EiüviiDEri-niEüws De spuigaten uit Raad Dirksland heeft zorg om kwaliteit van enkele torens Mannenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp Christelijk Eilandenkoor gaat van start Uit de historie van Nieuwe- en Oude Tonge Vrouwvolk aan boord Een gespreksgroep voor ouders van zuigelingen Bewust omgaan met jezelf en anderen: Borstvoeding: voor- of nadelen? Chr. gem. zangver. 'Hart en Stem' hervat repetities Bejaardenmiddag CVB VERVOLGVERHAAL (ingezonden) TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDETONGE Voor personen van 18 jaar of ouder Zo Herkenaren nog konden lachen om het grapje dat 's nachts hun dorps- toren binnen staat, sinds de raadsvegadering van donderdagavond is 't gedaan met dat soort pret, als tenminste raadslid Kalle niet te zeer heeft overdreven en wie zou hem daar van verdenken? palen, kunnen claimen. Weth. Konings woud gaat nog'es met ze praten. Lijkbezorging Centrumontwikkeling Zalmsnip K. Norel 2e Blad DINSDAG 1 SEPTEMBER 1998 No. 6734 Zo'n dertig jaar geleden woonde er in het streng gelovige kerkdorp Ooltgens- plaat.mijn oom. Hij was een beetje een zonderlinge man, met vooral één nare eigenschap: Hij was buitengewoon gie rig! Sinds zijn jeugd woonde hij al in een oud dijkhuis, eerst tesamen met zijn ouders, later met zijn oudere zus. Maar toen zij uiteindelijk waren overleden bleef hij eenzaam en alleen achter. Hij begon geleidelijk zichzelf te ver waarlozen. Ook het dijkhuis had inmid dels achterstallig onderhoud, want hij gaf er geen cent aan uit, en hij werd te oud om er zelf nog iets aan te doen. Maar de grootste steen des aanstoots werd toch zijn toilet. Het dateerde nog uit de vorige eeuw (anno 1878). Het was een antiek houten bouwval buiten achter het huis met zo'n uitgezaagd hartje in de deur. Door het ronde gat in de houten zitting keek je regelrecht de beerput in. Wan neer deze vol was, liet mijn oom de gemeentelijke 'boldootkar' komen en die slurpte hem dan leeg. Indien dit laatste op tijd had kunnen gebeuren, zou er geen probleem geweest zijn. Maar mijn oom liet de gemeente pas komen als hij bij wijze van spreken met zijn beide billen al in de drek zat. Het leeghalen van de put kostte geld (kost veuls te veul) en daarom stelde mijn oom dat zo lang mogelijk uit, waar door er wekenlang een onwelriekende geur over het dorp hing. De dorpelingen klaagden steen en been over deze stankoverlast en drongen er bij mijn oom op aan dat hij er eens wat aan zou doen, omdat het anders nog eens de spuigaten zou uitlopen. Maar hij wilde niet luisteren en zei in zijn flakkeese dialect: „Joe zal je nikke wel ruuke". Enige tijd later woei er zo'n ongunstige wind over het dorp, dat de stank nauwe lijks meer te verdragen was. Het was zaterdagavond en achter grote glazen bier werden in het dorpscafé plannen ge smeed om 'die stinkerd' (mijn oom) een poets te bakken. Besloten werd om een partij afgekeurde bakkersgist van 80 kg. door het ronde gat van de plee te duwen. Dit plan werd heel discreet uitgevoerd om drie uur 's nachts bij het licht van de volle maan, terwijl het dorp in diepe rust verzonken was. Het wachten was nu op de dingen die komen gingen. Welnu de gevolgen ble ven niet uit. Toen die ochtend vroeg iemand toevallig een slaperige blik uit het raam wierp, en daarbij geeuwde, ver slikte hij zich in die geeuw en moest zijn ogen opnieuw scherpstellen. Hij wist niet wat hij zag! Een dikke stroom bruine drab droop uit het omstreden toilet vanaf de dijk naar beneden, volgde de hoofd straat enkele tientallen meters, vertakte zich 5 keer (waarbij twee keurige tuintjes niet werden ontzien) en eindigde tenslot te voor de ingang van de Gereformeerde dorpskerk, alwaar inmiddels reeds een groot bekken was ontstaan. Door middel van een soort paniekvoetbal en het leggen van dammetjes is het de koster nog gelukt de ingang tijdig vrij te krijgen voor de ochtenddienst. Maar het was nog steeds opkomend tij en de stroom