijzaaltjes, gaan kosten, een bedrag dat voor de kleine ge meente nauwelijks is te voorzien. Evangelist Vanhuysse, blij dat hij straks de beschikking krijgt over het 'eenvoudig maar mooi gebouw' was zaterdag op Goe ree-Overflakkee dat, dankzij het comité Goeree-Overflakkee van 'In de Rechte Straat', al eerder van de heer Vanhuysse heeft gehoord omdat het IRS comité haar Belgische geloofsgenoten de helpende hand biedt door een inspanningsverplichting aan te zijn aangegaan krachtens welke aan de kerkbouw 50.000,- zal worden bijgedragen. Daarvan is al 44.000,- binnen, de rest zal middels nog te vol gen acties worden verzameld. kerk komt te staan. Links de heer A. de Visser en rechts ds. Willemsen Op de jaarmarkt van de Herv. kerk van Dirksland was zaterdag een stand voor dit doel ingericht. Weegt de financiering van de bouw de Belgische gemeente al zwaar, helemaal viel niet aan een geschikt kerkorgel te denken dat zondags de zang van de pim. zeventig aanwezigen zou kun nen begeleiden. Het overcompleet worden van het pijporgel (d.d. 1964) uit de Lukaskapel bij 'De Samaritaan' dat door een groter instrument vervangen is, is het comité niet onbekend gebleven. Het 2-klaviers pijporgel werd als uitermate geschikt beoordeeld en het HDG-bestuur heeft daar zeker niet onwelwil lend op gereageerd. Het instrument kon daarom door het IRS- comité aan Evangelist Vanhuysse worden toegezegd. Zaterdag heeft hij met z'n toekomstige orgel kennis gemaakt. Ds. Wil lemsen heeft er zelfs tonen aan ontlokt wat de heer Vanhuysse zeer tot de verbeelding heeft gesproken. Hij toonde zich bijzon der blij met de geste dat het straks in zijn kerkruimte zal staan, een écht kerkorgel in een straks echte kerk. De heer en mevrouw Bakker (r) met midden Suzan Offereins en links de heren Visser en Kastelein van de S.M.B. Met de uitvoering van het dorpsvernieuwingsplan heeft oud-Sommelsdijk een welgeslaagde face-lift on dergaan. Dat deed de Gemeente met besteding van vele miljoenen, maar het zijn ook particulieren die uit spaarzamer middelen, mooie accenten hebben toege voegd. De Stichting Monumenten Behoud weet dat zeer te waarderen en geeft daar ook jaarlijks blijk van. De Stichting, voortgekomen uit de eeuwenoude Stichting voor Sociale en Maatschappelijke Belangen, die haar doelstelling door de komst van de Algemene Bijstandswet zag worden over genomen, houdt zich sindsdien bezig met monumentenbehoud en. sinds 1987, met monumentenbeheer. Sinds een drietal jaren probeert de Stichting daartoe ook parti culieren te stimuleren, wat telkenjare uitmondt in een feestelij ke bijeenkomst waarin de beschikbare Dorpsherstelprijs wordt toegekend. Dit jaar, vrijdagavond, in het (oude) gemeentehuis van Middelharnis. Aan de vooravond van de Nationale Monumentendag was dat, omdat in de voorgaande jaren de uitreiking op Monumentendag, door de veelheid van activiteiten wat in het gedrang dreigde te komen. Een 'stijlvoller' bijeenkomst was het nu, zo had de SMB be oogd, en inderdaad, de historische raadzaal droeg daaraan bij, zeker nu daarin het Gustav Klimt Strijkkwartet optrad. Loco- burgemeester Slootweg die de prijzen uitreikte waardeerde dat een 'gouden idee' te zijn zoals hij ook de beschikbaarstelling - door de Stichting - van de Dorpsherstelprijs als een 'gouden idee' waardeerde. Het was met zichtbare instemming dat de heer Slootweg de namen, en daarmee de prestatie, van de genomineerden bekend maakte, vijf in totaal van wie één de Dorpsherstelprijs kreeg toe gekend, de overige vier een eervolle vermelding. Die laatsten gingen naar de heer L. Zwanenburg voor de restau ratie/renovatie van het pand Oost Indischehoek 3 te Sommels dijk. Vervolgens naar de familie P. J. Jambroers te Nieuwe Tonge voor het opknappen van de voormalige schoolwoning aan de Ring te Nieuwe Tonge. De familie A. P. Verniaat te Sommelsdijk restaureerde het koetshuis Van Gorcumstraat 16 te Sommelsdijk en de heer E. Mackloet werd bijzonder gecomplimenteerd voor de manier waarop hij - goeddeels eigenhandig en samen met zijn vader - het woonhuis Van Aerssenstraat 13 te Sommelsdijk weer toe komst gaf De Dorpsherstelprijs 1998 was - zo had de deskundige jury beoordeeld - verdiend door de familie A. C. Bakker voor de manier waarop zij hun pand