6= Ouddorpse grondverzetters in brons verbeeld Grote verhalen Suzan Offereins exposeert koninklijk kievit warmte KEES DÖRR hennepkwekerij ontmanteld Rijkswaterstaat beoogt depot voor baggerspecie in Haringvliet 0187 - 48 26 09 yyifüi karelsi S09002 autoschade 2 Voorlichtingsavond reuma Hervatting repetities EEN BLIK VERTELT U HOE U UW HUIS AAN DE STRAATSTENEN KWIJTRAAKT. MINNAARD VASTGOED VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1998 No. 6733 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 47 1020. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 15,00 JAARABONNEMENT 58,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 éit^ Suzan Offereins uit Middelhamis, wier vaardigheid als kunstschilder we al eerder hoog hebben geprezen, heeft voldaan aan het eervolle verzoek van de Gemeente Rijnsburg voor de nieuwe raadzaal een portret van H.M. Koningin Beatrix te schil deren. Het resultaat staat hierbij afgedrukt en we laten de beoordeling graag aan u over. De gemeente Rijnsburg heeft het werk dan ook graag geaccepteerd. Suzan houdt in genoemd gemeentehuis een expositie van een door haar geschilderde serie olieverfschilderijen van de Koninklijke familie. De expositie zal te bezichtigen zijn van 5 t.m. 26 september, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur, op zaterdagen van 10.00 tot 16.00 uur. De expositie wordt vrijdag 4 september 's avonds om half negen officieel geopend door Jhr. drs. R A. C, Beelaarts van Blok land, voormalig commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht. ^S" Wisser Visser SOMMELSDIJK - BEDANKT - We willen een ieder bedanken die iets gekocht heeft op de creatieve markt te Ouddorp j.l. 22 augustus 1998. We hebben een bedrag van 105,— overgemaakt naar Hospice Calando te Dirksland. Fam. Hartensveld instaUatiebedrijf De reumapatiënten Vereniging Goeree- Overflakkee geeft een voorlichtingsavond op maandag 7 september a.s. Deze avond wordt verzorgd door dr. K. H. Han, reumatoloog in het Zuiderzieken huis, die ons iets meer zal vertellen over fibromyalgie. Velen hebben er wel over gehoord, maar weten er weinig van. U leunt natuurlijk vragen stellen. Ieder is van harte welkom in de mwbouw van het ziekenhuis. Stationsweg 22 in Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Voor de onbekenden: als u het niet weet te vinden, vraagt u het aan de balie, infomiatie bij de voorzitter, tel. 612264. MIDDELHARNIS Dinsdag 8 september In tegenstelling tot wat elders in deze krant staat hoopt Psalmzangvereniging 'De Lofstem' te Middelhamis haar repe tities niet op donderdag 3 september, maar op dinsdag 8 september weer te hervatten van 19.30 tot 21.30 uur in het verenigingsgebouw van de kerk aan de Chr. de Vrieslaan 40. Nieuwe leden har telijk welkom. Zó fraai werd de uitnodigingskaart geïllustreerd. DE ERA MAKELAAR MAAKT'T WAAR! De onthulling, dinsdagmiddag, van een bronzen beeld aan Ouddorps Kerkring is een heel ingetogen gebeuren geworden. Niemand zou toch uit de band gesprongen zijn, maar nu luidde tegelijkertijd de doodsklok, omdat een 73 jarige werd uitgedragen. Ouddorp herdacht op dat moment en voortaan z'n geschiedenis, zo ook de vlijt en de verbetenheid waar mee d(; oergrond in cultuur werd gebracht, het is daaraan dat het beeld herinnert."Een grote dag voor Ouddorp", waardeerde weth. Laurens Visser en vooral de ouderen zullen dat bevestigd hebben. Van hen was de 87-jarige Thijs Meijer uit de Kelderweg aanwezig, hij heeft aan de