vervolgde zijn weg. Hierna kwamen de kerkgangers stevig opzetten. Zij liepen met hoge hanestap- pen om h un gepoetste schoenen netjes te houden. Enkelen keken tegen de stroom in naar achteren, naar het bekende toilet (dat om de één of andere reden nu als maar overliep) en begrepen er weinig van. Sommigen dachten dat het toilet bezet was. Want een klein meisje met een beeldig hoedje op verbrak de stilte en zei met een helder stemmetje: Die meneer doet goed zijn best hè mamma? Mama zei met vuurrood hoofd dat Ka- trientje niet achterom mocht kijken én doorlopen én stil zijn! Door dit voorval nam de oppositie tegen mijn oom in het dorp sterk toe. De kwes tie werd nog dezelfde week in de ge meenteraad besproken, waarbij hij werd verplicht een modern toilet te laten in stalleren. De maandag na het incident werd door de brandweer met groot mate rieel het dorp schoongespoten. Alle viezigheid kwam in de sloten van het dorp terecht en tenslotte in het bui tenwater. Hoe??? Via de spuigaten!!! MIDDELHARNIS Met de komst van een baby verandert er heel wat en er komen vaak veel vragen, veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? Kun je een baby al verwennen? Waarom huilt een baby? Wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk antwoord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om. Daarnaast is het leuk om over kinde ren te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep wordt gegeven: Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep. Langeweg 72 te Middelhar- nis. Datum: woensdag 9, 23 september en 7 oktober 1998 (laatste bijeenkomst in overleg). Tijd: 09.30-11.00 uur Kosten: per persoon, per bijeenkomst 7,50 voor leden en 12,50 voor niet leden; per Cyclus van 4 bijeenkom sten: 25,— voor leden en f 42,50 voor niet leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, ma t.m. vr. tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. 0181 - 626226. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Het bestuur van het Chr. Mannenkoor Jubilate Deo te Ouddorp nodigt haar leden uit D.V. zaterdag 5 september na de vakantieperiode de eerste repetitie bij te wonen. Ook nieuwe leden vanaf 16 jaar zijn hartelijk welkom. De repetitie wordt gehouden elke zaterdag van 18.00 tot 19.30 uur in verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Het koor staat onder leiding van onze diri gent Jan Bezuijen uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden psalmen, gezangen, geestelijke en vaderlandse lie deren ingestudeerd. Zing je graag kom dan gerust eens luiste ren tijdens de repetitie. DIRKSLAND: De cursus bestaat uit 13 bijeenkomsten van elk 2'A uur en is erop gericht de deel nemers praktische vaardigheden te leren waarmee men meer richting kan geven aan het eigen leven en hierdoor bewuster en effectiever omgaat met zichzelf en anderen. Plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Oranjelaan 59 te Dirksland. Datum: woensdag 9, 23 september en 7 oktober 1998 (laatste bijeenkomst in overleg). Start: 21 september 1998. Tijd: 19.30-22.00 uur Kosten: f 240,- voor leden en 360,- voor niet leden; Prijzen incl. werk boek en boek "Bewust omgaan met Jezelf' van Linda Adams. Informatie en aanmelden bij Gezondheid Service, ma t.m. vr. tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. 0181 - 626226. ZIERIKZEE - Na de oprichtingsavond van het Christelijk Zeeuws Eilandenkoor afgelopen juni, gaat het koor nu officieel van start. Tijdens de oprichtingsavond waren er zo'n 90 belangstellenden, waar van er zich in de 70 definitief hebben opgegeven. Op maandag 7 september gaat het koor van start met de eerste officiële repetitie. Een ieder die de oprichtings avond niet kon bijwonen is dan hartelijk welkom op maandag 7 september in de Nieuwe Kerk te Zierikzee (de grote kerk met de losstaande toren). Onder leiding van dirigent Peter Wilde man zal er muziek worden gestudeerd van Stolk tot Verdi. Inmiddels is er een voorlopig