EIIAIIDEII-rilEUWS Tijdperk Kok II Boer pas op je kippen NIEUWS uit de kerken Overdenking AVR-Overheid uit de Heilige Schrift Evangelisatie tentdagen Ned. Herv. Kerk Sommelsdijk Veilig rijden met het licht aan DOOPDIENST Vakantiespelweek in Goedereede Voorlichtingsavond zwangeren Laatste orgelconcert van dit seizoen Vrouwvolk aan boord RST IMMUNITEIT VERVOLGVERHAAL LAN DB O UW PR AA TJE: Minder varkens, meer kippen Groene energie DIRKSLAND in van Weel Bethesda ziekenhuis De RST Kraamzorg in uw gezin? |Telefoon(0342)42 23 24 sluit eerste glasïnzamelingscontract met gemeente Autobedrijf Jan van Dijk K. Norel -43- 2e Blad VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1998 No. 6731 Het Kabinet Paars 2 heeft de boodschap in goede orde ontvangen: na de var kens zijn de kippen aan de beurt. Boer pas op je kippen. Pluimveehouders zetten mest om in groene energie en proberen aldus de bui te ontwijken. De ernst is tot op het boerenerf doorge drongen. Als de boeren geen oplossing hebben voor het mestoverschot, gaat het mes in de veestapel, varkenshouders weten er alles van: na de rampzalige var kenspest moeten zij de stallen deels ont ruimen. De varkensstapel moet met een kwart terug, tenzij de boeren wonderen verrichten. En dat laatste lijkt onwaar schijnlijk. Een groot aantal varkensboeren geeft de pijp aan Maarten en houdt het voor gezien. In varkensland gaat een kille kaalslag met veel stille sociale ellende. Terwijl het aantal varkens in ons land daalt, neemt het aantal kippen opvallen derwijs toe tot bijna honderd miljoen die ren. Dat leidt tot gefronste wenkbrauwen in Nederland. Kamerleden (vooral van D'66-huize) hebben al via een motie gevraagd om de kippenstapel - in navol ging van de varkenshouderij - te reduce ren. Het ligt voor de hand dat het Kabinet Kok II zal ingrijpen als de kippenhouders niets doen. Maar de pluimveehouderij bruist van innovatie. De meest simpele manier om het milieu te ontlasten van kwalijke mest, is een omzetting van natte (drijfjmest in droge (stapelbare) mest. Daarmee wordt ons land bevrijd van geweldige hoeveel heden 'vervuild water'. Bovendien is de stapelbare droge mest beter te exporteren naar gewilde afnemers in het buitenland. In pluimveeland zijn diverse initiatieven die pluimveemest via een droogproces veranderen in geperste korrels. De korrels worden in Nederland afgezet als tuinmest; andere landen (zoals het Midden Oosten, Taiwan en Libië) schreeuwen om de mest- korrels. Het droog- en persproces heeft tal van voordelen: Ten eerste wordt het milieu ontlast van te veel vervuild en fos- faatrijk water. Ten tweede wordt het mestoverschot flink gereduceerd en ten derde kan de mestkorrel veel gemakkelij ker worden verkocht in binnen- en buiten land. Een niet onaanzienlijk voordeel rest de pluimveehouders zelf: zij kunnen aldus het zwaard van Damocles afwenden en hun pluimveestapel op peil houden. Pluimveehouders hebben nog een ander ijzer in het vuur. Ze willen hun kippen mest omzetten in groene energie. Ze wil len een heuse electriciteitscentrale, die al op de tekentafel klaar ligt. Het plan voor ziet in een productie van 90 miljoen kilo watt (genoeg voor 30.000 gezinnen) waar mee ruim 7 miljoen kg fosfaat (en dus een veelvoud aan tonnen kippenmest) wordt 'weggeproduceerd'. Het ambitieuze energieplan vraagt uiteraard de medewer king en ook financiële inzet van voldoen de pluimveehouders. Zo is een minimale hoeveelheid droge mest van 175.000 ton nodig en zullen de startkosten door de kip penboeren betaald moeten worden. Het groene energieplan krijgt een verdeel de ontvangst: de Stichting Natuur en Milieu gelooft er niet in en meent dat de energieopwekking per saldo meer aan energie kost. Pluimveehouders zijn veel optimistischer en spiegelen zich aan het succesvol energie-experiment in Enge land. Het plan zal alleen slagen als een zorgvuldige kosten-baten analyse wordt gemaakt en als de prijs-kwaliteitsverhou- dingen (in een aldoor liberaliserende energiemarkt) goed