EIÜVIIDEII-lilEIJWS Nieuwe CD Een heel apart Monument Dirkslandse lezingen HJ Nieuwe cursus van 'Laudate Deum' uit Ridderkerk Bingo Buurtver. ^West' +16 J.V. 'De Zaaier' HORTENiltt'i' DROGEN itffF N//rs' muai o.l.v. Willem Arie den Hertog Orgel: Ron van Ommen Bariton: Henk Dijkhuizen Vleugel: Gezinus Veldman Deze schitterende CD met de titel 'Schenk mij uw vree' is opgenomen in de Stephanuskerk in Hasselt. Het eindre sultaat is in één woord; 'geweldig'. Het koor kenmerkt zich door een gevoe lige vertolking van de muziek en een heldere, zuivere koorklank. De bekende pianist Gezinus Veldman, die u al diverse malen op Flakkee heeft kunnen beluisteren, maakt het geheel af. Een greep uit het gezongen repertoire op de CD: Psalm 25, 26, 54, 51, bekende melodieën van o.a. Jacobs Ladder, Nooit meer Nacht, Toccata van Driffil en bekende gezangen zoals Jezus leeft in eeuwigheid. Heer nu d'avond nadert. Hoog om hoog, naast de gezongen liede ren kunt u ook nog diverse instrumentale intermezzo's beluisteren. Kortom de moeite waard. EEfi SElGliCH GEiCtilEOENmEilE Autobedrijf Jan van Dijk OmHOKEN mGElillEMEN SlEKEllGE TUINUaiENOEN school voor mode en vormgeving Hoe verkoop je een huis als het onze met de deftige aanduiding: monument? „Ja", zegt mijn man: „dat zou ili ook wel eens willen we ten". Sinds wij - zeker niet over, één nacht ijs - tot het besluit 'ver koop' kwamen, enkele makelaars uitnodigden voor een taxatie, er daarvan weer één selecteerden met het juiste oog voor dit toch wel heel aparte pand, was de kogel door de kerk en kwamen de 'Te koop' bil jetten voor onze ramen te hangen. 3e Blad VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1998 No. 6737 '*^^«i Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Mid- delharnis, met in de linkerbovenhoekVragenrubriek' vermeld. De vra gen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Hoe kan ik het beste mijn mooie horten sia's drogen? Ik heb het al op diverse manieren geprobeerd, zonder succes. Antwoord: Hortensia' s kunnen niet op de normale wijze als vele andere bloemen en planten op een droge plaats hangend en later tussen vloeipapier of de bladen van een boek met ouderwetse ruw houthou- dend papier gedroogd worden, maar ver gen een aparte behandeling. Knip ze af als ze fris en op hun mooist zijn en leg ze in een vrieskist. De bloemen moeten wel goed droog zijn! Haal ze er uit als ze stijf bevroren zijn en bestrijk of bespuit ze dan takje voor takje met blanke celluloselak. Het aldus gevormde laagje maakt het de planten onmogelijk nog water af te geven, zodat ze niet indrogen. Tevens zijn ze dan gevrijwaard tegen de inwerking van bac teriën en schimmelsporen. U kunt de hor tensia's of andere bloemen uit de diep vries zelfs voorzichtig in een vaas zetten. In mijn bezit is een 4-stemmig liedboek uit 1923 van Hazeu. Wie was Hazeu? Zou iemand belangstelling voor dit liedboek hebben Antwoord: Johannes Cornells Hazeu werd in 1754 te Schoonhoven geboren en overleed in 1835 te Haarlem. Hij was boekverkoper en -drukker, maar is vooral bekend geworden door de vele stichtelij ke boeken die hij schreef en de stichtelij ke liederen die van zijn hand verschenen. Het merkwaardige is, dat hij in zijn tijd door tal van 'echte' dichters niet voor vol werd aangezien, maar dat die lieden ver geten zijn, terwijl Hazeu's verzen het tot in onze tijd uitgehouden hebben. En dich ten kon hij. Hij berijmde o.m. de Heidel- berger Catechismus in 52 gezangen (1790), maakte 'Gezangen op de geboor te, respectievelijk het lijden en sterven en verheerlijking van Jezus Christus' (1794) en berijmde zelfs de Psalmen opnieuw. Er zijn tientallen bundels en