onthulling z'n bijdrage geleverd. Samen met vader Piet Meijer en z'n broers Krijn, Arjaan en Jan had hij, in de twintiger jaren de 5,5 ha grond uitge- mijnd die z'n vader voor 300,— per ha gekocht had. Een jarenlang karwei was dat geweest. Van nieuwjaar tot half april werd gele, onvruchtbare grond, tot aan de "erve", afgegraven en op hoogten gereden, waarna het landwerk weer riep. Duizenden kruiwagens grond heeft dhr. Meijer vciplaatst en nooit heeft hij toen gedacht dat dat werk nog'cs met ere zou worden herdacht. Dinsdagmiddag deed dat wethouder Visser toen hij Ouddoi"p in herinnering riep toen het nog geen badplaats was en geen campings of vakantievermaak kende. Op de zandgrond verdorden zomers de gewassen omdat hun wortels het grondwater niet bereikten. Letterlijk heeft Ouddoip toen de - eeltige - hand aan de schop geslagen en heeft de grond afgegraven, zonder sub- Dhr. en mevr. Meijer en weth. Visser flankeren het prachtige brons. Zowel hij als z'n kruiwagen zijn op stenen geplaatst die door de vissers aan land zijn gebracht. sidie of zonder de gebiedsgerichte aanpak uit onze dagen, maar helemaal zélf hebben ze dat geklaard!" prees hen dhr. Visser. Ouddorp is al doende als een openlucht-museum geworden in het midden waarvan voortaan de bronzen wer ker staat, met naast zich z'n volgeladen kruiwagen, klaar voor wéér een transport naar een van die hoogten die het landschapsbeeld in belangrijke mate bepalen. De gewassen konden groeien en de gezinnen kregen een bestaan, zó werd Ouddorp welvarend en zo zal het ook de jeugd moeten wor den verteld opdat ook zij met waardering gedenken zullen. Het is - opnieuw - het kunstenaarsechtpaar Jean en Marianne Bremers uit Helvoirt dat na de bronzen beelden voor Stellendam en Goedereede, ook dat van Ouddorp heeft gemaakt. Graag heeft de raad hen de opdracht gege ven: "We wisten, door de ervaring die we al met hen had den, dat we een herkenbaar beeld zouden krijgen, niet iets zonder kop of staart, iets van buizen of iemand met een open hart, zo maakte weth. Visser z'n waardering voor het kunstenaarschap van dhr. en mevr. Bremers kenbaar. Hij bood hen een mooi tinnen bord met het gemeentewapen en inscriptie aan, een geste die door dhr. en mevr. Bremer bij zonder werd gewaardeerd. Graag hebben ze voor de gemeente Goedereede gewerkt en wanneer ooit de gedachten naar een bronzen visserman uit zullen gaan hebben ze daar nu al een prachtig ontwerp voor in petto. Goeree-Overflakkee B.V. STELLENDAM: Woensdagmorgen heeft de politie een onderzoek ingesteld in een bedrijfspand op het industrieterrein, gevestigd aan de Nijverheidsweg te Stellendam. Na bin nentreden bleken op de Ie verdieping twee kamers, van in totaal circa 100 m^ professioneel ingericht te zijn met 86 lam pen en 2330 hennepplanten, de planten zijn in beslag genomen en zijn ter vernie tiging afgevoerd naar de AVR. De lampen zijn eveneens in beslag genomen. Onder zoek naar de eigenaar van het pand volgt, er zijn nog geen aanhoudingen vemcht. Grote gifbelt gepland bij Tiengemeten Rijkswaterstaat heeft het voorne men in het Haringvliet tegen de oostkant van Tiengemeten een grootschalig depot aan te leggen voor gevaarlijk vervuild slib, af komstig van alle rivieren van het hele Benedenrivieren-gebied. Onbekend Deze locatie 'Tiengemeten-Oost' is pas eind juni in de publiciteit gekomen door een voorlichtingsavond voor de gemeen teraad en burgerij van de gemeente Korendijk. In theorie zouden de inwo