zijn. De pluimvee houders komen in het geweer en hebben geleerd van de misère waarin hun collega varkenshouders verkeren. Niet geschoten is altijd mis. Zij willen via allerlei innova tieve acties het dreigement van de politiek afwenden. Waar de roep om een vermin dering van de pluimveestapel met de dag luider wordt, resteert in pluimveeland maar één advies: boer pas op je kippen. B. Schouwing Hallo jongens en meisjes, Op 12 en 3 september begint de vakan tiespelweek. Knutsel, zing en luister je graag naar mooie verhalen, kom dan naar de tent op het grasveld bij dokter Wol- ters. En neem je vriendjes en vriendinne tjes mee. Je mag komen als je naar groep 3, 4, 5, 6, of 7 gaat. De tijden zijn: - dinsdag 1 september 9.30 - 12.00 uur - woensdag 2 september 9.30-15.30 uur - donderdag 3 september 9.30-12.00 uur Als je 11, 12, 13 of 14 jaar bent, ben je welkom in de Avondgroep. Die tijden zijn: - dinsdag 1 september 19.00 - 21.00 uur - woensdag 2 september 19.00-21.00 uur Wat ze daar allemaal doen is een verras sing. Dc^rtderdagavond is er een afluister- avond. Die begint om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. Iedereen is daar welkom: vaders, moe ders, opa's, oma's, ooms, tantes, kortom, iedereen die belangstelling heeft. Op die avond wordt er een collecte gehouden voor de stichting CHOE (Chr. Hulp Oost Europa). Zin in de vakantie spelweek? Kom, want hoe meer kinderen, hoe gezelliger het wordt!!! Breng een beker, schaar en viltstiften mee en zet je naam er op. Tot ziens, en welkom in onze tent! Het vakantie spelweek team. NED. HERV. KERK Beroepen: te Almkerk, N. Raatgever te Enter; te Genemuiden, W. G. Hulsman te Rijssen; te Oude Pekela (Buitengewone wijkgemeente), W. Peene, kandidaat uit Amemuiden; te Welsum (toez.), dr. J. C. Borst te Apeldoorn. Aangenomen: naar Colijnsplaat, W. M. Schinkelshoek, kandidaat uit Utrecht; naar Musselkanaal, N. Stam, kandidaat uit Nieuw-Lekkerland. GEREE. KERKEN Aangenomen: naar Oldebroek, J. de Jong te Frieschepalen-Siegerswoude. Woensdagavond 26 augustus zal er andermaal een voorlichtingsavond voor zwangeren gegeven worden. Op deze avond zal er informatie worden gegeven over borstvoeding, klinisch en poli-kli nisch bevallen en wat er al rond een bevalling gebeurt. tevens zullen er rondleidingen gegeven worden door de verloskamers. De avonden zullen plaatsvinden in de ruwbouw van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, te bereiken via de hoofdin gang. Aanvang 19.30 uur de avond zal ongeveer om 21.30 uur eindigen, ledere belangstellende is welkom. Voor meer informatie en/of aanmelding kunt u terecht op het volgende telefoonnummer: 0187 - 607300 tst. 310. Herhaling van deze avond zal plaatsvin den op 28 oktober '98. Vraag de folder aan en schrijf u in Reformatorische Stichting Thuiszorg Raadhuisplein 45 - Postbus 154 - 3770 AD Barneveld Het zal de inwoners van Bemisse niet ont gaan dat in de eerste week van september alle glasbakken in de gemeente worden vervangen door andere glasbakken met een andere naam: AVR-Overheid Glasre- cycling. AVR-Overheid, een divisie van de AVR- Bedrijven, sloot op 13 augustus met de gemeente Bemisse een contract voor de inzameling en recycling van glas. De ondertekening van het meerjarige contract is een primeur, het is het eerste glascon tract dat AVR-Overheid met een gemeen te sluit. Het bedrijf levert hiermee een belangrijke bijdrage aan het milieu. Bovendien onder steunt zij de gemeente om het doel van de overheid te realiseren om 25 kilo glas per inwoner per jaar in te zamelen in het jaar 2000. Wethouder van Gijzen, die het contract ondertekende, koos niet alleen vanwege de goede prijsstelling voor AVR-Over heid. Hij verwacht veel van de service die AVR-Overheid biedt. Dat geldt ten aan zien van het inzamelen, maar ook ten aan zien van het ondersteunen van de gemeen te om de inzameling van het glas in de gemeente te stimuleren. AVR-Overheid wil partner zijn voor de gemeenten. Dat kan variëren van