boeken door Hazeu samengesteld. D. van der Reyden verzorgde de bijbehorende muziek. Een aantal van die bundels is echter na 1950 niet meer herdrukt. In onze tijd is de be langstelling voor zijn werk tanende, omdat er inmiddels meer belangstelling is uitgegaan naar de moderne religieuze lie deren en de zg. negro-spirituals, die vaak de (wrange) actualiteit behandelen en daardoor meer diepgang kregen. Hazeu was een kind van zijn tijd, en dat is heel duidelijk de tijd vóór de Afscheiding. Mogelijk kunt u het boek verkopen aan een tweedehands boekwinkel. Maar mis schien heeft een medelezer(es) van deze rubriek belangstelling voor dit liedboek. Hij/zij kan contact opnemen met de re dactie. De CD is opgenomen door de firma STH uit Hoevelaken en een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor evangelisatie werk in Amsterdam. Binnen enkele weken is ze overal in de christelijke boekhandel e.d. verkrijgbaar, wilt u voor deze tijd al een CD bestellen, dan kan dat natuurlijk ook. U krijgt hem dan binnen enkele dagen thuis opge stuurd. De verkoopprijs bedraagt 39 90 U kunt telefonisch bestellen bij fam.'A. van 't Zelfde, tel. (055) 5428117. Waarom is destijds eigenlijk de staat Bel gië ontstaan? Antwoord: De vorming van de staat Bel gië heeft een lange voorgeschiedenis. Voor een korte samenvatting is het vol gende van belang. Nadat keizer Karel V de noordoostelijke provincies en tenslotte in 1543 ook Gelderland onderworpen had, was het gebied van 'De 17 Verenigde Pro vinciën' min of meer één geheel. Het om vatte ongeveer het huidige Nederland met België en Luxemburg, maar de grenzen weken vooral in het zuiden sterk af van de huidige. Na de troonsafstand van Karel V en tijdens het bewind van Philips II begon de opstand tegen Spanje onder leiding van Willem van Oranje. De komst van Alva leidde tot de tachtigjarige oorlog. Het grootste deel van de bevolking wilde de gehate Spaanse bloedraad, bezettingstroe pen en zware belastingen kwijt, maar in 1585 begon na de val van Antwerpen en de sluiting van de Scheldemonding door de geuzen de feitelijke scheiding van noord en zuid. In 1598 droeg Philips II de macht over de Zuidelijke Nederlanden over aan zijn dochter Isabella en haar echt genoot Albrecht van Oostenrijk. Het ge volg daarvan was, dat deze scheiding bij de Vrede van Munster in 1648 definitief bevestigd werd. Het noordelijk deel van de grote provincie Brabant en een deel van Limburg kwamen met Zeeuws-Vlaande- ren bij de Republiek der Zeven Provin ciën, maar het zuiden hield een Spaanse bezetting. In 1713 kwamen de Zuidelijke Nederlanden onder Oostenrijks bestuur en werd door de Oostenrijkse keizer een gou verneur-generaal aangesteld over het ge bied dat er ongeveer ais het huidige Bel gië uitzat. Dit omvatte toen reeds een aan tal Nederlandstalige en een aantal Frans talige provincies. U weet, dat Napoleon ons land bij Frankrijk inlijfde, maar na de bevrijding besloten de overwinnaars tij dens het Wener Congres in 1814, dat er biereen sterke 'bufferstaat' moest worden gevormd om de Franse legers voortaan beter te kunnen weerstaan. Daartoe wer den de noordelijke en zuidelijke provin cies herenigd. De bevolking in het zuiden was echter al spoedig ontevreden over diverse maatregelen van koning Willem 1 en kwam in 1830 in opstand. Het Franse deel van Luxemburg sloot zich aan bij België. De Belgen wilden ook Zeeuws- Vlaanderen en delen van Noord-Brabant en Limburg inlijven, maar na bemiddeling van de grote mogendheden werden de definitieve grenzen bepaald. Die kregen de huidige vorm, omdat ons leger en de opstandelingen elk zoveel mogelijk ter rein bezet hielden. Door vroegere