bestuur gevormd en verwacht wordt dat er binnen enkele weken een definitief bestuur gevormd zal worden. Op de eerste repeti tieavond wordt direkt de mogelijkheid geboden om zich te laten inschrijven voor een koorreis naar de St. Eustache-kathe- draal te Parijs, de repetitietijden zijn van 19.45 - 21.45 uur. Er zal 15 minuten wor den gepauseerd. De contributie bedraagt 17,50 per maand en éénmalige startkos- ten van 10,— p.p. Een ieder is van harte welkom. Indien u vragen heeft kunt u kon- takt opnemen met de fam. Maliepaard, tel. 0111 - 643210 en over muziektechnische vragen met dirigent Peter Wildeman, tel. 01666-604228. Moeilijke keuze?? Borstvoeding geven in een tijd van erge milieuverontreiniging? Borstvoeding geven als je weer gaat werken? Ben je met borstvoeding méér gebon den? Of: bindt borstvoeding moeder en kind meer met elkaar? etc. Over de vóór- en misschien ook nadelen van borstvoeding praten we met elkaar op de informatiebijeenkomsten van Borstvoeding-organisatie La Leche League te: DIRKSLAND: woensdagavond 9 september (adres: Bromelia 18). OUDDORP: donderdagavond 10 september (adres: Rustburg 44). Alle aanstaande- èn voedende moeders (baby mag mee) uit de hele regio en an dere belangstellenden, van harte wel kom! Dhr. kalle heeft in die vergadering ver kondigd dat de toren van wrakkigheid haast omvalt, het houtwerk is verrot. Zo ook van de Visbank trouwens, ook die "stort haast in", volgens de waarneming van dhr. Kalle. Voor restauratie van de Visbank heeft de raad al in april '96 54.000,-- beschikbaar gesteld en dat zou de raad graag nu willen effectueren. Er wordt nog over gesproken, ook over de toren. Het lijkt dhr. v. d. Vlugt (P.v.d.A.) wijs er voorshands maar drang hekken te plaatsen.... De staat van monumenten - al was het de vraag of de toren van Herkingen daartoe gerekend mag worden - kwam ter sprake bij het vaststellen van een prioriteitenlijst voor restauratie van beschermde monu menten. Geldgebrek is er de oorzaak van dat de Provincie daarvoor slechts mond jesmaat crediet beschikbaar stelt. Wat de gemeente Dirksland betreft staat de toren van Dirksland bovenaan de urgentielijst. Werden de kosten daarvan in 1991 nog op 350.000,- geraamd, inmiddels zijn die tot 746.000,-- gestegen: "Ik ben bang dat het dus niks wordt", heeft dhr. v. d. Vlugt daarom mismoedig vastgesteld. Van dhr. van Prooijen vond dhr. v. d. Vlugt het verstandig dat hij de ontredder de staat van de windvaan op de toren van uit de Ring bekeken heeft, schuilend voor een regenbui, vlak onder de toren lijkt het dhr. V. d. Vlugt minder veilig. Overigens lijkt het dhr. van Prooijen dat de windvaan van een lakje verf al op zou knappen. De historische dampalen, d.d. 1698, van boerderij "Boomvliet" aan het Korte- weegje zijn dringend aan restauratie toe. Ze gaan zienderogen achteruit, hebben zowel dhr. van Prooijen als dhr. Kalle ver zekerd. Weth. Koningswoud gaat op informatie uit bij de eigenaren, de fam. van Es die zo waarschuwde althans dhr. G. Robijn, nu ook weer niet moeten denken dat ze hele maal op kosten van de gemeente een bre dere toegang, en dus verplaatsing van de Krachtens de Wet op de Lijkbezorging wordt het nabestaanden toegestaan de as van gecremeerde overledenen te ver strooien op een plaats naar eigen keuze. Een gemeentebestuur kan dat niet verbie den, hooguit kunnen in de APV de Alg. Plaatselijke Verordening nadere bepalin gen worden opgenomen om overlast aan derden te voorkomen. Dirkslands' college stelde daarom voor asverstrooiïng niet toe te staan op de openbare weg en het open baar (zwem)water. Dhr. Kalle (SGP) - overigens tegenstan der van lijkverbranding en asverstrooiïng - zou het graag anders geregeld zien: "er zijn nog tal van voorbeelden waar asvers trooiïng evenmin gewenst is", legde hij uit, maar voorz. Boonstra maakte de raad duidelijk dat asverstrooiïng een wettelijk recht is geworden dat door gemeenten niet kan worden verboden. "De