con tractpartner voor de milieuverantwoorde verwerking van deelstromen, tot het samenwerken op het gebied van reini- gingstaken. In alle gevallen is partnership het sleutelwoord. "Maar hij schudde het beest af in het vuur en leed niets kwaads" (Hand. 28:5). Door Gods bewarende hand zijn Paulus en zijn reisgenoten dwars door een ver schrikkelijke storm heen toch veilig aan land gekomen. Ze zijn weliswaar als schipbreukelingen op het eiland Malta aangespoeld en ze hebben onderweg van alles verloren, maar hun aller leven is gered. Zoals de Heere trouwens aan Paulus had beloofd. God heeft Zijn Woord waar gemaakt. Dat kunnen we gerust aan Hem overlaten. En intussen is de duivel er niet in geslaagd om Paulus te laten verdrinken en zo te verhinderen dat deze apostel naar Rome zou gaan. De Boze geeft het echter niet op. Hij heeft nog meer pijlen op zijn boog. De schipbreukelingen worden door de bewoners van Malta vriendelijk ontvan gen. Er wordt haastig een groot vuur aangelegd waaraan Paulus en de anderen zich zullen kunnen warmen. Maar bij het bijeenbrengen van brandbaar materiaal gebeurt er een ongeluk. Paulus, die ook meehelpt om een bos rijshout op het vuur te werpen, verkeert plotseling in groot gevaar, want een adder bijt zich aan zijn hand vast. Dat dier zat verbor gen tussen het hout en verkeerde daar in een toestand van verdoving. Door de hitte is hij echter ontwaakt en in een impuls heeft hij zich aan Paulus vastge beten. Dat betekent dat Paulus opnieuw in levensgevaar is. Nog altijd zit de dood hem op de hielen. Nog altijd doet de dui vel zijn best om hme tegen te houden. De inwoners van Malta hebben gezien wat er gebeurde en zij trekken terstond hun conclusie. Deze man moet wel een groot misdadiger zijn, een moordenaar. Hij mag dan nu wel aan de zee ontkomen zijn, maar de wraakgodin Dikè laat hem niet ontsnappen. Paulus is een kind des doods, nu een adder zich aan hem vast gebeten heeft. En als een adder zijn gif in iemands bloedbaan heeft gespoten dan duurt het meestal niet lang meer. Het vergif van zo'n beest is immers dodelijk. Het gaat echter heel anders. Paulus is kennelijk helemaal niet in paniek. Als die adder een poosje aan zijn hand heeft gehangen, schudt de apostel het beest af, zodat het in het vuur valt. Hij is daarbij net zo kalm alsof er niet meer dan een regenworm aan zijn hand hangt. Hoe kan dat? Toen ze nog aan boord van het schip waren, heeft Paulus getuigd van zijn geloof in de God, Wiens eigendom hij is. Welnu, hier op Malta is er in die verhou ding tussen Paulus en de Heere niets ver anderd. Nog altijd is hij Gods eigendom. Nog altijd staat hij voor rekening van de Heere. Zal hij dan vrezen voor een adder? Bovendien had de Heere Jezus gezegd: "Slangen zullen zij opnemen en al is het dat zij iets dodelijks zullen drinken, dat zal hun niet schaden". Daar komt nog bij, dat Paulus naar Rome móet, want dat is de wil van God. Door al die dingen is Paulus immuun voor het gif dat de adder in hem gespoten heeft. Het kan hem geen kwaad doen. Nee, een adder zal Paulus op zijn weg naar Rome niet kunnen tegenhouden. Net zo min als een storm, of wat dan ook. Immuniteit. Wij gebruiken dat woord als we willen aangeven dat iemand onvat baar is voor bepaalde ziekten. En het is heel erg als op een bepaalde manier ons immuniteits-systeem is aangetast en ont regeld. De immuniteit van Paulus was echter van een andere soort. Maar wist u dat behalve Paulus ook al Gods kinderen immuun zijn? Ja, zij zijn onaantastbaar en kunnen door niets beschadigd worden. Tenminste, zolang als zij hun taak op aarde nog niet klaar hebben. Zolang God nog werk voor hen te doen heeft, zullen zij blijven. Dat wil niet zeggen, dat ze nooit in gevaar verkeren. Het wil ook niet zeggen, dat zij er altijd zo'n duidelijk zicht op hebben. Maar het is wel waar. Ze zijn immuun, zolang God dat wil. De dood heeft geen vat op hen. Wie daar op mag zien, mag moed grijpen en rust kennen temidden van allerlei gevaren die hem