verove ringen en huwelijken hadden de provin ciegrenzen overigens al een grillig ver loop. Het hertogdom Limburg bleef tot 1866 lid van de Duitse Bond. Het (vrijwel gehalveerde) Groothertogdom Luxem burg was tot de dood van koning Willem III in een Personele Unie verbonden met ons vorstenhuis. Een werkgroep van de Hervormde ge meente van Dirksland organiseert het ko mende winterseizoen een aantal lezingen in het kader van de gemeente-opbouw. Verschillende onderwerpen zullen daar bij aan bod komen. Onder meer zal aan dacht gegeven worden aan kwesties als kinder- en volwassendoop, de verhou ding kerk en Israël en bijbelvertalingen. Deze lezingen zijn voor alle geïnteres seerden, ook van buiten de Hervormde gemeente, toegankelijk. De toegang is gratis, wel zal ter bestrijding van de on kosten een uitgangscollecte worden ge houden. Het is de bedoeling dat elke twee maan den een lezing wordt gehouden. De inlei ding zal beurtelings worden verzorgd door ds. M. J. Paul en een gastspreker. De lezingen worden gehouden in het ge meentecentrum 'Onder de Wiek' aan de Ring te Dirksland. Aanvangstijd is 19.45 uur en omstreeks 22.00 uur zal worden afgerond. Uiteraard zal er ruime gelegen heid bestaan voor het stellen van vragen aan de inleider. De eerste lezing wordt gehouden op D.V. dinsdag 22 september 1998 en zal worden verzorgd door ds. M. J. Paul. Het onderwerp van deze avond luidt: betere zorg rondom het levenseinde. Op dinsdag 17 november 1998 vindt de tweede lezing plaats. Dr. W. Verboom uit Waddinxveen zal dan een inleiding verzorgen over de doop. Voor vragen over de lezingen kunt u zich wenden tot de navolgende leden van de werkgroep: T. Abbo, tel. 609070 of A.Dubbeld, tel. 603198. OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvinweg13 Tel. (0181413777 Tel. (0181624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Wat moet ik doen om van ontstoken nagel riemen af te komen Ik heb al van alles geprobeerd: zaljjes, soda enz. Dit alles helpt maar tijdelijk. Antwoord: Een chronische ontsteking van de nagelriem, een paronychium, komt nogal eens voor. Wanneer dit niet met een eenvoudige behandeling overgaat, zoals uw huisarts reeds heeft toegepast, is het verstandig een dermatoloog te raadple gen. Het eerste wat dan nodig is, is de ver wekker van de ontsteking vast te stellen. Het kan een gewone bacterie zijn, of een specifieke bacterie of zelfs een schimmel. De zogenaamde Candida infectie is vaak de oorzaak. Voorts is het verstandig na te gaan of deze verwekker ook elders op of in het lichaam voorkomt, waardoor u zich zelf steeds opnieuw infecteert, bijvoor beeld door krabben. Ook kan suikerziekte mede oorzaak van deze aandoening zijn, dus dat moet ook worden nagekeken. Wanneer de oorzaak bekend is kan wor den nagegaan voor welk antibioticum hij gevoelig is en zo kan dan de oorzaak wor den bestreden. Sinds een paar maanden lopern er twee egeltjes 's avonds over mijn grasveld. Kunt u me zeggen wanneer egels in win terslaap gaan en voor hoelang? Antwoord: Het begin van de winterslaap wordt veroorzaakt door een combinatie van inwendige (voornamelijk hormonale) en uitwendige (zoals temperatuur en dag- lengte) factoren. De egel gaat zijn winter kwartier opzoeken in de late herfst, in november. Zijn bedstede bestaat uit een van boven afgedekt nest van bladeren. In maart keert hij dan weer tot het rijk der wakkeren terug. De winterslaap is het ver schijnsel dat dieren in staat stelt een voor hen ongunstig jaargetijde door te komen. Ademhaling en bloedsomloop zijn dan sterk verminderd doordat ze in een bewe gingloze, inactieve toestand verkeren. Hun lichaamstemperatuur neemt dan on