gemeente kan limitatief plaatsen noe men waar het mag of waar het niet is toe gestaan", aldus de voorz. en hem lijkt de laatste optie de meest aannemelijke. De voorz. gaf overigens toe dat de commissie er niet al te uitputtend over heeft gespro ken, niet b.v. een trapveldje voor de jeugd heeft uitgesloten, waarom het hem goed lijkt dat de commissie zich toch nog ver der beraadt. Al denkt dhr. Leeflang (RPF) dat het in Dirksland niet zo'n vaart zal lopen. Toch zal t.b.v. de raad informatie worden ingewonnen hoe een en ander door ande re gemeenten wordt geregeld. Het is niet onwaarschijnlijk dat de locaties de Gast aan het Korteweegje, door ver plaatsing van het bedrijf, en de Geref. Gemeente aan de Geldersedijk, door de voorgenomen bouw van een nieuwe kerk, vrij zullen komen. In de beleidsnotitie Centrumontwikkeling heeft de raad vast willen stellen welk (nieuw) gebruik deze locaties nadien zullen kunnen hebben. Bij de Gast niet een tweede, regionaal georiënteerde supermarkt, is in de beleids notitie vastgesteld en woningbouw zal, mede bij gebrek aan contingent, evenmin voor de hand liggen. Eigenlijk had de raad de strekking van de notitie al voorzien: "'t Zelfde als in de nota die we in een nog niet zo ver verleden heb ben vastgesteld", begreep dhr. v. d. Vlugt en hij vond het daarom zonde van de f 25.000,— die er voor is uitgetrokken, "'t Heeft eigenlijk niks opgeleverd", mok te dhr. v.d. Vlugt nog na "want wat moet je er mee, met suggesties als de situering van een dierenartsenpraktijk of een bedrijf dat bankstellen verkoopt". De vestiging aldaar van een grote supermarkt, een Aldi werd genoemd, wordt ongewenst geacht omdat dat ten koste zou gaan van de super markt die op de daarvoor aangewezen plaats, in het dorp, gevestigd is. In de dorpskern zouden er trouwens meer gevestigd kunnen zijn, vindt de raad, het is niet aan de raad om als beschermer van supermarkten op te treden maar niet aan de rand van het dorp dienen zij te worden toegelaten. "Met het toestaan van vestiging aan de rand-, zou je de kern dood maken", voor zag ook weth. Koningswoud. De beleidsnotitie brengt derhalve geen enkel nieuws, de kosten zullen 19.500,- hebben bedragen, zo informeerde dhr. Koningswoud de raad. Dhr. V. d. Vlugt raakte aardig op dreef: "ach ja, de plannenmaekers kieke oak as een koe je naer een dikke locht as ze wordt gevraegd naer diengen die Dirksland een impuls kenne geve". Met uitbreiding van de doelgroep Zalm snip was de raad het eens al zal de rege ling nog worden verfijnd. De "huishou dens" in Vroonlande, Geldershof en Salem krijgen elk 100,— uit de gemeen- tebeurs. Nog bezien wordt hoe een en ander in "Salem" dient te worden uitge legd. OUDDORP Na de vakantieperiode hopen we op D.V. maandag 7 september a.s. weer een begin te maken met de wekelijkse repeti ties. Onze leden roepen we op om ook dit sei zoen de repetities weer trouw te bezoe ken. Ook nieuwe leden en belangstellen den zijn van harte welkom. Zing je graag, kom dan eens een keer bij ons langs. Het Chr. kinderkoor 'Jong Be gonnen' begint om 18.15 tot 19.00 uur. Ons Chr. jeugdkoor 'Van knop tot bloem.' van 19.00 tot 19.45 uur en het gemengd koor repeteert van 20.00 tot 22.00 uur in zaal B van 'Dorpstienden'. Hopelijk tot ziens. TIJD: 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: 3,- voor donateurs van La Leche League; 5,- voor niet-donateurs (2x koffie/thee 'plus' inbegrepen). Boekentafel, folders, kolven, draagdoe- ken etc. aanwezig! Voor hulp en/of informatie over borst voeding, kun je contact opnemen met: Francisca Wagenaar (0187-684433) Carla van Oils (0187-631716) Anneke Akershoek (0187-682999) Wij verhuren ook de electrische kolf. Nog steeds is de heer Struik aan het ver zamelen en uitgeven van zijn notities en krantenknipsels over alles wat belangrijk is over de streek. Nu zijn bovenstaande 2 dorpen aan de beurt; en naar we hopen eindigt hij in OoItgensplaat. Ondoenlijk om alle onderwerpen die be handeld worden te noemen. Het zou voor ondergetekende eentonig worden, maar beslist niet voor de blauw- kousen (N-T) en grippeschieters (O-T). Over dorp en kerk en bewoners zéér inte ressante publicaties in de meest uitge breide zin van koeiewachter tot mijnheer de graaf. Al is men echt niet zo belangstellend in wat voorbij ging, deze publicaties zijn waard om gekocht en bewaard te wor den. Ze worden per jaar interessanter. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Aan het begin van het nieuwe seizoen nodigt de CVB afd. M'hamis - S'dijk u uit op D.V. dinsdag 8 september in 'De Hoeksteen'. Aanvang 14.30 uur. Sprekers zijn de heren W. Huizer en C. van Heemst met het onderwerp: "Voor lichting over Politie en Preventie". Voor vervoer kunt u bellen naar mevr. Beket,telef. 482811. 80 pagina's, weerszijden bedrukt, in ringband met 60 foto's. De prijs is ook nu weer 20,- porto. Te bestellen bij: dhr. M. J. Struik, Kraaienveld 31, de Rietlanden, 7827 JN Emmen (Dr.). A.J.K. Toen hij eens niet hem probeerde wat hij met Hiddo had gedaan: de dingen aan hem overlaten, werd Roelof er verlegen mee. Hij zctic wel een koers uit, maar durfde die niet varen vóór /tp vader had gezegd dat het goed was. Als er zich op zijn wacht maar het geringste voordeed, riep hij hcni er bij. ]in toen hii eens tegen Roelof'zei: ..(ia IM de stad in en /.ie ot je een goede lading krijgen kunt", wees Roelof die opdracht af. Zulk werk was niets voor hcni. Riek zei dat hijzelf de jongen zo gemaakt had doordat hij hem te lang klein gehouden had. Dat had hem wrevelig gemaakt. Hij had Hiddo toch gelijk be handeld en die was een beste kapitein geworden! Evenwel, schuld of geen schuld, hij kon zo'n jon gen toch geen schip in handen geven! Dit was de oorzaak waarom Johannes lang draalde met de opdracht tot het bouwen van een derde schip. Eindelijk - ze lagen toen in Hclsingfors - schreef hij echter naar Van Dijk: Maak eens een tekening en begroting van oen schip tweemaal zo groot als de Wilhelmina en met een motor van tweehonderd paardekrachten er in. Als ik weer eens in Groningen kom - ik weet nog niet wanneer dat wezen zal - wil ik de tekening graag zien en kunnen wc een afspraak maken. Het duurde vrij lang eer de Wilhelmina weer in haar thuishaven kwam. Ze gingen eerst naar Enge land en Frankrijk, toen nog eens naar het Noorden en daarna naar Amsterdam. Maar tegen het Kerst feest lagen ze na een lange zwerftocht toch in Gro ningen en amper waren ze er, oF op een avond kwam Van Dijk aan boord. Hij rokle een grote tekening uit. Zo had hij zich het nieuwe schip gedacht, wees de wertbaas aan. Het ruim vergroot naar voren, zodat het kistkiik even groot werd als het grootluik. Dal kon als het volkslogies naar achteren werd ge bracht, zoals nu voorgeschreven was. Voorde wo ning van het kapiteinsge/m had hij in plaats van een kajuit een kamer boveiuleks ontworpen en daaronder slaapgelegenheid .lohannes /ettc, iiailal lii| de tekimni: bekeken had. zijn bril af. Zijn vierkante mond was vast gesloten. ,;Berg maar weer op dat boek, Van Dijk. Ik bestel geen schip". De wcrfbaas keek verrast. ,,Je hebt mij de op dracht toch gegeven?" ,,0m een tekening te maken, niet om een schip te bouwen. Ik steek mijn hoofd niet in een strop". ,,ls het om die crisis, waar ze zo druk over pra ten?" veronderstelde Van Dijk. „Je hebt destijds wel een schip bestelde, toen nie mand durfde te bestellen en je hebt er geen spijt van gehad". ,,Neen", gaf Johannes toe. ..Maar het wordt nu anders. Ik heb dat op mijn laatste reis gezien. In Londen ligt het vol niet opgelegde schepen. In Amsterdam ligt een hele vloot te roesten. Hoe het in de binnenvaart gesteld is, weetje". ,,De kusters varen nog". Gelukkig wel, maar het wordt veel erger.Ik zal moeite genoeg krijgen mijn twee schepen in de vaart te houtlen. Daar moet geen derde schip van bijleg bij". „Je ziet lie toestand donker in". „Daar heb ik reden