omringen. "Veel weder- waardigheen, veel rampen zijn des vro men lot, maar uit die alle redt hem God", zingt een van de psalmen. En wordt het niet ondervonden? En als ze dan hun taak wel volbracht hebben? Dan komt de Heere hen halen. Via een ziekbed, via een ongeval, via een beet van een adder, via een schipbreuk, of nog weer op een andere wijze. Soms op een in onze ogen hele tragische wijze. Maar dan is die dood toch niet meer dan een doorgang tot het eeuwige leven. Zo is het voor hen die de Heere vrezen. Die het eigendom van de Heere zijn geworden, gekocht door het bloed van Christus. Maar als we nog voor eigen rekening leven? Dan hebben we alles te vrezen. Dan staan we bloot aan allerlei gevaren. Dan hebben we geen Beschermer. En wie kan dat aan? Den Butter Als maandag 24 augustus de Amsterdam se organist Jan Raas plaatsneemt achter de speeltafel van het schitterend klinkende "Kam" orgel van de St. Catharijnekerk in Brielle, begint daarmee het laatste concert uit de serie "Zomeravond orgelconcerten" van dit seizoen. Jan Raas volgde zijn conservatoriumop leiding, solospel orgel en improvisatie, aan het Muzieklyceum in de hoofdstad. Hij is winnaar van diverse orgelconcour sen, werkte mee aan internationale orgel festivals en is jeugdlid bij nationale- en internationale orgelconcoursen. Hij is tevens bekend om zijn meestercursussen improvisatie en interpretatie in binnen- en buitenland. Het is daarom niet zo verwon derlijk dat hij als hoofddocent orgel- en improvisatie verbonden is aan de Hoge school voor de Kunsten in Utrecht. Jan Raas is organist van de Mozes en Aaron- kerk in Amsterdam. Hij zal tijdens zijn concert werken laten horen van Max Reger, v. Elven, Jan Buys en hendrik Andriessen. Het concert begint om 20.15 uur, direkt na de carillonbespeling door Frans Haagen. De toegangsprijs is 7,50 incl. koffie. OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel, (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Op D.V. dinsdag 1 en woensdag 2 sep tember a.s. organiseert de Evangelisatie commissie van de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk weer de evangelisatie tent- dagen voor de jeugd. De tent is opgezet op het terrein van wijkgebouw "De Zwaluw". Het thema is "Beloofd is beloofd". Tij dens deze dagen staat 's morgens het Bijbelverhaal centraal en wordt er geknutseld, 's Middags worden er spelle tjes gedaan en op woensdagmorgen is er aansluitend een gezamenlijke maaltijd. Tevens wordt er op woensdagmiddag een ballonnenwedstrijd georganiseerd. Alle kinderen van 5 tot 12 jaar zijn van harte welkom op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uuren van 14.00 tot 16.00 uur. Op woensdag van 10.00 tot 16.00 uur. Op dinsdagavond wordt er een fietspuz- zeltocht voor jong en oud georganiseerd. U kunt meedoen als gezin of individueel vanaf 13 jaar. Inschrijving is gratis, deze tocht voert u langs de mooiste plekjes van ons dorp. Tijdens deze tocht wordt uw kennis getest a.h.v. een aantal vra gen. Wie deze vragen goed oplost, maakt kans op één van de leuke prijzen. Starten tussen 18.30 en 19.00 uur vanaf het v/ijkgebouw "De Zwaluw". Na afloop kunt u wat drinken in de tent en wordt er een avondoverdenking gehouden met zang en een korte meditatie. Daarna volgt de prijsuitreiking en hopen we de avond om 21.30 uur af te sluiten. Bij slecht weer hebben we een leuk alterna tief. Iedereen wordt van harte uitgeno digd om aan onze activiteiten mee te doen. Om het gebruik van fietsverlichting te stimuleren start in november de actie 'Veiligrijden heb je zelf in de hand'. Volgens de initiatiefnemers zou het aantal slachtoffers onder fietsers flink kunnen dalen als meer fietsers goede verlichting zouden voeren. Als het aantal fietsers dat deugdelijke ver lichting voert met een procent zou stijgen vermindert het aantal dodelijke en gewon de slachtoffers met 25 per jaar. Dit stelt rijwielbranche-organisatie Bovag in het blad Tweewieler. op dit moment voert 55 procent van de fietsers de