geveer die van de omgeving aan. Treft u bijvoorbeeld in december nog een egeltje aan in uw tuin dan is er iets mis gegaan. U kunt het beste het beestje naar de plaatse lijke egelopvangt of Dierenbescherming brengen omdat hij anders de winter niet zal overleven. OUDDORP - Lenie Meijer start binnen kort met de nieuwe cursussen. Nast de cursus naailes voor beginners en gevor derden, kunt u ook les krijgen in pa- troontekenen en de kneepjes cursus. Er is ook de mogelijkheid om een oplei ding tot coupeuse te volgen. Ook het afgelopen jaar hebben er 2 cursisten exa men gedaan in Utrecht. Zij zijn met zeer goede cijfers geslaagd, en hebben hun certificaat behaald voor patroontekenen en realisatie. Voor vrijblijvende informatie kan men kontakt opnemen met Lenie Meijer, tele foon (0187) 682810 (ik hoop aanwezig te zijn op de cursus-markt in Middelhar- nis). Op 17 september zal in de Victoriahal te Dirksland een BINGO worden georgani seerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 rondes en 1 Superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet... voor een van de vele klinkende prijzen. Bij Buurtvereniging 'West' gaat overi gens niemand teleurgesteld naar huis, want... iedere deelnemer heeft altijd prijs. Op D.V. zaterdag 12 september houdt de 16 Jeugdvereniging van de Ger. Ge meente van Dirksland de eerste J.V.- avond van het nieuwe seizoen. Op onze J.V.-avonden komen wij als jon geren bij elkaar om bezig te zijn met de Bijbel en daarnaa.st contacten te leggen. Deze eerste avond zal ouderling B. Kooy een inleiding houden. Kom gerust eens kijken, zodat jij ook een bijdrage kunt leveren,aan een fijne J.V.-avond. Schroom niet..., maar kom zaterdagavond om acht uur naar Reho- both. Ik zeg dit in 't meervoud, want 't blijft een raar groot huis, met 't zicht op Goe- rees Markt aan de voorkant en met een eindeloze rij ramen in de Pieterstraat. Dus drie biljetten! Voorkamer, opkamer, keuken. Vanaf dat moment, 31 mei, voelen wij ons zelf ook 'te koop'. Vanaf dat moment keken er niet honderd, nee mis schien wel vijfhonderd (laag geschat) mensen naar binnen, 't Was even wen nen, 't Is een schattig oud huis (echt), maar precies een etalage met al die ramen. Twintig meter van de keuken tot en met de voorkamer. Wat eigenlijk pre cies al die mooie oude panden op de Markt en aan weerszijden van de Haven verbergen achter hun fraaie frontgevel: voorkamer, tussen- of opkamer, keuken, daarachter de bijkeuken, opzij met een lange gang, dat laat ons huis zien in alle openheid, al deze vertrekken liggen aan de straatkant. Groter dan de huizen aan de Markt en Haven is 't dus in wezen niet. Wel opener. Gekscherend zeggen wij wel eens: een mooie 17/18e eeuwse dame, die niets te verbergen heeft. Maar jawel, in de plooien van haar kleed wonen en leven nog wel steeds: wij. Het begon ermee, dat mijn man op zijn geliefde bankje voor het raam in de voorkamer zijn krantje zat te lezen: ,,Kijk, daar zit een man. Hij leest de krant". Ik in de opkamer: ,,Kijk een vrouw, ze heeft haar been op een stoel". Proost! Ja, ik was net aan mijn knie ge opereerd. Maar dat was nog niets... o nee. Wat er nog volgde aan commentaar en aan dolle vragen en opmerkingen, opgetekend via onze onderdeur in de keuken - zo gezel lig die bovendeur met mooi weer open, dat is warempel een bloemlezing gewor den, thema: Monument in de aanbie ding". Na 25 keer:Mevrouw, wat een schat tig klein huisje is dit, hoeveel moet dat kosten?" en ik maar geduldig, „maar dit is alleen onze woonkeuken, de rest van 't huis hoort er wel bij hoor". ,,0 ja, tot aan die deur". „Nee, mevrouw, mijnheer, tot aan de Markt". „Tot aan de Markt? Maar dat is