op de Sommelsdijkse Oostdijk - direct grenzend aan de vroegere meubelhandel Visser - gezicht hebben gegeven, enerzijds nieuwbouw, anderzijds met behoud van de monumentale sfeer. Ooit had de Stichting Monumenten Behoud zelf het oog op dit pand geslagen, maar had in verband met te verwachten hoge kosten, van restauratie afgezien. Met dat nog in gedachten werd door de Stichting en door de heer Slootweg de door de familie Bakker gepleegde inspanning 'echt geweldig' genoemd. Voor hen het door Suzan Offereins expressionistisch geschil derde landschap wat door de familie Bakker bijzonder op prijs werd gesteld. Landschapsbeheer Zuid-Holland houdt dit winterseizoen voor de zesde keer de actie Boeren Planten Bomen. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te sti muleren streekeigen struiken en bomen aan te planten. Via de actie Boeren Planten Bomen kunnen zijn streekeigen plantmateriaal be stellen dat bovendien gratis thuis bezorgd wordt. Vorig jaar liep de actie uitstekend: 200 eigenaren plantten ruim 30.000 bomen en struiken aan! Zo werden o.a. 1.000 hoogstamvruchtbomen aangeplant, waar door oude rassen als Sterappel, Glorie van Holland (appel) en IJsbout (peer) het landschap weer verrijken. De actie wordt gezamenlijk georganiseerd met Land schapsbeheer Utrecht. Groen platteland Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerde rij, hoogstamvruchtbomen in een boom gaard, streekeigen sierbomen en -strui ken op het erf, jonge boompjes op een niet-gebruikt stukje grond; op deze wij/e kan de eigen boerderij en het erf aanzien lijk verfraaid worden. Bovendien biedt het nieuwe kansen voor de natuur! Kwaliteit Het door Landschapsbeheer Zuid-Hol land geleverde plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gere nommeerde kwekers. Landschapsbeheer Zuid-Holland zorgt ook voor goede in structies voor de aanplant, verzorging en bescherming. Bewoners van het Zuid-Hollandse lande lijke gebied kunnen gratis het boekje Boeren Planten Bomen met het complete assortiment aanvragen bij Landschaps- beeheer Zuid-Holland. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van de struik- en boomsoorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en gebruiksmogelijkheden en de betekenis voor natuur en land schap. Ook advies (telefonisch of aan huis) over wat nu aan te planten is moge lijk. Wacht met het aanvragen hiervan niet tot het laatste moment! Het boekje Boeren Planten Bomen is aan te vragen bij Landschapsbeheer Zuid- Holland, telefoon (0182) 524500. Bij de vermelding van het programma voor het komende cursusjaar zijn twee verkeerde data doorgegeven. De lezing van mevr. L. M. I. Vermaat-Beenhakker te Scheveningen: 'Eenzaamheid, wat een opgave' vindt niet plaats op 8 januari maar op 18 januari 1999 D.V. En de lezing van Drs. A. A. Teeuw te Ridderkerk: 'Christelijke medische ethiek' is niet op 23 maart maar op 15 maart 1999. De overige data kloppen. Onze excuses voor de gemaakte fout. stuurgroep 'Prachtig', 'goede zaak', voor herhaling vatbaar' en nog meer van dergelijke kre ten werden zaterdag 5 september jl. over het hele eiland gehoord. En dan hebben we het natuurlijk over de fietstocht, ge organiseerd door medewerkers van de Rabobanken op Goeree-Overflakkee. Naast deze fietstocht zal Nieuwe Tonge nog meer gaan merken van het 100-jarig bestaan van de Rabobank. Binnenkort zullen de twee lagere scholen in Nieuwe Tonge een aantal computers worden aan geboden namens de Rabobank Nieuwe Tonge. Omstreeks half oktober zal op feestelijke wijze de nieuwe verlichting voor het aanlichten van zowel de kerkto ren als de korenmolen 'de Oranjeboom' worden ontstoken. Deze verlichting plus de onderhouds- en verbruikskosten voor de eerste vijf jaar worden geschonken door Rabobank Nieuwe Tonge. Als Rabobank Nieuwe Tonge willen we midden in de gemeenschap staan en daarom ook iedereen in Nieuwe Tonge mee laten profiteren. Ook het Dorpshuis in Nieuwe Tonge zal aan den lijve ondervinden dat Rabo Nieuwe Tonge invulling geeft aan het 100-jarig bestaan van de Rabobank. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAHE OUDDORP- Woststraat 35 - Talefoor. (0187) 6816121 Fax 683734 RENESSE Pnntshop - Hogezoom 172 - Telefoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1