voorgeschreven verlichting. De Bovag gaat haar leden vra gen deel te nemen aan tletsverlichtmgsre- paratie-acties. Vorig jaar steeg het aantal verongelukte fietsers in het verkeer van 233 naar 242, terwijl het totaal aantal dodelijke ver keersslachtoffers juist daalde. De campagne richt zich niet alleen op fiet sers die geen of slechte verlichting voeren, maar ook op de manier waarop automobi listen anticiperen op het weggedrag van fietsers. De campagne is een initiatief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Verbond van Verzekeraars, en wordt ondersteund door de ANWB, RAI, BOVAG en de Fietsersbond enfb. Op zondag 23 augustus is er openlucht doopdienst op het Recreatieterrein aan de Grevelingendam (volg de bordjes). Aanvang 15.00 uur en muzikale mede werking wordt verleend door de jeugd groep van Christelijk Centrum Zeeland. Organisatie is in handen van Evangeli sche Gemeente Beréa Oude Tonge. Iedereen is van harte welkom. Hij zei dat hij de Juliana geschikt vond voor kleine reizen op Frankrijk over het Kanaal. Hij was behalve makelaar ook reder. Hij wilde een time-charter afslui ten, voorlopig voor zes maanden, en noemde meteen de huur die hij geven wou. Hiddo had het warm toen de Engelsman sprak. Hij was zctkapitcin. Zou zijn vader goedkeuren dat hij een charter afsloot? Toen de reder het bedrag noemde, was zijn twijfel weg. Dit werd een best contract. Hij toonde zich echter niet te toeschietelijk. Het was toch de bedoeling dat de brandstof, evenals alle kosten voor beloodsing en de havengelden voor rekening van de rederij kwamen? Het was eigenlijk de bedoeling niet geweest. Mis ter Stimson dacht dat de huur die hij bood hoog genoeg was om de olie voor rekening van de eige naar van het schip te laten. Maar Hiddo zei dat het bezwaarlijk ging, en toen verklaarde de Engels man zich bereid de brandstof te betalen. Hij gaf ook een ruim handgeld. Weer buiten keken Hiddo en Janna elkaar aan. Hij kneep haar in haar arm van blijdschap over het succes. In een tijd van malaise waren zij voor een halfjaar zeker van zeer lonend varen. Hiddo ver zond onmiddellijk een telegram naar zijn vader met verzoek omgaand te melden of het goed was. Hij was er bij voorbaat zeker van. Nu konden zij inkopen gaan doen. Janna kocht een mantel en een paar japonnen, Hiddo een kostuum. Nadat ze zo'n contract gesloten hadden, hoefden ze op een paar pond niet te kijken. Nu zij in Londen waren, wilde Janna meer van de stad zien. Hiddo maakte bezwaar. Hij moest naar boord terug om toe te zien bij het lossen. Zij waren al te lang weg. Maar Janna was er zeker van dat Lubbert het best redden zou, en toen gaf Hiddo toe. Zij aten bij Lyons. In Whitehall zagen ze gar disten te paard met koperen helmen op en .scharla- kcnrodc mantels aan, stram als standbeelden. Op Trafalgar Square vlogen duiven om het hoofd van Nelson op zijn pilaar. Janna wou nog meer zien. Maar Hicldo vond hot nu genoeg. Hij moest naar boord. Al veel te lang had hij zijn schip overgela ten aan een stuurman, die vroeger dikwijls gekke dingen deed. Onder de lange busrit naar het Eastend werd hij zeer onrustig, niet enkel over het schip, maar ook omdat hij op eigen houtje een contract gesloten had. Hij was er nu weer ver van zeker van dat zijn strenge vader zijn fiat zou geven. En hij had reeds getekend, handgeld aanvaard en van dat geld ge bruikt! Op de uitgestrekte terreinen van de Victo- riadokken liep hij zo vlug, dat Janna, die moe was van het zwerven, hem niet bij kon houden. Toen het haar te hard ging, hield hij zijn pas wat in, maar weldra dreef zijn onrust hem weer voort. Het schip was leeg. Dek en ruim waren aange veegd. Alles was klaar om nieuwe lading in te nemen. ,,Het aantal pakken klopte als een bus, kapitein!" kon Lubbert rapporteren. Hiddo's on rust was misplaatst geweest. Lubbert had zich voorbeeldig van zijn taak gekweten. Hiddo gaf hem graag verlof om nu een paar uur met de jon gens de stad in te gaan. En de andere onrust, die hem kwelde, of vader Johannes wel goedkeuren zou wat hij was overeengekomen met de reder, werd ook gestild. Er kwam een telegram, inhou dende: Akkoord. 