onfatsoenlijk!" Hing ik een briefje onderaan onze verkoopbiljetten: „Pieter straat 2, en Pieterstraat 4 vormen samen één woonhuis. Niet afzonderlijk te koop". Dat hielp, maar het ongeloof bleef. In onze opkamer onschuldig een broodje etend tussen de middag, deurtje open in de keuken naast ons, verbaasden wij ons. ,,Dat kan natuurlijk nooit, zulke grote huizen bestaan niet". „Daar wonen geen mensen in, dat is een museum". ,,Maar ik zie toch iemand lopen binnen". ,,Dat is een suppoost". ,,Dat is een vergissing. Pieterstraat 2 en 4, dat is veel te groot! Dat moet natuurlijk 4 en 6 zijn" (6 is ook een klein huisje). „Kijk, zie je wel: dat is te koop, twee kleine huisjes". Hup, onze buurtjes Annet en Laurens waren nu ook in de verkoop! ,,'t Is tot aan die deur (halverwege) want een huis heeft nooit twee deuren". Hup, ons halletje plus voorkamer vallen af. „Zie je die boekenkast? 't Is een biblio theek". ,,Zou je binnendoor naar voren kunnen? Nee, ze lopen natuurlijk buiten om". ,,'t Is van die verzamelwinkel de Verzaamelarij, ze mogen daar alleen hun antieke spullen verkopen. Dat huis is helemaal niet van die mensen". Hup, weg huis, weg antieke spulletjes van ons. Zovéél mensen willen ons huis zien, van top tot teen. „Echt, we zijn heel serieus geïnteresseerd". Wat zijn we nu toch blij met onze makelaar, 't Vergt een wande ling van toch zeker een dik uur om alle kamers over nog eens twee verdiepingen te bekijken en dan nog de hele oude kel der met regenput en groengeglazuurde plavuisjes, de patiotuin met de Toren op de achtergrond. Drie keer 'stinken" wij erin, die mensen lijken zo aardig, zo intens geïnteresseerd, beschaafd enz. We laten ze alles zien, met alle verhalen eromheen. En dan... horen we nooit meer iets van ze! Dat is zo ontmoedi gend. We zijn er abrupt mee gestopt, laten nu alles alleen nog aan de makelaar over. Ook hij kampt met vreemde figu ren. Zoals deze. Een man stopt op een middag voor ons huis, met grote passen beent hij van de open keukendeur tot aan de Markt, hij voelt aan 't metselwerk tus sen de gele ijsselsteentjes, hij leest 't bil jet, pakt dan resoluut een zaktelefoon te voorschijn en belt middenin de Pieter straat de Makelaar op. 't Is mooi weer, middaguur, rondom iedereen thuis. „Jan zeg, ik zie hier een mooi pand hoek Pie terstraat Goedereede, 't lijkt me wel wat. Wat is de inhoud? 950 m'. Zo, een flink pand. En die tuin, is dat wat?" „Mooi, zendt u mij maar de gegevens, dit is mijn adres. Ik kom zaterdag kijken met mijn vrouw". ,,Nou..." dachten wij, „dat wordt wat". Alle deurtjes barsten open, in de Pieter- slraat, alle buurtjes, links, rechts, tegen over ons: ..Dieke! Kees!" ,,Die komen hier vast wonen, zouden 't leuke mensen Aldi na die zijn? Anders moeten jul lie 't tegenhouden hoor!" En nu stuit ik meteen op een heet hangijzer. Namelijk op het dierba re van een heel lief oud huis, waar je 35 jaar in gewoond hebt. Die heel speciale per soonlijke elementen, die er aangebracht zijn en die een huis zo 'eigen' maken. Mijn man heeft daar 't oog voor en de gouden han den. Mijn ouders woon den in Veere in een prachtig oud havenhuis uit 1564, waar nog nooit iets in verknoeid of veranderd was. Die Zeeuwse boogjes in de deuren van de muur- kasten daar en de tus- sendeurtjes, die hoge schouw en nog zoveel meer dingen, paste hij toe in ons huis hier. De plavuizen in de keu ken en de hal zijn 17e eeuws en komen uit de kleine huisjes (zoals hier in 't Torenslop) rondom de toren in Den Briel. We zochten er stad en land naar af. De levensboompjes von den we in 't antiekwinkel tje van Rob Louis. In de kamers boven zijn ook kleine schouwtjes met een vuur- plaat