ners van Korendijk vanaf april op de hoogte van de plannen kunnen zijn geweest, toen in een nieuwsbrief van Rijkswaterstaat over het voorgenomen baggerspeciedepót in het HoUandsch Diep terloops melding werd gemaakt van uitbreiding van het zockgebied tot in het Haringvliet. Deze nieuwsbrief is vol gens Rijkswaterstaat in Korendijk huis- aan-huis verspreid. In de Hoeksche Waard voelt men zich echter overvallen door de nieuwe plannen. Het gemeente bestuur van Korendijk verzet zich tegen een gifbelt bij Tiengemeten. Dat doet ook de Werkgroep Haringvliet Oost, die Rijkswaterstaat verwijt dat belanghebbenden niet in de gelegenheid zijn gesteld inspraak en inbreng in de plannen te hebben. Dit geldt zowel voor de belanghebbenden in Korendijk als voor belanghebbenden op Goeree-Over flakkee. Tegenstrijdig Voor de Werkgroep Haringvliet Oost is het onbegrijpelijk en onaanvaardbaar, dat gevaarlijk vervuild slib uit het hele Benedenrivierengebied wordt gedepo neerd in het nog onaangetaste en daarom unieke kern-natuurontwikkelingsgebied van het Haringvliet. In 1990 heeft de regering besloten tot het zogenaamde Natuurbeleidsplan, op basis waarvan Haringvlict-Oost en met name de Vent jagersplaten en het eiland Tiengemeten tot ecogebicden zijn bestemd. De werkgroep heeft een dringend ver zoek aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gericht om Tiengemeten/Haringvliet-Oost onaange tast te laten en deze in vele opzichten 'schone' locatie niet in aanmerking te laten komen als zoekgcbied voor een baggerspeciedepót. De tijd van de grote verhalen is voorbij. Dat zeggen 'ze'. Bedoeld wordt dat de tijd voor bij is dat mensen 'warmliepen voor breed uit gestalde visies. Dat ze de straat opgingen om hun politieke beweging te steunen. De tijd dat politieke partijen de kiezers konden mobiliseren rond een centraal thema of program. De tijd van de grote verhalen is voorbij. En ze bedoelen ook dat de tijd van de allesbe heersende levenbeschouwelijke achtergrond, laten we maar concreet schrijven: met name die van het christendom, voorbij is. Er is geen aan dacht meer voor allesomvattende stelsels, geworteld in het verleden, met het oog op de toekomst. We leven nu, we zijn teruggeworpen op ons eigen ik. Dat maakt uit wat goed en kwaad is, zij het dat dat binnen de grenzen moet blijven van wat we metz'n allen vinden dat mag. We hebben - wie ontkomt er aan? - de sociale verbanden waarbinnen we functioneerden opengebroken. Met de ik-cultuur zijn gezin, gemeenschap, het wij-gevoel op de tocht gezet Wie uit zo'n gemeenschap treedt, krijgt steeds meer moeite met de afspraken die daar golden. Laat staan met een gemeenschappelijke drijf veer. Inderdaad, de tijd van de grote verhalen lijkt voorbij. Je merkt dat ook in de politiek. Deze week gaf het kabinet Kok II zijn visitekaartje af. Geen breed uitgemeten visie dit keer Wel de ambitie om er met elkaar wat van te maken. Maar wat dat "wat" nu precies in moet houden, daar kon eigenlijk niet zoveel over gezegd worden. Ten slotte is ook dit een coalitieregering, dan kun je niet zo breed uitpakken. Op zich is dat een prachtig argument Dat al die vorige coalities dat nu niet gezien hebben. Zij hadden geen grote verhalen hoeven te houden en waren wellicht beter geslaagd. Wel moet de kanttekening gemaakt worden dat de coalitie inderdaad beperkingen oplegt. De tijd van de grote verhalen is voorbij. De bur ger is gevoeliger voor "wat geeft het mij?" dan voor "wat geeft het de