voor". De wcrtbaas rolde zijn tekeningen op. ..Dat is dus werk voor niets geweest", zei hij somber. „Ik wil de kosten van de tekeningen wel betalen". Maar daarvan wou Van ni|k niet weten. De bestel ling kwam wel. was het vandaag niet. tlan nioigcn ..Die morgen zal lang op zu h laten wachten"", zei Johannes. De wcrfbaas ging. Johannes hcliltc hem vooi bi| het aan wal gaan. want het was donker op het dek. en het ganyboord en de K^ipplank waren ijhal '-an sneeuw en i|zcl. \-.r kwam een üiou- flapte ni de Mhoep\.iar!. Ilci werd leeg in alle havens, behalve in de hoek, waar schepen lagen niet de slaapmuts op. De Groningers hielden het 't langste vol. Hun schepen waren het goedkoopst en het zuinigst in het verbruik van brandstof. Hun bemanningen waren het kleinst in verhouding tot de grootte van de schepen en de gages van hun volk waren het laagst. Maar toen de crisis diep werd, kregen zij het ook benauwd. Voor een vrachtprijs, die een kapitein-eigenaar de ene week nog verontwaardigd van de hand gewezen had, wilde hij de volgende week graag varen. De gages van het zecvolk gin gen keer op keer omlaag, al steigerden de mannen en de bonden tegen loonsverlagingen. Als een kapitein volk nodig had, kon hij dat gemakkelijk vinden, ook tegen het laagste loon. Aan boord van de Wilhelmina drukte Johannes de gages diep naar beneden. De jongens legden zich er mopperend bij neer. Doch de vrachtprijzen zon ken nog steetls (.lieper. zodat ook bij de sterk ver laagde kosten het varen nog verlies gaf. Toen dankte Johannes een matroos af. De anderen moesten tlan maar wat harder aanpakken en (iecs- je moest wat meer inspringen. Hr kwam geen eintie aan de ellende. Nog dieper daalden de vrachtprijzen, nog moeilijker werd het lading te vintlen. I-"r waren kapiteins, die hun schip \oor de wal legden. Zij koiulen beter \an hun spaareeld leven, of steun trekken, wal al meer de legel word. dan langer waren met steeds groeiende ei liezen. .loh.inncs hield verbeten \o|. lensluiie ^Ulllnle lii| ook (ieert weg. al giiiy dat Riek aan hel hait. n-nlat de loneen zo\eel laren bi| hen h.id Lies aten en de la.ii-ie i I ld .lis besinian ;jeiuieeen had ^lenoinen iii-" .ei: .'.i;:e ,111 i|lni' ^'lilden 111 de ni.i ind Johannes zou het wel met Roelof en de beide vrouwen redden. Zij voeren toen als regel met een man op wacht, die tegelijk voor het roer, de navigatie en de motor zorgen moest. Bij goed weer en op ruim water ging dat. Johannes en Roelof wisselden elkaar "s nachts af en overdag stond Gee.sje haar torn van vier uur, ongerekend dat zij meedeed aan het werk van dekspcielen, krabben en verven, aan het schal ken en het openmaken van de luiken, en aan het schoonmaken van het ruim, nadat een lading was gelost. Bij slecht weer en als ze op rivieren of tus sen gronden voeren, was een man voor de wacht te weinig. Dan moesten er voortdurend twee in touw zijn. Geesje en Rick stonden dan beurt voor beurt de mannen bij. In het holst van de nacht, bij stomi en ontij, stonden zij te roer. En na een zware nacht was het overdag behalve vvachtstaan werken, omdat er anders niets terechtkwam van het onder houd van schip en motor. Geesje kon het harde leven aan. Zij was sterk en gezond. Maar Riek was niet meer wat ze vroeger was. Als zij vier uur aaneen aan het roer stontl. kreeg zij het in tic rug, en als het lastig sturen was. bij knobbelig water en met de zee dwars achterin, zodat tic schuit voortdurend gierde, werd het wer ken aan het stuurrad haar te zwaar. Na zo'n wacht was haar gezicht grauw, hati ze wallen onder de ogen en ging ze strompelentl van het stuurhuis na.ir haar kooi. En de volgende dag was ze onlu'- kw aam voor haar werk. hetgeen ze toch verneliien moest. Johannes zag wel dat het haar te veel wa^ \V at lii| ha.u" uit de handen nemen kon. liet hi| nu.'t n.i. maar hei was weinig. I'n verder kon hi| er niels aan doen, wcij; 1 i-i::,h

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3