van plavuizen en daarop dan een oud kacheltje. Zo bouw je iets moois op, 't wordt je dierbaar en je gaat het afstaan. Al dat handwerk van mijn man, 't gaat mij heel erg aan 't hart, mijn man is daar zelf vrij wat nuchterder over. ,,Zo ver koopt 't beter en dan heb ik er toch iets mee bereikt". Maar ik hoop héél erg, dat hier mensen zullen komen wonen met datzelfde gevoel voor oude bouwstijlen als wij, met 't oog, 't hart en ook 't respect voor de details van vroeger, van de leefwijze van zoveel generaties voor ons in dit huis. En gezien onze hechte gemeenschap in de Pieterstraat, moeten het ook nog aar dige mensen zijn! ,,En met een dikke portemonnee", zegt mijn echtgenoot om de wensen even compleet te maken. En daar stuit ik weer op zo'n heet hangij zer, want een huis als dit heeft niet alleen zijn eigen stijl, het heeft ook zijn prijs. Alleen de restauratie al onder auspiciën van monumentenzorg heeft ons een smak geld gekost. Er zijn mensen die denken, datje 't cadeau kreeg. Nu, dat is een sprookje. De subsidie van Gemeente, Rijk en Provincie is een basisbedrag, precies goed en doorslaggevend om je over de streep te trekken. Dat was voor een huis als dit 165.000,-. Een heel be drag, en we zijn daar nog altijd dankbaar voor. Maar de hele rest moet je zelf fi nancieren. Je huis wordt er wel weer voor eeuwen mee gered, want: de hele achtergevel ging eruit, werd weer opnieuw gemetseld (tuinkant), de binnengevel (dragend) kreeg een ijzeren T-balk, met hout omkleed. Twee nieuwe daken (Pieter straat 2 en Pieterstraat 4), twee nieuwe houten overkappingen, twee nieuwe schoorstenen. Dat alleen al! De ramen werden vernieuwd in de oude trant, met kleine ruiten. Een nieuw raam erbij in de 'pijpenla' voorkamer. De tuin werd aan gelegd in terrazzostijl. De bokkige inde ling van de kamers beneden werd onder architectuur veranderd in een heel mooi plaatje van achter tot voor vanuit de woonkeuken kijk je nu in de verte (20 meter) op de Markt. Wij waren nog een vrij jong stel mensen met helemaal niet een enorm kapitaal zó bij de hand. Wat hebben wij daarvoor gewerkt met z'n tweeën. Niet voor niets zat ik 30 jaar in 't onderwijs. Dat was een hele klus met vier kinderen, die ook je aandacht vroegen en verzorgd moesten worden. Een man, die bijna continue in 't buitenland zat voor Rijkswaterstaat (ijzerhoudende steensoortsupply voor de drempel in de Oosterschelde: Noorwe gen, Zweden, Finland, Hebriden, Frank rijk, Duitsland). Zelfs nog naar Bangla Desh voor beteugeling van de Ganges. Zo ver weg was toen onze Pappa voor ons! 't Viel echt niet altijd mee, voor mij dan weer, om half acht 's morgens je in de auto te hijsen (behalve voor de school in Goedereede, kinderen achterin (netjes aangekleed, schoon, ontbeten). Toen 'k begon was Rogier nog maar drie jaar!) Mensen zeiden dan soms tegen mij: „Je vindt 't heerlijk hè, altijd maar erop uit". Ik dacht: Jullie moesten eens weten". Als dan 's morgens de zon zo gezellig in de voorkamer scheen, goud had ik ervoor gegeven eens heerlijk een dagje thuis te mogen blijven! Maar samen kies je ergens voor: dit huis met al zijn consequenties óf gewoon in een rijtjeshuis, zo begonnen wij eens in Stellendam. zomer 1963. We kozen voor dit. Samen in 't weekend 't huishouden doen, stofzuigen, kinderen uitgebreid badderen (leidingen kwamen dan onder stroom te staan!) wassen, strijken. Kort om: zwoegen. De stoute meiden op een moment naar kostschool. Duur, maar wij ouders wensten niet het loodje te leggen voor uitdagend en zo afmattend puberaal gedrag! 