's Avonds - Lubbert en de jongens waren tijdig aan boord teruggekomen - dronken zij met z'n allen een kop thee in de kajuit. Daarbij trakteerde Lubbert op cake, die hij had meegebracht, en het lichtniatroosje haalde een plak chocola uit zijn zak. ,,Wilt u die verdelen?" vroeg hij bedeesd aan Janna. Zij wilde hem eerst de chocola teruggeven, omdat de jongen waarlijk niet veel zakgeld had. maar hij keek haar zo smekend en verlegen aan. (lat Janna de tablet verdeelde. Genoeglijk /aten /e bij elkaar, en toen de jongens naar de piek waren gegaan, zei Janna tegen Hiddo dat ze een aardige bemanning hadden en dat ze het fijn vond dat hij Lubbert als stuurman had genomen. Hiddo was thans ook zeer voldaan over dat besluit. Aan de vooravond van hun vertrek uit Londen kwam er een boodschap van de rederij. Mister Stimson had graag dat de kapitein nog even op zijn kantoor kwam om iets te regelen. Het was nog vroeg. Wat dat aangaat kon Hiddo gemakkelijk gaan. Maar van het volk was er niet een aan boord. De laatste avond waren de jongens de wal op. ,,Ik ben er toch", zei Janna. Zij vond het helemaal niet erg alleen te blijven. Hiddo ging. De reder had nog iets aangaande het contract en hij wilde de overeenkomst ook graag doen vaststellen door een notaris. Het nam niet veel tijd en weldra stonden ze weer op straat. Per ondergrondse wilde Hiddo naar boord terug gaan. Dat rei.sdc snel en rustig. Hij stapte een sta tion binnen en zocht op het bord bij de kaartjes automaat naar de naam, die hij gelezen had op een station, toen hij straks uit de ene bus in de andere was gestapt. Doch hij vond de naam niet op het bord en daarop ging hij naar een loket. ..Canning- town Station", zei hij tot de ambtenaar en die her haalde de naam. waarna hij Hiddo een kaartje van drie stuivers gal'en naar de roltrap wees. Op het perron vroeg hij een controleur. Toen die de naam van Canningtown Station herhaalde, kwam lic uitspraak Hiddo wcei wat vreemd voor. /.oals ook bij de man aan het loket het geval ge weest was. Maar hij dacht dat /ijn eigen uitspraak niiniicr gdcd was. Hot ovcikwam hem meer tial hij een Engels woord verkeerd uitsprak. Er floepte een trein uit de donkere tunnel in het licht van het perron. Hiddo bleef staan, want deze trein kwam naar hij meende uit de verkeerde richting. De con troleur beduidde echter: Instappen! En Hiddo deed het. Zijn richtinggevoel had hem bepaald begeven. Telkens als de trein uit de tunnel in het licht van een perron kwam, keek hij naar de witte borden met de rode cirkel, waarop het station stond aange geven. Hij las verscheiden namen, maar nooit de naam van het station, waar hij naar toe moest, en hij meende toch dat het vrij dicht bij moest zijn. Tenslotte vroeg hij aan een medereiziger: Wanneer komt het! Het derde van hier af, mompelde die, amper uit zijn krant opkijkend. Bij het derde sta tion stapte Hiddo uit. Kensington Station, stond op de naamborden. Hij meende 's morgens Canning town Station gelezen te hebben, maar hij dacht nu dat hij het woordbeeld niet goed onthouden had. De uitspraak was vrijwel gelijk. Doch boven vond hij de omgeving vreemd. Hij zag een park en weelderige huizen. ,,Ben ik hier bij de dokken?" vroeg hij toen hij zijn kaartje af zou geven. .,Bij de dokken? Meneer, u bent aan de andere kant van Londen". Hij kreeg een harde schrik. Aan de andere kant van Londen? En Janna was alleen aan boord. En het was avond. Langs de dokken zwierf elke avond dronken zee volk. Hij had zijn vrouw alleen gelaten. Dit was veel erger dan verleden week toen hij zijn schip aan Lubbcrts leitling overliet. Hij rende de roltrap weer af. vroeg aan een conduc teur, stapte in een trein, stapte na zoveel stations weer uit. vroeg vele malen en moest nog vier keer (iverstappen. (wordt vcncli^d)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1998 | | pagina 3