samenleving?". Hij ver wacht van de overheid dat het kwaad wordt beteugeld - althans datgene wat we na zorg vuldig overleg kwaad noemen. Maar er wordt niet verwacht dat die zelfde overheid de con touren zet van een in haar ogen 'ideale' samen leving, zeker niet als die dwingend regels of offers zou opleggen. Daarom lukt "Paars". Niet de politieke v<sie domineert, maar het gevonden compromis. keurig uitgewerkt in een regeerakkoord. O^ar hebben de dames en heren volksvertegenwoor digers zich aan te houden. Het poldermodel op het Binnenhof. Partijen die welwillend de onder linge verschillen gladpraten om gemeenschap pelijk binnen de grenzen van het haalbare een grootste gemene deler te zoeken. Wat zou een bevlogen man als J. den Uyl zich verveeld heb ben. Zo krijgt elke tijd zijn 'eigen' mensen. Minister president Kok is de juiste man op de juiste plaats, om het politieke poldermodel te vervol maken. Zeker in de politiek is zwart nooit helemaal zwart. \^oor wit geldt hetzelfde, maar dan in het wit. De grote verhalen krijgen we nooit helemaal klein. Een mens moet immers wat te dromen houden. En als hij niet van dromen houdt, dwin gen de omstandigheden hem wel na te denken. De omstandigheden dwongen te vragen om sociale samenhang, let wel, vragen om. We zou den eens wat afdwingen. Toch zijn er momen ten waarop gezegd wordt: dit kan niet Als de tekenen niet bedriegen zal dat voor het publie ke leven steeds meer gaan gebeuren in de nabije toekomst. De publieke veiligheid vraagt erom. Alleen, sociale samenhang, het weer met elkaar ergens vooropkomen en voor elkaar iets overhebben, lukt alleen pas echt als er een groot verhaal achter zit Sociale samenhang, alleen maar om uitwassen van het individualisme te bestrijden, is ondenkbaar. Dat is zo omdat de groep of gemeenschap regels nodig heeft. Die zijn hoe dan ook geënt op gezamenlijke waar den en normen. De tijd van het grote verhaal bij uitstek is nooit weggeweest Al wilden we het wel. Het is een grote Verhaal dat waarden en normen buiten de mens aanreikt. Dat is de enige garantie voor duurzame lijnen, die niet worden kromgetrok ken door de waan van de dag (generatie). Het is het Verhaal, nee de werkelijkheid van het Koninkrijk Gods. Van Zijn gerechtigheid in het openbaren leven. Van zijn genade in het per soonlijke. Samenhang in de maatschappij is alleen maar mogelijk op een fundament. De christelijke politiek heeft er een boodschap aan. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDtO - REPORTAGE - FOTOORAFIE ^^J ^fflj WfflJ h^^^^a^H tr^ r-^ ir-i t^n i^n i-^ i-n ii ii IZ3 CU rzi tU 1^3 IZZl CU tlZJ ETZl OUDDOffP- Wèststrut 35 - TeMAxvi faiBT) 6816121 Fax663734 ï~Prmt^>op-Hogeiroom172-TBlehonl0111}462400 REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 621033 Centrale verwarming Luchtbehandeling Meet- en regelsystemen Service en onderhoud Gasinstallaties Waterinstallaties Sanitair Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: Jnfo@kievitwarmte.nl. Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 wilt uw huis uerkopen' Stap dan eens bi| ons binnen voor een verkoopbaarheidsanalyse. Met de kennis die wij, als ERA makelaar, in huis hebban kunnen wi| u vertellen hoe u uw huis aantrekkeli|ker aanbiedt. Makelaardij (0187) 47 02 72 Beneden Zandpad 13a, 3241 GA Middelhamis Voor de koop of verkoop van uw woning DoetindiemsestroQt 32-34, 3241 AA Middelhcrnis Tel. (0187)48 2606 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 1