'e ramen in de Pieterstraat. En ja, tweede deur gaat 't echt nog door! Toen Klara van Kommer de Brommer mij in 't huishouden kwarn helpen (en zo goed zelfstandig werkend, ik was er immers niet overdag) was dat voor mij een geschenk uit de hemel. Kijk, en dat zit allemaal in dit huis ver ankerd, 't Heeft wel zijn prijs zodoende. Overigens heb ik wel van de nood een deugd gemaakt en altijd met ontzettend veel plezier les gegeven. Oud-leerlingen over 't hele eiland zullen zich vast geen zuurpruim van een juffrouw herinneren! Hoe liep het nu af met die voortvarende heer met zijn zaktelefoon zo 'loud and clear' bij de hand in de Pieterstraat, vraagt u zich wellicht af. De Pieterstraat had reeds commentaar op zijn 'bekakte' spraak, zijn te jeugdige geruite broek en zijn volstrekt negeren van de mensen om hem heen. „Als'ie z'n portemonnee maar bij zich heeft", zei mijn man, een beetje plagend. Wij ontvingen ze vriendelijk, met koffie en Goereese krakelingen. Een heel jonge enthousiaste vrouw, man neutraal. Wij lieten onze correcte, vriendelijke en des kundige makelaar zijn werk doen zonder ons ermee te bemoeien. In 't inleidende gesprek wat we bij de koffie hadden, leek 't de man tegen te vallen, dat 't beneden binnen ook onder monumenten zorg viel qua indeling. „Dan viel er niets meer te herindelen", zei hij. „Zo", dach ten wij, Mijn intuïtie bij mensen is als steeds heel sterk. Ik zag de breekijzertjes en sloophamertjes al in zijn ogen. ,,Een projectontwikkelaar", dacht ik, hoeveel appartementen haal je uit dit huis? Voordelig apart te verhuren of te verkopen straks". De makelaar bevestigde dat de vrouw enthousiast was over 't huis boven, over de twee verdiepingen aldaar vol verrass ingen. O.a. de twee badkamers, 't gewel dige uitzicht op de Markt. De man liep 't hele huis te herindelen. Consequenties! Doet zo'n man nu een prachtig bod, wat doe je dan? Ik zag onze hele prachtige - maar ouderwetse - keuken al onder de slopershamers ver dwijnen. De opkamer met zijn hoge schouw met 17e eeuwse blauwe tegel tjes, krak, krak, plof! Want al verander je die (beschermde) indeling niet, je kunt vrijelijk dat hele 'plaatje' zo wegbreken. Dat zag ik ook gebeuren met 't huis van mijn ouders uit 1564 in Veere. Eeuwenoude eiken wanden, twee verdie pingen hoog, werden er zo uitgesloopt. Kostbaar cultuurgoed als het ware, onno dig vernietigd. Hier schoot monumenten zorg tekort. Wij hielden ons hart vast. En zie, je bent een fatsoenlijk of een onfatsoenlijk mens. Dat ondervond de makelaar ook, die daar toch een heel stuk van zijn tijd er zeer veel aandacht aan geschonken had. Deze man liet niets, maar dan ook niets meer van zich horen. Tja, nu is ons huis dus nog steeds niet verkocht... maar wat zouden we 't eigenlijk afschuwelijk gevonden hebben 't aan zo iemand verkocht te hebben. „Je moet er later niet meer aan denken, wat ze er mee doen, als je er eenmaal uit bent", zei mijn man. Heel verstandig. Maar toch, en hier eindig ik mee, zou 't me vanbinnen zoveel vrede geven, een blij gevoel, eenmaal in 't 's Heer Hen drikspark in Goes, als hier mensen kwa men te wonen met 't zelfde gevoel en respect voor dit oude huis. Een huis, waar je gelukkig in kan zijn. Mogen zij dat ook ondervinden, zoals wij, eens dus. Moge die wensen binnen niet al te lange tijd in vervulling gaan. Ons nieuwe huis, vijfde etage, dichterbij de wolken, wacht ons in de zomer van 1999. Onze herinneringen aan hier gaan met ons mee. Niet alleen die aan 't dierbare huis, maar zeker ook aan zovele Goe- reeërs, ons even dierbaar geworden. Dit was dan een stukje van ons leven met als thema 'Monument". What 's in a name... .Allen vriendelijk gegroet, Dieke Schippers-Vaarzon Morel Goedereede

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 9